ABP: Doodsteek prepensioen is pas het begin Hypotheken omlijst met veel abacadabra Kernafval Borssele komt terug Reddingsplan Alitalia rond Stilte over belangrijke thema's KLM legt waardetransport via Johannesburg voorlopig stil èreldbank De Wereldbank jteind juni afgesloten 003/2004 haar goed leven aan 20,1 mil- feningen en schen- lontwikkelingslan- 1,5 miljard dollar in het voorgaande let meeste geld ging rbetering van het 3,8 miljard dollar, jtering van de ge- ag het bedrag op 3 Har. Voor onderwijs miljard dollar. Ar- reeg met 1,6 miljard neest toegewezen, tweede met 1,4 mil- gevolgd door China Jjard dollar. tirways na weer actief )e nationale lucht- ichappij Iraqi Air zaterdag de eerste ile vlucht in veertien jerd. Een toestel van ïappij vloog van Am- lagdad, zonder pas- qi Airways stuurde iestel de lucht in, om vatting van de vluch- werd aangekondigd kets te kunnen ver luchtvaartbedrijf liggen, nadat de in- le gemeenschap gen Irak had afge- »gens de inval in ndsdien heeft de pij alle vluchten ge- enige toestel van ys dat nog de lucht ft eind augustus wel flucht uitgevoerd. legt export deels stil let Russische olie- ikos heeft de uitvoer gedeeltelijk stilge- teisterde oliegigant inig geld om het n de bijkomende ex- te betalen. Het con- 01e leveringen aan onal Petroleum Cor- staakt. Volgens de der gaat het om een aatregel. Yukos moet petroleumbedrijf ide van dit jaar een olie leveren. De be- van een andere olie- jij in China gaat wel ligt al maanden met e autoriteiten in de een belastingschuld en dollars. o rekent af eboeren hel - De 8000 boe- ijn van Coöperatie jgen binnenkort 20 o te verdelen. Eind e opheffing van de Het geld komt uit van een aandelen- de coöperatie van >cent in de agrari- ïemirig Best Agri- aal keert Best Agri- oen euro uit aan de heids-aandeelhou- :o, Cehave Land en Cebeco Groep, lezit samen 13 pro aandelen. Met de lijft de Zuidelijke linbouworganisatie als enig aandeel- lave ontvangt 38 r een belang van ent maar houdt het ,ak. ruiserederij recordwinst nival, de grootste te wereld, heeft rinst behaald. In het us afgesloten derde het lopende boek- de onderneming nst van 1 miljard n omzet van 3,2 ar. In het derde het vorige boek- de winst 734 mil- n de omzet 2,5 mil- luurdere tickets en aan boord dreven op. Ook de zwakke dollar, waardoor Dor niet-Amerika- )er werd, leverde e bijdrage. Ervallen ppijen onder de re ader Cunard Line Cruises. (centrale lell Pernis De raffinaderij van is krijgt een nieuwe ïtcentrale voor 260 Die zal de uit- ladelijke stoffen engen. Over drie entrale gereed is, toot van zwaveloxi- )n per jaar lager vaste stof 1200 ton fan stikstofoxiden t Franse Air Liqui- 190 miljoen en ell een contract aar getekend voor an de nodige ener- actie komt neer op )n stoom per uur watt elektriciteit, en deze energie- ewekt met zware inde stookolie. door Maurice Wilbrink heerlen - ABP-topman John Neervens is verbijsterd en ver ontwaardigd over de kabinets plannen om prepensioen onmo gelijk te maken. Hij vreest grote problemen in sectoren met zwa re beroepen. Maar daar blijft het niet bij: de doodsteek voor het prepensioen is volgens hem pas het begin. „Er is een geheime agenda om uiteindelijk het unie ke van het Nederlandse pensi oenstelsel te vernietigen." Neervens is er inmiddels van overtuigd dat het kabinet in het afgelopen jaar doelbewust niet gewerkt heeft aan een compro mis. ,,In de onderhandelingen met werkgevers en bonden werd duidelijk dat het kabinet niet wilde dat er creatieve op lossingen zouden komen voor prepensioen en de toekomstige vergrijzingsproblemen." Waaruit maakt u dat op? „Het kabinet stelt ideologie bo ven de feiten. Die feiten zijn dat de bonden en de werkgevers een jaar of zeven geleden alle VUT-systemen omzetten in prepensioen waarvoor wordt gespaard. Daarvoor zijn in overeenstemming met de over heid lange overgangstermijnen genomen. Heel