'Spelers Katwijk mentaal niet sterk genoeg' SPORT Willem Berckenkamp geniet weer in Alphen De succesvolste amateurclub is niet succesvol meer Straathof in actie voor Right To Play liPLAY Katwijk - Excelsior Maassluis zaterdag 14.30 Barbara der Gug op koers de Masti Alpheuse Boys - UNIO zondag 14.00 uur zaterdag l8 SEPTEMBER SJZ bekert tegen Blauw Zwart leiden - SJZ speelt in de tweede ronde van het bekertoernooi te gen Blauw Zwart (za). De zater- dagtak van UVS ontmoet in het weekeinde van 16 oktober de reserves van Noordwijk. Al- phense Boys lijkt het op papier gemakkelijk te hebben met een thuis wedstrijd tegen ASC. De loting: zaterdag 16 oktober Koudekerk - Be Fair, Wanica Star - Quick Boys 2, SJZ (zon) - Blauw Zwart (zat), UVS (zat) - Noordwijk 2, Schoonhoven - Valken'68, Spirit - PPSC, Zeven hoven - Oude Maas, Stellendam - Zwammerdam. Zondag 17 oktober Altior - Jai Hind, Bernardus - Victoria'04, Alpheuse Boys - ASC, DBGC - Alkmania, FC Lisse (zon) - Leid- sche Boys (zon), WSB - Flakkee. Tafeltennisster Li Jiao in Oranje den helder - De tafeltennisster Li Jiao maakt volgende week vrijdag tijdens de Open Vlaam se kampioenschappen haar de buut voor Nederland. De Chi nese speelster ontving in juni een Nederlands paspoort en kan daardoor voor Oranje uit komen. Li Jiao heeft de afgelo pen jaren geen plek meer op de wereldranglijst, omdat ze niet deelnam aan internationale toernooien. Qua sterkte zal ze waarschijnlijk tot de Europese subtop gaan behoren, getuige haar zeges op de Hongaarse Batorfi en de Roemeense Steff, vorig jaar. Indien Li Jiao goed presteert tijdens de Open Vlaamse kampioenschappen, die in Brussel plaatsvinden, mag de 'neo-Nederlandse' ook deelnemen aan de sterk bezette Pro Tour-toernooien. Skiër Eberharter houdt ermee op wenen - Stephan Eberharter heeft zijn loopbaan in het alpi neskiën beëindigd. Dat heeft de 35-jarige Oostenrijker gisteren in Wenen bekendgemaakt. Tot de hoogtepunten in zijn carri ère behoren het olympisch goud op de reuzenslalom in Salt Lake City 2002 en de we reldbekers in 2002 en 2003. In zestien jaar profskiën veroverde hij acht medailles, vier op de Olympische Spelen en vier op de wereldkampioenschappen. Hij werd drie keer wereldkam pioen: in Saalbach-Hin- terglemm 1991 op de Super G en combinatie, in Sankt Moritz 2003 op de Super G. In Salt La ke City behaalde hij naast het goud ook zilver op de Super G en brons op de afdaling. In Na gano (1998) won hij olympisch zilver op de reuzenslalom. Eberharter won 29 wereldbe kerwedstrijden: 18 afdalingen, 6 Super G's en 5 reuzenslaloms. Hij won drie keer de wereldbe ker op de afdaling en twee keer op de Super G. door Willem Spierdijk katwijk - De muren van de kan tine van w Katwijk zijn behan gen met successen. Vier keer af delingskampioen, drie keer kam pioen van de zaterdagamateurs en drie keer landskampioen in de afgelopen 12 jaar. Er is geen amateurclub in Nederland die in zo korte tijd zo'n erelijst tot stand bracht. Maar het bolwerk wankelt; na het laatste land- kampioenschap knokte de club twee jaar tegen degradatie en dit seizoen staat Katwijk na drie wedstrijden onderaan in de hoofdklasse. Hoe raakte de ooit zo succesvolle club sportief zo in verval? Voorzitter Jaap van der Bent weet het niet. „Want anders had ik er al lang wat aan ge daan." Hij wijst er wel op dat zijn club het eerste elftal dras tisch heeft moeten verjongen. „We behaalden succes toen we met een elftal langere tijd in de zelfde samenstelling konden spelen. Daar ben je als club weer naar op zoek." Kenmerkend voor een club die niet de verwachte resultaten boekt is dat de samenstelling van het eerste elftal elk seizoen drastisch verandert. Het pa niekvoetbal bij w Katwijk viel de eerste twee jaar na de