Dubieuze primeur Tyler Hamilton I SPORT Rasartiest met rampspoed als levensdraad Schaatsers boos over nieuwe startprocedure Jong-Feyenoord stunt in Amstel Cup tegen VVV Olympisch kampioen tijdrijden twee keer betrapt op bloeddoping Bloeddoping A: zware f AS Roma De disciplinaire com- van de Europese voet- eUEFA heeft bepaald dat io Kiev de eerste wed- xior de Champions Lea- AS Roma met 3-0 heeft nen. Deze wedstrijd in B werd vorige week dag na de rust gestaakt, de Zweedse scheidsrech- ders Frisk door een voor- Vas geraakt. De arbiter n bloedende hoofdwond UEFA bepaalde boven- it AS Roma de twee ko thuis wedstrijden van de lions League achter ge- deuren moet spelen. Pu- ordt niet toegelaten. blessure dehaage r- Schaatser Jochem laage kampt met een gsure. De 28-jarige ter heeft al een week of gepast getraind omdat schijf niet goed spoort, evoudig olympisch kam- nag het gewricht niet te lelasten. Uytdehaage, op nentop trainingskamp )anadese Calgary, hoop- et probleem snel zou a nen. Dat blijkt niet het s li ael Boogerd VK rijden n - Michael Boogerd e indscoach Gerrie Knete- angegeven te willen i in aan de wegrace bij de t( Irennen in Italië. De ran Rabobank kende de 15 en maanden veel tegen- irdoor zijn deelname is twijfelachtig was ge- Na drie dagen trainen nburgse heuvels meld- erd gisteren dat hij heil lelname op 3 oktober SLAGEN woensdag 22 SEPTEMBER 2OO4 dammen •K vrouwen. Pasjkevitsj (WRu) - Chub (Ned) (Rus) - Jankauskaite (Lit) 2-0, d) - Borkova (Rus) 1-1, Shidlaus- Poepjes (Ned) 1-1, Tsjestakova ssikoetsina (Rus) 1-1, Baltjatsi e (Lit) 1-1, Rijgersberg (Ned) - !Ned) 1-1 jb 6, 2 Milsjina 5, 3. o.a Dou- s, 26. Rijgersberg, Van der Stelt en(T54): 1 Tahti (Fin) 25,25, 2. I (Ned) 25,32, 3. Weir (GBr) stoten F13: 1 Sun (Chn) 16.62 novyi (Oek) 15 87, 3. Short (Aus) ander Mee 12.58. Ierland - Vewrenigde Staten 82- it (Ned) - Pi Wen Lu (Tai) 6-0 - Forshaw (GBr) 4-6 6-7. Pe- Ihmae(Jap) 6-3 6-2. hffioen/Peters (Ned) - Khanta- awat (Tha) 6-2 6-3. man (Ned) - Mira (Spa) 6-2 6- (Ned) - Weekes (Aus) 6-0 6-0. enkelspel, kwartfinales: Van Erp «tone (GBr) 6-1 3-6 7-5, Taylor Ir (Ned) 6-2 6-2. izilië 1-6 (1-2). Doelpunten Ne- JekraTne 3-0 (25-11 25-12 25- II. Huot (Can) 53,73. 2. Levecq 3. Van der Zanden (Ned) 56,47 sord). }R B zurich/gpd - Er kleeft een zware smet op Tyler Hamilton. De olympische kampioen tijdrijden testte de voorbije weken twee maal positief op bloeddoping. Een eerste keer tijdens de Olym pische Spelen. Zijn recidive da teert van tien dagen geleden in de Vuelta. Als ook de contra-ex pertises positief is, hangt de Amerikaan: goud én werk kwijt. Aan Hamiltons gouden tijdrit- medaille van Athene zit een vie ze keerzijde, zo blijkt nu. De bloedcontroles die de Interna tionale Wielerunie tijdens de jongste Tour bij wijze van pri meur invoerde, ontmaskerden Hamilton tweemaal als frau deur. Zowel tijdens de Spelen (op 19 augustus) als in de Vuel ta (op 11 september) reageerde de Amerikaan als allereerste positief bij testen op gebruik van ongeoorloofde bloedtrans fusies. Een weinig benijdens waardige wereldprimeur. Hamilton, die zich altijd op wierp als een groot tegenstan der van dopinggebruik, speelt de vermoorde onschuld: ,,Ik zweer op het hoofd van mijn vrouw Haven en het graf van mijn hond dat ik onschuldig ben." Phonak-woordvoerder Georges Luedinger moet toege ven dat bij de beide testen een abnormale vermeerdering van rode bloedlichaampjes