Parkeerterrein Haagweg op termijn dicht Brandweer laat van zich horen feestelijk heropend IIDIE ËN BEROEP Oranjerie ijnkans van de maand! Extra REGIO 'ansferium A4 moet ilage RGL worden Fraude vermoed bij verkiezingen Rijnland Politie waarschuwt voor 'skimtruc' van oplichter Leiden en Haarlem splitsen eeuwenoud eigendomsrecht es Terres Coteaux du Tricast fel en geconfijt fruit waarneembaar. Een belofte, waaraan in; eker wordt voldaan. Een volle, sappige wijn met aangename last but not least, een lange afdronk. Al met al een zeer glas wijn! Overtuig uzelf ook, en neem mee die fles! Vanaf september in al onze slijterijen verkrijgbaar. deze week HDC971 u- IB woensdag 22 SEPTEMBER 2004 LEIDEN 'Pendelbusjes verhuizen na door Robbert Minkhorst leiden - Het parkeerterrein aan de Haagweg gaat waarschijnlijk dicht. De Stichting Stads- parkeerplan moet op termijn verhuizen naar het transferium bij de A44. Dat is de wens van de provincie Zuid-Holland. Ook de gemeente is voor verhuizing van het parkeertertrein. Het kwakkelende transferium zou hiermee een im puls krijgen en de bouwplannen voor het Haagwegterrein zouden van een kostenpost verlost worden. De gemeente en de provincie zijn met de r transferium bij A44' Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) in onderhandeling over een verhuizing. Direc teur Chris Verplancke bevestigt dat er ge sprekken gaande zijn, maar tempert de ver wachtingen van Leiden en Zuid-Holland. „Ik kan je zeggen dat Stadsparkeerplan niet op deze lijn zit. Ik denk dat we daar dan nog de nodige gesprekken over moeten voeren." Wat hem betreft blijft het Haagwegterrein bestaan en breidt Stadsparkeerplan mogelijk uit naar het transferium. Van de komst van de Haagwegbusjes naar het parkeerterrein bij de snelweg was eerder al sprake. Van het transferium werd amper ge bruik gemaakt. Dat was reden voor de provin cie om een paar jaar terug de Leidse onderne ming te benaderen. Overigens ging het toen louter om een uitbreiding van de activiteiten van Stadsparkeerplan. Wethouder Ruud Hessing (verkeer): „We wil len wel eerst kijken of het goed kan bij het transferium. Daar ben ik nog zo bang voor: dat we oude schoenen weggooien voor we nieuwe hebben. Voor mij is de volgorde het belangrijkst: ik wil de zaak op het Haagweg terrein niet sluiten voor we een werkbaar al ternatief hebben. De stichting heeft de grond langs de spoorlijn Leiden-Utrecht in bruikleen van de NS. Een aantal jaren terug besloot een groep onderne mers op eigen houtje een parkeerterrein te gaan bestieren, van waaruit pendelbusjes naar de binnenstad rijden. Het concept geldt als een internationaal voorbeeld. Delegaties uit Nederlandse en buitenlandse steden kwa men kijken hoe het systeem een succes is ge worden. Voor het voormalige Van Gend Loosterrein zijn bouwplannen in de maak. Alleen stuiten de plannenmakers steeds op de hoge kosten voor een parkeergarage voor Stadsparkeer plan. De capaciteit zou dan ook groter wor den. Als het parkeerterrein verdwijnt, wordt in ieder geval een financieel probleem opge lost. „Maar daarmee los je niet het parkeerpro bleem in de binnenstad op", reageert Ver plancke. „Bij ons is er geen sprake van dat dit terrein als wisselgeld voor het transferium wordt gebruikt. We hebben het Haagwegter rein nodig voor het centrumbezoek." Ver plancke heeft best belangstelling voor ruimte op het transferium. „Voor ons is het een én- én, en niet óf-óf. Voor onze plannen zou dat terrein ook vier keer zo groot moeten wor den." Hortus Botanicus tamelijk bij zonder. De meeste achttiende- eeuwse oranjerieën zijn allang gesloopt. Doordat ze planten herbergen, zijn ze gevoelig voor vocht. Ook de Oranjerie van de Hortus is slechts door een spe ling van het lot blijven staan. Plannen voor afbraak in 1916 gingen niet door wegens geld gebrek. De nu voltooide opknapbeurt is het eerste succes van de 'Cam pagne voor Leiden', een