REGIO Medewerkers Heineken staken mee Fusie van bollendorpen lijkt nog ver weg Leiderdorp verplaatst woonwagens ondanks verbod provincie Burgemeesters bezorgd over uittocht boeren Opknapbeurt landgoed rond Huys te Warmont Gerenoveerde Oosterbegraafplaats massaal bezocht in het gips Bolle buik Hillegom. Ook op emotioneel vlak is de afstand aan zienlijk." Samenwerking met het nabijgelegen Noordwijkerhout is voor de badplaats daarentegen wel een optie. Maar de burgemeester onderstreept dat er dit moment voor Noordwijk geen aanleiding is om direct tot samenwer king over te gaan. „Noordwijk is uitstekend in staat zelfstandig te functioneren. Voor ons bestaat dus ook geen noodzaak snel te fuseren. Op de lange termijn ligt dat anders. Noordwijk heeft nu 25.000 inwoners, maar in de toekomst is een breder draagvlak gewenst." Ook Lisse heeft zijn bedenkingen bij een fusie van alle vier. Burgemeester Langelaar gaat graag in zee met Hil legom en Noordwijkerhout, maar liever niet met Noordwijk, hoewel zij samenwerking met het kustdorp niet op voorhand wil uitsluiten. „Noordwijk is gewoon een heel ander dorp. Het is een badplaats en congres centrum. Voor ons als bollengemeente heeft samen werking weinig meerwaarde." Hillegom deelt de voorkeur van Lisse voor eem samen werking tussen Lisse, Hillegom en Noordwijkerhout. Volgens burgemeester Mans wordt er in de Hillegomse gemeenteraad 'wisselend' gedacht over de wenselijk heid Noordwijk bij samenwerking te betrekken. Maar ook hij wil geenszins uitsluiten dat Noordwijk toch meedoet met de drie bollendorpen. „Met name op het gebied van toerisme hebben we wel degelijk gemeen schappelijke belangen. Toeristen die bij ons op vakan tie zijn, bezoeken immers ook de kust en andersom." Noordwijkerhout, de kleinste gemeente van de vier, is de enige gemeente die pal staat achter de wens van de provincie om alle vier de dorpen te fuseren. „De vier noordelijke bollendorpen hebben een gezamenlijke toekomst", zegt burgemeester Polman. Alleen verder gaan met Noordwijk ziet hij niet zitten. Polman hoopt dat Noordwijk toch overtuigd raakt van het nut van sa menwerking tussen alle vier - 'cruciaal' aldus de bur gemeester. - Parkinsonpatiën- ien elkaar op 11 okto- noeten op de Kager- De Parkinson Patiën- fliging Leiden en om- naakt van 12.00 tot neen plassentocht. De >kt vanaf de Zijldijk in achter de LOI. Ook [die geen lid zijn van de ig maar kennis willen ijn welkom. De entree j per persoon. Opge- ,heo Hin, Maasstraat TX Leiden. elmarkt Wouce Een aantal actieve uit Warmond organi- erdag een snuffel st )e opbrengst is bestemd in viteiten in en spulletjes gerencentrum Wouce. lit! ten hebben zolders af- en d en familie en vrien- dei aagd om ook spulletjes nc jgen voor de markt. n 14.00 tot 17.00 uur te va n in Wouce aan de He- 0. E>nin x y-Caledonië '0(1 ev dten - Bert Steinmetz m, iensdag 29 september ero elhof in Voorschoten jj; eisverslag over zijn tdoor Nieuw-Caledo- oc óngenserie Culturele e p en. De lezing begint ka )uur, de toegangsprijs i n ito. Informatie en re- bij Jemke van Veenen- di de commissie Culture- iden, tussen 19.00 en I te bereiken op tele- e< 5622260. d!over iletsel d; iten - Een hersen- r" eking, beroerte, her en hersenletsel. Wat D deze vormen van eboren hersenletsel sen die eraan lijden milie? Verpleeghuis- van Houten en collec- Ronald Verweij ge lord op deze en ande tijdens een lezing in heek van Voorscho- wordt gegeven op 30 r vanaf 20.00 uur en door Arne Hankel warmond - Minder lanen, meer bos. Grasbermen langs de paden en