ctiegroep eel kraakt atgebouw REGIO 'Hoe moet dat met onze mensjes, die kunnen toch niet zonder ons' 'Na een drukke dag word ik gestraft' Tachtig nieuwe appartementen op Hoogh Swieten Zoeterwoude Managers vieren integer jubileum Kagerplassen kosten bedrijf tijd en geld woensdag 22 SEPTEMBER 2004 ing door op weg tp - Een oliespoor in it van de Voorhoflaan f»rdorp was er maandag ge oorzaak van dat een Ie vrouw met haar auto weg raakte. De wagen egen een boom tot stil- lij het ongeluk liep de ster een beenbreuk op. ;o, rds breken b scouting 1^ k»ten - Op de Open :r [Scoutinggroep Impee- 1 d schoten kunnen bezoe- n' staande zaterdag Im- 01 jcords breken. De scou- ft namelijk een eigen 23 topprestaties. De an ag is van 10.30 tot 15.00 zi de Mozartlaan 2 in e8 oten, toegang is gratis. le: >73 vijl door Nancy Ubert alphen aan den run - Geen praatje nadat de zuster de rolstoel naar de huiskamer heeft ge reden. Geen hulp bij het drinken van een kopje thee. Geen vertrouwd gezicht dat elke dag een lach tevoorschijn tovert. En geen wandelingetje in de buitenlucht. De huiska merassistentes van het Alphense verpleeghuis Oudshoorn weten het zeker: „Wij moeten weg? Dan gaat de sfeer ook weg. En spoedig is er niets meer van Oudshoom over." De verslagenheid is groot in Oudshoorn. Bij Bep Verkaik prikken de tranen achter de ogen. „Tweeëndertig mensen staan per 1 ja nuari op straat. Het merendeel huiskameras sistentes. Hoe moet dat met onze mensjes. Die kunnen toch niet zonder ons. Dat durf ik rustig te stellen. De verpleging heeft geen tijd om bij de bewoners in de huiskamer te zit ten." Jacques Tacx, lid van het dagelijks bestuur van de cliëntenraad is dezelfde mening toege daan. „Onlangs heeft de rechter bepaald dat bewoners van verpleeghuizen recht hebben op toezicht in de woonkamers." Tacx doelt daarmee op een rechtszaak die in Groningen speelde. Een groep familieleden had ver pleeghuis De Twaalf Hoven in Winsum voor de rechter gedaagd. Zij eisten onafgebroken toezicht op de huiskamers. Het was voor het eerst dat een rechter uitspraak deed over de minimumzorg die een verpleeghuis moet bie den. „Dat oordeel komt ons goed van pas", vindt Tacx. „Ook wij kunnen nu permanent toezicht eisen." Sommige huiskamerassistentes werken al meer dan negen jaar bij Oudshoorn. Hun functie is nooit in het 'gewone' personeelsbe stand opgenomen. „Ons is wel beloofd dat we vaste aanstellingen zouden krijgen, maar we bleven altijd onder speciale regelingen vallen", legt Bep Verkaik uit. „Nu zijn we de klos." De secretaris van de cliëntenraad, Wil lem Scherpenzeel, is teleurgesteld in de ge meente Alphen aan den Rijn. Volgens hem zou de gemeente de financiering van de zoge heten ID-banen voor zijn rekening moeten nemen en niet - zoals nu - de subsidie voor die banen versneld afbouwen. „En op de zor gorganisatie ben ik ook kwaad. Die had veel eerder maatregelen moeten nemen." Als een moederkloek zorgen de huiskameras sistentes voor sfeer in de gezamenlijke woon kamer. Een plantje kan dankzij hen op tafel staan. Is er geen toezicht, dan wil een demen te bewoner nog wel eens een primula opeten. „Dus krijg je dat er geen stukkie groen meer te vinden is", wordt er gezegd. „Of ze krijgen allemaal zoetjes in de thee. Lekker snel en makkelijk. Hoeft de verpleging niet na te den ken wie er wel suiker mag en wie niet." En zo schets de één na de ander het sombere toe komstbeeld zonder hulp in de huiskamer. Ook is er geweeklaag voor henzelf. „Mijn so ciale leven valt weg. Weet je dat de meeste van ons alleenstaande vrouwen zijn." „Je rent je benen uit je lijf, je komt kapot thuis, maar je