AVRO voor blok gezet i MEDIA Jacht op de gouden tip Herdenking Market Garden komt uitgebreid op tv Media rukken uit voor Paralympics Duitsers slaan alarm Presentator loslippig over show geldkamer is zoveelste, maar voorlopig laatste opsporingsprogramma Youri Mulder mag niet in leeuwenpak Postbank t in Duitsland en tv-rechten De Europese Com- temt voorlopig in met lpromis over de uit- jjg hten van het Duitse be- oetbal. De clubs hou- nogelijkheid om de tv-rechten via de Bun- te verhandelen, maar de ibben meer individuele ker klieden voor verkopen iwe media. Vanaf het "2OO6/2OO7 mogen clubs jeeld thuiswedstrijden :open aan aanbieders llegi biele telefonie. Verder ze alle verkooprechten lismatches die zijn be- zaterdag l8 SEPTEMBER 2004 vei l'u opiraterij is 4iel verdwenen - Het aantal uitzen- van etherpiraten is in lopen anderhalf jaar ia driekwart afgenomen lgvan de actie 'Etherf- campagne van het hap Telecom begon op penl 12003 en leverde tot een reductie van 73 van het illegaal gebruik '-omroepband' op, woordvoerster van :hap. Een speciaal het agentschap heeft lopen periode inten- itroleerd om etherpi- idsnel op te kunnen itdekkingen leidden lagname van de zend- ir en boetes tot 1100 :rhaling gold een van 2500 euro. Het ip handelt zo streng, veel klachten binnen- iver piraten. Zo hinde rnis het communicatie- ussen verkeerstorens uigen en storen ze ie apparatuur. door Berrit de Lange Hilversum - Is Mare Klein Essink net als zijn voormalige RTL-colle- ga's Tooske Breugem en Wins ton Gerschtanowitz binnenkort te zien bij de AVRO? De presen tator is vrijdag in een interview met het Algemeen Dagblad stel lig: vanaf november presenteert hij voor de omroep het program ma Bankgeheim van de BankGi- ro Loterij. De AVRO echter doet de aankondiging van Klein Es sink af als 'megavoorbarig'. De AVRO-woordvoerder beves tigt dat er deze week met de BankGiro Loterij is gesproken over de formule Bankgeheim. „Maar de fase van onderhande len, laat staan het zetten van handtekeningen, is nog lang niet aangebroken." Klein Es- sinks interview in het ochtend blad heeft de omroep dan ook 'buitengewoon onaangenaam verrast': „Kennelijk wil Klein Essink zó graag op tv dat hij dat via de publiciteit hoopt af te dwingen." De BankGiro Loterij meldt op de website de komst van dit nieuwe programma, tot grote ergernis van de AVRO: „De AVRO wordt op deze manier voor het blok gezet. We hebben de formule deze week voor het eerst bekeken, zoals we doen met elk programma-idee dat we toegestuurd krijgen." Mare Klein Essink (44) maakte in mei bekend dat hij opstapte bij de Staatsloterijshow uit on vrede over de in zijn ogen ma gere prijzen die hij in vergelij king met andere loterijshows mocht uitreiken. RTL-baas Fons van Westerloo liet weten niet rouwig te zijn om het ver trek van de presentator: „Mare is toch een beetje oud aan het worden." De BankGiro Loterij trok Klein Essink vervolgens aan voor Bankgeheim, een tv-show met een sterk accent op cultuur. Het loterijbedrijf onderhoudt nau we banden met de cultuurmin- nende AVRO. „De contracten met de AVRO zijn inderdaad nog niet getekend", zegt een woordvoerster van de BankGiro Loterij. „Maar de onderhande lingen zijn zo ver gevorderd dat het programma zo goed als ze ker in november te zien zal zijn." De AVRO zal het programma verder bestuderen en 'sluit niet uit' dat het op de buis wordt ge bracht. Misschien dat het pro ductiebedrijf Eyeworks - de be oogde leverancier van het pro gramma - enig licht kan werpen op de schimmige transfer? „Er is nog niets rond", aldus een woordvoerder van Eyeworks. hilversum/mediaredactie - De Postbank heeft naar nu bekend is geworden niet al leen Jan Mulder, maar ook zoon Youri benaderd voor tv-reclames. De oud-voet baller heeft het aanbod van de bank afgeslagen omdat het optreden in een tv-spot niet samengaat met zijn functie van analyticus bij NOS Studio Sport. „Ik heb het meteen afgekapt", wil Youri Mulder slechts kwijt over het