'Rijn Gouwe Lijn moet in diepe bak' LEIDEN REGIO je leren Mediteren kun Ouders maken reclaml voorzwarte schooV Zeven jaar cel voor Katwijk! die zijn dochters misbruikt Buurt vreest ongelukken Paralympics in het klein S Rijnland zegt water z;: goedkoper te zuivere door Robbert Minkhorst leiden - De sneltram over de Lammenschansweg in Leiden moet daar in een diepe bak ko men te liggen. Dat vindt de Stichting Openbaar Vervoer Op Maat (Stoom). Ongelijkvloerse kruisingen zijn het veiligst, aldus de belangenorganisatie. Stoom voelt zich gesteund door een buurtenquête. De stichting, opgericht door be woners van de Lammenschans weg en omgeving, heeft de buurt over een verdiept tracé ondervraagd. Deze week zijn de discussiebijeenkomsten van de gemeente over de inpassing van het tramtracé. Stoom stuurde 750 brieven rond in de buurt. Meer dan 120 mensen reageerden op de oproep om het standpunt van Stoom wel of niet te steunen.'Een overgrote meerderheid daarvan koos voor de tunnelbak. „Als ik goed heb geteld, waren er vijf niet voor ons standpunt", zegt bestuurslid Frits van Oos ten van de stichting. „Je kunt stellen dat er behoorlijke onrust is onder bewoners. Ongeveer de helft van de bewoners plaatste extra opmerkingen in hun brief. De meesten van hen willen überhaupt geen Rijn Gouwe Lijn over de Lammen schansweg. Een grote groep maakt zich er flink boos over dat hij komt." Een greep uit de commentaren: 'direct afblazen', 'geldverspilling' en 'gevaarlijk'. Een suggestie die een paar keer opduikt is om het benodigde geld te investeren in de (oude- ren)zorg en in het onderwijs. Stoom legt zich erbij neer dat de discussie over het nut en de noodzaak van de komst van de tram een gepasseerd station is. „Daar treuren we om, maar het is niet anderszegt Van Oos ten. „Die Rijn Gouwe Lijn komt er, en die houden wij niet te gen." De belangenorganisatie vreest de verkeersveiligheid. Die zor gen zijn ingegeven door ver schillende rapporten van de Raad voor de Transportveilig heid en van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid, maakt Van Oosten duidelijk. „Zij stellen dat de tram en sneltram de ge vaarlijkste vervoermiddelen zijn. Daarmee gebeuren de meeste ongelukken per gereden kilometer. Dat is gewoon een statistisch gegeven." De ervaringen in Karlsruhe en Straatsburg zijn overigens an ders. De komst van de Rijn Gouwe Lijn, die een kopie moet worden van het beste uit die steden, was aanleiding voor een studiereis naar Duitsland en Frankrijk. Volgens de autoritei ten valt het aantal ongevallen 'heel erg mee'. Stoom Leiden is er niet gerust op dat met (al toegezegde) extra veiligheidsmaatregelen de situ atie op de Lammenschansweg veilig wordt. Het meest ge vreesd worden de kruispunten, in het bijzonder de al onover zichtelijke kruising met de Ko- ninginnelaan en de Zeeman laan. De groep bewoners pleit deze week ook in de werkgroep voor het verdiepte tracé. „De veilig heid van het drukke verkeer, waaronder veel schoolgaande kinderen en veel ouderen, komt dan op dit deel van het tracé niet in het geding. De scheiding tussen de twee wijken aan bei de zijden van de Lammen schansweg blijft beperkt en het karakter van de weg kan deels worden behouden", zijn daar voor de motivaties. Donderdag krijgt Stoom het woord. De belangenorganisatie beseft dat een verdiepte aanleg van de Rijn Gouwe Lijn extra geld kost. In een brief aan de raadsleden van Leiden, die gisteren is ver stuurd, roept de organisatie de vraag