i verwaarloosd door Brussel' ECONOMIE Arrestaties bij actie FNV Bondgenoten 'Met luchtvracht op Schiphol gaat het altijd goed' Corus-topman Varin scoort op veel onderdelen 'Detailhandel Boze brief voorzitters VNO-NCW en FME aan De Waal en Terpstra VS: hogere invoerrechten bloembollen Postbedrijf TPG schrapt nog 700 tot 800 banen Branche voorziet verdere groei Werkloosheid iets gedaald Medio 2005 veilig kopen via internet bevroren litalia vrijdag 17 SEPTEMBER 2004 Alitalia en de Italiaanse 5 iden voor het grondper- zijn het gisternacht eens en over bevriezing van issen in 2004 en 2005. is de weg vrijgemaakt schrappen van 2500 iij het grondpersoneel, de Alitalia. De noodlij- uchtvaartmaatschappij eerst met de regering De Italiaanse staat is ndeelhouder en Alitalia it dat de regering het ige personeel zal helpen elingen voor vervroegd n of andere subsidies. Cimoli dreigde met ceals op 15 september n afspraken waren ge- Ook stemmen de bon net het voorstel van de eming om voor 2005 en en vakantiegeld uit te ke- alia verwacht in twee niljoen euro te bespa- »|it naar NMa boycot Pathé ",70 jtc - Zorginstelling de irloo Groep heeft bij de ndse Mededingingsau- MMa) een klacht inge ven bioscoopketen Pa- ;ens de zorginstelling, fi- van de film Cool, zou isbruik maken van zijn lositie door de film niet vertonen. Pathé weigert lanTheo van Gogh om- ïiet zou voldoen aan de snormen. De Hoender- pwil met de film aan logelijk consumenten jn dat het de moeite om in de jeugdzorg te en. Tevens wil de instel- jgjnzien dat probleemjon- 4^53 fer veel talenten be- ",50Pathé reageerde dat o® lm een commerciële af- 3,wtvordt gemaakt. 0,4! «dossiers op Si os en Drost De klokkenluiders Ad j'j oor Drost gaan hun c iver (mogelijke) bouw- i a internet verspreiden. •g'J start in oktober een '1,4 vaarop de schaduw- ding van twee bouwbe- w/ >or iedereen valt te le- ?6,2 te is vooral bedoeld 507 ideelde opdrachtgevers 39.2 eze informatie makke- 420 ideclaims kunnen in- 57 2 os bracht in 2001 de 5M loekhouding van 27.- cem Koop Tjuchem in 60.3 aarheid. De commotie 7U esulteerde in een par- e enquête naar praktij- 17'j bouwsector en in to- 75,5 ioetes voor bouwcon- 21st bracht begin dit 2,lme verrekenlijsten van Boele Van Eesteren •7 ij n- 4,: bijna de e van EU 130,cyG - De prijsstijging in 184 I is een van de laagste nden van de Europese ;ens het statistisch bu- stat had Nederland in 2,45 :en inflatie van 1,2 5.50 irgeleken met dezelfde 1®* 2003. Alleen Finland 5,37 it) en Denemarken 4.8%) hadden stabielere ogelijk speelt mee dat in Europa ook aan de an de economische ng. De hoogste infla- pa is gemeten in pese landen. Letland !4'.54I procent prijsstijgin- io,80 ustus, Hongarije 7,2 lo'oc Slowakije 7 procent. ?5'.4C |l| tanen weg vo in Gent 17 iilNT - Autoproducent 56,i|l alweer 350 van de "jl1e werknemers in zijn 4,4 >ent ontslagen. Vol- 3. ij voldoen de nieuwe j7'7j leden niet aan de 24!9saliteitseisen, meldde t Vlaamse dagblad De s',3 s aangeworven ar- 22,5 ten zorgen voor de j j-g ran het model S40, 38.2 ar werd verplaatst 27,i r in Bom naar Gent. 27;j [ruim 13.500 sollici- i4,?jen voor de nieuwe bond ABW noemt dat ondanks de 18,5 ictie toch een vierde 1^! voldoen. Volvo pro- 26,Gent 270.000 auto's nfineon miljoen - Infineon betaalt dollar boete na een ioor het Amerikaan- 1 van justitie. De kant van computer- ch schuldig gemaakt n prijsafspraken chipfabrikanten, tanse ministerie md dat het de op gste boete is voor ran prijsafspraken, •pese Commissie istie in onderzoek, van de prijsafspra- fomputerproducen- Dell, Compaq, Ap- itt-Packard. door Jacob van der Meulen londen/ijmuiden - Met zijn