®0 SERVICE SPEURDERS Goudeneieren Stormachtig Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 WOENSDAG 22 SEPTEMBEl CD VAN DE DAG Genre: jazz/easy listening Madeline Peyroux Careless Love Rounder/Universal 0602496235836 De in Frankrijk grootgebrachte, Amerikaanse zangeres Madeline Peyroux debuteerde in 1996 op onnavolgbare wijze met Dream land. Ze etaleerde daarbij een heel klein stemgeluid. En het talent om loom te timen en songs als het ware te beleven. In de verte hoorde je Ella Fitzgerald, maar qua sfeer lag het dichterbij vocalis ten als Maria Muldaur, Blossom Dearie of Lyle Lovett. Jazz met iets meer weemoed, zoals je die soms ook terughoort bij Norah Jones. Peyroux ging daarna weer op in het anonieme buskers-bestaan: ze leefde als straatmuzikante. Net nu op internet druk geïnformeerd wordt of Madeline nog in het land der levenden is, ligt hier haar tweede album voor. Dankzij veteraan-producer Larry Klein (Joni Mitchell) en door de wol geverfde musos (zoals Dean Parks en Lar ry Goldings) is er opnieuw sprake van een kostelijke collectie per fect uitgevoerde, verleidelijke songs. Het is een subliem genot om haar You're Gonna Make Me Lonesome When You Go (Dylan), J'ai deux amours of Weary Blues (Hank Williams) te horen uitvoeren. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: politiek Frank van Pamelen De generaalpardondemocratie uitg. Nijgh Van Ditmar Prijs: €12,90 Dichter, tekstschrijver en cabaretier Frank van Pamelen kreeg van dagblad Trouw de opdracht om elke week een gedicht aan de Haagse politiek te wijden. Van Pamelen koos de sonnetvorm, die in zijn krant weliswaar de herkenbaarheid zal vergroten maar in gebundelde boekvorm op den duur verveling in de hard werkt. De generaalpardondemocratie is, kortom, zeker geen boek om in één keer achter elkaar uit te lezen. De chronologisch gerangschikte ge dichten starten 12 januari 1999 (met een taart die Zalm in z'n ge zicht krijgt) en eindigen 12 juni jongstleden met een toepasselijk gedicht waarin de nieuwe politiek wordt ontrafeld. Conclusie: 'De nieuwe politiek' die zich ontvouwde is duidelijk weer helemaal de oude'. Van Pamelen is een milde, maar treffende observator. Voor wie alle politieke wederwaardigheden van de afgelopen jaren niet meer op een rijtje heeft, bedacht de uitgever een oplossing. De berichtgeving waarop Van Pamelen zich baseerde, is ook in het boek afgedrukt. KOKKERELLEN Lunchgerecht voor 4 personen Dat het hier ging om een Neder landse variant van een gerecht uit Maleisië, daar kwamen wij pas later achter. In plaats van dikke kokosmelk, zoals in Malei sië, gebruiken wij room. Naegel- hout is oorspronkelijk de gedroogde muis van het rund. Vroeger hingen ze op de meeste boerderij en in Twente en in de Achterhoek in de keu kens van de boerderij en te drogen. Van daar datje bij de meeste slagers in die gebieden nog altijd nae- gelhout kunt kopen. In plaats daarvan kunt u ook rauwe (gedroogde of gerookte) runder- of lamsham gebruiken. Ingrediënten 8 hard gekookte eieren; 25 gram boter; 1 gesnipperde middel grote ui; 1 fijngehakt teentje knoflook; 1 el. fijn geraspte ver se gemberwortel; 1 tl. sambal oelek; 1 tl. scherpe kerriepoe der; 1/2 tl. milde kerriepoeder; 1/2 liter (kook)room; 1 tablet voor kippenbouillon; 1 kleine rode in draadjes gesneden Spaanse peper; 8 sneetjes licht geroosterd wit (casino) brood; 8 grote dunne plakken gedroogd rundvlees (Naegelhout), ca. 150 gram; 2 rijpe (Italiaanse) ontvel de tomaten, vruchtvlees in mi nuscule blokjes gesneden; 2 el. grof gehakte verse koriander. Eventueel enkele toeven verse koriander. Bereiding Laat de eieren in koud water schrikken, pel ze en leg ze tot verder gebruik in een kom met lauwwarm water. Verhit een sauspannetje en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Laat de ui 3 minuten zacht jes fruiten. Schep knof look, gemberwortel en sambal oelek er door. Laat alles 1 minuut zacht jes bakken. Roer er ver volgens beide kerrie poeders door. Blijf roe ren tot de geuren van de poeders vrijkomen. Schenk de room erbij en voeg het bouillontablet toe. Blijf zolang roeren tot een gebonden saus is verkregen en het bouil lontablet is opgelost. Laat de saus