Verzuim slagerij Wildeboer naar 50°/) 7770702 Persoonlijk en zakelijk drama "Die Wildeboer is een slavendrijver!" Ten Stadhuize ochmeo Gijs van der Laan gewond Economise! probleem vi ondernemei Nederpooi Health at work "Mj I VerzuimHulp. NEDERPOORTER ACHTERGRONDEN VOORUITZICHTEN 1 Nederpc online: ontzorgen is voorulA "T" i (advertentie) >4 i IVederpoorter Courant NEDERPOORT IS NEDERLAND OP SCHAAL, EEN PROEFTUIN IN DE POLDER COMPLEXE ZAKEN WORDEN HELDER PROCENTEN VERANDEREN IN MENSLN VAN VLEES LN BLOED ECONOMISCHE ZAKEN BEGRIJPEN WE BETER SOCIALE PROCESSEN KOMEN DICHTERBIJ. HEEL NEDERLAND WOONT IN NEDER Nederpoorter Courant Eerste jaargang nr. 3 Grote straat 4 3820 NP Nederpoort www.nederpoort.nl Oplage 100 Maandag 20 september 2004 Van onze verslaggever NEDERPOORT Nog vorige week is hij driemaal met goud onderscheiden op het jaarlijkse Gala van de Vakslager, nu zit hij thuis met een ernstig gewonde hand: Gijs van der Laan (25) is blij dat hij het na kan vertellen. "Ja, gut, sorry, even niet opgelet en tsjakka." Hij maakt een sug gestieve beweging en haalt de schouders op. "Je denkt: even vlug, vlug, weet je wel? t Is net een horrorfilm." De veiligheids inspectie onthoudt zich van commentaar, maar het woord 'eigenwijs' valt. Veiligheidsvoor zieningen treffen is kennelijk één, ze ook toepassen klaarblijkelijk een heel ander verhaal. Vaste klanten hebben met de ondernemer te doen. "Net zo'n mooie nieuwe zaak, waarvoor hij zich diep in de schulden heeft ge stoken en nu dit," aldus bakkers vrouw Riek Groen, die vooral de pittige worstjes van Wildeboer prijst. "We gebruiken ze in onze eigen broodjes." Ook lokale hore caondernemers, zoals Guus Dub beldam van het Poorter Wapen, zien de ernst van de zaak. "Kan ons ook overkomen. En als kleine ondernemer moet je dit nu straks allemaal zelf organiseren: de ver zekeringen, de Arbo-diensten, de reïntegratie. Waar moet ik de tijd vandaan halen?" Karei Oude Frielink, vertegen woordiger van Wildeboers bran cheorganisatie, ziet een lichtpunt. "Via het ene brancheloket dat wij samen met Achmea hebben geopend, heeft Wildeboer alles prima geregeld. Administratief en financieel is het in elk geval geen probleem." Wildeboer, desgevraagd: "Tja, noem dat dan maar een gelukje bij een ongeluk. Maar voorlopig sta ik er hier nog wel een tijd al leen voor. En wie weet hoeveel klanten je verliest als je steeds maar weer nee moet verkopen." Hij buigt zich naar een piepjonge klant. "Wil jij een plakje worst?" Van onze verslaggever NEDERPOORT - Verzo ziekte en ongevallen trefl i derpoorter ondernemers harder. De plaatselijke tii briek Van Grenen Co 1 al maanden een vakman administratieve kracht, zuim van 40%," aldus Van Grenen. "En het ziel uit dat Arie (de Wit, een twee zieken) uiteindelijk de WAO verdwijnt." Kosten lopen hoog op Voorlopig tracht de ondj het probleem op te losset n delijke krachten, maar de n lopen zo hoog op dat het vraag is of hij het allem c kan betalen. "De mensen is ren zich niet wat voor pi it verzuim tegenwoordig is n boekhouder Van Vuren. Health at work VerzufmHulp Is dé Arbo-oplossing voor het MKB. Eén telefoonnummer neemt u alle zorgen rond verzekeringen, verzuim en Arbo-diensten uit handen. Of ga naar www.centraalbeheer.nl Centraal beheer =(advertentie)= Bel gratis 0800-7770702 Zilveren Kruis o u Kleine ondernemers zelf verantwoordelijk voor sociale zekerheid Van onze sociale redactie DEN HAAG - Er zit voort durend beweging in de wereld van de sociale zekerheid. Ooit waren het vooral de bedrijfsver enigingen die werkgevers hiel pen bij zaken als verzuim en ar- beidsongeschiktheid.Toen kwam de overheid met strenge regels. En vervolgens moeten werkge vers weer veel meer zelf gaan doen. Per 1 januari 2006 komt er de nieuwe arbeidsongeschiktheids