'Wij zijn dè IJsselmeer specialist' j TOERISME duurder Papieren vliegticket wordt Gouden Cirkel: voormalig Zuiderzeegbied één toeristische regio Musea van de Zuiderzee De loods ziet er aan de buiten kant saai uit maar als je door de deur gaat kom je in een para dijsje voor autoliefhebbers. In de nieuwe attractie Mahymobi les, gelegen in Leuze-en-Hai- naut, een stadje tussen Ath en Tournai in België, staat een deel van de verzameling van de ge passioneerde autoverzamelaars Ghislain Mahy en zijn zoons Ivan en Hans. De 112 auto's die in Mahymobiles staan, zijn af komstig uit de hele wereld en hebben veelal een boeiende ge schiedenis. Met passie weten de Mahy's bijna over elke auto een smeuïg verhaal te vertellen. Het museum draait vrijwel he lemaal op vrijwilligers die even eens op afspraak voor een rondleiding zorgen. De nieuwe attractie Mahymobiles zal in de toekomst nog worden uitge breid. De echte autogek kent de naam Mahy al van een ander museum: in Autoworld Brussel staan ook 250 auto's van 'de ver zameling Mahy. Die verzame ling omvat in totaal ongeveer 600 auto's en is daarmee de grootste en meest gevarieerde ter wereld. Voetballen in Engeland Ferrymaatschappij DFDS Sea ways gaat ook deze winter weer met voetballiefhebbers op stap. Het bedrijf heeft kaartjes inge kocht voor thuiswedstrijden van de Engelse voetbalclubs Newcastle United en Middles brough, beide uitkomend in de Engelse Premier League. Dit nieuwe voetbalseizoen speelt Patrick Kluivert bij Newcastle United (naast spits Mark Vidu- ka), het team van Middlesbrou gh telt vier Nederlanders: Has- selbaink, Reiziger, Zenden en Boateng. DFDS Seaways heeft rorid de wedstrijden vierdaagse arrangementen-samengesteld. Deze behelzen"de overtocht van IJmuiden naar Newcastle en te rug, het ticket voor de betref fende wedstrijd en één hotel overnachting in Engeland Meer informatie over speelschema's en prijzen is te verkrijgen bij de ANVR- reisbu reaus en via internet: www.dfdsseaways.nl. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 204 Paradijsje voor autogekken door Monique Leijser In navolging van de ontwikke lingen in Amerika, rukt ook in Europa het elektronische vlieg ticket op. Steeds meer lucht vaartmaatschappijen willen af van het papieren ticket. Niet meer in spanning afwach ten of het vliegticket wel op tijd wordt afgeleverd, geen zweet druppels meer omdat je het tic ket niet zo snel kunt vinden in de handbagage. Wie moeite heeft met deze moderniteit kan nog eventjes genieten van het fysieke vliegbewijs, voor iets meer geld. Maar binnen nu en een paar jaar is het papieren ticket verleden tijd. Een vliegreis boek je bij het reisbureau of bij de betreffende luchtvaartmaatschappij, via de telefoon of internet. Alle (per soonlijke) gegevens worden in het computersysteem van de luchtvaartmaatschappij inge voerd en er wordt een ticket uitgeprint. Normaliter worden deze tickets met vluchttijden en vluchtschema's na verloop van tijd thuisbezorgd of krijg je een telefoontje dat ze klaar liggen om te worden opgehaald. Me nigeen herkent de spanning als dit bericht op zich laat wachten tot vlak voor vertrek. Het elektronische ticket, ook wel e-ticket genoemd, brengt hier verandering in. De gege vens worden nog steeds in de computer ingevoerd, er wordt alleen geen ticket meer uitge print. Het ticket blijft als het ware in de computer. Zodra je hebt geboekt, draagt de lucht vaartmaatschappij de verant woordelijkheid voor het ticket. Als bewijs dat je daadwerkelijk een vliegtuigstoel hebt gereser veerd (en betaald) ontvangt je concrete plannen om een toe slag te heffen op papieren