goed werd inge zien dat de vergrijzing op ons af kwam. Door de overgang naar kapitaalgedekt prepensioen gingen 55-plussers geleidelijk langer doorwerken en die deel name aan het arbeidsproces stijgt nog steeds, en verloopt sneller dan elders in Europa. In 2010 zouden we dan op een ge middelde pensioenleeftijd van 63 jaar uitkomen." Een mooie aanpak, zegt Neer vens, houdt rekening met grote verschillen tussen sectoren en bedrijfstakken onderling. Waar er sprake is van zware arbeid met veel lichamelijke slijtage, kunnen aanvullende afspraken leiden tot een vervroegde pen sioenleeftijd. „Nu komt het ka binet met een uniforme aan pak. Een systeem dat voor alle werknemers het zelfde uitpakt. Veel oudere versleten werkne mers zullen niet meer gezond hun pensioen halen en in de bijstand terecht komen. Stel je eens voor wat dat teweeg brengt binnen de bedrijven." „Het kabinet wil daarnaast dat grotere aantallen ouderen aan het werk zijn, ongeacht de ont wikkelingen op de arbeids markt. Ik ben bang dat we straks met een te groot aanbod van werknemers komen te zit ten. Het prepensioen valt weg, dus ouderen moeten langer werken. Daarnaast wordt de WAO versoberd en stromen vanuit deze regeling nog eens zo'n 100.000 mensen de ar beidsmarkt op. We kunnpn straks niet meer reageren op de vraag naar arbeid. In magere tijden blijven we dan met een overschot aan mensen zitten." Neervens stelt dat het kabinet uit is op een toekomst waarin werk de enige inkomenszeker heid biedt. „Dat betekent dat zich zoveel mensen op de ar beidsmarkt begeven, dat er een zeer ruim aanbod is. Daarmee creëer je een bepaald niveau van werkloosheid. Dat houdt de lonen laag, het houdt Neder land concurrerend en het drukt de kosten van de collectieve sector. Mensen zullen blij zijn dat ze werk hebben want daar naast is er niks meer." Welke ideologische gedachte vormt daarvoor de basis? „De kem van de zaak is dat men af wil van collectieve rege lingen. Het wordt straks: ieder voor zich, ook al wordt bijvoor beeld prepensioen 30 procent duurder als je het zelf moet gaan regelen bij een bank of verzekeraar. In de visie van het kabinet kent de verzorgings staat straks veel minder vang netten. Risico's spreiden we niet meer over het collectief. Daarin is ook geen rol meer voor het pensioensysteem zoals we dat kennen." Dit overziende komt Neervens tot de conclusie dat het kabinet in feite op iets anders uit is. „Ik wil er voor waarschuwen dat deze ingrepen straks zullen lei den tot een aanval op de rege lingen voor 65-plussers. Het onmogelijk maken van prepen sioen is de bijl zetten aan de wortel van het hele pensioen systeem. Het gaat niet om een antwoord op de vergrijzing of om een hogere arbeidsdeelna me van ouderen. In die uitge lekte versie van de Miljoenen nota stond niet voor niets een De kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. Foto: ANP/Robert Vos cap le hague/cpd - Nederland krijgt over enkele dagen een la ding nucleair afval van de kern centrale Borssele terug uit Frankrijk. Het is de eerste van vijf nucleaire transporten die tot en met 2008 plaatsvinden vanuit Cap le Hague in Frank rijk. Het betreft afval van Bors sele dat daar sinds de inge bruikneming van de centrale in 1973 ligt opgeslagen. Volgens destijds gemaakte af spraken met Cogema, de Fran se verwerkingsfabriek, moet Nederland al haar nucleair afval terugnemen. Het afval, be staand uit 28 stalen hulzen met elk 500 kilo verglaasd radioac tief materiaal, wordt opgesla gen in de Habog, het Hoog ra dioactief afval- en behandelings opslaggebouw nabij de centrale in Borssele. Nederland slaat het kernafval daar 100 jaar boven gronds op, in afwachting van een verwerkingsmethode. De eerste zending uit Frankrijk betreft kernafval van vijf pro ductiejaren in Borssele. Het transport gaat per trein door Frankrijk, en België. EPZ, eige naar van Borssele, draait