Nederland en Duitsland in gevechtsgroep BUITENLAND Afrikaner boeren zitten nu aan bij het ANC Vette Hongaarse hap is een nachtmerrie voor gezondheidszorg Basajev: Ik organiseerde actie Beslan Lubbers: Tsjetsjenen niet terugsturen KAMPEER j> CARAVAN ij JAARBEURS Baasje vindt hond in de pot Tweeling ongedeerd na bizarre vlucht Europese defensie van de grond Aan de dood ontsnapt Roofoverval op toestel KLM in Johannesburg /jimj iten Anne i in Duitsland -Voor het eerst worden nten van het dagboek Frank in het Achter- ef, in Duitsland ten- iteld. De teksten van het jken joodse meisje, (945 in het concentratie- ergen-Belsen stierf, zijn jin oktober te zien in i Historisch Museum lm. Op de vellen papier [de 14-jarige Anne haar iiingen uit het later we- Jjemd geworden dag- Ier, dat zij in Amsterdam De teksten waren tot [én keer eerder buiten id te zien. zaterdag l8 SEPTEMBER 2004 de )m uitbreiding van 4 rinkhanenplaag van de 00- jftien jaar te voorko- )ben donorlanden nog niljoen dollar geschon- jens Jacques Diouf van 'J sfcedselorganisatie moet ondernomen worden, e plaag anders oncon- lar wordt. plaag stralië Khatami als )|ger Annan - Iran wil president led Khatami naar vo ren als opvolger van generaal Kofi Annan terenigdq Naties. Dat «id-vice-president Gha- »d gezegd, aldus het (staatspersbureau IRNA Ghafourifard denkt >matigde Khatami zeer jCOpis om de „dialoog tus- Vschavingen" te leiden. ;dat Khatami voor ont- jg in de wereldpolitiek 0 [gen. Het mandaat van bjoopt eind 2006 af. limactivisten Sll^ast in Spanje Tien Pakistanen die vyflag in Barcelona zijn op- j) jHp verdenking van het an radicale moslims, 1% fcoorlopig nog vastzitten, '""nep zijn valse identi- :ren en boeken gevon- raé betrekking tot leider lin Laden van het ter- n kerk al-Qaeda. De poli- *|oedt dat de Pakistanen Ir fundamentalistische groepen stuurden. en door an Jeanne joMiNGO - De tropische inne heeft twee levens Ede Dominicaanse Re- IMeer dan 13.000 men- [er geëvacueerd. Twee iden vielen op Puerto ^nne koerst nu naar de s. Orkaan Ivan is in jfgenomen, maar heeft nidoosten van de VS ze- lensenlevens geëist. khanen eren Afrika Sjamil Basajev. Archieffoto: Reuters door onze correspondent Remco Reiding moskou - De meest gezochte man van Rusland, Sjamil Basa jev, heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor de gijzelingsactie in een school in Beslan. Daarbij kwamen twee weken geleden ongeveer 370 mensen om, onder wie veel schoolkinderen. In een brief aan de Russische president Vladimir Poetin, ge publiceerd op de separatisti sche website kavkazcenter.com, beloofde Basajev af te zien van verdere aanslagen als Poetin zijn eisen zou inwilligen.,,Onaf hankelijkheid in ruil voor veilig heid," stelde de Tsjetsjeense re bellenleider voor. De Tsje tsjeense krijgsheer geeft Poetin de schuld voor de bloedige af loop van de gijzelingsactie. „De Kremlin-vampier vernietigde en verwondde duizend kinderen en volwassenen door het bevel voor een bestorming van de school te geven om wille van zijn imperialistische ambities en het behoud van zijn eigen troon," schrijft Basajev in zijn verklaring, die hij ondertekende met zijn rebellennaam Abdal- lah Sjamil. Hij zei de bloedige afloop te betreuren. Poetin zelf haalde gisteren nog eens hard uit naar westerse lan den die pleiten voor onderhan delingen met de rebellen. Zulke verzoeken doen de president denken aan de mislukte po- ginSgen om in 1938 met Adolf Hitler tot een vergelijk te ko men om de vrede te handha ven. „Natuurlijk, de schaal van gevolgen is verschillend, maar de situatie is vergelijkbaar," zei Poetin. Basajev ontkende gisteren dat zijn groep wordt gesteund door internationaal opererende ter roristen, zoals het al-Qaeda- netwerk van Osama bin Laden. Uit