hoogst charmante Franse bijklank in een verder vlekkeloos Engels vocabulaire scoorde Corustopman Philippe Varin al aardig wat punten aan zowel de Britse als de Nederlandse kant van het staalbedrijf. Nu de Fransman ook nog eens voor het eerst sinds de fusie winstcijfers kon overleggen, het machtsevenwicht in de leiding herstelde en voortuitgang boekte bij de reorganisaties, is zijn ster tot grote hoogte gestegen. Varin blijft liever met beide benen op de grond en bedekkend Brits taalgebruik is hem vreemd. „De vooruitzichten zijn goed, maar we heb ben nog een lange weg te gaan om alle beloften waar te maken", zo sprak hij donderdag. Varin lijkt te slagen waar inmiddels al veel voorgangers in het nog prille be staan van het fusiebedrijf zijn gestrui keld. Hij heeft dan ook alles op alles ge zet om de wortels bloot te leggen van de immense problemen die het staalbedrijf teisterden. Zo was er de sfeer van wan trouwen tussen de fusiepartners. Die kon ontstaan omdat het Verenigd Ko ninkrijk jaar op jaar zware verliezen draaide waardoor de winsten in Neder land verdampten. Inmiddels maakt ook Engeland winst. En dan waren er de problemen rond het management. De een na de andere Ne derlander vertrok gedwongen of gefrus treerd, maar meestal in een combinatie van die twee, uit de machtige board van Corns. Varin onderkende ook dat pro bleem. Met een flinke dosis diplomatie verklaarde hij dat het hoogste bestuurs orgaan van het staalbedrijf 'intematio- naler' moest worden. En hij benoemde twee Nederlanders, van wie met name oud-IJmuidenman Rauke Henstra aan deze kant van de plas met groot enthou siasme is ontvangen. Jim Leng, voorzitter van de board, erkent dat Rauke Henstra een dubbele bijdrage aan de Corusfusie zal geven. „Rauke versterkt de expertise van staal in de board en zijn benoeming zal bijdragen aan het lopende integratie programma van de groep." Het herstel van Corns heeft er toe geleid dat de zogenaamde competetive gap met concurrerende Europese staalbedrijven kleiner is geworden. Door kostenreductie - in de UK zijn meer dan tienduizend ba nen geschrapt - en efficiencyverbetering komt de verhouding tussen de kosten en baten inmiddels aardig in de buurt van de concurrentie. In 2006, als de grote re organisatie Restoring Succes moet wor den afgerond, zal het gat zelfs gedicht moeten zijn. Daarmee zou Varin ook het laatste hoofddoel hebben bereikt. De benoeming van Jacques Schraven (VNO-NCW) als vice-voorzitter van de board wordt inmiddels al verworpen door vakbond CNV Metaal en elektro. In een uiterst zure reactie zegt de bond: „Dit verklaart de draaikonterij van Corus over de kabinetsplannen om vut en pre pensioen nagenoeg onmogelijk te ma ken, de WW en de WAO te verslechte ren, evenals de Arbowet en Arbeidstij denwet. Corus Nederland kan moeilijk de op een na hoogste baas van Corus af vallen. VNO-NCW is altijd hartelijk voor stander geweest van de bezuinigingen op de sociale zekerheid en verslechte ring van de Arbo- en Arbeidstijdenwet. We hadden in dit geval liever een En gelsman gezien." den haag/anp - De politie heeft gisterochtend na ruim 2,5 uur een einde gemaakt aan de blok kade van het hoofdkantoor van werkgeversorganisatie VNO- NCW in Den Haag. Zij hield 40 mensen aan die na enkele uren weer naar huis mochten. Som migen moesten worden wegge dragen, anderen lieten zich wat makkelijker wegleiden. Er werd opgetreden op verzoek van VNO-NCW. Zo'n zestig leden en bestuur ders uit het hele land arriveer den kort na zeven uur bij het pand. Zij blokkeerden de toe gang en de parkeergarage en hingen spandoeken op met leu zen als 'Topmanagers graai niet in