Ramaala wint na koninklijke sprint Jan Mulder is te oud voor goud Basketbalteam is geen 'lachertje' meer *POKT 2 Otxoa Spaanse h( 1 Valverde nadert He in Ronde van Spanj Som en Tunks op niveau in atletiekfinale Coureur Alb laat DTM-til aan Ekström DPA wil af van schaatspk Geen record, wel spanning in Dam tot Damloop Jerome Young wacht lange straf monaco - Terome Young wacht een lange schorsing, mogelijk zelfs levenslang. De Amerikaan se atleet is volgens het Franse sportblad l'Equipe ook bij de contra-expertise positief bevon den op het bloeddopingmiddel epo. Hij werd bij wedstrijden op 23 juli in Parijs betrapt. In 1999 leverde hij ook al een posi tieve plas in, destijds met spo ren van het anabole hormoon nandrolon. Selectie WK-tijdrit bekendgemaakt woerden - Bondscoach Gerrie Knetemann heeft de wielren ners Bart Voskamp en Joost Posthuma geselecteerd voor de tijdrit bij de WK op 29 septem ber in het Italiaanse Bardolino. Erik Dekker meldde eerder niet beschikbaar te zijn voor de race tegen de klok. Nick Nuyens wint Gran Premio Prato prato - De Belg Nick Nuyens wordt meer en meer een outsi der voor de wereldtitelstrijd wielrennen op de weg, over twee weken in Verona. De 24- jarige Belg won gisteren de GP Prato. Het was zijn derde over winning binnen negen dagen. In de Gran Premio Industria e Commercio was Nuyens na 177 kilpmeter de snelste van een kopgroep van twaalf voor de Italianen Bellotti, Celestino en Nardello. Glasner de beste in Rijnland-Palts pirmasens - De Duitse wielren ner Björn Glassner is de verras sende winnaar geworden van de Ronde van Rijnland-Palts. De 31-jarige renner van het kleine Lamonta behield in de vijfde en laatste etappe, gewon nen door zijn landgenoot André Korff, zijn voorsprong van ze ven seconden op de Colombi aan Mauricio Ardila. Peter Sollberg voelt zich thuis Cardiff - Peter Solberg voelt zich thuis op Britse bodem. De Noorse autocoureur won giste ren in zijn Subaru voor de der de keer op rij de Rally van Groot-Brittannië. In de voor laatste proef verdrong hij Ci- troën-troef Sebastien Loeb, de Franse leider in het WK-klasse- mënt, van de eerste plaats. Grote titel voor golfster Schreefel bogogno - Dewi-Claire Schree fel heeft een grote golftitel be haald. De 18-jarige speelster uit Deventer won in Bogogno het Internationaal Amateur-kampi oenschap van Italië. In de finale over 36 holes van de match- play-fase won zij met 6 en 5 van de Italiaanse Anna Rossi. Schreefel is het grootste talent in het Nederlandse vrouwen- golf. monaco/anp - De baanatleten zijn moe en snakten naar het einde van het seizoen. De World Athletics Final in Mona co leverde derhalve dit week einde nauwelijks topprestaties op. De geïnviteerde toppers de den vooral mee voor de fraaie premies. Een wel gedreven Bram Som liep zaterdag naar de derde plaats op de 800 meter. Ook kogelstootster Lieja Tunks- Koeman kwam verrassend op het podium op het atletiekgala. Som kwam in een trage race tot een tijd van 1.46,33. Winnaar was de 21-jarige Youssef Saad Kamel uit Bahrein in 1.45,91. „Ik lette vooral op de Deen Wil son Kipketer en kon hem net voorblijven. Ook kon ik in de laatste twintig meter nog veel goedmaken op de rest van het veld", aldus een tevreden Som. „Daaraan merk je dat veel an deren niet meer zo scherp zijn. Terwijl ik steeds beter in vorm ben gekomen, nu mijn blessure helemaal over is. Iedereen denkt hier aan de verdiensten." Lieja Tunks ging met 12.000 dollar naar huis: de beloning voor haar derde plaats bij het kogelstoten. De olympisch fina- liste kwam tot 18,11 meter bij haar eerste poging. De overwin ning ging naar Nadezjda Ostaptsjoek uit Wit-Rusland, die 19,23 haalde. Simon Vroemen verleende zijn diensten als haas aan de we reldrecordhouder op de 3000 meter steeple Saif Saaeed Sha- heen. De atleetUit Delft liep 16Q0 meter in hetijiiiste tempo, maar de vedette uit Qatar kon het niet afinaken. Shaheen