laatste landstitel nog wel mee. Maar toen in het seizoen 2001-2002 degradatie maar net werd afge wend, stond er het seizoen daarop een bijna compleet nieuw elftal aan de start. En ook de seizoenen daarop slaagde Katwijk er niet in om tot een vaste kern spelers te komen. Van der Bent beseft het. „Vorig seizoen hebben we dat met ei gen spelers geprobeerd, er stonden toen ook zeven, acht Katwijkse spelers in. Maar het bleek toch dat we het ook daar niet mee redden. Dit seizoen hebben we sterkere spelers van buiten aangetrokken." Een en ander ging gepaard met een komen en gaan van trai ners. De opvolger van Wim van Zwam, de trainer die de club in 2000 naar de landstitel leidde, was Laurens Mouter. Na een jaar zou hij een tweemanschap gaan vormen met Alfons Groe nendijk, maar toen het seizoen twee maanden oud was, kwam de Leiderdorper alleen voor de groep te staan. Na drie maan den in zijn tweede seizoen con cludeerde Groenendijk zelf dat hij zijn ploeg niet aan de gang kon krijgen en trad terug. De voormalig profvoetballer werd opgevold door John Eelman, maar ook hij bleef maar een jaar. Al vrij snel na de start van de vorige competitie stopte hij om gezondheidsredenen (nek- klachten). En ook zijn opvolger is alweer weg. Freek Rienks door Peter van der Hulst leiden - Tijdens een fietstocht van Athene naar Inzeil vestigt wielrenner Jeroen Straathof de aandacht op de internationale hulporganisatie Right To Play. Straathof vertrekt op 28 sep tember uit de Griekse hoofd stad, een dag nadat de laatste wedstrijd van het rolstoelbas ketbal op de Paralympics is ge speeld. Straathofs vriendin Eve lyn van Leeuwen komt in Athe ne met het Nederlands team in actie. „De fietstocht rijd ik in een shirt van Right To Play. Mijn doel is om de organisatie meer naamsbekendheid te ge ven, niet in eerste instantie om geld in te zamelen. Ik wil men sen er wel op wijzen dat ze do nateur kunnen worden." Straathof legt de tocht af samen met Arnold van Leeuwen, de broer van Evelyn. „Ik ben al bij de organisatie be trokken sinds Right To Play in 2002 de activiteiten overnam van Olympic Aid, een initiatief van oud-schaatser Johann Olav Koss. Tijdens de Olympische Spelen had de hulporganisatie in het olympisch dorp een ruimte ingericht. Toen kwam bij mij het idee om daar wat tij dens de fietstocht mee te doen. Right To Play zorgt er met vrij willigers voor dat kinderen in arme landen, zoals Eritrea, Mali en Afghanistan, mogelijkheden krijgen om te spelen. Via sport en spel proberen ze de kinde ren fair-play bij te brengen, zo dat ze respect krijgen voor en leren omgaan met andere men sen. Bij de sportdagen die ze houden wordt vaak ook een vaccinatieprogramma opgezet. De ervaring is dat meer mensen zich laten vaccineren, omdat ze op de sportdag afkomen. Bo vendien wordt er informatie Jeroen Straathof. Publiciteitsfoto over aids gegeven en wordt er op gelet dat meisjes en minder- validen mee kunnen spelen. Voor ons is dat normaal, maar in veel arme landen is dat niet zo gewoon." Straathof en Van Leeuwen ho pen op zondag 17 oktober aan te komen in de Beierse plaats Inzeil. De tocht voert via de westkust van Griekenland naar Albanië. „Hoe het daar gaat weet ik nog niet, want de wegen schijnen er erg slecht te zijn en we moeten ook nog wat heuvels over." Via Servië en Mon tenegro, mogelijk Macedonië, Kroatië, Italië en Oostenrijk rij den de Leidenaars over de Grossglocknerpas naar Duits land. Daar wil Straathof als oud-schaatser nog een keer de ijzers onderbinden. „Ik heb mijn schaatsen afgelopen week al bij de ouders van mijn oud- trainster Ingrid Paul afgegeven. Ik heb daar zin in, ook al schaats ik misschien maar twee rondjes." Het laatste succes van w Katwijk, het landskampioenschap bij de amateurs