Te weinig controle giftige stoffen BINNENLAND 2 Ouderen in 'voorbeeldstaat' Zweden krijgen schrale hulp r Europa had geluk bij uitbraak SARS Landbouw kan profiteren van verandering klimaat 'Mobieltjes aanpassen om pesterijen tegen te gaan' Raad voor de Transportveiligheid dringt aan op maatregelen Weidevogels in nood 1 I: ■(sterrenhotel rslapelozen rdam - Bewoners langs nvputten van de Noord- irgsi [jjn in Amsterdam die sla- idin? i nachten hebben van het bvaai en het niet meer nnen, mogen op kosten 0 imeente overnachten ■^iesterren hotel. Al ten worden zij, vaak tot 's hun huizen uit ge- jor het slaan van diep- n voor de ondergrondse 1S, Vier miljoen euro heeft 1 uitgetrokken om het leed van bewoners langs iwputten van de metro te l es zegt - anen op ;i - Aankomend Europees issaris Neelie Kroes heeft I. ele banen in bedrijven ij egd. Ze deed dat per 1 iber, twee maanden voor nijn die de nieuwe voor- larroso van de Europese lissie had gesteld. Een roerder van de Europese tissie heeft dat gisteren I. Kroes kan in het Euro- rlement veel scepsis iten door haar vele rela- iet bedrijfsleven. Straks namelijk beslissen over isen ondernemingen. em-Alexander nt Wetsus arden - Prins Willem - [der heeft gistermiddag jnderzoeksinstituut I in Leeuwarden ge- Door een knop om te n zorgde de prins ervoor prgie werd toegevoegd iter in een buis. Het wa- Irde daardoor helder- LEn dat is symbolisch [etsus. Als we energie in roek naar water steken is lomst mooi gekleurd", porzitter Margreeth de (i de Raad van Toezicht istituut. Jden geven gers vrij .ling/vlieland - Het [or vrachtvervoerders ilijker worden om goe- lar Terschelling en Vlie- irengen. Tot nu toe is loeksen de enige die maken van mobie- iteigers. Maar de wad iden lieten gisteren we- lobiele aanlegsteigers vrachtvervoer vrij te 'en. In een convenant len tot 2023 perma- [beschikking krijgen tanlegsteigers. Beide ei- ijn het daar niet mee Doeksen de steigers ip ruikt, zouden andere i in ze voor vrachtvervoer kunnen gebruiken. vrijdag 17 september 2004 emen met -teersdrempels [g - De ANWB heeft likers in de regio Den ;eroepen hun ervarin- 'erkeersdrempels te De inventarisatie moet ld geven van de proble- iergemissen die de snel- imende obstakels voor ler opleveren. Geen en- itie heeft daar nu een Itvan, zei een woord - 'an de ANWB gisteren, ikers kunnen hun er- per e-mail doorgeven. ir garagehouders doen idrempels een aanslag aatvan auto's. Dat uit eds vaker in manke- aan de stuurinrichting hokdempers. kassen ;u uisteren pi, g - De PvdA wil een Cn ken aan de 'lichtvervui- )r de glastuinbouw in I "I lland. De partij wil dat iwe kassen in de pro- V'worden afgeschermd, 1 :en oranje licht meer n. Dat staat in een mo- steren werd ingediend )vinciale Staten. Er zijn ten ontwikkeld die ver- pafig mogelijk maken. De ïdthet hoog tijd die en op grote schaal toe 1. Omwonenden van bouwbedrijven onder- imstige hinder van de igvan licht, zegt Sta- Letschert. in r sproken nisbruik «N - Een 46-jarige iet Drentse Zwiggelte door het gerechtshof •arden vrijgesproken jueel misbruik van zijn ïefdochtertje. Het hof jverklaringen van het ■ver het misbruik onbe- TT. De strafzaak tegen ihte was volledig geba- I de verklaringen van ie. De man werd vorig Jprtig maanden cel ver- J door de rechtbank in m sneed toen bij het pvan het vonnis zijn door Thea van Beek Zweden heeft naar verhouding de meeste ouderen ter wereld. Nederland, dat aan de voor avond van een vergrijzingsgolf staat, wil van Zweden leren hoe de zorg voor ouderen op peil kan worden gehouden. Maar in de beroemde Zweedse verzorgings staat blijkt het moeilijk hulp te krijgen. Wie in aanmerking wil komen voor een plaatsje in een verzorgingshuis, moet wel heel erg ziek en zwak zijn. Twee fauteuils, een tafeltje, een kastje en wat kleine persoonlij ke bezittingen. De kamer in het verzorgingshuis in Trollangen oogt nogal kaal. Het zieken huisbed en het linoleum op de vloer zijn duidelijk bestemd om het personeel te onüasten. De tien bewoners van