Tragisch lot tsaren wekt geen verbazin KUNST CULTUUR Ontmoeting: schilderij waarin niets gebeui 'Alleen die embryo's waren niet zo fijn' Acteur Bruno Ganz speelt de rol van Adolf Hitler. Foto: EPA/Jens Kaleane Hitlerfilm nog niet in bioscoop Amsterdam - A-Film, de Neder landse distributeur van de spraakmakende Hitlerfim 'Der Untergang', is intern zeer ver deeld over het tijdstip waarop de film in de bioscopen gaat draaien. Het kan zelfs januari worden, hoewel 'Der Unter gang' deze week al in Duitsland in première ging. Volgens een woordvoerder van A-film is 'de vraag vanuit de Nederlandse bioscopen heel erg groot'. Niet temin is er grote twijfel of de Hitlerfilm voor de kerst moet worden uitgebracht omdat er nogal wat controverses zijn rond de rolprent. Libanon verbiedt Da Vinci Code Leven Nicolaas en Alexandra in Hermitage aan de Amstel Leids CKV-festival Kunstshot voor zesde keer gehouden door Ben Zwirs vervolg van voorpagina leiden - Voor ongeveer 1200 leerlingen uit het Leids voortge zet onderwijs stonden de deu ren van zestien culturele instel lingen gisteren wijd open. Met muziek, theater en museumbe- zoek proberen de organisatoren van 'Kunstshot' de scholieren enthousiast te maken voor de kunst en cultuur in Leiden. In drie rondes van drie kwartier maken alle bovenbouwleerlin gen die het vak Culturele en Kunstzinnige Vorming (CKV) volgen kennis met onder meer De Lakenhal, de Leidse Schouwburg, Museum Boer- haave en het LAKtheater. In de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest vertelt Ali B. over 'Het leven van de straat'. Met een mix van cabaret en hiphop vermaakt de Amsterdamse rap per zijn publiek. Hij wisselt anekdotes uit zijn dagelijks le ven af met muziek en raps. In traditioneel Marokkaanse djel- laba's gekleden gitaristen en een beatboxer zorgen voor de muziek. De scholieren op de voorste rijen moeten het regel matig ontgelden wanneer Ali hen in zijn voorstelling betrekt. Een blond meisje met een roze truitje, een navelpiercing en grote oorbellen staat wat onge makkelijk te dansen als de Am sterdammer haar tijdens het zingen van zijn grote hit 'Ik ben je zat' het podium op vraagt. Het scholierenpubliek heeft er lol om en en zingt mee. Na de show praten de scholie ren op straat na over het optre den. De grappen van Ali B. wor den herhaald en er wordt gela chen. Xanel Rooderkerk (15) en Lenka Boyd (15) zijn dolen thousiast. „Die drie kwartier zijn te kort", vinden ze. „Dit was echt onwijs gaaf." Vooral de afwissëling van humor en muziek is in de smaak gevallen. Als hij in april weer naar Lei den komt gaan we er zeker heen." Een jongen met donkere stekels en een blauw Adidas- trainingsjasje waarschuwt zijn klasgenoten die voor de volgen de voorstelling in de rij staan. „Ik zou maar niet vooraan gaan zitten", klinkt het over de Oude Vest. „Hij pakt je echt." In Museum Boerhaave zijn de Leidse scholieren even later ge tuige van een demonstratie lijk- snijden. In het nagebouwde anatomisch theater uit 1592 verklaart een lijkleverancier de geschiedenis van de anatomie en de chirurgie. Met een vies, ongeschoren gezicht en een ge rafelde zwarte muts tot net bo ven de ogen doet de gids uit de doeken hoe de lijken hier vroe ger voor een publiek van stu denten en chirurgen werden ontleed. In geuren en kleuren vertelt de lijkleverancier over snijden, haldken, bloed en gal. Daarna volgt een rondleiding. 'Gadverdamme' klinkt er regel matig als de museumgids ver telt over de geneeskunde van vier eeuwen terug. Ook de kas ten met handen, tenen en men selijke embryo's op sterkwater roepen veel commentaar op. De rondleiding was leerzaam en leuk, vinden Daniëlle van Vliet (16), Meike Korst (14) en Miou Meer (15). „Alleen dat to neelstukje aan het begin was een beetje kinderachtig." Van de potten met de lichaamsde len en dieren op sterk water was het drietal niet onder de in druk. „Die zijn we wel gewend uit het biologielokaal" zegt Meike. „Alleen die embryo's waren niet zo fijn, daar kan ik niet zo goed tegen", voegt Miou toe. Leraar CKV Lodewijk Meijer van het Da Vinei College is blij Anatomische les in Museum Boerhaave. In geuren en kleuren vertelt de lijkleverancier over sn