ons pensioen' en 'De Geus is de weg kwijt'. De actie maakte deel uit van een reeks protesten tegen het kabinetsbeleid, vooral tegen de verslechteringen in onder meer VUT- en prepensi oenregelingen, WAO en WW. De actievoerders eisten van VNO-NCW 'kleur te bekennen en afstand te nemen van de plannen van het kabinet'. Daar wilde de werkgeversorganisatie niets van weten. De actievoerders hielden perso neel dat naar binnen wilde, te gen. Sommigen toonden be grip, anderen werden kwaad. „Actievoeren is prima, maar om nu anderen te beletten aan het werk te gaan. Mijn werk blijft liggen en dan moet ik vanmid dag langer blijven", zei een werkneemster. Om kwart voor tien kon iedereen weer naar binnen. VNO-NCW-voorzitter Schraven en zijn collega in de metaal Kraaijeveld schreven gisteren hun buik vol te hebben van op merkingen over verdeeldheid tussen werkgevers over het pre pensioen. In een open brief aan De Waal (FNV) en Terpstra (CNV) zeggen ze: „Wij maken ons bij het kabinet sterk voor een verdere verruiming van de overgangsmaatregel, zodat ou dere werknemers en werkne mers met zware beroepen eer der met pensioen kunnen." Terpstra noemt de brief 'een krampachtige poging eenheid uit te stralen'. „De voorzitter van VNO-NCW ondertekent een brief samen met een van de leden van zijn vereniging. Dit roept bij mij lachstuipen op." Om de gevolgen van de vergrij zing tegen te gaan, wil het kabi net het prepensioen afschaffen. Werknemers kunnen dan niet langer belastingvrij sparen om voor him 65ste te stoppen met werken. VNO-NCW, MKB-Ne- derland en LTO Nederland wil len dat het kabinet mensen ou der dan 50 jaar ontziet. Jongere werknemers zullen volgens een woordvoerder van VNO-NCW 'hun eigen oplossing moeten zoeken'. Kraaijeveld van de FME wil ook een spaarpot voor pensioen waar flexibel gebruik van kan worden gemaakt om bijvoorbeeld op 61 of 62 jaar ilit te treden. Deze mogelijkheid moet gelden voor jonge werk nemers in zware beroepen. MKB-Nederland, de koepel voor kleine en middelgrote be drijven, wil een regeling waar mee alle werknemers belasting vrij kunnen sparen om vanaf 62,5 jaar te stoppen. „Schraven staat in zijn hemd," reageert de FNV, verwijzend naar een brief van de vervoers organisaties KNV en TLN, beide lid van VNO-NCW. „De goede renvervoerders over de weg pleiten voor een continuering van de prepensioenregeling, waarbij financiering op collec tieve basis geregeld is". hillegom/anp - De Verenig de Staten willen de invoer rechten voor onder meer tulpen- en andere bloem bollen fors verhogen. De Ko ninklijke Bond voor de Groothandel in Bloembollen en Boomkwekerijproducten (BGBB) vreest een „miljoe- nenverlies" voor de Neder landse bloembollenexport. Het huidige VS-tarief voor de invoer van 1000 tulpen bollen is 90 dollarcent. De Amerikaanse overheid wil dat bedrag vertienvoudigen naar 9 dollar per 1000 stuks, bleek deze week uit een pu blicatie in de Federal Regis ter. „Voor de andere bolge wassen komen vergelijkbare of zelfs nog hogere tariefs aanpassingen in het voorstel voor", meldde brancheorga nisatie BGBB gisteren. Gaan deze plannen door, dan dreigt een financiële strop voor de sector van jaarlijks ongeveer 5,3 mil joen euro (6,5 miljoen dol lar). De bloembollen behoren tot de in totaal 140 producten waarvan de Verenigde Sta ten de tarieven willen verho gen. Daartoe behoren (Euro pese) kazen, olijven, choco lade en melkproducten. Het vermoeden bestaat dat de Amerikaanse overheid hier toe besloten heeft, omdat ze met de Europese Unie geen overeenstemming kon be reiken over de importtarrie- ven voor rijst. Hoewel de maatregel mis schien is bedoeld als druk