doorkijkjes tussen de bomen. De vijver rond het kasteel moet weer zichtbaar worden. Het is een greep uit de maatregelen die het Zuid-Hollands Landschap gaat treffen voor het landgoed rondom Huys te Warmont. Het Zuid-Hollands Landschap trekt driejaar uit voor de 550.000 eu ro kostende opknapbeurt, zo bleek zaterdag tijdens de jaar vergadering van de vereniging. Het Zuid-Hollands Landschap beheert het landgoed rond Huys te Warmont sinds 1961. Bomen en struiken zijn zo hard gaan groeien dat in de loop van de jaren een aantal typerende landschapskenmerken aan het zicht is onttrokken. Een voor beeld daarvan is de vijver. „Het is een van de sterkste punten van het landgoed", merkte Jan Willem Bosch van het land schapsarchitectenbureau Bosch Slabbers op. „De allure van het kasteel nam vroeger toe door de vijver en de spiegeling van het kasteel in het water." Het bureau ontwikkelde in op dracht van het Zuid-Hollands Landschap vier verschillende scenario's voor de opknapbeurt van het landgoed. De bewoners van het huis, de gemeente War mond, de provincie en de Stichting tot Behoud van Parti culiere Buitenplaatsen, konden er een keuze uit maken. Uiteindelijk is gekozen voor het scenario dat oudere en nieuwe re landschapskenmerken be houdt. Bosch: „Sinds de 17de eeuw is er veel aandacht be steed aan de tuinen rond de buitenplaats. Bekende Neder landse landschapsarchitecten hebben zich in de loop van de eeuwen bemoeid met het na- tuurontwerp. Klinkende namen in de landschapsarchitectuur als Springer en Tersteeg heb ben hun aandeel in de ontwer pen van de bossen en tuinen gehad. Dat is cultuurhistorisch van grote waarde. Daarom la ten we de verschillende ele menten uit de verschillende tij den er veelal in. We knappen ze op en maken ze weer zicht baar." In de praktijk komt het er op neer dat er een aantal lanen verdwijnt. De lanen die blijven worden in de oude luister her steld. Het gaat hierbij om de oude slingerlanen die een ty pisch voorbeeld zijn van de landschapsarchitectuur uit de 19de eeuw. Verder komen er weer grasbermen langs de pa den en tussen de bomen. De taxus, die volgens Bosch een plaag aan het worden is, wordt verwijderd. En het zicht op de Beukenprop, het groepje beu ken aan de voorzijde van het huis, wordt hersteld. Het gaat hierbij om een landschapskèn- merk uit de Romantiek. Het Zuid-Hollands Landschap trekt drie jaar uit voor het pro ject. Maar Bosch vindt die plan ning 'ambitieus'. „Er moet zo veel worden gedaan, dat ik er rekening mee houd dat het misschien wel iets langer kan zijn." De plannen konden in elk geval zaterdag op instemming van de leden rekenen. door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorp ver huist het woonwagenkamp vol gend voorjaar naar De Bloe- merd. Volgens wethouder Mol- kenboer is dit geen bestuurlijke ongehoorzaamheid, maar is er toestemming voor. De provin cie Zuid-Holland houdt er een andere mening op na. Ook al staken provinciale staten vorige week een stokje voor de verhuizing van de zeven woon wagens, volgens de gemeente Leiderdorp kan de verplaatsing volgend voorjaar doorgaan. Eind oktober beginnen de voor bereidende werkzaamheden. „Bij het vaststellen van het streekplan in 2003 is de ver plaatsing al mogelijk gemaakt. Er is toen een passage in opge nomen die toestaat dat Leider dorp iets door de rode contour heengaat", zegt Molkenboer. De rode contour begrenst het gebied dat bebouwd mag wor den. Sportpark De Bloemerd ligt buiten die bouwcontour. Deze week wilden gedeputeer de staten die toestemming nog eens vastleggen