LEIDEN REGIO in Leiden blijft stabiel 'Opgeruimd staat netjes' acties in Leiden Katwijk positief over caféverbod voor jeugd Werklooshe 1 flN'51* Lisse wil van eig kracht uitgaan Horecacontroles Duin- en Bollensti Advocaten organiseren autorally 11 Kreeftenfestival in Holiday Inn Staatssecretaris naar Katwijk katwijk - Staatssecretaris Schultz van Haegen komt maandag voor een werkbezoek naar Katwijk. Tijdens dit bezoek discussieert zij met een verte genwoordiging van het Katwijk- se college, het Hoogheemraad schap van Rijnland en de Ne derlandse Zeejachthaven Ont- wikkelings-maatschappij (NZO) over de toekomst van de Kat- wijkse kust. Katwijk is volgens de Strategische Kustvisie 2050 één van de zogenoemde 'zwak ke schakels' in de Zuid-Hol landse kust. Hoewel de kust plaats momenteel niet is aange wezen als een prioritaire zwak ke schakel, is het voor de ge meente van groot belang na te denken over de toekomstige ruimtelijke en economische ontwikkeling van de kustplaats en onderzoek te verrichten naar - bij Katwijk passende - moge lijkheden om de kust te verde digen. Een van de plannen is de aanleg van een zeejachthaven ter hoogte van de Uitwatering. Wiskundefaculteit houdt geld over leiden - De faculteit der Wis kunde en Natuurwetenschap pen verwacht een sluitend boekjaar. Voor volgend jaar wordt zelfs een overschot van 600.000 euro verwacht, zoals blijkt uit de meerjarenbegroting voor 2005-2008. De faculteit moest de afgelopen jaren ingrij pend bezuinigen, waarbij voor al de biologen het moesten ont gelden. De reorganisatie werpt nu zijn vruchten af, zegt decaan Saris. Voor de toekomst is hij gematigd positief. Zorgen zijn er over de bijdragen van geld schieters als NWO en over de inkomsten uit onderzoek voor bedrijven. Zolang de economie niet duidelijk herstelt, blijven deze inkomsten onzeker. Nieuwe indeling collegejaar 2005 leiden - De Universiteit Leiden voert per 5 september 2005 een uniforme jaarindeling in. Dat betekent dat het onderwijs voor alle studenten op gelijke tijd stippen wordt gegeven. Tot nu toe organiseren sommige facul teiten het onderwijs per trimes ter en andere per semester. De universiteit gaat het onderwijs concentreren in zestien weken per semester, waarna vier we ken 'onderwijsvrij' volgen. Het complete collegejaar gaat 32 weken tellen en loopt van 5 september 2005 tot en met 30 juni 2006. Webster scoort hoog in Amerika leiden - Het Amerikaanse opi nietijdschrift U.S. News World Report heeft Webster University een vijfentwintigste plek gegeven op een lijst van 572 universiteiten in het mid denwesten van de Verenigde Staten. Het opinieblad noemt Webster een 'eersteklas voor beeld' voor universiteiten die hun studenten de mogelijkheid bieden een deel van hun studie in het buitenland te doen. Jaar lijks trekt de Leidse vestiging van Webster 'enkele honder den' Amerikanen, aldus direc teur Len Even. Alternatieven voor 16-minners komen later aan bod door Saskia Buitelaar katwijk - Of ze er momenteel nou binnen komen of niet, Kat- wijkse jongeren onder de 16 jaar kunnen binnenkort 's avonds niet meer terecht in de cafés De Katwijkse politiek is in meerderheid positief over de voorgenomen regel om deze groep voortaan na 22.00 uur de toegang te weigeren. Zogenoemde 16-minners ho ren op dat tijdstip niet in hore cagelegenheden, daarover zijn de politici het eens. Toch ont stond er een vurig debat gister avond in de commissie Burger en Overheid, vooral over de vraag: waar moeten die jonge ren dan wél naartoe? De gemeente onderzoekt mo menteel aan wat voor uitgaans gelegenheden zij behoefte heb ben en of er eventueel een tweede disco moet komen, maar dat onderzoek is nog niet klaar. Voor de fracties van Ge meentebelangen en PvdA ko men de nieuwe regels daarom te vroeg. De kroegdeuren slui ten, zonder een