middel om de onderhande lingen over de rijst te her openen, wil voorzitter Wes terhof van BGBB geen enkel risico nemen. Zijn organisa tie zal vrijdag met steun van de Society of American Flo rists en de North American Flowerbulb Wholesalers As sociation bezwaar aanteke nen tegen de geplande ta riefsverhoging. De Verenigde Staten zijn met een totale waarde van 145 miljoen euro voor de Nederlandse bloembollen sector de grootste afzet markt. den haag/anp - Er is te weinig aandacht bij de Brusselse be leidsmakers voor het belang van de detailhandel. De winkeliers lopen aan tegen overregulering, hoge administratieve lasten, in ternationaal opererende bendes die zich schuldig maken aan winkelcriminaliteit en valsemun terij. Bovendien zijn winkels slecht bereikbaar. Dat zegt het Platform Detailhandel in een gis teren gepubliceerd manifest. „Het is onaanvaardbaar dat slechts een van de 20.000 amb tenaren in Brussel zich bezig houdt met de handel", zei Ed Hamming, bestuursvoorzitter van warenhuisketen Vendex KBB en co-voorzitter van het Platform Detailhandel. „Eén ambtenaar voor een sector die verantwoordelijk is voor meer dan een achtste van het Euro pese bruto binnenlands pro duct en werk biedt aan 20 mil joen mensen". Het Platform Detailhandel wenst dat de nieuwe Europese Commissie dit rechtzet. Er moeten meer personen opko men voor de belangen van de detailhandel. Volgens het plat form zijn de Europese regels onnodig ingewikkeld en gede tailleerd. Dat komt volgens de instantie omdat er niet één Eu ropese Unie (EU) is, maar 25 losse delen (de lidstaten). Rege ringen houden te krampachtig vast aan het nationale belang, zeggen de winkeliers. Het platform geeft als voor beeld het transporteren van geld van de ene naar de andere lidstaat. Een geldwagen van het land van herkomst brengt de euro's naar de grens. Vervol gens worden het geld overgela den in een geldwagen uit de lidstaat van bestemming. Dan pas gaat het transpon verder. Dit is allesbehalve efficiënt, be toogt het platform. Ook de Nederlandse regering kan nog veel verbeteren volgens het manifest. Het platform kan niet verklaren waarom de rege ring bij het omzetten van Euro pese regelgeving er vaak nog een flinke schep bovenop doet. Nederlandse wetgeving is vaak veel strenger dan de Europese norm. Dit tast de Nederlandse concurrentiepositie aan en doet de administratieve lasten stij gen. De detailhandel is met een om zet van 75 miljard euro de grootste bedrijfstak van Neder land. Er werken ruim 734.000 mensen in meer dan 120.000 winkelbedrijven. Op Europees niveau telt de sector 5,4 miljoen ondernemingen. hoofddorp/ANP - Postbedrijf TPG schrapt de komende jaren 700 tot 800 banen extra bij het bedrijfsonderdeel Post. De af delingen sortering, distributie en transport worden samenge voegd. Gedwongen ontslagen sluit het bedrijf niet uit, maar TPG hoopt medewerkers zo te stimuleren dat het niet nodig is. De ontslagenronde komt bo venop het eerder aangekondig de proces om 9000 postbode- banen in te ruilen voor onge veer 21.000 deeltijdpostbezor gers. TPG ziet al lange tijd dat er minder post verstuurd wordt op de Nederlandse markt. Door de economische neergang doen bedrijven minder reclame de deur uit. Daarbij komt dat de populariteit van intemetbankie- ren het afgelopen jaar een hoge vlucht heeft genomen. De ver anderingen die TPG gisteren aankondigde hebben niet alleen op de regionale vestigingen be trekking, maar ook op het hoofdkantoor. Het gaat voorna melijk om ondersteunend per soneel en lijnmanagers. De ope ratie duurt tot 2008. voorburg/anp - In de periode juni-augustus zaten er 470.000 mensen zonder