REGIO 'Ik zou graag bakjes aardbeien verkopen' nnis is macht, ik of daar heilig in Stille kracht ZATERDAG l8 SEPTEMBER 2004 NAVRAAG ag a al en Cultureel Planbureau (SCP) raadt de Nederlandse rege nt igend aan om 'een radicale verandering' door te voeren in het onderwijs om het ho- ge aantal dropouts op scholen te verminderen. Deze aanbeveling staat in een gisteren gepubli- Jeilnternationale vergelijking van de prestaties van de publieke West- en Oost-Europa, de Verenigde Staten, Canada, Au- ^jiNieuw-Zeeland. Direc- HeVAN VUUREN van 3 Leiden is het er zeer 5. „De uitval in het mid- 090 beroepsonderwijs is :asfc id hoog." nddr 3 $el leerlingen die zon- oma de ROC's verla- itval is schokkend •middeld is de slaag- procent, maar de feitelijke uitval is sterk afhankelijk van %u waarop het onderwijs gevolgd wordt. Hoe hoger het jsniveau, hoe groter de slagingspercentages. Op niveau 1 onderwijs haalt landelijk slechts 21 procent een diploma. 4 is dat al 75 procent. Die laatste categorie leerlingen vaak door naar het HBO, waar zij het heel vaak ook weer 'pp/ en. ROC Leiden scoort beduidend beter dan landelijk ge- maar toch vinden wij onze uitval absoluut niet accepta- 35: VVHP n of lager het onderivijsnivean, hoe hoger de uitval? NGl al is het hoogst bij mensen die het toch al niet zo gemak- jben in onze maatschappij. Zij kosten ons veel geld, maar Jen ze toch aan. Natuurlijk doen we dat om betere rende- inc fers te krijgen, daar moeten we ook aan denken, maar ook üngen toekomst te geven. Kennis is macht, ik geloof in. Is het niet over anderen, dan toch macht over je- ugu zeker in het begin, vaak niet zo. Veel voortijdige school- krijgen toch banen, maar zij verliezen die eerder in perio- ecessie. Ze worden verdrongen door hoger opgeleiden, die wèl gediplomeerd zijn. Vaak keren ze dan alsnog terug ichoolbanken. Wij moedigen dat aan. Ook stimuleren we n om zo lang mogelijk door te leren. 'Doe niveau 2 na ni- verbetert er je kansen op de arbeidsmarkt mee', dat zeg- i>t er gebeuren om de uitval terug te dringen? niveau experimenteren wij met een lesmethode die an de praktijk. Theorie is daarbij aanvullend. Die aanpak it succes, dit jaar hebben we tweehonderd aanmeldin- taarh75 het jaar daarvoor. Ik vind het moeilijk om een hard e leggen tussen schooluitval en de manier waarop het lemjs gegeven wordt, maar dat er een relatie is, geloof ik wel. 0 doelgroep die wil leren vanuit de praktijk." J fred Simons foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN I, Zaterdag 18 September Aan de grens van de gemeente, tussen de Van Vollenhoven- Kanaalweg, heeft burgemeester Van Kinschot gistermiddag ig recreatie-oord, het Park Roomburg, opengesteld. Een id, welke was gekoppeld aan het 75-jarig jubileum van de lijke plantsoenendienst. Een zinvol samenvallen, want is het ize dienst, welke Leiden aan zijn groenversiering helpt? iburg, waarvan de aanleg zeer valt te roemen, is een mooie Leiden en met name voor de in de onmiddellijke omge- et park gelegen Burgemeesters-en Professorenwijk. eeft twee royale speelweiden, met een uitstekende grasmat, wandelpaden - met zitjes - zijn aangelegd. Uiteraard moet link ,,uit de kluiten groeien." doch reeds thans doet het il door zijn ruimtewerking, aantrekkelijk aan. Aan de kant laalweg zijn enkele tennisbanen aangelegd in het park. Vol- «speelbare hockeyvelden completeren die recreatie-oord. PO», dinsdag 18 september V n. Ce nieuwbouw van het gemeentehuis in Warmond vordert gestaag. ^Hmaar zeker krijgt het nieuwe gebouw vorm. ef Leidsch Dagblad eze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 1HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ^lad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan in het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad i: B.M. Essenberg |directiehdcuz@hdcnl tie: Jan Geert Majoor, aan Brandenburg Sbredactie.ld@hdc.nl 82, Leiden, tel. 071-5 356'356 s 54,2300 AB Leiden. 1-5 356 415 071-5356325 n fax 023-5150 567 iRKOOP bt 3661 Vcjl ji 023-5150 543 .