het buitenland ontving de Tsjetsjeense rebellenleider dit jaar slechts één keer geld, tien duizend dollar. „Ik ken Bin La den niet. Ik ontvang geen geld van hem, al zou ik een aanbod niet afslaan. De organisatie van de gijzelingsactie in Beslan kostte volgens Basajev achtdui zend euro. „We hadden onvol doende geld om de actie in Moskou uit te voeren", zei hij. Basajev stuurde de 33 rebellen, onder wie twee vrouwen, op woensdag 1 september mede daardoor naar school nummer 1 in het Zuid-Russische stadje De Europese Unie moet het groeiend aantal Tsjetsjenen dat na de schoolgijzeling in Beslan asiel zoekt, niet terugsturen. Dat zei Ruud Lubbers, de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, gisteren tijdens een bezoek aan Polen. Dat land heeft te maken met een toename van Tsjetsjeense asiel zoekers sinds de gijzeling. „Tsjetsjenen moeten het recht heb ben om op de deur van Europa te kloppen. Wanneer ze aan kloppen moeten we ze niet wegsturen", aldus Lubbers. „We kunnen ze ofwel de vluchtelingenstatus geven, wat Polen al doet, ofwel een tijdelijke status. En als ze niet in Polen willen blijven, moeten ze het recht krijgen naar andere EU-landen door te reizen", vindt de Unhcr-baas. Beslan. Hij zei dat hij de gijzel nemers persoonlijk tien dagen heeft getraind in een bos bij het dorpje Batako-Joert, op nauwe lijks twintig kilometer van Be slan. seoul/anp-afp - Boshing- tang-soep heet het en je maakt het van hond. De drie Zuid-Koreanen die het hondje van hun baas in de pan stopten en oppeuzel den, kunnen een schade claim van zo'n 70.000 dol lar tegemoet zien. Toen hun werkgever erachter kwam dat zijn hond in de pot was verdwenen, deed hij aangifte. Volgens hem was het dier van een zeer kostbare ras Jindo, en moe ten de Bourgondiërs hun uitspatting duur betalen. Cairo/anp-dpa - Een Egyptische tweeling van acht maanden oud, die na een gasexplosie met matras en al uit een raam op de vierde verdieping werd gebla zen, heeft een bizarre vlucht ongedeerd overleefd. De meis jes Amal en Amaal werden hui lend, liggend op hun matras, aangetroffen op een onverhard schoolplein niet ver van hun huis. „Ze hebben er niet eens een schram aan overgehou den", aldus de opgeluchte moeder van de tweeling giste ren in een Egyptisch dagblad. Door de explosie stortten de buitentrap, meerdere wanden en delen van het dak in. De ou ders en twee oudere zussen van de tweeling wisten op tijd uit het huis te komen. Alleen de moeder raakte gewond, zij brak een been. amman - De Jordaniër Turki Breizat knuffelt zijn dochtertje op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman. Dolgelukkig omdat hij zijn hachelijke avontuur in Irak overleefde. Zijn ontvoerders lieten hem gaan toen zijn werkgever besloot geen zaken meer te doen met Irak. In tussen gaat het geweld in Irak door. Gisteren een aanslag met een autobom in Bagdad, weer gericht op politieagenten. Acht mensen kwa men om. In Fallujah werd gisteravond opnieuw gebombardeerd, nadat daar donderdagavond bij een Amerikaanse luchtaanval tientallen Ira kezen, onder wie veel vrouwen en kinderen, om het leven kwamen. De Duitse regering heeft de circa 100 Duitse staatsburgers in Irak drin gend opgeroepen het land te verlaten in verband met .een toegenomen kans op ontvoeringen of aanvallen op buitenlanders. Foto: EPA door onze correspondent Hetty van Rooij NOORDWUK - Nederland gaat sa men met Duitsland een snel in zetbare gevechtseenheid van vijftienhonderd man vormen, die overal ter wereld inzetbaar moet zijn. Het wordt de eerste Europe se gevechtsgroep van de tien tot vijftien die Europa er over enkele jaren moet hebben. Minister Kamp van defensie en zijn Duitse collega Struck heb ben gisteren in Noordwijk, waar de Europese defensieministers