Pech voor de Wegenwacht Krachtige aanpak van tuberculose BINNENLAND Nieuw Samir A, het raadsel van een 'leuke knul' die terrorist wil zijn Onderzoek moord Nienke heropend TPYPf rSTÏH Dodelijke bijwerking medicijn Verdachten opsluiten Haagse zussen vrij Dromen van f iülsta vantiMïR3ïElïi Ter herinnering Frankrijk van Seasons \lu in de winke Meld u nü aan! Optimisme commissie-Duivesteijn Besmettingen uit Oost-Europa bij Van Till n (12) bijna ;eknuppeld L - De politie heeft gis- fcg een 14-jarige jongen Kaag gearresteerd ctie Jrdt verdacht een 12-ja- (rtgenoot te hebben wil- Joorden met een honk- jpel. Het slachtoffer irgewond. De dader |end dat hij bewust met hel heeft geslagen. De H niet meer kwijt dan «ake is geweest van een rede dag naar pers mobiel toweg ar ^lnei fni' ast voor gen Hirsi Ali De nationale re- Beft in Den Haag een 111 nan aangehouden, die lacht van het bedrei- 194 »t WD—Kamerlid Ay- Ui. De vermoedelijke leeft volgens het lan- ;et een dreigbericht op iplaatst. Na de uitzen- augustus van het te- [tamma Zomergasten jsi Ali te gast was, ver tui p internet dreigbe- een forum bij Micro- ieting (MSN). 4are school ut v itse echneuten d. I ee - In Groningen gaat ho n volgend schooljaar ïten technasium be- ;ze scholingsvorm, he 5 vijf middelbare de provincie Gronin- scholieren met be- gvoor bètavakken en s extra's gaan bie- lee voor de oprichting chnasium bestaat al Dankzij een subsidie 10 euro kan het idee adwerkelijk worden (lem tussen en perron - Een 56-jarige man irmiddag in Amster- |lgewond toen hij met - "lissen een vertrekken- in het perron terecht- Igens omstanders lachtoffer uit bij de VTC en bleef toen ibekende oorzaak aan de metro haken, ro vertrok, werd de meters meegesleept been klem kwam te 'n de onderkant van ijtuig en de perron- 'litie onderzoekt hoe heeft kunnen zaterdag l8 SEPTEMBER 2004 De pers krijgt dit jaar le niet maandag on- 'O, zoals gebruikelijk, 1 dinsdag, enkele uren mingin de rede uit- [et kabinet heeft dat iloten. De maatregel :n in verband met het van de miljoenennota in de afgelopen da- wilden niet het risico de troonrede ook nog aldus vice-premier afloop van de minister- nderschept fitesse-fans ikei O0|- Vijf supporters van iini jn gisteravond in Den :re, rresteerd wegens geweldpleging. De po len Haag onderschep- grje competitiewedstrijd vj Haag - Vitesse één van oh ssen omdat Arnhemse bij s zich onderweg had- val ragen. In de bus zijn en [en aangericht. Ondui- hoe groot de schade ikv ide door Mayke Calis Rotterdam - Hij wilde vechten in Tsjetsjenië, werd in Nederland tot twee keer toe opgepakt omdat hij een aanslag zou voorbereiden en staat donderdag voor de rechter. Wat bezielt de pas 18-jarige Samir A., alias 'Mo'? Niemand begrijpt het, zo blijkt uit gesprekken met zijn klasgenoten, een leraar en zijn ouders. De kleine Samir wilde later dokter worden. Zijn moeder lacht als ze eraan denkt. „Hij te kende altijd ziekenhuizen, met zichzelf in een witte doktersjas met lange rijen patiënten. De arme mensen mochten gratis." Niet schaamte maar ongeloof overheerst bij de ouders van Samir A.. Hun zoon een terro rist? „Het kan gewoon niet waar zijn", zegt zijn vader. Toch staat Samir donderdag voor de rechter omdat hij een terroristische aan slag zou hebben voorbereid. Het is al de tweede keer dat hij ervoor is opgepakt. En daarvoor, als 16-jarige, was hij al met een vriend naar Tsjetsjenië vertrokken, om met zijn moslimbroeders tegen de Russen te vechten. Samir werd op 30 juni in Rotterdam opgepakt bij een gewapende overval. Bij het doorzoe ken van zijn huis vond de politie kaarten en plattegronden van gebouwen (onder andere de Tweede Kamer) en spullen om een bom mee te maken. De vondst leidde tot het af kondigen van een terreuralarm. Samirs ouders vertellen nooit goed geweten te hebben wat er precies in hun zoon omging. Zijn vader zegt: „Wij hebben hem niet ex treem islamitisch opgevoed." Wel vroeg Sa mir zich op twaalfjarige leeftijd af waarom