SPORT 10 Sambal bij WM&k 5Een verademing om in België te fluiten Verrassing '97 Noordwijkerhouter Pieter Vink beleeft een eenvoudige Anderlecht - Lierse HDC 990 maandag 20 SEPTEMBE Het was in 1969, 27 juni om precies te zijn. LDWS speelde op het terrein waar nu FC Boshuizen domicilie heeft. Ik was 26 jaar en besloot toe te treden tot het bestuur. Dat ging niet makkelijk. Voor vier plaatsen waren er zes kandida ten. Zo ging het vroeger. Er moest gestemd worden, twee vielen af, drie waren teleurge steld. Zo was dat in die tijd. In 1970 werd ik door het be stuur voorgedragen voor de functie van voorzitter. Een aantal leden zag dit niet zo zit ten en staande de vergadering werd de toenmalige trainer ge bombardeerd tot voorzitter. Ik bleef aan als tweede voorzitter en besloot gewoon te doen waarvoor ik mij opgegeven had. Een jaar later werd het bestuur opnieuw verjongd en toen begon de opmars van LDWS. Vanaf de onderbond promo veerde LDWS direct door naar de tweede klasse van de KNVB. Dit waren barre maar ook enerverende tijden. Inmiddels was LDWS verhuisd naar De Vliet waar onze kinderen hun opvoeding kregen. Op zondag werd er niet gekookt, de af- haalchinees werd bezocht. Elk jaar was er een feest en een re ceptie. Op deze feesten was een ieder welkom. Tot diep in de nacht en zelfs de volgende dag ging dit door. Journalisten van de toen nog diverse kran ten, ex-trainers ex-voetballers, allen bezochten zij deze fees ten en menigeen praat er nu nog over. Langzamerhand werd het minder. Promoveren werd de graderen. De Chinees zag het ook met lede ogen aan en de vraag 'sambal bij' ging steeds treuriger klinken. Na 35 jaar op zondag Chinees te hebben ge geten, hebben mijn vrouw en ik (mijn Chinese kinderen zijn de deur uit) besloten om op zondag eens iets anders te eten. Aardappelen met andij vie en een bal gehakt is nu ons favoriete maal. Om dit klaar te maken heb je tijd nodig. Dus staat mijn vrouw nu op zon dag aardappelen te schillen en ik ballen te draaien. Wij hebben dit gerecht nu een maand gegeten en het begint minder te smaken. Gelukkig hebben wij nu naast de Chi nees een patatzaak, een shoar- matent en een Griek. De Chi nees ligt er voorlopig uit, hoe wel ik 'sambal bij' wel mis. Mocht de Griek ook gaan ver velen, dan kunnen wij altijd nog naar het Koetshuis. Daar schijn je ook aardig te kunnen eten. Toch hoeft de Chinees niet te wanhopen. Laatstleden zon dag fietste ik voorbij en in de rij voor de deur ontwaarde ik een aantal bestuursleden van FC Boshuizen. De kinderen hadden al Chinese trekken dus 'sambal bij' blijft voortleven. Henk Piket Leidenaar Henk Piket was ja renlang voorzitter van voet balclubs LDWS en UDWS. Dit is de eerste aflevering van een tweewekelijkse column. DE KWESTIE Voorschoten '97 pakt punten. Tegen gerenommeerde clubs als Usselmeervogels en Quick Boys behaalde de pas gepromoveerde ploeg een gelijkspel, zaterdag stonden de Voorschotenaren zelfs 2-0 voor bij Scheveningen. Het werd nog gelijk, maar in elk geval blijven grote nederlagen tot nog toe uit voor de dub die vooraf als het 'lachertje van de hoofdklasse' werd gezien. De stelling: Voorschoten '97 is de verrassing van het seizoen. Gerard Désar, vorig seizoen trainer van Voorschoten '97: „Ik heb Voorschoten een paar keer gezien en vind het verras send fris om te zien hoe het elf tal probeert om een goed resul taat te behalen. Maar vergis je niet: Voorschoten heeft drie punten uit vier duels. Als dat zo blijft dan komt de ploeg uitein delijk punten tekort. Ik hoop dat ze nu wel gaan winnen. Het is ook niet zo dat de ploeg niets kan. In de laatste periode van het vorig seizoen heeft Voor schoten in de eerste klasse aan getoond wat er mogelijk is. Mis schien dat het voor jullie een verrassing is, maar voor mij niet. Het begin is prima, maar tegen op papier mindere tegen standers moet gewonnen wor den. Gelukkig is Peter Wubben realist genoeg om euforie te voorkomen. Kijk je echter naar het nettoresultaat dan