Zorg over Iraakse instabiliteit groeit BUITENLAND Kamp: Geen extra geld nodig voor EU-defensie Jeltsin waarschuwt voor inperken democratie Opening van het Pan-Afrikaanse Parlement NEC Makkelijker kunnen we het niet meer maken. Wél leuker! In Slowakije komen ze zigeuner kijken VS 'diep in de nesten', zegt partijgenoot van Bush Twintig fietsen voor Londen Nederlander in het Europarlement voor de Duitsers nslang voor n advocaat - Een rechtbank in het Ierse Belfast heeft giste- voormalige protestant- iremist veroordeeld tot le- jjig voor de moord in 0p de katholieke mensen- enadvocaat Pat Finucane. 1-jarige Kenneth Barrett ide maandag Finucane te en doodgeschoten. De d op Finucane is een van eest controversiële uit de "1 liedenis van het conflict n katholieken en protes- ninNoord-Ierland. g oenenboete ir Duitse CDU u-De Duitse christen-de- J [ten moeten 21 miljoen aan de staat betalen. Het ioneel hof bevestigde inde boete. De CDU ver mingen in het bui voor de belastingen, irkomen dat de partij iblemen komt, krijgt de jnkele jaren de tijd om i ïjedrag te voldoen. itie bewaakt parlement I I - Zwaar bewapende po- ■I nvaakt voortaan het Brit- lementsgebouw. Dit naar jding van een incident af in woensdag waarbij vijf nstranten met vervalste Tej jn tot in de vergaderzaal rongen. Zij protesteerden na leen wettelijk jachtverbod n w rer werd gesproken. De heeft acht mensen in id met de actie opgepakt. «hop ontkent Kedplannen 3--De Oostenrijkse bis- Kurt Krenn ontkende gis- bt hij van plan is om af rn. Vorige week meldde jsbureau Kathpress dat ichop van St. Pölten is liptlht „om gezondheidsre- afte treden. Krenn ider druk na onthullin- k seksschandalen op het rseminarie in zijn bis- Pölten. In het semina- len duizenden pomo- ïe afbeeldingen gevon- ifspelwet van ran - of niet? "In ontj oeri op o Turl li, 2 lui In Turkije is onduide- intstaan over de moge- ering van een wettelijk op overspel. Dinsdag Turkse regering plan- ivot ieen dergelijk verbod in le k n van tafel te hebben en I De oppositie evenwel rran digde regeringspartij /an gisteren van het wets- ;0 o lin iets andere bewoor- oon toch te willen doordruk- |SI^ plaats van 'overspel' zou etstekst nu sprake zijn suele ontrouw'. :tk! I Siamese sling dood '?l i' iie - Na een langdurige rie9' ris in de Amerikaanse id d Itimore een van een bia b tweeling overleden. De sen meisjes Lea en Tabea n, gi it Duitsland waren naar asira ire gebracht om te wor- gelijl cheiden. Ze zaten met n oi 'fdjes aan elkaar vast. elijk werden de twee htend gescheiden. geiden samen aki n terrorisme ervt in a - Frankrijk en Span- gezamenlijk een politie- prichten in de strijd te- moslimterrorisme. Dat rcelona vernomen van t*É cgeringsfunctionaris- rweelnamen aan Frans- JB besprekingen op mi- niveau. Tien ministers •i® landen vergaderden in ia ter voorbereiding ontmoeting tussen de eve premiers. - len dicht Di lerarentekort |"}j n Duizenden Portuge- ieren konden gisteren, tste dag van het nieu- oljaar, thuisblijven. 80 van de scholen moest en gesloten houden |e rniet voldoende lera- meldt de onderwijs- L Minister van onder in Li go Feio noemde de cij- ïr overdreven. raf voor r bomaanslag Een Indonesische ik heeft de militante Ismail gisteren tot ar cel veroordeeld voor n de bomaanslag op iott Hotel in Jakarta in s vorig jaar. De recht waarde Ismail schuldig in uo vervoer van explosieven ridsd tkenheid bij montage om. Door de terreurac- 'en twaalf mensen om tart '.onder wie een Neder- midrand - Het Pan-Afrikaans Parlement (PAP) opende gisteren feestelijk zijn poorten met als doel 8oo miljoen Afrikanen een stem te geven. Surrealistisch is de omgeving en surrealistisch is het instituut zelf ook een beetje. Wat te vinden van een Pan-Afri- kaans parlement terwijl slechts veertien van de 53 