:mpo verrast tegen Pernix in de slotfase: 16-14 9 LSG verliest weer van 'angstgegner' RDC sprankelt nog niet Debuterend Catwijck nog zonder puntverlies HC zet etocht Oegstgeest '80 begint goed aan competitie Broers Van de Reep vieren succes op eigen bollengrond iel van Cent TOP blijft in de top van de over- se meedraaien door een 17-13 over- pAvanti. iheimers kenden een sterke ope- i, maar zij leden vervolgens veel ige door ongeduldig aanvallen (6-8 de verdediging zat in het tweede ge- n I |er in elkaar, zodat de aanval meer 8 -id kreeg zijn acties op te zetten, eel an den Berg (3), Marion Broekhui- ;ha Nieuwenhuijsen, Bas van Am- en Daniël Harmzen bouw- nieuwe voorsprong op (14-9), winst niet meer in het geding tifegenslag was het uitvallen van ha irdé, die een liesblessure opliep. EERSTE KLASSE na ge jei va onde met een 16-14 overwinning ma sp< mg op Pernix nog eens aan dat streekderby's verrassende uitslagen kunnen opleveren. De Alphenaren hadden tot dusverre twee keer verloren en de Leidenaars twee keer gewonnen. Beide achttallen gaven elkaar voortdurend weinig toe, zodat het verschil voor en na rust (7-7) nooit groter werd dan twee punten. Pernix kwam door Sjoerd van der Kooij en invaller Christian Lindhout van 11-11 op 11-13, maar dit bleek met vijf minuten te gaan geen garantie voor winst. De Leidenaars maakten in hun aanvallen snel plaatsfouten en speelden zodoende hun tegenstanders in de kaart. Erik Hol- thausen (3) en Jasper van Doom brachten hun club eerst langszij (13-13) en forceer den vervolgens na 14-14 (Sjoerd van der Kooij en Wouter Keizer) ook nog de over winning. Sporting Trigon miste in de openingsfase twee strafworpen tegen KVZ. Dat bleek een veeg teken voor de schotvaardigheid. De Leidenaars raakten in de eerste helft 2-7 achter, omdat zij totaal geen antwoord hadden op het vijandelijke achterverdedi- gen. Maarten van Vliet maakte de Leidse treffers. René Bekker kon zijn rol als afma ker in het andere vak helemaal niet nale ven; hij werd zelfs vervangen door Daan Niesing. Na 5-13 scoorde de invaller twee keer, waarmee hij tezamen met Meta Kleer, Misja IJzerman en Maarten van Vliet de ne derlaag tot 10-13 kon verzachten. TWEEDE KLASSE Fiks behaalde zijn eerste overwinning van dit veldseizoen. De ploeg klopte OWO met 10-9. Het achttal van Peter Star kwam na een moeizame opening (2-4) beter in het spel door veel vechtlust te tonen. Saskia van der Does (2), Fenno van den Berg en Arjan Wildschut zorgden met drie strafwor pen en een vrije bal na de eerste positieve tussenstanden (8-7 en 9-8). Vijf minuten voor het eindsignaal maakte Jelle Hooi- meijer van afstand de tiende treffer, die uit eindelijk goud waard bleek. DERDE KLASSE Vlak na rust raakte Fluks door drie tegen treffers op rij 4-7 achter op Luno. De Noordwijkers kwamen deze tegenslag te boven door sterk af te vangen, zodat er meerdere schoten per aanval volgden. Coach Theo van der Leek had ook een ge lukkige hand van wisselen, want invallers Maaike Gravekamp en Frank van Meijgaar- den scoorden elk twee keer (5-7, 7-7, 9-9 en 10-10). In de slotminuut maakte Arno van Haarlem de ommekeer compleet: 11-10 winst. Madjoe kende met een 18-13 nederlaag te gen DES een slechte generale voor de ko mende derby tegen Fluks. De Rijnsburgers kwamen na een 10-6 achterstand goed te rug, maar misten op 12-11 een strafworp. Na 16-11 konden Wilianne Dobbe en inval ler Marco Ravensbergen ophalen tot 