Geen bezuinigingen op hoger onderwijs BINNENLAND 1 'Proeftuin van De Mol' schudt de boel flink op Zeven auto's politie Weesp gaan in holst van de nacht in vlammen op Forse boete Weinig regels uit Brussel Coalitie opent vuur op 'geheime' miljoenennota 'Desnoods gaart we rijden met dieseltreinen 'Pensioenleeftijd blijft 65' Haarlemse brandweer Permanent toezicht in verpleeghuizen abordeel A4 dichterbij „r - De gemeente jmermeer werkt mee louw van een megabor- Jhet brugrestaurant van Rover de autoweg A4, je rook van Schiphol, uier R. Beusenberg iinds 1998 rond met pjinen voor een 'City Of Se gemeentelijke toe- is een doorbraak in gers naar VS aal op foto _u Nederlanders die lort zonder visum de Jde Staten bezoeken, ■aankomst digitaal op Pok wordt een digitale -druk gemaakt. De rege lt op 30 september in. «t de Amerikaanse am- ïin Den Haag gisteren Jemaakt. Vanaf eind de- ielden de extra maatre- Rbij de vijftig drukste Irgangen aan de Ameri- fens met Canada of lony Codett 2 r vast 'uc rao De Cura^aose op- ider Anthony Godett orlopig niet vrij. De ge- touding van de leider olitieke partij FOL is met acht dagen ver- r% f it meldt het openbaar ie. Godett werd vorige ^4 igehouden op verden- lidmaatschap van een .1' e organisatie, het aan- 1J fan steekpenningen en in geschrifte. Brij ;>ek pre mies asielzoekers jisl c - Sinds eind juni zijn a8' [procedeerde asielzoe- rnl een premie vrijwillig lea eerd naar hun her- ana id. Dat heeft een lh® erder van het ministe- ïstitie gisteren gezegd. om mensen die onder Vreemdelingenwet in id zijn aangekomen en en ilijfstitel krijgen. Als ze in vertrekken, krijgen ze lie. Voor een aüeen- s dat ruim 2300 euro "°jeen gezin met twee kin- im 6000 euro. iral ïplnan tillen uit woning 2r - Maar liefst tien hulp moesten er gisteren s komen om een 59- iten uw ujt Haarlem uit artement te halen. De erd jge vrouw was aan het de middag onwel ge- in moest naar het zie- Ze was te zwaar om :<ae' imbulancemedewer- P1 Je trappen te worden iaa is werd de hulp van de er ingeroepen. De lad- bood geen soelaas: van de woning kon- vrijdag 17 SEPTEMBER 2004 twijn e wandel Een vroege wande- en wild zwijn giste- 'd in het centrum van leidde tot veel con- Agenten hielden het gen en probeerden met hun dienstjassen Het beest ging er egengestelde richting een achtervolging lent met behulp van mder kans om het 'gen. Netelenbos accepteerde geen tegenvallers bij Betuwelijn den haag/gpd - De bezuinigin gen van het kabinet op het ho ger en universitair onderwijs moeten grotendeels van tafel. Dat eisen de regeringspartijen D66, CDA en WD. De partijen willen de komende weken geza menlijk alternatieven aandra gen. Officieel bestaat de miljoenen nota nog niet, maar de coalitie partijen hebben er nu al het vuur op geopend. D66-fractie- leider Dittrich liet gisteren we ten dat hij niet akkoord gaat met het verhogen van het colle gegeld met 100 euro. Het colle gegeld is nu 1476 euro. Ook vindt hij dat de rechten van stu denten ouder dan 30 jaar, niet mogen worden ingeperkt. Met deze maatregelen is in totaal ruim 120 miljoen euro ge moeid. De WD vindt eveneens dat de bezuinigingen op het hoger en universitair onderwijs moeten worden bijgesteld, liet de fractie gisteren weten. De liberalen zullen vrijwel zeker vragen dat minister Van Ardenne (CDA, ontwikkelingssamenwerking) de kosten voor studenten uit landen buiten de Europese Unie voor haar rekening neemt. Regeringspartij CDA heeft eveneens moeite met de bezui nigingen op onderwijs. Volgens kamerlid Verburg moeten stu denten die ouder