alternatief te bieden, is vragen om proble men, vinden zij. Dan hangen die jongeren straks rond op straat. Dat is volgens burgemeester Wienen niet te verwachten. Na dat horecaondernemers hem ervan verzekerden dat zij geen jongeren onder de 16 binnen laten, hebben gemeente en po litie zelf gecontroleerd. Als er jeugdigen binnen komen, is dat een incident, is de constatering van de gemeente. Wél is het een groot probleem dat groepen jongeren op straat rondhangen met drank op zak. Wekelijks neemt de politie tien tallen tot honderden liters alco hol in beslag, volgens Wienen. Hij vindt eveneens dat daarte gen iets moet gebeuren, maar dat staat los van het toegangs verbod in cafés. Het is opmerkelijk dat de be weringen van horecaonderne mers en de gemeentelijke steekproef haaks staan op een onderzoek dat eerder onder scholieren is gehouden. Daarin meldden 12-tot 16 jarigen dat zij zonder problemen uitgaan in Katwijkse gelegenheden. Misschien was dat stoerdoene- rij of informatie over een paar jaar geleden, denkt Wienen. Al leen al daarom is het strengere deurbeleid belangrijk: zodat de gemeente en de politie kunnen controleren hoe het werkelijk zit. En om te kunnen handha ven, heeft de gemeente wel re gels nodig, zo betoogden de burgemeester en andere partij en. Die moeten dan wel worden nageleefd, benadrukten de po litici. Wienen legde uit dat poli tie, gemeente en brandweer ex tra mensen inzetten om te con troleren of de horecaonderne mers zich aan de regels hou den. Het deurbeleid is dan een voordeel. „Want we kunnen niet aan de bar gaan kijken of er iets anders dan cola wordt getapt." Voorzitter van de afdeling Duin- en Bollenstreek van Ho reca Nederland P. Lindeboom blijft het een zinloze regel vin den. „Het probleem valt in Kat wijk enorm mee. Een veel be langrijker punt is de controle op schenken van sterke drank aan 16- en 17-jarigen." Deson danks werd het hoog tijd voor een nieuwe drank- en horeca- verordening, vindt Lindeboom. „In de huidige uit 1968 staat nog dat ik de burgemeester om vergunning moet vragen als ik een vrouw achter de bar wil aannemen. Dat zou maar tot aanstootgevende situaties kun nen leiden." Als eind deze maand de ge meenteraad akkoord gaat met de aangescherpte regels, dan treedt de verordening zes we ken later in werking. Tenzij een referendum voor oponthoud zorgt. leiden - Het Holiday Inn Hotel in Leiden houdt sinds maandag voor de eerste keer een kreeftenfestival. Voor de kreeften zelf is het geen feest, maar voor liefhebbers van geschaarde geleedpotigen wel. Ze kunnen zich in ruime mate tegoed doen aan de lekkernij. Oog in oog met levende kreeften komen de gasten niet. „Levende dieren en eten gaan tegenwoordig niet meer samen", zegt assistent-manager Ronald Reichert. „Daarom heb ben we geen aquarium met levende kreeften neerge zet." De belangstelling voor het festival is groot, zegt Reichert. „De eerste dagen kwamen er ook veel mensen van buiten het hotel. We moesten meteen nieuwe kreef ten laten bezorgen omdat alles op was." Het kreeften- festival duurt tot en met vrijdag 24 september. Foto: Hielco Kuipers Bewoners, scholen en bedrij ven in de stad kunnen nog tot en met vrijdag 15 oktober een plan indienen om zelf te wer ken aan een schone, opge ruimde straat of buurt. De ge meente stelt via het Fonds Wij- kinitiatieven een bedrag be schikbaar voor initiatieven om de wijk groener te maken, schoonmaakacties te organise ren en speeltoestellen en speelplekken op te knappen en te onderhouden. Het beste plan op het gebied van schoonmaken wordt beloond met de Leiden Ruimt Op'.