zijn gelij ke spelen uit bij Quick Boys en Scheveningen en thuis tegen IJs- selmeervogels goed. Aanvoerder Frank Buizer, de enige in het huidige elftal die meemaakte dat (toen nog SV) Voorschoten in de vierde klas se voetbalde: „Het is toch geweldig leuk om als 17-jarige eerste-elftalspeler tegen clubjes als Abbenes en Koudekerk te beginnen en nu ik 29 ben in de hoofdklasse uit te komen. De nacompetitie win nen nadat je als vijfde in de eer ste klasse eindigt. Ddt was een grote verrassing. Veel meer nog dan dat we nu drie keer gelijk hebben gespeeld. We kunnen het niveau tot nu toe redelijk aan. In alle vier wedstrijden was de tegenstander beter, maar ik vond het zeker niet onverdiend dat we punten haalden. We kunnen niet het hele seizoen ho pen om lucky aan punten te ko men en ik heb er wel vertrou wen in dat we ook wedstrijden gaan winnen simpelweg door dat we beter zijn. Jacques Overgaauw, al sinds jaar en dag supporter: „We zijn nergens weggespeeld. Tegen Quick Boys hadden we kunnen winnen en tegen Sche veningen ook. We rekenden ons al rijk bij 2-0 voor en volgende week Huizen als tegenstander. Even winnen en we staan in het linkerrijtje. Iedereen verkijkt zich op ons, ook door de nega tieve voorbeschouwingen in de pers. Supporters van de tegen standers zeggen ook, dat het ze alleszins meevalt wat wij laten zien. Grappig is dat de trainers van Quick Boys en IJsselmeervo- gels strak in het pak zitten en onze trainer fris en vrolijk in een gewone outfit loopt. Wij zeggen tegen elkaar: we vinden het al mooi om mee te maken. Tien jaar geleden stonden we kou te lijden bij Hazerswoudse Boys en nu staan we bij Quick Boys. Holadiee. John Blok, trainer van Scheve ningen, dat zaterdag gelijk speelde tegen Voorscho ten '97: Voorschoten speelt goed geor ganiseerd en is gevaarlijk bij uitbraken. Ik heb wel het idee dat het ze deze competitie nog niet echt heeft tegengezeten. Maar ze hebben natuurlijk al goede resultaten geboekt en mis schien dat ze nog verder groeien. Of ik ze vooraf tot de degrada tiekandidaten had gerekend Nou, ik'dacht wel dat het niet een ploeg is die bij de beste drie zou komen. Ik dacht wel dat Voorschoten bij de zes, zeven ploegen hoorde, die in het rech- terrijtje zouden gaan spelen. En wie er dan uiteindelijk degra deert, dat is vaak van kleine dingen afhankelijk. SPORT IN BEELD nn Open Nederlands kampioenschap zeilen. Annelles Thies, Annemieke Bes en Petronella de Jong in de Yngling-klasse. Medemblik, september 2004. foto: ANP «hmhh m i m ttnwHHm «mhé m i mhh WÊÊÊmÊÊmÊÊ brussel - Steven van Damme hapt een frietje weg. Achter op zijn paarse shirt staat 'Zetterberg'. Hij staat bij een van de kroegjes die het Constant Vanden Stockstadion in Brussel omringen na te genieten van de ruime 5-1 overwinning van Anderlecht op Lierse. Hoe het hem beviel dat zijn club door een Nederland se scheidsrechter was gefloten? „Was dat 'nen 'Ollander? Dat was niet te mer ken", zegt hij. Blijkbaar deed Pieter Vink uit Noordwijkerhout het goed. Hij was namelijk niet opgevallen. Nu was het voor een scheidsrechter ook niet de moeilijkste wedstrijd om te leiden. Anderlecht was vele malen sterker dan Lierse en de bezoekers probeerden dat verschil niet te com penseren door op het randje te spelen. „Maar 'makkies' bestaan op dit niveau niet", aldus Vink. „Als je van de ne gentig minuten één minuut verslapt, is het over." In de eerste vier minuten blaast Vink vijf keer op zijn fluit. Hard en duide lijk, voor soms kleine overtredingen. Niet dat de scheidsrechter het kort wil houden, het zijn duidelijke vrije trap pen. Vink zit meteen in de wedstrijd. De Noordwijkerhouter geniet na van een mooie week. De scheidsrechter begon met de wedstrijd Groningen - NAC, mocht donderdag in Boedapest opdraven voor het UEFA-Cuptreffen tussen Ujpest en VfB Stuttgart en was zaterdag de eerste Nederlandse arbiter die een topploeg in de Belgische com petitie onder zijn hoede kreeg. Dat laatste gebeurde in het