er op zoveel plekken op de wereld tegen mos lims werd gevochten. „Waarom moeten ze ons altijd hebben?" Samir stapte van het gymnasium over naar het VWO op het Am sterdamse Cartesius Lyceum. Daar, op het schoolplein, leunen een paar jongens tegen de muur. Het is pauze en ze roken een siga ret. „Samir? Dat is een goeie jongen", zegt een oud-schoolgenoot. „Slim, rustig. Maakte nooit problemen." Een oud-klasgenoot met een klein baardje zegt: „Ik heb nooit ook maar iets gemerkt van extreme ideeën. Na tuurlijk discussieerden wij over de islam. Maar nooit in de zin van aanslagen of, zoals Samir deed, naar Tsjetsjenië gaan. De oud klasgenoot kan er met zijn hoofd niet bij dat Samir nu vastzit. „Hij had net een zoontje ge kregen en hij was getrouwd, dat is wat ik niet begrijp." In 4 vwo blijft Samir zitten. Vanaf dat school jaar begint hij te spijbelen, vertelt Cor Meijer, leraar geschiedenis op het Cartesius. „In de winter van dat jaar was hij een tijdje weg door die reis naar Tsjetsjenië." De school wil Samir een tweede kans geven. Maar hij blijft spijbe len en haalt zijn toetsen niet in. Aan het einde van het jaar adviseert de school hem naar 4 havo te gaan. Maar Samir wil naar een andere school en schrijft zich in op de is lamitische scholengemeenschap Ghaldoun in Rotterdam. In 2003, aan het begin van dat schooljaar, woont Samir nog in Den Haag. Bij zijn vrien din Abida, ex-woordvoerster van de omstre den liefdadigheidsinstelling Al Aqsa. Met haar trouwt hij en verhuist Samir later naar de ha venstad Rotterdam. Volgens zijn vader staat Samir aan het eind van die zomer een poosje op een markt in Den Haag, waar hij islamitische boeken ver koopt. Maar na een paar maanden houdt hij het voor gezien. Hij verkoopt te weinig en het is koud en nat. Onbegrijpelijk vinden zijn ouders het dat Samir in diezelfde periode in Den Haag met vier medeverdachten wordt opgepakt wegens het voorbereiden van een bomaanslag. Twee weken later wordt hij we gens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. Als de politie Samir in juni voor de tweede keer oppakt, is zijn zoontje net een maand oud, hijzelf nog zeventien en heeft hij zijn school jaar aan de islamitische scholengemeen schap Ghaldoun succesvol afgerond. „Hij zou volgend jaar naar 5 havo gaan, zegt zijn moeder. e - Een 79-jarige man veen is gistermiddag 1de aangehouden iet zijn scootmobiel de «J48 op wilde rijden. De ;steerde hevig toen de m en zijn karretje in «busje naar huis wilde De man had namelijk :n bord gezien dat id de weg op te gaan. politie was dat niet I, omdat de man geen een zandpaadje had im de weg te bereiken. aan oude jen gevonden cheologen hebben we Utrechtse stads- die Rijn 121 zilveren 'onden die dateren }te helft van de achtste leeste van de munten sceatta's, die eraan dat de heerschappij [en-Nederland destijds in Friese handen ins archeoloog E. ijn in Friesland en el- ropa eerder dergelijke wonden, maar nooit Blijk als in Leidsche garderen - Op de Generaal-Majoor Koot Kazerne in het Gelderse Garderen zijn giste ren herinneringsmedailles uitgereikt aan militairen die van maart tot juli 2004 tot in Irak hebben gediend. De op 10 mei in Irak omgekomen militair Dave Steensma heeft de medaille Vredesoperaties postuum gekregen. Het ereteken is onlangs aan zijn weduwe uitgereikt, zo maakte Defensie gisteren bekend. Foto: ANP/Vincent Janink (advertentie) driehuis/gpd - Verpleeghuisartsen zijn gewaar schuwd voor bijwerkingen van het geneesmid del risperidon dat wordt toegediend aan de mente bejaarden. Drie bewoners van verpleeg huis Velserduin in Driehuis zijn daaraan overle den. Dat blijkt uit een publicatie in het septem bernummer van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, een vaktijdschrift, waarin drie artsen van Velserduin de gevallen beschrijven. Risperidon wordt veelvuldig in verpleeghuizen maar ook in psychiatrische ziekenhuizen toege diend aan zeer agressieve demente bejaarden en mensen met schizofrenie. Het