vergaderen, hun handtekening gezet onder de Duits-Neder landse samenwerking. Neder land en Duitsland hebben al een gezamenlijk legerkorps, en de gevechtsgroep kan daaruit moeiteloos worden gevormd, meent Kamp. De eerste Europese 'battle groups' moeten volgend jaar al inzetbaar zijn. De gevechtseenheiden moeten overal ter wereld snel - des noods met geweld - conflicten beëindigen. De Europese Unie zorgt dat er een politiemacht achterblijft wanneer de solda ten vertrekken, en werkt vervol gens aan de wederopbouw van het crisisgebied. De Duitse mi nister Struck sprak gisteren van 'een heel nieuwe vorm van sa menwerking'. De EU-ministers hebben onge veer tien 'battle groups' in de verf gezet. Naast het akkoord met Duitsland zoekt Nederland samenwerking met Groot-Brit- tannië en met Litouwen. Span je, Frankrijk en Italië willen op eigen kracht een gevechtseen heid vormen, Duitsland zoekt samenwerking met Frankrijk, eventueel aangevuld met Span je en België. Volgende maand moeten de afspraken concreet zijn, aldus minister Kamp giste ren in Noordwijk. „En ik sluit niet uit dat er nog meer combi naties volgen". In Noordwijk werd tevens be kendgemaakt dat de EU begin december de ordehandhaving in Bosnië overnemen van de NAVO. Vanaf 1 januari volgend jaar moet de operatie volledig onder Europese leiding staan. De Amerikanen willen zich te rugtrekken uit Bosnië. Van de huidige 7000 NAVO-troepen is al meer dan 80 procent afkom stig uit EU-landen. De meeste EU-lidstaten zullen meer mili tairen naar Bosnië sturen, om de troepenmacht met de nieu we naam ALTHÉA op peil te houden. Nederland behoudt ongeveer vijfhonderd militairen in Bosnië. Delen van oostelijk kampen met de groot- khanenplaag in tiental- Het gaat vooral om ;e exemplaren. De be jel met pesticiden zal fors ipgevoerd om te voor- at de insecten de ko- 00 reken groeien. nker virus tnu baan - De in mei gearres- uitse tiener Sven verantwoordelijk voor - en Netsky-worm, die )mputers in de hele illegde, maakt tegen- )eveiligingssoftwaie Duits computerbe- achttienjarige jongen rsaksen volgt een op- >t programmeur. |r Oostenrijk verklaard istad - Paus Johannes verklaart 3 oktober de kse keizer Karei I zalig. 17-1922) was van 1916 keizer van Oostenrijk van Hongarije. Vol- 'aticaan heeft Karei ds door het katholieke en leiden. Hij was de itieke leider die tijdens Wereldoorlog de vre- gen van paus Benedic- ieft ondersteund. g stelt i aan airco's Er komen in China st- els voor het gebruik 's. Er moet zuiniger jie worden omge- ien gebruikers mogen ier de temperatuur !r de 25 graden zetten, vordt gecontroleerd, is ijk. China kampt al ja- ien energiecrisis. Air- en verantwoordelijk liefst 15 procent van iegebruik. In hete zo- Is dit jaar, zijn de ap- oed voor 40 procent >tale stroomgebruik. Overvallers weg met onbekende buit johannesburg/anp-afp-dpa - Op de internationale luchtha ven van Johannesburg in Zuid-Affika is een KLM-toe- stel overvallen tijdens het uit laden van een waardezen- ding. Dat maakte de KLM gis teren bekend. Bij de overval raakten drie politiemannen gewond, van wie twee ern stig. De daders wisten te ont komen. Over de omvang en aard van de buit wil de KLM niets zeggen. Op het moment dat de Boeing 747-400 Combi uit Amsterdam werde over vallen, waren de passagiers al uit het vliegtuig. De politie greep in waarna een vuurge vecht uitbrak. Een woprd- voerder van de KLM bevestig de dat de overlaller 'iets' heb ben meegenomen, maar wil de geen details geven. De Zuid-Afrikaanse krant The Star meldde dat het goud en diamanten betrof. De daders kwamen met een laadkarretje bij de Boeing, verklaarden ooggetuigen. Het is nog onduidelijk hoe het mogelijk was dat de daders zonder problemen het be waakte platform konden