LEIDE Lfsluiten stationshal >st helft klandizie' j'Geen cowboys op de eerste hulp' JDIE EN BEROEP 'Gratis thee hoort hij emancipatiebijeenkomsten' n ALLICHT, LIEFTINK RAMEN Goedemorgen Wat een krant. keiiers vrezen effecten van plan NS Universiteit maakt 'loervloer' dicht Portaal zoekt naar oplossing OQZ Leidsch iOr Dagblad Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met KOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. Showroom Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel 0172 46 96 70 www.liettink nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9 30 tot 16.30 ui zaterdag van 10 00 tot 16.30 uur /ja Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! ooikantines elemaal ngezond zaterdag l8 SEPTEMBER 2004 door Floor Ligtvoet leiden - Het bestuur van Ma rokkaanse vrouwengroep Nar cis hoopt met gemeentelijke subsidie haar achterban van een kopje thee of koffie op in formatiebijeenkomsten te blij ven voorzien. Het college heeft laten weten deze gastvrijheid niet te willen bekostigen uit de emancipatiepot. Narcis dient tegen dat besluit bezwaar in. Hoe belangrijk is het schenken van een gratis drankje eigenlijk voor de emancipatie van de Leidse Marokkaanse vrouwen? Volgens T. Mammar, voorzitter van de sdchting Narcis, maakt een kosteloos kopje thee hèt verschil. Als op een informatie avond de vrouwen 50 cent of één euro moeten neertellen voor een drankje komen ze niet n Schoonhoven gn voorpagina jl/inkeliers in station htraal maken zich zor gen plan van de NS om i het gebouw af te slui ftiet-reizigers. „Dan "ede zaak wel sluiten." eeft de winkeliers op n al ingelicht over het ;en deel van het ge- •eld, mijn krant. I r Dagblad bouw volgend jaar af te sluiten met draaipoortjes. Een NS- woordvoerster wil nog niet zeg gen of alleen de perrons wor den afgesloten, of de hele door gang tussen Stationsplein en de Bargelaan. De winkeliers ma ken zich ernstige zorgen over die laatste variant. Ze zijn bang dat de helft van hun klanten af haakt als de hal alleen toegan kelijk is voor reizigers en niet voor andere passanten. Het afsluiten van stations moet het openbaar vervoer sneller en veiliger maken, denkt de NS. Zwartrijders veroorzaken meer dan de helft van de agressie. De spoorwegen willen daarom in het hele land het papieren treinkaartje vervangen door de OV-chipkaart. Alleen wie zo'n digitaal pasje heeft, kan het sta tion in. De NS willen alle Ne derlandse stations uitrusten met tourniquets (toegangs poortjes) om zwervers, zwartrij ders en bedelaars te weren. Op de stations rond Vlaardingen begint in het voorjaar al een proef met de OV-chipkaart. Lei den zou halverwege het jaar moeten volgen, hebben de win keliers van de NS gehoord. „Het gaat klanten schelen", zegt de verkoper bij bloemen handel Wim Langeveld. „We willen wel protesteren, maar meer, vreest zij. „Wij hebben ze uitgenodigd. Dan kun je toch geen geld gaan vragen?", zegt ze hoofdschuddend voor de be- zwaarcommissie. De voorzitter is teleurgesteld in het feit dat de gemeente haar niet geheel tegemoetkomt in de subsidieaanvraag. Van de aan gevraagde 3.615 euro krijgt de stichting slechts 1.625 euro toe gekend. Naast de drank is de geldkraan ook dichtgedraaid voor de portokosten van de uit nodigingen en het jaarlijkse be zoekje aan het theater. De ge meente wil dat Narcis voor dat uitje een aparte gespecificeerde aanvraag doet. Emancipatieambtenaar E. Oortwijn verduidelijkt het colle gestandpunt over het drankge bruik: „Als de vrouwen niet meer naar een informatiebij eenkomst komen omdat ze geen gratis thee of koffie krij gen, kun je afvragen wat voor belang die bijeenkomst über haupt heeft." Volgens haar zijn de regels glashelder. „Con sumpties zijn niet subsidiabel." Daarnaast vindt de gemeente dat de stichting minder afhan kelijk moet worden van ge meentelijke subsidies. Bij meer inkomsten kan het schenken van thee of koffie uit de eigen zak van de stichting worden be taald. „Hoe doe je dat dan?", roept Mammar ietwat wanho- dat heeft weinig zin." „Bij ons bestaat een groot deel van het klantenbestand uit buurtbewoners", zegt een me dewerkster van de AKO-boek- handel. „Wij kunnen de tent wel sluiten als dit plan door gaat. Tussen de middag komen veel mensen uit de omliggende kantoren hier langs voor een krantje, een broodje en een tijdschrift. Hou je alleen nog de reizigers als klanten over, dan heeft het geen zin meer hier. De Ako heeft hier al een