op hoeveel geld de ver keersveiligheid waard is. Tege lijk herinnert Stoom de politie ke partijen aan hun belofte dat er pas een tramlijn komt als ze kerheid bestaat over de ver keersveiligheid en duidelijk is wat de gevolgen zijn voor het busverkeer. Al in 2002 toege zegde onderzoeken daarnaar zijn nog niet uitgevoerd. leiden - Tennis, volleybal, badminton, zelfs racen in de rolstoel: bij het Rijnlands Revalidatie Cen trum konden gehandicapten gisteren een breed assortiment van sportdisciplines beoefenen. Op de foto laat Richard Engtes zien hoe je vanuit een rol stoel tennist - en waar je de ballen kunt bewaren. Met de sportinstuif in de olympische sporthal aan de Wassenaarseweg wil het revalidatiecentrum aandacht vragen voor de gehandicaptensport, een ondergeschoven kindje in Nederland volgens com municatieadviseur Lucien Bergamin. „Op de BBC kun je twee, tweeënhalf uur lang kijken naar een reportage van de Paralympics in Athene. Hier moet je op zoek naar een klein verslagje in de kranten of op de televisie." Sport speelt een belangrijke rol in het programma van het revalidatiecentrum. „Men sen komen hier vaak binnen met een slechte con ditie. Door te sporten krijgen ze die conditie weer terug. Bovendien ontdekken ze wat ze allemaal nog kunnen, ondanks hun handicap", zegt Ber gamin. Ook na afronding van het revalidatieproces wor den de voormalige patiënten gestimuleerd om te blijven sporten. Het Rijnlands Revalidatie Centrum wil deze mensen in de toekomst meer sportfacili teiten bieden. „Daarvoor zijn we nu druk bezig met het werven van fondsen. We zijn al op kleine schaal begonnen, maar willen het in de toekomst graag grootser aanpakken", zegt Bergamin. Foto: Dick Hogewoning door Nienke Ledegang leiden - Praten over de sprei ding van witte en zwarte leer lingen gebeurt volop. Maar wordt er ook iets gedaan? Wel op de Viersprong, openbare ba sisschool in de Leidse Kooi. De ouders, vrijwel allemaal van al lochtone afkomst, willen af van het negatieve imago dat volgens hen aan de school kleeft. Een aantal van hen schreef samen een folder voor andere ouders, om te benadrukken dat de Vier sprong een leuke en goede school is. De Viersprong, een kleine school van tegen de 150 leerlin gen, is bij uitstek een 'zwarte' school. Zeker negentig procent van de kinderen is van allochto ne afkomst. Nederlandse kinde ren komen nauwelijks de school in, hun ouders nemen vaak zelfs niet de moeite er een kijkje te nemen. En dat vinden de ouders op de Viersprong jammer. Moeder Semra Atase- ven: „Als je met buren praat, of met andere mensen uit de buurt, dan hoor je dat ze hun kind inschrijven op scholen buiten de wijk, bijvoorbeeld in de Merenwijk. Ze slaan deze school helemaal over. De Vier sprong is een slechte school, dat zeggen ze." Ataseven sloot zich vorig jaar aan bij het groepje ouders dat het tij wil keren. Want, zeggen zij, de Viersprong is een prima school, waar bovendien uitste kende resultaten gehaald wor den. Moeder Hannie Saribas: „Wij dachten: als je als ouder kunt laten zien dat je tevreden bent, maakt dat meer indruk dan wanneer je als school zegt hoe leuk je bent." Een andere moeder uit het groepje, Helga Schuier: „Wij willen graag dat onze kinderen opgroeien in een gemengde omgeving. De school moet een afspiegeling zijn van de wijk. Daarom zijn we rond de tafel gaan zitten, om ervoor te zor gen dat ouders de school bin nen komen en merken hoe goed het hier is. Voor allochto ne kinderen én