LEIDE 'Gemeente gedoogt bouw illegale appartementen' linie Van Hogendorpstraat feest der herkenning Goedemorgen Wat een krant. REGIO R1 Meer duidelijkheid rond vier panden Hugo de Grootstraat Wiekentkwis herleeft op AnimalKids Life Gasthuishof klaar voor verhuizing Ambtenaren en buschauffeurs in actie tegen bezuinigingsplannen y Ja Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, Ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis) Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en I snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies) I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: M V maandag 20 SEPTEMBER 2004 jen 66-jarige fietsster jhtend gewond ge- Wm én been toen ze fereden op de krui- igel/Lage Rijndijk. Ze 'aan geen voor ken 25-jarige brom- luit de Zijlpoort ational vernieuwd [et International Offi- Iniversiteit Leiden lieuwe directeur. Ro- wordt per 1 januari het vernieuwde et International Offi- rdt ondergebracht in iteen, moet de ening aan buiten- denten en docenten l De taken van het staan onder meer uit van buitenlandse bemiddelen bij isa en huisvesting, helpt het kantoor denten die naar het 1 willen. Coelen werkt nent op de universi- ïeensland in Austra- ndefaculteit geld over e faculteit der wis- ïatuurwetenschap- cht een sluitend roor volgend jaar een overschot van 71 ro verwacht, zoals e meerjarenbegroting I 2008. De faculteit fgelopen jaren ingrij- nigen, waarbij voor in het moesten ont- door Eric-Jan Berendsen leiden - De gemeente treedt niet op tegen de bouw van 11 illegale apparte menten aan de Hoefstraat en de Ga- renmarkt, ondanks herhaalde signalen uit de buurt over bouwactiviteiten en zwaar bouwverkeer. Dat zegt de Ver eniging voor de Pieters- Academie- wijk en Levendaal-West in de Hart van de Stad Krant. Volgens de wijkvereniging heeft de gemeente toegegeven dat er voor de appartementen geen bouwvergun ning is verleend. De wooneenheden, met de ingang aan de Hoefstraat, zijn er neergezet in opdracht van zaken man J. Verbaan. De wijkvereniging verwijt de gemeen te te lankmoedig te zijn opgetreden en zegt dat Verbaan voor illegaal ge drag wordt beloond. Want inmiddels zijn de appartementen geïnspecteerd door Bouw- en Woningtoezicht en de brandweer, die beide aanvullende ei sen hebben gesteld. Als daaraan is voldaan, heeft de gemeente geen an dere keus dan de bouw alsnog te le galiseren, denkt de wijkvereniging. Leiden heeft voor het gat van de Ga- renmarkt, dat grenst aan de illegale appartementen, een eigen bouwplan. Tussen de nummers 34 en 46 moeten vijf woningen komen. Hoenders, Dekkers en Zinsmeister Architecten bv uit Delft heeft een ontwerp ge maakt van vijf herenhuizen van onge veer vijf meter breed en twaalf meter diep. Inclusief de begane grond zijn er vier verdiepingen. Achter de hui zen zijn terras, tuin en berging ge pland. Probleem daarbij is, dat een deel van de oude garageloods waarin een aantal van de 11 illegale apparte menten is gebouwd, dan moet wor den gesloopt. En die onderhandelin gen verlopen moeizaam. De grond is sinds 1992 in bezit van de gemeente. Verbaan gebruikt echter nog steeds een deel van de garage- loods die aan de toekomstige bouw locatie grenst. Bovendien is de grond onder het terrein deels vervuild. Daarnaast heeft Verbaan een soort 'voortgezet gebruik' op het gat be dongen. Hij mag de grond ook afslui ten en gebruiken als (privé-)parkeer- terrein. Met Verbaan is de gemeente in aller lei gecompliceerde juridische proce dures verwikkeld over bouwgeschil- len elders in de stad. Leiden probeert in afwachting van de uitslag van die procedures een akkoord te bereiken waarbij Verbaan meewerkt aan het bouwplan op de Garenmarkt of dit plan in elk geval niet meer tegen werkt. Lukt dat, dan kan de bouw binnen afzienbare tijd beginnen. Lukt dat niet, dan zet