Dagje naar zee met het huisvarken f GESPREK VAN DE DAG Pannenkoeken met kerst Aankondiging prinselijke scheiding verrast Denen Oorlogsbrieven moedert na 60 jaar bezorgd Veel Chinezen schizofret Soms wel, vaak niet I DAGELIJKS LEVEN - - zaterdag l8 septembel A H 'JO H At-S" H VERVeLEM o IS- WtER WEG Wf NA MIWUT^N MENSELIJK Slager Zwetsloot, links, zijn huisvarken Brutus en familie zijn een dagje naar het strand. Foto.- GPD/Brand Overeem Brutus heet-ie, het huisvarken van scharrel slager Zwetsloot uit Kamerik. Brutus is gek op het strand. En zijn baasje houdt van een lolletje. Daarom reist het tweetal zo nu en dan naar zee. Kan het varken lekker wroeten in het zand en de slager lachen om al die verbouwereerde gezichten. Een dagje aan zee met de 110 kilo zware 'beach boy' Brutus. De verbazing druipt van de gezichten van twee Duitse toeristen. Zit je nietsvermoe dend een krantje te lezen in strandpavil joen Branding Beach in Noordwijk, staat er opeens een dik, snuffend varken aan je ta fel. Hap! Nee, dat sportkrantje smaakt niet. Brutus laat toerist Ralf Winkler achter met een natte krant. De Duitser neemt het blaadje tussen duim en wijsvinger en legt het met een vies gezicht opzij. Intussen probeert Brutus iets verderop onder een ta feltje door te lopen, maar is te groot en neemt daardoor het complete meubelstuk op zijn rug. Gerard Zwetsloot (57) giert van het lachen. Hij klemt een homp brood tussen zijn lip pen, die door Brutus wordt weggehapt. „Goed zo!" roept Zwetsloot. Het varken wordt vervolgens getrakteerd op een bier tje, maar dat loopt uit op een knoeipartij. „Hij is duidelijk geen liefhebber," zegt Zwetsloot. De slager uit het Utrechtse Kamerik is een dagje uit met zijn huisvarken, Zwetsloot in de auto en Brutus in de veewagen. Richting strand van Noordwijk. Daar heeft neef Jan van den Berg een strandtent. „Niemand verwacht hier een varken," zegt Van den Berg. „Dat is gewoon lachen." In Kamerik zijn slager Zwetsloot en zijn huisdier wel een bekende verschijning. Ze wandelen ge regeld door het dorp. Eerder had Zwetsloot het varken Willem. Die is vorig jaar, 330 ki lo zwaar, naar het slachthuis gebracht. Een lot dat Brutus, nu 110 kilo, uiteindelijk ook te wachten staat. „Dat is nou écht scharrelvlees," reageert wandelaarster Mery Ouwersloot, als ze Brutu6 over het strand ziet banjeren. Van de zee moet het beest niet veel hebben. Even pootje baden vindt hij best, maar hij krijst geschrokken als een koude golf zijn buik Idetelt. Zijn aandacht gaat vooral uit naar de grond. Onafgebroken wroet Brutus met zijn neus in het natte zand. Een voorbijgangster constateert dat het varken het niet naar zijn zin heeft. „Nee, in een betonnen hok vindt ie het wél leuk," reageert Zwetsloot. „Zolang het sta nog krult en niet naar beneden hai maakt hij zich prima. Moet je kijkei kwispelt zelfs." Kwispelen doen 00 honden, die Brutus hebben omsüij j' blaffen opgewonden en bestuderei 11 achterwerk van Brutus, die onverstfj verder snuffelt in het zand. Als ereronde lopen Zwetsloot en nog even over de boulevard. Het va knaagt aan bloemen in de bloemb;s' vliegt af op een mand mosselen bij restaurant. Vanuit de eettenten val ri ken en slager misprijzende blikken deel. „Sommige mensen vinden idioot," weet Zwetsloot. „Maar ikv juist leuk om iets te doen wat ande doen." Remco Andringa De Britse PRINS HARRY (20) wil zich, evenals zijn verongelukte moeder Lady Di, toeleggen op HUMANITAIR WERK. Dit zegt de jongste zoon van kroonprins Charles in de documentaire Het Vergeten Koninkrijk: Prins Harry in Lesotho, die de Britse commerciële omroep ITV morgen uitzendt. In de film speelt Harry met aids-wezen in Lesotho en streelt hij een tien maanden oud meisje dat door de vriend van haar moeder is verkracht. De scène herinnert aan beelden van een bezoek van Diana aan Angola, kort voor haar dood in 1997. De excentrieke funk- en discoster RICK JAMES zat onder de DRUGS EN MEDICIJNEN, toen hij begin au gustus dood in zijn huis in Los Ange les werd gevonden. Dat blijkt uit het rapport van de lijkschouwer dat don derdag is vrijgegeven. Volgens de lijkschouwer bezweek de 56-jarige James aan een hartaanval en was die waarschijnlijk mede het gevolg van de negen verdovende middelen en medicijnen die in zijn lichaam zijn gevonden. Onder de aangetrof fen stoffen waren cocaïne, valium en pijnstillers. Nabestaanden van Ja mes hadden kort na het overlijden laten weten dat de zanger een na tuurlijke dood was gestorven. James