aanbod. Columnist/schrijver Jan Mulder duikt gehuld in een blauw leeuwenpak sinds eind augustus geregeld op in de reclameblokken. In plaats van Youri, heeft hij nu acteur Antonie Kamerling aan zijn zijde in de spots. Bij Studio Sport geldt de re gel dat medewerkers zich niet lenen voor zaken als tv- reclames, aldus hoofdredac teur Maarten Nooter. „Onze mensen moeten onafhanke lijk zijn en zich nergens aan binden. Ik heb Youri gezegd dat het niet handig zou zijn als hij, als beeldbepalend fi guur van Studio Sport, zou opduiken in een Postbank reclame. Daar was hij het volledig mee eens." Het bedrag dat Youri Mulder is aangeboden voor zijn me dewerking aan de reclame, is niet bekend. Jan Mulder zou naar verluid een miljoen eu ro hebben opgestreken. - De politie vraagt u aandacht Volgende: opsporingsberichten. Er :ht niet meer aan te ontkomen. Sla de trein maar open of zet de te- imputer of radio maar aan. Het al- iring Verzocht van de AVRO ere maandag een minuut zendtijd svitaminen op 3FM en kent sinds ïuropese editie op televisie. Mu- erTMF toont op woensdag onder- 3psporings Facts. Bewakingsca- 1 banken en videotheken draaien ir de rubrieken van Spits, Tiscali ale omroepen. In de jacht op de werpt SBS 6 zich nu in de strijd >qII euwe programma Meldkamer, er is voorlopig het laatste pro- n deze lange reeks, belooft Coby oek, beleidssecretaris voor op- lerichtgeving bij het college van rs-generaal. Ze legt uit dat het ministerie met SBS 6 in zee gaat, ze zender een andere doelgroep staai kt dan de kijkers van Opsporing „De kijkers van SBS zijn jonger dien kijken er meer allochtonen 6. Als we deze doelgroep links la- 1stfu dan missen we waardevolle tips. emeen kijken Nederlanders meer merciële omroepen. Ze zappen maar naar jezelf. Het zou ge- 1 zonde zijn als we boeven niet angen omdat we de gouden tip P zegt Van der Hoek. dt al ruim een jaar losse opspo- :hten uit, waar goede resultaten eboekt. De eerste zaak die werd en via SBS werd meteen opgelost, der Hoek. „Wellicht was die zaak ze SBS-kijker nooit opgelost." iaar ministerie selecteert de za- bij specifieke zenders onder te Via TMF wordt aandacht ge- or een steekpartij in een disco- Spits worden getuigen gezocht ncident in het metrostation, igericht werken en een multime- lak, noemt Van der Hoek dat. Bij n kan het natuurlijk voorkomen ere media voor hetzelfde doel Leo de Later presenteert Meldkamer. Foto: GPD/Jean Pierre Heijmans worden ingezet. Presentator Leo de Later van Meldkamer: „Het openbaar Ministerie en de KLPD brengen zelf de zaken aan voor het programma Meldkamer. Uitgekauwd Wij zijn dienstbaar aan het openbaar mi nisterie. Een sponsor is het niet, want SBS betaalt het programma. Dat is best bijzon der voor een commerciële zender. SBS vindt het gewoon erg belangrijk hieraan mee te werken." Leo de Later, die behalve presentator ook eindredacteur is van Meldkamer, vindt niet dat dit televisiegenre is uitgekauwd. „Ik denk zeker dat we iets origineels kunnen toevoegen aan de bestaande programma's. Wat wij willen is meer aandacht besteden aan de slachtoffers. Naast de reconstructies van de grote misdrijven, zoals je die ook bij Opsporing Verzocht ziet, geven we een ex tra rol aan de kijker." „De kijker kan andere kijkers inschakelen als hij slachtoffer is geworden van crimina liteit. In een proefuitzending hebben wij een voorbeeld gehad van een jong echtpaar met een jong gestorven baby'tje. Na de ere- BIJ DE KAPPER matie werd de urn gestolen. Deze slachtof fers kunnen bij ons in het programma de hulp inroepen van andere kijkers om de um op te sporen. Hierbij behandelen we zaken met persoonlijk leed, zaken waar de politie niet meteen achteraan zal gaan, dus geen moord of zo." „Zo liggen er op de politiebureaus ook heel veel spullen die ooit in beslag zijn geno men, maar waarvan niemand weet van wie het is. Een fotoalbum met huwelijksfoto's bijvoorbeeld, dat bij een inbreker thuis is aangetroffen. Via het programma proberen we de rechtmatige