enkele mi nuten zachtjes sudderen. Schenk de saus door een fijne zeef in een ander pannetje. Wrijf zoveel mogelijk vaste bestanddelen door de zeef. Voeg naar smaak zout en/of peper toe. Roer de helft van de Spaanse peper er door. Houd de saus warm. Verwijder de korsten van de ge roosterde sneetjes witbrood. Beleg de sneetjes met plakken gedroogd rundvlees en leg ze op de borden. Halveer de war me eieren en leg ze met de bol le kanten naar boven gekeerd op het rundvlees. Schep de hete saus er over en bestrooi de ge rechten met de rest van de Spaanse peperdraadjes, toma- tenblokjes en koriander. Schik er eventueel als garnering enke le toeven verse koriander bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: in beide richtin gen wordt gecontroleerd op de Al2 tussen Ede en knooppunt Wa terberg Al tussen knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekber gen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A12 bij Reeuwijk en A2 bij Boxtel. Morgen: A32 bij Steenwijk en A67 bij Eersel. Vrij dag: A2 bij Neerijnen en A6 bij Joure. Zaterdag: A9 bij Velsen en A59 bij Heusden. Zondag: A20 bij Nieuwerker a/d IJssel en A27 bij Werkendam. oc? IA o «n o «n 0 ft V T- O O O) •J1° O OOOO 0\ O) HET WEER door Jan Visser Nederland beleefde gisteren een uitgesproken win derige dag en wat opviel was dat vooral aan de kust de windsterkte nauwelijks veranderde. Op het KNM] meetpunt op Vlieland was de wind om 2 uur 's nachts aangewakkerd tot stormachtig, aan het begin van de avond was dat nog steeds het geval. Om 3 uu stond er een westerstorm (gemiddeld 76 km/uur) van 4 tot en met 8 uur bedroeg de uurlijkse wind snelheid continu 72 km/uur (stormachtig). Alleen tussen 12 en 14 uur nam de westenwind tijdelijk af tot hard. Verder vielen er met name in het noorden en noori oosten soms pittige buien (Uithuizermeeden 13 mm). Elders meer buitjes dan buien. Na regionaal nog aardig wat zon nam in de late middag in het he le land de buiigheid toe: Schiphol meldde onweer. Hoe anders was het een jaar geleden! Er werden toen zeldzaam hoge temperaturen gemeten voor de tijd van het jaar: op de 20ste 31,2 graden op de luchthaven Maastricht. Ook de 22ste verliep zomers warm maar toen op de 23ste (Prinsjesdag!) de herfsi begon was het meteen afgelopen. Deelen bleef op 13,1 graden steken en er vielen zware buien. Tussen een omvangrijk lagedrukgebied boven het noorden van Europa en een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland blijven de drukverschillen vandaag groot. Dat betekent opnieuw veel wind. Aa n zee waait het meest hard, soms stormachtig uit wes telijke richtingen. De buienkansen zijn overdag ech ter niet zo groot en de temperatuur komt uit op 16 graden. Een afsplitsing van de voormalige orkaan Ivan trekt morgen zeer sterk uitdiepend over de Noordzee na Denemarken. Het systeem veroorzaakt langs onze kust een westerstorm, mogelijk zware storm. Verde )r regen van betekenis, later ook enkele opklaringen. Vrijdag wordt met een sterke noordwestenwind on stabiele lucht aangevoerd. Daarin komen van tijd tdk, tijd buien tot ontwikkeling (kans op onweer en zwa re windstoten) en het wordt het niet warmer dan 15 tr 16 graden. STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Horizontaal: I. Geen uittocht is zo populair (6); 7. Wat een scj1^ het is niet van vroeger! (5); 8. Reeds ter oplossii s motorsport (5); 9. Ga met een voertuig snel dooi ;lsH Franse plaats! (5); 10. Verlichting in een boom II. Gratis voor de klinker (3,3); 12. Slechte Eur< uit de bijbel (6). Verticaal: 2. Dier in een delfstof (5); 3. In deze loods wordF punten gedeeld (6); 4. Minder hartelijke moorder" 5. Maakt de whisky schoon (4); 6. Niet minder d vogel (8); 10. Gewricht ter informatie (4); 11. V|.' of met een been erin (3). 1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Oplossing van dinsdag: 1. slab-sabel-gasbel 2moer-enorm-romein 3ding-dingo-onding 4gene-genie-neigen 5koek-koken-dokken 6wiek-kwiek-wikkel 7arak-kraai-afrika 8. leek-ketel-tekkel 9eren-deren-eender 10. teer-kreet-rekest Gevraagd woord: GRONDWATER. 3. D fc(Sp .060 1.25 Postt MADELCINE PCYR0UX IW

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20