fond senwerforganisatie van het Leids Universiteits Fonds (LUF) en de universiteit. Herstel van de Hortus Botanicus en samen voeging met het terrein van de Sterrewacht is een speerpunt van de Campagne. Met de re novatie van de Oranjerie en een herinrichting van het voorter rein is daarmee nu daadwerke lijk een begin gemaakt. De Campagne voor Leiden moet het hebben van instellingen en organisaties, van alumni, maar vooral, benadrukte Kist, van het bedrijfsleven. „Zonder die steun blijft alles wel een beetje bestaan, maar redden we het uiteindelijk niet." Om te tonen dat universiteit haar weldoeners eeuwig dank baar is, lag het voor de hand om 260 jaar na dato mecenas Gerard van Papenbroeck (1673- 1743) te herdenken. Deze Am sterdamse regent, met zijn Santpoortse buitenplaats Pa penburg, vermaakte zijn collec tie Griekse en Romeinse oudhe den aan de universiteit. Zijn beelden zijn nu in het Rijksmu seum van Oudheden, maar ver bleven van 1744 tot 1818 in de Oranjerie, die tot dat doel door Marot speciaal was vergroot. In de centrale nis van de Oranjerie onthulde Kist een marmeren gedenkplaat die Van Papen- broecks geste voor eeuwig in herinnering moet houden. leiden - In Leiden is een man actief die met een truc probeert pinpassen en de bijbehorende code te ontfutselen. Een be woonster van de Spieghelstraat deed maandag melding van een poging tot pinpasfraude. Een man was aan haar deur geko men met een 'aangetekend pakketje'. Ze moest tekenen voor ontvangst en betalen met haar pinpas. „De man drong zich daarbij in de woning aan de vrouw op", aldus de politie. De man had een apparaatje bij zich waai- de vrouw haar pinpas doorheen moest halen en haar code in toetsen. De vrouw kreeg arg waan en vertelde de pakjesbe zorger dat ze even haar buur man ging bellen. Toen ze dat deed, ging de man er halsover kop vandoor. Pinpasfraudeurs maken gebruik van zogenaamde 'skim-appara- tuur' om de gevens op een pas je uit .te lezen ('skimmen'). Als nietsvermoedende slachtoffers dan ook nog hun code wegge ven op het toetsenbord van dit apparaat, staat niets meer in de weg om de rekening leeg te ha len. De politie heeft nog geen ande re meldingen binnengekregen van de pinpasboef. Wie hem wel aan de deur heeft gehad, kan bellen met het nummer 0900-8844. door Robbert Minkhorst leiden/lisse/haarlem - Aan een al eeuwen durende onhandige en inmiddels overbodige eigen domsverhouding tussen Leiden en Haarlem over een water, komt vandaag een eind. De twee gemeenten tekenen in Lis- se een nieuwe eigendomsakte over de Haarlemmertrekvaart tussen de twee steden. Sinds 1651 zijn Leiden en Haar lem gedeeld eigenaar van de trekvaart en hét bijbehorende jaagpad. Destijds was het be lang duidelijk: om de steden met elkaar te kunnen verbin den, was een transportroute nodig, en daarvoor weer grond. De gemeenten zijn eigenaar van percelen grond en water in diverse buurgemeenten. On derhoud, beheer en verkoop van het eigendom is door het gedeelde bezit lastig, verwar rend, ingewikkeld en 'dus onge wenst', vinden Leiden en Haar lem. Besloten is om de trekvaart in twee nieuwe delen te knip pen: een noordelijk en een zui delijk deel. De grens komt te liggen bij de gemeentegrens van Lisse, vlakbij het voormali ge NS-station Lisse-Hillegom. Het is ook daar waar vandaag 'het historisch moment' plaats vindt. Dat gebeurt in het vroe gere stationnetje, nu restaurant De Verloren Koffer. De wethou ders Van der Sande (waterbe heer) uit Leiden en Visser (ci viele werken en haven) uit Haarlem tekenen de akte. luders maken lame voor larte school' ipraters' buigen zich over tracé OQZ Leidsch Dagblad IfjcOljGQG wellantcollege tare^are R0% let kromme len in de [ierzaal in Schoonhoven Prachtig wordt het. Nodigend transferium, s de A4, met elektroni- rden die automobilis- inelweg af lokken, de uwe Lijn in. Ontwer- meepraters' zagen het helemaal voor zich. waren ze het