eigenaar terug te vin den." Ter voorbereiding op zijn nieuwe klus heeft Leo de Later gekeken naar op sporingsprogramma's in Engeland en Duitsland en natuurlijk naar Opsporing Verzocht. „Ik probeer er wel een eigen in vulling aan te geven door er een SBS-sausje overheen te gieten." Meldkamer duurt een uur en is een keer per maand op zondagavond te zien. Voor lopig staan er zes afleveringen gepland. Leo de Later is er blij mee. Na het stoppen van Stem van Nederland was hij niet meer op de buis. De Later: „Na vijftien jaar nieuws op televisie is het voor mij persoonlijk ook wel eens aardig een ander programma te doen, waar je meer tijd voor kan uittrekken. Ik ben hiervoor geviaagd en ik vind het heel leuk." Veel opsporingsprogramma's schermen met prachtige resultaten. Dankzij televisie wordt gemiddeld 40 procent van de ge toonde zaken opgelost. Hoopt Leo de Later nu op hoge kijkcijfers of hoge oplossings percentages? „Allebei, want de één kan niet zonder het andere. Nu zitten we op de zon dagavond als de sport voorbij is en de meeste Nederlanders televisie kijken. Maar als ik echt een keuze zou moeten maken, kies ik voor een hoog oplossingspercenta ge, want dat is toch waar je het voor doet." Nico Postma Meldkamer, vanaf morgen een keer per maand bij SBS 6, 21.30 uur. Na afloop van Hart van Nederland rond 22.50 uur worden in een korte update de eerste resultaten van de tips bekendgemaakt. ^^ire s< ^■Vaar: strijk ■het w len. A bire se repète, zeggen de Fran- Vaarna de Duitsers met de eer ijken en wij sneue Oranje-on- et weer met de tweede hand en. Als het spannend wordt aan an moeten we het in de Duitse GREET, CLAUS en nu weer IN- Ja, INGE, onze zwemkoningin. ten ernstige bedreiging voor het m WILLEM-ALEXANDER en melden Duitse bladen. De Duitse rekenlang in de ban van de crisis inhorst, laat Weekend ons nu 'al' k bij Privé zijn de onheilsberich- lels vertaald. De crisis spat in :rs van de cover. Maar waar le conclusies nog voor rekening itse collega's laat, probeert Privé ijn van een eigen analyse op te n schiet in de Pavlov-reflex die bij gemiste primeurs plegen te Maar wij schreven al eerder...' de koekoek. De foto's van INGE i Athene spreken boekdelen, Iiulppers keek ernaar alsof het plaatjes waren van sportieve pret. Privé stuurde nog wel ever BARBARA PLUGGE op IN- vragen of ze zich echt niet had maar de zwemster kon de re- tstellen: „Het is natuurlijk on- Willem Alexander is dol op Inge. Foto: ANP zin om te denken dat er meer achter zit. Dat is onrecht en ik kan niet tegen onrecht!" De Duitsers weten wel beter, en MAXIMA volgens hen ook. De prinses wordt in bladen als Frau im Spiegel en Neue Post uitgebreid beklaagd, maar Privé vindt dat ze zich niet zo moet aanstellen. Aan het werk! Het verhaal over de huwe lijkscrisis wordt meteen gevolgd door een venijnig stuk waarin het arbeidsethos van MAXIMA wordt vergeleken met dat van haar Belgische collega MATHILDE. Een luxe leven met twaalf vakanties en 22 ver plichtingen, tegenover een slavenbestaan met twee vakanties en 46 lintjes. MATHILDE mag wel uitkijken. Het blijkt dat DE BRUIJN haar hand niet omdraait voor een prins meer of minder. Prins AL- BERT van Monaco is bijvoorbeeld ook een goede vriend van haar. „Maar niet echt in tiem, hoor", laat ze in Party weten. Wie op grond van het Duitse luchtalarm al visioe nen kreeg van DE BRUIJN in de Gouden Koets wordt in Party gerustgesteld: de zwemkoningin houdt van een goede flirt maar is niet van plan zich ooit tot eenvou dige prinses te laten degraderen. „Zo'n le ven lijkt me helemaal niets." En mocht de Duitse rook toch van Wasse naars vuur afkomstig zijn, dan hebben de Van Burentjes een troost: het komt ook in andere beste families voor. De BECKHAM- metjes liggen inmiddels in een proefschei- ding, en Story weet inmiddels wat DAVID nog niet weet: dat de zwangere VICTORIA niet van plan is hem ooit nog weer in de ar men te sluiten. Ingrid Bosman De nu bijna 75-jarige mevrouw Bep de