zijn dan der tig jaar, worden ontzien. Staats secretaris Rutte wilde deze groep extra aanslaan, waardoor hun collegegeld zou kunnen verviervoudigen. Het is opmerkelijk dat de rege ringspartijen nu al met wijzi gingsvoorstellen komen. De be grotingsstukken worden pas volgende week dinsdag op prinsjesdag aan de Tweede Ka mer aangeboden. Formeel we ten de kamerleden dus van niets. Maar de belangrijkste maatregelen zijn de afgelopen weken al uitgelekt of zelfs offici eel toegelicht. Woensdag bleek ook een ruwe versie van de Mil joenennota 'op straat' te liggen. Geen onderzoek lek Het ministerie van financiën laat geen grootschalig onder zoek doen naar het uitlekken van de miljoenennota voor volgend jaar. Een woord voerder heeft dat gisteren gezegd. Wel gaat het depar tement intern bekijken hoe het stuk in handen van de media is kunnen komen. Een concept-versie van de miljoenennota lekte woens dagavond uit via RTL Nieuws. Volgens Financiën ging het hierbij om een 'oer versie'. Inmiddels circuleren ook recentere versies van het stuk bij de pers. den haag/anp-gpd - Het kabi net is „niet van plan de pensi oengerechtigde leeftijd te ver hogen". Dat zei minister De Geus (sociale zaken) gisteren. Woensdag lekte uit dat de re gering een verkennende studie heeft laten verrichten naar de effecten als de pensioenleeftijd wordt opgetrokken naar 66 of 67 jaar. In een groot aantal op zichten pakt dat zeer gunstig uit. De economische groei wordt gestimuleerd, de kosten van de vergrijzing zijn beter te behappen en de werkgelegen heid krijgt een flinke impuls. Minister De Geus bezwoer echter dat „deze kabinetspe riode" niets aan de AOW-leef- tijd verandert. In totaal bezuinigt het kabinet 2,5 miljard euro in 2005. Dat is de optelsom van maatregelen die al in het regeerakkoord zijn aangekondigd en de extra be zuinigingen waartoe het kabi net afgelopen zomer besloot. Het financieringstekort daalt volgens de miljoenennota in 2006 verder naar 2,2 procent en in 2007 naar 1,9 procent. De staatsschuld komt volgend jaar uit op 58 procent en loopt in de jaren daarna nog ietsje op. De schuld blijft echter net onder het Europese plafond van 60 procent. den haag/gpd - Drie weken heeft Tineke Netelenbos zich thuis moeten verbijten. Keer op keer viel haar naam bij de ver horen van de parlementscom missie die onderzoek doet naar de budgetoverschrijdingen bij grote infrastructuurprojecten als de Betuwelijn en de HSL. Giste ren mocht de oud-minister van verkeer en waterstaat eindelijk haar zegje doen. De commissie die haar ruim drie uur aanhoor de, was niet onder de indruk. De Kamerleden vonden dat Ne telenbos in haar regeerperiode (1998-2002) herhaaldelijk het parlement onvoldoende en on volledig heeft geïnformeerd. De ex-bewindsvrouw bleef hame ren op de noodzaak zaken ge heim te houden, zodat de bouw ondernemingen er geen voor deel uit konden halen, terwijl de Tweede Kamer graag had ge hoord van dreigende budget overschrijdingen. Netelenbos, die af en toe hard in aanvaring kwam met de com missieleden, vond dat ze niet 'meteen aan de bel hoefde te trekken omdat ze werkte met zogenoemde 'taakstellende bud getten'. Financiële tegenvallers moesten ambtenaren 'binnen hun project' oplossen, zodat de totale kosten binnen de perken zouden blijven. Als deze regels strikt werden nageleefd, dan werden de budgetten niet meer overschreden. Een dreigende overschrijding hoefde zo in wer kelijkheid geen overschrijding te zijn. Begin 2001 rapporteerde de ac countant van de Betuwelijn een verwachte budgetoverschrijding van 