in 2000. Archieffoto: Cees van Hoogdalem werd door het bestuur aan de kant gezet nadat Katwijk de eer ste drie wedstrijden van dit sei zoen verloor. Uit al die wisselingen trekt Alf ons Groenendijk de conclusie dat het niet aan de trainers kan hebben gelegen. „Katwijk heeft de afgelopen vier jaar vier trai ners gehad. Geen van hen kon de ploeg aan de gang krijgen. Dan kan je wel zeggen, het ligt aan die trainers, maar ik denk dat er iets structureel verkeerd zit in de spelersgroep." Groenendijk vindt dat de spe lersgroep mentaal niet sterk ge noeg is. „De meeste spelers zouden wat meer zelfkritiek kunnen hebben. Natuurlijk maakt een trainer ook fouten. Accepteer dat en zoek het ook eens bij jezelf. Ik kan niet over de nieuwe jongens oordelen, maar 60 tot 70 procent van de spelersgroep trainde ook onder mij. Natuurlijk heeft iedere voetballer in zijn loopbaan wel eens dat het even niet draait. Ik keek dan altijd in de spiegel en vroeg me af, wat kan ik verbete ren? Mijn ervaring is dat je al tijd wel iets kan vinden. Je kunt altijd iets extra's doen. Maar om er zo mee om te gaan, dat moet in je zitten." Laurens Mouter verbaasde zich over het hoge niveau en de in zet op de trainingen. „De von ken vlogen ervan af. Dan dacht je: dat wordt winnen zaterdag, dat kan niet anders. Dat ge beurde vervolgens niet." Vol gens Groenendijk past dat in zijn theorie. „Laurens slaat de spijker op zijn kop. Jongens konden op trainingen dingen wel brengen, die in wedstrijden niet lukten. Dan gingen bij de minste of geringste tegenslag de koppies hangen." Maar Mouter wijst ook een puur technische oorzaak aan. „Het is belangrijk dat je een spits hebt die er elk seizoen 20 inschiet. En die heeft Katwijk lang niet gehad." Hans Zwaan, de spits van het 'dreamteam' van de jaren '90 en afgelopen seizoen spitsentrainer in Kat wijk, denkt daar weer anders over. „Sander Molenaar heeft het vorig seizoen goed gedaan in de spits." Hij denkt dat de oorzaak van de terugval niet zo heel ingewikkeld is. „Katwijk heeft routiniers zoals Marco van der Plas, Marco de Ridder, John van der Meer, Peter van Duijn en Vincent Bon moeten vervangen. Zoiets is voor elke club lastig. Bovendien is Kat wijk niet altijd even gelukkig ge weest in het aantrekken van vervangers." Marco van der Plas (inmiddels trainer van de Al) signaleert ook het ontbreken van ervaring in het elftal. „Ik heb gezegd dat er een routinier bij moet ko men, iemand van 33, 34 jaar. Iemand die de jonge spelers kan coachen. Ik denk dat er dit seizoen te veel hetzelfde type spelers bij zijn gehaald. Boven dien denk ik dat de technische staf te snel onrustig is gewor den. Ik<zeg altijd: ga nou in'eën bepaalde samenstelling spelen en kijk dat eens een week of vijf aan. Geef jongens vertrouwen." Van der Plas denkt ook dat het niet zo gemakkelijk is voor zijn club om nieuwe spelers binnen te halen. „Katwijk heeft financi eel niet zoveel mogelijkheden als andere hoofdklassers. Bo vendien ben je voor spelers minder aantrekkelijk als je in de middenmoot speelt of mis schien wel dreigt te degraderen naar de eerste klasse." Hans Zwaan gelooft niet dat er iets structureel mis gaat in het beleid. „Alle belangrijke beslis singen op technisch gebied worden genomen door zes, ze ven mensen. Zo is het altijd ge gaan bij de w Katwijk en zo gaat het nog steeds." Zwaan zag Katwijk afgelopen zaterdag ten onder gaan bij Deltasport. „Dat was zo slecht nog niet. De ploeg kreeg heel goede kansen op een 2-0 voorsprong. En als dat gebeurt, wint Katwijk die wedstrijd." Ook Groenendijk heeft gezien dat juist nu geluk ontbreekt. „De eerste wedstrijd van het seizoen tegen Sparta Nijkerk kreeg Katwijk twee hon derd-procentkansen op een doelpunt. Die worden gemist en Nijkerk