bij een herzie ning van het streekplan. Pro vinciale staten waren het daar niet mee eens en namen in meerderheid een voorstel van de WD aan, die verhuizing van de woonwagens tegenhoudt. Volgens Molkenboer staat de oude afspraak echter nog steeds overeind. „Vergelijk het met een bestem mingsplan, waarin mogelijk is dat er op een bepaalde plek ge bouwd wordt. Je laat een pro jectontwikkelaar werken aan een bouwplan. Op het moment dat hij het indient, zegt je: sor ry, het bestemmingsplan is vo rige maand gewijzigd. Zo'n wij ziging kan gewoon niet." Dat ook gedeputeerde staten (GS) nu zeggen dat de woonwa gens niet naar het oude voet balveld van RCL kunnen ver kassen, verklaart Molkenboer uit onwetendheid. „Veel men sen weten niet dat ze dat al eer der hebben vastgesteld, ook ge deputeerde Mamix Norder niet. Blijkbaar heeft ook GS geen goed overzicht." PvdA'er Nor der is een partijgenoot van Molkenboer. Volgens een woordvoerder van de provincie slaat Molkenboer de plank mis. De wijziging die provinciale staten aanbrachten in het streekplan Zuid-Holland west is overduidelijk, zegt hij. „Je mag nu om infrastructurele redenen niet meer buiten de rode contour bouwen." De Leiderdorpse wethouder wil de komende tijd alle provincia le fracties uitnodigen 'om uit te leggen hoe het zit'. Hij wil gede puteerde staten vragen om als nog een verklaring van geen be zwaar af te geven. „Dat kan op basis van de afspraken uit 2003." In dat geval moeten de provin ciale statenfracties daarmee ak koord gaan. „Dat proberen we politiek af te dekken." In het ui terste geval wil Molkenboer be zwaar aantekenen bij de Raad van State. „Bestuursrechtelijk klopt hier niets van." Als de woonwagens blijven staan, komt Leiderdorp in de fi nanciële problemen. De ge meente wil de Persant Snoep - weg verleggen naar de plek waar nu het kamp is, om het nieuwe bedrijventerrein Bo spoort zo groot mogelijk te ma ken. Bospoort, waar Ikea op aast, is één van de plekken die een deel van de 18 miljoen euro moet opleveren, nodig voor de verdiepte aanleg van de rijks weg A4. Brouwers werken wel door door Judy Nihof zoeterwoude - De FNV gaat er van uit dat 70 procent van de werknemers van Heineken in Zoeterwoude vandaag het werk neerlegt. In overleg met de di rectie is besloten om de bedrijfs onderdelen die te maken hebben met het brouwproces, te laten doordraaien. „Dat werk kun je niet zomaar stilleggen. Zou je dat doen, dan is de schade enorm", aldus FNV-vertegenwoordiger Hoo- genboom. „De medewerkers van die onderdelen registreren zich wel als staker, maar voeren toch hun basistaken uit." Ook het personeel dat net een nachtdienst achter de rug heeft, gaat niet mee naar Rotterdam. Daar houdt FNV-bondgenoten een demonstratie. Het Heine- ken-personeel protesteert tegen de bezuinigingen van de rege ring op de sociale zekerheid. Maar het protest is ook gericht tegen de werkgever. „We hefr- ben mot met de regering, maar ook met Heineken", aldus Hoo- genboom. Als werkgever heeft Heineken volgens de FNV niets gedaan om de afspraken met het personeel over onder meer pensioenregelingen overeind te houden. De actiebereidheid is volgens Hoogenboom, zoals verwacht, veel groter onder de productie medewerkers dan onder het ad ministratieve personeel. In de loop van de ochtend wordt dui delijk hoeveel mensen aan de staking meedoen. De bussen naar Rotterdam vertrekken om 11.00 uur. „Er is een groep werknemers die pas op het laat ste moment de knoop door hakt." De directie van Heineken heeft laten weten dat de stakers niet op loon