was vooral bekend door zijn hit Su per Freak uit 1981. Rick James was ook bekend om zijn drugsgebruik. Dat leidde er twee keer toe dat hij in de gevangenis terechtkwam, beide keren wegens mishandeling onder invloed. Sinds zijn vrijlating in 1996 had hij gezondheidsproblemen, hij leed onder meer aan diabetes. In de Amsterdamse dierentuin ARTIS is een GIRAFFE geboren. De bevalling verliep prima en moeder en dochter maken het goed. De nieuw ste aanwinst heeft de naam Iwana gekregen, vernoemd naar vader Iwan die ip oktobervorig jaar overleed. Iwana is het achtste jong van Iwan en moeder Grena en het zusje van de anderhalf jaar oude Jabu die nog op het giraffenperk bivakkeert. De draagtijd bij giraffen is vijftien maan den. Tijdens de bevalling bleef de giraffemoeder gewoon staan en plof te het jong van twee meter hoogte op de grond. De moeder likte haar doch ter schoon en bijna direct waagde Iwana de eerste wankele stapjes. Het girafje is inmiddels voor het publiek te zien. De eerste giraffen op Neder lands grondgebied kwamen in 1856 aan in Artis. Ze waren afkomstig uit een nalatenschap van een opperstal meester uit Oost-Pruisen die jaren lang voor de Egyptische onderkoning werkte. Sinds die tijd zijn er veel jon gen in Amsterdam geboren. Prinses Alexandra en prins Joachim gaan uit elkaar. Foto: Reuters In Denemarken is verrast gereageerd op de bekendmaking van het hof dat prins Joachim en prinses Alexandra gaan scheiden. De tweede zoon van koningin Margrethe II trouwde in november 1995 met de uit Hong Kong afkomstige Alexandra Manly. Het paar heeft twee kinderen, de prinsen Felix (2) en Nikolai (5). Joachim heeft laten weten dat hij en Alexandra overeenstemming hebben bereikt over de voorwaarden van de scheiding. De 35-jarige prins blijft wonen op slot Schackenbórg in Jut- Gaby vanden Berghe Het geweten is de inwendige stem die ons doet zeggen: als ik dat geweten had land. Alexandra (40) vertrekt met de kinderen naar Kopenhagen. Daar gaat ze voorlopig wonen in paleis Amalienborg. Beiden zullen zeggen schap houden over de opvoeding van hun twee kinderen. Tot de scheiding definitief is, vol gend jaar maart, blijft Alexandra 'ha re koninklijke hoogheid', daarna ver valt het 'koninklijke'. Het is de be doeling, liet zowel het hof als de Deense minister-president weten, dat de prinses actief blijft in de Deense samenleving. Joachim en Alexandra Manley ont moetten elkaar begin 1994 bij vrien den in Hong Kong. „Het was geen liefde op het eerste gezicht", aldus de prinses later in een interview. Alexandra Manley, van gemengd Brits-Chinese komaf, was werkzaam als adviseur bij een verzekeringscon cern. In de afgelopen tien jaar heeft ze zich een plaats veroverd in het Deense koningshuis. Ze behoort tot de populairste leden van de konink lijke familie, gpd Het inpakken van kerstpakketten bij ICN is alweer begonnen. Foto: ANP De zomer is nog niet voorbij, maar het inpakken van kerstpak ketten is al begonnen. Volgens di recteur Timmermans van de In pak Centrale Nedema zijn pan nenkoeken en oosters eten dit jaar de trends. Secretaris Gluvers van de Vereniging Leveranciers Geschenk- pakketten is vooral de vrolijke kleuren van de pakketten op- gevallen. „Het lijkt wel of we teruggaan naar de jaren zestig, met New Yorkse taxikleuren. Ver- i> der is het thema Italiaans populair.Volgens Timmer mans blijven ook koffie, thee en de kleuren zilver en goud i het goed doen. Vorig jaar was het kerstpakket niet meer aftrekbaar voor de be lasting, dit jaar geldt een nieuwe regeling. Bedrijven kunnen perso neel één keer per jaar fiscaal gun stig een kerstpakket geven van maximaal 35 euro. Twee jaar gele den was dat nog 136 euro. Volgens Gluvers wordt dit jaar bij aanbieders en kopers sterk reke ning gehouden met die 35 euro. „In de verschillende catalogi wor den pakketten aangeboden rond die prijs en veel werknemers kiezen daar ook voor." Timmermans verwacht dit jaar iets meer pakketten te leveren dan vorig jaar: een miljoen tegenover 900.000. In de eerste week zijn al 25.000 pakketten ingepakt. Ook Gluvers denkt dat er meer kerst pakketten geleverd worden. „Het aantal stijgt, maar de gemiddelde prijs daalt." anp „An amazing story". Een verbazingwek kend verhaal. Ge ëmotioneerd las de bijna tachtig jaar ou de oorlogsveteraan Ken McKernan uit Li verpool dezer dagen voor het eerst de brieven die zijn moe der hem in 1944 van uit New York schreef. Ken vocht op dat mo ment in Europa tegen de