-prijs. Deelnemers kunnen plannen indienen bij het Fonds Wïjki- nitiatieven van de gemeente Leiden. Deze plannen kunnen bestaan uit een schoonmaak actie, een actie om de wijk groener te maken zoals het adopteren van plantenbakken en het herinrichten van een gemeenschappelijke tuin of uit een actie om speeltoestellen en speelplekken op te knap pen. Een plan moet wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moeten plannen ten goede komen aan het milieu in de ei gen straat of buurt. Naast het bedenken van het plan, is het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de 8reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 de bedoeling dat initiatiefne mers ook meehelpen aan het uitvoeren daarvan. Een idee moet bovendien door een groot aantal mensen uit de straat of buurt gesteund wor den. Tenslotte weegt een plan waar mensen ook op de lange termijn wat aan hebben zwaarder dan een eenmalige actie. Het indienen van een plan kost niets. De uitvoering ervan moet wel binnen het vaste budget van het fonds passen. Zo heeft een schoonmaakactie een vast budget van 115 euro. Bij een actie om de buurt groe ner te maken worden de kos ten vergoed tot een maximum van 1150 euro en het budget voor een actie om speeltoestel len en speelplekken op te knappen, kent een maximum van 230 euro. Geïnteresseerden die een plan willen indienen, kunnen con tact opnemen met het secreta riaat Wijkbeheer, mevrouw Van Polanen, telefoon (071 5167602. Bij de balies van het stadhuis, het Stadsbouwhuis (Langegracht 72) en de dienst Milieu en Beheer (Admiraal Banckertwegl 5) kunnen deel nemers een inschrijfformulier ophalen. Nadere informatie: Nicolet Jansen, afdeling Com municatie dienst Milieu en Be heer, tel. (071) 5167704. Eric-Jan Berendsen «ï11 Het is weer eens iets anders, een autorally voor cliënten en relaties. Op dat idee kwamen mede werkers van advocatenkantoor De Clercq aan de Hoge Rijndijk, op de grens van Leiden en Leider dorp. Gistermiddag om een uur ging de eerste van 30 auto's op weg voor een rit van rond de 100 kilometer door het Groene Hart. Geen snel heidwedstrijd maar meer een puzzeltocht waar bij de deelnemers zich keurig aan de verkeersre gels hielden, zoals je van personeel en klanten van een keurig advocatenkantoor mag verwach ten. De deelnemers hadden van tevoren een rou- teboek gekregen met daarin aanwijzingen over de te volgen weg. Rond vier uur was de eerste auto terug. Toen alle deelnemers binnen waren volgde de prijsuitreiking en een borrel. Op uit drukkelijk verzoek van het advocatenkantoor was een aantal relaties in een oldtimer gekomen. Foto: Henk Bouwman Sterke stijging van langdurig werkk door Wilfred Simons leiden - De werkloosheid in Lei den is in juli en augustus van dit jaar nauwelijks veranderd. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) Middenwest spreekt van een stabilisatie op 4896 mensen. In zekere zin is de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Lei den zelfs gunstig te noemen, omdat de schoolverlaters, die in de zomermaanden op de ar beidsmarkt komen, er kennelijk wel in zijn geslaagd om een baan te vinden. Uit de cijfers van het CWI blijkt dat de werkloosheid het afgelo pen jaar met 15,3 procent is ge groeid. Ten opzichte van au gustus 2003 zitten nu 800 men sen meer thuis. Opvallend is vooral de toename van het aan tal langdurig werklozen. Dat aantal steeg het afgelopen jaar met 457 mensen naar een totaal van 1797. Bij de mensen die kortgeleden werkloos werden, viel juist een afname te consta teren van maar liefst 4,1 pro cent. Volgens analist Eric Osnabrug- ge van CWI Middenwest is de toename van de werkloosheid vooral fors bij mensen met al leen mavo, havo of vwo. Deze werkloosheid onder laag opge leiden verklaart hij vanuit de 'historische situatie'. „Nog al tijd heeft de stad te maken met de gevolgen van de afkalving van de traditionele industrie. Veel werkgelegenheid voor on- en laaggschoolden is toen ver dwenen en er is in Leiden wei nig nieuws voor in de plaats ge komen. De werkgelegenheid die er in