Ommegang Mariabeeld in Archeoi REGIO Grootsteedse files in kleine dorp Promotie of poppenkast? Diego, Koos en Sjaak ommegang ge houden. Deze omme- gang is Het minderbroederklooster in het archeologisch themapark Ar- cheon in Alphen aan den Rijn krijgt begin oktober een nieuw religieus beeld, een eikenhouten Maria met kind. Voor het kunstwerk een definitie ve plaats krijgt in de keu ken van het Franciscaner klooster wordt door het na gebouwde middel eeuwse stadje Gravendam een echter niet onomstreden en doet bij en kele pastoors in de regio stof opwaaien. Moet het naspelen van een religieus ge bruik worden opgevat als poppenkast of juist als promotie van het geloof? Bert Paardekooper, 'archeotolk' in het Alphense themapark, realiseert zich dat de ommegang met de Madonna binnen geloofskringen gevoelig ligt. Toch doet het Archeon volgens hem niets anders dan de geschiedenis nabootsen. „Be zoekers kunnen dan ervaren hoe een ommegang er in de Middeleeuwen uit zou hebben gezien." De komst van het Mariabeeld - 'een schatje', volgens Paardekoo- per - ziet hij als een welkome ver rijking voor het park. „In het Mid deleeuwen-tijdvak van Archeon is nu nog te weinig terug te vinden over religie terwijl het geloof zo'n belang rijke rol heeft gespeeld in die tijd. Ons klooster bezat voorheen alleen een kruis dat ook tijdens de processie werd gebruikt." Bezoekers wordt van begin af aan dui delijk gemaakt dat alles gespeeld is, zo verzekert hij. Paardekooper verruilt zelf in het weekeinde dikwijls zijn dagelijk se kledij voor een monnikenpij. In het themapark staat hij dan ook bekend als Broeder Bert. „Maar ik vertel er altijd bij dat ik geen echte broeder ben." Toch wordt er extra zorg besteed om de ommegang op het traditionele religieuze eerbetoon uit de veertiende eeuw te la ten lijken. Zo zingen de minderbroeders tijdens de rondgang de klassieke Maria- liederen van Llibre Vermeil de Montser- rat Ook heeft beeldsnijder Joop van Esch uit Vlaardingen het nieuwe Mariabeeld gebaseerd op een bestaand Keuls beeld houwwerk uit 1270 na Christus. „Het ori gineel staat in het Museum Catharijne- convent in Utrecht", vertelt Paardekoo per. De replica van de hedendaagse kun stenaar komt in de keuken van het Ar- cheonklooster te staan. Het is vooral die plaats, waarover pas toor T. Peters van de Hartebrugkerk in Leiden zich verbaast. „Dat lijkt me toch niet de geschikte plek. Een Maria in de keuken, dat vind ik heel vreemd." Een kapel of een mooie plaats in een kerkzaal zou veel beter passen, meent hij. Paarde kooper is zich echter van geen kwaad be wust. „In middeleeuwse kloosters stond wel vaker een Mariabeeld in de keuken." Verder ontbeert het klooster in Archeon een kerkzaal. „Er was aanvankelijk wel een plan om een zaalkerk aan het kloos ter te laten bouwen, maar dat is er nog niet van gekomen", legt Paardekooper uit. Het naspelen van de processie hoeft volgens pastoor Peters geen probleem te zijn. Wel stelt hij een aantal randvoor waarden. „Het moet niet als een grap worden gebracht. Met dit soort dingen loop je namelijk altijd het gevaar dat het in het belachelijke wordt getrokken." En dat kan niet, vindt de geestelijke. „Maria is de moeder van Jezus Christus en heeft zich volledig in dienst gesteld van God en zijn Zoon. Daarvoor past alleen dank baarheid." De ommegang hoort volgens hem 'eer biedig en ingetogen' te zijn. „Zo moetje geen zot in de processie laten meelo pen", waarschuwt hij. „Maak er vooral geen carnavalsoptocht van. De omme gang moet juist uitdrukken wat gelovigen in Maria zien." Het idee van Archeon om de hulp van een echte pastoor in te scha kelen, ziet hij wel zitten. Die kan volgens Peters dan ook de kwaliteit en integriteit van het geheel bewaken. J. Dingjan, lid van het kerkbestuur van de parochie aan het Leidse Steenschuur, blijft ernstige twijfels houden 01 organiseerde ommegang. f>Alsh 1 niet ontaardt in iets banaals", \- hij bezorgd. „We hebben hetw heilige maagd Maria en niet ovi lieve Gerritje." Volgens pastoor ter van de Leidse parochie vani Lodewijk hoort de processie in vooral een religieuze inslag krij ommegang moet het