kader van de uitwisseling tussen Nederlandse en Belgische scheidsrechters. Op 13 fe bruari was Reinold Wiedemeijer de eerste Nederlander in België, met Be- veren-Westerlo. Vink floot in april AA Gent-Lierse en nu dus Anderlecht. In de tiende minuut geeft Vink geen strafschop als aanvaller Laurent de Lorge van Lierse tegen de vlakte gaat in een duel met Vincent Kompany. Het was ook geen overtreding. In Neder land zou een scheidsrechter meteen drie verwensingen schreeuwende spe lers op zijn nek hebben, maar zater- Pieter Vink legt de beide aanvoerders uit hoe een Nederlandse toss werkt. Zetterberg en Van der Straeten kwamen hem na het duel opzoeken met champagne. Foto: Guy van den Haute dagavond in Brussel gaat het spel ge woon verder. „Het viel me de hele avond op dat de spelers mijn beslissingen accepteer den", zegt Vink. „Dat vond ik een ver ademing, hier in Nederland is het wel eens anders. Zelfs bij een dubieus overtredinkje, als je je echt afvraagt 'was het er nou een of niet', kreeg ik geen commentaar." Zijn optreden in Boedapest en Brussel hing tien dagen geleden nog aan een zijden draadje. Op vrijdag was Vink door zijn enkel gegaan, dat weekeinde moest hij Groningen - NAC kunnen fluiten, anders mocht hij niet naar de buitenlandse krenten in de arbitrale pap. „Het moest een mooie en belang rijke week worden", vertelt Vink. „Dat kwam plotseling in gevaar." Bij voet balvereniging Noordwijk werd de scheidsrechter behandeld. „Ik waar deer het enorm dat ik terecht kon bij Robin Massier, een uitstekende fysio therapeut. Hij heeft me op tijd weer fit Fit genoeg om na een slopende avond in Boedapest twee dagen later steeds vlak bij de bal te zijn in Brussel. Het knusse Constant Vanden Stock, waar de 150 supporters uit Lier ook na de 1- 0, 2-0, 3-1, 4-1 en 5-1 voor Anderlecht hun kelen schor bleven zingen. In de 25ste minuut maakt Par Zetter berg 1-0 voor Anderlecht. Even later moet Vink Anderlechter Besnik Hasi stretig toespreken na een harde in greep.En nog iets later krijgt de thuis ploeggeen strafschop als Christian Wil- helmsson naar de grond gaat. Het publiek houdt zich alleen maar bezig met het aanmoedigen van de ei gen ploeg. Je gaat je afvragen of ze überhaupt wel door hebben dat de scheidsrechter een Nederlander is. Bij beslissingen tegen hun favoriete ploeg klinkt geen moment iets over 'kaas kop', 'gelden hier soms andere regels' of 'ga terug naar je eigen land'. Vlak voor rust maakt Mbo Mpenza 2-0 voor Anderlecht. Even na de pauze scoort Marius Mitu de Liersetreffer. Al snel zetNenad Jestrovic de paarswitten weer op een voorsprong van twee doel punten. In de 58ste minuut maakt hij ook de 4-1 uit een strafschop. Liersever- dediger Jonas de Roeck maakte hands, maar krijgt geen kaart. Niet eens geel. „Dat vroegen ze zich wel even af, ja", zegt Vink. „Of hands in het strafschop gebied in Nederland soms niet een ro de kaart betekent. Maar de regel is: de tegenstander een duidelijke scorings kans ontnemen. Er stonden nog een UIT GES PRO K Michael Bo< f blikt in Spo; terug op eet deels mislul mer: Tijdens de training ha gewoon dat als ik na i onze ploegarts zou bell zou zeggen: 'Michael, 1 gen San Sebastian af, len, het Kampioenscha Zürich en de Eneco Toi gaat lekker een week n Mallorca met je vrouw kind. Leonardo in de Feyenl Krant: |l „Het leven is als een m waar je constant overhu moet springen.f Opnieuw Leonardo: „Ik wil niemand voorL hoofd stoten, maar mf land besteden de meesm wen te weinig aandacll hun manier van voorn gen. Ze hebben vaak A mour. Dat is heel jamm moeten meer aan hunll denken." De technisch manage eerstedivisionist Fort tard, Fred van Barnet Voetbal Internationa! We hadden de laatste de slogan'Fortuna Sil daar kom je voor je ph maar eigenlijk was da - misplaatst. Het was hi melijk helemaal niet 1 meer." verdediger en een keeper achter. Het was geen handige handsbal, maar ik vond het geen duidelijke scorings kans." Wel een strafschop, geen kaart en nauwelijks