hoeven te rekenen. „De weerstandskassen zijn ge opend", aldus Hoogenboom. „De mensen die staken, krijgen daar een uitkering uit." Jrd tot visrestaurant, 's [e ?edt het Zwabberca- eidschendam op. Alle 1 Zoeterwoude zijn iatie over 'el unten Dertien eerste burgers uit Leidse en Alphense regio slaken noodkreet in Den Haag door Bas de Rue bollenstreek - Overeenstemming over de mogelijke fu sie van Noordwijk, Lisse, Hillegom en Noordwijker hout is nog niet in zicht. De provincie Zuid-Holland wil graag dat de dorpen samengaan en heeft gevraagd om duidelijkheid voor Kerstmis. Maar de vier gemeen ten hebben elk zo hun eigen ideeën, zo leert een telefo nische rondgang langs de vier burgemeesters. Tussen de drie bollendorpen lijkt badplaats Noordwijk de vreemde eend in de bijt. Wie wil met wie? Dat is de vraag waar de vier dorpen zich voor gesteld zien staan. Burgemeester Groen van Noordwijk is duidelijk: Noordwijk ziet weinig heil in samenwerking met Lisse of Hillegom. Volgens de burgemeester van de badplaats is het cul tuurverschil tussen Noordwijk, Lisse en Hillegom een voudig te groot. „Noordwijk heeft economische noch financiële belangen bij samenwerking met Lisse en ius gaat shoppen ude - Een uurtje in al- adschappen doen. 28 september Ivoor de bewoners iterwoudse verzor- aus. Van 19.00 opent de C1000- zijn deuren voor ip-uurtje is speciaal ir degenen die in zitten en bijna winkel komen. Met lit Emmaus de jaar- ^an de Ouderen. Het ideze dag is 'bood- loen'. Vrijdag 1 okto- nog meer activitei- jrogramma. 's Mid- de recreatiezaal alphen aan den rijn - De OOS- terbegraafplaats in Alphen aan den Rijn is altijd toegankelijk. Maar toch grepen de vele hon derden bezoekers zaterdag de door de gemeente georganiseer de open dag aan om er een kijkje te nemen. De dag ervoor was de officiële heropening van het complex, dat mede dankzij de inbreng van organisaties en in woners van Alphen kon worden gerenoveerd. Door de routebeschrijving van de gemeente te volgen kwam ie dere bezoeker op alle plekken van de 7,5 hectare tellende be graafplaats. Zo konden bezoe kers alle nieuwigheden bekijken, zoals de urnenmuur, de buiten aula en het strooipad met ge denkstenen. Nieuw is ook de Kindervlinder. Op deze plaats, omringd door struiken in de vorm van een vlin der, kunnen kinderen worden begraven of herdacht. Vrijdag is hier het beeldje onthuld van een kind met vleugeltjes, kijkend naar de hemel. Dit beeldje biedt ouders die in het verleden een kindje hebben verloren, maar geen tastbare plek meer hebben, een gelegenheid om te geden ken. De Kindervlinder heeft ook een strooiveldje voor het uitstrooien van as van overleden kinderen. Verder zijn er drie wippertjes aangebracht. Daarop kunnen broertjes en zusjes spelen als zij met hun ouders mee naar deze plek komen. De serene stilte met op de ach tergrond vogelgefluit, die zo kenmerkend is voor begraaf plaatsen, ontbrak zaterdag. Hier en daar klonk stemmige muziek. Uitvaartondernemingen en ver kopers van bloemstukken, urnen en gedenkstenen, grepen de open dag aan om zich aan het publiek te presenteren. Op de fo to is een grafsteen te zien, han gend aan een hijskraantje. Opvallend was de zwarte lijk koets uit het eind van de 19de eeuw. Volgens C. Bron van de Al phense uitvaartonderneming Brouwer de Koning wordt de koets, afkomstig uit Gouda, zo'n drie tot vijf keer per jaar van stal gehaald. Ook had de onderne mer een oude kaasbrik bij zich met daarop een hypermoderne 'Mondriaankist'. „De combinatie klopt van geen kanten", merkt Bron op. „Het is