SCHRIJVENDE LEZERS Zelfs dieren houden geen vreetwedstrijden Toegangsbeleid Katwijkse jongerencentra verdient navolging sfeem minder riskante maatregelen dan Rijn Gouwe Lijn Geef Leidse dakloze toch een containerwoning R7 pijt van :em op kenende Megaprojecten Parkeerprobleem in Leiden niet verplaatsen naar achterburen Opvoeding van kinderen stopt niet bij 12 jaar ZATERDAG l8 SEPTEMBER 2004 EL rtilcelen en brieven die de afgelopen Ifcen in het Leidsch Dagblad zijn geplaatst "•pijn Gouwe Lijn, heb ik daarop toch nog te vullen: jndige op dit terrein (ik schrijf nu op ijke titel) verbaas ik me altijd weer over inele spagaat: decennia lang is er geen cbikbaar voor een raillijn annex stations r9ro*elatief kleine investeringen zeer kosten- nnis kunnen zijn) en dan is er ineens breed commitment voor torenhoge investerin- onlogische oplossingen met grote fi- risico's (investeringen en jaarlijkse ex- rerliezen). Zie de Hofpleinlijn (Rand en de lijn Leiden - Woerden (Rijn Gou- Zie ook vele buslijnen, t toegeschreven worden aan het imago- ji kleine projecten behalen bestuurders •naren minder eer dan aan megaprojec- ke( o'n lijn decennia is weggekwijnd, heeft *-nde systeem zo'n suf imago, dat alles welkom is als het maar 'anders' is. Tegenargu menten worden afgedaan als verdedigend ge drag. Als zo'n ambitieus project gerealiseerd is, moeten de exploitatieve flops worden gemas keerd met wederom dure attractiemaatregelen; zie de transferia Amsterdam Arena en Lei- den/A44. Zie straks de bebouwing van het veen- weidegebied, om de Rijn Gouwe Lijn minder on rendabel te krijgen.... Al jaren geleden becijferde Railned (nu ProRail) dat de beste opties voor de Rijn Gouwe Lijn op hun best evenveel nieuwe tramreizigers trekken als ze huidige busreizigers wegjagen. Dat geldt ook voor het financiële rendement van de tram- en buslijnen tezamen; een bussysteem dat zijn lijnen via één hoofdbestemming (Korevaarstraat - Leiden Centraal) bundelt en weer spreidt, wordt natuurlijk geruïneerd door die hoofdbe stemming eruit te knippen. Wie gaat er op zo'n korte afstand één of zelfs twee keer extra over stappen? Het tram tracé door de (binnen) stad is ook de enige zwaarwegende reden voor lage per rons (gescheiden van treinperrons) en voertuigen die, zelfs met de modernste technieken, minder geschikt zijn voor de afstanden Gouda - Alphen - Leiden. Met 'light (rail)' heeft dat weinig te ma ken, want ook treinen voor zulke lijnen worden veel lichter en vlotter. Bij deskundigen zijn overigens zo uiteenlopende adviezen te halen, dat politici altijd gelegitimeerd worden om maar hun eigen intuïtie (of ambitie!) te volgen. De vervoersprognoses blijken achteraf ook vaak veel te hoog of laag te zijn geweest, om dat andere/latere effecten niet waren meegewo gen. Voorbeeld: bij de aanleg van de Schiphollijn zou Hoofddorp geen halte waard zijn! Bovendien moeten we onderscheid maken tussen ambtelij ke en politieke overwegingen; voorbeeld: ook als de Betuweroute niet financieel rendabel kan worden gefinancierd (wat dan dus ook niemand moet beweren), kan het een visionaire keuze zijn om de grootste haven ook per trein goed te ver binden met zijn achterland (en bijvoorbeeld minder afhankelijk te zijn van waterstanden van rivieren).De Rijn Gouwe Lijn zou ik niet onder de 'visionaire' categorie plaatsen. In dit geval pleit ik voor durf om niet alleen voor het eigen imago te gaan, maar kleinere, rendabelere en minder ris kante maatregelen te nemen: partiële spoorverdubbeling Zoeterwoude - Woerden (voor snelle treinen Leiden - Utrecht, lichte treinen Leiden - Gouda en extra haltes); de neerwaartse spiraal in het bussysteem door breken met wezenlijke