commentaar. „Toen ik dat had uitgelegd was de kous af. ze gingen gewoon weer voetballen." Vink fluit de wedstrijd naar een voor spelbaar einde. Anderlecht wint dik - vlak voor tijd maakt Aruna Dindane er 5-1 van - en pas aan het einde valt de - eerste gele kaart. Hij is voor De Roeck, die te hard reageert als Wilhelmsson wat provocerende baltrucjes doet. „Je hoopt elke week dat je de kaarten op zak kunt houden", zegt Vink. „Maar ja, je hebt ze wel bij je. En dit was er eentje." Ook nu weer: geen ge zeur van de spelers, geen fluitconcert van de tribunes. Na het laatste fluitsig naal schudde Vink twintig handen. „In Nederland krijg je een paar handen van de winnaar. Hier kwam iedereen even bedanken." En na de wedstrijd volgde in de kleedkamer nog een be dankje: Zetterberg, aanvoerder van Anderlecht, en Yves van der Straeten, de captain van Lierse, kwamen met een fles champagne Vink opzoeken. „Ze vonden het leuk dat zij de eerste 'topper' waren die door een Nederlan der werd gefloten." De beide trainers lieten zich niet uit over het optreden van Vink. Op de persconferentie na afloop kregen zij wel de vraag wat ze vonden van die Hollander. Paul Put van Lierse: „Ik heb geen aanmerkingen op de scheids rechter, ik heb aanmerkingen op mijn eigen team." Hugo Broos van Ander lecht: „Het is Belgische trainers verbo den om commentaar te geven op de arbiter. Maar ik vind dat de man een goede wedstrijd heeft gefloten." De fans zal het een zorg zijn. Ze ne men nog een biertje in een van de kroegjes die het Stade Constant Van den Stock omringen of een patatje bij een van de tientallen friettenten die hun bakvetlucht over de Brusselse nacht uitstomen. Vink gaat met de an dere Nederlanders in het arbitrale kwartet elders een hapje eten. Hij blijft in Brussel overnachten, na een mooie scheidsrechtersweek. Anton Diedrlch Atleet Simon Vroeme Volkskrant over het 0 van technisch directe Kort van de KNAU: „Ik kan zo door het h reau lopen en minima^ mensen aanwijzen dii gisteren hadden kunn sturen dan morgen." Feyenoorder Salomo p over de telefoontjes 1 broer Bonaventure (s van Auxerre), in Spoi31 „Hij zegt steeds tegen mag mij ook bellen. Jt het best betalen. Je bei toch ook professional' dan zeg ik: 'Ik heb no{ klein contract'." Voormalig Feyenooi Bert van Marwijk, ni van Borussia Dortmi de Feyenoord Krant „Stel dat je een speler straf tien kilometer la en vervolgens doet hij wat je wilt. Wat doe Laat je hem dan de vi dag twintig kilometer En de dag daarna der ik geloof daar niet in. Jan van Halst, comrc manager bij FC Twei AD Sportwereld: „Ik vraag me hardop echt wel gek ben gewt het voetbalspelletje jonge leeftijd merkte i 1 professioneel voetbal! worden en daarvoor terlijk alles opzij geze het maniakale af. Nu H dat ik mezelf de liefé 1 voetbal heb aangepra Mino Raiola, zaakiva van onder anderen Ibrahimovic, over zibr ontmoeting met zijn d; In Voetbal Internati n „En ik vertelde hem n Als ik je zaakwaarnei n laat je in het vervolg st sche en die Rolex thu belachelijk dat je op\ tijd die dingen hebt. over drie jaarEen vl e ie! Avital Selinger, coat i Nederlandse vrouw Ui balploeg, in De Tele ia „Als je de bal goed bi e zal de bal op een pos nier reageren. Opnieuw Avital Selii „Hele volksstammen graag in de schoenen olympisch kampioen staan. Maar als je vrt er wil ruilen met een ster in een verpleegtea niemand thuis. Dan v wel wat moeilijker is ta De Britse atlete Keil*1 es, tweevoudig olynr1 kampioene, in AD reld: „Er komt straks een aa dat ik opsta en denk En dan stop ik. Feyenoorder Dirk K de trainingen van hf lands elftal, in Sporn „Ik was steeds aansp maakte acties en bes een gegeven momeni partijtjes op de train gaat allemaal niet vi leg mezelf de druk oft slissend te zijn. Kuyts ploeggenoot Castelen in Sportw^( „Dirk knokt altijd fcuil voor niemand bang.et En ik heb ook gewoo mijn acties gemaakt Ja, natuurlijk. Het w™ maar voetbal, hoor.r;1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26