tic kets, maar denkt er wel over na. Volgens KLM-woordvoerder Eddini voert de KLM een toe slag van 10 tot 20 euro per pa pieren ticket in. Voor bestem mingen waar nog geen e-tic- keting is ingevoerd, blijft het papieren ticket onbelast. Het is overigens verstandig al tijd het reserveringsbewijs en reisschema mee te nemen. Voor veel (veelal overzeese) lan den moet je namelijk op ver zoek van de immigratiedienst kunnen aantonen dat je over een retourvlucht beschikt. Bestemmingen Het aantal bestemmingen waarop e-tickets wordt afgege ven, groeit gestaag evenals het aantd luchtvaartmaatschappij en dat hiermee werkt. Het eind doel: afschaffing van alle papie ren tickets. In Amerika is men al bijna zo ver. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Conti nental zal na 2004 geen tickets meer uitprinten, voor welke be stemming dan ook. In Europa is e-ticketing moge lijk bij de grote (inter) nationale luchtvaartmaatschappijen en hun partners, zoals KLM, Luft hansa en British Airways. Dat wil niet zeggen dat je voor alle bestemmingen waarop deze maatschappijen vliegen, e-tic kets kunt krijgen. Immers, ook in het buitenland moet men over de juiste apparatuur be schikken. Momenteel zijn voor de meeste Europese bestemmingen met internationale luchthavens e- tickets verkrijgbaar, met uitzon dering van een aantal steden in de voormalige Oostbloklanden. KLM heeft inmiddels 90% van de bestemmingen wereldwijd gedekt. Het systeem werkt nog niet feilloos als je met verschil lende luchtvaartmaatschappij en reist of als je van maat schappij wilt veranderen. Niet alle luchtvaartmaatschappijen accepteren elkanders e-tickets; in dat geval ontvang je alsnog een papieren ticket. Alleen de goedkope prijsstun- ters, de zogenoemde low cost carriers zoals Basiq Air, Ryan Air en SkyEurope bieden voor al hun bestemmingen e-tickets aan. Sterker nog, zij hebben de papieren tickets al een tijdje af geschaft. E-ticketing houdt ook de Ne derlandse chartermaatschap pijen bezig. Martinair verwacht voor het eind van 2005 gereed te zijn voor e-ticketing en Transavia is al in de strijd. Zo biedt Transavia voor ruim 20 vakantiebestemmingen van de reisorganisatie GoGo Tours/ Sunweb Vliegreizen sinds april 2004 alleen nog e-tickets aan. Vakantiegangers die zo'n geor ganiseerde vakantie per charter boeken, zullen in dat geval ook geen vliegticket meer vinden bij hun reispapieren. Inchecken Boekje via internet een e-ticket, dan kunt je in de regel ook van af je eigen computer inchecken en een stoel uitzoeken. Bij som mige maatschappijen, zoals de KLM, kunt je ook direct een in- stapkaart uitprinten; bij andere, zoals Lufthansa is dat nog niet mogelijk. De bagage geef je op de luchthaven af bij speciale balies, de zogenoemde 'drop off-points', waar de wachtrijen vooralsnog minder lang zijn dan die bij de gewone incheck- balies. Ook zijn er op de - veelal inter nationale - luchthavens specia- E-ticketing via eigen computer1- Ga naar de website betreffende luchtvi maatschappij. ,jti Selecteer je bestem st en de gewenste dal Voer je persoonlijk vens in. Boek de betreffend|it{ vlucht. Indien e-ticketing betreffende besten 15 mogelijk is, komt d 0 p regel automatisch boeking in beeld. Check eventueel oi Ie zuilen waar p kunnen inchecken. D< checkzuilen zijn vaak 1,0 aan een bepaalde lucl maatschappij, zoals K <ei hansa of British Airwa *ei Zo heeft de KLM op S veertig incheckzuilen, KLM-passagiers en de giers van de KLM-paii als Air France, Kenia NorthWest Airlines, kifen checken. Passagiers v< Air kunnen hier evene recht. Ook British Airv Lufthansa hebben op dergelijke