ÏE Alphen krijgt grootste bajes van het land IETS KNVB pakt spreekkoren aan verkopen? Gevangenis voor 1300 gedetineerden In de rij voor Leidse lekkernij Direct staken wedstrijd en gele kaarten clubs Goedemorgen Wat een krant. to Nobel komt in actie ;n directie en regering nomen verbaasd over bere toon van kabinet ed Wonen 'Tv-zender De Mol zal publieke omroep treffen' Commerciële zenders niet bezorgd over nieuwkomer Dagblad SPRINTERS 072-5196868 Patty Brard in nieuwe reallife soap op ibiza REGIO Dorpsraad in Stompwijk met opheffing bedreigd zeist/gpd - Scheidsrechters in het betaalde voetbal zullen voortaan het spel stilleggen en het veld verlaten bij kwetsende spreekkoren. Clubs en lokale autoriteiten moeten hierna ver dere maatregelen nemen. Of daarna wordt verder gespeeld, hangt af van overleg tussen de scheidsrechter en vertegen woordigers van de gemeente en de politie. De KNVB doet ver der een klemmend beroep op supporters van de clubs zich te gedragen. De technisch coördinator scheidsrechterszaken bij de KNVB, Jaap Uilenberg, ver wacht niet dat er massaal wed strijden gestaakt zullen worden. „Ik ga uit van een preventieve werking van deze maatregel. Af gelopen weekeinde hebben we het dieptepunt gehad, dat was de druppel." Naar aanleiding van de spreekkoren afgelopen zondag bij ADO Den Haag- Ajax, waarbij vooral de vriendin van Rafael van der Vaart, Sylvie Meis, het moest ontgelden, denkt de KNVB aan een sys teem met gele kaarten. Bij wan gedrag krijgt de club 'geel', bij een volgende overtreding moet een thuiswedstrijd zonder pu bliek worden gespeeld. door Ruud Sep alphen den rijn - Alphen krijgt vrijwel zeker de grootste gevan genis van het land. Het ministe rie van justitie heeft serieuze plannen om in de gemeente een mega-gevangenis te bouwen met ruimte voor maximaal 1300 gedetineerden. De nieuwe bajes staat gepland naast de bestaan de gevangenis De Geniepoort, op de plek waar tot vorig jaar een asielzoekerscentrum stond. Eind 2005 moet het gebouw al in gebruik worden genomen. Volgens de gemeente is de ge vangenis bestemd voor het op sluiten van illegale vreemdelin gen die met twee, vier of zes personen tegelijk op één cel worden gezet. Een woordvoer der van Justitie houdt het erop dat op dit moment nog niet vaststaat voor welke doelgroep de nieuwe gevangenis bestemd is. „En de capaciteit kan ook kleiner uitpakken. Wij gaan uit van minimaal 750 en maximaal 1300 gedetineerden", aldus de woordvoerder. Een delegatie van Justitie heeft de plannen vorige week aan burgemeester Schoof voorge legd. De gemeente staat er niet afwijzend tegenover, maar wil dat om korte termijn een aantal zaken wordt uitgezocht. Zo wil de burgemeester duidelijkheid over wat er gebeurt met illega len die geen identiteitspapieren hebben en noodgedwongen op straat worden gezet en hoe de medische zorg geregeld is. Daarnaast wil de politie praten over een uitbreiding van het Al- phense politiekorps. Afgespro ken is dat Justitie en gemeente eind deze maand opnieuw over de plannen spreken. De bouw van een tweede ge vangenis in Alphen is voor Jus titie aantrekkelijk. Het ministe rie is eigenaar van de grond waarop het complex moet ver rijzen en voor de bouw van een gevangenis zijn geen tijdroven de procedures nodig. Daar komt bij dat de gemeente Alphen aan den Rijn zich bij zonder coöperatief opstelt. Nog maar een paar maanden gele den was de gemeente nog in gesprek over de vestiging van een vertrekcentrum voor uitge procedeerde asielzoekers op de plek waar nu de nieuwe gevan genis moet komen. Dat plan ging toen niet door omdat er voor de bouw van een tijdelijk vertrekcentrum wel een lange procedure moest worden door lopen. Burgemeester en wethouders zijn in ieder geval niet van plan de komst van de tweede gevan genis onnodig moeilijk te ma ken. Op de website van de ge meente valt te lezen dat de rol van de gemeente bij de komst van een gevangenis zich be perkt tot het toetsen van de bouwaanvraag aan de bouw voorschriften en het bestem mingsplan „Wanneer de ge meente op basis