won wel de race, maar bleef met 7.56,94 bijna 3 seconden boven zijn wereldrecord. Vroemen liep de race joggend uit in 9.39,81. brno/anp - Met de o\ ning in de negende racei heeft de Zweedse autoi Mattias Ekström de De Tourenwagen Masters seizoen gewonnen. Do vierde triomf dit seizoe de toppositie van de 21 Audi-rijder onbereikba kwam op totaal 71 puniL 3 oktober is de laatste vJl in de serie van tien op cuit van Hockenheim. In Brno kwam Christijaii uit Laren niet aan de fin was op de tweede pla start, maai' kende onmi problemen. Hij duelleer wel om de derde plaats, eerste verplichte pitstop hij tegen de Deense Aui Tim Kristensen. De we leiding achtte Albers s en gaf hem een stop-; straf. Daarmee waren de laats sen op de titel van de n 2 in het klassement d verkeken. In de twaalfdi zette Albers zijn Merce en stapte hij uit. Zijn plaats in het klassemei overgenomen door p noot Gary Paffett uit Gro tannië. Jeroen Bleekemolen nt Brno weer in de veri Opel Astra plaatsnem moderne Vectra ging i Schot Peter Dumbreck eigen auto in Zandvo(,r loss reed. Na indrukwq£ inhaalmanoeuvres bij eindigde hij in het ad f op de 17de plaats. if Klachten over buschauffeurs 1 0 leybalsters aangereden doo s personenwagen. Speelster I p; neke den Haan raakte daad a lichtgewond. Enkele dagen D moest hun bus een enorme noeuvre maken om een aur ontwijken. Daarbij bleef iei 'I een ongedeerd, maar de sd c was Opnieuw groot. Een aa speelsters is in het verleden ir een verkeersongeval gehan n capt geraakt. athene/gpd - Spanje was tij- diepe coma. Na een mi dens het openingsweekeinde ontwaakte hij. Nog een van de Paralympische Spelen in maanden later mocht I de ban van een nieuwe oude ziekenhuis verlaten. De leid: Javier Otxoa. De ex-be- breuken waren herstek roepswielrenner, die drie jaar zijn hersenbeschadigir geleden op steiven na dood nooit. De oude Javier z was, maakte gisteren in Athene meer terugkomen, aet onmogelijk geachte moge- Dat deed hij toch, welis lijk. Hij nam deel aan de achter- een andere manier. Oti volging op de baan en brak het beet zich net als vroege wereldrecord. Vanmiddag gaat het wielrennen en plaa (lij op voor goud. op de baan voor de Par lavier Otxoa was een veelbelo- pics van Athene. Gister vend coureur toen hij in 2000 kwalificeerde hij zich ir als lid van de Kelme-equipe een wereldrecord voor de fi bergetappe won in de Tour de - de achtervolging in de France. In het voorjaar van CP3. Daarin kan hij van 2001 ging het gruwelijk mis. zijn comeback goud kl Een auto reed Javier en zijn Het zou het perfecte eii broer Ricardo tijdens een trai- van de film die deze da ning aan. Ricardo overleed zijn leven wordt gemaa meteen, Javier raakte in een ;e n Ti ak >P fy 1( IC n iri ei sierra nevada/anp - De Spaan- gers rekening mee ha se wielrenner Alejandro Valver- houden. Perez steeg de is zijn landgenoot Roberto derde plaats in het Heras in het algemeen klasse- klassement met 1.45 ment van de Ronde van Spanje stand op Heras. zondag tot op vijf seconden ge- De verwachting was naderd. Dat is het verrassende gisteren afstand zou n< resultaat van de vijftiende etap- zijn concurrenten vai pe, een klimtijdrit naar de top alleen Valverde en van de Sierra Nevada. nog als gevaarlijke kla In de tweesttijd tussen de twee voor de eindzege. Op Spaanse topfavorieten kan San- won de kopman van Li tiago Perez mogelijk ook nog guros inderdaad tijd, 1 een rol gaan spelen. De 27-jari- Perez en Valverde biel ge renner van Phonak is de ver- klim van Granada na; rassing van de Vuelta nadat hij van de Sierra Nevada in het weekeinde beide ritten voor de klassementslf had gewonnen. Zaterdag deed vroeg in de race ovei hij dat in de veertiende rit met kilometer een lekke 1 een knappe solo, vanaf halfweg en van fiets moest wiss de laatste klim met erna een af- Perez won zelfs 1.51 daling naar finishplaats Grana- Valverde snoepte 44 da. Een dag later won hij de