werd vastgesteld als gevolg van een transfusie, maar kreeg gisteren 'een verbazend rustige renner' aan de telefoon. Tyler ver moedt gesjoemel bij de analyse en ontkent met klem dat hij ooit transfusies kreeg." Het blijft wachten op de resul taten van de contra-expertises, maar het lijkt nu al zeker dat de Spaanse verhalen over bloeddoping allesbehalve fictie zijn. Gewezen Kelme-renner Je sus Manzano bond enkele maanden geleden de kat de bel aan en beschuldigde zijn ploeg van systematische en verplichte bloedffaude. Manzano ver dween in 2003 na een transfu sie met 'slecht' bloed uit de Tour en vocht nadien voor zijn leven. Als het tegenonderzoek de eer dere analyses bevestigt, verliest Hamilton zijn gouden plak van Athene en wacht hem een schorsing van de UCI en zijn ontslag bij Phonak. De Zwitser se ploeg verloor dit seizoen ook al Oscar Camenzind, tijdens een out-of-competitioncontrole betrapt op EPO-gebruik. Urs Freuler, de oud-wielrenner en thans manager van het Pho- Tyler Hamilton hangt ontslag bij zijn team Phonak boven het hoofd. Foto: EPA nak-team, bekent dat hij maar de helft begrijpt van de feiten rond de positieve dopingcon trole van zijn renner Tyler Ha milton. Hij stelt zich veel vra gen. „De interne medische con troles noch de bloedcontroles van de UCI tijdens de Tour brachten iets aan het licht. Het kan dat Tyler na de Tour zijn boekje te buiten is gegaan. Wij verloren hem uit beeld. Op weg naar de Spelen stond hij onder toezicht van het Amerikaans Olympisch Comité. We wach ten meer gegevens en de con tra-expertise af voor we reage ren." Freuler blijft Hamilton steunen zolang er geen duidelijkheid is. „Volgt er een officiële beschul diging, dan dreigt ontslag. Met veel spijt in het hart, want dan verlies ik niet alleen een topren- ner maar ook een schitterende groepsleider." Dokter Joost Demaeseneer moest er even bij gaan zitten toen hij het nieuws over Hamil ton vernam. Twee seizoenen begeleidde de ploegarts van CSC de olympische kampioen tijdrijden. Lang genoeg om meer dan een werkrelatie met de Amerikaan uit te bouwen. „Wij werden vrienden. De voor bije zomer bracht ik mijn va kantie bij Hamilton door. Eén van de verstandigste renners die ik ken, met een universitair diploma economie op zak. Zet zo iemand zijn toekomst op het spel? Maar ik ben niet naïef: in het wielrennen is niets onmo gelijk." Bloeddoping is een overkoepe lende naam voor manipulaties met bloed die prestatiebevor- derend werken. Alle bekende methodes hebben tot doel de zuurstoftoevoer naar de spieren te vergroten door het aantal ro de bloedlichaampjes te laten aangroeien. EPO en NESP zijn bekende producten. Ook de bloedtransfusie, waarop Tyler Hamilton werd betrapt, is een vorm van bloeddoping. De methode wordt al lang door in ternationale reglementen ver boden en kwam voor het eerst aan het licht in de jaren 1970. Finse afstandslopers, onder wie Lasse Vïren, stapelden toen de overwinningen en records op. Het bloed bij een frauduleuze transfusie kan afkomstig zijn van een overeenstemmende donor (homologe transfusie) of van de betrokken sporter zelf. In dat laatste geval wordt eerst bloed afgetapt (autotransfusie) en verrijkt met EPO (Erythro- poïetine). Dat is niet risicoloos. Een over belasting van het hart door een versnelde bloedcirculatie, een verhoogde bloeddruk, een gro- IN MEMORIAM Nordin Ben Salah 1972-2004 rijsvragen Day d.d. 21-09-2004 15-23-29-33-35-38-47-49-53 -77-79-80 van typefouten) voetbal Amst iparta 2-0 (0-0). Reuser 1-0, ng Feyenoord 0-2 (0-1). Smola- Heracles Almelo 1-3 (1-0). Sluijter 1-1, De Visscher 1-2, 1 Rode kaart, 63. Aiajdag (Fortu- Go Ahead Eagles 0-4 (0-2). okmeijer 0-2. Marbus 0-3, Bar- - FC Eindhoven 1-0 (1-0). Put- warden - Stormvogels Telstar 0- :a 0-1, De Ridder 0-2 riem 4-2 (1-1). Rosalia 0-1, Van Verweij 1-2, Van Dalen 2-2, Vos 4-2. Quick Boys 6-1 (2-1). Doelpun- ht. De Nooijer (5), Monteiro. 