om aan te ge ven dat alles mogelijk is." Foto: Henk Bouwman te komen van 94 euro per hec tare, maar de invoering in 2007 vinden de burgemeesters veel te laat en bovendien is het be drag te laag. Ze verwijzen naar een onderzoek van Animal Sci ence Group van Wageningen u.r. en Alterra. Daaruit bleek dat boeren in de veenweidege- bieden 330 euro minder ar beidsinkomen per hectare heb ben dan hun collega's in de Fle- vopolder. Onlangs schreven de eerste burgers samen met acht belan genorganisaties voor boeren ook al een brief naar de provin cie Zuid-Holland. Daarin kriti seerden ze de wijze waarop de provincie 'probleemgebieden' in het Groene Hart heeft aange wezen. Alleen deze gebieden komen in aanmerking voor 94 euro per hectare. De burge meesters vinden dat het hele Groene Hart een probleemge bied is en voor een vergoeding in aanmerking moet komen. Een andere suggestie die de burgemeesters doen is om een 'boerenverstandpeil' in te voe ren. Ze vinden dat het waterbe heer in de polders moet wor den gestuurd op grondwater peil, in plaats van slootwater- peil. Zo kan het slootwaterpeil meer flexibel zijn en dat heeft weer voordelen voor het duur zame gebruik van het land. Binnenkort behandelt de vaste kamercommissie de zogeheten Agenda Vitaal Platteland. Daar in geeft het kabinet aan hoe het platteland gezond kan blijven. „We hopen dat we met onze Noodkreet een belangrijke bij drage aan de discussie kunnen geven", aldus Barendregt. beurs. Bezoekers konden workshops en lezingen bijwonen over onder meer 'babymanagement' voor mannen en over de mogelijkheid voor moe ders om thuis aan hun carrière te werken. Ook wa ren er ruim zeventig stands met kinderkleding, kindervoeding en kinderkamerinterieur. Foto: Hielco Kuipers drecht, Nieuwkoop, Oudewa ter, Reeuwijk, Rijnwoude, Ter Aar, Woerden en Zoeterwoude erin. „De melkveehouderij staat nog steeds onder druk en het aantal bedrijfsbeëindigers blijft onverminderd groot. Boven dien laat het Europese land bouwakkoord van juni vorig jaar een forse daling zien van de inkomens van de melkvee houders." De dertien burgemeesters wil len zo snel mogelijk in gesprek komen met de kamerleden over hoe het tij kan keren. „Liever vandaag dan morgen." Ze drin gen erop aan om de Europese subsidie voor Landbouw met Natuurlijke Handicaps voor de westelijke veenweidegebieden ruimer en sneller in te voeren dan nu de bedoeling is. Welis waar zit er een vergoeding aan - Zwangere vrouwen konden een gipsafdruk van hun buik laten Noordwijkserhoutse Kraam- en Kids- Leeuwenhorst. „Een leuk aandenken aldus de Lissese organisator de duizend belangstellenden aflevering van de jaarlijkse '-Leiderdorp houdt en informatiebijeen- 31 rde veranderingen lispunten tussen En- 361 en Rietschans en tus- 3(!' in Engelendaal. Hier- 3'j het bestemmings- en aangepast. De bij- begint om 19.30 uur aan de Leidsedreef .zaamheden begin - ld jaar. door Marieta Kroft regio - Dertien bezorgde burge meesters in de Leidse en Al phense regio gaan opnieuw naar Den Haag. Net als twee jaar geleden luiden ze op 28 september bij de vaste kamer commissie van het ministerie van landbouw de noodklok omdat de boeren in hun gebied dreigen uit te sterven. Met onder anderen acteur Bram van der Vlugt hebben ze een nieuwe kleurrijke folder, 'Noodlkreet' gemaakt. „Inmid dels zijn we bijna twee jaar ver der en is onze zorg eerder toe- dan afgenomen", schrijven de eerste burgers van Alkemade, Bodegraven, De Ronde Venen, Jacobswoude, Liemeer, Moor-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11