ovincie wil sie van vier ►Bendorpen rgtoeslag nieuwe basisverzekering maximaal 900 euro Rapper Ali B geeft Leiden voorproefje Infoavond VAN ROY C.S. PIAGGIO leenten moeten snel kiezen Betogers gearresteerd bij defensietop Noordwijk nvesteer in kennis niversiteit Nederland ER 20 zaterdag l8 SEPTEMBER 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362 OPGERICHT 1 MAART 1860 Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voorinformatie: 071-5232308 Bedrijfswagens vanaf 8.649 exd. B.T.W. Leverbaar is benzine- en dieseluitvoering. Huisman Autobedrijf B.V. Willem de Zwijgerlaan 417 2315 AW Leiden Tel: 071-5232300 internet: www.hulsman-leiden.nl Dagblad Leids café tijdelijk eerder dicht leiden - Café La Rocka aan de Leidse Beestenmarkt moet tot 1 oktober sluiten om 24.00 uur. Dit heeft burgemeester Lenfe- rink besloten, nadat het café voor de tweede keer binnen zes maanden een 'gele kaart' heeft gekregen wegens geluidsover last. De eerste gele kaart kreeg het café op 18 februari 2004, de tweede kaart op 29 juli. De bur gemeester mag cafés die bin nen zes maanden twee keer overlast veroorzaken 'geduren de een bepaalde tijd' om mid dernacht sluiten. reek - De provincie wil {(erstmis van Lisse, Hil- ordwijkerhout en 1 duidelijkheid hebben ►ekomstplannen. De jfiieeft daarbij een ster- jurvoor een fusie van e gemeenten. Als het is kan wil Zuid-Holland jgen noemen met senten: Lisse/Hillegom fyijkerhout/Noordwijk. jt waarbij Noordwijk blijft en de drie ove- Jeriten fuseren, wijst de jiadrukkelijk af. ider is duidelijk ge- |p een informele bij- van de gemeentebe- managementteams gemeenten. De pro- jft al eerder laten we de fusie van Katwijk, jen Valkenburg en de fusie van Voorhout, en Sassenheim ook irdelijke Bollenstreek jebeuren. Op de bij- heeft de provincie de vier gemeenten duidelijk ge maakt dat ze nu zelf een keuze moeten maken. Zo niet, dan neemt de provincie het voor touw. Hoewel officieel ook niet-vrij blijvende samenwerking nog een optie is, is in de Lissese po litiek vrijwel niemand meer die gelooft dat dat nog een begaan bare weg is. Burgemeester Lan- gelaar schetst de vrijwel lege re- sultatenlijst van zeven jaar po gingen tot samenwerking met buurgemeente Hillegom. Naast de intergemeentelijke sociale dienst - overigens een samen werkingsverband van vijf ge meenten - lijkt alleen schot te komen in samenwerking tussen Lisse, Hillegom en Noordwij- kerhout op brandweergebied. Een echte schuldige is volgens de Lissese burgemeester niet aan te wijzen: „Het ligt niet al leen aan Lisse, het ligt niet al leen aan Hillegom, het ligt aan allebei. De ene keer vinden wij dat we niet voldoende scoren, de andere keer zij." Leidsch Tragisch lot van tsaren wekt geen verbazing 'Een kind moet bewegen en vies worden' Warmer I lit z (20/23° 3-5 (advertentie) VRIJWILLIGERS INFORMATIEMARKT vandaag van 12.00 tot 16.00 uur Beestenmarkt, Leiden met o.a. diverse muzikale optredens COMMENTAAR DE MOL Wol gaat iets geheel innen. Nou ja, geheel Televisiezenders zijn ijk al genoeg. Maar in En was De Mol vooral cier van amusements a's, zoals het interna- Wfssucces Big Brother. (3) lol zélf een tv-station daarmee de publieke rciële om- een ge- concurrent (7) initiatief 6. ut met na chten van a uit het publieke be- ppen. Zowel de Tros e Mol wil een com- amiliezender starten, beide op dezelfde mikken. In dit seg- t met RTL 4 en SBS 6 behoorlijk dringen, iders eten uit een ad- lif die zevenhonderd ro groot is, maar nau- er groeit. de Tros zullen van tize moeten komen n positie op de adver- rt te verwerven. Dat lereerst goede pro- 28. gramma's met dito presentato ren. Wat dat laatste betreft, lo pen de Tros en andere omroe pen het risico boegbeelden, zo als Linda de Mol en Ivo Niehe, aan John de Mol kwijt te raken. Ais dat onverhoopt gebeurt, staat de Tros gelijk op achter stand. 