deze unit delen samen een huis- en eet kamer en een gemeenschappe lijke keuken. De ziekenhuissfeer die het ver zorgingshuis oproept, is kenne lijk geen bezwaar. In de wijde omgeving van Trollangen nabij Stockholm is het huis zeer ge wild. Wie zijn laatste levensfase In de beroemde Zweedse verzorgingsstaat blijkt het moeilijk te zijn om hulp te krijgen. Foto: GPD niet meer thuis kan slijten, is hier zeer goed af. Net als Nederlanders willen ook de meeste Zweden het liefst zo lang mogelijk in hun eigen huis blijven wonen. Slechts acht procent van de ouderen woont in een verzorgings- of verpleeg huis. In Nederland is dat twee keer zoveel. Toch telt Zweden verhoudings gewijs de meeste ouderen ter wereld. Bijna achttien procent van de bevolking is 65-plusser. Over een kleine twintig jaar is de vergrijzing in Nederland on geveer vergelijkbaar met die van Zweden. De vraag is of Ne derland iets van de Zweden kan leren. Begin oktober wijdt het ministerie van VWS een confe rentie aan dit onderwerp, sa men met de Zweedse ambassa de en Zweedse Kamer van Koophandel. De ouderenzorg staat in Zwe den nog min of meer in de kin derschoenen. Wie tot begin ja ren tachtig van de vorige eeuw oud, ziek en hulpbehoevend was, kwam terecht in een zie kenhuis. Ouderen verbleven daar jaren achtereen, tot de dood erop volgde. Sinds in 1982 speciale wetge ving werd ingevoerd, kwam een einde aan deze schrijnende si tuatie. Ouderen kregen recht op allerlei vormen van hulp en het land ging nadenken over ver- pleeg- en verzorgingshuizen, serviceflats en thuiszorg. Des ondanks leunt ruim tweederde van de ouderen nog steeds op de zorg van familie. Ook in de beroemde Zweedse verzor gingsstaat is het moeilijk hulp te krijgen. Wie in aanmerking wil komen voor een plaatsje in een verzorgingshuis, moet wel heel erg ziek en zwak zijn. Net als in Nederland is ook in Zweden het toverwoord decen tralisatie. Steeds meer taken worden overgedragen aan ge meenten, zoals onder meer de ouderenzorg. „Dat was aanvan kelijk een schok. Gemeenten waren nooit gewend voor oude ren te zorgen. In 1992 kregen wij de plicht ouderen in appar tementjes te huisvesten. Een enorme operatie", vertelt wet houder Kerstin Malmberg van de gemeente Tyresö. Zweden kent geen ziektekos tenverzekering. De voor ieder een toegankelijke gezondheids zorg wordt uit belastingop brengsten betaald. Geldgebrek en een tekort aan kwalitatief goed personeel belemmeren echter een goed functionerende zorg. Voor 2015 is een tekort voorspeld van 200.000 mede werkers in de ouderenzorg. De belastingdruk is hoog en va rieert afhankelijk van het inko men tussen de 30 en 55 pro cent. Zeker in tijden van econo mische recessie met lagere be lastinginkomsten wordt de spoeling dun. Geen politicus die zich aan nog hogere belas tingen durft te wagen. Terwijl het aantal ouderen de komende decennia nog zal op lopen tot een kwart van de be volking, moeten gemeenten ook nog voldoen aan de wette lijke eis van recht op zorg. De wachttijd voor een plekje in een verzorgingshuis mag niet meer dan drie maanden bedragen, desnoods af te dwingen via de rechter. De gemeenten staan machteloos bij gebrek aan geld. Twee jaar geleden brandde in Zweden de discussie los over de slechte behandeling van oude ren in verzorgingshuizen. Aan leiding was een bandopname die een zoon maakte in de ka mer van zijn moeder. De vrouw bleek te zijn geslagen en uitge scholden. Sigbritt Hagbard van de ge zondheidsinspectie in de pro vincie Stockholm erkent de problemen: „We zien regelma tig dat mensen lang moeten wachten op het eten of onvol doende vocht krijgen. Ook komt het voor dat mensen om vier uur 's middags nog in bed liggen of zich onveilig voelen. Uiteindelijk hebben we hier vijf huizen aangetroffen waar de zaak niet in orde was. We heb ben nooit een huis gesloten. Ik geef toe dat het gebrek aan bed den daar ook een rol in speel de." den haag/gpd - Mobiele tele foons moeten standaard wor den uitgerust met een blok- keerfunctie waarmee kinderen