wint met 1-0." Groenendijk denkt dat het alle maal weer goed komt. „Dit elf tal heeft niet zoveel nodig. Daarom vind ik het ook nogal vroeg om de trainer eruit te gooien. Straks komt Martin van Leeuwen na een blessure weer in de ploeg. Die gaat anderen op sleeptouw nemen." leiden - Met de overwinning op Boers lijkt Barbara Gugten weer op koi© de Masters-vorm, d en! de drie succesjaren isi( 1998 en 2000 tentoo 12', de. De speelster van of wijkse Zee Duin I nummer 1 van pouli gorie 3 in de kruisfij (e| daag we! te maken da Gerth-Verhoeve ze nog nooit won. Boers reageerde lac< haar verlies in de p p. gen Van der Gugtea cumse toonde zichV een goede rekenme tje gaf en geeft zich in 51 j finales een betere ka de winnares in poule jef lot Meddens, dai^g Gerth-Verhoeve, di Nossik gisteren in ti i 6-2 7-6, voor verdere me uitschakelde. Bij de mannen IM YVimpe Thomas iini Gerth zich geheel ve )0,- verwachtingen m voor de kruisfinales, p ontdeed zich met t 6-2 van Michael ar*< Gerth kreeg zijn laa lewedstrijd cadeau licht geblesseerde -A' der Kaaij. Tim van li LC digde daardoor als l !-4! de poule en stuit vai Thomas. Hc De kruisfinales bij d/t nen categorie 4 gaa Michiel de Weger van Velzen als de nu irrr en 2 in poule A eiline Spruijtenburg en Mi 8,- de Bor als de numrt y.ht van poule B. Bij de vrouwen hai |u> van de Bent aan win |en eerste set op Carli|22; voldoende om zich ve finales te spelen, van der Willige von )n£ auf Altenstadt wen Sonja Korenhof en van Rijn plaatsten z andere poule voor volgactie op Unicun De categorie 5 w heerst door de jeuf1RJ mannen bereiktt d'Hooghe moeitel'^11 laatste kwartet, dat dag nog in actie ma' ^9 Loukas Wallaart fie tweede. 05 In de B-poule lietis-s Herrema en Ryan de enige veteraan ii lote ge gezelschap, Tim sf zonder setwinst ach jrr. Bij de vrouwen vall^ tend pas de allerla slissing. Alleen Anm Bu Berge weet zich i te zeker van een p% kruisfinales. ld v door Peter van der Hulst alphen aan den rijn - Het moet vreemd zijn geweest voor Wil lem Berckenkamp. In de voorbe reiding op het nieuwe voetbal seizoen keerde de 50-jarige Gou wenaar terug bij ARC, de club die hem in december 2000 vroegtij dig aan de kant schoof. Ditmaal als trainer van buurman Alphen- se Boys. „Dat boek heb ik allang afgesloten, maar het bestuur van ARC heeft zich keurig opge steld. Ik ervoer het als heel posi tief om tegen mijn oude club te oefenen." Het ontslag, de enige keer in zijn lange trainersloopbaan, verdiende alles behalve de schoonheidsprijs. Op het afslui tende buffet voor kerst kreeg Berckenkamp van het bestuur van ARC te horen dat er op zijn diensten geen prijs meer werd gesteld. Hij tilt niet zwaar aan de wijze waarop dat gebeurde. „Mis schien hadden ze mij op maan dag moeten bellen, maar op dinsdag zagen we elkaar pas weer voor het eerst na de met 4-1 verloren wedstrijd tegen Capelle. Je bent en blijft als trai ner toch werknemer van een vereniging. Als een werkgever ontslag nodig vindt, wie ben ik dan om daar tegenin te gaan. Ik heb wel gezegd dat ik het er niet mee eens was. Onder mij zou ARC ook het seizoen erop in de hoofdklasse hebben ge speeld. Een echte reden voor het ontslag, behalve dat het team te laag op de ranglijst stond, heb ik nooit gehad. De selectie was dat jaar vernieuwd en heeft dan gewoon enige tijd nodig om ingespeeld te raken. Ik denk dat we een goede twee de seizoenshelft zouden heb ben gedraaid. Degene die het overnam (Dennis van den IJssel - rèd.) dwong een beslissings wedstrijd af die met 1-0 werd gewonnen. Eind goed, al goed." Maar had de trainer die ARC in 1998 kampioen maakte niet meer krediet verdiend? „Dat moet je het bestuur vragen. Ik heb het boek afgesloten. Posi tieve bijkomstigheid van het ontslag was in ieder