'De grootste familiezen der van Nederland' heeft alle re den zich ernstig zor gen te maken. Als miljardair heeft De Mol het financiële en creatieve vermo gen om goede pro gramma's neer te zet ten. Mocht hij er volgend jaar ook nog in slagen de televisie rechten van het eredivisievoet bal binnen te halen, dan legt hij een bom onder het publieke omroepbestel. Als de NOS de - schier onbetaalbare - sportrech ten verliest, zakt het marktaan deel van de publieke omroep tot een armzalig niveau, dat nauwe lijks nog het bestaan van drie zenders rechtvaardigt. En dat is voor Hilversum een regelrecht horrorscenario. Hugo Schneider Leidse scholieren mogen op het podium van de Leidse Schouwburg meezingen met rapper Ali B. Foto: Henk Bouwman leiden - Ali B gaat het theater m. De rapartiest, die met het nummer 'Ik ben je zat' momenteel op de tweede plaats staat in de singlechart, bracht gisteren in de Leidse Schouwburg vast een voor proefje van de show waarmee hij bin nenkort in de Nederlandse theaters te zieri is. Zijn publiek bestond gisteren uit scho lieren uit het voortgezet onderwijs in Leiden en omgeving. De leerlingen die het vak culturele en kunstzinnige vor ming voor het eerst volgen, mochten de hele dag kennis maken met de Leidse culturele instellingen en het programma dat zij in de loop van het seizoen aan bieden. De Leidse Schouwburg is een van de theaters waar Ali B, op 6 april volgend jaar, een optreden verzorgt. In de thea tershow 'Ali B vertelt het leven van de straat' neemt de rapartiest het publiek mee door de multiculturele straten van Amsterdam-Oost; volgens Ali B de plek waar straatjongeren heen en weer wor den geslingerd tussen fun, frust, wan hoop en kameraadschap. Als stand-up- per steekt hij de draak met de eeuwige zucht naar liefde, status en geld, en vooral over het eeuwige gebrek daaraan. Gisterochtend rapte Ali B al met veel succes op het Leidse podium over de lol en de stress in de portieken van de mul ticulturele grote stad. Leerlingen op de voorste rijen werden het podium op ge haald om mee te zingen. En Ali B zelf werd op de voet gevolgd door een stoet journalisten, fotografen en filmploegen, want de rapper is op dit moment een hype, hét voorbeeld van een positief ver haal over Marokkaanse jongeren. De belangstelling voor het tweede en derde optreden van de rapartiest - de scholieren brachten elkaar per sms op de hoogte - was zo overweldigend dat de Oude Vest vol stond met fietsen, soms gewoon midden op straat achter gelaten om er maar bij te kunnen zijn. Pagina R8: 'Alleen die embryo's waren niet zo fijn' Stationwinkels vrezen afsluiting leiden - De doorgang onder station Leiden Centraal gaat mogelijk dicht voor iedereen die niet met de trein reist. De NS wil een systeem invoeren met een OV-chipkaart en toe gangspoortjes om niet-reizigers te weren en zo het station veili ger te maken. Winkeliers in het station zijn bang voor een kel derende omzet door verlies van klanten. Pagina R1 Bestuurscrisis bij corporatie Portaal leiden - Woningbouwcorpora tie Portaal verkeert in een be stuurscrisis. De Leidse direc teur Lex de Boer heeft, met de regiodirecteuren in Utrecht, Amersfoort en Nijmegen, het vertrouwen opgezegd in top man Anton van Usen. Hij verte genwoordigt in zijn eentje de raad van bestuur van de op drie na grootste woningbouwcorpo ratie van Nederland. Pagina R1 Concurrentie gaat mee in prijzenslag den haag - De prijzenoorlog in de supermarktbranche, die al ruim een jaar duurt, is opnieuw in volle hevigheid losgebarsten. In navolging van Albert Heijn, dat vaned vandaag de prijzen van ruim 1000 huismerkpro ducten met 5 tot 25 procent verlaagt, zullen ook Laurus (Su per de Boer, Edah, Konmar), Plus en Vomar forse prijsverla gingen doorvoeren. Pagina Economie (advertentie) Spelers Katwijk zijn mentaal niet sterk genoeg kering vervangt. Iedere volwassene gaat een vaste jaarpremie van circa 1030 euro betalen. Kinderen tot 18 jaar betalen in het nieuwe stelsel geen pre mie. De basisverzekering dekt de meest noodzakelijke zorg, waaronder de huisarts. Voor allerlei extra's, zoals de tandarts, moe ten mensen zich bijverzekeren. Het nieuwe stelsel betekent voor zieken fondsverzekerden een forse teruggang, om dat hun premie momenteel zo'n 300 euro bedraagt. Particulier verzekerden zijn in sommige gevallen juist goedkoper uit. Om de negatieve gevolgen voor met name ziekenfondsverzekerden op te vangen komt er een zorgtoeslag (een geldbedrag van de belastingdienst), die vooraf wordt uitge keerd. Het ministerie van volksgezondheid heeft berekend dat verzekerden in het nieu we stelsel maximaal 1 procent aan