is tien jaar op de markt en staat in de protocollen van de ver pleeghuizen nog steeds als veilig omschreven. De overledenen zijn twee demente mannen van 78 en 76 jaar en een demente vrouw van 72. Naast vergevorderde dementie hadden ze ook tal van lichamelijke klachten. Volgens verpleeg huisarts A. Rolvink van Velserduin worden de bij verschijnselen van risperidon - koorts en onrust - vaak niet herkend omdat ze veel lijken op die van normale infectieziekten. „In veel verpleeg huizen wordt het beleid gevoerd die niet meer uitgebreid te behandelen wanneer bewoners in de laatste levensfase zijn. Dan past het ook niet om onderzoek te doen waardoor je de bijver schijnselen op het spoor kunt komen." Het College ter Beoordeling van Geneesmidde len is bekend met de bijwerkingen van het mid del dat sinds 1994 op de markt is. Volgens een woordvoerster zijn de bijwerkingen gepubli ceerd op de website. „Elke arts hoort zich daar van op de hoogte te stellen." Waarom het medi cijn nog wel als veilig in de protocollen staat weet ze niet. „Dat is niet aan ons maar aan de beroeps groep." Woordvoerder P. Korte van fabrikant Janssen- Cilag ziet het artikel in het vakblad als een extra waarschuwing in de richting van artsen. Ook hij wijst er op dat de bijwerkingen bekend zijn. Er wordt in de bijsluiter naar verwezen. Seasons L Buxus Kfadtarue Al het goede van het Franse land €4/^ (advertentie) Nederland kan nü eindelijk kiezen voor goedkopere pechhulp! Complete pechhulp voor C 50,- per jaar Binnen 30 minuten direct hulp Andere bestuurders gratis meeverzekerd Standaard woonplaatsservice Buiteniandhulp slechts C 25,- Géén inschrijfgeld of lidmaatschap Tot 15% korting bij geen pech Gratis opzegservice bij de ANWB Bel gratis 0800 - 0504 Of ga naar www.routemobiel.nl ROUTE MOBIEL. SNELLER EN GOEDKOPER BIJ PECH ONDERWEG. rotterdam/anp - Justitie gaat de moord op de 10-jarige Nien ke Kleiss uit Schiedam opnieuw onderzoeken. Nieuwe informa tie wijst in de richting van een andere verdachte dan de man die in 2002 door het gerechts hof in Den Haag is veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs. De nieuwe verdachte is een 25- jarige Rotterdammer die recent is aangehouden voor een ande re zaak, maar met een verkla ring kwam over de moord op het Schiedamse meisje. De man heeft die verklaring volgens een woordvoerder van justitie in Rotterdam overigens ook weer ingetrokken. Hij zit nog vast. De veroordeelde man uit Vlaar- dingen kreeg de straf niet alleen voor de moord, maar ook voor het ernstig mishandelen van een 11-jarig vriendje van het meisje. De Hoge Raad bepaalde vorige week nog dat het onder zoek naar de moord niet wordt heropend. Het nieuwe onderzoek wordt volgens het openbaar ministe rie verricht door een ander po litieteam van het korps Rotter dam-Rijnmond dan het team dat de zaak destijds onder zocht. De leiding is in handen van twee andere officieren van justitie. Het meisje werd op 22 juni 2000 op klaarlichte dag in het Beatrixpark verkracht en ge wurgd. Haar vriendje Maikel werd op gruwelijke wijze mis handeld en voor dood achter gelaten. De politie arresteerde de nu veroordeelde man enkele maanden na de moord. Hij be kende de misdrijven, maar kwam daar later op terug. den haag/anp - De commissie- Duivesteijn heeft gisteren een punt gezet achter drie weken hoorzittingen. De vijf leden gaan nu aan de slag met het op stellen van een rapport en nog belangrijker een 'toetsingkader' of een set criteria voor grote in- ff aprojecten. De Tweede Kamer zou zo meer greep moeten krij gen op toekomstige projecten, met voorop de Zuiderzeelijn. Commissievoorzitter Duives- teijn toonde zich gisteren „op timistisch". De verzamelde in formatie biedt „een waaier van den haag/gpd - De aanpak van tuberculose wordt sterk opge voerd om te voorkomen dat de ziekte uit de hand loopt. Door de uitbreiding van de Europese Unie met de Oost-Europese lan den komen meer mensen ons land binnen die zijn besmet