van zijn achterstand a klimtijdrit met aankomst op de verwachting was dat li top van de Sierra Nevada, een talent Valverde in de sterk staaltje waar niet veel vol- verliezen. ij ct :e F »g ie c ei g tr LI :h li a et h ei Df SC a id s ai ar a ji d S ei oj e den haag/gpd - DPA wil de sponsorovereenkomst schaatsploeg van Gretha Smit, Ids Postma, Ralf van dei coach Ingrid Paul overdragen aan een ander bedrijf. J adviseur Frank van den Wall Bake voert de gesprekker nieuwe partij waarmee hij voor het begin van het scl zoen tot overeenstemming hoopt te komen. DPA, een financiële dienstverlener uit Haarlem, wil h municatiebudget op een andere wijze besteden, beves den Wall Bake. In het nieuwe beleid is geen financiëli meer voor het sponsoren van een schaatsploeg. „Maai dit moment niet sprake van een acuut probleem", zegt Wall Bake. „Als er geen nieuwe sponsor wordt gevonc zal DPA haar verplichtingen nakomen." is m a tu tf ei ei in a: ei lt n. d ei S1 0 y NOC*NSF heeft zich bij het or ganisatiecomité van de Para lympische Spelen beldaagd over het rijgedrag van de buschauf feurs in Athene. Afgelopen week was het Nederlands zitvolley- balteam tot tweemaal toe be trokken bij een verkeersinci- dent. Begin vorige week werd de bus die de organisatie ter beschik king heeft gesteld aan de zitvol- door Wilko Voordouw zaandam - Met een machtige eindspurt besliste de Zuid-Afri kaan Hendrick Ramaala gisteren de twintigste Dam tot Damloop. Zijn tijd van 45 minuten en 58 seconden betekende géén nieuw wereldrecord op de tien Engelse mijlen. Maar de laatste hectome ters waren om een andere reden adembenemend. De toeschouwers werden ge trakteerd op een massasprint. Ramaala won, met in zijn kiel zog de Kenianen Bernard Bar- masai (zelfde tijd), William Kipsang (een seconde later) en Francis Kibiwott op twee se conden. Een koninklijke sprint, wat wil je als organisator van een weg wedstrijd nog meer? Nou, bij voorbeeld dat de vrouwen voor meer spektakel zorgen. Maar omdat de Nederlandse favoriet Lornah Kiplagat als gevolg van een oorontsteking verstek moest laten gaan, lag het goud voor het oprapen voor de Ke- nyase Susan Chepkemei. Die hoefde zich niet bovenmatig in te spannen. Op de laatste me ters in Zaandam rekende ze af met haar landgenote Eunice Jepkorir. Chepkemei noteerde 53 minuten en zes seconden, terwijl ze eerder deze week had beloofd samen met Kiplagat het wereldrecord (50 minuten en 54 seconden) aan te vallen. „Maar de wind viel tegen. En daarbij miste ik de uitdaging om heel diep te gaan", aldus de atlete, die voor de tweede keer in Zaandam zegevierde. Kipla gat, die in Athene vijfde werd op de tien kilometer, wil zich nu volledig gaan richten op de marathon van New York. De winnende spurt van Ra maala in Alkmaar betekende voor de 32-jarige Zuid-Afrikaan méér dan een succesvol eind- schot in zomaar weer een wed strijd. „Ik rekende af met alle frustraties van de afgelopen maanden", aldus Ramaala. Op de olympische marathon ging vier maanden van intensieve voorbereiding de mist in. „Ik was daar doodziek van. Zet je alles in op een enkele koers, gaat het totaal fout." In Athene nam hij te vroeg het initiatief, nu wachtte hij geduldig af. „Hier heb ik gebruik gemaakt van het tempowerk van de Ke- nyanen", zo gaf hij na afloop toe. „Er stond veel wind, en als ik op kop kwam, had ik daar veel last van." Door een beetje weg te kruipen werd de Zuid- Afrikaanse krachtpatser in een fauteuil naar de finish gebracht. En daar klaarde hij de klus. De wind speelde ondanks het lekkere weer tussen de Amster damse Prins Hendrikkade en het centrum van Zaandam voor velen een hoofdrol. Beste Ne derlander Koen Raymaekers (24) uit Cothen, die geldt als een van de grote talenten in de Nederlandse wegatletiek, had er ook veel last van. Hij finishte als tiende, in een tijd van 48,21. Beste Nederlandse werd Selma Borst uit Uitgeest, in 56,18. Ray maekers: „Eerst dacht ik dat we de wind in de rug zouden krij gen, maar na de IJtunnel maak je een draai. Dat ik hier de beste ben, wil natuurlijk niet zoveel zeggen. Kamiel Maase is nog al tijd de beste Nederlandse weg- atleet. Maar mijn doel is wel om hem op termijn af te lossen." De leerling commerciële eco nomie aan de Johan Cruyff University bereidt zich 'als een Kenyaan' voor op zijn races. „Twee tot drie keer per jaar train ik in Kenya. Straks, in ok tober ga ik er weer heen. Dan bereid ik me voor op de Zeven- heuvelenloop rond Nijmegen. Ik heb ook een Kenyase vrien din en we bouwen daar in de buurt van Eldoret een huis. Dat is volgens mij een investering die er op termijn vanzelf uit komt." Hendrick Ramaala veegt zijn bezwete gezicht schoon na de adembenemende finish in Zaandam. Foto: ANP/Toussaint Kluiters door Robert van Lith den bosch - Het compliment van Heino Enden was ge meend: „Nederland speelde veel meer met het hart dan wij." De bondscoach van het nationale basketbalteam van Estland kon niet duidelijker zijn. Het was meteen de verkla ring voor de overwinning van Nederland op Estland: 76-72. De zege in het oranje gekleurde sportcentrum De Maaspoort in Den Bosch zorgde voor grote opluchting in het Nederlandse basketbalkamp. Bondscoach Glenn Pinas had het van tevo ren al gezegd: „Nederland was op basketbalgebied de laatste jaren het lachertje in Europa. We moeten er voor zorgen dat andere landen weer respect voor ons krijgen." Een lachertje was het Neder lands basketbalteam inderdaad. Steeds maar weer moest de bondscoach afwachten wie zich beschikbaar wilde of mocht stellen. Ook financieel verkeer de het Nederlands basketbal in zwaar weer. Ruim een jaar zat Nederland zonder nationaal basketbalteam. Onder leiding van vooral topsportcoördinator Jan-Willem Jansen werd de or ganisatie weer op poten gezet. En werd er gebouwd aan een nieuw nationaal team, dat Ne derland weer op de kaart moest zetten. Dat gebeurde dus gisteravond. Aan de felicitatie van Jansen aan bondscoach Pinas viel af te lezen hoe gelukkig de overwin ning in de EK-kwalificatiewed- strijd hen maakte. Pinas: „We zijn geen lachertje meer. Dit is me echt heel veel waard. Nu zijn we alle tegenvallers en el lende vergeten." Het was zowaar een historische zege; de eerste sinds vijftien verloren EK-kwalificatiewed- strijden. De thuiswedstrijd te gen Estland was waarschijnlijk ook de laatste kans voor Neder land. De twee laatste duels in de reeks, uit tegen Bosnië-Her- zegovina (woensdag) en thuis tegen topland Turkije (zater dag) lijken haast onmogelijke klussen voor Nederland. Wel is het team van Pinas zo goed als zeker verlost van de laatste plaats. De overwinning met vier punten was precies ge noeg om de Esten achter zich te houden, er van uitgaande dat Estland komende week ook niet opgewassen is tegen Bosnië en Turkije. Nederland verloor in Tallinn immers met drie pun ten, zodat het onderlinge ver schil nipt in het voordeel van Nederland uitvalt. Pinas was maar wat trots op de zege van zijn mannen op Est land, waarbij spelverdeler Val- mo Kriisa van landskampioen Groningen zwaar tegenviel. Vrijdag had Groninger Pinas de boel nog flink op scherp moe ten zetten. „We hebben het ge wonnen op instelling." Toch zat hét Pinas weer flink te gen, afgelopen zaterdag. Raoul Heinen moest afhaken met een fikse keelontsteking, Kees Aker boom kampte met een griep aanval en tot overmaat van ramp viel de zeer nuttige Mike Nahar in de tweede helft ook nog uit met een knieblessure. Achteraf bleek de blessure van Nahar minder ernstig dan die in eerste instantie leek, zodat hij mogelijk woensdag al weer kan spelen. Akerboom zat vanwege zijn griep duidelijk niet in de wed strijd, maar was met zijn af- standsbommen toch nog goed voor 15 punten. „Zo wordt hij een grote jongen", glunderde Pinas over zijn pupil. Akerboom junior zei dat hij vooral in de tweede helft stuk zat. „Ik