wel met ms over de RGL. oostelijk deel van het acé tenminste. Want ivak rond de kruising \4 loopt door een ge- ;t nauwelijks huizen, ks belanghebbenden m nauwelijks mensen ren de moeite namen ijlpoort hun visie te len. Want dat is de be- van de meepraat-bij- ten: dat omwonen den kunnen spuien ontwerpers van de •olgens rekening mee houden. Inspraak is Het gaat om 'mee- ip een constructieve jehandeling van on- :n oostelijke deel van Dnden de ontwerpers st opwarmen voor de irhitte confrontaties Biog boven het hoofd Vant volgende week als het tracé dwars binnenstad ter dis- aat, kunnen ze een jkomst van een aan- astiger publiek ver- lostelijk deel van de A Leiden hebben wei- I en last. Het lightrail h bij Zoeterwoude af t bestaand spoor eiden. De RGL loopt je parallel aan het spoor, om pas bij station Lam menschans af te buigen de binnenstad in. Rond de krui sing met de A4 komt een sta tion, een remise en een trans ferium. „Leer van de mislukte transfe ria uit het verleden", was gis teren de belangrijkste raadge ving aan de ontwerpers. Transferia zijn ongezellig, winderig, slecht verlicht, uit gestorven of juist hangplekken voor ongewenst volk. Allemaal fouten die met bij het transfe rium RGL/A4 niet mogen wor den gemaakt. „Het transferi um moet een etalage zijn", stelde Jeroen Haver van reizi gers-organisatie ROVER. „Je moet er een kopje koffie kun nen drinken", vond Gerard de Bruin van reizigersoverleg RO- VH. „Anders creëer je straks alwéér een enge plek." Ideeën zijn er genoeg. Het transferium moet strak langs de snelweg A4 liggen, zodat het als uithangbord voor de RGL dient. Automobilisten moeten op een elektronisch bord precies kunnen zien hoe snel ze in de binnenstad zijn als ze hun auto parkeren en in de sneltram stappen. Een groot parkeerterrein met 'meer dan vijfhonderd par keerplaatsen' moet die optie aanlokkelijk maken. De leven digheid moet erin komen door bebouwing, een congrescen trum misschien. Vandaag staat het tracé tot station Lammenschans ter discussie. Morgen komt het spoor lang de Lammen- schansweg ter sprake. Volgen de week dinsdag zal het zeker stormlopen, want dan gaat het om het omstreden binnen stad-traject. De actievoerders moesten af en toe zelf ook de oren bedekken tegen het lawaai. Foto: Hielco Kuipers vervolg van voorpagina leiden - Onder het oorverdovende geluid van loeiende sirenes parkeren de Leidse brandweermannen hun wagens voor het stadhuis in de Breestraat. Passanten haas ten zich verbaasd en verschrikt langs de met felgele sjaals en spandoeken versierde brandweerwagens. Het lawaai is zo over weldigend dat de toeter van een voorbijrij dende bus niet te horen is. 'De regering speelt met vuur' vinden de protesterende brandweermannen, -vrouwen en de werk nemers van de dienst Milieu en Beheer. De Leidse brandweer voerde gisteren actie tegen het afschaffen van de VUT en moge lijke verhoging van de pensioenleeftijd. Or ganisator Laurens Lagendijk (46) van het brandweerkorps vindt bovendien dat de re gering het sociale stelsel om zeep helpt. De brandweer komt op voor zichzelf, maar ook voor de rest van de samenleving. „Balke nende snijdt in de WW en de WAO. Wij vin den dat dat niet kan." Lagendijk heeft de protestactie op eigen initiatief georganiseerd. „We willen samen met de ambtenaren de troonrede bekijken in het stadhuis en laten zien dat we het niet eens zijn met de koers van het kabinet." Net als buiten is het ook in het stadhuis een herrie. Er is nauwelijks aandacht voor de beelden van de gouden koets die op het projectiescherm voor in de zaal te zien zijn. Het geschreeuw van de actievoerders en het getoeter overstemmen het geluid van de televisiebeelden volledig. Iedereen zit met elkaar te praten, te telefoneren of te sms'en. Steeds meer mensen verlaten het zaaltje. „Ik versta helemaal niks van die Maartje van Weegen", zegt een medewer ker van de plantsoenendienst. „Het is tijd