wet. De Arbo-markt wordt geli beraliseerd. Werkgevers moeten dan zelf uitzoeken hoe ze aan hun wettelijke Arbo-verplichtin- gen blijven voldoen. En dan heb ben we het nog niet gehad over het prepensioen en de VUT. Vooral voor zelfstandigen en kleine ondernemers is het alle maal amper meer te overzien. In de jaren negentig werd de uitvoering van werknemersver zekeringen ondergebracht bij één overheidsinstelling, het UWV. Werkgevers werden finan cieel geprikkeld tot activiteit rond ziekte en arbeidsonge schiktheid van hun werknemers. En de overheid stelde miljoenen aan subsidie beschikbaar voor reïntegratie. Maar de overheid is steeds min der bereid al die financiële lasten te dragen. De premiebetaler (de werkgever) draait zelf op voor alle kosten en moet zelf bepalen waar hij zijn Arbo-diensten, ver zekeringen en reïntegratie in koopt. Grote bedrijven zijn daar door gaans heel best toe in staat. Vanaf zo'n 50 werknemers loont het de moeite om iemand vrij te maken die zorgt voor scherpe inkoop van wat je nodig hebt. Voor kleinere bedrijven is dit moeilijker. Zij moeten steeds meer op de ondersteuning van hun brancheverenigingen kun nen vertrouwen. Want anders gaat zowel het verzekeren als de afwikkeling rond verzuim, ziekte en reïntegratie heel veel tijd en geld kosten. DE REKENING VAN EEN SLECHTE REGELING: - Loonuitbetaling bij ziekte loopt 2 jaar door. - Te weinig gedaan om zieke weer aan het werk te krijgen? Nóg 1 jaar loondoorbetaling. - Boete als werknemer in WAO belandt. - Subsidies voor reïntegratie ingetrokken. Achmea introduceert: Health at work VerzuimHulp: de sim pele Arbo-oplossing voor het MKB AMSTELVEEN - Het woud van regels rond Arbo-wetgeving en ziekteverzuim is een ingewikkeld en kostbaar geheel geworden. Met name voor ondernemers met maximaal 10 werknemers. Nu de overheid in toenemende mate de verantwoordelijkheid bij de werkgever legt, komen Centraal Beheer Achmea en Zil veren Kruis Achmea per 1 janu ari aanstaande met een voorde lige en makkelijke oplossing: de Health at work VerzuimHulp. Health at work VerzuimHulp is een voordelig abonnement op Arbo-diensten. Het is ook één aanspreekpunt dat de on dernemer helpt om te voldoen aan alle minimale eisen van verplichte Arbo-regels. Een telefoontje naar Health at work VerzuimHulp en de werk gever krijgt deskundig advies over voorkomen en beperken van verzuim. Health at work VerzuimHulp verwijst direct naar precies die Arbo-diensten die een onder nemer wil gebruiken, zodat hij niet nodeloos meer betaalt. Daarbij komt dat de ondernemer zelf bepaalt welke actie hij on derneemt. Ook dat scheelt geld. Health at work VerzuimHulp neemt na de eerste ziekte we ken contact op om te overleg gen wat er in geval van langere afwezigheid moet gebeuren. Health at work VerzuimHulp is een initiatief van Achmea dat aangeboden wordt door Centraal Beheer Achmea en Zilveren Kruis Achmea. Ondernemers kunnen tot eind september meteen overstappen naar Health at work Verzuim Hulp. Ze bellen gewoon 0800 - 777 07 02. Verzuim kleine bedrijven neemt toe In vergelijking met hetzelfde kwartaal vorig jaar is het ziek teverzuim bij grote bedrijven gedaald. Opvallend is echter dat bij bedrijven onder de 10 werk nemers het verzuim toenam van 2,7 naar 3,2%. OHTWKKEUNG ZIEKTEKOSTENVER ZUIM 200)2004 Van onze verslaggever Verloofde Carla Grevel (22) heeft een heel andere opvatting over wat er in slagerij Wildeboer gebeurd is. Toen zij halsoverkop naar het ziekenhuis geroepen werd, waar haar Gijs werd behan deld aan zijn ernstig gewonde lin kerhand (hij moet waarschijnlijk een vinger missen), schoot het meteen door haar heen. "Wildeboer laat hem veel te hard werken, vind je het gek dat je dan wat slordig wordt? Oké, hij had beter op moeten passen, maar heb jij