de gemeente een ei gen bouwplan toch door, maar dan moeten diverse zaken worden uitge procedeerd en kan het aanmerkelijk langer gaan duren. De wijkvereniging is bang dat Verbaan zijn illegale ap partementen als 'wisselgeld' tijdens de onderhandelingen gebruikt. De vijf woonhuizen op de Garen- markt werden in 1968 illegaal ge sloopt om plaats te maken voor een garage. In 1999 kwam er een bouw plan en op 5 december 2002 werd de bouwvergunning verleend. Omwo nenden zijn weinig enthousiast over het bouwplan maar tonen zich wel verheugd over het feit dat er eindelijk, na meer dan 30 jaar, gaat worden ge bouwd. Het gat doet nu dienst als vuilstort, plek voor illegale straathan del, drugsverkoop en parkeerplek voor een aantal bewoners van de ille gale appartementen. Minder tevre den zijn de bewoners over de materi aalkeuze en de hoogte van de huizen. Bovendien gruwen de omwonenden van twee aluminium lamellen die aan de voorgevels van de huizen op de nummers 36 en 42 moeten komen. De gemeente laat weten nog met Ver baan in gesprek te zijn en in novem ber openheid van zaken te geven. Volgens P. Lamme, de advocaat van Verbaan, is zijn cliënt niet ongenegen om een oplossing te zoeken. „Het liefst wil hij het gat van de Garen- markt bebouwen met huizen in de oude stijl, met daaronder parkeer ruimte. Ik heb in elk geval de indruk dat Leiden momenteel druk bezig is om oplossingen te zoeken. Het "Zou best eens kunnen dat er de komende maanden schot in de diverse dossiers komt" in Hendriks -bewoners van de •rpstraat en omge- zaterdag voor even het Huis van Noord. >f ze teruggingen in 'ege de naderende reünie een wa-t laak, maar het feest ing overheerste. Ben van...? urp p Truus van Voorn „Ja, ik ben heel ït krijg je ervan als je nen." Ze moest de lorpstraat verlaten 'e Margrietstraat uis gevonden. Met :tze terug naar de Joude buurt. „Gezel- Jmensen. We dron- lij elkaar. Iedereen plpvaardig. Toen er ;en uit de buurt (overlijden, zijn we n naar de begrafenis :1 Leiden-Noord i en Annie Devilee, ntig jaar, groeiden [lansen woonde in at, Devilee een verderop, in de plignystraat. Ze kre- prfg met elkaar en 11957. Vanwege de li weken ze uit naar I inmiddels wonen 'Zorg voor een goed contact en verstuur deze ansicht naar een goede buur' staat er op deze ansichtkaart van de Van Hogendorpstraat en omgeving. De tentoonstelling met oude foto's uit de wijk maakte veel verhalen los. Foto: Hielco Kuipers ze alweer dertig jaar in Leider dorp. Ze verwachten geen be kenden tegen te komen. „En anders herken ik ze toch niet. We hebben hier tenslotte als kind gewoond", zegt Hansen. Toch schiet Devilee al snel ie mand aan. „Hij was de broer van een vriendin van mij die ook in de Marnixstraat woon de." Over de sloop zegt Han sen: „Al is het een krot, dan zijn mensen er toch aan gehecht." Tiny Jansen (60) heeft zichzelf ontdekt op een foto van de ten toonstelling, waarop ze zo'n twaalf jaar was. Ze woonde van 1944 tot 1970 in de Amalia- straat. Haar familie is goed ver tegenwoordigd. Haar broer, Chris Stikkelman, kijkt naar een foto van zijn ouders. „Die is zo leuk, zo volks, precies zoals ze waren." Mathijs Vogelenzang en Maria Wegman groeiden als broer en zus op aan de Van der Duyn- straat. Ze vermaakten zich uit stekend in de kinderrijke buurt. Vogelenzang herinnert zich vooral zijn kwajongensstreken. „We zetten de wissels om van goederentreinen, zodat ze de andere kant op gingen. Alleen zat er een jongetje met zijn handjes aan de rails. Toen za ten zijn vingertjes klem. Ik heb net pas kunnen zien dat het goed gekomen is, al zijn ze nog wel een beetje plat." Vier huidige bewoners van de Van Hogendorpstraat zitten bij elkaar aan tafel en discussiëren er lustig op los. Ze willen liever niet met hun naam in de krant. „Hillebrand liegt de hele boel bij elkaar. Hij is er