koop kracht inleveren. Bovenmodale tweeverdie ners met kinderen gaan er daarentegen fors op vooruit, omdat voor de kinderen straks geen premie meer hoeft te worden betaald. „Dat vind ik wel redelijk", aldus Hooger- vorst. „Mensen met kinderen staan voor ho ge kosten, zeker als ze in het voortgezet on derwijs zitten." Het kabinet verwacht dat het nieuwe zorgstelsel leidt tot meer concurren tie tussen verzekeraars, uiteindelijk lagere premies en een betere zorg. Verzekeraars- nieuwe-stijl mogen geen patiënten meer weigeren, waardoor verzekerden kunnen kiezen voor de goedkoopste en beste polis sen. Desgewenst mogen ze elk jaar van ver zekeraar wisselen. Om de vraag naar zorg terug te dringen komt er een vrijwillig eigen risico van maximaal 500 euro. Ook wordt al per 1 januari 2005 een no claim van 250 euro per jaar inge voerd. Wie minder dan dat bedrag decla reert, krijgt het verschil aan het eind van het e or /gpd - Ongeveer zes miljoen bur- ;en vanaf 1 januari 2006 een zorg- ji maximaal 900 euro per huishou- deze inkomensafhankelijke uitke- e belastingdienst, worden de nega- olgen van het nieuwe ziektekosten- jwel geheel opgevangen. „De koop- irtoont een fair en niet al te wild ïacf Idus minister Hoogervorst. is de nteerde gisteren zijn plannen voor iv zorgstelsel, dat tegelijkertijd met wordt ingevoerd. Per 1 januari t er één basisverzekering, die het lid- ekenfonds en de particuliere verze jaar terug. Hoogervorst verwacht dat burgers wat minder snel naar de huisarts zullen stap pen of medicijnen zullen bestellen als ze fi nancieel beloond kunnen worden voor hun gedrag. De exacte hoogte van premies en zorgtoesla- gen wordt volgend jaar vastgesteld in overleg met de Tweede Kamer. Hoogervorst schat dat een alleenstaande met minimumloon ongeveer 300 euro toeslag ont vangt, gehuwden en samenwonenden kun nen per stel op zo'n 900 euro maximaal reke nen. Voor de zorgtoeslag reserveert het Rijk ongeveer een miljard euro op de begroting. (advertenties) Studiecentrum Den Haag, Lange Houtstraat 11, 070-3614701 Studiecentrum Alkmaar, Drechterwaard 100 (De Hooge Waerder, 2e etage), 072-5155114 Pannenkoeken en oosters eten in kerstpakket 21 september presentatie 19.30 uur 22 september presentatie 19.00 uur noordwijk/leiden - De vredesdemonstra tie op het Noordwijkse Palaceplein tegen de Europese defensietop in Hotel Huis ter Duin kende een onrustig einde. Negen actievoerders werden opgepakt omdat zij met toeters en een spandoek het strand op renden richting het Noord wijkse hotel. De demonstranten werden klemgezet door politie te paard, jeeps en ME. Een korte worsteling volgde, waarna ze wer den gearresteerd. Later op de avond eisten dertig boze ac tievoerders bij het Leidse politiebureau aan de -Lange Gracht de vrijlating van hun vastgezette kameraden. In totaal verricht te de politie gisteren rond de defensietop dertien arrestaties. De demonstratie verliep rustig totdat de demonstranten de bus naar huis wilden pakken. „Plotseling draaiden we met een man of dertig om en renden het strand op", vertelt een actievoerder uit Den Bosch. „De politie kwam meteen achter ons aan." Toen de demonstranten weigerden het strand te verlaten, werkten de agenten een aantal van hen tegen de grond. Eén actievoerder had een klapperpistool bij zich. „Die is meteen besprongen door agenten in burger. Dat ging niet zachtzinnig", vertelt Euro- dusnie-lid David Vervoort. Vier demon stranten werden even later in de buurt van Huis ter Duin opgepakt. Zij hadden de Europese delegaties 'even willen uit zwaaien'. Daarmee was de kous niet af. Dertig actie voerders trokken 's avonds om half acht op richting Leiden. De demonstranten zetten hun eis tot vrij lating kracht bij met fluitjes, kletterende pannendeksels en een loeiende sirene. Na een klein uur dropen de actievoerders af. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Een demonstrante heeft haar masker even op het achterhoofd gezet. Foto: Mark Lamers SÏJa, ik ontvang; graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: Postcode Plaats Stuur doze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.loidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 200-1) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1