16-13, maar dat was alles. Gordon Star was top scorer met drie doelpunten. Aanvankelijk had Velocitas veel moeite met Olympiek en raakte zelfs even op achter stand. „Wij konden weinig rabarber maken van hun aanvalsspel, dat was zó onvoor spelbaar en chaotisch omschreef coach Waas Bosman het probleem. Zijn ploeg liet zich niet van de wijs brengen en liep via 12- 7 (rust) door naar 20-10 winst. Alle basis spelers scoorden met Elsbeth de Mooij als topscorer (4x), inclusief invallers Marjan Snatersen en Joachim Jagel. De Danaïden blijft wisselvallig in de afwer king. Tegen Watervliet kende de formatie van Hans van Huis een sterke start (5-2), maar het team moest vervolgens tot de tweede helft wachten op de volgende goals (5-5 rust, 5-7). Martijn van der Meer (3), ook sterk op dreef als afvanger, en Susan de Roode zorgden voor gelijkmakers (7-7 en 9- 9), waarna Kim van Nood zich met haar derde en vierde goal als matchwinnares ontpopte: 12-10 winst. KZ Leiden behield zijn ongeslagen status door een 9-16 zege op Oosterkwartier. De tweede aanval liep eerst wat minder, door dat Frank van Heiningen meedeed voor Steven Kalkman (scheur in kuit), maar scoorde na 2-2 volop mee, vooral door een hoog tempo aan te houden. De formatie van Erik van Lunteren had aan twee tus- senspurts (4-5, 4-9, 6-10, 7-16) voldoende om ruim afstand te nemen. Poulegenoot Crescendo belandde vaster op de laatste plaats door 12-10 verlies tegen Aurora. De Leidenaars verspeelden een 1-4 voorsprong (6-6 rust) en maakten na rust dezelfde fout (6-9, 11-9). Crescendo had ook geen geluk. Invalster Carmen Zitman zag twee ballen uit de mand draaien, terwijl Joyce Ouwerkerk al in de eerste minuut uit viel met een enkelblessure. Jasper de Jong (4), Nathalie Brouwer (3), Thierry Arnoldus (2) en Sylvia Baak verzorgden de productie. v irt ockey - Als titelpre- ouf de eerste klasse B tegenstander klaar tje te lichten. Dat on- jisteren ook LOHC, in 5-3 zege bij Over- ïaar zegetocht voort- ^O0 jk had de Leid- ;ster formatie het niet ,eijk. Overbos nam te- n u ïatig spelend LOHC °Peen 1-0 voorsprong, werd die achterstand ebound na een cor- ^"fiek van Til en een van Oswald ?ns omgezet in een rong, de ploeg bleef 9* uden zich in de wed- elen. Overbos maak- ir rust gelijk en nam Je pauze andermaal tonverdiende voor- 2 'bozigheid' van van der Meer tij- 3auze bleek zijn uit- e hter niet te missen. ickeyde beduidend in de tweede helft aarvoor na een cor- 1 v irk van Viersen Trip, van Menno Camp- een veldgoal van an- aet lattheussens de te- ling. ealA kon Roomburg lorsprong niet vast te f? mocht het zich ge dat Daan Arens ten voor tijd tegen oa( nog voor een 3-3 et 1 on zorgen. In de pe- ma|n de voorsprong en van de cornerspeci- et Leidse team van nd.i Kruysmulder totaal nd antwoord op de sG raarmee Shinty de ;n uiteenrafelde. Het 5aa lecto tegen Cartou- inwege een blessure vlak voor ;elast. lerstelde zich van de :Uc ederlaag in de ope- rijd van het seizoen. VaI otenaren versloegen er ond het lastige Pol- k elfde cijfers, 3-0. In ilft speelde Foresca- het voorkomen van Delpunt en werd de 0-0 bepaald. Pol- de tweede helft het aar juist in die pe- de Friso van Klink thuisdoelpunt. De rompt van het spel te af. Jelle Steensma uit een corner de jrits Lindner zorgde Istand. >bele cijfers vorige arf AMVJ haalde Al- Rijnstreekderby in isse tegen Woerden t, 7-0. „De terug- enkele routiniers, Duffhues, Steffaan Peter Steutel