Met kromme tenen in de Ridderzaal REGIO 'Elke aandacht die spreekkoren krijgen, maakt het probleem groter' 'Deel van het publiek is en blijft nu eenmaal intrinsiek onbeschaafd' poe meer je deze operatie \t, hoe vaardiger je wordt' keer per in Leidenaar Diederik Samsom mist Greenpeace maar voelt zich wel thuis in Tweede Kamer WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2004 NAVRAAG iaconessenhuis in Leiden doet te weinig slokdarmoperaties, nsde Inspectie voor de Gezondheidszorg moet een kliniek deze ingreep jaar uit- iom de kennis en vaardigheden op peil te houden. Het Leidse huis zit tussen de één en dertien operaties per jaar. Chirurg STRA van het Diaconessenhuis vindt het uitstekend dat de in- e kennis en vaardigheid in de gaten houdt, toch wil hij juist bij iperatie een aantal ikeningen plaatsen. It u aan uw eigen igheid? doe al heel lang 1 rmoperaties en ik 1 nijn kennis goed I. ik beheers alle w eken op dit vlak. ze dromen. Het is Ï'jd nodig om de s te openen. Via l-Jibuik is met de - stÉ technieken - el mogelijk. De kwaliteit van onze operaties bij kwaadaardi- h darmkanker wordt achteraf ook altijd bekeken en getoetst, r. rapporten van het Integraal Kankercentrum West (IKW) lat ons team die deze operaties uitvoert, dat bekwaam doet. geen klachten over de kwaliteit van de operatie en de perio- ima. Dat is een andere, maar ook belangrijke toetsings- het Diaconessenhuis te weinig slokdarmen? id. Ik ben de laatste om te ontkennen dat hoe meer je de- itie doet, hoe vaardiger je wordt. Het blijft een moeilijke, operatie, waarbij je een goed ingespeeld team nodig hebt. ree bekwame chirurgen is een goede anesthesist en een er- ïnsive-carespecialist onontbeerlijk. De complicaties tre- ital na de operatie op. In het Diaconessenhuis hebben we am. Toch voeren wij deze operatie niet maandelijks uit. Op ite moment moeten de juiste patiënt, het juiste team en de peratiekamer vrij zijn. Wij nemen op dit vlak geen enkel ri valiteit staat bij ons voorop." jullie met deze aanval van de inspectie? eval wil dat wij onlangs binnen onze regio met het IKW uit- iver deze problematiek hebben gesproken. We zijn eigenlijk •betrokkenen uit de regio al tot de conclusie gekomen dat noet veranderen. Misschien moeten de slokdarmoperaties icentreerd worden of moet er een uitruil van chirurgen ko- aarnaast moeten er niet alleen richtlijnen voor vaardigheid is komen, maar ook voor kwaliteit. De grote centra in Am en Rotterdam doen op dit moment deze operatie meer fentig keer per jaar. Ook een mogelijkheid zou kunnen zijn urgen van regionale ziekenhuizen daar op gezette tijden ereren. Ervaring bundelen, heet dat in vakjargon. Je be- p die manier niet alleen je vaardigheid, maar ook je exper- nen je eigen ziekenhuis. In die regelfase zitten we nu." kia Stoelinga archieffoto: Henk Bouwman IU I T DE ARCHIEVEN [954, Woensdag 22 September 'ERING - In Oude Wetering is op de Chr. Nationale school jig leermiddel ingevoerd, dat reeds van vele zijden de aan- ik, en misschien wel op scholen door het hele land zijn intrede doen. Het is de landkaart die zelf zegt of de leerlingen het bij te eind hebben als ze op de blinde kaart bijvoorbeeld Meppel n. Doen ze het fout, dan bewaart de kaart een beschaamd stil- Wil de onderwijzer een bepaalde plaats aan laten wijzen, dan jeen stekkertje in het bij die plaats horende gaatje, waarna de jevraagd wordt met een speciale plastic stok een van de kope- lijkers aan te wijzen op de kaart, die de plaats in kwestie ver- irdigt. Raakt de leerling de goede plaats aan, dan gaat er een itje branden. Indien gewenst kan een zoemer daarbij een ge- aal geven. - Het nieuwe gemeentehuis van Leiderdorp is gisteren opend door de heer Vrolijk, commissaris der Koningin in 1. De openingshandeling bestond uit het oplaten van een b die met enkele knallen de lucht in ging. Voor de aanwezi- s was dit het signaal om hun ballonnetjes op te laten. f Leidsch Dagblad e rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer V. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ilad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan n het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad rectie: B.M. Essenberg il: directie.hdcuz@hdc.nl edactie: Jan Geert Majoor, Idriaan Brandenburg redactie.ld@hdc.nl »R it 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 tbus 54,2300 AB Leiden. 71-5 356 415 071-5 356 325 en fax 023-5150 567 (ERKOOP |b.t: 13661 d: 023-5150 543 (T68i 3677 landel: 071-5 356 300 0 p us kunnen contact opnemen Mis) 196800 ig (acceptgiro) en aut ine) ipf""'90 r bns een machtiging verstrekken itisch afschrijven van het FOp'd ontvangen €0.50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Diederik Samsom, Tweede Ka merlid voor de PvdA sinds janua ri 2003, woonde gisteren voor de tweede keer prinsjesdag bij. De 33-jarige Leidenaar schoot 's morgens zijn netste broek aan en reisde per fiets en trein naar het Binnenhof. Verslaggever Er- ic-Jan Berendsen ging met hem mee en week geen moment van zijn zijde. Prinsjesdag zou de dag van het parlement moeten zijn in plaats van de dag van de koningin, vindt Samsom. „Ik ben te veel republikein om met plezier naar de Troonrede te luisteren. Ik zit met kromme tenen in de Ridderzaal. Wegblijven? Nee, dat vind ik geen statement. Maar als ik er niet bij zou hoe ven zijn, zou ik er geen traan om laten. En na de Troonrede zou ik liever de straat op gaan om met de mensen te discus siëren over de plannen van dit kabinet dan acte de présence te moeten geven in de Tweede Kamer." Het zijn uitspraken die teke nend zijn voor Samsom, die tot zijn kamerlid maatschap vooral bekend was als actievoerder en één van de boegbeelden van milieuorgani satie Greenpeace. Nog steeds mist hij het opspattende water en de rubberbootjes. „Natuur lijk zijn er overeenkomsten tus sen de PvdA en Greenpeace. Het gaat in beide gevallen om groepen mensen die proberen idealen te verwezenlijken. Het verschil? Je zit in de Tweede Ka mer meer in een keurslijf, maar wel dichter bij de macht. Alleen heb ik de knop nog niet gevon den om daar gebruik van te maken." Daarbij doelt het Leidse kamer lid ook op de oppositierol van zijn partij. Immers, de huidige coalitie heeft de steun van 77 van de 150 zetels en dus heeft als het op stemmen aankomt, de PvdA regelmatig het nakij ken. Toch denkt Samsom dat het tij gaat keren. „De LPF wordt 'Te veel republikein om met plezier naar de Troonrede te luisteren' vaak als de vierde co alitiepartij gezien omdat die regelmatig meestemt met CDA, WD en D66. Denk daarbij aan onderwerpen als het milieu. Maar als het om de pensioenen van mensen gaat, zit de LPF veel meer op onze lijn. Daarbij komt dat het CDA een enorme ruk naar rechts heeft gemaakt. Die partij heeft haar sociale ge zicht verloren en ik weet dat er veel CDA-kamerleden zijn die dat graag anders zien." Samsom voelt zich ook gesterkt door de massale demonstraties tegen het kabinets beleid van de afgelo pen da gen. Maandag in Rotter dam en gisteren op het Spuiplein in Den Haag waar hij zelf ook nog even ging kijken. „En dan denk ik: het is toch 'onze' FNV die daar staat met het CNV van het CDA. Waarom zouden we niet samen een coalitie vormen?" Samsom is voor de Troonrede benieuwd hoe koningin Beatrix de boodschap gaat brengen. „Want het kabinet Balkenende - 'asfalt en beton', zeg ik altijd maar - stort een complete bak bagger over ons uit. Bezuinigin gen, het duurder worden van de zorg en het aantasten van sociale verworvenheden. Ik word altijd een beetje kriegel als ik hoor dat het in Nederland zo slecht gaat. We zijn hier na melijk nog steeds enorm rijk. Alleen Balkenende komt met allerlei tegenstrijdigheden. Zo wil hij het liefst dat iedereen veertig uur in de week gaat wer ken maar wordt er wel bezui nigd op de 'Het kabinet Balkenende stort een complete bak bagger over ons uit' kinderop vang." De PvdA maakt vol gens hem andere keuzes. „Op basis van de sterkste schouders moe ten de zwaarste lasten dragen. Zoals een hogere pensioenpre mie voor mensen met inko mens boven de 45.000 euro per jaar en het opleggen van een milieubelasting aan vervuilende bedrijven. Al deze voorstellen zijn verwoord in de 'Beterbe groting' van de PvdA." Na de Troonrede noemt Samsom de toespraak van de koningin 'bikkelhard' en 'het aaneenrijgen van ellende'. „En ze besteedde welgeteld één re gel aan het milieu. Dat Neder land zich aan alle internationa le milieuafspraken zal houden. Een gotspe. Dat is net zoiets als zeggen dat je niet gaat stelen." Het is voor Samsom wel aanlei ding om met frisse energie op positie te gaan voeren. „Ik merk op straat dat mensen woedend zijn op dit kabinet maar nog niet juichend bij de Partij van de Arbeid in de armen vallen. Daarom moeten we alles op al les zetten om onze ideeën op de mensen over te brengen. Dat zal een hele dobber worden, maar vorig jaar demonstreer den er nog maar anderhalve man en een paardenkop legen het kabinet. Nu zijn dat er 50.000. Het gaat dus de goede kant op." Eric-Jan Berendsen Dinsdagmorgen. Kamerlid en Leidenaar Diederik Samsom klimt op zijn fiets om koers t naar Den Haag. Foto: Hielco Kuipers KLANKBORD 'Bij kwetsende spreekko ren moeten wedstrijden onmiddellijk worden ge staakt', luidde de stelling van afgelopen week. Nog geen drie dagen nadat zij werd geponeerd, besloot de KNVB haar ter harte te nemen. Sinds afgelopen weekeinde hebben de scheidsrechters de instruc tie duels stil te leggen als de vuilbekkerij vanaf de tribunes de spuigaten uit loopt. Een maatregel die door de lezers wordt ge waardeerd, getuige de uitslag van de stemming (83 procent voor). Een greep uit de reacties. E. van der Plas, Katwijk: „Eens. De wedstrijd moet vervolgens worden over gespeeld zonder publiek en bij herhaling moeten de betreffende clubs worden teruggezet naar een lagere divisie." P.S. Rhijnsburger, Ha- zerswoude- Rij ndijk: „Daar ben ik het zeer mee eens. Bovendien vind ik dat alle politie-in- zet vanwege (te verwach ten) ongeregeldheden bij sportevenementen door Bij kwetsende spreek koren moeten wed strijden onmiddellijk worden gestaakt. de thuisclub betaald moeten worden en niet door de belastingbetaler die zich al decennia er gert aan het imbeciele gedrag van zogenaamde supporters. De thuisclub kan dan de kosten van de politie-inzet verwerken in de toegangsprijs van de volgende thuiswed strijd." Dirk de Kreek, Katwijk: „Elke aandacht die dit onderwerp in de media krijgt, maakt het pro bleem groter. Negeren is de beste oplossing." Robbert Dijkhuis, Lei den: „Dat heeft helemaal geen zin en is onwense lijk, al is het maar om de goedwillende supporter niet te straffen. De ver antwoordelijkheid moet meer bij de clubs liggen waar deze lieden bij ho ren. Door de spreekkoren zal duidelijk zijn bij wel ke club de sympathie ligt en welke club dus aange pakt moet worden. De totale opbrengst van de meest recente thuiswed strijd van deze club als boete opleggen zal dan veel efficiënter werken. In het geval