voor een rookpauze." door Robbert Minkhorst leiden - Drie kandidaten voor het bestuur van het Hoogheem raadschap van Rijnland hebben mogelijk fraude gepleegd. Om mee te kunnen doen aan de verkiezingen hebben zij hand tekeningen vervalst, vermoedt het hoogheemraadschap. Het stembureau van Rijnland komt morgen speciaal bijeen. Aangekondigd wordt 'een na der onderzoek naar de geldig heid van de kandidatuur'. „Er is genoeg aanleiding om onder zoek te doen", verklaart een woordvoerster van het hoog heemraadschap. „De kandida tuur moet vergezeld gaan van een ondertekening door tien personen. Er is een vermoeden dat die tien niet helemaal in or de zijn." Namen van kandida ten wil Rijnland niet noemen. Na enig onderzoek blijkt dat het om leden van het Comité Schoon Water gaat, in elk geval om de Amsterdammer Hans Bremer en de Rotterdammer Sieto Zuierveld. Zij zijn kandi daat bij meerdere hoogheem raadschappen. Dat mag, alleen hebben Delfland en Schieland donderdag ook een speciale zit ting van het stembureau. Met dezelfde reden: vermoedens van fraude bij de kandidaatstel ling. Voorzitter Bremer van het co mité, tevens waterbouwkundig ingenieur, reageert laconiek op de verdenkingen. „Ik weet niet of er voldoende goede handte keningen zijn", zegt hij, „maar je krijgt altijd nog een kans om de lijst aan te vullen." Hij is op de hoogte van de bijeenkom sten van de hoogheemraad- (advertentie) Het evenement in de regio voor: Studie, Opleiding, Branche, Beroep, WerV, Imago, Reïntegratie en Business to Business Voor informatie over beursdeelname: ogz, Rian Ramaekers t: 040 - 297 94 94 E: rianOogz.nl of voor media informatie: HDC Media. Personeel Accountgroep T: 075 - 681 36 77 E: pagOhdc.nl schappen. ,,A1 weet ik niet pre cies wat ze bedoelen met die zittingen. Ik wacht het rustig af." Uit Bremers verklaringen blijkt dat Schoon Water wil infiltreren in de Nederlandse waterbestu- ren. Op tal van plekken hebben leden van het comité zich ge kandideerd. De groep, die wordt gesteund door organisa ties als Natuurmonumenten en de Vereniging Eigen Huis, heeft een dubbele doelstelling: „We willen schoon water, maar ook schone heffingen." Huizenbe zitters worden in Nederland twee keer aangeslagen voor wa terschapsbelasting, huurders één keer. Mensen met een ei gen huis betalen daardoor 'drie keer meer', aldus Bremer. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Universiteit Leiden 'hing op scherp', waarschuwde Gerda van Uffelen van de Hortus Bota- ?eluliursvoorzitter Awé Kist. Daarom onthulde hij een herinneringsplaquette voor Gerard van Pa- heel voorzichtig, uit vrees dat de vlag hem op het hoofd zou vallen. Foto: Henk Bouwman door Wilfred Simons leiden - Architect Daniël Marot was al 84 jaar oud toen de Leid se universiteit hem in 1744 vroeg om het ontwerp van een Oranjerie in de Hortus Botani cus. Geen simpele schuur voor kuipplanten moest het worden, maar een gebouw dat grandeur zou uitstralen. Behalve zeldza me tropische en subtropische planten zou de kas ook beelden uit de Griekse en Romeinse oudheden herbergen. De oude Marot ontwierp een strak, sym metrisch gebouw dat naar de normen van die tijd ouderwets was, maar dat nu één van Lei- dens verborgen schatten is: de Oranjerie. Na een uitgebreide renovatie heropende bestuurs voorzitter Awé Kist het gebouw gisteren officieel. De Oranjerie van de Hortus is volop in gebruik en dat is vol gens Gerda van Uffelen van de (advertentie) 0P=0P ihonken ziet u het al: een mooie, dieprode kleur, neer moois in deze wijn. Men zegt wel eens; "het oog wil laaraan wordt in elk geval al tegemoet gekomen. Zet u dan ens aan de neus. In de geur zijn duidelijk diverse kruiden, aanbiedingen in uw mailbox? 0*. DiRCKiii.nl William Lawson's Whisky Ursus Vodka 0,7 liter een fles Rose' Lime Juice cadeau!op=op hele liter VODKA heeft alle dranken

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13