op voor het miljoenen kostende transport. Uit angst voor de monstraties willen Nederlandse autoriteiten de precieze ver trekdatum niet bekend maken. Woensdag worden de laatste formaliteiten rond het trans port afgehandeld in Frankrijk, waarna de trein gereed is voor de tweedaagse reis. Ook Green peace weet niet wanneer het transport vertrekt, zegt woord voerster Van Boekei. De milieu organisatie is niet tegen terug keer naar Nederland: „Het is ons afval, dus ons probleem." Wel vindt de organisatie dat EPZ ten onrechte suggereert dat er een oplossing is voor het afval. „In de Habog-bunker ligt het waarschijnlijk veilig. Maar wat er na een eeuw met het af val moet gebeuren, is volstrekt onduidelijk. Het betreft afval dat ook na 200.000 jaar nog zeer gevaarlijk is." In de 120 miljoen kostende op slagfaciliteit in Borssele wordt vanaf 2008 ook het radioactief afval van de inmiddels buiten' bedrijf gestelde kerncentrale Dodewaard opgeslagen. Dit af val wordt verwerkt in het Britse Sellafield. Daar is door techni sche problemen een achter stand ontstaan. vingeroefening waarbij de pen sioenleeftijd van 65 werd losge laten. Let maar op: in de vol gende kabinetsperiode gaat die discussie lopen." De banken en verzekeraars mo gen straks de levensloopregeling uitvoeren die in de plaats komt van collectief prepensioen. Ze krijgen de miljarden beschik baar, die individuele werkne mers straks uit hun prepensi- oenpot mogen halen. De pensi oenfondsen wordt verboden de levensloopregeling uit te voeren. Waarom is de lobby van de pen sioenfondsen zo zwak gebleken? „Het kabinet wilde niet luiste ren naar een verhaal over de voordelen van een internatio naal bewonderd en uniek pen sioenstelsel, zoals we dat hier hebben opgebouwd. Het kabi net wil mensen de vrijheid ge ven en daarvoor moet de rol van de pensioenfondsen wor den verzwakt. En dacht je dat pensioenfondsen straks, zoals de minister van sociale zaken zegt, kunnen tegenhouden dat werknemers hun prepensioen kapitaal opvragen? Ik zie het al voor me. Staat straks de vereni ging van terminaalpatiënten bij rome/anp/afp - Alitalia heeft zaterdag de laatste hobbel ge nomen op de weg naar een red dingsplan. De directie van het luchtvaartbedrijf bereikte met de vakbonden een akkoord over een reorganisatie bij het cabinepersoneel. Het vormt het sluitstuk in het saneringsplan dat Alitalia van de ondergang moet redden. Eurocommissaris De Palacio (transport) noemde het de eer ste stap naar de wederopbouw van Alitalia. Er zullen- 900 ba nen verdwijnen onder het cabi nepersoneel. Alitalia wilde ruim 1000 arbeidsplaatsen schrap pen, terwijl de bonden hoopten op 700. Deze ontslagronde kan een besparing van 110 miljoen euro opleveren. Eerder deze week sloot Alitalia al overeenkomsten over ingre pen bij het grondpersoneel en Een hypotheek is een gecompliceerd fi nancieel product. Het woord alleen al kan tot verwarring leiden. Officieel is het zo dat diegene die de hypotheek verstrekt, een bank bijvoorbeeld, de hypotheekne mer is. De klant van de bank, hij of zij dus die met het door de hypothecaire lening verkregen geld een huis wil kopen, is de hypotheekgever. Dat is precies andersom dan de meeste mensen denken. Maar goed.., in het dagelijks spraakge bruik is wel duidelijk wie in dit proces welke rol precies speelt. Wat overigens niet wil zeggen dat aan een hypotheek niet heel veel haken en ogen zitten waarover de gemiddelde consument weinig tot niets weet. Want over het al gemeen gaan de meeste mensen hoog uit één- of tweemaal in hun leven een hypotheek 'aan'. Dat zijn niet echt veel 'leermomenten'. Het is ook geen gemakkelijke materie. Er zijn annuïteitenhypotheken, lineaire hy potheken, aflossingsvrije, al dan niet ge combineerd met spaar- of levenpolissen en/of ook nog beleggingsportefeuilles. Kom daar als leek maar eens uit. Niet dus. Daarin komt mogelijk snel