lidstaten van de Afrikaanse Unie een democratie zijn? Flauw, zegt iedereen hier, ook omdat dit parlement nadrukkelijk de leden van minder democratische landen moet gaan leren hoe het moet. Mamia Habib, afgevaardigde van de Arabische Democratische Republiek Saharawi in de Westerse Sa hara, zegt veel te verwachten van het parlement. „Afrika wordt zichtbaar, eindelijk is er een platform." Zuid-Afrika kan bij haar niet meer stuk, ook al omdat het net, tot on genoegen van Marokko, haar land heeft erkend. „Zuid-Afrika zal ons continent leren wat democratie is", zegt Habib. Zuid-Afrika, dat voor vijfjaar alle kosten van het parle ment betaalt, is trots, in Midrand, halverwege Pretoria en Johannesburg geven beken de dansgroepen jazzbands en natuurlijk 'Moeder Afrika', Miriam Makeba, kleur en swing aan het splinternieuwe parlement. Foto: EPA/John Hrusa Europees marechausseekorps gepland noordwijk/anp-gpd - Minister Kamp van defensie rekent er niet op dat de Europese Unie meer geld uit gaat trekken voor het gezamenlijke defensiebe leid. Door een verbetering van de efficiëntie, planning en inzet van militairen kan Europa ook met de bestaande budgetten komen tot een volwaardige ei gen defensiestructuur. Dat heeft de bewindsman giste ren gezegd, aan de vooravond van informeel overleg met zijn Europese collega's in Noord- wijk. Kamp zit deze vergadering voor in het kader van het Ne derlands voorzitterschap van de EU. „Het is mogelijk met hetzelfde budget meer te berei ken", aldus Kamp. Flij toont hiermee ook de nodige reali teitszin, omdat de meeste EU- lidstaten helemaal niet staan te springen om de defensie-uitga- ven te verhogen. De bewindsman noemt de op richting van zeven tot negen zogeheten gevechtsgroepen of 'battle groups' van militairen uit meerdere lidstaten tegelijk als voorbeeld om te komen tot een efficiënt gebruik van mid delen en manschappen. Elke battle group moet bestaan uit ongeveer 1500 militairen die in zetbaar zijn voor gewapende conflicten in het buitenland. Nederland overweegt zo'n batt le group op te richten samen met Duitsland en Groot-Brit- tannië en wellicht Frankrijk. De nieuwe Europese gendarmerie macht van acht- tot negenhon derd militaire politieagenten, waarvan donderdag de oprich ting werd aangekondigd, kan na inzet van dergelijke ge vechtsgroepen vervolgens poli tietaken uit gaan voeren. Nederland wil vijftig tot zestig leden van de marechaussee ge reed houden voor deze nieuwe gendarmeriemacht, die een klein hoofdkwartier van dertig personen krijgt in de Italiaanse stad Vicenza. Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië zullen daar voor mensen direct beschik baar houden. Kamp stelde gisteren dat een betere inzet van mensen en materieel in de EU ook leidt tot betere samenwerking binnen de NAVO. „En daar zijn uitein delijk ook de Amerikanen weer blij mee", aldus de minister. Kamp streeft er verder naar op termijn zowel binnen de EU als de NAVO dezelfde kwaliteitsei sen na te streven. Daarover overleggen de EU-ministers vandaag in Noordwijk ook met NAVO-topman Jaap de Hoop Scheffer. Verder bespreken de Europese bewindslieden in Noordwijk de lacunes die er nog zijn bij de Europese defensiemacht van 60.000 militairen, die de lidsta ten op termijn op de been moe ten brengen. Voor de bijeen komst in Noordwijk zijn extra zware veiligheidsmaatregelen genomen. Het meest moderne Nederlandse LCF-fregat ligt een mijl uit de kust, recht voor het hotel waar de ministers verga deren. In de voortuin van het hotel heeft de krijgsmacht zijn meest moderne materieel en apparatuur uitgestald, varië rend van een Apache-gevechts helikopter tot een volledig veld hospitaal. Voor vandaag is ove rigens ook een demonstratie in Noordwijk tegen het EU-defen- siebeleid aangekondigd. Russisch