voor autochto ne kinderen." Het resultaat is een folder waar in een aantal ouders vertelt waarom ze voor de Viersprong hebben gekozen. Bijvoorbeeld Reyhan: „Mijn zoon zit in groep 4", schrijft zij, „De leerkrachten hebben altijd een luisterend oor. Ook als er problemen zijn staan ze voor je klaar. Je wordt als ouder altijd serieus geno men." Ook staan er cijfers en beoordelingen van de inspectie in de folder ('Het systeem van kwaliteitszorg staat als een huis' en 'opvallend zijn de positieve resultaten voor technisch lezen in de groepen 3 en 4'). Onder aan de folder staan de telefoon nummers van enkele ouders, bereikbaar voor vragen en in formatie. „Wij willen graag dat de school van onze kinderen beoordeeld wordt op de feiten, niet op het negatieve imago dat aan de zwarte school kleeft", al dus Schuier. De ouders snappen ook niet zo goed waardoor het koi negatieve imago. „Zwat vaak gezien als achti maar allochtone let worden steeds beter". Schuier. De afgelopen <j lagen de resultaten van toets op de Vierspron keer boven het gemidde Volgens directeur Talea Wal zijn er wel Nederlan j, ders die enthousiast z J de Viersprong. „Ze zeg Q| ze de website hebben de school mooi vindei dan doen ze het toch n dat hun kind 'de enige moeten die kindéren clusteren." Saribas: „Gi broertje en zusjes, of j meisje. Dat maakt het minder eng." Het groepje ouders he< plannen. „We willen n terspeelzalen in de wijl liefst laten we ze een vii I over de school, die we b len maken. Ook zijn welkom om te komen k vieringen en feesten in ste groepen. Wij denkea^ ze eenmaal de drempr ze school over zijn ge veel minder negatief denken", zegt Schuier. Het groepje moeders ui tiegroep' realiseert groot de rol van de oi „Je moet bij hen want zij kiezen de sch hun kinderen", zegt „Bovendien: de kindei len toch wel met zien het verschil niel zwart en wit. den haag/katwijk - Een 53-ja- rige man uit Katwijk die zich op grenzeloze wijze vergreep aan zijn beide dochters, is door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot zeven jaar gevange nisstraf. Er was twaalf jaar cel tegen de man geëist. Het misbruik van de oudste dochter begon vier jaar gele den, toen het meisje 10 jaar oud was. Volgens de man wilde zij zelf graag gemeenschap met hem hebben. Zijn jongere dochter, aan wie hij zich een jaar later begon te vergrijpen, zou volgens de Kat- wijker ook uit eigen initiatief met hem naar bed zijn gegaan, al besefte hij dat zulks alleen was 'om hem een plezier te doen.' Die dochter ging zelf naar de politie: „Mijn vader heeft me mijn kleinemeisjesge- voel afgenomen maar wat moet ik als 12-jarige doen tegen een man van over de 50?" De Katwijker begon met knuffelen, maar ging steeds verder. Uit eindelijk had hij meerdere ma len seks per week met zijn bei de dochters. Het bleek dat de man ook in een eerder huwelijk zijn doch ter had misbruikt. OiBrs meisje nooit aangifte oei dat feit inmiddels Daarvoor kon de man niet worden vervolgd, ter, die nu volwassen jaren later wel om exc10 haar vader. Maar de hebben geantwoord alleen spijt van had dl dochter niet vaker h< bruikt. Met de officier e tie vond de rechtban man zó ver over de sj3?11 gegaan, dat alleen een ge gevangenisstraf kon worden. dIU Uitbreidingsplan Leidse installatie door Robbert Minkhorst leiden - Rijnland is miljoenen euro's voordeliger uit als het ri oolwater uit Leidschendam- Voorburg en Wassenaar voort aan zelf zuivert. Dat is de offici ële reactie van het hoogheem