geloof uiti Als het toeschouwers inspireer zelfs een 'goed promotiemiddei a; voor het geloof, denkt hij. „Eik ik toch niets tegen hebben.n Archeon wil bij de huldiging vaj beeld zowel een pastoor als een 10 betrekken. „Maar dat is nog nie voegt 'broeder' Bert snel toe. B i| naderde hij pastoor F. Somenv parochie van de heilige Pius Xi aan den Rijn. Die bedankte voo „Het lijkt een echte religieuze v M maar dat is het niet", beargumi Somerwil. „Ik voel me niet gero re neel te spelen. Daarvoor ben ik re ter niet gewijd." It Volgens Paardekooper is het oi ri zijn bedoeling geweest dat de f m ommegang zou leiden. „Dat ka u echt niet. Dat past inderdaad n in ambt." bi Het onthullen van een beeld di d< priester en een dominee doet d id gens hem echter niets aan af. I ti se geestelijke Somerwil blijft 51 zijn standpunt. Het themapark beter aan de twee werelden, dcj£ ligieuze processie en het tonr strikt gescheiden te houden, „Als gewoon duidelijk wordt d m nagespeeld, dan is dat helder.! troebel je de zaak." Floor Ligtvoet Foto: Roel Dijkstra Brug tussen Nieuwe Wetering en bij Vredeburg moet voor elke boot Als pittoreske herinnering aan het verleden komt hij nog wel van pas. Maar qua functionaliteit is de draai brug tussen Nieuwe Wete ring en het Haarlemmer- meerse gehucht Vredebrug allang achterhaald. Vanwe ge de geringe hoogte moet de brugwachter voor elke boot de brug laten draaien. Anderhalve minuut links om om te openen en an derhalve minuut rechtsom om weer dicht te gaan. Hierdoor ontstaan zowel in Nieuwe Wetering als in Vredeburg, in de zuidelijke punt van de Haarlemmer meerpolder, zo nu en dan grootsteedse files. „Vooral in de zomermaan den staat er hier soms in alledrie de richtingen een kilometer file", vertelt Vre- deburger Hendrik van der Luit. „Twee kilometer op de dijk, vanaf beide kanten, en een kilometer in Nieu we Wetering aan de andere kant van de Ringvaart. De brug staat dan constant open vanwege het vele wa terverkeer. Het is op de Ringvaart dan net de Kal vers traat. Je kunt zo over de bootjes richting Oude Wetering lopen." Ook Brenda van der Meer uit Vredeburg heeft last van de opstoppingen rond de brug. Gelukkig woont ze niet pal aan de dijk, zodat ze geen last heeft van de 'sliert ronkende auto's' voor de brug. Maar voor haar boodschappen gaat ze wel altijd naar Roelof- arendsveen en dat is in theorie via de brug het snelst te bereiken. „Maar De draaibrug over de Ringvaart bij Nieuwe Wetering. Op zomerse dagen passere;e( sen de 1000 en 1600 boten per dag. Foto: United Photos De Broer/Rob Hendriks omdat de wachttijden kun nen oplopen tot 20 minu ten is het slimmer om via Weteringbrug te rijden", legt ze uit. „Dat is wel om, maar uiteindelijk veel snel ler." Brugwachter Wim Borst ziet in de zomermaanden per dag tussen de duizend en zestienhonderd boten aan zich voorbij trekken. En voor iedere roeiboot moet de brug al open.Al leen met een kano kun je er zo onderdoor", vertelt hij met een glimlach. „Maar dan nog moet je flink achteroverleunen. De brug is gewoon niet meer van deze tijd, maar alles moet erover. Voetgangers, fietsers, scooteraars en au to's. Tot zware vrachtwa gens aan toe. En omdat de brug maar één baan heeft, gaat het allemaal niet even snel. En niet even veilig." Om de verkeerssituatie rond Vredeburg te verbete ren is door de gemeente Haarlemmermeer besloten eind volgend jaar te begin nen met de werkzaamhe den waarbij de draaibrug wordt vervangen door een ophaalbrug. Hendrik van der Luit zet echter vraagte kens bij deze oplossing. Hij had liever een brug een eind verderop gehad. Van der Luit: „Doordat de weg in Nieuwe Wetering nogal smal is en er huizen staan, kan de brug niet zomaar verbreed en verhoogd wor den. Want daar is aan de overkant gewoon geen ruimte voor. Ze h veel beter richtinj Wetering een bre gere brug kunnei gen. Dan had het ij verkeer ook nieti Vredeburg en Nil i_ tering hoeven rijd en had het snel naai rcj leid kunnen won jSj „Dat we hier geei en lijke brug krijgen, !n in Hoofddorp bij he joen uitgeven aai ?n bruggen over een be sloot, vindikech ;ai werk", vervolgt V M Luit. „Dit