parlement onderzoekt 'Beslan' Russen hinderden media moskou/anp - De Russische oud-president Jeltsin waarschuwt voor maatregelen die de democratie in zijn land inperken. In een in terview met het weekblad Moskovskije No- vosti, dat vandaag verschijnt, zegt hij dat het „beknotten van de vrijheden, het terug rollen van democratische rechten betekent dat terroristen hebben gewonnen". De Russische president Poetin, die door Jeltsin in 1999 naar voren werd geschoven als zijn opvolger, kondigde eerder deze week hervormingen aan in de 'verticale machtsstructuur'. De gouverneurs van de republieken en regio's binnen de Russische Federatie zullen voortaan door de presi dent worden voorgedragen. Poetin wil ook veranderingen aanbrengen in het kiesstel sel, waardoor onafhankelijke kandidaten niet langer de kans krijgen in het parlement te komen. De beide kamers van het Rusische parle ment, de Doema en de Federatieraad, gaan waarscliijnlijk gezamenlijk onderzoek doen naar de gebeurtenissen rond de gijzeling in Beslan. Dat maakte voorzitter Boris Gryzlov van de Doema, de Russische Tweede Ka mer, gisteren bekend. De afloop van het gijzeldrama kostte twee weken geleden ze ker 339 levens. Volgens Gryzlov zou het „opportuun" zijn om de krachten te bun delen in een gezamenlijk parlementair on derzoek. De commissie gaat naar verwach ting volgende week aan de slag. De Organisatie voor Veiligheids en Samen werking in Europa (OVSE) in Wenen heeft in een rapport ernstige kritiek uitgeoefend op de manier waarop de Russische autori teiten tijdens de gijzeling in Beslan met de media zijn omgesprongen. Journalisten kregen te weinig en soms onjuiste informa tie toegespeeld en zeker twee Russische verslaggevers werden gehinderd in hun po ging naar Beslan te komen. Volgens het rapport van Miklós Haraszti, de verantwoordelijke voor persvrijheid bij de OVSE, was er in Beslan sprake van een „driedubbele kloof in de geloofwaardig heid": tussen de regering en de media, tus sen de media en de burgers en tussen de regering en de burgers. Het rapport rept van een „ernstige inbreuk op de democra- tie".Onjuiste informatie, onder meer over het aantal gijzelaars, zou tot gevolg hebben gehad dat de lokale bevolking journalisten aanviel. In de school sloten de gijzelnemers de kranen af. De Russische president Vladimir Poetin wijst elk overleg met de Tsjetsjeense rebel lenleiders af. Poetin zei dit gisteren tijdens zijn verblijf in de Kazachstaanse hoofdstad Astana. Met verwijzing naar de gijzelings actie in een school in de stad Beslan zei Po etin dat „de wreedheden in Beslan ons het morele recht geven om vol te houden dat mensen die tegen Rusland zijn, deel uitma ken van de 'terroristische internationale'." (advertentie) NEC raadt Microsoft® Windows® XP aan PC Privé regeling afgeschaft: De PC Privé regeling is afgeschaft en dat is spijtig voor heel veel harde werkers. Zo makkelijk kunnen we het niet meer maken. Maar wél leuker, dankzij Intel® Centnno® Mobiele Technologie: i-SELECT M4610 Breedbeeld notebook Intel® Pentium® M Processor 715 (1.5GHz, 2MB cache geheugen) Microsoft® Windows® XP Home 256MB DDR geheugen 40 CB harde schijf CD-RW DVD combo dnve ATI Radeon Mobile 9600 - 64 MB 15.4" WXGA TFT scherm Wireless 802. llb/g Memorycard reader «A-vrr €1189 WWW.NEC-ONUNENL 024 648 9280 bratislava/gpd - 'Bezoek aan een typische zigeunergemeen schap' luidt het nieuwe onder deel in het aanbod van diverse Poolse reisbureaus die toeristen een rondreis door Slowakije verkopen. Volgens de directeur van het reisbureau Trip bestaat er grote belangstelling, vooral onder Britten. De zaak heeft in middels tot de nodige opwin ding in Slowakije geleid. De toeristen bezoeken een zi geunergemeenschap, 20 kilo meter van de stad Poprad. Daar wonen circa 1200 