Roder-Vastenholt bij de Rijnbrug in Arnhem. Deze stad moest zij als 15-jarig meisje met haar familie in 1944 op last van de Duitsers verlaten. De stad werd geheel geplunderd en platgebombardeerd. Foto: GPD/pr Hilversum - Met een ruim 3,5 uur durende live-uitzending staat de NOS morgenochtend stil bij de officiële herdenking van de militaire Operatie Mar ket Garden, die deze week zes tig jaar geleden begon. Voor de NOS is het de opmaat naar een groot aantal programma's die komend jaar de bevrijding markeren van Nederland in 1944 en '45. De uitzending morgen komt vanaf de militaire begraafplaats in Oosterbeek waar veel des tijds gesneuvelde soldaten be graven liggen en waar vanaf elf uur de officiële herdenking plaatsvindt in aanwezigheid van onder anderen koningin Beatrix en de Britse prins Char les. De NOS brengt die herden king live in beeld en maakt daarvoor en daarna een recon structie van de slag om Arnhem en de bevrijding van Zuid-Ne derland, vertelt Peter Klooster huis, adjunct-hoofdredacteur van NOS Actueel. Bij de recon structie is niet alleen aandacht voor de feitelijke strijd, maar ook voor de herinneringen van oud-strijders en van mensen uit Eindhoven, Eerde, Nijmegen en Arnhem. Kloosterhuis: „We doen dit uitgebreid omdat dit waarschijnlijk het laatste jubile um waarbij mensen die de slag als volwassenen hebben mee gemaakt er over kunnen vertel len. Over vijf jaar zullen veel mensen overleden zijn." NOS Actueel heeft vijf recon structies gemaakt, waarbij steeds met kaarten, historisch materiaal en verhalen van over levenden een deel van de Ope ratie Market Garden wordt ver teld. De eerste reconstructie gaat over de massale luchtlan dingen die de militaire operatie inleidden (iets na half tien). Vervolgens is er aandacht voor de gevechten bij de brug in Arnhem (iets voor tien uur), waarna de reconstructie volgt van de bevrijding van Eindho ven op 18 september 1994, en het Duitse bombardement de dag erna. Tegen half elf is er aandacht voor de Hell's High way, de weg tussen Eindhoven en Nijmegen. Die vormde de enige bevoorradingslijn en werd door de Duitsers zwaar onder vuur genomen. De laat ste reconstructie is te zien na de officiële herdenking (rond kwart voor een) cn gaat over de stad Arnhem die op last van de Duitsers werd ontruimd en vol ledig verwoest. Pas negen maanden later zagen de Arn hemmers bij terugkeer de puin hopen van hun stad. Tussen de reconstructies door wordt er regelmatig geschakeld naar de begraafplaats in Oos terbeek waar de gasten aanko men en plaatsnemen voor de herdenking. Ook praat presen tator Rob Trip in een mobiele studio op de begraafplaats met militair historicus Christ Klep over de reconstructies. Kloos terhuis: „En een andere rode draad wordt gevormd door twintig kleine portretjes van ge sneuvelde soldaten, die ver deeld over de hele ochtend worden uitgezonden. We geven de jonge mannen die begraven liggen op Oosterbeek daarmee een gezicht. Ik vind dat een in drukwekkend onderdeel." De komende maanden besteedt NOS Actueel ook extra aan dacht aan de herdenking van Auschwitz (27 januari). Wester- bork (12 april), bevrijding (5 mei), veteranendag (29 juni) en de Indië-herdenking (15 augus tus). Op 5 mei zal prins Bem- hard waarschijnlijk voor de laatste keer een défilé afnemen in Wageningen. Op 4 en 5 mei zendt NOS Actueel een docu mentaire uit van Michiel van Erp. Hij volgde de veteranen daar vorig jaar en maakte via hen een portret van prins Bern- hard. Dolf Rogmans Officiële herdenking Operatie Market Garden in Oosterbeek, morgen bij de NOS op Neder land 2, tussen 09.30 uur en 13.10 uur. Hilversum - Elke dag een half uur aandacht op televisie. Jour nalisten van alle Nederlandse kranten en persbureaus zijn pa raat in Athene. Voor de Neder landse deelnemers kunnen de Paralympics een dag na aan vang al niet meer stuk. Zoveel media-aandacht als deze keer hebben ze nog nooit gehad. Het gezegde dat meedoen be langrijker is dan winnen, kan wat de Paralympiërs