bent nooit sacherijnig. Want het zijn jouw mensjes." „Nooit meer knuffelen. Dat we dat na zoveel jaren moeten missen." Het vooruitzicht weer op de bijstand te moe ten terugvallen, drijft sommigen ook tot wan hoop. „Het gekke is dat de bijstand de ge meente ook geld kost", houdt Brigitte Hart de anderen voor. „Snappen jullie het nog?" Hoezeer ze ook verknocht zijn geraakt aan 'hun' bewoners, als ze volgend jaar op straat zijn gezet, komen ze echt niet als vrijwilliger in Oudshoom werken. Alfons de Schepper vat de reden samen: „Je gaat geen vrijwilligers werk doen als je daarmee een betaalde baan van iemand afpakt." De Schepper komt elke dag zijn vrouw in Oudshoom opzoeken en heeft daardoor al heel wat leed in het ver pleeghuis gezien, vertelt hij. „Wat deze men sen doen is eigenlijk onbetaalbaar. Het ver plegend personeel heeft het echt te druk. De huiskamerassistentes zorgen ervoor dat de mensen niet zitten te verkommeren." a s een noodgreep' [ia Stoelinga -j oten - De bewoners- el in de Vlietwijk in 9 ten heeft gistermorgen bewoonde flat ge- hebben dit al lange lande bedrijfspand op grond aan de Eyk- Ingericht als actiecen- |7' de sloop van zes flats in I\ ing van de Lorentzlaan hoten tegen te gaan. tp noodgreep. Noch de noch de stichting luistert naar onze wensen", aldus de bo- Qjiers van de groep Keel. oependen in de woes- voor Kamerlingh On- joen, Eykmanhof, Ein- ex( n en Lorentzlaan. Aan de d i dl U :ier ban ie een af Voorschotense straten etwijk liggen de zes de 116 gezinnen die wijken voor nieuw- bewoners hebben een jaar geleden heel ïangegeven dat zij het >luut niet mee eens 7jn! 21 ;n de gemeente en de er, de stichting Woon- eigen plannen door- i de grond van de te ats moeten nieuwe igen, koopwoningen, intrum met aanleun woningen, een moskee en een buurthuis verrijzen. De bewoners zien niets in dit prestigieuze project. En dat roepen ze nu al anderhalf jaar. Op alle formulieren, op alle wensenpakketten die ze kregen voorgeschoteld, hebben ze ge schreven dat ze voor renovatie van de flats zijn. De argumen ten zijn volgens bewoner en ac tievoerder Richard von Kriegen heel simpel. „Dit is de laatste volkswijk in Voorschoten. We zijn hier heel gelukkig. We wil len niet verhuizen. We kunnen deze nieuwe woningen niet be talen en we willen dat de wijk niet uiteenvalt. De saamhorig heid is groot, de inkomens klein. Wij kunnen hier perfect leven als de flats worden opge knapt. Dat kan ook, zelfs Woonzorg weet dat. We hebben hier de plannen en de offertes liggen. Met een flinke opknap beurt kunnen deze flats weer 15 jaar mee." Het irriteert de Keelgroep mate loos dat de gemeente en de ver huurder nu een verpauperings- beleid aan het voeren zijn. Mir jam van Sint Maartensdijk wijst erop dat op dit moment 32 flat woningen leegstaan. Die wo ningen worden zomaar aan de woningmarkt onttrokken, ter wijl de wachtlijst in Voorscho ten gigantisch lang is. Dat is toch onbehoorlijk. Daarom zijn Boze bewoners van Vlietwijk hebben op de begane grond van een flat aan de Eykmanhof een actiecentrum ingericht. Zij hebben het pand gekraakt als protest tegen de voorge nomen sloop. Foto: Mark Lamers wij actie aan het voeren. We hebben de hele wijk al schoon gemaakt. Ramen gezeemd, por tieken leeggehaald, zwerfvuil opgeruimd en je ziet onmiddel lijk hoeveel beter het er al uit ziet. Vandaag gaan we verven en dichtgetimmerde flats plankvrij maken. Elke dag ne men we iets onder handen." Gisteravond tegen achten was het stampvol in het net inge richte actiecentrum Keel. De actiebereidheid is groot. Onder genot van een bakje koffie over leggen de bewoners hoe ze