vergade ring aan gewijd. Alle winkeliers hebben het erover, het is één groot dorp." Ook bij drogisterij Etos zijn de plannen bekend. Mogelijk komt de afscheiding halverwege de winkelpui te lopen, daar waar de hal overgaat in de gang. Edith Sikking van Etos zegt dat de zaak in dat geval moet kie zen tussen twee kwaden. „Wij hebben twee deuren - één naar de stationshal en één in de gang - en moeten straks kiezen welke van de twee we open houden. In het eerste geval krijg je alleen de reizigers, in het an dere alleen de overigen." De NS 'begrijpt de zorg' van de winkeliers, laat een woordvoer der weten. „We kijken heel zorgvuldig waar we de poortjes gaan plaatsen." leiden - Om inkijk tegen te gaan, komen in de bibliotheek van het nieuwe Kamerlingh Onnes-laboratorium gesloten vloeren te liggen. De open roosters die nu op de galerij van de eerste verdieping liggen, bieden gluurders op de begane grond teveel gelegenheid om onder de rokjes van studentes te loeren, zo bleek in de praktijk. De licht- doorlatende vloer is bedoeld voor het lichte en ruimtelijk effect. Transparantie, daglicht en doorkijkjes spelen in het hele complex een belangrijke rol, maar leveren in de bibliotheek ongewenste situaties op voor vrouwen in jurk of rok. Ook is het met hoge hakken lastig lo pen over het rooster. Volgens Frans Dekker, directeur van het vast goedbedrijf van de universiteit, gaat het om een paar 'kleine dinge tjes' die nog aan het gebouw moeten worden aangepast. „Ook de zonwering moeten we hier en daar bijstellen, omdat er teveel licht op de computerschermen valt. Met zulke details kan je van tevoren niet allemaal rekening houden." Niet alleen de talloze bezoekers tij dens de open dagen, maar vooral ook de gebruikers zijn 'dolenthou siast' over het volledig gerestaureerde laboratorium, zegt Dekker. „Vergeet niet dat de meeste mensen uit oude, slechtverlichte facul teitsgebouwen komen. Veel mensen zien elkaar hier voor het eerst. En het gonst opeens van de bedrijvigheid." Foto: Mare de Haan pig uit. „Onze stichting draait op vrijwilligers. De achterban bestaat vooral uit laagopgeleide Marokkaanse vrouwen. We we ten gewoon niet hoe we zoiets moeten aanpakken." Volgens de gemeente kan Narcis best huur vragen voor het gebruik hun ruimte aan de Driftstraat door andere verenigingen en stichtingen. De commissie voor beroep en bezwaar doet over zes weken uitspraak. door Erna Straatsma vervolg van voorpagina leiden - Alle ruim 500 werkne mers van woningbouwcorpora tie Portaal zijn deze week op de hoogte gesteld van het conflict tussen directie en raad van be stuur. „Het probleem is vorige week ontstaan", zegt woord voerster Ingrid Martens. „Veel meer kan ik er nu niet over zeg gen. Ook niet over de aard van het conflict." Van Usen is nog steeds aan het werk, volgens de woordvoerster. „En de regiodi recteuren ook." De regiodirecteuren zijn inmid dels in gesprek met de raad van commissarissen over de oplos sing van het probleem. „Er is besloten het conflict intern op te lossen", aldus Martens. „Zo dra dat is gebeurd, treden we naar buiten met verdere infor matie." Morgen overlegt de raad van commissarissen al met de ondernemingsraad. Portaal is met 56.000 huizen de vierde woningcorporatie van Nederland. De afgelopen jaren is de organisatie flink gegroeid, wat gepaard ging met enkele ingrijpende reorganisaties. Van Usen speelde daarin een be langrijke rol. Na een drastische reorganisatie vorig jaar is het hoofdkantoor van Portaal in Baarn gevestigd. De bestuurscrisis komt op het moment dat Portaal met de Haagse woningcorporatie Stae- dion praat over een overname. Ais deze plannen doorgaan wordt Portaal, met ongeveer 92.000 woningen, veruit de grootste corporatie van Neder land. Artis de Partis krijgt september- korting. Doe net als Artis de Partis. Ga naar Artis. wvw.artis.nl ivan afdelingen spoedeisende hulp in Nederlandse is ver onder de maat, zo concludeert de Inspectie jezondheid. Te weinig artsen beschikken over de igheid. Volgens traumachirurg Kees Bartlema op 3: ulp van het LUMC schetst het rapport een te negatief patiënten hier aan de goden zijn overgeleverd, is per- (advertentie) (advertentie) Studlt d-Holland Ruim |(jC0ll6Q6 wellantcollege Car«|Care Rof* -leiden Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad (advertentie) Het evenement in de regio voor Studie, Opleiding, Branche, Beroep, Werk, Imago, Reïntegratie en Business to Business Voor