'h 5-1 (4-0). Fuhler(4), Oosting. Is - BV Veendam 3-4 (1-4). Hoogeveen, Kolder. Jlificatie, eerste duel. n 3-1 (25-23, 27-25, 21-25, Arbiters: lordanis (Grie) en üje Olivenza - Caceres: 1. Cay- a) 190,1 km 4.19.23, 2. Valja- 3. Di Luca (Ita) 0 23, 4. Cruz (Spa). 6. Isasi (Spa), 7. Parra pezialetti (Ita) 1 25. 9. Pütsep Moreni (Ita); Nederlanders: 12. Veneberg 11.44, 64. Posthu- 14 Weening, 121. Tankink 8akker ssement: 1 Heras (Spa) 'alverde (Spa) 0 05, 3. Perez Mancebo (Spa) 2.02, 5. Nozal Sastre (Spa) 6.12, 7 Landis Beltran (Spa) 8 44, 9. Gomez Garcia Quesada (Spa) 8.59, 06.01, 69. Weening 1.16 34, 1.25.55, 110. Den Bakker Posthuma 2.04.16, 122. Bo- Als bokser was hij een rasar tiest. De maandagavond in Am sterdam doodgeschoten Nordin Ben Salah toonde zich in de ring temperamentvol en in stinctief, soms op het onbesuis de af. Altijd was er de drang de aanval te zoeken. Of, zoals de Purmerender het zelf ooit tref fend omschreef: „Ik vecht met open vizier." Jarenlang bivakkeerde de zoon van de in 1974 in Nederland neergestreken Marokkaanse gastarbeiders in de schaduw van zijn succesvolle collega's Regilio Tuur, Don Diego Poe der, Raymond Joval en Orhan Delibas. Hij, de tweevoudig Be nelux- en Nederlands kampi oen in het middengewicht (1997 en '98), was al blij 'als zijn naam in de uitslagenkolom te rugkwam'. Na 22 profoverwinningen kreeg Nordin Ben Salah de mogelijk heid voorgoed met het verleden af te rekenen. Die kans liet de voormalig wereld- en Europees kampioen thaiboksen zich niet ontglippen. Op zaterdag 8 mei 1999 onttroonde hij de Duitser Norbert Nieroba als titelhouder van de World Boxing Union (WBU) in het supermiddenge- wicht (gewichtklasse tot 76,2 ki logram). Wat de aftrap van een glorieuze triomftocht had moeten zijn, bleek de inleiding tot een nachtmerrie. Kort na de verove ring van de kampioensgordel raatóe hij hem alweer kwijt. In de urine van 'Fighting Nordin', zoals zijn bijnaam luidde, bleek na afloop van het gewonnen wereldtitelgevecht vijf micro- milligram van de op de doping- lijst voorkomende stof efedrine aangetroffen. Een door een fy siotherapeut verstrekt voe dingssupplement was de boos doener. Hoewel zijn naam later van alle blaam werd gezuiverd - de bij sluiter had met geen woord over de plantaardige alkaloide gerept - was zijn reputatie reeds geschaad. „Ik sta nu te boek als Foto: GPD/Joop Boek een dopingzondaar en valsspe ler. En dat doet ongelooflijk veel pijn", verklaarde Ben Salah destijds. Sportieve rampspoed liep vanaf dat moment als een rode draad door het leven van de pugilist, die bekend stond om zijn gra nieten vuisten, nietsontziende leverstoot en knock-outs. Pres tigieuze kampioensgevechten die op de valreep geen door gang vonden, blessureleed, operatieve ingrepen: telkens doorkruiste onheil de ambities van Ben Salah. Ondanks dat de wanhoop me nigmaal in zijn ogen opgesloten lag, weigerde Ben Salah de spreekwoordelijke