alleen voor de kapitalisten en niet voor de arbeider. We mogen na de sloop terugkomen, maar dat is voor ons onbetaalbaar", klinkt het verbitterd. Karin de Goede (45) werkt bij Portaal en organiseerde de reü nie. „Zo'n sloop is heel emotio neel. Ik wilde iets doen voor de buurt." Ze is blij met de op komst. „Ik heb veel gebeld, maar veel mensen zijn moeilijk te achterhalen. Het is dan ook leuk om te zien dat met name de oude garde goed vertegen woordigd is." Zelf heeft De Goede bij haar ou ders in de Amaliastraat ge woond tot ze op kamers ging. Iedereen kende haar familie, want naast Karin maakte een drieling deel uit van het gezin. „Dat was toen wel bijzonder." negang Beid I animo jjtaking 'eken gewond llsingel leiden - De ruim zestig patiën ten van St. Elisabeth Gasthuis hof verhuizen over een week naar Van Wijckerslooth in Oegstgeest. Daarmee komt een eind aan het bestaan van het Leidse verpleeghuis. Het monu mentale pand in de Caecilia- straat krijgt een nieuwe be stemming, met een huisartsen praktijk, een woonvoorziening voor verstandelijk gehandicap ten en zorgappartementen voor ouderen. Palliatieve unit De Mare keert na de verbouwing weer terug in het pand. Zo'n zestig personeelsleden, vrijwilligers en familieleden helpen op 27 en 28 september mee aan de verhuizing naar Oegstgeest. „De meeste bewo ners kunnen met bussen over, maar anderen moeten gehol pen worden met een rolstoel of bed", zegt algemeen directeur B. van Kampen. De stichting Elisabeth-Van Wijckerslooth is al geruime tijd bezig met voorbereidingen voor de operatie, die aanvankelijk eerder gepland stonden, nog voor de zomermaanden. Van wege de nieuwbouw van afde lingen in de Oegstgeestse vesti ging bleek het echter handiger te wachten tot eind september. De verhuizing van de palliatieve unit De Mare vereist extra zorg, omdat het om een afdeling gaat waar terminale patiënten ver blijven. De unit bestaat uit tien bewoners. In Oegstgeest krijgt de palliatieve unit tijdelijk on derdak op de eerste etage van Van Wijckerslooth. Palliatie be staat uit zorg in een huiselijke omgeving, bestemd voor hen die thuis niet de mogelijkheid hebben om te sterven. De verhuizing valt samen met de ingebruikname van de nieu we psycho-geriatrische afdeling in Van Wijckerslooth. Iets later wordt ook de tweede verdie ping voor psycho-geriatrische patiënten in gebruik genomen. De revalidatie-afdeling verhuist naar de begane grond. leiden - Het evenement heette tot en met vorig jaar Beestenspul en werd toen voor het laatst in de Groenoordhailen gehouden. Het afgelopen weekeinde moest Ani malKids Life op dezelfde locatie Beestenspul doen vergeten. Veel dieren die nu eens niet in kooien zaten maar waarmee volop kon worden geknuffeld, die demonstraties deden en ook in aanmerking kwamen voor een schoonheidsbehandeling. De tafel waarbij cavia's een hindernisparcours moesten afleggen, riep vooral bij oudere bezoe kers herinneringen op aan Avro's Wiekentkwis. Foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - In het pand aan de Hu- go de Grootstraat 32 komen 92 buitenlandse studenten. De ge bouwen op de nummers 25, 27 en 27A in dezelfde straat wor den gebruikt door buitenlandse gastdocenten aan de Universi teit Leiden. De overige ruimte krijgt een 'normale' woonbe stemming. Een plan om in die panden ook studenten te huis vesten, is van de baan. De buurt vreesde voor overlast. De buitenlandse studenten die op nummer 32 komen zijn in de regel ouderejaars studenten die tussen de drie maanden en een jaar in Leiden blijven. Vol gens SLS Wonen, de vroegere Stichting Leidse Studentenhuis vesting en eigenaar van het pand, zijn het vooral beursstu denten die in een korte periode een dure studie moeten afron den. Daarom zou er weinig re den zijn bang te zijn voor (ge- luids) overlast. Temeer daar de kamers