raadschap na een eerdere pu blicatie in deze krant. Rijnland ruziet met 'buurman' Delfland over het zuiveren van afvalwater van twee gemeen ten. Sinds een aantal jaren doet Delfland dat tegen een vergoe ding. Nu dat hoogheemraad schap aan de bouw is begon nen van een nieuwe zuiverings installatie, is onenigheid ont staan over de prijs. Rijnland wil nu zijn eigen plan trekken en bereidt een uitbreiding van de Leidse zuiveringsinstallatie voor, samen met de aanleg van een nieuwe pijpleiding. De officiële verklaring van Rijn land staat haaks op een memo dat vorige week uitlekte. Een bij de kwestie betrokken ambte naar waarschuwt daarin zijn baas dat het hoogheemraad schap afstevent op 'een dubbe ling' als het zijn eigen gang gaat. De e-mail meldt een kos tenpost van zo'n dertig miljoen euro, met een maximum van vijftig miljoen. Over het op til zijnde miljoenenproject is bin nen Rijnland oproer ontstaan. „We zijn het dubbele kwijt als we bij Delfland zouden investe ren", meldt woordvoerster Ca roline Weber. Een toelichting op het prijsverschil wil Rijnland niet geven. „Volgende week dinsdag nemen de dijkgraaf en de hoogheemraden een besluit. We willen geen verdere onrust veroorzaken en doen tot die tijd geen mededelingen", aldus de woordvoerster. Uit gegevens van Delfland blijkt dat de rekening voor Rijnland neerkomt op ruim drie miljoen euro per jaar voor het rioolwa ter uit Leidschendam-Voorburg en Wassenaar. De afspraken die de twee bestuursorganen heb ben gemaakt, gelden 'in princi pe voor onbepaalde ti voorlichter Pieter Ba Delfland. Gezien de 1 de nieuwe, moderner tere zuiveringsinstall het Delfland raadzaan *e 1 Rijnland 'om tafel te ze installatie, waarvanP 250 miljoen euro kos sen sief bijkomende kost^de|| 2008 klaar. Delfland vraagt zich land goedkoper uit noemt 'bijkomende k er (5 de aanleg van gemale derhoud van de zui strengere milieu-eisen gang gaan houdt in, i *ew ten, 'dat je alle (finan M co's ook zelf loopt', betaalt nu een bijdr dat geld wordt het w< verd. Je bent van alle Zoiets vergt een hele t tenafweging. We w< wat Rijnland beslist." eket „C bon vijst C O R R E C l"-* be\ ider Uit het artikel 'Ik det e voor de melkwijk', datgpJ3 werd gepubliceerd, zo l kunnen concluderen M snackbar van de Oegs melkboer Henk Heen ee meer bestaat. Snackb jg j. je is echter niet opgec j. maar overgenomen d 1 Rob' Irdf 1 De openingstijden v e ,ehaar sen, die gisteren in da 'De Blauwe Steen' sto .jj blijken verouderd te 2 sentemher ziin He nni is na september zijn de opi den van Stadstoezich Oude Singel 215 gewi maandag en woensda 18.00 tot 19.00 uur, dd p2 van 18.00 tot 20.00 uii dag van 10.00 tot 21.0 ze ophaaltijden gelde 1 ophalen van fietsen d wijderd tijdens de wr (s a( van de gemeente en 'fiets fout, fiets weg'. ruimtes' waar men zich even kan terugtrekken, om vervol gens frisser en productiever de werkzaamheden te vervolgen. Mediteren kan ook een posi tieve of preventieve invloed hebben op verschillende stressgerelateerde aandoenin gen, denk aan het burn-out syndroom en andere psycho somatische klachten." Van der Boog noemt nog een voorbeeld. „Stel dat jè naar een belangrijk sollicitatiege sprek moet. Dan kun je de week daarvoor heel angstig rondlopen en denken: ik word toch niet aangenomen. Door meditatie kun je echter ook vertrouwen kweken en meer kracht ervaren. Dan ga je naar dat sollicitatiegesprek en straal je bij wijze van spreken uit dat je moet worden aangeno men." Tijdens de