check-in-m Bij deze machines kar c een instapkaart wordefei Print Met welk soort ticket 1 1( welke reisgezelschapj online check-in moge hangt af van de luchtt schappij. Wie met kin reist, kan bijvoorbeelr tish Airways niet zelf i ss. is Voor meer informatiejlTF .klm.nl (zie 'incheckenis 1 ket'), www.consumerm1 .nl (zie 'vervoer en reim^ www. m iragetra vel. n //Het 'links, informatie oveÈD 1 ;S" De prijzen in de Sneeuwgids van Arke zijn nu al aangepast. Arke zet mes in de prijzen De wintergids ligt nog maar koud een paar weken bij de reisbureaus of reisorganisatie Arke komt al met een tweede editie. In de herziene Sneeuw- vakanties-gids zijn de prijzen van ruim veertig hotels en ap partementen naar beneden bij gesteld. Arke heeft de gidsen van de concurrentie erbij ge pakt en moest concluderen dat de eigen prijzen niet de laagste waren. Dat wilde de touropera tor niet over zijn kant laten gaan dus werd het mes gezet in de prijzen van een kleine tien procent van de aangeboden ac commodaties in Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Tsjechië en Zwitserland. Samen sterker Airtrade Holding B.V, bekend van Vliegwinkel.nl en reisbu reauketen VakantieXperts Rot- tink gaan vanaf 1 januari 2005 samen verder onder de naam Airtrade. Beide ondernemingen maken deel uit van BCD nv. Door integratie van deze werk maatschappijen ontstaat één van de grootste reisorganisaties van Nederland met circa 700 medewerkers, meer dan 100 reiswinkels en 350 miljoen euro omzet. Gezamenlijk vervoeren beide zusterondernemingen in 2004 zo'n 900.000 passagiers. Het hoofdkantoor van Vakan tieXperts verhuist van Hengelo naar Haarlem, waar het hoofd kantoor van Airtrade is geves- Ilgd- De Hupmobile Torpedo, een van de beauty's in nieuwe Belgische attractie Mahymobiles. Foto: Mahymobiles/M.Weber. een reddingsboot, een gemaal. Daar kunnen wij prima arran gementen voor bedenken. Of arrangementen voor het eten van IJsselmeerproducten en streekgebonden gerechten." Daarbij luistert Van Dijk niet al leen naar zijn huidige bestuur lijke opdrachtgevers, maar ook naar het toeristisch zakenleven, in de nabije toekomst mogelijke nieuwe partners van zijn 'Gou den Cirkel'. „In 2002 werd in de IJsselmeerregio door bijna 900.000 landtoeristen 160 mil joen uitgegeven - door water toeristen overigens nog eens Electronisch-ticketing rukt op. In de hal van Luchthaven Schiphol worden steeds meer e-ticketingcompu- ters geplaatst. Foto: GPD/Roland de Bruin een bevestiging, met daarop het reserveringsnummer, de vluchtroute en de tijden van vertrek en aankomst. Toeslagen Deze bevestiging is, anders dan het ticket, geen waardedocu- ment. Wie het kwijt raakt, kan eenvoudig een kopie daarvan opvragen bij de luchtvaart maatschappij. Voor een e-ticket heb je niet per se een computer en een internetverbinding no dig. Je kunt het ook telefonisch boeken of via het reisbureau, vaak tegen extra administratie kosten. Wie overigens een ticket via in ternet reserveert - een e-ticket of een papieren ticket, dat maakt niet uit -, krijgt in de re gel kortingen van zo'n 5 tot 10 euro afhankelijk van de lucht vaartmaatschappij. Een e-ticket kan dus niet kwijt raken of worden gestolen en je hoeft niet meer te vrezen dat het ticket te laat wordt bezorgd. De rechten van een passagier met een e-ticket zijn gelijk aan die met een papieren ticket. Al lemaal prima voordelen die de luchtvaartmaatschappijen ui teraard noemen bij de promo tie van dit nieuwe systeem. Hun uitgangspunt is uiteraard het geld dat ze besparen voor de verwerking en de verzending van de tickets, gemiddeld zo'n 5 tot 6 euro per ticket