Opmerkelijke winnaar 'klassiek' levenslied Wantoestanden zijn van alle tijden KUNST CULTUUR Zappen door de zaal Benny Lindelauf krijgt Thea Beckmanprijs Nederlandse dance ordt exportproduct Atelierroute Oegstgeest r Hauer in Floris-film ff. Acteur Rutger Hauer itezien in de Floris-film december in première pat heeft regisseur Jean ■Velde zaterdag gezegd, teur weigerde zijn mede- igte verlenen aan het gop de tv-serie die hem aren zestig faam bezorg- fr is wel te zien in oude (beelden, wanneer Flo- (Victor Löw) over zijn lom vertelt. In de film ie kleinzoon van Floris ii gespeeld door Michiel jan. De film draait vanaf ember in meer dan hon- lioscopen. I animo rHitlerfilm ien/hamburc - Ruim rdduizend mensen zijn lij dag van de première in and naar de bioscoop ge- om de Hitlerfilm 'Der -IV gang' te zien. Bioscoop- sin Hamburg noemden j i'schokkend'. 'Der Un- 3n g- Hitier und das Ende jtten Reichs' veroorzaak- lordat de film in de bio- te zien was flink wat op- ■jyp Duitsland. Acteur Bruno peelt volgens critici zijn joed dat sommigen vre- thet publiek menselijke pathieke trekjes ont- nde man, die verant- dijk is voor de dood van V- en miljoenen mensen. >s ameld werk held Dick Bos jg - Na negentien jaar andelen met de erven iepper Alfred Mazure litgeverij De Vrijheid bin- it met een volledige uit- in 'De avonturen van os'. De uitgeverij bundelt eeldverhalen over de I stripheld in negentien len. De Vrijheid en Panda gaven eerder al je werken van Heer Tom Poes, Eric de en Kapitein Rob uit. [het Nederlands Film- Utrecht gaat op 25 ir de documentaire weer in actie' van Jan in première. De film beeld van de stripheld iepper Alfred Mazure '4). iut in „ie 'koninklijk' Het Nederlands Insti- Rome (NIR) mag zich ilgende week koninklijk Het is de eerste keer likaat koninklijk tnd aan een buiten gevestigde instelling, een interuniversitai- tg voor wetenschap- irwijs en onderzoek lied van geschiedenis, liedenis en archeolo- lerlandse ambassa- ime overhandigt de volgende week aan der van het instituut. Beatrix brengt van 21 it 23 oktober een be- iRome ter gelegenheid ering van het hon- bestaan van het NIR. i reportage Mandse films Een televisieploeg van nale Indiase televisie- omt deze week naar nd om een reportage te iver de Nederlandse tteam heeft onder erviews met minister st en Theo van Gogh, stall en Robert Jan de regisseurs van de ndse films waarvan een versie gemaakt gaat alphen aan den rijn/anp - Benny Lindelauf heeft met zijn boek 'Negen open ar men' de Thea Beckmanprijs voor het beste historische jeugdboek gewonnen. De prijs, die het Historisch Nieuwsblad vorig jaar instel de onder de naam Bonte- koeprijs, is herdoopt om de verdiensten van de in mei overleden schrijfster Thea Beekman voor het histori sche jeugdboek te eren. Lindelauf (1964) kreeg de prijs, een geldbedrag van 1000 euro en een gravure van Berend Vonk, zaterdag uitgereikt in het themapark Archeon in Alphen aan den Rijn. De jury vond 'Negen open armen' de beste literai re historische jeugdroman van het afgelopen jaar. Het boek gaat over de avonturen van drie zusjes in Zuid-Lim burg in de jaren dertig van de twintigste eeuw. De andere genomineerde boeken waren "Victorie!' van Theo Hoogstraten en Simo- ne van der Vlugt, 'Het ramp jaar' van Henk van Kerkwijk, 'Het lage huis' van Jan Ploe ger en 'De zwarte baron' van Annejoke Smids. cht/anp - Nederland is fin voor de ambities van tote dance-organisaties. el alle concepten zijn al leer uitgevoerd en de t voor grote evenemen- is verzadigd. Wegens oudend succes breiden ie grootste organisators aar het buitenland. Van i ote drie, United Dance - aany, ID-T en Q-dance, laatstgenoemde de eer- e een grootschalig eve- fnt in het buitenland op naam heeft staan. Q- e hield vorige week een al vlak over de Duitse bij Nijmegen. Er kwa- 30.000 bezoekers op af. nee is van plan het fes- jaarlijks uit te breiden. errein is 600 hectare en biedt ongekende üjkheden, aldus lbo tvan de organisatie. teur Brian Bout van d Dance Company, twoordelijk voor Dance fi vindt ook dat