verbeteringen; de overlast in de Breestraat verkleinen met nu 'onbetaalbare' maatregelen, zoals roetfilters op alle bussen; zeker nog geen raillijn Leiden - Katwijk/Noord- wijk bouwen (exploitatie zal zwaar verlieslatend zijn). H.D. van Celderen, Leiden. ierc arie iste) sala Irap dui leiding van een artikel lidsch Dagblad van 8 schrijf ik deze brief itlevering van de Koer- irzetsleidster Kesbir erland aan Turkije, jeginsel vim het volke- ,vil dat elk volk een el recht heeft op er- fan de eigen identiteit eving daarvan in een samenleving binnen ationaal erkende gren en eigen land. Dit is beginsel van de hui- hting van de wereld- in natiestaten die iezen voor samenwer- pranationale organi se EU of de VN. Ont- 'an dit beginsel zou de wegnemen van zo- tiestaten als de supra- organisaties en van al n en instellingen, ïige naties is het be- ht als vanzelfsprekend n. Veel landen zien ug op een geboorte in ïale bevrijdingsoor- i'estiging van hun be lt, een bron van pa- maar ook van idea- men en waarden. Ne- zo'n land dat door eschiedenis zich :aan op staatkundige ilijkheid, gewetens vrijheid en respect chten van het indivi- niet alle naties ver- ulke omstandighe- bijvoorbeeld is een zj( van het woongebied dj :n wordt grenzen die ontworpen zijn aan le tekentafel bij de li- 'qp, an het Turkse rijk; strijden de Koerden echten als natie, in in Irak. Opeenvol- kse regeringen heb- ionale aspiraties van n ontkend, gemin- derdrukt. De Turkse .0 ift zich in deze ge in handlangersrol en e van de Koerden ewind in Ankara ge- ïsel rechtmatige onafhankelijkheids- aan weerskanten ge in terreur en slacht- terreur, tot beschul- an misdaden en d, tot liquidaties en chtelingen en asiel- e Koerdische verzets- sbir heeft in Neder- :fs asiel aangevraagd, ir status van politie- ing evident is. De se overheid is nog 'rdergegaan, ze heeft ichikt op een Turks de uitlevering van re t Nederland zou zijn eigen historie praktische principes bben ingeprent: Ne- ieus ert geen ketters uit var quisitie, levert geen aan hun Bloedraad :en verzetsmensen i Gestapo, ustitie is in deze ale partij. De kans op proces voor Kesbir is ar met de kans dat ezetter destijds een es gegeven zou heb nj innie Schaft of aan Uni' ost. In dat licht is de L van Kesbir een be- ongeveer op het eau van het aange- idse onderduikers. heid heeft de mond men en waarden. En orstaan op haar ispiratie. En wordt door 150 Tweede 150 fractiegedisci- ïoreel apathische In een kwestie als spijt als haren op lat ik in 2002 en mende heb ge- iu echter ook niet ;e partij of per- wel had moeten aal, Wie eet de meeste spareribs, zoals hier bij een wedstrijd in Valkenburg? Archieffoto: Dick Hogewoning Met enige regelmaat wordt in de media, zoals in het Leidsch Dagblad van 17 au gustus en 9 september, gewag gemaakt van een wedstrijd 'vreten'. Ja, letterlijk vreten. Vreten tot kotsens toe en soms daadwerkelijk totdat er gekotst moet worden. Wie eet de meeste frikadellen, eieren, hamburgers of, zoals recent in Valkenburg, spareribs. Ik vraag mij af wat mensen bezielt om aan dergelijke 'evenementen' deel te ne men. In de dierenwereld weten ze zich te beperken en eten totdat ze genoeg hebben. Mensen (sommige) vreten tot overgevens toe. Als je kotst is je beurt voorbij, was de straf in Valkenburg en ben je af, terug in je hok. De winnaar (een dame!) heeft het gepresteerd om binnen 30 minuten 3,5 kilo (7 pond of zo u wilt 35 ons) naar binnen te werken. Een prestatie om jaloers op zijn?, Neen, driewerf neen. Afschuwelijk zo'n vreet partij. Dat deze activiteiten plaatshebben is al erg genoeg, maar dat ook de media van oordeel zijn dat zij daarvan verslag moe ten doen, inclusief een grote kleurenfoto van 