baan, 6000 minder dan in de maanden mei-juli. Daarmee is de werk loosheid bijna terug op het ni veau van een halfjaar geleden volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek. In vergelij king met een jaar geleden steeg het aantal werklozen wel flink, met 74.000. Toch viel de toena me lager uit dan begin dit jaar, toen er nog 128.000 werklozen bijkwamen. In totaal zat de afgelopen drie maanden 6,2 procent van de beroepsbevolking werkloos door Richard Mooyman schiphol - De vrachtsector op Schiphol blijft groeien. Terwijl het passagiersverkeer zich pas de laatste maanden herstelt, laat het vervoer van luchtvracht al langer een stevige toename zien. Schiphol groeit op vrachtgebied zelfs harder dan de grote Euro pese rivalen: over de eerste helft van dit jaar bedroeg de toename 8,2 procent. De perspectieven zijn goed. Zo heeft de Amerikaanse vracht vervoerder Polar Air Cargo be sloten om de Europese thuisba sis te verplaatsen van Luik naar Schiphol. „We merken dat de vrachtmaatschappijen graag naar Schiphol komen", zegt Ben Radstaak, directeur van de branche-organisatie ACN (Air Cargo Netherlands). Sterk punt van Schiphol is het omvangrijke trucknetwerk. „De luchthaven ligt weliswaar min der centraal in Europa dan veel concurrenten, maar vrachtwa gens vertrekken hier elke dag in bijna alle richtingen. Die hon derd of tweehonderd kilometer extra naar Polen, Italië of Span je zijn veel minder belangrijk." Maar, zo waarschuwt Radstaak, vrachtmaatschappijen kunnen ook snel weer hun boeltje pak ken en elders neerstrijken. Singapore Airlines wil Schiphol graag uitbouwen tot een 'vrachthub', een Europese draaischijf voor goederenver voer. Maar staatssecretaris Schultz (verkeer) stak daar pas een stokje voor. Om de KLM te beschermen krijgt Singapore voorlopig slechts mondjesmaat extra landingsrechten. Dat lijkt een slechte zaak voor Schiphol, maar Radstaak heeft wel enig begrip voor deze beperking. Als de markt te snel wordt opengegooid, dan zullen wes terse luchtvaartmaatschappijen met hoge loonkosten het moei lijk krijgen. We hebben veel te verliezen." De fusie tussen Air France en de KLM kan gunstig uitpakken voor het vrachtvervoer op Schiphol, zo meent Radstaak. „Mogelijk komt er een taakver deling. Air France is duidelijk groter op passagiersgebied, het ligt voor de hand dat de Fran sen daarin het voortouw ne men. Wat vrachtvervoer betreft zijn Air France en de KLM on geveer even groot. De KLM zou de leiding kunnen krijgen over de vrachtactiviteiten. In de beeldvorming draait het op Schiphol vooral om passa giers, maar volgens Radstaak is vracht van evengrote economi sche betekenis voor de regiona le economie. Vrachtvervoer door de lucht is inmiddels van zelfsprekend geworden.Als Al- bert Heijn een actie heeft met meloenen, dan worden er twee Jumbo's vol uit Israël binnen gevlogen. De Aldi doet het ver volgens ook. Tegenwoordig is het hele jaar door alles te krij- Ben Radstaak, directeur van de branche-organisatie Air Cargo Netherlands. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks gen. Als de oogst van ananas in Brazilië voorbij is, dan worden ze uit Costa Rica gehaald." „Eigenlijk gaat het altijd goed met luchtvracht. Als de econo mie goed draait, dan wordt er meer geproduceerd en gecon sumeerd. Dat levert meer lucht vracht op. En als het slecht gaat met de economie, dan gaan we goedkope spullen uit Azië ha len. Dan gaat het dus ook goed." Maar dat betekent niet dat er veel wordt verdiend. „Sommige bedrijven hebben het moeilijk. Het is een sector die het moet hebben van de dubbeltjes." In de branche onstond onlangs commotie over de nieuwe