ver der gaan. Ze zijn enorm teleur gesteld in de politiek. Geen raadslid komt hier echt eens kijken wat er aan de hand is. Gezamenlijk laten ze weten dat één punt onomstotelijk vast staat: „We laten ons niet ver drijven." Burgemeester Verver: 'Ludieke actie' Het college van Voorschoten is niet van plan op te treden tegen de 'krakersbeweging' Keel in de Vlietwijk. Zeker niet zolang de eigenaar van het lege bedrijfspand, stichting Woonzorg, geen be roep doet op de gemeente om het gebouw te ontruimen. Burgemeester Verver spreekt van een 'ludieke actie'. Een woordvoerder van Woonzorg heeft de bewoners laten weten dat zij de actie voorlopig gedoogt. De bewonersgroep is woedend op de laffe reac ties van de bestuurders. „Dit is niet ludiek. Wij zijn keurige, zelfs wat oudere bewoners, die ge respecteerd wensen te worden. Wij willen dat onze zorgen over onze wijk serieus worden ge nomen." Het SP-lid Harre van der Nat, afdeling Voorschoten, steunt de bewoners. Hij hoopt dat de Voorschotense raadsleden snel zijn initiatief volgen. warmond - Multiglas Van der Meer uit Sassenheim wil met 45 kilometer per uur over de Ka gerplassen kunnen varen om glas bij klanten af te leveren. De gemeente Warmond weigert de aanvraag voor de zogenoemde snelvaartvergunning te honore ren. Vandaag legt bedrijfsleider John van der Meer zijn situatie uit aan de leden van de com missie bezwaarschriften. Als de bewoners van het gebied rond de Kagerplassen een ruit nodig hebben, duurt het ruim een uur voordat het glasbedrijf ter plaatse is. „We kunnen onze klanten aan de Kagerplassen niet via de weg bereiken, dus moeten we met de boot." Met zijn 'langzame sloepje' mag John van der Meer officieel twaalf kilometer per uur varen. „De tijd die we op het water kwijt zijn, kunnen we niet hele maal doorberekenen aan de klanten, want dan wordt het wel heel erg duur voor ze. Als we 45 kilometer per uur kun nen varen, scheelt ons dat heel veel kostbare tijd.We krijgen steeds meer klanten aan de plassen." Warmond heeft bepaald dat 200 particulieren en 23 bedrij ven een snelvaartvergunning mogen hebben. Als voorwaarde stelt de gemeente dat de aan vrager een relatie heeft met de watersport. Het bedrijf van Van der Meer heeft geen directe re latie, maar kan zich beroepen op een uitzonderingsclausule, zo geeft de gemeentewoord voerder aan. Van der Meer: „Wanneer we nu geen bedrijfsvergunning krij gen, moeten we nog een paar jaar wachten. Want we staan op de wachtlijst voor een particu liere vergunning." Zodra een particulier wegvalt, schuift ie dereen op de wachtlijst een plaatsje omhoog. iti( ke Dijke Ba de mer stall zaaii I rvari^'s kleine jongen stekte hij kos sen in een kasje en als student kostf Idelbare tuinbouwschool keek ardend door de etalages van de Rasser in Leiderdorp sluit zijn bloemen- en plantenwinkel iunstenaars in de Breestraat. de kjer (59) uit Leiderdorp is ver- nale bloemen en planten maar sluit zur e|< {OCh zjjn wjnke| aan de Tn^ sewe8 'n Leiderdorp. De artrose inan 'en belemmert hem bij het ma- >pt'. eketten. bijdr :den, in 1938, opende de va- :ter Rasser een kamerplanten- I :hter Hoogmadeseweg 48 in t m' „Gek hè, dat zou nu nooit bouwd worden", zegt Rasser, ivijst op de brandgang van drie d naast het huis die naar de pachter de woning loopt. „De bewoners van het huis moes- ider drie meter recht van over- Gelukkig stond de familie ,e d op goede voet met het ge- oen Pieter Rasser in 1968 de zc het huis te kopen, deed hij tlen 1 ,Mijn vader zei toen: nu heb -ïe^n neem rï311 °°k ^et ac^ le klas van de mulo wist Ras- 'P£e, it hij zijn vader wilde opvol- ien led niets aan wiskunde, want de tuinbouwschool. Maar jzag dat ik kon leren en wilde laar de lagere tuinbouw- Hij nam me mee naar de tuinbouwschool in Aals- »ar gaf de directeur me te ver- .