be reiken. Het KLM-toestel raak te niet beschadigd en vertrok later met een vertraging van vier uur. De KLM gaat de pro cedures van waardezendin- gen naar Johannesburg op nieuw bekijken. De Zuid-Afrikaanse politie sprak van een „heel normale misdaad". Ontwerpers van de apartheid gaan op in partij van oude tegenstanders door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Veel Afrikaners zul len zich omdraaien in hun graf. Opnieuw. De National Party (NP), de partij die de afstam melingen van vooral Neder landse boeren een thuis gaf en en passant de Apartheid uit vond, was al opgegaan in de New National Party (NNP). Die partij koos niet alleen voor sa menwerking met de vroegere vijand, het Afrikaans Nationaal Congres, maar is er nu ook in opgegaan. Nooit een saai moment met Afrikaners. In de oude tijd wa ren er altijd ruzies, splitsingen en schisma's, die steevast ein digden met het besluit van één van de partijen op de huifkar te stappen en ergens anders een nieuw leven op te bouwen. Koppig overleven is door de cir ca drie miljoen Afrikaners in het land tot kunst verheven. Maar of de huidige keuze van hun leiders voor de meest ultie me vorm van 'realpolitik' de juiste is, valt te bezien. NNP-leider Marthinus van Schalkwyk, gaf al zijn 340 wet houders en gemeenteraadsle den in het land het dringende advies zich aan te sluiten bij het ANC. De immer jeugdig ogende Van Schalkwyk, die daarom niet afkomt van zijn bijnaam 'Kort- broek', organiseerde zelfs road shows samen met groepen 'ka meraden' om twijfelaars over de streep te trekken. Hebben ze geluisterd? In de hoofdstad Pretoria, een Afrika ner bastion, grimast NNP-frac- tieleider Eddy Jacobson, die in de slechte oude tijd burgemees ter was van Pretoria. Hij heeft zijn nieuwe partijkaart nog niet, maar is al wel trots op zijn ANC-lidmaatschap. En vindt er niets geks aan. „Het ANC heeft ons compleet verrast. Ze is naar het midden opgeschoven en heeft een economisch pro gramma dat vrijwel hetzelfde is als het onze. Dit land is nog nooit zo goed geregeerd als nu." Jacobson, een beminnelijke heer van 65, wil wel toegeven dat er wat opportunisme in het spel is, maar voelt toch dat zijn keuze de juiste is. „Zuid-Afrika heeft nog enorme problemen, die samenwerking van blank en (advertentie) 18""24 SEPTEMBER 2004 UTRECHT POWERED BY Voorverkoop www.kampeercaravaniaarbeurs.nl Info 0900-522723 87 www.skyradio.nl zwart vereisen." Hard oppositie voeren, zo heeft Jacobson ont dekt, werkt niet in een Afri kaanse cultuur. „Ik heb gezien dat je veel meer bereikt als je met een zwarte collega om de tafel gaat zitten." En zo komen kopstukken van een partij die racisme institutionaliseerde tot de ontdekking dat zwarte Afri kanen niet alleen redelijke mensen zijn, maar ook nog eens een superieur politiek sys teem kennen. Jacobson moet er ook om lachen, maar is serieus als hij zegt: „Ons zijn de ogen geopend." Dat klinkt goed, maar er is een andere realiteit. De NNP haalde bij de verkiezingen dit jaar nog geen twee procent van de stem men. De Afrikaners stemmen tegenwoordig op de agressieve oppositie voerende Democrati sche Alliantie, traditiegetrouw het bastion van de blanke En gelstalige Zuid-Afrikanen. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Hongarije is een land waar de geschiedenis wei nig genade mee heeft gekend. Het fascisme van de jaren '30, de Tweede Wereldoorlog veran derde de hoofdstad Boedapest in een slagveld, en in 1956 ver morzelden Sovjettanks duizen den rebellen. Maar vandaag le ven Hongaren korter dan in de jaren '30, tijdens de Tweede Wereldoorlog of in 1956. Hon garen leven ook korter dan Al banezen, de armste Europea nen. Wie bij een Brit of een Frans man informeert naar zijn wel bevinden, krijgt vergelijkbare antwoorden. Een Brit voelt zich altijd 'fine', een Fransman al toos 'bien'. Maar in Hongarije luidt het stereotiepe antwoord 'meguagyok', wat zoveel bete kent als 'ik leef nog'. Dat is nauwelijks een overdrij- Nergens in Europa eten de bewoners zo vet en leven ze zo kort ving. Hongarije heeft het hoog ste sterftecijfer door kanker van Europa, vijftig procent hoger dan in bijvoorbeeld Polen. En wie niet aan kanker sterft, wordt wel geveld door een hart aanval. Vooral bij Hongaren van middelbare leeftijd slaat het noodlot toe. Een Hongaarse vrouw tussen de 45 en 54 jaar heeft een tien keer grotere kans op een dodelijk hartinfarct dan een Fran^aise in die groep. Alle statistieken zijn desastreus. In de jaren '70 leefde de gemid delde Hongaar langer dan een Oostenrijker; nu leeft hij bijna zeven jaar korter. De levensver wachting is in Hongarije maar 3,5 jaar hoger dan in 1960, toen het sterftecijfer een dip kende. Maar Hongaren worden van daag de dag minder oud dan in het grootste deel van de vorige eeuw. Dat is des te schrijnen- Een slager in Hongarije met de kolbasz, een pikante lekkernij. Hon garen zijn gek op vet voedsel. Foto: GPD/Martin Fejer der, omdat de medische zorg vooruit is gegaan. Zo is de kin dersterfte wel gedaald. Honga rije, voorwaar niet het minst ontwikkelde EU-lid, legt het zelfs af tegen de miserabele lan den in de Kaukasus en op de Balkan. Eén reden is voedsel. Wie bij een Nederlandse slager om reuzel vraagt, wordt be schouwd als niet goed bij zijn hoofd. De gemiddelde Hongaar verorbert jaarlijks 23 kilo in van het spul, als broodbeleg of als braadvet. „En dat is alleen maar wat wij in de winkel en op de markt kopen," zegt Gabor Vajka, hoofd van het Instituut voor Voeding in de hoofdstad Boedapest. „Daarnaast hebben veel mensen hun eigen varkens, die ze zelf slachten." De traditionele Hongaarse keu ken geldt als ongezond. „Wie Hongaars eet, eet zoals vroe ger", verklaart Vajka, een jeug dig ogende zeventiger die zweert bij zeevis. „Er heeft geen enkele evolutie plaatsgevonden. Als je gezond wilt eten, moet je buitenlands eten. Maar kom daar eens om op het platte land." Hoewel de straten van Boeda pest uitpuilen met anorexia achtige tienermeisjes in minus cule kleertjes, is vetzucht op la tere leeftijd regel. Meer dan de helft van de Hongaren boven de 25 jaar weegt te veel, en een op de vijf geldt als zwaarlijvig. In Europa zijn alleen de Britten vleziger. Met een jaarlijkse consumptie van tien liter pure alcohol per hoofd komt Hongarije formeel ook op de tweede plaats in Eu ropa, na Ierland. „Maar in wer kelijkheid is ons cijfer veel ho ger," aldus Vajka. „Heel veel mensen stoken hier hun "eigen alcohol, die bovendien van slechte kwaliteit is." Vetzucht, alcoholisme en - een andere kwaal - tabaksverslaving kunnen echter niet verklaren waarom Hongaren eerder ster ven dan tijdens de laatste we reldoorlog, toen de gezond heidszorg slechter was en ar moede wijdverbreid. Daarvoor is nog een factor nodig: chroni sche stress. Het is misschien geen toeval dat de stresstheorie, die van 1936 dateert, werd bedacht door een Hongaar, Janos Selye. Want Hongaren zijn meer ge stresst dan wie ook. Hongaren zijn gedeprimeerd omdat ze op hun werk worden gekoeio neerd, te weinig verdienen, de buren onaardig vinden, te lang moeten werken, zelfs omdat ze in 1919 tweederde van hun land kwijt zijn geraakt. En wie zijn het meest gestresst van ie dereen? De artsen zelf, die de ene kankerdiagnose na de an dere moeten stellen. Een op de vijf dokters, zo bleek uit een re cent onderzoek, lijdt aan de pressies en tachtig procent is uitgeput. Sterftecijfer onder art sen? Significant hoger dan on der hun patiënten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5