verbete ring. Het ministerie van financiën heeft wetgeving in voorbereiding waardoor de consument beter wordt geïnformeerd en beschermd. Onderzoek heeft namelijk zorgelijke za ken op de hypotheekmarkt aan het licht gebracht. Zo is de consument bijvoor beeld weinig of niets duide lijk over de hoogte van de provisie die de tussenper soon opstrijkt. Dat is dus wat de hypotheekbemidde laar voor zijn werk ontvangt. En niet minder belangrijk: van wie. Volledige transpa rante van de provisiestruc tuur is de belangrijkste aan beveling in genoemd onder zoek naar 'de markt voor hy pothecaire kredietverlening'. Het is een van de maatrege len die minister Zalm van fi nanciën overweegt te tref fen. Maar er is meer dat uit het onderzoek - afkomstig van economisch onderzoek- en adviesbureau Ecorys in op dracht van het ministerie van financiën - naar voren is gekomen. Zo blijkt dat tussenpersonen hun klan ten vaker de complexere hypotheekpro ducten aanbieden. Dit in vergelijking met hypotheekverstrekkers, zoals de banken, zelf. Complexe hypotheekpro ducten zijn bijvoorbeeld hypotheken die zijn gekoppeld aan beleggingsportefeuil les of levensverzekeringen. Die brengen de tussenpersonen vaak veel meer pro visie op dan de recht-toe- recht-aan hypotheken als een 'ouderwetse' lineaire of annuïteitenhypotheek. „Op een of andere manier moet de financiële prikkel worden weggenomen die leidt tot het sneller advise ren voor het aangaan van zo'n complex product," vindt Nick van der Lijn, lei der van het Ecorys onder zoek. Maar er schort meer aan. Vooral in de informa tieverstrekking. Dat begint al meteen bij het aangaan van de hypotheek. Dan wordt niet of niet voldoende duidelijk gemaakt wat de consequenties zijn als je er tussentijds vanaf wil. Bij voorbeeld omdat de rente is gedaald en je bij een andere bank meent beter en/of goedkoper uit te zijn. Dit zogeheten 'oversluiten' gaat niet zo maar. Daaraan zijn heel wat kosten ver- O M EIGEN BEURS Hans Sonders het fonds op de stoep om het kapitaal op te eisen, zodat hun ernstig zieke leden nog één reisje kunnen maken. En waar om zou je trouwens van je ou derdomspensioen afblijven? Die pot geld is nog veel groter. Wij zijn tot nu toe blijkbaar on voldoende in staat geweest om te laten zien welke risico's vast zitten aan de keuzes van dit ka binet. Het uitkleden van collec tief pensioen gaat langzaam, maar zo is het met de sociale zekerheid ook gegaan." Het kabinetsplan ligt er en het parlement buigt zich er nu over. Wat gaat u doen om dit tegen te houden? Bent u niet te laat? „Wij houden de komende we ken onze jaarlijkse regiodagen. Dan spreken we duizenden le den van ondernemingsraden, vakbondskaders, mensen van afdelingen personeel en organi satie. Die gaan we actief infor meren wat er aan de hand is om hen bewust te maken van de gevolgen van de kabinets voorstellen. We moeten onze 1,2 miljoen actieve deelnemers ook gaan benaderen. Die men sen kunnen er niet meer blind op vertrouwen dat het met hun pensioen in de toekomst wel goed zit." „Het ABP zal ook de Kamerle den opzoeken en uitleggen wat er volgens ons aan de hand is. Ik kan me niet voorstellen dat het een kansloze zaak is in het parlement. Het is ook heel be langrijk om duidelijk te maken dat het niet genoeg is als het kabinet met nog wat verzach tende maatregelen komt, zoals een overgangsregeling voor 50- plussers in plaats van voor 57- plussers. Dat zou een electoraal trucje zijn, waarmee het parle ment geen genoegen mag ne men." Wie had dat gedacht: het ABP voert actie onder aanvoering van John Neervens. „Ik kan niet lijdzaam toezien hoe ze ons pensioenstelsel aan tasten. Als we zo doorgaan voorspel ik dat de oudedags voorziening verregaand wordt gecommercialiseerd. Die komt veel meer dan nu in handen van banken en verzekerings maatschappijen. Dat leidt tot duurdere regelingen en de lage re en middeninkomens