24 x 16 centimeter, is voor mij wer kelijk onbegrijpelijk. Terwijl elders in de wereld, bijvoorbeeld in de provincie Darfur in Soedan, mensen letterlijk ster ven van de honger, bestaat de westerse beschaving het om wedstrijden te orga niseren waarbij van de kandidaten ver langd wordt dat zij zoveel mogelijk (vr) eten. Ik zou de organisatie van dergelijke evenementen aanraden om iets origine- lers te bedenken of een donatie te doen aan een van de vele hulpfondsen die er zijn. De deelnemers zouden hun 10 euro om te mogen (vr)eten ook aan zo'n doel kunnen schenken. Ik kan hun verzeke ren dat dat een voldaan en aangenamer gevoel geeft. C. van Dam, Noordwijk. Ik wil even reageren op de dak- lozendemonstratie die zaterdag 11 september gehouden is in de Leidse binnenstad. Ik heb dhar gesproken met ene Greetje van de WD, zij is daar raadslid. Ze zei dat ze het ermee eens is dat daklozen per 1 januari 2005, 220 euro gekort worden op hun uitkering. Dat betekent dat ze nog maar zo'n 90 euro per week hebben. Maar men vergeet dat de daklo zen geen toilet hebben, geen koffieautomaat etcetera. Alles wat zij willen, moeten ze dub bel voor betalen. Gaat hij naar de wc, dan kost hem dat 50 cent, elk bakkie koffie kost hem 1,60 euro en ga zo maar door. Mevrouw Greetje van de WD zei dat ze toch naar De Bakkerij kunnen gaan voor deze dingen, maar vergeet dat De Bakkerij pas om 11.00 uur opengaat en om 16.00 uur weer dicht is. Dus wat daarna te doen? Trouwens, in het weekeinde is De Bakkerij gesloten. Het valt mij op dat de politiek hier en in Den Haag niet weet van wat er onder de burgers leeft. Zij doen maar, mensen worden niet meer gehoord. Ik luister wel naar de daklozen en heb met deze mensen te doen. Straks komt de winter en is er weer geen behuizing voor deze men sen. Ja, het slaaphuis, goed voor ongeveer 22 mensen, maar er is wel het dubbele aantal daklo zen. Nu ze toch moeten inleve ren: geef ze dan de gevraagde containerwoningen. Dan heb ben ze in elk geval een dak! De politiek vergeet ook dat als ze deze mensen gaan korten dat dan de misdaad ook toe neemt, want ja, sommigen zijn verslaafd en zonder veel geld doe je niet veel dus, jatten we maar een fiets. Ik kan zoveel opnoemen, maar wat ik echt wil is begrip van de politiek en de politie. De politie dat is ook weer zo zielig, ze vallen de daklozen las tig als ze op een bank in het park liggen en delen graag boe tes uit. Daklozen willen ook wel eens lekker liggen, maar waar? In het park mag het niet, ook niet in een portaal. Ja, ze mo gen nergens liggen, het is ge woon een schande. Greet Haasnoot Meijers, Met een container hebben daklozen in elk geval een dak boven hun Katwijk, hoofd. Archieffoto: Hielco Kuipers In het Leidsch Dagblad van 7 september schreef de heer Adriaan Brandenburg een re dactioneel commentaar onder bovenstaande titel. Hij conclu deerde daarin dat het winst is, dat politici voortaan ernstig bij zichzelf te rade zullen gaan voordat zij zich nog eens stor ten in geldverslindende en vooral kostenoverschrijdende projecten als de Betuwelijn en de HSL. Helaas is de heer Brandenburg in dezen naïef-optimistisch. De praktijk heeft al vele malen aan getoond dat politici nooit leren van het verleden. Prestige, gel dingsdrang en scoringsdrift strijden bij dit soort lieden altijd om voorrang. Voordat we na de heren Kok en Balkenende drie kabinetten verder zijn, kan zich dezelfde soort aperte missers voordoen. In het ambtelijk ap paraat hebben zich dan al zo veel mutaties voorgedaan, dat ook daar nauwelijks meer op ervaringen uit het verleden kan worden teruggegrepen. Overigens staat de volgende miskleun van de rijksoverheid alweer op stapel: het communi