daarvan geen bezwaren kan hebben, zal de bouwaanvraag worden goedge keurd." De gemeente verwacht dat de nieuwe gevangenis zo'n zeven honderd banen oplevert en dat daarnaast ook plaatselijke on dernemers van de komst van de gevangenis zullen profiteren. Strop dreigt voor bollenexport hillegom - Er dreigt een miljoe- nenverlies voor de bloembol lenexport. De Verenigde Staten, de grootste afzetmarkt van de Nederlandse bloembollensec tor, willen de invoerrechten voor tulpen en andere bolge wassen verhogen tot het tien voudige. Betaalt een bollenex- porteur nu 90 dolarcent per 1000 tulpenbollen aan invoer rechten, straks zal dat 9 dollar per 1000 geëxporteerde wor den. Andere producten die worden getroffen zijn kaas, olij ven, chocolade en melkproduc ten. Vermoedelijk willen de VS met de maatregel nieuwe on derhandelingen met de EU af dwingen over de importtarie ven voor rijst. Pagina Economie Balkenende niet op prinsjesdag den haag - Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog ont breekt de minister-president op prinsjesdag. De infectie aan zijn rechtervoet, waarvoor premier Balkenende in het ziekenhuis in zijn woonplaats Capelle aan den IJssel wordt behandeld, blijkt ernstiger dan aanvankelijk aangenomen. Omdat een be handeling met antibiotica niet aansloeg, is gisteren geïnfec teerd weefsel weggehaald. Van daag volgt waarschijnlijk een tweede operatie. Vanwege de ziekte van Balkenende worden ook de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Ka mer uitgesteld. De premier zal nog minstens een week in het ziekenhuis moeten blijven. Nepbom in Britse Lagerhuis londen - Een journalist van de Britse tabloid The Sun heeft in grediënten voor het maken van een (nep)bom het Lagerhuis binnengesmokkeld. De man had sinds drie weken een baan in het gebouw. Hij werd aange nomen op basis van verzonnen referenties. Juist deze week wis ten vijf activisten door te drin gen tot de vloer van het parle mentsgebouw en klinkt de roep om meer veiligheid. Tokkies zoeken huis in Amersfoort Amersfoort - Emile Ratelband, die de beruchte Amsterdamse familie Tokkie aan een woning probeert te helpen, is in Amers foort gesignaleerd. Volgens Ra telband heeft hij een 'bijna per fect' huis voor de Tokkies ge vonden. Alleen is de trap wat smal voor moeder Hanna Tok kie. Onlangs stond de Haarlem se Albert Schweitzerlaan op de achterste benen omdat de Tok kies, berucht door de Ikon-do- cumentaire die over het gezin werd gemaakt, in de straat zou den komen wonen. Nadat de buurt een handtekeningactie had gehouden, zag de familie af van de woning. Ze wilden niet in 'zo'n asociale buurt' wonen. leiden - 36.000 Haringen, 9.100 Geusjes (de nieu we naam voor het wittebrood) en 3.250 hutspot maaltijden. Dat was het resultaat van de inschrij ving voor de Leidse lekkernijen die gisteren bij De Waag werd gehouden. De haringen en het witte brood worden op 4 oktober uitgedeeld. De gratis hutspotmaaltijd is op 2 oktober. Vorig jaar gingen er ruim 3.000 hutspotmaaltijden doorheen en wer den er 32.000 haringen gegeten. Het aantal witte broden is dit keer iets minder dan vorig jaar, maar dat komt omdat er een paar grote instellingen zijn die wel haringen afnemen maar geen brood. Al om twee uur gistermiddag verzamelden zich de eerste mensen voor De Waag die om half vijf openging. Op dat moment was de rij op de Aalmarkt ge groeid tot halverwege de Kippenbrug. En tot aan het einde van de inschrijving, om negen uur, bleef de lengte van de rij min of meer gelijk. Pagina Ri: Klaar voor het mooiste feest van Nederland. Foto Hielco Kuipers (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch O Dagblad Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 6f Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! im - Werknemers van ibel Sassenheim gaan Arnhem demonstre- het hoofdkantoor van rijf. De actie is onder een landelijke demon- igen de leiding van het oncern, dat nog geen eft kunnen vastleggen personeel. Bovendien voor de vestiging in •im een extra lading, an 169 van de 1400 ba- tocht. ig