worden daarvan de dupe. Als je doorre deneert kom je uit op een twee deling van de oudedag: naast de welvarende groep mensen die het voor zichzelf kan rege len, zal er een grote groep men sen ontstaan met onvoldoende pensioen en dus een armoedig bestaan." de piloten. De hardste klappen vallen onder het grondperso neel, dat 2500 banen ziet ver dwijnen. De piloten zullen meer vlieguren maken tegen la gere salarissen. Ook verliezen er bijna 300 hun baan. In totaal verdwijnen er bijna 3700 arbeidsplaatsen. Alitalia lijdt naar eigen zeggen ruim 50.000 euro verlies per uur en is daardoor in acute financiële problemen. De luchtvaartmaat schappij zit krap bij kas en kan eind deze maand door al haar geld heen zijn. Het sanerings plan moet voorkomen dat Alita lia failliet gaat. Het luchtvaart bedrijf is voor tweederde in handen van de overheid, die het belang binnen een jaar moet afbouwen tot maximaal 49 procent. De raad van be stuur van Alitalia vergadert van daag over het complete plan. ECONOMIE WIJZER amstelveen/anp - KLM vervoert voorlopig geen waardézendingen meer via de internationale luchthaven van Johannesburg in Zuid- Affika. De luchtvaartmaatschappij nam de maatregel nadat een groep gewapende mannen vrijdag probeerde een kostbare lading te roven uit een KLM-toestel op het vliegveld. De KLM heeft een afvaardiging naar Zuid-Afrika gestuurd om te praten over de gevol gen van de roofoverval. „We willen voor onze klanten zekerstellen dat ze niet het risico lopen dat hun zendingen verloren gaan", al dus de zegsman. „We kunnen niet hebben dat transporten in de toekomst nog eens geraakt worden door dit soort acties." De over val gebeurde tijdens het uitladen. Bij de overval raakten drie poli tiemannen gewond en de daders wisten te ontkomen. Volgens de politie in Zuid-Afrika gingen de overvallers er met lege handen vandoor. Naar verluidt, hadden zij het voorzien op goud en dia manten. bonden die de meeste klanten volstrekt onduidelijk zijn. Zo zijn er natuurlijk de notariskosten voor het overschrijven van de hypotheekakte, de afsluitprovisie en de boeterente. „Mensen zou dat vooraf, op het moment dat ze hypotheek afslui ten, duidelijk moeten worden gemaakt," zegt Van der Lijn. „Want soms zijn de kosten van oversluiten zo hoog, dat de klanten feitelijk de gevangene zijn van de bank waarbij ze eens de hypotheek hebben afgesloten." Dit belemmert te vens de concurrentie tussen de verschil lende hypotheekverstrekkers, is een van de conclusies uit genoemd onderzoek. Zoals gezegd, is het de klant vaak even min duidelijk hoeveel en van wie de hy potheekbemiddelaar provisie ontvangt. Is dat van één bepaalde geldverstrekker of van verschillende. Dat kan natuurlijk sterk de voorkeur van de bemiddelaar voor de een of andere hypotheekvorm of geldverstrekker bepalen. In dit verband hekelt Van der Lijn het gebruik van som mige geldverstrekkers tussenpersonen bonussen toe te zeggen bij een bepaalde minimumverkoop. „De verleiding is dan erg groot om, als aan het einde van het jaar de bonus bijna in zicht is, de klant het daarbij horende hypotheekproduct van die ene geldverstrekker te advise- Dinsdag is het weer prinsjes dag, de dag waarop minister van financiën Gerrit Zalm de Miljoenennota en de Rijksbe groting voor 2005 aan de Twee de Kamer zal aanbieden. In middels zijn alle te nemen maatregelen naar de media ge lekt. En kunnen we ons dus nu al een goed beeld vormen wat er het komende jaar te ver wachten valt. De minister van financiën spie gelt ons overmorgen een som ber beeld voor, teneinde de in gezette structurele hervormin gen te kunnen doorzetten. Het is immers nu of nooit. Het kabi net Balkenende-2 voert in een hoog tempo de meest ingrij pende veranderingen van de laatste twintig jaar door. Deze hei-vormingen betreffen de flexibiliteit van de arbeids markt, de gezondheidszorg en de sociale zekerheid. Dit