handdoek te werpen. Steevast knokte hij zich terug: de veroverde en herover de intercontinentale titel van de toonaangevende World Boxing Association (WBA) en de Ne derlandse titel in het halfewaar- gewicht vormden daarvoor de afgelopen jaren het bewijs. Het aureool van onaantastbaar heid raakte hij niettemin op 8 oktober 2001 kwijt. Na een on geslagen reeks van 32 partijen bezorgde de Zuid-Afrikaan Syd ney Msutu de Noord-Hollander zijn eerste nederlaag. Nadien slaagde alleen de Argentijn Francisco Antonio Mora er nog in 'Fighting Nordin' te verslaan. Zijn doorzettingsvermogen leek dit voorjaar alsnog te worden beloond. Ben Salah was eerst na zijn gewonnen revanchepar tij tegen Mora op 6 september 2003 met een bloeduitstorting tussen de hersenen en de sche del op de intensive care beland. Enkele maanden later werd hij aan zijn rechterelleboog geope reerd. Na die maandenlange af wezigheid werd hij aangewezen als uitdager van Brian Magee. Met een zege op de Noord-Ier se wereldkampioen van de In ternational Boxing Organiza tion (IBO) hoopte Ben Salah dat zijn carrière uit het slop kon ra ken. Maar opnieuw wierp de rech terelleboog zich als kwelgeest op en moest de zelfbenoemde 'kampioen van de tegenslagen' aan de vooravond van de mo gelijke doorstart geblesseerd af haken. Als bokspromotor en als acteur - hij speelde een bijrol in de Ne derlandse filmhitShouf Shouf Habibi - vestigde hij de afgelo pen maanden nog de aandacht op zich, alvorens een kogelre gen maandagavond een abrupt einde aan zijn leven maakte. Nordin Ben Salahwerd 32 jaar en laat een zoon van drieënhalf achter. Marco Knippen Bokswereld geschokt door dood Ben Salah De Nederlandse bokswereld heeft geschokt ge reageerd op het overlijden van Nordin Ben Sa lah. Edda Ruhling, die 'Fighting Nordin' vanaf zijn eerste wedstrijd begeleidde, had de afgelo pen dagen nog regelmatig contact met de bok ser die maandag op 32-jarige leeftijd werd doodgeschoten. „Hij was als een zoon voor mij." Edda Ruhling, vrouw van de Zandvoortse boksmanager Henk Ruhling, behartigde jaren lang de zaken voor Ben Salah. „Dit is een enor me schok", luidde haar eerste reactie. „Ieder een is verbijsterd. Mijn man is er kapot van, hij kan geen woord uitbrengen." Ruhling had de afgelopen dagen niets vreemds aan Ben Salah gemerkt. „Hij was heel opge wekt. Alles leek normaal", sprak ze. „Hij voelde zich weer duizend procent okay. Nordin wilde weer dolgraag boksen, maar moest wel zijn conditie op peil brengen. Daar was hij hard mee bezig. Ook was Nordin druk met het orga niseren van een boksgala in Amsterdam." Edda Ruhling bracht in herinnering dat Ben Salah vooral in Duitsland heel populair was. Door zijn attractieve manier van boksen had hij veel fans. „Nordin was als een zoon voor mij", sprak Ruhling. „Hij zou in de toekomst ook de activiteiten van Henk overnemen." Wennemars: 'Slechte ontwikkeling' door Eric Korver alkmaar - De internationale schaatsbond ISU heeft voor dit seizoen de startprocedure ge wijzigd. Voortaan is per rit nog slechts één valse start toege staan. De volgende houdt on herroepelijk diskwalificatie in. De schaatsers zijn niet te spre ken over de nieuwe regel. De nieuwe procedure, afgeleid van de regels zoals die sinds en kele jaren bij atletiek worden gehanteerd, is vrij simpel. Een eerste valse start levert een her start op. Voor wie daarna in de fout gaat. is het einde wedstrijd, ongeacht wie