heeft )ed gedaan", stelde LGeert Frommé, die ;r achter zijn naam iverige doelpunten naam van Sander rion (drie corners), (2x) en Duffhues. In leling was Leidse oos bij het hoofd- T, 6-0. :rby in de vierde er8J n Alkemade en Hi- met 4-1 in het staIn de bezoekers uit lisploeg had via een n Harry Seijkens de 1-0 nog wel in - £el beslist. Noord- ïar eerste competi- ir 2-2 gelijk te spe- leuwijk. Robert Ur- 1 de score, Martijn zorgde voor de we< 'oorhout kwam in iwe et 4_2 tekort tegen Jnljar de Blanken en tekenden voor de le ploeg uit de Bol- wielrennen - Peter en Gerben van de Reep hebben afgelopen weekeinde beiden een overwin ning geboekt in het Rabobank Klassement van de Bollen streek. Peter leidt bovendien het klassement met de derde wedstrijd in Lisse nog te gaan. Zowel in Voorhout (zaterdag) als in Hillegom (zondag) had wielervereniging De Bollen streek veel A-amateurs aan de start staan voor de thuiskoer- sen. In Voorhout was Peter van de Reep de beste van een kop groep van zeven renners. De Bollenstreek was met vijf ren ners grootaandeelhouder in de ontsnapping. In de sprint ver sloeg de oudste Van de Reep zijn clubgenoten André van Reek (Nieuw-Vennep) en thuis- rijder Ron Kortekaas (Voor hout). Ook de beslissende schifting in Hillegom kende een hoog Bol lenstreek-gehalte. Na diverse ontsnappingspogingen in het begin van de wedstrijd reed halverwege de koers Lissenaar Michel Toonen weg. Na een aantal ronden sloten Gerben van de Reep en Rik Kreijt (Zaandam) aan. De drie bleven voor het jagende peloton, zodat Gerben van de Reep in eigen huis kon winnen. Kreijt werd tweede, Toonen derde. In de sprint van het peloton liet Peter van de Reep zich van voren zien en kwam als zesde over de meet, ruim voldoende om de leiderstrui te behouden. In het Noord-Hollandse Zwa nenburg eindigden Harm Bronkhorst (Nieuw-Vennep) en Sebastian Langeveld (Lisse) als vijfde en achtste. Bob van Win den werd derde bij de junioren. Bronkhorst kwam een dag eer der al in actie in Ameide, met een vierde plaats als resultaat. Suzanne de Goede (Zoeterwou- de) finishte in Westerbeek als derde achter Loes Gunnewijk en Francis Linthorst. Marieke Huijskens toonde zich voor Forescate van grote waarde. De nieuwkomer liet de vijandelijke keepster tweemaal kansloos. Foto: Henk Bouwman Forescate verspeelt verdiende zege in de slotminuut door Peter Klein vrouwenhockey - Vorig sei- zoen stond Catwijck onafge broken bovenaan de ranglijst van de derde klasse. Na twee duels op het hogere niveau is het team van de nieuwe coa ches Mark Fakkel en Eugenie Westerduin nog zonder punt verlies. Da Katwijksen klopten het bezoekende AMVJ met de kleinst mogelijke marge, 1-0. „Toch wel een beetje gelukkige overwinning", reageerde Fak kel. „We speelden een matige eerste helft. Pas in de tweede helft kregen we grip op het middenveld en hadden we een licht overwicht. We scoorden pas in de allerlaatste minuut." Alice van Duin benutte een strafcomer. In dezelfde afdeling van de tweede klasse viel het laatste fluitsignaal voor Forescate een minuut te laat. Bezoeker Straw berries kwam met 3-3 langszij en voorkwam een verdiende ze ge voor de Voorschotensen. De start van het nauwelijks inge speelde en zeer jeugdige Fores cate - slechts drie speelsters uit de selectie van vorig seizoen zijn nog actief - was rommelig. De 2-0 achterstand bij de pauze was dan ook terecht. Het team herstelde zich in de tweede doorgang. Marlijn