catie-project C2000 heeft al 700 miljoen euro gekost en het deugt nog van geen kant! Dit keer laat de Tweede Kamer zich door de heer Remkes en con sorten 'inpakken'. De oude Ro meinen zeiden al: 'caveant con- sules' (wees waakzaam, con suls)! Karei Oostvaarder, Voorschoten. In verpleeghuizen wordt hard gewerkt Ik ben het zat om in de media altijd maar slecht nieuws te ho ren over verpleeghuizen! Het personeel zit niet altijd koffie te drinken. Kom dan zelf eens op een ander ogenblik dan op kof fietijd op bezoek. Dan ziet u ook eens hoe hard er gewerkt wordt. Ondanks alle bezuini gingen doet iedereen zijn uiter ste best om het de bewoners naar de zin te maken. Bezuinigingen kunnen voor na re situaties zorgen. Als er beslo ten wordt om iemand in bed te laten, wil dat nog niet zeggen dat die persoon ook niet meer geholpen wordt. Bewoners die op bed liggen, krijgen ook eten tussen de middag, maar soms is het zo dat die bewoner eten weigert. Hij heeft dan trek als er bezoek komt en dat denkt dan dat die bewoner geen eten heeft gehad omdat hij (of zij) op zijn kamer ligt. Eenmaal in de week onder de douche wil niet zeg gen dat de bewoner verder niet gewassen wordt. Dit gebeurt namelijk elke dag, van top tot teen, alleen niet onder de dou che. Dan zal ik het maar niet over euthanasie, reanimatie of eigen wilsbeschikking hebben, want daar wordt wel degelijk heel zorgvuldig mee omgesprongen. Dus als u weer eens denkt: hé, wat is dit?, verdiep u dan eens wat meer in de situatie en blaas die niet gelijk op in de media. Lida van der Tang, Sassenheim. In het Leidsch Dagblad van 11 september betichtte R. Veeger de Leidse WD-fractie van het bedrijven van 'een bedenkelijk politiek spel'. Hij doelde daar mee op de liberale reactie op zijn betoog tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor economie en verkeer van 8 september. Daarin pleitte hij voor de snelle invoering van be taald parkeren in een beperkt deel van de Burgemeesterswijk. Een eigen enquête onder de be woners van de Lammenschans- weg-Lorentzkade-Zeemanlaan ('Kropholler-driehoek') had uit gewezen dat 80 procent stemde voor parkeerrestrictie. Met zijn betoog ondersteunde de inspreker het besluit van B en W om in vier 'afgebakende' delen van de Tuinstad-, Trans vaal- en Burgemeesterswijk en het Haagwegkwartier-Noord door middel van een enquête na te gaan, of de meerderheid van de bewoners voor de invoe ring van betaald parkeren is. Wethouder Hessing nam overi gens al genoegen met het 'ja woord' van 50 procent+1 van de respondenten. Namens de WD-fractie heb ik in de vergadering bezwaren verwoord tegen de plannenvan zowel Veeger als Hessing. De invoering van betaald parkeren in een deel van een wijk buiten de Singels is alleen onder strikte voorwaarden mogelijk: er moet onder meer 'draagvlak' zijn on der 'de wijkbewoners' en een 'gewenst effect' worden bereikt. Door slechts te enquêteren in een zeer klein deel van een wijk is de kans op een 'ja' groot, maar de kans op verplaatsing van de parkeerproblemen naar een aangrenzend deel van de wijk verzekerd! Zowel Veeger als Hessing sloot graag de ogen voor dit nadelige en voorspel bare effect van hun simpele plan: het parkeerprobleem op lossen door het te verplaatsen naar de achterburen! Een en quête onder de overige wijkbe woners of de hele wijk durfden zij niet aan. Anders dan de heer Veeger wil doen geloven, speel de de WD geen 'bedenkelijk politiek spel', maar verwierp zij de gepresenteerde schijnoplos singen en bepleitte de juiste uitvoering van het Leidse Par- keerbeleidsplan. Dit tweeledige plan wordt tot op heden helaas heel eenzijdig uitgevoerd: wel parkeerplaatsen opheffen (Bin nenste