°Pi eerst mijn mulo moest afma- ezic .as natuurlijk slim van mijn va- £e™Pjeen ander te laten zeggen. ens dj op zijn elfde jaar van school 00 uu it 21. gelde :sen de1 eeni /veg'. den wijd» in d» n' st< d te >r bloemen diepte Pieter or na zijn diensttijd een di- isierkunst in Aalsmeer te vader kweekte planten die werden verkocht. Verder iet een kar. Toen ik de zaak ig ik op de luxere toer." Ras ser breidde het assortiment planten uit met bloemen en boeketten en verkocht potten en vazen van aardewerk en glas in het duurdere segment. „Dat is de basis van continuïteit: dat je meer hebt dan al leen die wekelijkse bos bloemen." De planten op hydrocultuur - planten bakken vol water absorberende korrels die inmiddels niet meer zijn weg te den ken uit de kantoren en bedrijven - zor gen ervoor dat Rasser een solide financi ële basis had. „Dat kwam net op in de tijd dat ik zelfstandig werd. Het is heel traag op gang gekomen, maar nu heb je bijna niet anders." Rasser heeft een vaste klantenkring opgebouwd van bedrijven die de planten bij hem bestellen en door hem laten verzorgen. „Het levert in om zet ongeveer de helft op." Vanaf maandag is de kantoorbeplanting het enige waar de bloemenman zich mee bezig houdt. Vanwege zijn gezondheid moet hij een stap terug doen en sluit hij de verkoop aan particulieren, die op vrij dag en zaterdag altijd aan de Hoogmade seweg terecht konden. „Boeketten kan ik niet meer afsnijden. Er zijn wel speciale tangen voor, maar als ik een drukke dag heb, word ik de volgende dag gestraft. Dan zijn mijn handen helemaal stijf. Ik kan niet tegen een klant zeggen: me vrouw, uw bos bloemen komt morgen." Deze week is Rasser op vrijdag en zater dag voor het laatst open. Zonder zijn vrouw Anneke aan zijn zijde, die in het ziekenhuis ligt. Het is vervelend dat ze deze periode niet samen kunnen afslui ten, vindt hij. „Maar ik kan de sluiting moeilijk uitstellen." Rasser zet de winkel vrijdag en zaterdag helemaal vol met bloemen en planten, deelt flinke kortin gen uit en houdt een actie voor een kin dertehuis in Boekarest in Roemenië. 25 procent van de dagopbrengst gaat naar het werk van Karin van der Weiden, nu nog leerkracht aan de tuinbouwschool in Alphen aan den Rijn. „Zij werkt al vijf jaar in haar vakanties in het kindertehuis en gaat er nu een jaar naar toe om de za ken beter op de rails te krijgen. Dit is een goed doel. Ik vind het bijzonder als jonge mensen bereid zijn een jaar van hun le ven te geven. Zo kunnen wij op een hu mane manier iets afsluiten waar we jaren aan gewerkt hebben." door Joris Rietbroek zoeterwoude-rijndijk - Zoeter- woude-Rijndijk krijgt er tachtig nieuwe appartementen bij. Hoogh Swieten, zoals het bouwproject gedoopt is, moet vanaf 2006 verrijzen langs de Oude Rijn op de huidige terrei nen van Omtzigt Bouwmateria len, Delfos Ceramics en Tijssen Jachtbouw. Die bedrijven verla ten voor een flinke zak geld hun stek aan de Hoge Rijndijk. Ar chitect Ben Schildwacht pre senteerde gisteravond de voor lopige plannen aan geïnteres seerden en omwonenden van de terreinen in een volle Een denkooi. De gemeente Zoeterwoude heeft de voorwaarde gesteld dat 30 procent van de te bouwen woningen bestemd moet zijn voor starters. De overige appar tementen zijn hoe dan ook duur, al zijn prijzen nog niet bekend. „De projectontwikke laar heeft de bedrijven en de bovendien vuile grond ge kocht", zegt wethouder Ates (volkshuisvesting). „Daar hangt een prijskaartje