Neder- een grote voorsprong op andere landen heeft. „In het buitenland merk je dat het als een keurmerk geldt als je uit Nederland komt. Op het dancevlak hebben we de beste organisaties, de beste artiesten en de beste feesten." Uitbreiding naar het buiten land is agendapunt nummer één bij United Dance Com pany. Na een aantal succes volle experimenten met het Dance-Valleyconcept op Ibi- za en in Miami, wil Bout over vijf jaar Dance Valley in minstens vijf landen, waar onder Spanje en de Verenig de Staten, op de festivala genda hebben. ID-T, verantwoordelijk voor feesten als Sensation, Myste ry Land en Tiësto in Concert, timmert aan de weg in Bel gië. Het opende woensdag in Antwerpen een kantoor. Op 6 november kunnen de Bel gen al naar Tiësto in Con cert, in 2005 staat Sensation White gepland in het Ant werpse Sportpaleis. oegstgeest - Monique Landesbergen was een van de kunstenaars uit Oegstgeest en directe omge ving die afgelopen weekeinde de deuren van haar atelier opende voor de vierde atelierroute. Schilde ren, tekenen, beeldhouwen, edelsmeden, grafische technieken, er was tijdens de atelierroute van alles wat te zien. Achttien kunstenaars ontvingen het publiek zaterdag- en zondagmiddag in hun eigen atelier. De anderen toonden hun werk in de aula van de Openbare Montessorischool aan de Lange- voort, waar ook een informatiecentrum was inge richt. Foto: Hielco Kuipers theater recensie Roos van Put Voorstelling: Synenergy (Petroesjka en Yo yai pakebi, Man may yapobi). Residentie Orkest en NDT 1Choreografie: Meryl Tankard en Regina van Berkel. Gezien: 16/9 (première), Lucent Danstheater en Dr Anton Philipszaal, Den Haag. Nog te zien aldaar 22,23,24,25, 28 en 29 sept. (20.15 uur), 26 sept. (14.15 uur). Links kronkelt en draait een ge spierde rug, rechts is een duet te zien, terwijl er tegelijkertijd beneden in de zaal ook wordt gedanst. Yo yai pakebi, Man may yapobi ('Ik ben het mes, jij bent het vlees') is in eerste in stantie gefragmenteerd van op zet, waardoor de toeschouwer als het ware zappend door de Dr. Anton Philipszaal de blik nu eens hier en dan weer daar laat rusten. Maar in deze ogen schijnlijke - want tot in de puntjes geregisseerde - chaos heeft Regina van Berkel heel lis tig alle onderdelen harmonieus op elkaar afgestemd. De focus gaat gulzig vloeiend van het ene naar het andere deel. De avond 'Synenergy', waarin het Residentie Orkest en het NDT voor het eerst gezamenlijk optreden, is een groot succes. Het begint in het Lucent Dans theater, waar de Australische choreografe Meryl Tankard het aloude 'Petroesjka' in een nieuw jasje steekt. Stravinsky componeerde de muziek en in samenwerking met de beroem de impresario Diaghilev - van Les Ballets Russes - kwam een choreografie tot stand. Met als centrale figuur de tragische held Petroesjka, de pop die tot leven wordt gewekt en die te midden van de andere poppen als enige menselijke gevoelens kent, die van jaloezie en ver liefdheid, welke uiteindelijk tot zijn dood leiden. Hoewel Tankard trouw de klas sieke verhaallijn volgt en de ge schiedenis met verhalend ballet vertelt, is het eigentijdse ele ment terug te vinden in ingeni eus bewegende videoprojecties die prachtige beelden opleve ren. Van uitvergrootte barcodes tot hippe en zo uit.nachtclub afkomstige, elkaar opvolgende vormen, in diverse kleuren met een hallucinerende werking. De dans is nogal gelijkmatig en soms wat voorspelbaar van aard, met name door de houte rige bewegingen die een tot le ven gewekte pop maakt. Prach tige afsluiting is echter het ge projecteerde beeld van de - in middels overleden - Petroesjka, die in zwart/wit op een groot scherm in een ander universum zijn eenzame dans kwetsbaar en gevuld van dramatiek, in slowmotion uitvoert. De choreografie van Regina van Berkel is op alle fronten even sterk als onvoorspelbaar en avontuurlijk. De dans is nu eens grillig en puntigdan weer vloeiend, glijdend, gowend. Ook speelt de choreografe op een geraffineerde manier met de muziek: zwelt deze aan, zijn de bewegingen sereen of be vriest een