geval dat ik De Jodan Boys kon volgen en ik zag hoe mijn zoon Mark met het team naar de tweede klasse promoveerde." Berckenkamp keerde na zijn af scheid terug naar de Goudse re gio. Nadat hij eerder successen vierde bij de club van zijn zoon, kende hij een goede periode bij Olympia. Het vorig seizoen trainde hij Sportlust, maar daar kwam hij al snel tot de conclu sie dat zijn ambities niet strook ten met die van de club. Hij miste de passie. „Ik verwijt de vereniging, de spelersgroep en de individuele spelers niets. Aan het begin van het seizoen bleek namelijk dat ik niet kon beschikken over zo'n twaalf spelers. Qua prestatie was het mijn minste seizoen in de afge lopen twintig jaar. Het elftal de gradeerde naar de derde klasse. Mijn eerste degradatie als trai ner." Aan de ambities van zijn nieu we club Alphense Boys hoeft Berckenkamp niet te twijfelen. Hij moest ze zelfs temperen. „De club roept al zeven jaar dat ze terug wil promoveren. Het is mooi om dat te roepen, maar je maakt het er voor jezelf niet ge makkelijker op." Begrijpen doet hij dat verlangen wel. „De club straalt zoveel uit. Kwantitatief en kwalitatief doet de jeugd bij Alphense Boys het goed." Het is ook die groep die van Bercken kamp een kans krijgt. Met een gemiddelde leeftijd van 22,8 jaar beschikt de coach over een jonge spelersgroep. „Je moet eerst zoeken bij jezelf en alleen voetballers halen als het totaal plaatje daar beter van wordt." Het verwijt dat het laatste in de afgelopen jaren teveel is ge beurd, hoor je Berckenkamp niet zeggen, feit is wel dat som mige voetballers na een kort stondig verblijf vertrokken en, erger nog, dat echte clubspelers hun heil elders zochten omdat ze geen kans kregen om zich te bewijzen. Berckenkamp keek daarom eerst naar de beschikbare krachten in de selectie van het afgelopen jaar en vervolgens naar mogelijke versterkingen in het eerste zaterdagteam, het opleidingselftal van de club. Pas in derde instantie richtte hij zijn blik voor de dan nog va cante posities op spelers van buiten. Zo maken nu vier jonge voetballers van de zaterdagse lectie deel uit van zijn groep. „Gezien de samenstelling is mijn eerste opdracht om van de selectie een homogene groep te maken en daarmee proberen, hoe obligaat dat ook klinkt, voor het linkerrijtje van de ranglijst te gaan." Het woord promotie zal je van Berckenkamp niet horen. Toch is de start met twee overwin ningen in twee duels meer dan goed te noemen. „Wat de mo gelijkheden zijn, valt moeilijk in te schatten. Pas na vijf of zes duels kun je voorzichtig een ba lans opmaken. Maar het plezier op de training betaalt zich voorlopig uit in prestaties. Ik ben niet ontevreden over hoe het tot nu toe gaat." Berckenkamp werkte in de voorbereiding vooral aan het kweken van een teamgeest. „In de eerste weken hebben we ontspannen getraind, veel oefe ningen met de bal gedaan. De belasting mag in het begin niet te hoog zijn, die moet je gelei delijk opvoeren. Ik deed in die periode vooral een beroep op de beleving en passie van de spelers." Daarnaast droeg ook een trainingskamp in Sint-Mi chielsgestel bij aan de sfeer. Speltechnisch gezien legde Berckenkamp vooral de nadruk op een goede omschakeling van zijn team. „Dat is het belang rijkste. Bij balverlies stelt het team zich gelukkig steeds beter op. Staan de spelers de plaats dan gee|ct{ kansen weg en ben jjQg om bij balbezit wee£gn schakelen naar r Zoals een leraar oefening betaamt kenkamp een eerlijl lijnige aanpak. „He Ier goed gepresteei 0 hij best even omh^en_ maar dat moet niet ren." Aan voetballei oog hebben voor 9 heeft de coach een_ bruiken ze het teai eigen succes dan hef Dv recht om te mogei mij verbruikt." YZE

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24