kabinet is niet bang om hei lige huisjes aan te pakken (pre pensioen, VUT,WW, etc.), ook tegen de druk van de vakbon den en andere belangenbehar tigers in. Deze zaken waren tijdens de ka binetten Kok-1 en 2 onbespreekbaar. De structurele hervor mingen zijn daarom hard nodig, en het kabinet verdient voor deze politieke moed veel lof. De zachte heelmeester Kok heeft, geholpen door zijn toenmali ge assistent Zalm, veel stinkende won den achtergelaten. De Nederlandse be volking ondergaat de ingrijpende ver anderingen opmerkelijk gela ten. De acties van de vakbon den doen bijna meelijwekkend aan. Het kabinet zal dus zeker 'doorpakken' met de hervor mingen. Toch is het aanzien van de ministers uit de sociaal- economische driehoek in het bedrijfsleven gering. Hoe zou dit komen? Ik denk dat dit ver band houdt met het gebrek aan visie dat deze zelfde bewinds lieden tentoonspreiden. Zij ko men niet met een goed offen sief verhaal waarom deze struc turele hervormingen onont koombaar zijn. De opkomst van nieuwe econo mische grootmachten, zoals China en India, zal ongetwijfeld tot een verdere afkalving van de industriële en ICT-productie in West-Europa leiden. Daarnaast heeft de recente toetreding van de tien nieuwe EU-landen ver plaatsing en uitbesteding van productieprocessen naar Oost- Europa tot gevolg, alsmede im migratie van goedkope, gekwa lificeerde arbeidskrachten. Het beeld van de Polen die zich hier als zelfstandig ondernemer ver huren is inmiddels genoegzaam bekend. Het kabinet moet beter uitleggen waarom wij een der gelijke overgang naar een nieu we economische orde moeten doormaken. Te veel ontstaat het beeld dat de maatregelen louter uit de ongebreidelde be zuinigingsdrift van Zalm voort komen. Daarnaast blijven, door deze focus op het begrotingska der, veel belangrijke thema's liggen die het kabinet bij zijn aantreden zelfheeft geformu leerd. Wat gebeurt er met het Innovatieplatform? Er wordt zonder twijfel achter de schermen hard gewerkt, maar het blijft wel muisstil. Waarom wordt er geen delta plan voor de kenniseconomie en innovatie aangekondigd, zo als niet de minste ondernemers in ons land bepleiten? Iedereen is het erover eens dat wij hoog nodig dienen te investeren in hoogwaardige diensten en pro ducten. Ook op het gebied van ontbu- reaucratisering en deregulering is het 'oorverdovend' stil. Op het ministerie van onderwijs schijnt het aantal circulaires dit jaar 'dramatisch' te zijn gedaald van 270 naar 220. Dat schiet niet echt op. De ver antwoordelijke minister De Graaf van be stuurlijke ver nieuwing wordt volledig geabsor beerd door de perikelen rond om het nieuwe kiesstelsel. Ik vrees dat deze kabinetsperiode alweer verloren is. Een andere cruciale waag is na tuurlijk wat dit kabinet \vü met het overlegmodel: de SER en ander overlegorganen. Oftewel men heft het overlegmodel op, oftewel men streeft naar insti tutionele vernieuwing ervan. Deze vernieuwing zou het erbij betrekken van groepen beteke nen die tot op heden buiten het overleg staan, zoals jongeren en gepensioneerden. Deze groe pen worden immers niet verte genwoordigd door de vakbon den. Ik zou graag de visie vu minis ter De Geus van socialRaken willen horen. Het gehele finan ciële en sociaal-economische beleid van dit kabinet ademt te veel de sfeer van paniekvoetbal uit, omdat het niet is ingebed in duidelijke strategische keuzes. Daarmee leidt het onnodig tot onzekerheid en wantrouwen bij de Nederlandse ondernemers en werknemers. Tenslotte is de politiek de communicatiesector in onze samenleving. Die ver antwoordelijkheid wordt door sommige ministers in dit kabi net te veel ontlopen. Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg ABP-topman John Neervens: „Veel oudere versleten werknemers zullen in de bijstand terecht komen." Foto: GPD/Sanne Linssen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7