hakken. Foto: Henk Bouwman zaterdag l8 met het festival. „Ik vind het een onwijs goed initiatief. Op deze manier laten we de scho lieren zien dat cultuur niet zwaar, duur of ver weg is." De docent denkt dat het project 'Kunstshot' erin slaagt om jeugd naar de Leidse theaters en musea te lokken. mijn leerlingen zijn theater geweest, dat best eens kunnen beiroet - De Libanese regering heeft de verkoop van het boek 'De Da Vinei Code', de wereld wijde bestseller van Dan Brown, verboden. De maatregel is het gevolg van protest van rooms-katholieke leiders. Die achten het boek beledigend voor christenen. In de thriller ontrafelt een academicus de verborgen code achter schilde rijen van Leonardo da Vinei. Opvolger Imprimatur Amsterdam - De opvolger van het boek 'Imprimatur' van de Italiaanse schrijvers Monaldi en Sorti, 'Secretum', verschijnt eerst in Nederland. De schrij vers zouden zelfs helemaal wil len afzien van publicatie in Ita lië omdat hun eerdere pennen vrucht het Vaticaan onwelge vallig zou zijn geweest. In het boek 'Imprimatur' staat dat fa milie van paus Innocentius XI (1676-1689) geld zou hebben geleend aan de Oranjes, waar door het voor de nota bene protestantse prins Willem ge makkelijker werd om in 1689 koning te worden van Enge land, Schotland en Ierland. Jazz-zangeres Tathebe dood johannusburg - De gevierde Zuid-Afrikaanse jazzzangeres Dolly Rathebe is op 74-jarige leeftijd overleden. De 'swee theart' van Zuid-Afrika tijdens de apartheid stierf na een lang ziekbed. Haar carrière bereikte een hoogtepunt in de jaren zes tig, toen ze met de Elite Swing- sters een internationale tournee maakte. Enkele van haai' hits waren Salt Lake City Blues, No- zizwe en Serantabole. door Francoise Ledeboer Amsterdam - Verering als troostend tijdverdrijf is van alle tijden. In Rusland ligt het voor de hand dat de heilig ver klaarde laatste tsarenfamilie een der gelijke status van heldendom heeft ge kregen. Met zijn allen gruwelijk ver moord in een kelder in Jekaterinen- burg in juli 1918: een akeliger lot kan een gezin niet treffen. De expositie 'Ni colaas Alexandra: het laatste tsaren paar' in de Hermitage aan de Amstel, plaatst hun leven in perspectief: dat einde was onverdiend wreed, maar ge zien de loop der geschiedenis en hun eigen rol daarin wekt dat tragische lot geen verbazing. Via zijn zuster Olga (1882-1960) is be kend hoe Nicolaas in 1894 reageerde op het onverwachte overlijden van zijn vader Alexander III. Kort na 1918 schreef ze in een terugblik: „Hij snik te dat hij helemaal niet geschikt was om tsaar te zijn. En daaraan was mijn vader schuldig. Hij liet zijn opvolger niet toe tot staatszaken. Wat een ver schrikkelijke prijs moest er worden betaald voor die fout." Maar ook als Alexander zijn zoon wel goed had voorbereid, lijkt het uitge sloten dat het bewind van Nicolaas II een succes zou zijn geworden. Tijd genoten oordeelden onveranderlijk zeer kritisch over zijn capaciteiten het verstarde Rusland te besturen. Zo ob serveerde de Franse ambassadeur Maurice Paléologue op grond van ve le gesprekken: „Ik weet niet wie van de tsaar heeft gezegd dat hij 'alle on deugden had en geen enkel gebrek'. Nicolaas II heeft geen enkele on deugd, maar wel de voor een auto craat allerslechtste tekortkoming, na melijk gebrek aan persoonlijkheid. Hij wordt naar believen gemeden, be drogen of onderdrukt." Ook zijn jeugdvriend grootvorst Alek- sandr Michajlovitsj oordeelde onver biddelijk. Hij noemde de dood van Alexander III een gruwelijke catastro fe, met als resultaat dat 'het lot van een zesde deel van de wereld' terecht kwam in 'de trillende handen van een snel uit het lood geslagen jongeling'. Als Nicolaas (1868) temidden van ge wone stervelingen was geboren, had hij volgens de grootvorst een leven vol harmonie geleid, aangemoedigd door de leiding en geacht door zijn omgeving: „Hij was een ideale ge zinsman, geloofde in de onwankel baarheid van een door hem gedane eed. Het was niet zijn schuld dat het noodlot die goede eigenschappen veranderde in dodelijke vernieti gingswapens." Tijdens het bewind van deze laatste Romanov was overigens sprake van economische voorspoed. Maar dat zou hem niet helpen: