Supermarkten in rep en roer Ritje naar schroothandelaar wordt steeds lucratiever Nationale i.nl Concurrenten volgen nieuwe prijzenslag Albert Heijn Hema neemt kattendu Snip en Snap in diens 'ito* ■1 Steeds vak* variabele loonstijgin ïcvcauguig jdgudi in i^uvcniry na teruggelopen vraag ekening in stuk hoger Huishoudens krijgen 8o?' jaar hogere gasreke- 35t roor de kiezen. Volgens 8' iebedrijven Nuon en 13 jn hoge wereldgas- en irijzen de oorzaak. *2 rvvacht dat consumen- 4 weer 10 procent meer 3' alen. „Het ziet er niet t, want het is niet de 11 ting dat de olieprijzen termijn zullen gaan 68; üdus een woordvoer- lonsumentenbond de gasrekening vanaf kleine 100 euro duur- |t. Volgens de bond korting van de Gas- zijn afnemers en stijgt iebelasting. De liberali- -£ eft niet geleid tot lage- 18 jzen door het beperkte nbieders. Nuon is bij- 2 ig aangewezen op de 881 voor de inkoop. ord Alitalia nog onzeker 5 Het ziet ernaar uit dat s handelingen over de 45 iplannen bij Alitalia dit 2] Ie worden voortgezet. 5 steren nog altijd geen jereikt met de vakbon- het cabinepersoneel. 142 ine van 15 september j agen geleden al gepas- 4! lgens Italiaanse media 12 Alitalia dat de banen- 156 in deze sector uit zal 3 740 in plaats van de 4 mderneming voorge- 5 50. Maandag vergadert 5 an bestuur ove even- eance. De vliegmaat- 6 zou al eind deze ien geld meer in kas gJ Uitalia lijdt naar eigen i lint 50.000 euro verlies ierder deze week zijn nkomsten gesloten en en grondpersoneel. n schrapt itig banen Railtransportbedrijf 4 il circa negentig ba- 13 ippen. Gedwongen zijn daarbij niet te en, maakte een irder van het bedrijf lekend. Er werken on- 22, 00 mensen bij Railion. 25. de grensregio's is er 19 ierk, aldus de woord- 5; .Railion werkt in een 2l< ar het knokken is. De jn klein. Als je die niet t, moet er in de kos- beuren." Mensen die kwijtraken, vallen on- 25, ciaal plan dat al eer- reengekomen. Railion 24; derdeel uit van de oep, een wereldwijd de logistieke dienst- Vorig jaar maakte Rai- g' rinst van 0,2 miljoen rospace verkocht Stork heeft voor 3 g jüro de aerospace-acti- i in het failliete SP Ae- 25. vergenomen. De acti- 23 nvatten onder meer 37 keling en productie 22 idingsgestellen voor |i pterproject NH90, 38 )rk participeert. Door 11 me kan Stork door- de productie en leve- 14 indingsgestellen. Met !g 220 overgenomen ters zal de bedrijfs- eer zo snel mogelijk lenste niveau worden Het bedrijf was van I Joep van den Nieu- in, maar ging failliet. 46 jrsator Deterink heeft |i issement zelf veroor- 42 18 miljoen euro aan m te onttrekken. ne duurder, goedkoper Oliemaatschappij gisteren de benzine- De prijs van een daarentegen daalde, o loodvrij werd aan 5 cent duurder en .265 euro per liter, ro super plus stijgt 1,319 euro. Diesel leuro. Dat is 0,4 cent de dag ervoor. Shell internationale pro- igen bij de bepaling idstofprijzen. li 'bi born-Coventry/anp - In de auto-indu- strie zijn gisteren opnieuw harde klap pen gevallen. Bij de Limburgse autofa brikant NedCar dreigen honderden mensen hun baan te verliezen. En het Amerikaanse autoconcern Ford sluit de productievestiging van zijn Britse Ja guar-dochter in Coventry. Op korte wordt beslist of bij NedCar in Born wordt overgestapt van een drie- ploegen- naar een tweeploegendient. Vooral tijdelijke krachten zullen als eer ste hun baan kwijtraken. NedCar heeft de vakbonden en de ondernemingsraad over de plannen ingelicht. Maandag praat de directie met de OR. Bij NedCar werken 4800 mensen. Vakbond De Unie zegt zich ernstig zor gen te maken over de mogelijke ingreep. Nu de uitzendkrachten eruit gaan, is er geen flexibiliteit meer in de bezetting. „Als er dan nog meer problemen ko men, gaat NedCar snijden in het vaste