ongewenste telefoontjes en sms'jes kunnen tegenhouden. Dat vindt directeur Bamber Delver van de stichting De Kinderconsument. Volgens Delver, die volgende week woensdag spreekt tij dens een bijeenkomst van de gemeente Den Haag over 'kids telecom', is pesten via de mobiele telefoon onder de jeugd een groot probleem. „Veel pesterijen kunnen wor den voorkomen als je op je mobieltje kunt instellen van welke nummers je geen be richten of telefoontjes wilt krijgen. Ook moet het moge lijk worden anonieme bellers tegen te houden." Er is volgens Delver in Neder land nog geen mobiele tele foon met een blokkeerfunctie op de markt. „We voeren in middels met producenten overleg over de mogelijkheden op dit terrein." De stichting De Kinderconsu ment, die zich ook inzet voor veilig gebruik van internet door Idnderen, discussieert met kinder- en ouderpanels ook over de voor- en nadelen van een alarmfunctie op een mobiele telefoon. Daarmee krijgen ouders een signaal als een kind bijvoorbeeld afwijkt van de gebruikelijke route van en naar school. „Het is tech nisch mogelijk dat ouders dan op een schermpje kunnen zien waar hun kind zich be vindt. Ze kunnen dan actie ondernemen als ze vermoe den dat hun kind in een onge wenste situatie is terechtgeko men." Volgens Delver zijn er bij ou ders meer voorstanders van een alarmknop dan onder kin deren. „Ouders vinden het een veilig idee, maar kinderen zien het als een beperking van hun bewegingsvrijheid." den haag/anp - Dat EllTOpa grotendeels gevrijwaard bleef van SARS was meer geluk dein wijsheid. Het ontbreekt in Eu ropa op nationaal en Europees niveau nog te veel aan samen werking tussen de medische en de landbouwautoriteiten. Er zijn wel draaiboeken voor een uitbraak, maar die zijn of voor de medische, of voor de veteri naire sector geschreven. Dat stelt de Gezondheidsraad in een rapport over de risico's van infectieziekten die van dier op mens kunnen overgaan, in vaktermen zoönosen. Het rap port is gisteren gepresenteerd op een Europese conferentie die minister Hoogervorst (Volksgezondheid) en zijn land- bouwcollega Veerman hebben georganiseerd. Volgens Hoogervorst geeft de recente vogelgriep aan dat een nauwe samenwerking tussen de dierengeneeskunde en de ge zondheidszorg belangrijk is. Hij erkent dat de organisaties, agentschappen, beroepsbeoe fenaren en bevoegde instanties hun inspanningen meer op el kaar moeten afstemmen, zodat een gezamenlijke aanpak voor infectieziekten van dierlijke oorsprong mogelijk wordt. De tweedaagse conferentie is bedoeld om te komen tot een Europees programma en con crete afspraken over bestrij ding, doorlopend onderzoek en communicatie bij een uitbraak van zulke infectieziekten. Het advies van de Gezondheidsraad geeft daartoe een aanzet. Volgens de raad zijn uitbraken van infectieziekten die van dier op mens overgaan nauwelijks voorspelbaar en te voorkomen. Vooral RNA-virussen die zich zelf snel aanpassen aan veran derende omstandigheden heb ben de grootste kans om op te duiken. Virussen die van mens op mens overgaan, zoals SARS en vogelgriep, vormen het grootste risico voor de volksge zondheid. Het wordt warmer en er valt meer re gen. Het klimaat verandert langzaam maar gestaag. De droogte vorig jaar en de tropische regenbuien van dit jaar be vestigen deze trend. Ook in Europa wordt de verandering van het klimaat zichtbaar. Dat is iets om rekening mee te houden bij het vaststellen van het landbouwbeleid. Het rapport van het Europees Milieua gentschap (EEA) heeft internationaal nogal wat beroering gegeven. Boeren en tuinders krijgen te maken met structurele veranderingen in het weer. Het groeiseizoen werd de afgelopen dertig jaar zo'n veertien dagen langer. De landbouw in noordelijke regio's van Europa profiteert, terwijl het in Zuid-Europa elk jaar moeilijker wordt een goede oogst van het land te halen. De voedselvoorziening van Europa staat niet op zichzelf. Overal worden producten vandaan gehaald voor con sumptie hier, of om na verwerking hier weer