Parlevliet maakte de aansluitingstreffer. Marieke Huijskens zette haar ploeg met twee doelpunten in een gewonnen stand. Tot net voor het fluitsignaal keepster Britt van Douwen de eerste in zet van Strawberries nog wel stopte, maar op de rebound kansloos was. Alphen, de derde 'Leidse' verte genwoordiger in de tweede klasse, boekte net als Catwijck de tweede overwinning op rij. De Rijnstrekers waren met 4-1 te sterk voor gastvrouw Benne- broek. Anouk van de Bosch, Eli- ne Kardoes, Fleur Jansen en Ni cole van Schaik. kregen de tref fers achter hun naam. In de overgangsklasse opende Forward met een 'Tilburgs' kwartiertje, waarin drie maal gescoord werd. Het bezoekende Alecto was in die periode op al le fronten de mindere. Coach Maurits Eikenhout greep met enkele omzettingen in en ver beterde de organisatie binnen zijn team. Tot treffers leidde dat niet. Forward scoorde nog wel tweemaal en gaf Alecto met 5-0 een oorvijg. Marlies Reimers en Marianne van Exel debuteerden in de Leiderdorpse ploeg. Ook de Leidse eersteklassers liepen een nederlaag op. Roomburg ging nipt met 2-1 onderuit bij het Amsterdamse VW. Martine Fluitsma, die het team in november definitief verlaat, zette de Leidse formatie van coach Yvonne Koot nog wel op een 1-0 voorsprong. LOHC verloor met 4-0 bij Qui Vive. De streekderby in de derde klasse tussen Noordwijk en Leidse Studs eindigde met 4-1 in het voordeel van Noordwijk. De studentes sloten via Tessa van den Boomen de eerste helft met een 1-0 voorsprong af. De tweede helft was volledig voor de thuisploeg, die via Nanette de Koning, Dionne Braat, An- niek van Gennip en Maureen Asselbergs tot vier treffers kwam. Daverende uitslagen voor zowel Voorhout als Hisalis. Het op het landelijk niveau voor de eerste maal opererende Voor hout was met 8-0 vele maten te groot voor het thuisspelend Zandvoort. De productie kwam op naam van Bibiche Rath (4x), Eveline Sluijs (2x), Lotte Zonne veld en een eigen doelpunt van de thuisploeg. Hisalis haalde met 7-0 uit bij Hoorn. De ze venklapper werd evenwichtig over het team verdeeld door Manon ten Holter, Annemarie Westerbeek, Roos van de Krogt, Anouk Breukers, Charlotte Schouten, Marije van Schie en aanvoerster Celine Schmidt. door Jan Bey schaken - Het Leidsch Schaak genootschap (LSG) is bij de start van de competitie in de meesterklasse met 5,5 - 4,5 on deruit gegaan tegen het Amstel- veense Zukertort. De Amstelve- ners waren vorig seizoen met dezelfde cijfers te sterk voor de Leidse ploeg, maar dit keer zou het wel eens een hele dure ne derlaag kunnen zijn. LSG is dit seizoen één van de degradatie kandidaten in de meesterklasse, evenals Amstelveen. In het begin van de wedstrijd leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Rudy van Wessel speelde in een rap en overtuigend tem po het jonge Amstelveense ta lent Matthew Tan van het bord. Kopman Edwin van Haastert ontliep ook dit keer de Amstel veense 'GM-killer' Maarten Sol- leveld niet (op welk bord Van Haastert ook gaat zitten, altijd ontmoet hij Solleveld). In het Spaans maakte Van Haastert enkele kleine onhandige fout jes, waardoor Solleveld won. Mark van der Werf bracht LSG met een goede winstpartij op voorsprong en rond de tijd noodfase werd die zelfs nog groter, omdat de tegenstander van Michiel Bosman - in een overigens verloren stelling - door z'n vlag ging. Erg lang kon er niet van die voorsprong wor den genoten, omdat Leon Ko- nings na een