personeelsbestand", zei Uniebestuurder Keulen gisteren. De vakbond spreekt van een klap voor de werkgelegenheid in de regio. „Het bedrijf dreigt in een nega tieve spiraal terecht te komen juist in een voor NedCar cruciale fase." De drie ploegendienst was pas tien weken gele den ingevoerd. „Dit had niemand ver wacht", aldus de woordvoerder. NedCar maakt de Smart fourfour van DaimlerChrysler, evenals de Space Star en de vijfdeurs Colt van Mitsubishi. Eind dit jaar komt daar nog een driedeursver- sie van de Colt bij. De auto's worden op dezelfde lijn gemaakt. De sluiting van luxeautodvisie van Ford in Coventry houdt verband met sterk te ruggelopen vraag naar Jaguars in de VS. Vorige maand verminderde Ford al de productie. In de historische fabriek in Coventry werken circa 2000 mensen aan de Jaguar sportcoupé XK en de XJ. Ford schrapt 1150 banen en plaatst een deel van het personeel over naar de twee overgebleven vestigingen in midden-En- geland. Zo komen er 300 nieuwe banen bij Fords Aston Martin-fabriek in Gay don. Het derde Britse merk van Fords luxedivisie is Land Rover. Jaguar maakte gisteren ook bekend drie nieuwe modellen te ontwikkelen. Een volledig aluminium sportwagen, een luxe dieselversie van de XJ Sedan en een snelle X-type met dieselmotor. Tegelij kertijd meldde Ford zijn winstverwach tingen voor het lopende kwartaal te ver hogen. Voor de sluiting in Coventry en het stoppen met formule-1 -races is 450 miljoen dollar gereserveerd. De vakbonden reageerden furieus. „Fords besluit kan het einde betekenen van Jaguar. Onze leden zullen er alles aan doen om in Groot-Brittannië een hoogstaande autoproductie te behou den", aldus vakbondsvertegenwoordiger Simpson. De bonden menen dat het verlies van honderden banen een ver nietigend effect heeft op de economie in midden-Engeland. Zijn collega Wood- ley. „We zijn niet van plan toe te zien dat Britse werknemers worden opgeof ferd als kanonnenvoer om Amerikaanse aandeelhouders tevreden te stellen." den haac/gpd-anp - De hele su permarktbranche is in rep en roer over het nieuwe offensief van Albert Heijn in de prijzen slag, die nu al bijna een jaar duurt. De supermarktketen kon digde gisteren officieel aan de prijzen van ruim 1000 huismerk- producten met 5 tot 25 procent te verlagen. Met uitschieters tot 60 procent. „Wij gaan door, tot dat onze klanten geen reden meer hebben naar de concurrent te gaan", zegt Dick Boer, direc tievoorzitter van Albert Heijn. Als gevolg van de nieuwe stap van Albert Heijn ziet directe concurrent Laurus (Super de Boer, Edah, Konmar) zich op nieuw gedwongen de eigen plannen in versneld tempo uit te voeren. Er lag al een plan om het huismerk van Super de Boer aan te pakken. Het assorti ment wordt verruimd met 150 artikelen en de verpakking krijgt een nieuw uiterlijk. Laurus benadrukt dat er altijd naar wordt gestreefd om met het huismerk Super goedkoper te blijven dan het huismerk van Albert Heijn. Een woordvoerder zei gisteren: „We beschouwen het als een poging om Super De Boer uit te roken. Dat zullen we niet toestaan." Ook supermarktketen Plus gaat mee in de prijzenoorlog. Het bedrijf bekijkt hoe de AH-prijs- kaartjes er vandaag uitzien en komt daarna met een prijsver lagingen. „Onze huismerken blijven goedkoper dan die van Albert Heijn", verzekert com- mericeel directeur De Korte. De Vomar kondigde gisteren al aan het huismerk met 10 pro cent in prijs te verlagen. De producten die bij Albert Heijn goedkoper worden, zijn onder meer sinaasappelsap, co la, appelmoes, chips, wasmid delen, luiers en tandpasta. De supermarktketen grijpt de nieuwe prijsronde ook aan om de kwaliteit van de producten te verbeteren en het assorti ment uit te breiden. Verder krij gen alle