|T'3677 nC" andel: i lel: 071-5 356 300 |y){ s kunnen contact opnemen 36 derf ng (acceptgiro) en aut. ine.) 'j €216,90 een machtiging verstrekken isch afschrijven van het |ld ontvangen €0,50 korting VERZENOING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis) Mobiel-. 072 - 5196800 ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za- 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Schoolkantines ten onrechte onderwerp van ongezond-eten-discussie Van Leeuwen van het cateringbedrijf dat veel schoolkantines in de regio beheert wil scholieren best bewust maken van hun eetgewoonten. „Maar we gaan niet betuttelen." Foto: Dick Hogewoning Een wassen neus, vindt Klaas van Leeuwen de discussie over overgewicht van scholieren en gezonde voeding in schoolkan tines. Van Leeuwen, eigenaar van cateringbedrijf VOF van Leeuwen dat veel schoolkanti nes in de Leidse regio beheert, vindt dat er 'een hoop gepraat, maar weinig gedaan' wordt. „Tot drie keer toe heb ik het ministerie geschreven om een subsidie te krijgen voor groen te en fruit. Ik heb er nooit iets op teruggehoord." Van Leeuwen is een echt fa miliebedrijf, nu 35 jaar oud. Op het kantoor in Leidschen- dam is het in de ochtenduren een komen en gaan van wagens vol brood, fruit, chocolade- repen, drinken. Van Leeuwen het Da Vinei College en het Vlietland College in Leiden, het ID-college in Katwijk en het Adelbert College in Was senaar. De cateraar levert geen half werk: mocht je vroe ger blij zijn met een roze koek en een bekertje melk, tegen woordig lijkt de schoolkantine meer op een goed gesorteerde lunchroom. Om maar wat te noemen: een zacht broodje kipfilet, een broodje kipcorn en een pistolet gezond horen allemaal tot de mogelijkhe den. Daar is niets mis mee, vindt Van Leeuwen. „Als ik het niet verkoop, dan gaan ze naar de snackbar op de hoek. Of er komt zo'n rijdende friet kraam, zoals bij het ROC bij Lammenschans. Ik weet van het Adelbert College dat er leerlingen waren die de rijks weg over staken om snoep te kopen bij de benzinepomp. Het is mis schien erg belerend, maar ik houd ze dan liever in huis." Van Leeuwen baalt er stevig van dat schoolkantines in de discussie over gezonde voe ding altijd de zwarte piet toe gespeeld krijgen. „We zouden te veel, te vette en te ongezon de producten verkopen. Nou, ik zou dolgraag bakjes aard beien verkopen, maar dat is om twee redenen lastig. Die kinderen willen helemaal geen aardbeien. En boven dien zijn ze veel te duur. Geen kind dat twee euro voor een bakje fruit betaalt. Dat geld hebben ze helemaal niet. En dan kan ik aan het eind van de dag mijn aardbeien weg gooien. Kijk, daar begin ik dus niet aan." Omdat hij geen subsidie voor gezonde producten kreeg, be dacht Van Leeuwen zelf een list. De prijzen van de kro ketten en hamburgers zijn hoog, terwijl die voor een pistolet gezond laag gehouden worden. Fruit kost zelfs maar dertig cent. „Ik vraag 1,25 euro voor een vers broodje gezond. En dan krijg je echt zo'n baguette", wijst hij met zijn handen. „Ik denk dat je dat nergens anders in Leiden hebt. Mij lukt dat al leen omdat het broodje kroket relatief duur is, namelijk 1,20 euro. Laat ik dat los, dan wordt mijn broodje gezond direct twee keer zo duur." Ook met andere producten 'stunt' hij regelmatig. „We doen bijvoorbeeld de Dubbel Friss in de aanbieding, dat is allicht gezonder dan een blik je cola. Ook verkopen we alle soorten verantwoorde tussen doortjes, Sultana's en Liga's." Zo hoopt Van Leeuwen de scholieren een beetje 'op te voeden'. Want daar heeft het volgens hem alles mee te ma ken: met de eetgewoonten die de kinderen van huis uit mee krijgen. „Veel meer kan ik niet doen. Ik wil niet betuttelen. Ook bij ons geldt: de klant is koning. De leerlingen bepalen wat er verkocht wordt. We le ven tenslotte in Ne derland, niet in een Oostblok land." Toen de scho lieren vroegen om een eigen Slush Puppy-apparaat voor schoolfeesten, kwam die er. „Zo ongezond is dat ook niet. Gecrushed ijs met siroop. Ik vond dat een leuk idee en heb dus zo'n ding aangeschaft." Als Van Leeuwen