Nicolaas zag zijn reputatie vrijwel meteen voor goed besmet door een zeer bloedig incident waarop hij niet adequaat reageerde. In 1896, tijdens de vele weken durende kroningsplechtighe- den, vielen in Moskou tenminste 1300 doden bij het uitdelen van ge schenken. De feestelijkheden gingen daarna gewoon door omdat de gene raal-gouverneur van Moskou geen schuld aan de ramp meende te heb ben. Na zijn vertrek uit de stad schreef Nicolaas in zijn dagboek: „En de grootste troost is dat alle plechtig heden en ceremonies afgelopen zijn en ik nu voor mezelf stil en vredig kan leven." Een zo mogelijk rampzaliger effect hadden de bloedige gebeurtenissen tijdens het aanbieden van een petitie voor politieke hervormingen in 1905. De autoriteiten van St. Petersburg ga ven in afwezigheid van de tsaar op dracht te schieten op een ongewa pende menigte met als gevolg vele honderden doden. Nicolaas woonde toen al buiten St. Petersburg in het Alexander Paleis in het idyllische Tsarskoye Selo. De tsaar gaf wel toe aan de druk tot instelling van de Doema, de eerste Russische volksvertegenwoordiging, De laatste Russische tsarenfamilie: Nicolaas en Alexandra, hun vier beeldschone, dochters en enige zoon. Foto: GPD/Hermitage maar de kloof tussen rechts en links was zó diep dat fundamentele maat regelen om de sociale onrust te be teugelen uitbleven. Ook tsarina Alexandra beschikte niet over het ka rakter om de geschonden reputatie van de tsarenfamilie op te vijzelen. De beeldschone prinses Alix van Hes sen (1872) was een voorbeeldige echtgenote en moeder op wie Nico laas tot op het eind verliefd is geble ven. Maar ze was van nature zeer te- beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Ontmoeting', schilderijen van Jeanne Hanegraaf en Nico van der Putten. Prijzen: 150 t/m 2.500 euro. Te zien: t/m 26/9, vrij t/m zo 13-17 uur, Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9a, Leiden. Kunstenaar Nico van der Put ten houdt ervan met anderen samen te werken. Van de zo mer exposeerde hij samen met fotograaf Arthur Sevestre in de galerie van museum Na- turalis. Beiden lieten zich in spireren door de Noordzee kust. Het resultaat was een tentoonstelling waarin de vele verschillende aspecten van de zee samensmolten tot een mooi, harmonieus geheel. Bij Ars Aemula Naturae expo seert hij nu samen met Jeanne Hanegraaf. Zij ontmoetten el kaar een paar jaar geleden tij dens de Leidse kunstroute. Hoewel hun werk zeer van el kaar verschilde, Van der Put ten schilderde abstracte com posities en Hanegraaf portret ten, merkten zij ook dat er overeenkomsten waren. Zo ontstond de wens samen te exposeren en voor de ten toonstelling nieuw werk te maken. Inderdaad blijken hun schil derijen wonderlijk goed bij el kaar te passen. Dat geldt met name voor de kleuren die zij gebruiken en hun manier van schilderen. Overheersende tinten zijn groen en blauw. Bijvoorbeeld in een paneel dat Van der Putten baseerde op een passage van Hella Haas- se's boek Heren van de thee. Geïnspireerd door haar be schrijving van het Indonesi sche landschap maakte hij een compositie die bestaat uit een donkerblauwe achter grond waartegen hij een dicht patroon van donkergroene langwerpige blokjes heeft ge schilderd. Het is een ver door gevoerde abstractie van het vochtige, ondoordringbare en mysterieuze oerwoud. Ook Hanegraaf heeft zich la ten inspireren door het land schap. Op de tentoonstelling zijn namelijk slechts twee por tretten van haar te zien. En heel veelzeggend, beide keren van een schilderende vrouw in een landschap. Sinds Hane graaf verhuisd is naar Noord- Holland is de vlakke, uitge strekte polder haar nieuwe thema. Dus zien we vrij sche matische voorstellingen waar in weilanden, sloten, bomen, en wolkenluchten van smalle en bredf tale banen zijn weei Evenals Van der Put zij de verf gelijkmat doek aan. De kleure^, der, de sfeer rustig, landschappen waai ni gebeurt. Mensen en ,ori ontbreken. Overal h leegte. Alleen de wc ntr ben vrij spel. De eni tre men ze een massa ge slierten die door bijeen zijn gedrevei mt< dere keer hangen zf boven het gras. Dezelfde rust en ha treffen we ook aan derijen van Van dei Ook daarin gebeurt legi Tegen een vlakke 0 maakt hij composit markeringen en coi eeti die steeds worden I lm|. Soms zijn ze een be deugend als in de s cor een paar penissen kennen. Maar altiji de eenvoud. Zowel als Van der Putten i Dr een ordelijke, stille Het is boeiend om zij vanuit twee tota lende invalshoeken weten te bereiken, eerlijk gezegd ook 1 saai. Een expositie contrasterende kui eigenlijk veel leuke! 