houding enkele se conden. Dan wordt er binnen de ritmische slagwerkmuziek zodanig naar een hoogtepunt toegewerkt - de componist Bro- phy vermeldt dat de titel ver wijst naar een ondubbelzinnige uitnodiging om aan de geneug ten van het vlees deel te nemen - dat in de dans een uitbundige stemming overheerst. Net als in de zaal. Karei Kaasschaaf en zijn band, winnaar van het festival in de categorie 'klassiekers'. Foto's: Henk Bouwman Vader Abraham wist het publiek in de Stadsgehoorzaal in een mum van tijd in een stelletje smurfen om te toveren. Karei Kaasschaaf wekt verbazing met werk van Ramses Shaffy door Wijnand Zeilstra vervolg van voorpagina leiden - Karei Kaasschaaf en Wim van Beyeren zijn winnaar geworden van de 6e finale van het Leids Festival van het Levenslied. Kaas schaaf werd zaterdag, in de Stadsgehoorzaal, bekroond in de categorie 'klassiekers', Van Bey eren in de categorie 'nieuw levenslied'. Burgemeester Henri Lenferink roemde in zijn rol van juryvoorzitter de kwaliteiten van beide winnaars en sprak de hoop uit dat dit festival van het levenslied nog vele jaren zal worden voortgezet. Daarop reageerde de organisatie direct met de aankondiging binnenkort een aanvraag voor gemeentelijke subsidie te zul len indienen. De eerste prijs voor Wim van Beyeren (Maas sluis) wekt geen verbazing. Zijn (nieuwe) tekst gaat over een ernstig zieke geliefde die hij sterkte wenst: 'Geef niet op/ga door met vechten'. Geen echte smartlap met vette ac centen, maar wel een recht-toe-recht-aan tekst die je bij het genre van het levenslied verwacht. Meezingen bij het refrein mag, maar verder houdt Van Beyeren met zijn krachtige stem het bij een meer ingetogen vertolking. Hij doet dat goed en past daarmee perfect in het kader van het festival. De eerste prijs voor Karei Kaasschaaf is daar entegen wel enigszins verbazingwekkend. Bij 'levenslied' denk je aan het repertoire van An- dré Hazes, Frans Bauer, Johnny Hoes, de Zangeres zonder Naam en ga zo maar door. Aan het werk van Ramses Shaffy zou je in de ze context minder snel denken. Toch is het zijn befaamde 'Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder', waarmee Karei Kaas schaaf oftewel Robert Toet uit Voorschoten de eerste plaats behaalt. Het refrein heeft wel iswaar hoge meezing-waarde, maar blijft op de een of andere wijze een vreemde eend in de bijt. Of het publiek dat ook vindt, valt niet te zeggen. Wel valt op dat de aanvankelijk vol le zaal al voor driekwart leeg is, als Kaasschaaf zijn winnend lied voor de tweede keer ten ge hore mag brengen. Een stil protest mis schien? Tijdens de wedstrijd speelt Kaasschaaf met eigen band, in de herhaling (om logistieke re denen) alleen met pianobegeleiding. Dat re sulteert in twee nogal verschillende versies: de een richting popmuziek, de ander richting klassieke cabaretsetting. Opmerkelijk, omdat noch de ene, noch de andere versie beslist niet slecht maar zeker ook niet treffend ge noemd kunnen worden. Eerdere winnaars van het festival, zoals Ed Citroen (2000) en Eèrmoei (2003) hebben hun titel in de categorie 'Het nieuwe levenslied' niet kunnen verdedigen, hoewel Citroen toch nog de derde plaats binnenhaalt met 'Dwaze vaders'. Lastig is dat hij ons laat meezingen, terwijl de onbekende melodie daartoe weinig uitnodigt. Daarbij gaat het bij dit festival toch ook heel vaak om het feest der herkenning. 'Eenzaam zonder jou', 'Zij gelooft in mij', en zeer zeker ook 'Ga met je heupen draaien' door Frans Bauer-kloon Jurgen Jonkers. Om nog maar te zwijgen van het gastoptreden van Vader Abraham die in een mum van tijd het hele publiek in een stelletje smurfen weet om te toveren. Bioloog stelt expositie over schaamte samen haarlem/gpd - 'O mijn vrien den! Zo spreekt hij die inzicht heeft: schaamte, schaamte, schaamte - dat is de geschiede nis van de mens!', schreef de Duitse filosoof Friedrich Nietz sche in zijn magnum opus Also sprach Zarathustra. Gedragsbio- loog en essayist Tijs Goldschmidt is al jaren in de schaamte geïnte resseerd. Met deze emotie als leidraad maakte