volledige cursus van tien avonden leert de cur sist verschillende methoden om te mediteren. „De technie ken zijn gebaseerd op zowel oosterse als westerse principes en hebben dezelfde basis. Dat is namelijk de concentratie op het alleen maar 'zijn'. Lang zaam wordt de diepere ont spanning ervaren, hetgeen ge paard gaat met een gevoel dat je innerlijke vrede of harmonie kunt noemen. Je hebt geen zorgen of beslommeringen meer. Ieder beleeft zijn eigen ervaringen en die staan ook centraal, er is niets wat 'moet', er is geen goede of slechte me ditatie. Je leert krachtige tech nieken die je zelfstandig thuis kimt toepassen." Ter introductie van de volledi ge cursus mediteren is er een gratis kennismakingsavond op 24 september aan de Bonaire- straat 4 (gebouw GGD) te Lei den om 20.00 uur. Geïnteres seerden kunnen bellen naar 071-5665302. De eerste cursus avond is vrijdag 8 oktober, vrij dag 17 december is de laatste: Vrijdag 22 oktober valt af we gens de herfstvakantie. Eric-Jan Berendsen Topvoetballer David Beckham doet het en Ahold-topman An ders Moberg doet het. En Hil lary Clinton ook. Maar toch hangt er nog steeds een zwe verig en geitenwollensokken- imago rond het fenomeen me diteren. „Nergens voor nodig", aldus Rocco van der Boog. Hij begint vrijdag 8 oktober in Lei den met een cursus 'Medite ren kun je leren'. Van der Boog (30) rondt mo menteel een hbo-studie psy chosociale begeleiding af en heeft ook cursussen natuurge neeskunde gedaan. Als geen ander kent hij de stress van de moderne samenleving. „Ik heb het druk, twee kinderen en mijn vriendin heeft pas een winkel geopend. Regelmatig ben ik moe en dan wil ik ei genlijk slapen, met de kans dat ik moe wakker word. Dan ga ik even mediteren, een minuut of 20. Daarna voel ik me hele maal wakker en fit. Meditatie brengt ook een stukje optimis me. Je bent in harmonie met jezelf." Van der Boog heeft gemerkt dat er onder de mensen be hoefte bestaat aan meditatie. „De opzet van 'Mediteren kun je leren' is om het mediteren voor een breed publiek top-, gankelijk te maken en te ont doen van het 'zweverige' ima go. Wanneer je meditatie be oefent, ga je jezelf bewust ont spannen. Tijdens meditatie ben je wakker en ontspannen tegelijk. Je hersenen produce ren langzame hersengolven, waardoor er een groter en cre atiever gedeelte van je herse nen actief wordt en je een ge voel van tevredenheid ervaart. Vergelijkbaar met wanneer je naar je favoriete, rustige, mu ziek luistert. Maar er gebeurt meer: je hartslag en bloeddruk dalen en ook je ademhaling wordt heel rustig. Je ervaart diepe ontspanning op licha melijk én geestelijk niveau." Een gemiddelde meditatie duurt volgens Van der Boog zo'n twintig minuten. „Daarna voel je jezelf verfrissend, hel der en wakker en kun je weer verder met je dagelijkse bezig heden. Niet gehinderd door steeds terugkomende gedach ten, maar met een scherpe geest stevig in het hier en nu aanwezig. Het is niet voor niets dat vele (top) sporters en mensen uit het zakenleven meditatie beoefenen. Voor hen heeft het zijn nut bewezen. In steeds meer kantoren en over heidsgebouwen komen 'stilte- Rocco van der Boog geeft de cursus 'Mediteren kun je leren'. „Na een meditatie voel je jezelf verfris send, helder en wakker en kun je weer verder met je dagelijkse bezigheden." Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Otjder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ede-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14