gedeelt 1(j Ringvaart is nota doorgangsroute Rotterdam en dam." Idsert Hartendi NAVRAAG Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directie hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Roosevettstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine p/kw €56.70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de venwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. We hebben weliswaar wielrenner Koos Moe renhout en voetballer Jaap Stam, maar op de meeste Leidse basisscho len zullen er toch nog maar weinig jongens zijn met een van deze voor namen. Toch was er een tijd dat je met een J als voorletter weliswaar meestal officieel Johan nes heette, maar als dat niet zo was, dan heette je Jacobus, waar zowel Jaap als Koos van zijn afgeleid. Jacobus is de Latijnse vorm van de Hebreeuwse naam Jacob. In het bij belboek Genesis (hoofd stuk 25, vers 19-27) wordt verteld dat Isaak, de zoon van Abraham, en zijn vrouw Rebekka een twee ling krijgen. De oudste krijgt de naam Esau 'be haard', omdat hij van top tot teen bedekt is met rossig haar, terwijl de jongste Jacob 'hij houdt de hiel vast' genoemd wordt, omdat hij bij zijn geboorte de hiel van zijn broer vasthoudt. Ook in het Nieuwe Testa ment komt de naam Ja cob voor, maar omdat dat deel van de bijbel niet via het Hebreeuws, maar via het Grieks en het Latijn is overgeleverd, wordt de naam daar in de Latijnse vorm Jacobus gebruikt. Er zijn twee apostelen die Jacobus he ten, van wie de bekend ste Jacobus de Meerdere is, de broer van Johan nes. Hij stierf als eerste apostel de marteldood en volgens de legende spoelde zijn gebeente aan in de Spaanse pro vincie Galicië. Daar bouwde men in de ne gende eeuw te Compos- tela een aan hem gewijde basiliek en werd hij de schutspatroon van de provincie. Santiago de Compostela werd vervol gens een zeer geliefd be devaartsoord en de po pulariteit van de heilige Jacobus, die in het Spaans sant Iago wordt genoemd, nam in Spanje en de rest van Europa enorm toe. Dit kwam onder meer tot uiting in het feit dat vele jongetjes naar deze heili ge werden vernoemd. In Nederland kwamen Ja cob en Jacobus tot onge veer 1950 allebei in de top twintig van meest ge kozen jongensnamen voor. Hiervan werden roepnamen afgeleid als Jaap en Jaak, Ko, Koos en Kobus. Ook Koop en Cop- pe zijn oude voornamen die bij Jacob (us) horen. Deze namen vinden we nog terug in achterna men als Koops en Cop- pens. Een Friese variant van Jacob is Japik, die ook voorkomt in de ach ternamen Japicx en Ja- pikse. In Frankrijk was de gebruikelijk vorm Jac ques, een naam die al in de zestiende eeuw ook in Nederland voorkwam en waarvan de spelling in de loop van de tijd ook wel werd vernederlandst tot Sjaak. In het Spaans komt, be halve het al genoemde Iago, ook nog de vorm Jaco voor. Daarnaast kent men in deze taal de naam Jaime, die is afge leid van het Latijnse Ja- comus, een variant van Jacobus. Ook het Engelse James is van oorsprong afkomstig uit dit Ja- comus. Bij James ont stonden vervolgens Jim en Jimmy, die ook in het Nederlands terecht zijn gekomen. Hoewel het voor de hand lijkt te liggen dat de En gelse naam Jack even eens een verkorting is bij Jacobus, schijnt dit niet het geval te zijn. Volgens de bronnen is Jack na melijk een Engelse ver bastering van de Vlaamse naam Jakke, die via Jane kin en Jankin uit Johan nes wordt afgeleid. Vanaf de twaalfde eeuw was er namelijk een levendige wol- en lakenhandel tus sen Engeland en Vlaan deren en vele Vlamingen staken in de loop van de tijd het Kanaal over om in Engeland hun geld te verdienen. Johannes is dus de naam waaruit het Engelse Jack oorspronke lijk afkomstig is, al is het wel zo dat men Jack later ook wel opvatte als een korte naam bij Jacobus. In Spanje werd de naam van de heilige Jacobus zelfs zo populair dat men de combinatie sant Iago 'heilige Jacobus' ook in De Paralympics zijn begonnen. In dezelfde olympische omgeving waar valide sporters vorige maand naar eeuwige roem streefden, presteren nu "Wie kijkt er nu om twaalf invalide j 7-, 7 sporters in uur naar de Paralympics? Athene op de toppen ANNO 1979, donderdag 