te worden uitgevoerd. Sommige economen beweren dat Europa niet meer zelfvoorzienend hoeft te zijn. Als de aardappelen op zijn, halen we ze gewoon uit Zuid-Amerika. Rijst kan toch ook in zuidoost Azië worden ver bouwd? Of is dit te kort door de bocht? Europa heeft de ethische plicht het vo lume van haar voedselproductie in stand te houden. De suggestie dat alles op elk moment elders ter wereld te koop is, is eenzijdig en wordt in gegeven door egoïsme. Als een van de rijkste landen ter wereld kunnen wij kopen wat we willen, maar veel ande ren kunnen dat niet. Klimaatverandering treft de hele we reld. Wereldwijd is het aantal natuur rampen de afgelopen decennia toege nomen. Overstromingen zijn in het Verre Oosten een jaarlijks ritueel en de verwachting is dat Afrika steeds lange re droogteperiodes tegemoet gaat. Het risico dat oogsten verloren gaan, neemt wereldwijd toe. Europa heeft dus een verantwoorde lijkheid in de voedselvoorziening die verder gaat dan de eigen bevolking. De afnemende belangstelling van de poli tiek is onterecht en gebaseerd op een gevoel van schijnzekerheid. Dat is im moreel, want andere werelddelen moeten alle zeilen bijzetten om hun groeiende bevolking c te voeden. Meer dan r« I lt, eens kunnen ze dat nu al niet. Is het met het oog op het tekort aan water logisch dat wij Egyptische sperziebonen eten? Europa moet zijn stabiele en goed ontwikkelde voedselproductiesysteem behouden en versterken. Dat is het verplicht aan zichzelf én aan andere volkeren. Aan het EEA-rapport kan nóg een landbouwpolitiek onderwerp worden gekoppeld, nu Zuid-Europa minder geschikt wordt voor de landbouw en Noord-Europa juist aantrekkelijker. Tot op heden voert Europa geen ruim telijk landbouwbeleid. Toch dwingt verandering in het klimaat ons na te denken over de vraag waar de land bouwproductie het beste kan plaats vinden. Waar zijn de omstandigheden het gunstigst om bepaalde producten te laten groeien? Water is daarbij uiteraard een heel be langrijk element. Logischerwijze moet de landbouwproductie in Noord-Eu ropa worden gestimuleerd en behou den. Dat kan ook, want Nederland heeft zeer vruchtbare grond, een mild zeeklimaat en altijd voldoende water. Ondanks de droogte had Nederland vorig jaar toch acceptabele oogsten, terwijl die elders verpieterden. Hier le vert een hectare vier keer zoveel bieten op als in Oost-Europa. De Nederlandse politiek laat zich aan de klimaatsverandering niet veel gele gen liggen. De samenleving is sterk verstedelijkt en het kabinet zet vooral in op stedelijke activiteiten. De land bouw is vooral grondleverancier ge worden: de beste landbouwgronden ter wereld worden omgezet in natuur gebied of bebouwd. De samenleving, en in verlengde daar van de politiek, moet anders aankijken tegen de hoogproductieve landbouw zoals die zich in ons land heeft ont wikkeld, uiteraard binnen milieu- en ethische randvoorwaarden. Dit bete kent ook dat de overheden in de ruim telijke planning rekening moeten hou den met de bodemvruchtbaarheid. Het opkopen van landbouwgrond te gen absurde bedragen ten behoeve van natuurontwikkeling verdient een revisie in denken. Binnen een paar we ken komt de kabinetsnota Agenda Vi taal Platteland van LNV-minister Veer man in de Tweede Kamer aan de orde. De rol van Nederland als voedselpro ducent zou een nieuwe invalshoek moeten zijn in het debat over land bouw in Nederland. Willem Henk Streekstra, werkzaam bij LTO-Nederland Scharrelpolitie tegen eierfraude amsterdam/anp - De Neder landse supermarktklanten moeten 'scharrelagenten' wor den. Zij moeten er volgens die- renwelzijnsorganisatie Wakker Dier op toezien dat eieren uit de legbatterij vanaf volgend jaar niet vermomd als scharrelei in' de schappen liggen. 