de mist in gaat, wordt hij onmiddellijk teruggefloten door de scholie ren. „We hadden de chocola demelk vervangen door een magere variant zonder suiker. Een meisje schreef ons: „Ik wil deze chocolademelk niet. Wie zijn jullie om te bepalen wat ik moet drinken?" Toch blijft Van Leeuwen altijd denken hoe het beter kan. Vanaf begin oktober loopt er een stagiaire van de opleiding voeding en diëtetiek in zijn bedrijf rond. „Zij gaat leerlin gen en docenten voorlichten en kijken hoe we de school kantine nog gezonder kunnen maken. De bedoeling is dat zij een caloriewijzer maakt die bij de kantine's wor den opge hangen. Ook moet deze op onze web site, www.cateringopmaat.nl verschijnen." Waarmee Van Leeuwen maar wil zeggen dat hij best bereid is om scholie ren bewuster te maken van hun eetgewoonten. Iets waar de politiek nogal wat steken laat vallen, vindt hij. „Er wordt een hoop gepraat. Ie dereen leest in de krant dat overgewicht een groot pro bleem is, maar niemand weet wat hij er aan kan doen. Schoolzwemmen en sportles sen worden zonder pardon afgeschaft." Van Leeuwen verbaast zich erover dat juist die groep die in de groei is door de overheid vergeten wordt. „Op de basisschool kun je bijna voor niets melk en fruit krijgen. Op de mid delbare school is er niets." Grote woorden, maar iets doen: ho maar. Ach, uiteindelijk moeten we het effect van de schoolkanti ne ook niet overdrijven, denkt Van Leeuwen. „Ik heb het bij gehouden. Wij verkopen nog geen snack per week per scholier. Zolang dat zo is, denk ik: wat is er mis met af en toe een kroketje?" Door de broodjes kroket duurder te hou den, kan Van Leeuwen de broodjes gezond relatief goedkoop verkopen. Op zijn suggestie aan het ministerie om een subsidie voor fruit te geven heeft Van Leeuwen nooit iets gehoord. LEIDEN, 16.30 UUR Populair zijn ze meestal niet. Eerder het pispaaltje in elk bedrijf. De man die gaat over cijfertjes achter de kom ma. De beambte die moeilijk doet over declaraties en ver goedingen. De administrateur. De Luba Groep vindt dit imago onterecht. „Administrateurs zijn vaak de stille krachten binnen een organisatie", zegt di recteur Mariëtte Barnhoorn. Zij mag, als Zakenvrouw van het Jaar, de Administrateur van het Jaar onderscheiden. Het feest in de lounge van de Eschtertoren, waar de Leidse uit zendorganisatie zetelt. „Het is een eer om vandaag deze prijs uit te reiken." De gelukkige is Robert Vos. Hij is administrateur bij Com puter Associates BV te Nieuwegein, een bedrijf met ongeveer 120 medewerkers. Uit het juryrapport: 'Robert wordt door zijn leidinggevende gekenschetst als iemand die zich steeds kwalitatief ontwikkelt en daarbij een balans heeft gevonden tussen de dagelijkse werkzaamheden en gezelligheid op de afdeling'. Vos ontvangt een oorkonde. Echtgenote Joyce ('de vrouw die het mogelijk maakt dat Robert zo'n goede administrateur is') ontvangt een grote bos bloemen. „Robert verliest zijn privé-leven niet uit het oog", leest Barnhoorn voor uit het juryrapport. „Een juiste mix zorgt voor een goede admini strateur." Glimmend van trots staat Vos aan de zijde van Barnhoorn. Hij gaat de de ingelijst oorkonde zeker in zijn kantoor op hangen. „Zo ziet u maar, een administrateur hoeft niet al tijd saai en stoffig te zijn", zegt Barnhoorn. Tijdens het daaropvolgende hapje en drankje informeert een medewerker van de Luba Groep of de verslaggever nog nadere informatie nodig heeft. Komt het nieuws ov*Dc Administrateur van hert Jaar ook in andere kranten die zijn aangesloten bij de GPD (Geassocieerde Pers Diensten)? Eventueel kan de Luba Groep ook een foto regelen van de gehuldigde prijswinnaar. Is dat misschien nog aardig voor de krant? Andere media laten de prijsuitreiking massaal links liggen. En een medewerker van de Luba Groep fluistert tijdens de borrel dat het feestje eigenlijk 'best saai' is. Helaas, voor alle administrateurs in Nederland. De Luba Groep moet zwaarder geschut in stelling brengen om hun status te verhogen. Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17