hij voor het Frans Hals Museum de tentoon stelling 'Wegkijken' met beelden uit het Spaarnestad Foto Archief. Een etholoog die de schaamte in beeld tracht te brengen. Je zou denken dat hij dat vanuit gedragsbiologisch oogpunt doet. Maar niets is minder waar. Goldschmidt: „Ik wilde de tentoonstelling puur vanuit het beeld maken, niet vanuit een academische distantie. Bo vendien: omdat van schaamte bijna niets te zien is, is het een hopeloos onderwerp voor een gedragsbioloog. Dat is voor mij juist ook het fascinerende er aan; dat je er zo weinig van ziet terwijl het een emotie is die de levens van veel mensen verre gaand beïnvloedt." Niet alleen voor de etholoog is de schaamte een problematisch onderwerp. Ook voor de ten toonstellingsmaker bleek het een harde dobber. „De schaamte is wel in beeld te brengen", aldus Goldschmidt, „maar er zijn relatief weinig beelden van mensen die zich schamen. Het mapje met foto's over schaamte bleek zo onge veer het dunste in heel het Spaarnestad Foto Archief." Toch zijn ze er wel, foto's van zich schamende mensen. Zo is er de foto van een Japanse sol daat die na de nederlaag van zijn land in 1945 op straat hara kiri heeft gepleegd. Diep be schaamd verhult hij zijn aange zicht voor de omstanders en bloedt dood. Een luchtiger, fri voler beeld van zichtbare schaamte is dat van een jonge vrouw wier rokje door haar grijnzende vrijer voor de foto graaf wordt opgetild. Ze tracht het kledingstuk weer in positie te brengen en kijkt met het haar voor het gezicht schaamtevol naar beneden. Niettemin verplaatste Gold schmidt zijn aandacht gaande weg van zich schamende men sen naar de schaamte in zich zelf: nu zocht hij naar foto's die hemzelf een gevoel van plaats vervangende schaamte bezorg den. Een foto uit 1977 toont een grote menigte mensen die op de kermis naar een aantal Een 'moffenmeid'. Er zijn relatief weinig beelden van mensen die zich schamen, toch zijn ze er wel. Foto: Wiel v.d. Randen/Spaarnestad Foto Archief. opgedofte lilliputters staart. Op een veel oudere plaat rent een schamele bedelaar mee met de koets van de Engelse koning George V. De landloper houdt al rennend zijn pet op voor een aalmoes, maar George en zijn chique gezelschap negeren de man volkomen. Het absolute dieptepunt voor Goldschmidt is de foto uit 1943 van een groep joodse, naakte vrouwen - sommigen zelfs met een kind op de arm - vlak voor hun executie door de Duitsers in een concentratiekamp. „Dit gaat voorbij schaamte, dit roept vooral walging bij me op", al dus Goldschmidt. Er zijn meer beelden die refereren aan gru welijke gebeurtenissen, zoals de foto van Gilles Perres, die de verzamelde machetes van de slachtingen in Rwanda vastleg de. Goldschmidt: „Een van de dingen die het maken van deze tentoonstelling me geleerd heeft, is dat de wantoestanden van alle tijden zijn." Bij de expositie verschijnt een catalogus met een essay van Goldschmidt, waarin hij ver haalt over de schaamte en zijn zoektocht om die in beeld te brengen. Het begint met een aantal ontroerende anekdoten over de vader van de auteur, overlever van de nazikampen, die beschikte over wat je een bevrijdend gebrek aan schaam te zou kunnen noemen. Hoe verklaart hij de schaamteloos heid van deze merkwaardige man? Goldschmidt: „Mijn va der heeft in gevangenschap de vreselijkste dringen meege maakt. Die zijn voor hem denk ik zijn referentiekader gaan vor men, wat maakte dat zijn relati veringsvermogen erg groot was. Daarbij was het een enorme so list, die ook zelfstandig werk zaam was. Dat was een luxe po sitie, hij hoefde zich niet aan te passen, kon zijn eigen gang gaan." Met de jaren heeft Gold schmidt inmiddels geleerd wat zijn vader - voor wie hij zich ooit zo schaamde - hem als kind al bijbracht: dat hij zich nooit voor de daden van een ander hoeft te schamen. "Wegkijken'. Foto's uit het Spaarnestad Foto Archief ge kozen door Tijs Goldschmidt. Te zien t/m 5 dec, De Hallen, Grote Markt 16, Haarlem, di- za 11.00-17.00, zo 12.00-17.00.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13