REGIO Buurt vindt bajes prima Oegstgeest en Sassenheim hielpen Berlicum zijn historie dankt >ark herinrichting 'Ze vinden bomen belangrijker dan R3 Wie slaat zijn vleugels uit bij Rijnwoude? Parochies in Warmond en Sassenheim gaan fuseren ansfonds geld uit EST Veertien talentvol- sporters uit Oegstgeest gisteren een bijdrage a uit het Roelant Olt- ids. Het geld is bedoeld ilans om aan de top te Onder de veertien ge- bevinden zich negen jenden' zoals de 11-ja- stschaatster Ellen Brus- vemster Miranda Nij- 2 jaar). Zij ontvingen een bijdrage uit het e zwemmers Jorick sen (13) en Marleen isel (14), de tennissers inga(12) en Jordy tty (10) en de 13-jarige 'e' Dave Zaat werden voor e[ >keer met een bijdrage ?ei Zij kregen ieder 170 [het clubhuis van de iter Lawn Tennis Club igde hockeycoach 30 Dltmans de bijdragen. was over uit Pakistan, waarvan hij bonds- t; Het Roelant Oltmans- rd opgericht in 1996: vaarin het Nederlands iam onder leiding van Olympisch kampioen onsors en de gemeente jst zorgen ervoor dat de gevuld blijft. Voor een in de kosten voor trai- voer en materiaal ko en kinderen tot 18 jaar irking. ild en diefstal '^keergarage e ip - Een 58-jarige Ha- gistermiddag in de i irage van winkelcen- 'e' ikelhof het slachtoffer 311 ïvan diefstal met ge- het inrijden van de ga- ghij het aan de stok personen die tegen de n de garage uit wilden teen woordenwisse- te het tweetal plaats fp [agenaar. Maar even 1 m het in de garage op- 1311 een woordenwisse- T1 n handgemeen. De g eindigde toen voor- s zich ermee gingen De Hagenaar bleek m zijn mobiele telefoon uil 0' 1 helpt op R jeidsmarkt (ten - Kan Jezus mij taan helpen? Over die gt de Gereformeerde ;emaakt) zich morgen Sten kerkje in Voor- Geloof in God en Je- ioral over ongrijpbare gaan, los van de wer- meldt de kerk in ericht. In de dienst ierzocht of het geloof t ubiedt in tijden van y panning. Als je baan z ht staat of je op straat (ijvoorbeeld. De v ;int om 16.00 uur in in de Bachlaan. zaterdag l8 SEPTEMBER 2004 Ondernemers zien geen problemen Kinderen uit Berlicum komen na de oorlog aansterken in Oegstgeest. Een foto van een dagje naar het strand. Foto: collectie Cor Schalken door Marijn Roos berlicum - Oegstgeest en Sas senheim waren na de Tweede Wereldoorlog nauw betrokken bij de wederopbouw van Berli cum. Dit Brabantse dorp onder de rook van Den Bosch werd bij na compleet verwoest in de Slag om Arnhem. Cor Schalken is op zoek naar verhalen van mensen die Berlicum indertijd hebben geholpen. Temidden van prachtige boer derijen en buitenhuizen ligt in Berlicum het Mercuriusplein. Dit stukje van het Brabantse dorp ziet er ook uit alsof het rechtstreeks vanaf die planeet op de aarde is beland: kaal, ver dord en te dicht bij de zon voor leven. Waar voor de Tweede Wereldoorlog boerderijen en huizen stonden, is nu een par keerplaats omringd door fletse bebouwing en winkels als Zee man en Edah. Duitse bommen hebben hier een blijvende kra ter geslagen. Volgens Cor Schalken is de Slag om Arnhem verschrikkelijk ge weest voor Berlicum. De secre taris van de plaatselijke heem- kundevereniging vertelt dat 95 procent van de huizen in het dorp verwoest werden. „Slechts vijf huizen bleven on beschadigd. Binnen een paar weken lag het hele dorp in puin. Berlicum was een bol werk voor de verdediging van 's-Hertogenbosch. Toen de ge allieerden naar Arnhem opruk ten, hebben de Duitsers hier huis gehouden." Binnen een paar weken was er bijna niets meer over van het dorp, weet Schalken. „De Duit sers hebben ook gebouwen