betreft in de prullenbak. Media-aandacht is belangrijker dan winnen, weet Gerrino Mulder, de pers chef van de Paralympische ploeg. „Doordat de sporters de ze keer veel op televisie, radio en in de kranten komen, krijgen ook sponsors interesse in het evenement. Door de sponsors kunnen de sporters zich weel beter voorbereiden en wordt de gehandicaptensport naar een hoger niveau gebracht. Media- aandacht zorgt voor een sneeuwbaleffect. Je ziet ook dat er deze keer heel veel sponsors en familie meegaan, omdat er zoveel media-aandacht is. Daar moeten we bij zijn, denken de mensen dan", zegt Mulder. Hij heeft ruim tachtig Neder landers op de lijst staan van ge accrediteerde journalisten. Daaronder mensen van de persbureaus GPD en ANP, het Journaal, de grote landelijke kranten en enkele regionale kranten en omroepen. Mulder: „Deze keer is er echt een door braak in de media-aandacht. Het is nog lang niet zoveel als voor de valide sporters, maar het gaat wel de goede kant op." Van de tachtig geaccrediteer- den zijn er dertig mee om van uit Athene het dagelijkse televi sieprogramma Met 1 been in de finale te maken. BNN zendt vanavond om half zes de eerste aflevering uit. Naast de hoogte punten van de dag komen elke uitzending twee sporters aan het woord. Eindredacteur Wim Woerts: „Tot nu toe deed vooral de EO wat aan de Paralympics met het idee 'zielig toch voor die mensen'. Wij willen het uit die hoek halen en laten zien dat Het team van 'Met een been in de finale'. Foto: GPD het sporters zijn met een bij zonder verhaal." Net als Mart Smeets vanuit Athene deed, maakt BNN vanaf een dakterras het programma. Patrick Lodiers en Bettine Vriesköop doen de presentatie en Chris Silos en Sophie Hil- brand maken losse items voor het programma. Het idee voor de talkshow komt van WD- Tweede-Kamerlid Jan Rijpstra. In zijn vrije tijd promoot hij de gehandicaptensport en bena derde tv-producent NTVF Pro ducties en BNN met zijn plan. Nadat het ministerie van Sport subsidie gaf, de NOS de beel den wilde afstaan en kleinere sponsors medewerking toezeg den, hapte BNN uiteindelijk toe. Mulder: „Het is een dure operatie. Je moet denken aan vele honderdduizenden euro's voor twee weken elke dag een half uur televisie." Maar er is meer aandacht voor de Para lympics op tv. De NOS besteedt in de Sportjournaals elke dag aandacht aan het toernooi in Athene. Mulder: „De toename van het aantal minuten zend tijd per dag is enorm, bijna niet in een percentage uit te druk ken." Het wonderlijke is dat de spor tieve prestaties van de atleten precies de andere kant op gaan. Mulder: „De afgelopen drie Spelen halen we steeds minder medailles. Dat komt omdat de concurrentie van andere lan den toeneemt. We kunnen die ontwikkeling alleen keren door invalide sport serieuzer te ne men. Daar komt de media-aan dacht weer om de hoek kijken. We hopen dat er meer geld komt en dat we het aantal be haalde medailles kunnen stabi liseren." De groeiende media-aandacht brengt weer nieuwe problemen met zich mee. Mulder: „Veel sporters zijn alleen gericht op hun prestatie en niet op om gaan met de media. Ze hebben niet allemaal een goede presen tatie. Daarom hebben we twin tig van de honderd Nederland se deelnemers een mediatrai ning gegeven en dat werpt zijn vruchten al af." En de sporters hebben het geluk dat tennisster Esther Vergeer tot de ploeg be hoort. Ze wint alles wat er te winnen valt. „En ze tap heel goed met de media omgaan en het is een mooie meid. Dat helpt ook." Wat Mulder betreft is de grote uitdaging de media-aandacht vast te houden na de Spelen. „Want één keer in de vier jaar aandacht van de pers is onvol doende. We krijgen in Neder land de komende tijd grote sportevenementen met invalide sporters en is het zaak dat de media dan ook komen." Dolf Rogmans Met 1 been in de finale, elke dag otn 17.30 uur op Nederland 2. Sportjournaal, elke werkdag rond 22.30 uur op Nederland 2.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31