SERVICE ®0 SPEURDERS Vissoep expresse Volop zon in september Dé oplossing voor uw zoektocht! 0 HOC 160 zaterdag l8 SEPTEMBER CD VAN DE DAG Genre: rock/americana Elvis Costelio The Imposters The Delivery Man Lost Highway 60249662496 Bij Deutsche Gramophon verschijnt II Sogno, een bewerking door Costelio van A Midsummer Night's Dream, met het London Sym phony Orchestra. Met zijn vaste band The Imposters bezoekt hij met deze gelijktijdig uitgebrachte nieuwe cd het zuiden van de VS. Elvis deed dat ook met Good Year For The Roses (1981), maar toen als ode aan de verknipte countrygod George lones. Ditmaal doet hij een duet met Emmylou Harris in het lieflijke Nothings Clings Like Ivy, maar op The Delivery Man houdt Costelio meer van forse re brokken. Zo opereert de struise Lucinda Williams op haar best in het op haar lijf gesneden There's A Story in Your Voice (met de prachtige regel: 'Both by damage and by choice'). Zo zitten er veel verwijzingen naar Allen Toussaint en Memphis Soul in Costelio nieuwe bezoekje aan The South. Het levert een puike en met liefde vervaardigde plaat op. Met als mooiste voetnoot het riffje dat pia nist Steve Nieve haalt uit Bernstein's A-Me-RI-Ca en dat in het openingstuk Button My Lips zit als een verholen statement. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: cabaret Ruut Weissman De kunst van het bedriegen uitg. Nijgh Van Ditmar Prijs: €14,95 Het Nederlandse cabaret maakt een bloeitijd door. In geen jaren was het aanbod zo groot en zo divers, al zijn er ook talloze criticas ters die vinden dat iedereen die een mop kan vertellen tegenwoor dig meteen de Kleine Komedie inmag. Op weg naar Carré. Aan dat type cabaretiers wijdde cabaretregisseur en directeur van de Klein kunstacademie Ruut Weissman onlangs een pinnig interview. Hij stelde dat het publiek goed en slecht cabaret niet meer van elkaar weet te onderscheiden, dat het met andere woorden door de laat ste groep voortdurend wordt bedrogen. Helaas, noemde hij geen namen. Dat doet Weissman in De kunst van het bedriegen wel, maar dan vooral in positieve zin. Hij schrijft uitgebreid over zijn samenwerking met Acda De Munnik, Jan-Jaap van der Wal en De Vliegende Panters en verheldert hun keuzes. Wie iets meer wil weten over de achtergronden van het hedendaagse Nederlandse cabaret, heeft hier een prima koop aan. KOKKERELLEN Voorafje voor 4 - 6 personen Het maken van een opvallend vissoepje met garnalen en mos selen is eigenlijk heel simpel. De basis van de soep is een bouillon van visbouillontabletten. Wan neer uw gasten niet zo 'vissig' zijn ingesteld vervang de visbouillon dan door groentebouillon. Ingrediënten 2 visbouillonta bletten; 2 112 dl droge witte wijn; 2 112 dl visfond uit een potje; 11/2 el. toma tenpuree, uit een blik je; 2 middelgrote preien; 200 g. in smalle eepjes gesne den kabeljauwfilets; 100 g. gekookte en gepelde Noordzee- garnalen; 200 g. ge kookte mosselen; (zee) zout; witte peper uit de molen; enkele druppels Tabasco; 1 el. droge witte ver mouth; enkele druppels li moen- of citroensap; 1/2 el. fijngesneden bieslook; 112 el. fijngehakte (blad)peterselie; ca. 1 dl licht geslagen slagroom. Bereiding Breng 3/4 liter water aan de kook. Laat de bouillontabletten erin oplossen. Voeg wijn, vis fond en tomatenpuree toe. Roer alles door. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Maak de preien schoon en snijd ze in smalle ringetjes. Voeg ze aan de kokende soep toe en laat ze 5 - 6 min. zachtjes koken. Schep de kabeljauw er door en voeg na 1 min. garnalen en mosselen toe. Laat alles dan nog maals 1 min. zachtjes koken. Neem daarna de pan van de warmte bron. Proef de soep en voeg naar smaak (zee) zout, peper en enkele druppels tabasco. Roer daarna de vermouth en het limoen- of citroensap door de soep. Presentatie Dien de soep op in voorver warmde kommen. Strooi de tuinkruiden erover en schep er flinke dotten slagroom op. Geef er knapperig stokbrood bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: in beide richtin gen wordt gecontroleerd op de A20 tussen Rotterdam en knoop punt Gouwe en de Al tussen knooppunt De Meer en knooppunt Eemnes. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A28 ter hoogte van Beilen/Assen en op de A30 ter hoogte van Ede. Zondag: op de A29 ter hoogte van Barendrecht en op de A27 ter hoogte van Wer kendam. HET WEER door Jan Visser In relatie tot de tijd dat de zon boven de horizon staat, zou september wel eens de zonnigste maand van het jaar kunnen worden. De Bilt heeft al ruim 140 uren zonneschijn geregistreerd, het langjarigge middelde voor de nazomermaand bedraagt 133 uur Met nog twee weken te gaan is september dus al een zonnige maand. Gelet op de gunstige vooruitzichten op de lange ter mijn komen er nog wel wat uurtjes bij. Het zou mij niets verbazen wanneer het KNMI tijdens het vol gende weekeinde op circa 180 uur septemberzon staat. Dat aantal komt overeen met 47 procent van de tijd dat de zon boven de horizon staat. Het hoog ste percentage dit jaar bedraagt 43 in zowel april als r mei. In het zonnejaar 2003 hadden 6 maanden een percentage van tenminste 50, februari zelfs 57 pro cent. Het frontensysteem van een omvangrijke IJslandde- pressie dringt vandaag naar ons land op. Gaande weg komt er dan ook meer bewolking, in het bin nenland is het eerst nog zonnig. Vanavond en voora ;Je de komende nacht nemen de regenkansen toe om- ier dat dan enkele frontpassages plaatsvinden. De wind ie waait vandaag uit het zuiden tot zuidwesten en is matig, aan zee krachtig. De aangevoerde lucht is warmer dan gisteren. De middagtemperaturen lo pen uiteen van 19 tot 22 graden. Morgen trekt het regengebied naar het oosten weg. Van het westen uit klaart het bovendien op (wel wat stapelwolken) maar met maxima omstreeks 18 gra den is het minder warm. De wind is zwak tot matig uit het westen tot zuidwesten. Op het noordelijk de« ln van de Atlantische Oceaan blijft de depressieactivi- n teit volgende week groot. Frontale uitlopers dringen |Vo maandagmiddag of avond tot ons land door. Er ){e komt dan meer bewolking en er is kans op regen. Ook dinsdag zijn we nog niet helemaal frontvrij, f daarna vestigt een nieuw hogedrukgebied zich bo ven de Britse eilanden en/of de Kanaalregio. Deze ontwikkeling heeft medio volgende week rustig en droog weer tot gevolg. d lo< Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Horizontaal: 1. Rivier in Duitsland; 4. vogel; 7. buisverlichting; 8. 10. thans; 13. vertegenwoordiger van een nieuwsdien: 16. na de middag; 17. circa; 18. damp; 19. altijdgroen g?i 20. lidwoord; 22. deel van een Franse ontkenning; 23.§- 25. voorzetsel; 27. gravure; 29. dierengeluid; 30. tooi; 31. plaats in Frankrijk. uar{ Ü5 Verticaal 1. Pas; 2. reeds; 3. muzieknoot; 4. muzieknoot; 5. voc 6. duikvogel; 9. tombe; 11. nooddruft; 12. geld; 14. k<ent regel; 15. naderen; 21. bont; 23. rode gloed; 24. vertre^0 26. onmeetbaar getal; 27. bijwoord; 28. Leger des He afk.); 29. dat wil zeggen (Lat. afk.). irhc de, len ltijc Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Macadam; 5. treurwilg; 8. net; 9. lady; 10. snaren. Verticaal: 1. Imprint; 2. schutting; 3. baai; 6. weldra; 7. lading. log, om len gel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22