maatregel van de douane om uitgaande luchtvracht te scan nen op drugs en wapens. „Voor inkomende luchtvracht gebeurt dat al langer. Dat is minder erg, want dat hoeft geen vliegtuig meer te halen. Maar uitgaande vracht loopt de kans een vlucht te missen. De schade kan zeer groot zijn. Bloemen moet je wegggooien en hele fabrieken kunnen stil komen te liggen omdat de reserve-onderdelen thuis. In dezelfde periode vorig jaar was dat 5,3 procent. In de uitgelekte miljoenennota wordt het aantal werklozen voor 2005 geraamd op 550.000. Voor dit jaar gaat het kabinet uit van 505.000. Bij het Centrum voor Werk en Inkomen stonden eind augus tus 693.700 mensen geregi streerd als werkzoekenden. Dat zijn er 1500 minder dan eind juli. In de meeste beroepsgroe pen daalt het aantal werkzoe kenden iets, aldus het CWI. Uit zondering is het onderwijs, waar het aantal met 13 procent (2000 mensen) steeg. amsterdam/anp - De grote Ne derlandse banken werken aan een standaard voor veilig en ge makkelijk afrekenen van aanko pen via internet. Medio 2005 kunnen consumenten en inter netwinkeliers hier gebruik van maken. Dat maakten ING Bank, Postbank, Rabobank en ABN Amro gisteren bekend. De standaard komt beschikbaar voor alle Nederlandse banken. Het systeem werkt op een ver gelijkbare wijze als intemetban- kieren, -waarbij gebruik wordt gemaakt van een coderingssys teem. De betalingen zijn op identieke manier beveiligd als bij intemetbankieren bij de ei gen bank. „Het is het vertrouwde systeem dat consumenten al van inter- netbankieren kennen", aldus een woordvoerder van de Ra bobank. Via een betaalknapop de webpagina selecteert de consument de eigen bank, waarna de betaling voor goed keuring naar die bank wordt doorgeleid. Voor de webwinke lier werkt het systeem zoals het huidige betaalsysteem. Hij krijgt direct het resultaat van de autorisatie, zodat de verkoop kan worden afgerond. Verwacht wordt dat binnen een jaar het overgrote deel van de consumenten in Nederland ge bruik kan maken van deze nieuwe vorm van betalen. Of de nieuwe dienst de consument extra geld gaat kosten, is nog niet bekend. uit Schiphol niet zijn aangeko men." „Gelukkig zijn er nu goede af spraken gemaakt. De douane komt op basis van risico-analy se naar de bedrijven toe, in plaats van dat de vracht naar de scanapparaten van de douane elders op Schiphol moet wor den gebracht. Het inspecteren van de lading is dan binnen een paar minuten gebeurd." De criminaliteit vorm een punt van zorg. Afgezien van drugs smokkel kan het voor bendes zeer lucratief zijn om vracht zendingen te stelen, zoals com puters en mobiele telefoons. „Criminelen slaan toe op de plek waar de kans op succes het grootst is. We moeten daarom maatregelen blijven nemen, ook in het belang van de con currentiepositie van Schiphol. Als er te veel incidenten zijn, kom je op een zwarte lijst te staan en dan verlies je klanten." De bereikbaarheid is een ander probleem. „Het vrachtverkeer staat hier regelmatig vast op de wegen rond Schiphol. Maar we maken ons ook zorgen over de toenemende files bij Utrecht, Amersfoort, Rotterdam en Ant werpen. We zijn daarom bezig met de ontwikkeling van lucht - vrachtvervoer per spoor. De be doeling is dat er rond 2007 een railterminal komt bij Hoofd dorp. Op zo'n trein kunnen wel twintig of dertig vrachtwagenla dingen. Het is een ihgewikkelde puzzel, maar er is geen ontko men aan vanwege de files en de stijgende toltarieven voor de weg." Politieagenten sleepten actievoerende vakbondsleden één voor Foto: ANP/Guido Benschop één weg bij het hoofdkantoor van VNO-NCW in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9