20 september ALPHEN AAN DEN RUN - Voor het eerst was het weer bijzonder slecht tijdens de Alphense jaarmarkt. De vijfde editie was door- en doornat. Daar kon de anti-regendans van twee Blackfoot-indianen niets aan veranderen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen 1 plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironumm 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding va Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de fotr binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON HDC 970 zijn geheel als \j ging gebruiken. Santiago een h kelijke Spaanse] naam, die opz weer kon wordl tot Diaz en Diq de d aan het b eigenlijk het rd van de t die aai van sant 'heilig] blijkt weer eeni mige namen in van de tijd vooi ke hoeveelheid! namen hebbenl Reacties en tij rubriek kunt u naar de redacti krant, Postbus AB Leiden, ond ding van de rulE#l naam 'Aangeni mailen naar de e|fl kan ook: schooie'1 heim@inl.nl Be «8 Tanneke Schooi^3 van hun kunnen. Is dat net zo goed topsport als de Olympische Spe len of vooral een bijeenkomst van onvergelijkbare grootheden, die ieder hun eigen hoofdprijs verdienen? Navraag bij Leidenaar MENNO JANSEN, die als hardloper ooit droomde van succes op de 400 en 800 meter. Door een val uit een jeep raakte hij als tiener gedeeltelijk ver lamd. Heeft u ooit gedroomd van de Olympische Spelen „Nee, daarvoor was ik nog te jong. Voor ik dat ongeluk kreeg, wilde ik kampioen van Nederland worden. Verder keek ik nog niet, al zag ik na tuurlijk wel olympische hel den als Carl Lewis en Sebasti an Coe op de televisie." Zijn de Paralympics een vol waardig alternatief voor de Olympische Spelen? „Dat zijn ze zeker. Ik vind het van een sporter zelfs knapper als hij de Paralympics haalt dan de Olympische Spelen. Want gehandicapte sporters krijgen helemaal geen medewerking. Ik kan erover meepraten. De clubs zijn er vaak niet op ingesteld, de bond is er niet op ingesteld en ook individuele trainers niet. Pas als ik een goede trainer vind, kan ik in sportief opzicht wat presteren. Welke onderdelen beoefent u? „Na dat ongeluk en de revalidatie richtte ik me op kogelstoten en speerwerpen. Ik moet dat noodgedwongen zittend doen, en dan nog met mijn zwakke linkerhand. Bovendien heb ik last van een trilling in die hand. Toch vestigde ik twee keer een Nederlands re cord in mijn klasse." Uw klasse is één van de vele klassen die de gehandicaptensport kent? „Dat klopt. Maar dat geeft toch niet? Ik kan me wel voorstellen dat televisiekijkers al die verschillende categorieën ingewikkeld vin den. Maar dat is een kwestie van uitleggen." Bent u tevreden met de aandacht die de media aan de Paralym pics besteden? „Bedoel je die late uitzendingen om twaalf uur 's avonds? Wie kijkt er dan in godsnaam? Ja ik, want ik wil er geen seconde van missen. Vooral afstandsrollen, 500 en 3000 meter in de rolstoel, vind ik spannend. Daarin kan ik me als voormalige hardloper helemaal inleven. Dat krijg je er bij mij nooit meer uit." tekst: Tim Brouwer de Koning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Maandag 20 September LEIDEN - De huisvesting, van zowel de student als van studentenorga nisaties en Universiteit is een groot probleem. Minerva, Prytaneum en het WSL-gebouw zijn te klein om de academieburgers te bieden wat zij nodig hebben aan ruimte voor vergaderingen, leeszalen en accom modatie voor gezelligheid, kunst en sport, terwijl er langzamerhand ook een nijpend tekort ontstaat aan goede studentenkamers tegen bil lijke prijzen. De bouw van een groot studentencentrum is minstens even noodzakelijk als die van nieuwe laboratoria en studiecentra. Een uitbreiding van de Universiteit zou vrij gemakkelijk te bereiken zijn door bijtrekking van het complex tussen Doelensteeg en Hortus, waaraan op den duur het terrein van de Doelenkazerne zou kunnen worden toegevoegd. Het is immers voor het land en voor Leiden van groter belang dat de Universiteit expansiemogelijkheid bezit, dan dat de militaire koksschool in het centrum van de stad gehuisvest blijft. AANGENAAM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10