600 a 800 miljoen gulden, waarvan ongeveer 300 miljoen als onomkeerbaar werden ge presenteerd. Daar was zij het niet mee eens, er was slechts sprake van 'spanningen in de Oud-minister Netelenbos verscheen gisteren voor de parlementscommissie die onderzoek doet naar gro te infrastructuurprojecten. Foto: ANP/David van Dam begroting'. „Desnoods gaan we rijden met dieseltreinen of bou wen we een tunnel minder. Zorg er maar voor dat de span ningen verdwijnen", zou Nete lenbos volgens de accountant hebben gezegd. Netelenbos blijft, zo maakte ze de commissie duidelijk, nog steeds in haar eigen regels gelo ven: als iedereen hard genoeg zijn best doet, is ook het nu nog op de begroting staande tekort van zo'n 830 miljoen euro weg te werken. „Misschien kunnen we in 2010 met de exploitatie van de Betuweroute dit bedrag nog terugverdienen." Geen geld bedrijfsleven Verkeersminister Peijs breekt definitief met de gedachte dat het bedrijfsleven gaat meebetalen aan de aanleg van de Betuwelijn. In de begroting voor volgend jaar is de post 'publiek-private sa menwerking' a 830 miljoen euro geschrapt. Die vooruitblik op prinsjesdag gaf de minister gisteren tijdens haar verhoor voor de Commissie Infrastructuur, die kostenoverschrijdingen bij mega projecten onderzoekt. Eerder dit jaar had Peijs al aangegeven niet meer te geloven in deelname van het bedrijfsleven aan de aanleg goederenspoorlijn naar Duitsland. „Ik heb nooit geloofd dat het bedrijfsleven bereid is miljarden op tafel te leggen. 11open. Vervolgens heb- 1 ''I lulpverleners haar van isjouwd. De vrouw is i toestand op geno- '°01 et ziekenhuis, ei to urverdachten en in Efteling ren wei - De vier van ter- )P.1 erdachte mannen die ;n 11 werden opgepakt toen eve i Haag vanuit een rij- to video-opnamen f hebben ook gefilmd va! iling. In het attractie- c aatsheuvel maakten ze |che opnamen", zo [park te horen gekre- pe gemeente. De auto lebben er volgens een ferder van de Efteling tó dat het beeldmateri- [enkele aanleiding pjn voor extra veilig- ptregelen. Aruba hekelt qering Na de Nederlandse ebben nu ook ie politici de inburge- nen van minister Ver- «mdelingenzaken en over de hekel ge- ubanen, en ook Antilli- rden erdoor „in zekere irimineerd", zei de ie parlementariër B. teren tijdens een ge- e Tweede Kamer. Nis- deel uit van een dele- Arubaanse Statenle- Nederland op bezoek door Bart Vuijk WÊÊÊÊSÊ&.Z' '!V'' WÊÊË HHflHHH weesp - In Weesp zijn gister nacht maar liefst zeven politie auto's op de binnenplaats van het politiebureau in vlammen opgegaan. Twee andere wa gens, een belendende woning en een portocabin raakten be schadigd. „Dit is geen brandstichting meer. Dit begint echt op terro risme te lijken. Levens van on schuldige mensen zijn in gevaar gebracht", zei burgemeester Hofkamp. Doelbewust wisten de brand stichters door het afgesloten hek van de binnenplaats te ko men, waar de wagens rond drie uur 's nachts in lichterlaaie werden gezet. Het politiebu reau is 's nachts onbemand, maar wel voorzien van een alarminstallatie. De aanpak doet sterk denken aan eerdere branden in Mui den, Nederhorst den Berg, Vleuten en Deventer, waar ook politieauto's het moesten ont gelden. Van de daders van al die branden ontbreekt nog al tijd elk spoor. Ook de aanstich ters van de grootste brand tot nu toe, in Weesp, zijn spoor loos. Bij de brand kwamen bewoners van een belendende woning in gevaar. De vlammen sloegen bijna door hun slaapkamer raam. Een gezin moest tijdelijk worden geëvacueerd. Burgemeester Hofkamp vindt de term terrorisme voor de