op nummer 32 niet zijn ingericht op gebruik door meer dan één persoon. Volgens SLS Wonen is de bezet tingsgraad in de zomermaan den minder dan 50 procent en beschikken de buitenlanders bij hoge uitzondering over een au to. Daardoor zou de parkeer druk in Vreewijk nauwelijks groter worden. De tuin wordt in zijn huidige vorm gehandhaafd met uitzondering van een nieu we fietsenstalling die daar komt. Tot slot wordt voor "het pand op nummer 32 een be heerder aangesteld die voor 50 procent van zijn werktijd daar aanwezig is. Nummer 32 staat sinds 1 sep tember leeg. Tot aan de verbou wing overweegt SLS Wonen het pand te laten bewonen door anti-kraak bewoners. Die ver bouwing lijkt op zijn vroegst in 2006 te kunnen beginnen om dat het bestemmingsplan voor de wijk moet worden gewijzigd. De plannen voor de nummers 25, 27 en 27A, eigendom van de Universiteit Leiden, worden uitgevoerd door een nog te kie zen projectontwikkelaar of wo ningcorporatie. Wie dat wordt, is nog onbekend. De Universi teit Leiden overweegt ook deze panden anti-kraak te laten be wonen, tot de verbouwing in 2006. De bewoners van Vreewijk, het gebied tussen Noordeinde. Wit te Singel, Jan van Goyenkade en Rijn en Schiekade, verenigd in de Initiatiefgroep Hugo de Grootstraat, wezen overlast in hun buurt. Eerst waren de ge bouwen onderdeel van de rech tenfaculteit maar sinds de ver huizing deze maand naar het voormalige Kamerlingh Onnes Laboratorium aan het Steen- schuur vreest de buurt leeg stand en overlast door de woonfunctie van de panden. De Initiatiefgroep heeft regel matig overleg met SLS Wonen en de Universiteit Leiden. reld, mijn krant. ich Dagblad leiden - Politieagenten, buschauffeurs en gemeenteambtenaren voeren deze week actie tegen de bezuinigingsplan nen van het kabinet. Eerder werd al be kend dat een groep docenten van het Stedelijk Gymnasium vandaag voor een demonstratie van FNV Bondgenoten af reist naar Rotterdam. De politie Hollands Midden vormt woensdag, op de Beestenmarkt, een menselijke keten die het woord 'Nee' uitbeeldt. „We doen dat tegen de af braak van alle sociale zekerheden", al dus woordvoerder Willem van Egmond, wijkagent in Noordwijk. „We voeren ac tie om opgebouwde rechten nog enigs zins te behouden en om de zwakkeren te beschermen, die nu vaak in de bij stand terecht komen. We dreigen er 30 procent aan netto inkomen op achteruit te gaan. De kosten zullen enorm gaan stijgen en de druk op de politie neemt alleen maar toe, als de plannen van dit kabinet doorgaan." De Leidse brandweer en ambtenaren van de gemeentelijke afdeling Milieu en Beheer voeren morgen, op prinsjesdag, eveneens actie tegen het afschaffen van vut-regelingen en mogelijke verhoging van de pensioenleeftijd. Welke acties dat zijn, wordt vandaag bekend gemaakt. Ook de buschauffeurs van Connexxion zijn het niet eens met de voorgenomen kabinetsplannen. Vandaag is er in Rot terdam een actiebijeenkomst tegen het kabinetsbeleid en de bonden hebben de chauffeurs opgeroepen het stads- en streekvervoer in de omgeving van Rot terdam en Den Haag stil te leggen. De directie van Connexxion verwacht dat er in Leiden en de Duin- en Bollenstreek geen bussen uitvallen: „Er zijn geen ge coördineerde acties", zegt woordvoer der W. Terra. „Het zou kunnen dat er buschauffeurs van ons naar Rotterdam gaan, maar dan nemen ze een vrije dag op. Passagiers zullen van de actie in elk geval niets merken." Adres: a. Postcode/Plaats: Telefoon:''vm bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadree: Bank-/girorekeningnummer* Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezereservice. Antwoordnummer 127. ÏSOO VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tof 31 december 2004). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £1$ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9