aldus de Consumentenbond. Hiervan zie je niets terug in de prijs van een vliegticket. Inte gendeel. Wie per se een papie ren vliegticket wil ontvangen terwijl er e-tickets op de betref fende vlucht mogelijk zijn, zal daarvoor in de nabije toekomst extra gaan betalen. Lufthansa bijvoorbeeld heeft nog geen dat hij vindt dat toeristisch Ne derland meer baat heeft bij een indeling in toeristische regio's dan bij provincies. „Toerisme houdt zich niet aan provincie- en gemeentegrenzen." Van Dijk is blij met het toeristi sche thema 'water' dat het NBTC voor volgend jaar heeft gekozen. In het bijzonder het subthema 'water en historie' spreekt hem aan. „Eigenlijk zou ik dit wel exclusief voor het IJs- selmeergebied willen claimen", zegt hij. „Wij moeten de kans grijpen en laten zien dat onze regio alles in huis heeft dat met water en historie te maken heeft." Daarbij wijst hij op de vele oude Zuiderzeestadjes met hun markante havens, musea, historische panden, scheeps werfjes, oude beroepen als net ten boeten en paling roken. „Ik zie ons als dè IJsselmeer- specialist", zegt Van Dijk zon der blikken of blozen. „Wij bie den het totale pakket." Met overigens ook moderne varian ten als werven, jachthavens, hotels, campings, restaurants en zeil-, wandel-, fiets- en auto- Het promoten van het Usselmeer (gebied) als één toeristische re gio. Dat is het doel van 'De Gou den Cirkel'. Provincies en ge meenten langs de voormalige Zuiderzee werken daarin samen. Grensoverschrijdend, dat wel, maar nog lang niet grensloos. door Gerard Chel Dat het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) volgend jaar 'water' heeft uitgeroepen tot hèt toeris tisch thema komt voor het IJs- selmeergebied als geroepen. Juist ook omdat aan 'water en geschiedenis' weer apart aan dacht wordt besteed. .Als er iets is dat in deze regio volop te zien is, is dat de cultuurhisto rie", zegt Rob van Dijk. „Die bovendien onlosmakelijk ver bonden is met het IJsselmeer. Het is voor ons hèt moment te laten zien wat wij voor bijzon ders in huis hebben." Van Dijk mag leiding geven aan 'De Gouden Cirkel', een samen werkingsverband van een aan tal provincies en gemeenten langs de voormalige Zuiderzee, waartoe enige jaren geleden de Vereniging van Zuiderzeege- meenten het initiatief nam. „Wij zijn er om de toeristische mogelijkheden van het gehele IJsselmeergebied te promoten", vat Van Dijk simpel samen. Helemaal zonder slag of staat gaat dat niet. Zo doen de pro vincies Utrecht en Gelderland niet mee. Wel een beetje begrij pelijk vindt Van Dijk. „Utrecht grenst alleen met Spakenburg aan het water en Gelderland heeft het probleem dat stadjes als Harderwijk en Elburg zich ook als Veluwse gemeente pro fileren." Van de bijna veertig gemeenten rondom de voor malige Zuiderzee zijn er nu slechts veertien participant, al verwacht Van Dijk dat dat aan tal over een jaar of twee, drie op twintig ligt. Toch verloopt juist op lokaal ni veau, met de plaatselijke VWs bij voorbeeld, de samenwerking uitstekend. Met enkele provin ciale VWs gaat het moeizamer. „Helaas worden wij als concur rent gezien. Ik begrijp dat niet. Natuurlijk, een provinciale VW wil de eigen regio promoten, daar is niks mis mee, maar be nader het nu eens vanuit de toerist. Hij wil leuke stadjes zien, ergens varen, eten, over- Zeven musea in steden rond het IJsselmeer hebben op initiatief van 'De Gouden Cirkel' tot en met december exposities van 'Vreemde Verzamelingen'. Merkwaardige, grappige, serieuze of uitzonderlijke collec ties die hun oorsprong vinden in de Zui derzee of de Zuiderzeeballade worden ge- exposeerd. Zo worden