be schadigd zonder strategische betekenis. Zo hebben ze de protestantse kerk opgeblazen. De toren vloog letterlijk de lucht in en landde op de rest van het gebouw. Dat ze de ka tholieke kerk aanvielen, begrijp ik. Die was hoog en er huisde een mitrailleurpost in. Maar de protestantse kerk was een laag gebouw zonder enige oorlogs functie." Toen het dorp op 24 oktober 1944 bevrijd werd, hadden de meeste inwoners geen dak meer boven hun hoofd. Het kippenhok was vaak de enige slaapplek, ook tijdens de Hon gerwinter. Maar na de bevrij ding van de rest van Neder land, kreeg Berlicum hulp van uit Oegstgeest en Sassenheim. Vier schepen uit Oegstgeest vol hulpgoederen en één uit Sas senheim bereikten begin au gustus 1945 Berlicum. „In het zuiden was het comité Zuid help Noord opgericht. Wij voorzagen de mensen boven de rivieren van voedsel. Dat was hier genoeg. Omgekeerd richtten de noorderlingen het comité Noord helpt Zuid op. Oegstgeest en Sassenheim adopteerden Berlicum. Waar zij een tekort aan voedsel had den, ontbrak het ons aan mate riële goederen. Die schepen za ten vol kleding, meubilair en serviesgoed." Het bleef niet bij deze hulp al leen. Berlicum kreeg ook bouwmateriaal voor huizen en een grote groep kinderen mocht de winter doorbrengen in Oegstgeest. „De winter van '45-'46 was erg streng. Het was veel te koud voor die kinderen. Nogmaals, ze leefden in de kip penhokken. Er was geen glas, dus het tochtte ook nog eens. Uiteindelijk zijn veel huizen ge restaureerd of geheel vervan gen." Om de Hollanders te bedanken kwam een groep Berlicummers in klederdracht naar de twee gemeentes. Daarnaast zijn twee straten in het Brabantse dorp vernoemd naar de helpende dorpen: de Oegstgeestsestraat en de Sassenheimseweg. In Oegstgeest is er overigens een Berlicumstraat. Aangezien het dit jaar zestig jaar geleden is dat Berlicum werd bevrijd, wordt in het dorp een grote tentoonstelling ge houden over de wederopbouw van het dorp. Schalken wil hieraan een steentje bijdragen door een boekwerk samen te stellen over die periode. Hij hoopt nog veel reacties te krij gen van toenmalige inwoners van Oegstgeest en Sassenheim. Helemaal onervaren is hij niet op dat gebied. In zijn werk zaam leven heeft Schalken heel Nederland door getrokken als leraar en directeur in het basis onderwijs. Als 'hoofd der school' streek hij in de jaren tachtig neer in Stompwijk om de Maerten van den Velde- school te leiden. Hij maakte de viering mee van 65 jaar katho liek onderwijs in het dorp. Het schoolbestuur vroeg of hij daar 'een artikeltje' over wilde schrijven. Eenmaal aan het schrijven, zag Schalken echter een boekwerk onder zijn ogen verschijnen. „Voor het eerst van mijn leven kwam ik in een gemeentear chief. Ik vond het daar zo mooi. Er was zoveel materiaal, dat ik een boek samenstelde in plaats van een artikel. Daarna heb ik nog drie boeken samengesteld over Stompwijk. Nu doe ik dat voor de heemkundevereniging in Berlicum. Ik ben die hobby nooit meer kwijtgeraakt." Mensen met informatie over de hulpactie van Oegstgeest en Sassenheim aan Berlicum kun nen contact opnemen Cor Schalken via telefoon 073- 5034974 of e-mail hkkde- plaets@planet.nl door Nancy Ubert alphen aan den rijn - De plan nen voor een megagevangenis aan de Alphense Eikenlaan wor den bij de bedrijven in de buurt goed ontvangen. Van de be staande gevangenis heeft nie mand last, dus waarom zouden ze vrezen voor een tweede bajes, al worden daarin dan ruim vier keer zo veel mensen opgesloten als in het bestaande