heb mezelf helemaal leeg geknokt. Geweldig om tegen die gasten te winnen. Die Muur- sepp heb ik een paar jaar gele den nog bewonderd tijdens de Haarlem Basketball Week. Nu speel ik tegen hem", aldus Akerboom. Positieve indruk bij Nederland lieten ook de basketbalreuzen Tom Timmermans (2.13 meter) uit Driehuis en Michael Kingma (2.08 meter) achter. Beiden waren van grote waarde voor Oranje. Daarbij bijgestaan door de onberekenbare Bryan Defares. De guard van het Nederlands team forceerde in het laatste kwart met drie fastbreaks en een tip-in de beslissing: 76-72. Wielrenner (48) besluit baancarrière tijdens Paralympics met zilver op achtervolging door Sven Remijnsen athene - Zijn vrouw wist van te voren al dat zilver het hoogst haalbare was. „Ik ben te oud voor goud, vindt ze." Baanwiel- renner Jan Mulder (48) kon gis termiddag op de Paralympische Spelen niet voor een laatste stunt zorgen. Met zijn tandem- partner Pascal Schoots verloor hij de finale van de achtervol ging. Meteen daarop kondigde hij het einde van zijn baanloop- baan aan. Net voor ze de volle vier kilo meter hadden voltooid, werden Mulder en Schoots nog inge haald door Kieran Modra en Robert Crowe. De Australiërs hadden daags daarvoor in de kwalificatie het wereldrecord verpulverd dat sinds de Spelen van Sydney 2000 in handen was van Mulder en zijn toenmalige koppelgenoot Jeroen Straathof. Modra en Crowe waren vijf se conden sneller: 4:21.451. In de eindstrijd kwamen ze tot 4: 23.874, wederom een wereld tijd. Voor Mulder was de eerste Ne derlandse medaille van deze Paralympics zijn zesde plak, na goud en zilver in Barcelona, goud in Atlanta en goud en zil ver in Sydney. De slechtziende hardrijder uit Twello komt nog in actie in de wegrace en de tijdrit en wil er nog een jaartje op de weg aan vastplakken, daarna is het echt over en slui ten. Of? Zijn vrouw Angelina: „Nee, nee, nee. Jan mag over vier jaar best naar Peking, maar niet als wielrenner." Hun leven zal na Athene anders zijn. Hoe gedreven hij ook is, Jan Mulder beseft dat hij te oud wordt om nog topprestaties te kunnen leveren op de baan. Zijn vrouw verwacht dat hij de rest van zijn leven besteedt aan aftrainen. „Jan zonder fiets, het is onmogelijk. Hij heeft geen Jan Mulder (achter) en Pascal Schoots worden ingehaald door het Australische duo. Foto: GPD/Phil Nijhuis andere hobby, het is zijn uit laatklep. Alleen als hij op de fiets zit, merkt hij niets van zijn beperking." Pascal Schoots (30) sloot in het volgepakte velodrome eveneens een toptijdperk af. Met Mulder pakte de 'piloot' uit Tiel in 1996 goud en in 2000 zilver. „Ik ben nu zestien jaar wielrenner, de helft daarvan heb ik doorge bracht op de tandem met Jan. Voor brons hadden we al gete kend, die kleur hadden we nog niet. Maar het werd zelfs zil ver." Mulder en Schoots reden in de halve finale de tweede tijd: 4: 27.984. De Australiërs doken daar een seconde onder en plaatsten zich als snelsten voor de finale. Hun overmacht was overweldigend. Mulder: „Ze fi nishten demonstratief met de handen op het stuur. Wij moes ten ongelooflijk diep gaan in de halve finale. In de finale begon nen wij iets sneller, maar na vijf ronden voelde ik de benen al vollopen. We schakelden een tandje bij. Daarmee stapten we af van ons geloof van de hoge trapfrequentie. Toen was het al bekeken." Modra en Crowe vierden hun titel in tranen. Pas donderdag avond hoorden ze dat ze moch ten starten in Athene. De twee waren verwikkeld in een maan denlang conflict met het Au stralisch paralympisch comité, dat een ander koppel wilde uit zenden. Het leidde tot vijf rechtszaken. Robert Crowe: „We hebben de gok genomen en zijn naar Griekenland ver trokken. 'Jullie mogen toch meedoen', kregen we daar te horen. 'Hartelijk dank, we zul len een gouden medaille voor jullie meenemen', was onze re actie. Het is een mirakel."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18