schuldig was aan de eerste overtreding. Het be sluit is in juni al genomen door het ISU-congres, maar wordt pas nu doorgespeeld aan de schaatsers. Het doel is vooral het verloop van wedstrijden te bespoedi gen, vertelt Ab Krook, topsport coördinator van de KNSB. „Val se starts leidden tot onnodig lang oponthoud, en daar wilde de ISU vanaf." De regel is streng, erkent Krook. „Maar daar wennen de schaatsers wel aan. Vroeger waren per rijder twee valse starts toegestaan, en werd de teruggang naar één al als zwaar ervaren. Zoals dat wende, zal het nu ook het geval zijn." Krook kan zich vinden in de wijziging, maar plaatst wel een kanttekening. „Het is niet goed dat een starter beslist of een start al dan niet vals is. In ande re sporten zijn daarvoor elek tronische hulpmiddelen, en dat lijkt me beter. Kan een mens constateren of iemand een mil liseconde eerder weg is dan de ander? Ik denk het niet." Erben Wennemars stelt onom wonden dat de wijziging voor hem niet had gehoeven. „Ik zie het niet als een positieve ont wikkeling." De wereldkampi oen sprint vindt dat wedstrij den op rare manieren beïn vloed kunnen worden. „Als mijn ploeggenoot er in het WK goed voor staat, en ik rijd tegen zijn concurrent dan kan ik die op scherp zetten door een eer ste valse start te maken. Moet hij toch voorzichtig zijn, en dat scheelt net een paar honderd sten. En dat kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn van zo'n nieuwe regel." Het argument van tijdwinst doet Wennemars af als onzin. „Het kan veel sneller. Moet je eens zien hoeveel er getreuzeld wordt tussen twee ritten. Is een rit afgelopen, hup, twee ande ren het ijs op. En honderd me ter uitrijden na een valse start moeten ze ook aanpakken. Zet er maar als straf een valse start op, moet je zien hoe snel het over is." ter risico op bloedklonters, af stotingsverschijnselen, allergie- en, infecties bij homologe transfusies: niets is onmogelijk. Dat Tyler Hamilton op bloeddoping kon worden be trapt, is te danken aan Australi sche wetenschappers. Die ont wikkelden een werkbare me thode, waarop de Internationa le Wielrenunie (UCI) een be roep doet. Alleen laboratoria in Athene en Lausanne voeren analyses uit volgens deze methode, die in de reguliere geneeskunde aan gewend wordt bij vaderschaps testen. De analyse maakt het mogelijk kleine groepjes van verschillende antigene cellen van elkaar te onderscheiden. Vanaf het moment dat er ver schillende groepen van rode bloedlichaampjes aanwezig zijn, is duidelijk dat een homo loge bloedtransfusie plaatshad. venlo/anp - Jong-Feyenoord heeft zich gisteravond geplaatst voor de derde ronde van de Amstel Cup. De jeugdige Rot terdammers waren in Venlo verrassend met 2-0 te sterk voor VW-Venlo, de trotse lijstaan voerder van de eerste divisie. Coach Mario Been van Jong- Feyenoord kon in het duel een beroep doen op Smolarek, Buf fel, Magrao, Mtiliga en Loovens, die allemaal normaal gesproken deel uitmaken van de A-selectie van Feyenoord. Go Ahead Eagles schakelde ere divisieclub De Graafschap uit. Op de Vijverberg waren de De- ventenaren, die een klasse lager spelen, met liefst 4-0 de boven liggende partij. De drie andere eredivisieverenigingen die in actie kwamen, kenden geen moeilijkheden. Willem II won met 2-0 van Sparta, dat vorig seizoen de halve finale van het toernooi haalde. Vitesse was met 2-0 te sterk voor AGOW Apeldoorn. RKC Waalwijk ver sloeg