gebouw? Het enige waar sommige buren zich zorgen maken is de ver wachte hoogte van de nieuw bouw. Wanneer de bajes erg hoog wordt, komen de buren in de schaduw te zitten. De Eikenlaan in Alphen aan den Rijn. Vanaf de Leidse Schouw rijd je er zo op. In de bocht, tegenover het grote ter rein van de Alphense Honden Club, ligt een stuk braakliggend terrein. Dat grenst aan de be staande gevangenis, die plaats biedt aan driehonderd gedeti neerden. Anderhalf jaar gele den stond op die plek nog het asielzoekerscentrum Getaneh Tessema. Nu voert het ministe rie van Justitie gesprekken met de gemeente om in Alphen een tweede gevangenis te bouwen die aan een kleine anderhalf duizend mensen onderdak moet bieden. De buurt kan er niet warm of koud van worden, zo blijkt uit een steekproef die vrijdagmiddag ter plekke wordt gehouden. Twee personeelsleden, een man en een vrouw, van Multi- Office zitten samen achter de balie. „Een gevangenis? Recht tegenover ons?", echoot de da me. „Wist ik nog niet. En de grootste van Nederland? Daar gaat onze zon. Op zo'n klein terrein moeten ze natuurlijk de hoogte in." „Bijlmerbajes num mer twee", reageert haar colle ga. Nou, we zitten hier wel vei lig hoor. We hebben een over- valknop." „Maar ons zonnetje verdwijnt wel bij zijn hoog ge bouw", vreest de vrouw. Toch mag de gevangenis worden ge bouwd, vinden de personeelsle den van de 'kantoorsuper markt'. Van de andere peniten tiaire inrichting hebben ze im mers ook totaal geen last. Ed Wentink van het gelijknami ge reclamebedrijf ziet ook geen problemen. „In een spannend jongensboek is het natuurlijk eng om een gevangenis in je buurt te hebben. Maar ik denk niet dat in deze omgeving veel mensen zult vinden moeite hebben met zo'n inrichting. Of er nu op die plek een groot kan toorgebouw komt te staan of een gevangenis, qua uitstraling maakt dat weinig uit. Misschien brengt die gevangenis wel min der verkeersoverlast met zich mee dan een kantoor waar honderden mensen werken. Per slot van rekening mogen de gedetineerden niet dagelijks heen en weer rijden." „Goed voor de werkgelegen heid", oppert een medewerker van Garage Schouten. En vanuit Struik Verpakkings materialen klinkt het: „Die ge detineerden komen hier niet lo pend naar toe om onderweg nog even een kraak te zetten. Laat ze maar komen. Ja ook de illegalen die gevangen zijn ge nomen. Alsof dat verschil maakt." Er is geen bedrijf aan de Eiken laan te vinden dat van plan is bezwaar aan te tekenen tegen een tweede gevangenis. „Behal ve als het een kolossaal gebouw wordt", zegt een medewerker van Kopieland. „Misschien dat mijn baas dan gaat klagen om dat we geen zon meer hebben." (advertentie) 1 kijk snel naar de advertentie van de Gemeente Rijnwoude verderop in deze krant) - Aan het Teven van jankt het Irispark in straks zijn nieuwe Wanneer winkel- ange Voort is opgele- dt het naastgelegen pgeknapt. Het herin- lan is al zo goed als park liggen de resten si de Ouden Hof van ov^i van !l ï*- zeker in te- etreft dat erder ind is met r het Contouren van kasteel worden in 'nieuwe' park in Oegstgeest teruggebracht iche leisel l^het kasteel was aange- Oegstgeest aan het ;nkt, mijmert door teen over de Heren geest. In 1242 ver- [»af Willem II van Hol- eerlijkheid Oegstgeest j zekere Diderik t he krijgt een plek 'n de De contouren van worden in het nieu- teruggebracht. De het kasteel komt te- grasveld, met in het ?en pleintje omringd en. Rondom wordt aangelegd die de slot- L het kasteel symboli- vijver krijgt de Wip- (een rijksmonu- üsen