slechte opening zijn kansen niet benutte en captain Stefan van Blitterswijk verloor. Toen ook Martin Roo- bol de verwikkelingen in de tijdnoodfase niet had overleefd, keken de Leidenaars tegen een 4-3 achterstand aan. Tom Mid delburg verzilverde een pluspi on en bracht de ploegen nog wel op gelijke hoogte, maar Raoul van Ketel hield het in een erg rommelige partij niet droog en verloor. Omdat Jeroen Blok huis een ongelijk lopereindspel met minuspion aan het 'kee pen' was, werd de zoveelste ne derlaag tegen angstgegner Am stelveen een feit. LSG krijgt het dit seizoen erg zwaar in de meesterklasse, omdat enkele gepromoveerde ploegen in de meesterklasse zich met (groot) meesters versterkten. door Jan Bey schaken - Het vorig jaar uit de eerste klasse gedegradeerde Oegstgeest '80 is het nieuwe seizoen goed van start gegaan. Het op volle sterkte aangetre den team was favoriet, zeker nadat concurrent Rijswijk een van zijn sterke spelers thuisliet. Na winstpartijen van Sjaak Kamps, Piet er Pouw en Joop Pi ket en een remise van Evert Leeuwenburgh, keek Oegst geest halverwege de wedstrijd al tegen een comfortabele voor sprong aan. Kopman Nebosja Nikolic deed vervolgens wat hij moest doen en stelde door winst de eindzege zeker (4,5 bordpunten). Met nog een half puntje meer door een puntde- ling van Eric van 't Hof, kwam de eindstand op 5-3 voor Oegstgeest '80. De reserves van het Leidsch Schaakgenootschap (LSG) ken de evenals het eerste team een valse start. Hoewel op papier LSG een sterker team op de been bracht, stond aan het eind van de wedstrijd een 5,5-4,5 overwinning voor het gerouti neerde Eindhoven op het wed strijdformulier. In een gelijkop- gaande strijd leek LSG het ge vecht in zijn voordeel te beslis sen. In de tijdnoodfase ging er echter van alles mis aan Leidse kant. „Ik Oei produceerde een batterij aan dramatische zetten, waardoor een mogelijke 6-4 ze ge werd getransformeerd in een 5-4 achterstand", aldus captain Sven Bakker. Routinier RAG de Graaff moest toen een voordeli ge stand (pluspion) zien te win nen om een gelijkspel uit het vuur te slepen. De Graaff pro beerde het nog lang, maar moest in remise berusten. In de tweede klasse nam LSG 3 al rap een 3-0 en zelfs een 4-1 voorsprong tegen het sterke Vi- anan/DVP. LSG's derde keuze wist dit niet over de streep te trekken en moest een teleur stellende 4-4 noteren. De 'Leidse' derdeklassers kwa men beter uit de startblokken. Leithen realiseerde in de ope ningswedstrijd een degelijke 5- 3 zege op De Uil uit Hillegom. Twee belangrijke punten voor de Leidenaars, die hiermee in de strijd om lijfsbehoud al di rect een concurrent op achter stand hebben gezet. Na prima winstpartijen van de kopman nen Mark Thiele en André Mes liep Leithen uit tot 4-2, dankzij onder meer een fraai offerende Iskander Schrijvers. Het beslis sende punt werd na ruim zes uur spelen binnengehaald door Jerry Bey junior die een lastig eindspel met een studieachtige zet besloot. De Alphense Schaakclub (ASC) boekte een eerste zege door met 4,5-3,5 van het Amsterdamse Caissa 2 te winnen. Winstpartijen van Dinard van der Laan, clubkam pioen Clement van de Laar, Paul de Vries en Wouter Dam- brink brachten ASC telkens op voorsprong, nadat captain Mar tin van Gils zijn ploeg was voor gegaan met een remise. Voor schoten ontsnapte in de uit wedstrijd tegen Veenendaal met een 3,5-4,5 zege. Enkele slechte stellingen vielen naar Voorschotense kant