zigeuners waarvan 70 procent kinderen. De lokatie staat op geen enkele officiële landkaart. Volgens de Slowaakse autoriteiten zijn er ook talloze reisbureaus die hun klanten het zigeunerleven to nen, zonder dat ze dat open baar maken. „Soms stopt onze bus maar meestal rijdt hij alleen lang zaam door zodat de toeristen de zigeunergemeenschap kun nen fotograferen", aldus de Trip-directeur in de Slowaakse krant Sme. Vooral Britten die Zakopane bezoeken hebben belangstelling voor de rondreis. „De Engelsen interesseert het hoe de zigeuners leven. Dat wil len ze erg graag zien." Als de bussen naderen komen de zi geunerkinderen in grote getalen aanrennen en bedelen om zoe tigheid van de inzittenden. De toeristen verlaten de bussen echter niet. In Slowakije wonen naar schat ting 450.000 zigeuners waarvan 75 procent leeft van een sociale uitkering. Duizenden proberen asiel te krijgen in Groot-Brittan- door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse inlichtingendiensten zijn somber over de toekomst van Irak. Dat blijkt uit uitgelekte scenario's van een deze zomer opgestelde 'nationale inlichtingen prognose' die ook aan president Bush is ge stuurd. Er wordt rekening mee gehou den dat Irak eind volgend jaar op weg is naar burgeroorlog. Stabiliteit zal het komende jaar op zijn best fragiel zijn en moeizaam in stand te houden, aldus de New York Times die het stuk in handen kreeg. De Iraakse interim-president Al Yawar, die gisteren op bezoek was bij koningin Beatrix, erken de in antwoord op vragen dat Irak zijn verkiezingen mis schien uitstelt omdat de situatie nog te onveilig is. Secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Kofi Annan zei gisteren tegen over de BBC dat de veiligheid in Irak sterk moet verbeteren voor er verkiezingen kunnen plaats hebben. Annan herhaalde zijn opvatting dat de Amerikaanse invasie in Irak "illegaal" was. In Irak zijn gisteren drie bur gers, twee Amerikanen en een Brit, uit hun huis ontvoerd. Meer dan tweehonderd buiten landers zijn al ontvoerd, van wie er twintig zijn omgebracht. In Bagdad hebben Amerikaanse en Iraakse veiligheidsfunctiona rissen gisteren bij de ingang van de zogenoemde Groene Zone een auto gevonden die met zeker 400 Jdlo explosieven was geladen. Dat hebben me dewerkers van Iraakse veilig heidsdiensten gisteren gezegd. In de Groene Zone zijn onder meer de gebouwen van de Iraakse regering en een aantal buitenlandse ambassades, waaronder die van de Verenig de Staten, gevestigd. Dit jaar zijn bij de ingang van de Groene Zone al verscheide ne aanslagen met autobommen gepleegd. Het zijn met name dit soort ogenschijnlijk willekeuri ge, dodelijke aanslagen die het dagelijks leven in Irak ont wrichten en veel Amerikanen zorgen baren. Het geheime, Amerikaanse rap port over Irak is opgemaakt door de nationale inlichtingen dienst (National Intelligence Council), die valt onder de CIA, op basis van informatie van verschillende inlichtingendien sten. Critici verwijten president George Bush dat hij de situatie in Irak tegen beter weten in te rooskleurig afschildert. De Democratische presidents kandidaat John Kerry zegt dat Bush 'niet eerlijk' is over de omvang van de opstand in Irak en de kans dat er daadwerkelijk in januari verkiezingen kunnen worden gehouden in het land. Volgens woordvoerders van de Amerikaanse regering wordt er vooruitgang geboekt in Irak. ondanks het opgelaaide geweld na de soevereiniteitsoverdracht. Het Witte Huis heeft laten we ten dat de analyses niet meer dan scenario's zijn en dat er geen conclusies worden getrok ken in het advies. In Bush' eigen Republikeinse partij nemen de zorgen over Irak echter toe. Enkele senato ren toonden zich van de week ernstig verontrust over de wens van Bush om zo'n 3,5 miljard dollar die bestemd waren