'Nicolaas Alexandra: hel laatsj paar' in de Hermitage aan de A we Herengracht 14, Amsterdai 2005, dagelijks 10.00-17.00 urn 25 dec. en 1 jan. ruggetrokken en hield nieti hofleven. Er werd van haar j dat ze een hard karakter hat Russische ziel nooit leerde t pen. Nicolaas en Alexandra kregt beeldschone, talentvolle do Olga (1895), Tatjana (1897), (1899) en Anastasia (1901). hartstochtelijke, gebeden tt van de 19de-eeuwse prieste in 1903 heilig verklaard, 1904 eindelijk ook de vurig' mannelijke erfgenaam Alel reld. Dat de jonge tsareviti bloedziekte hemofilie leed kend worden veronderstelt alleen de paranormale moi poetin in staat was de blot de jongen te stoppen, is ooi beschreven. Om zijn vrouw te plezieren] de Nicolaas op aanraden v; tin talenüoze en reaction! op hoge posten. Desastrei van zijn invloed op de ts; haar brief aan Nicolaas v; ari 1916 is niet denkbaar, tie van meer dan driehont tsaristisch bewind staat van de afgrond als de ts; „Onze vriend vraagt je om te sluiten. Wees een Peter Ivan de Verschrikkelijke, ts; verpletter ze allemaal, lach| zou je dolgraag zo willen zi die mensen die jou probei ren." Nicolaas, die ooit opi hij liever tien Raspoetins hysterische tsarina, was toe een willoos werktuig gewoi De expositie is samengeste! collectie van de Hermitage tersburg en combineert de en privé-geschiedenis van aan de hand van tal van ki werpen, foto's, kleren, spee documenten. Welke film zou iedereen ge zien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit ge schreven? Welke muziek weet telkens weer te ont roeren en wat is het mooi ste kunstwerk aller tijden? Kortom, waarmee is Ber nard Stöxen, uitbater van het theehuis/café/restau rant De Leidse Hout, in de zevende hemel? Beste boek? .Altijd het laatste. In dit geval is dat 'De Da Vinci Code' van Dan .Brown. Hoewel ik woordblind ben en dus niet zo snel lees, heb ik de eerste 53 pagina's in één ruk uitgelezen. Benieuwd naar het vervolg. Ik ben dyslec tisch, ja. Dat heeft me vooral in mijn jeugd en op school flink parten gespeeld. Toen was het fenomeen nog onbekend. Mijn vroedvrouw is op mijn 'case' als eerste op dit onderwerp in Ne derland gepromoveerd." Beste film? „Vanwege mijn werk ben ik vaak laat thuis, dan zijn alle films op tv al afgelopen. Maar ik kijk graag dvd's. Omdat ik een enorme fan ben van The Doors, ga ik voor de recent verschenen '21th Century Doors' met de zanger van The Cult in de rol van Jim Morrisson. Hij vult die geweldig in. Een film die ook nog op mijn netvlies gebrand staat is 'Strawdogs' met Dustin Hoffmann in de hoofdrol." Beste cd? „Ik kreeg laatst voor mijn ver jaardag van twee muzikanten de 48 'all time favorites' van Comelis Vreeswijk. Mijn ex- zwager - hij is getrouwd ge weest met mijn jongste zus - dus daar heb ik wel wat mee. Hij krijgt nu, tien jaar na zijn dood, eindelijk in Nederland de erkenning die daarvoor is uitge bleven. Vreeswijk is met voor sprong de beste poëet op mu ziekgebied. In Zweden, waar hij mateloos populair was, kreeg hij een staatsbegrafenis. Zijn werk wordt daar op scholen be handeld. De cd draai ik con stant." Beste kunstwerk? „Het levenswerk van mijn va der: de renovatie in de jaren vijftig van de beelden op Plein 1813 in Den Haag. Hij was di recteur van de Rijnlandse Kunstgieterij en zelf ook beeld houwer. Mijn moeder was edel smid, dus ik kom uit een crea tief milieu. Eén van de beelden in Den Haag was zo verrot dat het van 18 meter hoog zo van zijn sokkel viel. Hij heeft ze prachtig in de oude staat her steld. Op gezette tijden ga ik nog wel eens kijken in Den Haag. Een mooi monument voor hem." tekst: Ad van Kaam foto: Mark Lamers '21th Century Doors' met de zanger van The Cult in de rol van Jim Morrisson. Foto.- Reuters/Hugo Philpott

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20