en zorgden voor een welkome 4-1 voor sprong. Met veel spektakel hier en daar (kopman Peter Wil schut) werd een 4-3 stand be reikt, waarna Marcus Driessen - na zes uur spelen - in de uit- vluggerfase een half punt en de matchzege veilig stelde. Het met enkele Katwijkers ver sterkte tweede team van Oegst geest '80 begon overtuigend met een 5-3 zege op Dordrecht. Na een gedecideerde voor sprong dankzij onder anderen winstpartijen van Johan Boots en Rob Veenhuijsen, werd de zege binnengehaald door eind spelwinsten met lichte stukken van Eddy de Beule en Arthur van der Spek. Philidor verloor zijn openings wedstrijd met 5,5-2,5 van AAS uit Kudelstaart. AAS roerde zich flink op de transfermarkt en is daardoor te sterk voor de derde klasse. LSG 4 verloor met 6-2 van Moerkapelle, maar dat had net zo goed andersom kunnen zijn. Het Leidse talent Biaina Gera- gousian had pech. Ze vergat een zet te noteren, waardoor ze één zet voor de tijdcontrole door haar vlag ging. door Jan Bey dammen - De Rijnsburgse Damclub (RDC) boekte een geruisloze 13-7 zege op het dam- team van Bart Smit uit Schagen. Captain Cor van Dusseldorp: „Het team speelde nog niet sprankelend, maar op geen enkel bord is een speler in gevaar geweest." Na enige remises zet te Van Dusseldorp zijn ploeg op voorsprong door een grootschalige aanvalsopzet van zijn opponent simpel af te stoppen en te winnen. Na een puntendeling van Eric Hogewoning, bracht Richard Meijer met een beetje hulp van zijn tegenstander de stand voor RDC op een comfortabele 7-3 voorsprong. Vier remises kon den de Schagenaren nog aan hun totaal toevoe gen, maar Arjan Hogewoning wist zo veel com plicaties te creëren, dat die uiteindelijk te veel voor zijn tegenstander bleken. Het Leids Damgenootschap (LDG) zet in op handhaving in de eerste klasse. Door de 12-8 zege op het tweede team van Tomahawk/West- land is het team goed op weg. LDG kwam op voorsprong door een winstpartij van Dick den Ouden, die zijn voordeel met een leuke combi natie afrondde. De Leidenaars liepen daarna ruim weg door degelijke winstpartijen van Hans Kreder en Hein van Winkel (8-4). Een domper was nog even de partij van Fred Ong, die na een verbeten gevecht met een schijf minder alsnog verloor. Dit verlies werd onmiddellijk goed ge maakt door Evert Bronstring die dan bord 1 met enige moeite won van een in theorie veel zwak kere tegenstander. Een 'smet' op de winst was uiteindelijk het slotakkoord van Maurits Meijer die in een gewonnen stand remise gaf. Ook Samen Sterk uit Hazerswoude is het sei zoen met een kostbare overwinning gestart. Het sterke Barnsteen uit Bunschoten werd met 11-9 verrassend verslagen. De topspelers werden door Barnsteen aan de lagere borden (6 en 7) geposteerd, maar dat pakte verkeerd uit. Na een achterstand, door een verliespartij van Martijn van der Klis, bracht Richard Treur de ploegen met een 'forcing' weer op gelijke hoogte. Cap tain Bram Doeves zette zijn ploeg op voor sprong. Na het verlies van Micha van Tol werd Kees de Gelder uiteindelijk matchwinnaar door in een eindspelklassiek op een triktrak-lijn een winnende dam te creëren. RDC 2 boekte een ruime 14-6 overwinning op de Zaanstreek-reserves. De topborden werden knap op remise gehouden, waarna de Rijns burgse middenborden van Frerik Andriessen, Cees van der Bosch, Jan Schijff en Mariëlle Kromhout voor een eclatante zege zorgden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25