die man weieens in je nek te hijgen gehad?" Slager Wildeboer begrijpt het wel. "We kennen Carla al vanaf zo klein (hij wijst een hoogte van een me ter) en ze is natuurlijk overstuur. Ze willen volgend jaar trouwen. Maar met de veiligheid is niets mis," verzekert de slager resoluut. "De inspectie zegt het. Mijn hele zaak is onlangs nog overhoopge- haald. Alleen de papieren romp slomp eromheen kost me al halve nachten." Mevrouw Wildeboer reageert ge kwetst. Ze is vanmorgen met een mooie schaal worst en vleeswa ren op bezoek geweest bij Carla. "Ze gooide de deur voor m'n neus dicht," zegt ze. "Dat hebben wij toch niet verdiend?" i Verloofde Carla Grevel: "Slavendrijver!" ik «e8£6N baant je VAKKeNVliUte MA. vkAAR? Zorgdiscussie op Nederpoort.nl succes NEDERPOORT - Honderden mensen namen actief deel aan de on-line-discussies rond de problemen in zorg en gezond heid: ouderenzorg, zorgfraude en overgewicht. Een bloemlezing. Ouderenzorg "Wij noemen onszelf solidair, maar schuiven wel alles af op een anonieme overheid," aldus een deelnemer. "Laat jonge vol wassenen eens één jaartje zorgen voor ouderen, dan verminderen we de jeugdwerkloosheid én ontlasten we de zorg." Maar een ander roept beslist: "Géén sociale dienstplicht!" Zorgfraude Eén deelneemster schreef: "Eer lijk zijn moet met de paplepel worden ingegoten, want wat leer je als kind als je ouders al bij de ingang van Artis liegen over je leeftijd?" De meest geopperde oplossing: "Identificatieplicht voor iedereen die zorg wil." Overgewicht Ludieke oplossingen genoeg: "Vermeld het aantal calorieën op de kassabon in de bedrijfs kantine." De discussie is bij het ter perse gaan nog in volle gang. Lees mee en praat mee op Neder- poort.nl en in de online courant! Rabo-topman opent geldautoi NEDERPOORT - 0^ motto: beter laat di doopte Rabo-topma Sf Heemskerk de eerste e pig enige geldautomaat V2 poort. De feestelijkhed hoek van de Dorpsstr Dwarsstraat werden op ar door de Nederpoorter 1 e De hapjes moesten op es ste moment van buite >n gezien de recente prol ril slagerij Wildeboer. 1de Bezoek de Nederpo site en discussieer n Als bezoeker hou< 'ls u op de hoogte vi wat de Nederpoorr zighoudt en kunt 1 nemen aan de diro Boeiende discussie111 wat speelt in Ned speelt in heel Ne<)n Welkom in ons nieu www.nederpoort.nl 0j! ul< NEDERPOORT - Een onthutste en nu dit." Het raakt de slager per slager Wildeboer, voor het eerst soonlijk, maar ook zakelijk. Want na het ongeval weer open, begrijpt in één klap wordt duidelijk hoe niet wat er misgegaan kan zijn. "We gevoelig zijn zaak is voor verzuim, hebben alles in huis om dit te voor- "Vakmensen als Gijs," zegt hij, "die komen. We vinden het vreselijk groeien niet aan de boom. Ik sta er voor Gijs. Hij werkt al tien jaar bij nu alleen voor. En dat zal nog wel ons, eigenlijk hoort hij bij de familie even zo blijven." Wildeboer: "Vakmensen als Gijs groeien niet aan de boom." Verloofde Gijs VQÏl der Laan: Nellie Haaks terug in Poort Staete NEDERPOORT - Verheugend nieuws uit verzorgingshuis Poort Staete. Nellie Haaks helpt twee zogenaamde zij-instromers en kele uren per week wegwijs te worden in de vele taken en taak jes in het Nederpoorter verzor gingshuis. Het is een project in samenwerking met verzekeraar Zilveren Kruis Achmea, dat ook elders in het land met succes wordt toegepast. Nellie is dolblij: "Dat thuiszitten is ook maar niks, toch?" De bewoners van Poort Staete zijn het van harte met haar eens. "Blij haar weer eens te zien," aldus een tevreden Henk de Vries (76). Helft bedrijven voldo Van onze politieke redactie DEN HAAG - Uit een onder zoek in opdracht van het ministe rie van Sociale Zaken blijkt dat 4 van elke 10 bedrijven geen inven tarisatie hebben gemaakt van hun bedrijfsrisico's, zoals de Arbo-wet