huismerkproducten een nieuw etiket en verpakking. „Wij hebben de afgelopen maanden onderzoek verricht naar onze producten. De me ning is dat de huismerken mi nimaal even goed, zo niet beter, moeten zijn dan dezelfde pro ducten van de A-merken. Dat heeft in een aantal gevallen ook tot verbeteringen geleid", licht een woordvoerder toe. Ook komt Albert Heijn met een 'luxe' huismerk, AH Excellent. Onder dit merk vallen volgens de supermarktketen producten van unieke kwaliteit en bijzon dere receptuur, zoals crunchy hazelnootpasta, olijfolie met truffelsmaak en pindakaas met cashewnoten. „Het huismerk is altijd al een belangrijk wapen geweest voor Albert Heijn", zegt directie voorzitter Dick Boer, „maar de klanten waren het een beetje uit het oog verloren. Dat bleek uit onderzoek. Ze noemden vaak Euroshopper als ons huis merk, maar het is natuurlijk het AH-merk." „Veel klanten vonden ons de afgelopen jaren te duur gewor den. Daarmee verloren we steeds meer gezinnen als be langrijke klanten. Voor die groep is een goed en scherp geprijsd huismerk heel belangrijk. Een gezin let op de kleintjes en laat het A-merk sneller liggen. Ik geef een prak tisch voorbeeld: melk. Omdat die bij ons te duur was gewor den, lanceerden we de goedko pere zuivellijn van de Zaanse Hoeve. Een prijsverlaging van 30 procent. Inmiddels is onze melkomzet met 20 procent ge stegen. Dat zijn de gezinnen. Ik weet hoe het gaat, want ik heb vier kinderen thuis. Melk is een belangrijk product dat scherp geprijsd moet zijn. Ze hoeven daarvoor niet meer naar de concurrent en dan hoop je dat ze de rest ook bij ons inslaan." Volgens Dick Boer is Albert Heijn er tijdens de supermarkt oorlog, in geslaagd ondanks prijsverlagingen van 10 tot 30 procent de omzet gelijk te hou den. „Dat betekent dus dat je meer klanten hebt getrokken en dat de karren voller waren. Uit onderzoek blijkt dat veel klan ten weer vinden dat we redelijk geprijsd zijn, dat was een jaar geleden veel negatiever. We hebben meer dan 200.000 klan ten teruggewonnen en ik zie de omzetcijfers de laatste maan den nog harder groeien." Laurus erkent dat de super marktoorlog pijn doet. „Maar dat doet hij bij iedereen. Met kracht spreken we tegen dat de strijd het voortbestaan van Lau rus in gevaar brengt", aldus de woordvoerder. Hij wijst op de kredietfaciliteit van 340 miljoen euro die Laurus nog heeft uit staan en de steun die de Franse grootaandeelhouder Casino aan het beleid geeft. Supermarktdeskundige Gerard Rutte. .Albert Heijn zit mid denin de 'hamsterweken' en gooit er nu tegelijkertijd een tweede campagne tegenaan. Dat is uniek maar niet zonder risico. Juist vanwege de verras sing werden bedrijfsleiders en franchisers pas gisteren uitge breid bijgepraat. Duizend arti kelen moesten worden omge- prijsd. Alle verloven zijn inge trokken, iedere vakkenvuller moet aan de bak. De nachtkat in de Haagse Hema. Foto: GPD/Jos van Leeuwen den haag/gpd - Muizen zijn een bekend probleem in bin nensteden. Bouwwerkzaamhe den in de buurt zorgen vaak voor extra 'toeloop'. En bij de Hema aan de Grote Marktstraat in Den Haag wordt al jaren ge werkt aan de tramtunnel en aan de pal naast het bedrijf gelegen Spuimarkt. „Er is iemand van de ongediertebestrijding ge weest en die adviseerde een kat, dat zou het snelst helpen", ver telt Hema-woordvoerster Goudsmit. De katten die 's avonds en 's nachts door het filiaal lopen, zijn van het hyperalerte type. Niet alleen geïnteresseerd in muizen, maar ook in het mens volk dat voorbijkomt. Menigeen zag het dier al rechtop tegen de glazen deuren staan. Overdag zit het duo in de koffiekamer. De Hema-katten Snip en Snap zijn enkele maanden geleden uit het asiel gehaald. „Sinds zij er zijn, is het met de muizen plaag