deze bedrijfstak toch nog is, is stabiel." De werkloosheid onder hoog opgeleiden is in Leidei geveer 1100 mensei laag. Dat zegt volge brugge echter niets werkgelegenheid vo groep in Leiden, deel van de Leidse ho leiden werkt buiten de Samen met Utrecht het hoogste percent; opgeleiden van Nedei de zijn zij universiti waar de studenten 1 van hun studie gra; wonen. Toch is de heid in Utrecht afgel mer 2,5 procent ged gens Osnabrugge lijkt den in sociaal opzicl elkaar, maar niet in sche zin. „Utrecht en heeft veel zakelijke di ning. Met die branch de laatste jaren niet maar het lijkt dat het - seerd is. Daarnaaj Utrechtse economie der. Utrecht is bijvooi een provinciehoofd biedt daardoor wei j heid voor ambtenan j heeft Leiden niet. Aanhoudende malai bij de vraag naar coi personeel, ongeschot j latie- en montageper: a onderwijs, de transjx detailhandel. Goed gi de werkgelegenheid tenschap, de automai de horeca. Ook is er naar leidinggevend Opmerkelijk is dat de werkgelegenheid op Science Park niet in van het CWI tot uit Desgevraagd heeft 0 daarvoor geen duid klaring, maar hij ver op het Bio Science P; rensen werken. vervolg van voorpagina regio - Tijdens de bijeenkomst in Leeuwenhorst is wel duide lijk geworden dat van een geza menlijk standpunt voorlopig nog geen sprake is. Noordwijk wil alleen samen met buurge meente Noordwijkerhout. Noordwijkerhout daarentegen voelt daar niets voor, maar op teert voorlopig voor een samen gaan van alle vier de gemeen ten. De gemeente Hillegom ziet een fusie met Lisse en Noord wijkerhout nog wel zitten, maar voelt er niets voor om Noord- wijk daarbij te betrekken. Lisse is het grotendeels eens met Hil legom, maar wijst Noordwijk niet zonder meer af. „Maar al leen als Noordwijk zich daar echt voor wil uitsloven. We gaan niet trekken aan een dood paard", aldus burgemeester Langelaar. De verbindende schakel voor een fusie is in de optiek van wethouder Schuijt de aanwij zing van de Bollenstreek tot zo geheten greenport in Nota Ruimte van het kabinet. Eén sterke gemeente kan er - met steun van de provincie - zorg voor dragen dat het plex in stand blijft. Vc houder Van der Z Noordwijk daar als ti V meente niet echt vi Hij wil de optie van van de drie noordeli gemeenten daarom 1 niet opgeven. „Gei Staten en Provinci hebben eerder aangi ze niet meteen sture optreden. Ik vind d onze eigen kracht e I gen opvattingen mf* gaan." (advertentif t. Uw Saab-dealer: Automobielbedrijf Fase-E? Curieweg 13 (Autobo 2408 BZ Alphen a telefoon 0172-492| Ki|k ook op f regio - De politie en de brand weer gaan in samenwerking met Lisse, Voorhout, Noord wijk, Noordwijkerhout en Hille gom extra controleren in de ho recagelegenheden. Die extra controles vinden in deze maand en in oktober plaats. De nadruk ligt op het gebied van de brandveiligheid, de geluids voorschriften, het naleven van de sluitingstijden en het schen ken van alcohol aan minderjari gen. De brandweer gaat met name letten op de aanwezigheid en de bereikbaarheid van de nood uitgangen, op de noodverlich ting en op het maximaal aantal mensen dat in die horecagele genheden aanwezig mag zijn. De gemeentes voeren de ge luidscontroles uit en de politie richt zich op de sluitingstijden. De Hillegomse ambtenaar G. Olde Monnikhof, die namens de vijf gemeentes de acties co- ordineert, hoopt dat ze actie genoeg werking uitgaat zo< cabedrijven zelf al keken of ze aan de| doen. „Het is niet mensen of bedrijvei We willen alleen lal het handhaven v; ons ernst is. Voor hi het belangrijk om wij er alles aan doenl gaan op een veilige plaatsvinden." CORRE In de rubriek 'De ze\f mei' van vorige we elf foutjes geslopen. Foir amarre is niet hoofdF ting maar persvoorlir' de gemeente LeidenP- schilderij was onderfj Walter '86. P

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14