dat de thuis club misdragende fans heeft, is meteen de dag opbrengst incasseerbaar en als het de bezoekende club betreft, mag die de opbrengst van de laatst gespeelde thuiswedstrijd inleveren. Clubs zullen hierdoor hun 'fans' beter controleren, zowel bij thuis- als bij uitwedstrij den. Als vervolgens ook nog de opbrengst hele maal gebruikt wordt om de amateursport te on dersteunen 'heb elk na deel zijn voordeel'." Paul van Paassen, Voor schoten: „Staken kan ge volgen hebben in het wedstrijdverloop en zelfs voordeel voor een over de scheef gaande aan hang opleveren. Vak af sluiten en 24 uur opge sloten laten zitten, al dan niet met Tiësto op de achtergrond. Kortom wel aanpakken die handel. Monique Meiman, Treb- inje, Bosnië: „Mijn me ning is wel duidelijk: wedstrijd direct staken." Willem Schalk, Lisse: „Helemaal mee eens. De scheidsrechter is als ver tegenwoordiger van de KNVB bevoegd om een wedstrijd per direct te staken. Doen dus." H. Ouwersloot, Katwijk: „Bij wedstrijden die door spreekkoren worden ont sierd direct staken en het thuiselftal tien punten in mindering geven." Harry Vuur, Leiderdorp: „De vraag moet niet zijn óf er gestaakt gaat wor den, maar door wie. Maar wat doen we als 'grote jongens' zoals KNVB, overheid, ge meente, clubs enzovoort? We geven de opdracht aan de scheidsrechter. Die is immers het mak kelijkste aan te pakken als het fout gaat. Raar toch dat de ene na de an dere scheids het laat af weten." G.J. Verheijen, Lisse: „Bij alle wedstrijden. Dus niet alleen betaald voetbal, maar ook bij amateurs en jeugd." Ron Klein, Leiden: „Tja. wat is kwetsend?" Aad Langelaan, Voor hout: „Het is de enige oplossing, want tenslotte willen alle 'fans' hun team kampioen zien worden. Na stoppen van een wedstrijd en aftrek van drie punten, is de schaal flink uit het zicht. Trouwens weer typisch Nederlands, deze discus sie. Het spitst zich toe op wat er geroepen mag worden, in plaats van of er geroepen mag wor den. Er is uiteindelijk maar één vraag: wat heb ben spreekkoren te ma ken met voetbal? Is het team wat de meeste doelpunten scoort niet de winnaar dan? Of vin den de fans van tegen woordig alles gerecht vaardigd, als hun team maar wint? Gooi dan een muntje op en ga in de kantine zitten, scheelt een hoop gedoe. C. Rooda, Leiderdorp: „Er moet maar eens een einde komen aan de houding van voorname lijk jongelui, die de zaak verzieken." Patrick van Marwijk, Leiden: „Eerst moeten de media maar worden aangepakt die dit soort zaken zo gigantisch op blazen. Die mensen die kwetsende dingen roe pen, doen dit om de te genstander uit zijn spel te halen, niet zozeer om iemand persoonlijk te kwetsen. In de wedstrijd die deze discussie weer op gang heeft gebracht is het de ADO Den Haag- supporters helaas ook gelukt om Ajax te impo neren, zie het wedstrijd verloop. De enige manier om dit soort onsportief gedrag in de toekomst te voorkomen, is het voet balreglement aan te pas sen. Bijvoorbeeld in het reglement opnemen dat net zoals een speler een speler van de tegenpartij niet mag laten schrikken, het publiek de tegenpar tij niet mag intimideren. Gebeurt dit wel dan moet dit leiden tot puntenmin- dering voor de eigen club." De nieuwe stelling gaat over het voornemen van de provincie om de dor pen Noordwijk, Noordwij- kerhout, Lisse en Hillegom te laten fuseren tot één gemeente. Zuid-Holland wil voor de kerst van de vier gemeentes weten hoe zij daar over denken. Deugen de plannen van de provincie, of wordt er energie en geld gestoken in een nutteloze operatie waar de inwoners niet op zitten te wachten? De stelling luidt: Fusie van bollendorpen is een goede