1 Vanaf eind dit jaar worden eie ren uit de legbatterij niet meer in de supermarkten verkocht worden. Maar Wakker Dier is bang dat eieren uit legbatterijen straks in de winkels verkocht worden als scharrelei. Of een ei is gelegd door een scharrelkip, is te zien aan de code, die met rode inkt op het ei staat. Een ei uit de legbatterij begint met het cijfer 3, bijvoor beeld '3-NL-42059'. Wakker Dier heeft donateurs, vrijwilli gers en consumenten gisteren opgeroepen eieren te controle ren en 'eierfraude' te melden. den haag/anp - Het toezicht op het vervoer van gevaarlijke stof fen schiet tekort. Dat constateert de Raad voor de Transportveilig heid in een rapport. De raad onderzocht het lekken van het brandgevaarlijke acryl- nitril uit een wagon bij het sta tion van Amersfoort op 20 au gustus 2002. Door een lekkage van een afsluiter kon twee jaar geleden zeshonderd liter brandgevaarlijk en giftig acryl- nitril uit een goederenwagon lopen. De wagon stond gepar keerd bij het Amersfoortse sta tion. Naai* aanleiding van dit voorval heeft de Raad voor de Trans portveiligheid de regels voor het vervoer over spoor van ge vaarlijke stoffen onderzocht en gekeken hoe hier in de praktijk mee omgesprongen wordt. De onderzoekers van de raad stellen vast dat de regelgeving op dit gebied 'fundamentele leemtes' vertoont en dat de controle 'marginaal' is. „De re sultaten van het ingestelde on derzoek hebben ons verbaasd, zo niet verontrust", meldt voor zitter Van Vollenhoven. De raad dringt er zowel bij de sector als bij de overheid op aan maatregelen te nemen. De chemische industrie en ver voerders moeten hun verant woordelijkheid nemen en beter toezicht houden op naleving van de voorschriften. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zou in de ogen van Raad voor de Transportveilig heid internationaal verdergaan de veiligheidsafspraken moeten maken over het vervoer over spoor van gevaarlijke stoffen. In tegenstelling tot vrachtwagens met gevaarlijke stoffen bestaan er voor de treinwagons met brandbaar, giftig of explosief materiaal geen regels over par keren of bewaken. den haag/gpd - Het gaat slecht met de weidevogels in Neder land. Hun aantal neemt nog steeds af. De watersnip en de kemphaan doen het heel slecht, het aantal grutto's wordt min der en voor de veldleeuweriken geldt dat de afgelopen 25 jaar driekwart van het aantal broed- paren is verdwenen. Dat is een van de belangrijkste conclusies uit de jaarlijkse Natuurbalans van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dat gisteren is uitge bracht. Weidevogels hebben nog steeds veel problemen om zich te handhaven, ondanks dertig jaar weidevogelbeleid en samen werking tussen boeren en na tuurbeschermingsorganisaties. 'De ambitie om de weidevogel populaties duurzaam in stand te houden, is steeds meer uit het beeld verdwenen. Doelstel lingen zijn ook voor natuurbe schermingsorganisaties veran derd: zo kregen graslanden in het rivierengebied het stempel natuurontwikkeling, waardoor natuurtypen ontstaan die voor weidevogels minder interessant zijn', staat in het rapport. De teneur in de Natuurbalans zorgelijk. De verscheidenheid aan soorten neemt nog altijd af, waarschuwen de opstellers van het rapport. Ook met de duin en heidegebieden gaat het niet goed. De verzuring en vermes ting van deze gronden zet door, waardoor de duinen vergrassen en de heide wordt overwoekerd De terugloop van weidevogelstand wordt nauwkeurig bijgehouden. Hier wordt een tureluur geringd. Foto door struiken. Verder drukt verstedelijking zwaar op de natuur. Woning bouw breidt verder uit ten kos te van gebieden met natuur. Veel natuurgebieden liggen di rect naast steden of landbouw gebieden. Het risico dat deze natuurgebieden meer en meer versnipperd raken en niet meer aansluiten, is groot. Een zorge lijke ontwikkeling, aldus de op stellers van het rapport, is dat het kabinet natuurbeleid wil overlaten aan provincies en ge meenten. De opstellers betwij felen of dat goed uitpakt. Er is ook goed nieuws. Volgens GPD/Martijn de Jonge de opstellers van het rapport is de waterkwaliteit in beken en rivieren verbeterd. Dat heeft te maken met Europese regelge ving. Veel dier- en plantensoor ten profiteren daarvan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5