Beter), betaald parkeren invoeren en daarmee een fors Parkeerfonds creëren, maar met het geld geen parkeerplaat sen bijbouwen. Niet alleen de 'Kropholler-driehoek' heeft te veel auto's voor te weinig plaat sen; onze hele stad heeft te wei nig parkeergarages voor de au to's van bewoners en bezoe kers. Arend-Jan Sleijster, WD-fractie, Leiden. Met stomme verbazing heb ik, in het Leidsch Dagblad van 8 september, het artikel gelezen over het woonhuis op de Bees tenmarkt waar loverboypraktij ken zouden worden gehouden. Er waren in elk geval meisjes van 13 jaar bij betrokken. Vooral over de laatste paar re gels, dat de ouders hun kind machteloos door hun handen zien glippen. Want, zeggen de meisjes: ..Hij houdt van me en ik vind hem lief." De meisjes zijn nota bene 13 jaar!!! Wat nou onmacht? Zijn we te genwoordig gestopt met opvoe den als ze 12 jaar zijn geworden of zo? Belachelijk, ik kan niets anders bedenken dan: belache lijk!!! Het wordt eens tijd dat mensen die kinderen hebben, wakker worden, en het kind blijven sturen en opvoeden tot dat het het huis uitgaat. Maar dat zal wel teveel gevraagd zijn. Immers, vroeger en nu nog, wil men kinderen, omdat dat zo leuk is. Verder wordt er niet meer nagedacht. I. Westerhoff, M Leiden. Klaas Maas, Leiden. Als voorzitter van het stich tingsbestuur van jongerencen trum De Schuit in Katwijk wil ik graag reageren op een artikel in het Leidsch Dagblad van zater dag 11 september. Daarin staat dat de Katwijkse burgemeester en wethouders willen dat jon geren onder de 16 jaar na 22.00 uur niet meer naar binnen mo gen in horecagelegenheden. In dit artikel maakt de heer P. Lindeboom de volgende op merking over de Katwijkse jon gerencentra: „Er zijn goede lan delijke regels, die streng wor den gecontroleerd. Waarom moet Katwijk weer beter zijn dan de rest?" Lindeboom heeft ook kritiek op een andere nieu we regel. Katwijk wil dat snack bars na 22.00 uur geen bier meer verkopen om mee te ne men. Dit om het drinken door jongeren op straat te voorko men. „Kijk eerst maar eens naar de gesubsidieerde sociëteiten waar drank wordt geschonken en de controle bedroevend laag is." Totale onzin als je het mij vraagt. Het Katwijkse jongeren werk kent een scherp toegangs beleid op avonden voor jonge ren onder en boven de 16 jaar. Activiteiten voor jongeren on der de 16 draaien in het jonge renwerk lOOprocent alcoholvrij en jongeren boven de 16 wor den hier niet toegelaten. Avon den boven de 16 jaar draaien met verkoop van lichtalcoholi- sche dranken, echter worden hierbij mensen onder deze leef tijd niet toegelaten. Voor De Schuit geldt in dit ge val bijvoorbeeld dat van iedere aanwezige bezoeker bekend is dat hij of zij 16 jaar of ouder is, wat ongetwijfeld veel horecage legenheden niet kunnen zeg gen. Iedere bezoeker dient in het bezit te zijn van een bezoe kerspas die alleen op vertoon van legitimatie is te verkrijgen. Een gastbezoek is enkele malen mogelijk zonder bezoekerspas, echter wordt dan bij de deur gewaagd een geldig legitimatie bewijs te tonen. Een team van een twintigtal ge motiveerde vrijwilligers is in het weekend belast met de uitvoe ring van dit toegangsbeleid, waardoor we allerminst van een bedroevend lage controle kun nen spreken. De vrijwilligers van dit deurteam worden bij uitvoering van hun taak onder steund door bestuursleden en krijgen trainingen om het hen bij de uitvoering van hun vrij willige taak zo gemakkelijk mo gelijk te maken. Dus wat mij betreft een prima maatregel van de Katwijkse ge meente, maar deden we er al niet aan in het Katwijkse jonge renwerk? Gert Wim ter Haar, voorzitter Stichting De Schuit, Katwijk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19