voor de wederopbouw nu te steken in beveiliging. Die stap is een bevestiging dat we 'diep in de nesten' zitten, zei Chuck Hagel, een op buitenlands terrein ge zaghebbende partijgenoot van Bush. londen - De banden moesten nog even worden opgepompt, maar daarna kon Londen zich gisteren ge lukkig prijzen met twintig nieuwe fietsen. De knaloranje tweewielers waren een cadeautje van Neder land aan de Britse hoofdstad, waar het stadsbestuur het gebruik van fietsen wil stimuleren. Wie kan Lon den daar beter bij adviseren dan de vertegenwoordigers van fietsland nummer één? Het cadeau was een manier om een campagne onder de aandacht te brengen die meer Britten ertoe moet overhalen Neder land te bezoeken. De fietsen zijn volgens de organisator, het Nederlands Bureau voor Toerisme en Con gressen (NBTC), tekenend voor de ontspannen levensstijl van de Nederlander, die zich ai fietsend door drukke steden beweegt. Het stadsbestuur nam de fietsen maar al te graag in ontvangst. Burgemeester Livingstone wil graag het autogebruik terugdringen en de fiets promoten. Foto: GPD/Esther Gotink door onze correspondent Hans Gertsen straatsburg/gpd - „Wat? Zitten er 28 Nederlanders in het Euro pees Parlement?" Joost Lagen dijk (Groenlinks) denkt even dat hij in de maling wordt ge nomen als hij het hoort, maar het klopt toch echt. In het in mei gekozen nieuwe parlement heeft Nederland recht op 27 van de 732 zetels, en toch zitten er 28 landgenoten in het EP. De liberaal Willem Schuth (50) heeft namelijk via een zeer on gebruikelijke route een zetel veroverd. Schuth, die al een kwarteeuw in het Duitse plaats je Zeven woont, is gekozen via de Duitse FDP-lijst. Hij is daarmee de eerste Euro peaan die erin geslaagd is een zetel te veroveren via een ander land dan het eigen vaderland. „Daniël Cohn-Bendit, de leider van de Groenen in het parle ment, heeft in het verleden voor Frankrijk in het Europees Parlement gezeten en zit er nu namens Duitsland, maar die heeft een dubbele nationali teit", zegt Schuth. Dat de in Assen geboren Schuth het tot lid van het Europees Parlement heeft geschopt, ver baast velen. Niet op de laatste plaats hemzelf. Want 'Frischer Wim aus dem Norden', zoals hij door zijn partij werd 'verkocht' op verkiezingsaffiches, is be paald geen politiek dier die al sinds zijn vroegste jeugd droomt van een carrière in de politiek. Integendeel. Toeval heeft een grote rol gespeeld in het feit dat hij nu europarle mentariër is. Vijfentwintig jaar geleden ver huisde Schuth voor zijn werk naar het Duitse plaatsje Zeven, vlakbij de kazerne in Seedorf waar hij tot deze zomer als bur gerambtenaar bij defensie Willem Schuth.Foto: GPD/PR werkzaam was. Schuth ging be wust niet tussen landgenoten wonen, maar tussen de Duit sers. „Ik wilde uitzoeken hoe de Duitsers zijn. Hoe ze leven en denken", zegt hij. In Zeven werd hij aktief in het lokale ver enigingsleven. Schuth nam on der andere het initiatief om een lokale VW op te richten. In 2003 schopte Schuth het tot lijsttrekker van de FDP in Nie- dersachsen en in januari dit jaar kreeg hij de vijfde plaats op de landelijke FDP-lijst voor de Europese verkiezingen toege wezen. Een felbegeerde plek, omdat de eerste vijf kandidaten op de FDP-lijst meteen verze kerd zouden zijn van een zetel in het Europees Parlement als de partij de Duitse kiesdrempel van 5 procent zou halen. Dat hij geen Duitser maar Ne derlander is, heeft hem nooit nadeel opgeleverd. „Duitsers hebben over het algemeen veel waardering voor Nederlanders. Ze vinden ons open en gevat", weet Schuth. Maar of een Duit ser net zo makkelijk via een Ne derlandse politieke partij in het Europees Parlement zou kun nen belanden, betwijfelt hij. „Dat zie ik nog niet zo snel".

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7