voorschrijft. Ook hebben ze vaak helemaal geen plan van aanpak. Bij kleinere bedrijven gaat het zelfs om 6 van de 10. Het onderzoek gaat straks hel pen bij het beoordelen van de Arbo-wet in de Tweede Kamer. De vakbonden eisen dat de re gels strenger worden nageleefd, de staatssecretaris wil juist het ;t niet aan Arbo-wet aantal voorschriften halveren, zodat ze beter nageleefd kun nen worden. Jaarlijks vinden in Nederland 160.000 bedrijfson gevallen plaats, waarvan 100 met dodelijke afloop. Desgevraagd meldt timmerfabriek Van Grenen te Nederpoort dat het voor kleine ondernemers erg moeilijk is te voldoen aan 'al die regeltjes'. "Veel ervan slaan helemaal niet eens op onze bedrijfstak," aldus de heer Van Grenen. Bakker Groen geeft toe dat hij geen risi co-inventarisatie of plan van aan pak op papier heeft gezet. "Daar hebben wij het toch veel te druk voor," meldt hij geïrriteerd. je mensen, maar je bent eens heel veel geld en t aan administratie, bee en ga maar door. Het I kunnen rekenen op ori», chevereniging, want zelf die hele afwikkeling n< »j van ons werk afhouden, gewoon een te kleine ming om daar mensen i te maken." Van Grenen zelf, ten slo f hebben al twee grote opi 'l moeten laten lopen: g< mensen om het te doen doet zeer als je het meec in -.(advertentie)-. Er waart iets rond in on dernemend Nederpoort. Een verschijnsel dat de economie bedreigt en de wel vaart ondermijnt. Ziektever zuim. Raadslid Van Blerick (Leefbaar Nederpoort) hamerde er nog gisteren op in de gemeente raadsvergadering: "Ziekteverzuim moet simpeler aangepakt worden. Kijk in de timmerfabriek van mijn goede vriend Van Grenen. Kijk bij slager Wildeboer. Naast de economische recessie doet de gekmakende papiermolen rond verzuim en arbeidsongeschikt heid onze ondernemers de das om. Dat moet veel makkelijker kunnen!" Zijn gouvernementele tegen streefster mevrouw Van Akker- Bruins (Poorter Belangen) ziet juist het verzuim sterk afnemen dankzij de recessie. "Maar," zegt zij, "een veel opportunere vraag is natuurlijk: kan de kleine on dernemer bij privatisering dat zelf allemaal aan? De Arbo-re gels worden versoepeld, maar toch! En heel andere zaken: Gaat de werkdruk omhoog? Wordt de werkplek onveiliger? Van die vragen, meneer de voorzitter!" Vragen genoeg, ten Stadhuize. Maar antwoorden? Graag zou den wij wethouder Sierksma van economische zaken aan de tand voelen, maar hij is ziek. Er gaan hardnekkige geruchten als zou hij zich een onwillige golf- arm op de hals gehaald hebben bij het naar binnen swingen van alweer een ambitieus bedrijf. Helaas kan zijn secretaresse dit niet bevestigen omdat zij thuis zit met een opkomend griepje. Ook zijn vervanger Tameling is reeds geruime tijd afwezig, een onwillige rug is de gemelde oorzaak. En eerlijk gezegd voelt ook uw altijd dienstwil lige dienaar zich allesbehalve opperbest. Dikke keel, lopende neus. Een cognac met rauw ei schijnt wonderen te doen. Hopende u allen spoedig weer in betere gezondheid terug te zien, tekent hij met verstopte neus en een hoofd vol watten. Piet Poort Eindelijk weer aan het werk! ASSEN - Uit een proefpro ject van de gemeente Assen en zorgverzekeraar Groene Land Achmea blijkt dat van een groep van 60 langdurig werklozen er 42 weer aan de slag zijn: 15 hebben werk, 27 lopen stage of volgen een opleiding. Het bijzondere van dit project is dat voor het eerst werklozen een re'ïntegratietra- ject aangeboden krijgen dat tot nu toe alleen werd gebruikt voor arbeidsongeschikten. Het project is zo succesvol dat de gemeente nog eens 30 mensen laat deelne men. In het land krijgt het project navolging. TNO heeft het als 'best practice' onderscheiden en ook het ministerie van Sociale Zaken is geïnteresseerd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16