brandstichting niet te zwaar. „Ik beri geschokt, boos en om eerlijk Zo'n actie tegen politie en overheid is niet te tolere- haarlem - De Arbeidsinspectie heeft de maximale boete van 11.250 euro uitgedeeld aan de Haarlemse brandweer naar aanleiding van de fatale brand, vorig jaar in de Koningkerk. Bij de brand kwamen drie brand- lieden om het leven. Zij raakten bedolven onder een omvallen de muur. Het tot nu toe ver trouwelijke rapport wordt vol gende week naar buiten ge bracht. Volgens de inspectie heeft de werkgever - het college van burgemeester en wethou ders - niet voldoende gedaan om de brandweerlieden te be schermen. „Toen duidelijk werd dat de kerk niet te redden was, had voorkomen moeten worden dat de brandweerlie den te dicht bij het gebouw stonden. Dat is niet gebeurd zo vat een woordvoerder van de inspectie de conclusie van het rapport samen. „Het had als bekend verondersteld mogen worden dat de muur naar bui ten zou vallen.' Na de brandstichting restten nog slechts de karkassen van zeven politieauto's. Foto: Ton Kastermans door Berrit de Lange hilversum/gpd - De plannen van mediatycoon John de Mol voor een nieuwe tv-zender zor gen voor nogal wat beroering in televisieland. De voormalige Endemol-topman geldt in Ne derland en daarbuiten als geni ale tv-autoriteit. Maar de afge lopen jaren is ook gebleken dat lang niet alles wat De Mol aan raakt, verandert in goud. Het was geen verrassing dat De Mol na zijn vertrek bij Ende- mol, waar hij deze zomer op stapte uit onvrede over de be noeming van een nieuwe be stuursvoorzitter door het Spaanse moederconcern Tele fonica, de mediawereld binnen afzienbare tijd zou opschrikken met een nieuw initiatief. De man die in 1999 aan de wieg stond van Big Brother en dat programma vervolgens over de hele wereld in de huiskamers bracht, wilde weer terug naar de basis: met een klein clubje creatieve geesten programma formules ontwikkelen. De eer ste resultaten daarvan dienden zich vorig tv-seizoen aan. De Mol kondigde de spelshow the Masterplan aan als dé opvolger van Big Brother, maar de kijkers lieten het programma massaal links liggen. Bovendien ver dween ook het beoogde succes Sterrenbeurs al snel van de buis wegens tegenvallende kijkcij fers. De conclusie dat 'de magie van John de Mol' wellicht was uitgewerkt, was echter te voor barig, aldus zijn woordvoerder. De Mol heeft zijn kaarten gezet op internet als medium van de toekomst. Volgens hem zullen radio en televisie in de nabije toekomst steeds verder ver smelten met internet, dus is het zaak om alvast een publiek op te bouwen. Bovendien zal de digitalisering het Nederlandse tv-landschap flink opschudden, verwacht De Mol. Talpa, De Mols investeringsbe drijf, legde vorig jaar 80 miljoen euro op tafel voor een FM-fre- quentie voor zijn radiozender Noordzee FM. Talpa is ook ei genaar van Radio 10 Gold. en heeft belangen verworven in verschillende mediaconcerns, waaronder de telefoonbedrij ven Versatel en KPN, uitgever VNU, tv-zender FoxKids en in ternetaanbieder Lycos. De televisiebons heeft een tv- zender voor ogen met familie- entertainment en sport, die op z'n vroegst begin september 2005 de avonduren op kinder zender Nickelodeon moet gaan vullen. „De Mol wil graag inter nationaal bezig blijven, de nieuwe zender kan onder meer fungeren als proeftuin voor nieuwe programmaformules", zegt zijn woordvoerder. De Hilversumse omroepbazen vrezen De Mols tv-zender mis schien niet voor hun kijkcijfers, maar wel voor de reactie van John de Mol. Archieffoto: AP hun medewerkers, zegt tv-pro- ducent