slavenkralen tentoongesteld, zilveren reukdoosjes, schilderijen geïnspi reerd door de zee, spreuken en vertellin gen, gewichten, scheepsmodellen en (zee) kaarten. Voor kinderen hebben enkele mu sea knutselmiddagen, zijn er speciale kin derrondleidingen en kan de jeugd mee doen met een wedstrijd 'wie maakt de mooiste Zuiderzeebox'. De deelnemende musea zijn: 't Vurhuus in Spakenburg (www.vurhuus.nl), het Stads museum Harderwijk (www.stadsmuseum- harderwijk.nl), het Jopie Huisman Museum in Workum (www.jopiehuismanmuseum- .nl), het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam (www.scheepvaartmuseum- .nl),(het Zuiderzeemuseum Enkhuizen (www.zuiderzeemuseum.nl), het Westfries Museum in Hoorn (www.wfm.nl) en het Gemeentemuseum Elburg (www.mu- seumelburg.nl). Algemene informatie: www. goudencirkelnl. Gemeenten en provincies langs IJsselmeer en Randmeren promoten gezamenlijk het voormalige Zuiderzee-gebied. Foto: Gouden Cirkel routes. Vorig jaar nam de 'De Gouden Cirkel' het initiatief voor 'Sail Track', waarbij met traditionele zeilscheden een soort van lijndienst over het IJs selmeer wordt gevaren. Hoewel dat eerste jaar minder succes vol was dan gehoopt, kreeg het project wel de prijs voor het meest innovatieve op toeris tisch gebied. „Zo zijn er veel meer mogelijk heden ons als eenheid te pre senteren. Denk bij voorbeeld aan het slapen op bijzondere locaties die een link hebben met het water: een vuurtoren, 150 miljoen. Terwijl on tien procent van Neder omvat, vormden deze i sten nog geen vier proc alle toeristische inkoms zit dus een gat van zes 1j cent." Van Dijk is vastb v dat gat te dichten. „Die 1 cent is onze groeipoten Een begin van samenw ij met Pharos, de reistak t ANWB, is er al om de ri promoten als prima be ming voor een herfstva d met kinderen en via he j wil hij zich specifiek op en Oosteuropese reizig ten. „Uit onderzoek bti tb de belangstelling voorl lp kanties in ons land toei zowel bij Nederlanders !r bij buitenlanders. Het I meergebied is bij uitsti gio voor zulke korte tri| rs De Gouden Cirkel, Post t 8200 AM Lelystad, tel: L n 286777, e-mail info@gt kel.nl, www.goudencir S( Deelnemende provincit lil Friesland, Overijssel, F, *j en Noord-Holland; ,t Participerende gemeen .1 demblik, Enkhuizen, H 'e Edam/Volendam, Marl nickendam, Almere, Le v Zeewolde, Bunschoten! e burg, Harderwijk, Kam D- Steenwijk/Giethoorn/Bi Vollenhove/Ossenzijl, je ten/Rijs/Oudemirdum tn ren/Koudum/ Hindeloopen/Workum. Volgend jaar komen di nr der geval Warder, Muit (a Lemmer bij. ?hl Rob van Dijk bij een kaart van de 'Gouden Cirkel', het gebied rondom het Usselmeer. Foto: GPD/Roland de Bruin nachten. Dan zal het hem worst wezen in welke provincie dat ligt. Ga je zelf maar na wanneer je naar de Zuidffanse kust wil. Boeit het je dan in welk depar tement dat strand ligt?" Van Dijk denkt dat ook de niet- deelnemende provincies en ge meenten uiteindelijk tot inkeer komen en dat „zij onze activi teiten als aanvullend zien. Ik vind het kortzichtig dat sommi gen alleen kijken of de eigen plaats lekker druk is met toeris ten terwijl in de buurgemeente geen ziel rondloopt. We moeten het IJsselmeergebied écht meer als een eenheid presenteren, met name voor de buitenlandse toerist." Dit gezegd hebbend klink het uit zijn mond niet zo vreemd Een van de initiatieven van de 'Gouden Cirkel': Sail Track, varen met traditionele zeilschepen langs historische havenstadjes van de voormali ge Zuiderzee. Foto: GPD/Roland de Bruin Kampen, een van de karakteristieke Zuiderzeestadjes. Foto: Gouden Cirkel).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24