informatie over beursdeelname: OGZ, Rian Ramaekers T: 040 - 297 94 94 E: rian@ogz.nl of voor media informatie: hdc Media. Personeel Accountgroep T: 075 - 681 36 77 E: pag@hdc.nl van de Inspectie ondheid is niet niet. Ik voel me door aange- besef ook dat Ie zorg nog geen :ialisme is terwijl :ou moeten zijn. LUMC moet de it eerste hulpspe- jar nog van de in. Het vak van ts is de laatste iplexer gewor- :r werden men- rwezen door hun u komen ze op ei- 'f. De eerste lt daardoor weg. laakt de eerste een van de ziekenhuisafde- oet vaak lange ilkaar relatief klussen, zoals elen van-een ver- ;l. Maar net als je n slaap dreigt te an er plotseling binnenkomen tig en acuut ziek- noet altijd op je opeen van de elingen de meest rachten werken. ontmoeten hier rpleegkundige :ialistische ver- ig eerste hulp ;d. Die schat de un klachten in. komt de basis- atief onervaren ervaren artsen 'er dag in het zie- ïwezig zijn, bege- De basisarts be ien kleine ver- l Komt hij daar piept hij een er- lega op. Samen hdere traumachi- ik de volgende jdische dossiers de foto's en bf niemand iets bfd heeft gezien. Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Adres: Bank-Zgirorekeningnummer* Handtekening: Stuur deze bon op In eon on gefrankeerde envolop. naar Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblod nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 200-1) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Kortom, dat patiënten hier aan de goden zijn overgele verd, is pertinent onwaar. Ik durf te beweren dat dit voor alle eerste hulp afdelingen uit deze regio geldt. Toch valt er natuurlijk wel wat te verbeteren." Oh, er gaat dus nog wel eens iets mis? „Ja, maar geen ernstige za ken. Er worden op de eerste hulp heus geen verkeerde armen geamputeerd. Maar je hebt wel eens gevallen waarvan je achteraf denkt: Hè verdomme, had mij nou effe geroepen'. Ik zal een voorbeeld geven. Een meisje had met haar voet in glas ge staan. Het bloedde ver schrikkelijk. De basisarts be keek de wond en liet een fo to maken. Daarop was te zien dat er geen glassplinter meer in de voet zat. Vervol gens hechtte hij de wond en kon de patiënt naar huis. Maar na een paar dagen komt ze terug. Haar ene teen beweegt niet lekker. Die wond bleek toch minder op pervlakkig te zijn dan aan vankelijk was ingeschat. In de voet was een zenuw en een pees geraakt. Nou valt dat allemaal best te repare ren maar voor de patiënt is het uiteraard heel vervelend. Het herstel gaat langzamer en de kans dat de zenuw alle signalen weer volledig door zal geven, is kleiner. Zelf zou ik dit bij het eerste dokters bezoek hebben ontdekt." Een basisarts kan dus rede lijk gemakkelijk besluiten al les lekker op zijn eigen houtje te doen. „Nee hoor, die doktoren worden er vanzelf uitgefil terd. Daarop selecteren we al aan de poort. Er is op de eerste hulp geen plaats voor cowboys. Basisartsen vallen ook onder de verantwoorde lijkheid van de chirurg. Die pikt het echt niet als iets over zijn hoofd heen wordt besloten. Ook de verpleeg kundigen accepteren geen eigenwijs gedrag. We druk ken ze op het hart vooral niet stoer te willen doen. Als je iets niet weet, moet je bel len. Bij meerdere misstap pen verlies je anders je baan. Bijna alle artsen zijn zich daar terdege van bewust." De eerste hulp is bij ervaren artsen duidelijk niet zo in trek. Leidt het vak aan een imagoprobleem „Misschien was dat in het verleden wel zo. Je was na tuurlijk veel meer een kerel als je moeilijke operaties uit voerde dan enkeltjes zwach telde. Maar de spoedeisende hulp is in de afgelopen jaren ook enorm veranderd, uitge breid en leuker geworden. We hebben nu geweldige apparatuur en kunnen veel meer zelf. De eerste hulp redt daardoor ook steeds meer levens. De komst van een specialisatie tot eerste hulp arts zal het imago van het vak ook goed doen. Daarbij is het echt een ge weldig mooi vak. De hele maatschappij trekt hier op de afdeling aan je voorbij." Klinkt net als de televisieserie ER. Is het bij jullie ook zo hectisch? „Ja, maai" doorgaans gaat het er hier wel minder chaotisch aan toe. Leiden trekt ook heel andere patiënten dan een gemiddelde Amerikaan se grote stad. Hier worden niet continu mensen met schotwonden binnengere den. Ik gebruik de video's trouwens wel voor mijn les sen. De medische informatie die er in voorkomt, is be hoorlijk accuraat." tekst: Floor Ligtvoet foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13