Duitsers. Zijn moeder verliet hem toen hij nog een klein manneke was. Moe der vertrok naar New York, maar bleef haar zoon gedurende de laatste jaren van de oorlog schrijven. Kens grootouders brachten hem groot. De brieven doken be gin dit jaar op in het Limburgse Maasbree. Voorzitter van de lo kale historische werk groep, Jeu Henkens (72), ontdekte de brieven begin dit jaar in het Maasbreese museum De Brede. Ze la gen in een si garenkistje, keurig bij- eengebon- Vreugde bij Henkens en McKernan bijl van de zestig jaar oude brieven. Foto: den met een touwtje. Henkens begon een zoektocht naar Ken en schreef diverse in stanties in Engeland die zich bezighouden met oorlogsdocu mentatie. Een van de brieven belandde op een website en werd gelezen door Kens zoon. Lang bleef het toen niet meer stil. McKernan is menteel in 1* op uitnodig de Stichting - Garden Vete sociation in gen. Die hen als elders in samen met 1 nen van 194 het feit dat f zestig jaar g(fj,e bevrijd, gpd Meer dan 4,2 miljoen Chinezen zijn schizofreen een mogelijke verklaring voor het hoge aantal ze moorden in China. Elk jaar maken 285.000 Chin i|| voortijdig een eind aan hun leven. Dit blijkt uit v schappelijk onderzoek dat vandaag in het Britse fii sche tijdschrift The Lancet wordt gepubliceerd. I de tien Chinese zelfmoordenaars zou schizofree Bij Chinese vrouwen is het schizofrenierisico ho n dan bij mannen, terwijl elders in de wereld geen specifieke verschillen zijn vastgesteld. Ook komt zofrenie in Chinese steden meer voor dan op he 3 teland. Het onderzoek is gedaan door het zelfmt voorkomingscentrum in Peking, anp-afp De opwinding is voorbij. Tijd om even rustig terug te kijken op de supporterskreten tijdens de wed strijd Ado-Ajax. „Harnas, joden aan het gas" en „Sylvie is de hoer van Amsterdam"schreeuwden de Ado-supporters. Scheidsrechter Haverkort weigerde de wedstrijd te staken. En daar is nogal wat om te doen geweest. Merkwaardig eigenlijk. Antisemiti sche kreten op de tribune horen we helaas al jaren terwijl er zelden een wedstrijd voor gestaakt wordt. Wat dat betreft kent het niet bestraffen nogal wat precedenten. En handelde Haverkort dus in een soort van juridische traditie. Ook het uitschelden van een spelersvrouw is niet nieuw. In de UEFA-cup finale van 1988 speelde Ajax tegen KV Mechelen. En Mechelens midvoor Piet den Boer werd tijdens die wedstrijd achtervolgd met de kreet „Ze is een slet, ze is een hoer, ze is de vrouw van Piet den Boer". Den Boer nam overigens wraak door het winnende doel punt te scoren. Het is raar gesteld met die yells op de tribune. Som mige zijn er slechts op uit om dood en verderf te zaaien bij de tegenpartij. „Steek een mes in het vlees van een kankerhagenees" of „Als de lente komt dan gooien wij bommen op Rotterdam Andere schrij ven op grond van niets ziektes toe aan bepaalde te genstanders. Voorbeeld: ,Aad de Mos is seropositief' op de wijze van Yellow Submarine". In die hoek zit ook een lied als „Hij is een transseksueel, hij werkt in een bordeel" als een langharige speler van de tegenpartij aan de bal is. Ook de actualiteit is nogal eens een inspiratiebron. Keeeessie is een py romaan" zongen de supporters de week nadat het huis van AZ-spits Kees Kist was afgebrand. Ook Kist nam wraak met een doelpunt. Doet me denken aan keeper Jan Jongbloed die ergens in de jaren zeventig na een gewonnen wedstrijd het vijandelijk ge schreeuw vanaf de middenstip ging dirigeren. Zel den heb ik een yell zo snel horen uitsterven. Erger is het als een speler droevige familie-omstan digheden wordt nagedragen. Kevin Kevin, where is your daddy zong de tribune de week na de dood van Kevin Keegans vader. Ook Louis van Gaal werd het overlijden van zijn vrouw ingewreven via tribunegeschreeuw. De tekst heb ik verdrongen. Wanneer staak je als scheidsrechter een wedstrijd? Het wetboek brengt weinig uitkomst. Als iets pertinent niet waar is zoals bij die Amster damse hoer zou je een wedstrijd kunnen staken. Maar Van Gaal uitschelden voor weduwnaar pal na de dood van zijn vrouw vind ik zeker zo schandelijk. Ook al is het feit op zichzelf juist. En overtreed je geen enkele wet door zoiets te roepen. Justitie en KNVB geven weinig houvast. Een scheidsrechter kan eigenlijk niet anders doen dan op eigen kompas varen. Het is met die supporterskreten als met overtredin gen in het strafschopgebied. Soms wordt er voor gefloten. Maar vaker niet. di g3 di )e

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2