gedaan", aldus Goud smit. De katten lopen doo hele winkel, maar kunnen gens de woordvoerster ni( het voedsel komen dat er verkocht. „Het brood en d taarten worden 's ochtenc ze weer in hun verblijf zitt afgeleverd. En in het horei deel gaat het personeel pa de ochtend aan de slag mi grediënten en gerechten. In de Warenwet staat niet: het laten rondlopen van h dieren in een winkel, melc Kraft van Ermel van de Vo en Waren Autoriteit. „Wel er iets over bereidplaatsen voedsel waar geen publiek kan; daar mogen geen hui ren aanwezig zijn. Goudsn verwacht niet dat klanten 1 over zullen vallen. „Zemak naar ik heb begrepen, niks pot en volgens mij vinden sen katten als muizenbest] ders leuker dan vallen en c jes met gif. Zeker als we er van overdag één zouden vt ten leeg of weg te halen." Sony somber over elektronicamar] tokyo/anp/rtr - Het Japanse Sony ziet de markt voor huishi lijke elektronische appar atuur vooralsnog somber in. De stei lende prijzen voor platte televisiebeeldschermen en de kwakk de vraag naar geluidsapparatuur zetten de marges erg onder „We bevinden ons in een situatie waarin de winst in deze d niet veel zal groeien ten opzichte van vorig jaar", aldus toj Kunitake Ando op een handelsbeurs in Tokyo. Ando's sombere voorspellingen gelden voor zowel voor ok tot en met december als voor het eerste kwartaal, van 2005. zakte gisteren op de beurs in Tokyo 1,6 procent op een koer 3.780 yen (30,32 euro). Het was gisteren de zesde keer in zeve gen tijd dat Sony verlies moest schrijven. Sony is na General Electric de grootste producent van consu tenelektronica in de wereld. Meer dan dan tweederde van zijr zet maakt het concern in deze markt. Het bedrijf verwacht in een jaaromzet van omgerekend ruim 56 miljard euro. den haag/gpd - Schroothande- laren weten niet meer waar ze het afvalijzer vandaan moeten halen. Het hele land wordt afge stroopt naar 'vergeten' partijtjes. En ze zijn bereid om absolute re- cordprijzen te betalen, tot 15 eu rocent per kilo. Tegen zo'n 7 cent nog geen jaar geleden. Een volle aanhanger levert vandaag al snel ruim 80 euro op. „Het is een gekkenhuis", zegt directeur Jaap Stam van de Noord Nederlandse Schroot- verwerking b.v. in Franeker. „Ik zit 40 jaar in het vak, maar de laatste tijd ben ik nog nooit zo vroeg op m'n werk geweest. Ruim voor achten bel ik al rond om een idee te krijgen wat de prijs die dag gaat doen. En je moet zoeken naar partijen. Is er ergens een sloop? Is er een op ruiming bij een bedrijf? En heb je wat gevonden, dan ben je meestal niet de enige. Je staat tegen elkaar op te bieden; ie dereen zit bovenin de boom. De verleiding om waanzinnige bedragen te bieden is groot, er zit zo'n druk op deze markt." De wereld heeft een nijpend te kort aan oud ijzer. Onder som bere economische omstandig heden kopen consumenten minder nieuwe duurzame pro ducten, dus gooien ze ook min der (schroot) weg. Tegelijkertijd was de vraag naar staal nog nooit zo hoog, met name vanuit de exploderende economieën van India en - vooral - China. En voor de productie van staal heb je schroot nodig. „Het zijn spannende tijden", zegt algemeen directeur Jan Glimmerveen van Nedstaal, tweede staalproducent in Ne derland. „We krijgen nog wel genoeg schroot aangeleverd van de handel, maar het gaat maar net. De zuigkracht vanuit Azië en de laatste maanden ook vanuit de VS is gigantisch, ze kopen alles op. De hele wereld markt is een beetje in de war." Hoewel het een gevecht is om aan voldoende schroot te ko men, zijn de hoge prijzen voor de staalindustrie een buiten kansje. „Hoge inkoopprijzen bieden ruimte om te spelen met je marge op de eindpro ducten", zegt Glimmerveen. „De Europese staalindustrie heeft jarenlang slechte rende menten