Eindhoven met 1-0. Bij Emmen was de 20-jarige Je roen Fuhler de meest trefzekere speler. De uit Jong Emmen overgekomen midvoor (twee meter lang en 100 kilo zwaar) maakte tegen amateurclub WHC vier goals. Emmen won met 5-1. De volgende ronde staat voor 9 en 10 november op het pro gramma. Het is al zeker dat ten minste een amateurclub die fa se haalt. Vandaag bepalen ADO '20 en Rohda Raalte in een on derling duel welke van de twee clubs dat wordt. Het is iedere keer weer een schok(je) als je leest of hoort dat een sportend mens „ge pakt" is. Gistermiddag was het de mede deling rond de Amerikaanse wielrenner Tyler Hamilton. Sinds zeker de Ronde van Frankrijk 2003 was hij het zin nebeeld van de professionele coureur die pijn kon lijden en buiten zichzelf kon uitstijgen. Hij had iets sympathieks in zijn doen en laten, zonder meer. Hij was geen snoever, geen grootspreker en als hij sprak deed hij dat met zachte stem. Door de bank genomen was Hamilton geen vedette. Hij pro fileerde zich zelden en als hij het deed was de fiets zijn wa pen; over zichzelf spre ken was voor hem een zwa re bergetappe. En zijn explo sies op de fiets mochten er wezen: Olym pische titel, grote Tour etappe ge wonnen en in staat om het ooit (wanneer) moeilijk te gaan maken voor Lance Armstrong. En als je hem zag, op of naast de fiets, was hij schuch ter, eigenlijk klein, beleefd, zacht qua karakter. Hij verdien de goed geld bij de Phonak- ploeg enpats, boem, dan komt er de mededeling dat hij heeft gerommeld met bloeddoping. Die techniek is al enige tijd ver boden. Op deze wereld lopen en fietsen mensen die met bloeddoping wegkwamen en er zelfs een Olympische titel mee wisten te winnen. De redenering van toen: het is eigen bloed dat je toegediend krijgt, wat is daar verboden aan? Sinds enige tijd weten de speur neuzen bij de UCI een heleboel gegevens uit de bloedstalen van onderzochte renners te halen. Het valse spel van Pantani en zijn ploeg Mercatone Uno van een handvol jaar geleden was zo'n voorbeeld. Bij de UCI wist men precies welke renners aan het rommelen waren en Panta ni had, in weerwil van zijn po pulariteit en zijn gespeelde on schuld, het nakijken. Hij be droog de zaak en hing. De afgelopen weken hebben vertegenwoordigers van Euska- tel, de Baskische ploeg, van de dopingmensen van de UCI te Jioren gekregen dat hun gedrag „verbeterd" is, wat hetzelfde is als „jullie doen niet meer zo stom met je renners." De laboratoria kunnen namelijk steeds meer vinden en zien vooral (en bij voortduring) of een renner aan het knoeien is. Hamilton hangt en dat is bui tengemeen pijnlijk voor het bijna lelie blanke bla zoen van de Amerikaan. De testen lie ten geen kans op twijfel, heb ik begrepen. Het feit dat de kwam, zegt veel. Weer een top per die valt, weer een kam pioen. Al na zijn tests in Athene was hij op de lijst gezet, een volgen de overtreding in Spanje bracht hem in botsing metde UCI- wetten. In de strijd om goed-beter-best, in de wurgende worsteling om winnaar te worden bij heel gro te koersen, moeten ook topren- ners risico's nemen. En dan bestaat dus de moge lijkheid dat je loeihard tegen de lamp loopt. Hoe pijnlijk het ook is voor de stille kampioen, het bewijst eens te meer dat ook groothe den in welke sport dan ook aan het rommelen zijn. Denk alleen niet dat we met Hamilton de laatste „pakker" hebben veroordeeld. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21