aan. En dan is er nog de voorwaarde voor goedkope starterswoningen. Dat kost feitelijk ook geld." De gemeenteraad moet de bouwplannen eerst goedkeu ren. Bovendien staat het oor spronkelijke bestemmingsplan slechts de bouw van acht bun galows toe op de vrijgekomen grond. De raad moet zich daar om ook nog buigen over een wijziging in dit bestemmings plan om Hoogh Swieten über haupt mogelijk te maken. Schildwacht denkt aan drie woonblokken van twee tot drie hoog. Die bevatten dure vierka- merappartementen, die mini maal 160 vierkante meter groot zijn. Die blokken worden ge bouwd rondom een sloepha ventje. De appartementen krij gen een ruime woonkamer voorzien van een serre, uiter aard met uitzicht op het water van de Oude Rijn. Een parkeer garage met 180 plaatsen komt ondergronds. Als extraatje krij gen de toekomstige bewoners de beschikking over een ge bouwtje dat ondermeer is voor zien van een fitnessruimte en een klein zwembad. Het definitieve bouwplan wordt in het voorjaar van 2005 ge maakt. Aannemer Oosterlee uit Valkenburg hoopt in 2006 te kunnen beginnen met de bouw. Pieter Rasser tussen de laatste planten die met flinke kortingen weggaan. „Ik vind het bijzonder als jonge mensen bereid zijn een jaar van hun leven te geven. Zo kun nen wij op een humane manier iets afsluiten waar we jaren aan gewerkt hebben." Foto: Hieico Kuipers oegstgeest - Managementgroep De Kaap uit Oegstgeest bestaat tien jaar. Om dat te vieren wil len de leden in oktober hun kennis gratis ter beschikking stellen aan goede doelen orga nisaties. De interim-managers van De Kaap werken veel voor het be drijfsleven, maar ook veel voor de overheid. Daarom vinden ze het nodig iets terug te geven aan de maatschappij. „Wij wor den toch vaak betaald van be lastinggeld", zegt lid Frans de Pater. „Ons tienjarig jubileum willen wij daarom integer vie ren. Door onze hulp te bieden aan organisaties die dat nor maal niet kunnen betalen, me nen wij dat te kunnen doen. Denk bijvoorbeeld aan een die renasiel of de afdeling van het lokale Rode Kruis. Wij gaan on geveer tien projecten aanpak ken in oktober." Het is echter niet de bedoeling om een langdurige verbintenis aan te gaan. „Eigenlijk willen wij een dag intensief bij een or ganisatie doorbrengen. Vaak is het al heel verhelderend als een complex probleem ontward wordt." De Kaap heeft wel iets weg van een geheim genootschap. Je mag alleen lid worden op uit nodiging en als je eenmaal bent uitverkoren treed je toe tot de Raad van Plezier. Volgens De Pater zegt dat genoeg over zijn netwerkclub. „Je moet een ze ker joie de vivre hebben als Ka per. Wij staan met beide benen op de grond en hebben plezier in het leven. Wij willen ons per soonlijk ontwikkelen en steken dan ook veel tijd in elkaar." De netwerkers zijn vernoemd naar de vuurtoren van Ame land. Tien jaar geleden begon het daar allemaal. „Kaper zijn zit in je karakter. Je moet een vrijheid in handelen en denken bezitten. Met dat idee is de groep opgericht. Il^eschouw de leden ais mijn extended fa mily. Alleen een Kaper kan dat begrijpen." Het gezelschap bestaat uit acht tien zelfstandige interim-mana gers, die in alle sectoren zijn in te zetten. „Wij worden ergens directeur om orde op zaken te stellen. Omdat wij onafhanke lijk zijn en daardoor een andere kijk op het probleem hebben, kunnen wij dat ook makkelijker oplossen. Ik reorganiseer nu bijvoorbeeld een audio- en vi deoverhuurbedrijf. Tegen de schuldeisers hoef ik mij niet in allerlei bochten te wringen. Ik zeg ze gewoon dat het geld er nu niet is. Dat geeft rust."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15