behaald. Nu kunnen we marges maken die wel ge zond zijn. Overigens hebben wij ook tegenvallers. Aan de au tomobielindustrie leveren wij staal voor prijzen die in con tracten meestal voor een jaar zijn vastgelegd. Gestegen in koopprijzen kunnen we pas weer in januari doorbereke- Het Haagse slopersbedrijf Binckhorst waar autowrakken worden gerecycled. Foto: GPD/Mart-Jan Bakker nen. De schroothandel ziet de markt het liefst vandaag dan morgen instorten. „Het levert ons niks extra's op", zegt directielid Jo- han Elbertsen van de Zaanse Schroothandel, één van de grootste van het land. „De prijs die wij betalen voor het oud ijzer is zo hoog dat we er weinig bovenop kunnen gooien in on ze verkoop. Bovendien hebben nu veel meer kapitaal nodig voor de inkoop. Dat is ook las tig. En omdat de markt soms ook even inzakt, heb je gisteren misschien wel veel meer be taald voor het schroot dat je vandaag voor een lagere prijs moet doorverkopen. Er is geen peil op te trekken." Glimmerveen van Nedstaal ver wacht dat het nog een aantal ja ren duurt voordat de markt weer tot rust komt. „Azië heeft veel schroot nodig, maar heeft zelf nog weinig afval. De Azia ten beginnen nu pas de koop kracht te krijgen die straks vol doende afval oplevert. Dan kunnen ze zelf recyclen. Verder werken ze hard aan eigen ijzer- ertsmijnen om zelf meer staal te kunnen maken. Ze hebben ook geen zin om nog lang de hoofdprijs te betalen voor Eu ropees staal." Voorlopig wordt er nog volop geprofiteerd. Vooral in de auto industrie is veel hoogwaardig schrootafval op te halen. Waar dat voorheen via vaste contrac ten en stabiele prijzen verliep, worden nu internetveilingen uitgeschreven. Fabrikanten als Volkswagen vangen zo, naar verluidt. 30 cent per kilo. Een aardige bijverdienste voor een autofabrikant die jaarlijks vele tonnen schroot over heeft. Elbertsen ziet ook nog andere winnaars. „Je hebt ijverige par ticulieren die nu stad en land afspeuren naar oud ijzer en ge regeld een aanhangwagen vol komen afleveren. Zo proberen mensen hun AOW'tje een beet je aan te vullen. Het zijn voor ons natuurlijk maar kleine par tijtjes in vergelijking met de vrachtwagencombinaties die hier binnenrijden, maar ooit zijn we zelf ook heel klein be gonnen. Laat ze maar komen." (advertentie) Profiteer nu van de actie én van CV-plus met unieke garantie van 5, 10 of 15 jaar bij uw ATAG SelectDealer. Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-2824 2824 utrecht/anp - Steeds n mensen krijgen een varia le loonsverhoging, die afh kelijk is van iemands pre: tie. De automatische e: periodiek begint langza maar zeker te verdwijr Dit blijkt uit het Natior Beloningsonderzoek 2 van de Human Cap Group. Bij een variabel b« ningssysteem krijgt iem; die goed presteert een b* salaris. Blijven de presta achter bij de verwachting dan .moet de werknemer doen met het basisloon. In 2003 was 40 procent1 de periodieken afhanke van een beoordeling. In 21 was dat percentage geste] tot 55. De bedrijven die het jaarlijks terugkerend 1 derzoek hebben meegeda verwachten dat de lonen mend jaar nog geep 2 p cent stijgen. Die stijg wordt veroorzaakt door ir dentele loonsverhoging zoals periodieken en bon sen. Een structurele verl ging zit er komend jaar r in. Dat is overeenkomstig nullijn die het kabinet v* ogen staat. Afgelopen j bedroeg de loonstijging middeld 3.3 procent. Bij de pensioenen voon de HC Group een einde het eindloonsysteem, wa bij het pensioen is gebase» op het laatst verdiende sa ris. Inplaats daarvan ra het middelloonsystei steeds meer in zwang. Het grote voordeel van Albert Heijn. De schappen in de Albert Heijn-filialen zijn met de nieuwe actie overhoop gehaald. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9