eiland een mooie ze\ Irispark wordt met eejn sfeer gegeven aan )romenades en wor- rkeerplaatsen visueel (ouwde omgeving af- en I- Er is gekozen voor tt assortiment bomen ie samenhang tussen •er d- lat1 v de verschillende delen van het plangebied duidelijk wordt. Om de (visuele) relatie tussen het Irispark en de winkels te ver sterken, komen ten westen van de Irislaan twee bomenrijen. Daarnaast komt in de bestra ting het motief van de inrich ting van het Irispark terug en opent het water zich naar het voetgangersgebied. Ook de heuvel strekt zich uit tot in het voetgangers gebied. De parkeerterrei nen krijgen een groene omlijsting. Op het markt plein wordt een klein 'cluster' bo men gereali seerd. Op die manier wordt het groene karak ter benadrukt maar blijven de gebruiksmogelijkheden van het plein onaangetast. Groen en water hebben niet al leen een ecologische en een landschappelijke waarde. En burgers hebben ook meer no dig dan een mooi plaatsje waar naar zij kunnen kijken. Het Iris park in Oegstgeest moet ook 'gebruikswaarde' krijgen. Daar om is bedacht dat op een cen tral punt binnen de cirkel van de Ouden Hof een pleintje met bankjes wordt aangelegd. De rand van de cirkel wordt ge vormd door een voetpad (met eveneens bankjes) dat uitzicht biedt over de vijver. Ook komen op diverse plaatsen in het win kelcentrum bankjes te staan. In het noordelijke gedeelte van het Irispark is ruimte voor een speelplek voor kinderen. De gemeenteraad van Oegst geest moet het inrichtingsplan nog goedkeuren. Ook omwo nenden en winkeliers moeten hun licht nog laten schijnen over het ontwerp. Woonwagenbewoners Vuur hebben slapeloze nachten door Janneke Dijke leiderdorp - „We hebben vijf jaar lopen sudderen. Nou kan er gegeten worden, en nou gaat het niet door." Jeannet Vuur (59) en haar man Albert Vuur senior (66) uit Leiderdorp lig gen er wakker van, praten de hele dag nergens anders over en worden heen en weer geslin gerd tussen hoop en vrees. Ze vinden het onbegrijpelijk dat provinciale staten deze week hebben besloten om de verhui zing van hun woonwagen en die van hun zes buren tegen te houden. Vijfjaar nadat de ge meente Leiderdorp begon met de plannenmakerij, een paar weken voor de eerste paal en een half jaar voor de verhui zing. Het echtpaar Vuur heeft de buik vol van WD-statenlid R. Waterman. Hij nam woensdag het initiatief om de verhuizing van het Leiderdorpse woonwa genkamp tegen te houden en kreeg alle statenfracties exclu sief de PvdA mee. De partijen willen niet dat het kamp aan de Persant Snoepweg verhuist naar het oude voetbalveld van RCL in De Bloemerd, omdat ze tegen bebouwing van het sport park zijn. Daardoor kan de weg niet opschuiven en komt er geen extra ruimte vrij voor be drijventerrein Bospoort, dat langs rijksweg A4 wordt aange legd. Bospoort levert een bij drage aan de 18 miljoen euro die nodig is voor het verdiept aanleggen van de A4. „Die meneer Waterman moet eens uit die papierwinkel ko men en zijn menselijke kant la ten zien", vindt Albert Vuur. „Hij is hier nog nooit wezen kij ken. Beseft hij wel wat hij ons aandoet? Bovendien blokkeert hij de vooruitgang van Leider dorp, want zo krijgt de gemeen te nooit die 18 miljoen rond. Het is je reinste kapitaalvernie- Jeannet (derde van links) en Albert Vuur senior (rechts) zijn boos omdat de verhuizing op het laatste moment wordt tegengehouden. „De ge meente is hier al jaren mee bezig. Had deze meneer hier niet eerder mee kunnen komen? We zijn gewoon jojo's." Archieffoto: Hielco Kuipers