Marc Nelissen. „John de Mol heeft grote aantrekkings kracht op creatieve mensen in de amusementsindustrie. Ga er maar van uit dat zijn mailbox nu al vol zit met berichten van programmamakers die met hem willen samenwerken. Hij schudt de boel op. Dat is ze ker." den haag/gpd - 'Europa is best belangrijk' luidt de leus van een voorlichtingscampagne van de Nederlandse regering om de Eu ropese Unie meer onder de aan dacht te brengen. Het belang rijkste argument: zestig procent van onze regelgeving wordt be paald door de EU. In een nog niet gepubliceerd rapport van het ministerie van justitie wordt die stelling echter finaal onder uit gehaald. 'Hooguit 16 pro cent' van de regels komt uit Brussel, de rest wordt verzon nen in Den Haag. De hardnekkige mythe dat de Europese Unie verantwoordelijk is voor de lawine van regels die ieder jaar weer over Nederland walst, is daarmee doorgeprikt. De schatting van 16 procent is zelfs nog zeer ruimhartig, geven de onderzoekers aan in het rap port 'Alle regels tellen'. In het parlementair jaar 2002- 2003 kwam slechts 7,1 procent van de nieuwe wetten uit de ko ker van de EU. De rest kwam voor rekening van de kabinetten Balkenende I en Balkenende II. Die waren ook verantwoordelijk voor 84,4 procent van de nieuw uitgevaardigde regelingen ofte wel richtlijnen zonder wettelijke status. De uitkomsten zijn opmerkelijk, aangezien minister-president Balkenende juist het aantal re gels wil terugdringen. 'Minder regels, en dan echt handhaven', staat in het regeerakkoord. In de praktijk komt daar weinig van terecht, constateren de we tenschappers in het rapport. 'Wanneer we kijken naar de pro ductie van ministeriële regelin gen, dan vormde het parlemen taire jaar 2002-2003 juist een nieuw hoogtepunt. Nooit eerder werden in één jaar 695 nieuwe regelingen uitgevaardigd.' De uitkomsten van het onder zoek moeten nog goedgekeurd worden door het ministerie van justitie. In december zal het rap port pas officieel wereldkundig worden gemaakt. Door een mis verstand is een samenvatting van het onderzoek al versche nen in het wetenschappelijk tijdschrift Beleidswetenschap. De opsteller van het rapport, hoogleraar Herweijer, wil pas reageren als het onderzoek offi cieel wordt gepresenteerd. groningen/anp - Bewoners van verpleeghuizen hebben recht op permanent toezicht in gemeenschappelijke woonka mers. Dat heeft de rechtbank in Groningen gisteren bepaald. Een groep familieleden had een kort geding aangespannen tegen verpleeghuis De Twaalf Hoven in Winsum. Zij eisten permanent toezicht op de huiskamers. De familie meent bovendien dat bewoners recht hebben op één douchebeurt per dag en een wandeling van vijftien minuten. Dat heeft de rechter echter niet toegewe zen. Het is voor het eerst dat een rechter uitspraak heeft gedaan over de minimumzorg die ver pleeghuizen moeten bieden. Volgens advocaat Wijnberg van de familieleden heeft de uitspraak grote gevolgen voor bewoners van verpleeghuizen. „Iedere bewoner kan m^deze uitspraak in de hand imma nent toezichteisen." De eisen die de rechter aan het toezicht heeft gesteld zijn laag. Wijn berg: „Tussen zeven uur 's ochtends en elf uur 's avonds moet er iemand aanwezig zijn om toezicht te houden". Aan welke eisen de toezichthou ders moeten voldoen, is niet vastgesteld. Voor verpleeghuis de Twaalf Hoven heeft de uitspraak geen directe gevolgen. Het verpleeg huis nam in juni dit jaar al ne gentien extra personeelsleden aan om permanent toezicht te kunnen garanderen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3