met tbc. Daar zitten ook varianten bij die moeilijk zijn te behandelen. Volgend jaar wordt de kennis van alle GGD's verzameld in ze ven nieuwe tbc-centra. In afge legen regio's komt een bus met apparatuur om tbc bij mensen op te sporen. Dit is vergelijk baar met de bus waarin vrou wen kunnen laten controleren of ze borstkanker hebben. In de centra gaan drie artsen zich op de opsporing en bestrij ding van de besmettelijke ziekte storten. Nu ziet een arts gemid deld slechts één tbc-patiënt per jaar in zijn spreekkamer. Als de tuberculosebestrijding zo ver snipperd blijft als nu, verwatert de kennis en bestrijding, vreest GGD Nederland. Het aantal tbc-patiënten dat in Nederland werd opgespoord, lag de afgelopen jaren vrij con stant rond de 1400. Daarnaast worden nog eens 1600 mensen preventief tegen tbc behan deld. Tbc is in ons land vooral een importziekte: 63 procent van het totaal aantal meldingen is afkomstig van mensen met een niet-Nederlandse achter grond. Vaak gaat het om illega len, drugsgebruikers en daklo zen. Vooral de toetreding dit jaar van Oost-Europese landen tot de EU is voor het KNCV Tuber culose Fonds reden voor zorg. Van de 391.000 tbc-patiënten die in 2001 in Europa werden geregistreerd, woont het over grote deel in Oost-Europa. In woners van deze landen hoe ven zich niet langer verplicht op tbc te laten screenen als zij een ander EU-land binnenko men. De kans op verspreiding van de ziekte wordt daarmee extra groot. Wereldwijd sterven jaarlijks twee miljoen mensen aan deze besmettelijke infectieziekte, die via hoesten op anderen kan worden overgebracht. den haag/anp - De twee ver dachten in de zaak van de twee Haagse zussen die mogelijk meerdere jaren werden vastge houden in het huis van hun ou ders, zijn weer op vrije voeten. De raadkamer van de recht bank in Den Haag ziet onvol doende redenen om de vader (48) en broer (21) van de zussen nog langer in de cel te houden. Dat meldde een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM) gisteren. Het OM stelt dat beide mannen nog altijd worden verdacht van wederrechtelijke vrijheidsbero ving en poging tot zware mis handeling van de 16- en 19-jari- ge zussen. „Het onderzoek loopt nog altijd", aldus de zegs man van justitie. Op vrijdag 6 augustus bevrijdde de politie de zussen uit hun ou derlijk huis in de Haagse wijk Transvaal. Ze bleken te zijn mishandeld. De ouders werden gearresteerd en de 21-jarige broer meldde zich de volgende dag op het politiebureau. De politie maakte de zaak drie da gen na de bevrijdingsactie be kend, inclusief de mededeling dat de ouders de meisjes moge lijk een of meer jaren zouden hebben opgesloten. De moeder werd vrij snel vrijgelaten. Of de stelselmatige opsluiting inderdaad heeft plaatsgevon den, mag worden betwijfeld. De persofficier van justitie liet eer der al weten dat het er op lijkt dat het 16-jarige meisje naar school mocht. (advertenties) Ontdek het eilandgevoel BOEKviAwww.texel.net OF BEL VVV TEXEL 0222 314741 van til 20041 Slaapkamermeubel om verliefd op te worden. Talloze varia ties in maten, materiaal, kleur en accessoires. Zoals gebogen hoofdeindpanelen uit één stuk en combinaties met hout of acrylglas. Alleen de eigenwijze metalen pootjes blijven in iedere uitvoering. Fancy staat in het speciale Van Til Slaap kamercentrum mogelijkheden" om tot kosten beheersing te komen, stelde hij. Tijdens de hoorzittingen ston den immers de kostenover- schrijdingen bij twee grote spooiprojecten, de Betuwelijn en de hogesnelheidslijn HSL- Zuid, centraal. De Tweede Ka mer werd twee jaar geleden on aangenaam verrast door de toenmalige Verkeersminister De Boer die een 'risicoreserve ring' van 985 miljoen euro op zijn begroting opvoerde voor tegenvallers bij de bouw van de twee spoorverbindingen. Openings tijden: NoorOerfcade 1038 Ma-Di-Wo 9.30-17.30 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten II Eigen designcentrum

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3