tiging." Hij is boos omdat de verhuizing op het laatste mo ment wordt tegengehouden. „De gemeente is hier al jaren mee bezig. Had deze meneer hier niet eerder mee kunnen komen? We zijn gewoon jojo's." De zeven gezinnen vonden het vijfjaar geleden maar niks dat de gemeente hun kamp wilde verhuizen. Na uitvoerige dis cussies accepteerden ze hun nieuwe stek, maar een volgend twistpunt lag te wachten: de in deling van het nieuwe wijkje. Wie gaat naast wie wonen, wie mag er op de hoek met het mooiste uitzicht, het waren in grediënten voor onderlinge wrevel. Inmiddels is iedereen akkoord met de nieuwe platte grond, maar de gevoeligheden zijn nog niet helemaal uit de lucht. „Daar krijg je spanning van", zegt Jeannet Vuur. „Stel dat deze verhuizing niet door gaat en we straks naar een an dere plek moeten. Dan krijg je dat gedoe weer." Ze kan het er nu al benauwd van krijgen. In gedachten zat het echtpaar al in de nieuwe tuin. „Ik heb een paar fruitbomen en wijn ranken, die ik wilde laten ver planten door een specialist", vertelt Albert Vuur. De gemeen te heeft ook alle voorbereidin gen al getroffen: de woonwa gens zijn gefotografeerd om eventuele schade tijdens de verhuizing te kunnen aanto nen, de verhuizer is besteld en een aannemer zou volgende maand aan de slag gaan met het aanleggen van hindering, riolering, gas en elektriciteit. De verhuizing is voor volgend jaar mei gepland. „Je wilt niet weten wat dat de gemeente allemaal al heeft gekost", zegt Jeannet Vuur. Volgens hen is vriendjespolitiek binnen de WD de oorzaak. „De vereniging Houdt Leiderdorp Groen heeft bezwaar gemaakt bij de provincie tegen onze ver huizing. In die vereniging zitten allemaal WD'ers. Ook die be woners van de overkant van het water, die bij de gemeente be zwaar hebben gemaakt, zijn al lemaal WD'ers", zegt Albert Vuur. „Zij vinden bomen be langrijker dan mensen." De provincie moet het besluit snel terugdraaien, vindt het echtpaar Vuur, „Dat hoop ik niet, dat verwacht ik", zegt Al- bert Vuur fel. „Ik heb respect voor mensen die later durven zeggen dat ze iets fout hebben gedaan." warmond/sassenheim - De Matthias-parochie in War mond fuseert per 1 januari 2006 met de Pancratius-pa- rochie in Sassenheim. Het is de bedoeling dat de Bartho- lomeus-parochie in Voor hout zich op den duur ook bij deze nieuwe parochie aansluit. De parochies in Warmond en Sassenheim werken al langer samen. Sinds een jaar vallen ze onder één bestuur. Ook hebben de twee kerken de diensten in het weekein de op elkaar afgestemd. Zo is de mis in de Matthiaskerk op zaterdagavond en in de Pan- cratiuskerk op zondagoch tend. Sluiting van een van de twee kerkgebouwen is volgens pastor Spruit van de Mat thiaskerk voorlopig niet aan de orde. Hij sluit echter niet uit dat op de lange termijn een van beide kerken dicht gaat. „Warmond en Sassen heim liggen maar drie kilo meter uit elkaar. Voor de mensen die dat te ver vin den, zou je met vervoers diensten kunnen gaan wer ken." Steeds meer parochies in Nederland zijn ga^vongen hun zelfstandigheioop te ge ven. Het aantal kerkgangers, priesters en actieve vrijwilli gers daalt en de financiële armslag wordt minder. Zondag 19 september wordt in de Pancratiuskerk in Sas senheim een speciale, geza menlijke dienst gehouden om te vieren dat de twee pa rochies de komende tijd nog nauwer met elkaar gaan sa menwerken. De viering be gint om 10.30 uur. Bij de Matthiaskerk staan vanaf 9.30 uur bussen klaar om naar Sassenheim te gaan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15