zaak Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „Natuurlijk, meteen doen. Er wordt al heel lang geroepen dat we de wedstrijd moeten stilleggen bij kwetsende spreekkoren en dat wordt al heel lang niet gedaan. Zoals Remkes dan zegt: de regels bestaan al en we gaan ze nu toepassen. Dat is toch raar? Er moet onmiddellijk een einde komen aan dat eindeloos gedogen. Los daarvan vind ik de wedstrijd stilleggen een uitstekende oplossing. Of, zoals in de krant werd gesuggereerd, het uitdelen van een voorwaardelijke straf. Je kunt best zeggen: nog één keer en dan zijn we er klaar mee. Dan stoppen we de boel. Om vervol gens de wed strijd zonder publiek te laten spelen. Ja, dat moet dan wel, anders krijg je alsnog gedon der. Je moet het natuurlijk wel een beet je slim aan pakken." 5 x moet '"C*"v andi al Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Sterker nog: ik ben voor verruiming van die maatregel. Ook op het moment dat er ongeregeldhe den van andere aard (vandalisme, vechtpartijen) zijn, zou ik als KNVB zorgen dat een wedstrijd wordt ge staakt dan wel afgelast. Misschien krijgt voetbal dan weer een sportief karakter. Jammer alleen dat de men sen die wel van goede wil zijn van een dergelijke maatregel slachtoffer worden. Overigens vind ik dat deze maatregel ook voor het amateur voetbal zou moeten gelden. Ik stoor me vreselijk aan ouders die naar een wedstrijd van hun kids gaan kijken en al scheldend en vloekend langs de jéÉÊÊÊÈ^ lijn hun kroost 'aanmoedigen'. m 1 Geef eens het goe- de voorbeeld, zou w ik zeggen." -*Jr Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'en „Het probleem is nu juist dat veel mensen naar zo'n wedstrijd gaan om zich lekker te misdragèn. Dat gekrijs en dat opgefokte gedoe vormt de uit- laadklep voor allerlei gefrustreerd gedrag. En dat probleem is al eeu wen oud. Wat zouden de Romeinen in het Collosseum hebben geroe pen? Wat riep men in de Middeleeu wen rondom de brandstapel? Daar mee verpest onaangenaam volk een leuke voetbalzondag voor veel gewo ne mensen. Het is treurig, maar voor sommige lieden heeft het stadion de plaats overgenomen van de arena en het schavot uit het verleden. De wed strijd staken heeft geen enkele zin. Een deel van het publiek is en blijft nu eenmaal intrinsiek onbe schaafd." Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde voorzitter jongeren afdeling SP Lei den: „Ik begrijp goed dat een scheidsrechter er tijdens een wed strijd genoeg van kan krijgen en dan is het zijn volste recht om de match stil te leggen. De vraag is: wordt het dan minder? De ervaring is: nee. Een tijd geleden was Het Legioen van Feyenoord begonnen met een cam pagne tegen de spreekkoren. Zo'n actie, vanuit de supportersverenigin gen zelf, is veel effectiever en zinni ger dan een wedstrijd stil leggen. Want je moet niet altijd de mensen die voor het voetbal komen de dupe laten zijn van het asociale gedrag van een enkeling." Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Kwetsende spreekkoren zijn een uitvloeisel van normvervagingen die in alle regio nen van onze samenleving - helaas - voorkomen. Kwetsend is het ook om vast te stellen de verantwoordelijken niet ingrijpen. Velen willen verant woordelijkheid en de daaraan ge koppelde beloning, maar weinigen doen op dat gebied exact waarvoor ze zijn aangesteld. Namelijk het handhaven van de orde j(j| zorgen voor naleving van de - democra tisch, na lang vergaderen tot stand gekomen - beleidspunten. Zolang rechters, burgemeesters en ministers te laf zijn om 'vastgestelde' beleidspun- passen op ri sicogroepen of 'zwakke' groepen heeft nie mand hier recht van spre ken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17