van de CNV Bedrij- coördineert de actie, uitgevoerd in samen- met vakbonden van idgenoten en de Unie: in elk geval met twee lar Arnhem. Dat bete er op dit moment on- londerd medewerkers voeren. Voor de ves- Sassenheim is dat een 1 hoog aantal. De ac- heid in onze streek is jevallen altijd laag ge en toeval dat de actie is op prinsjesdag, de dag het kabinet meer dui- eft over de bezuini- nen. „We protesteren i de voorgestelde en ;voerde kabinetsmaat- )ie raken voor een be langrijke deel ook ons perso neel. Immers, het vaststellen van een goed sociaal plan voor de mensen die ontslag krijgen, is afhankelijk van de regering die een ontslagvergoeding wil verrekenen met de WW-uitke- ring." Het uitblijven van een sociaal plan is ook de reden dat het overleg tussen directie, perso neel en bonden is opgeschort tot begin oktober. „Ook dat heeft te maken met de onzeker heid over wat de regering wil met ontslagvergoedingen. Er was wat ontevredenheid bij het personeel over de trage voort gang van zaken en de schuld werd bij de vakbonden gelegd. We hebben dat beeld begin de ze week recht kunnen zetten." Actievoerend personeel moet voor dinsdag een vrije dag op nemen om mee te kunnen. De Jong denkt dat dat geen pro bleem oplevert, niet voor de werknemers en niet voor het bedrijf. „Mensen die in de pro ductie werken, weten dat veilig heid voor alles gaat. Wie gezien de veiligheid niet gemist kan worden, zal niet weggaan. Aan de andere kant, wie geen vrij kan krijgen en dus met onbe taald verlof moet, heeft recht op een actie-uitkering." iG/gpd - Economen erbaasd gereageerd op ire toon in de uitgelek- ïennota. Het gaat juist met de Nederlandse zo blijkt uit cijfers Centraal Bureau voor ek (CBS). irrentiepositie van het dse bedrijfsleven is dit het eerst in lange tijd De loonkosten zijn voor het eerst sinds >r een combinatie van ging en personeelsver- De saneringen die in 2004 plaatsvonden eleid tot een forse stij- de arbeidsproductivi- fier procent in het eer aal. Bedrijven zien de inemen, maar hebben ïensen in dienst. In de miljoenennota ba- kabinet zich op ramin gen van het Centraal Planbu reau, dat uitgaat van 1,5 pro cent economische groei in 2005. De Rabobank houdt het op 2 procent en schat de werk loosheid veel lager in dan het CPB. Economen verwachten dat ook de werkgelegenheid de komende tijd zal aantrekken. President Wellink van De Ne- derlandsche Bank acht een sneller herstel mogelijk nu de arbeidskosten onder controle zijn gebracht en de inflatie laag is. Wellink zei daarbij geheel achter het hervormingsbeleid van het kabinet te staan. CBS-directeur Bruinooge vindt het nu nog te vroeg om te spre ken van een omslag op de ar beidsmarkt. „Maar de export groeit en de investeringen vol gen. Daar vloeit logisch uit voort dat de werkgelegenheid op enig moment aantrekt". (advertentie) IJ UW DAGBLAD! Isch Dagblad COMMENTAAR LEKKEN Kt populaire gezel- ïl op het Binnenhof ken'. Nog liever dan kje aan het internatio- centrum 'Nieuwspoort' hapje en een drankje, i politici, ambtenaren sten de media om de besluitvorming te be- Lekken gebeurt om ende redenen, maar loet er aan mee. er laat via ambtenaren n proefbal- 'P om te kij- en plan valt. j slecht dan of zijn neus 'ontkent hij het idee te jondgelopen. Het Ka lft vertrouwelijke infor- 'een goede verhouding nalisten te onderhou- et Binnenhof is het ge- lemen. Dat geldt ook )isten die, met behulp [gezinde ambtenaren, gebruiken om regering 'ent onder druk te zet- ws verdient een com- voor het boven water tan de conceptmiljoe- Een fraai staaltje van vrije nieuwsgaring. De krokodil lentranen van Kamervoorzitter Frans Weisglas komen daarente gen ongeloofwaardig over. Na tuurlijk moet hij formeel de eer van parlement en koningin ver dedigen, want hun feestje op de derde dinsdag is nu beetje be dorven. Maar Weisglas weet als geen ander hoe de hazen lopen. De realiteit is dat er elke dag ge lekt wordt, behalve op - uitgere kend - prinsjesdag als iedereen het druk heeft met de Haagse rituelen. Wie de kranten van de afgelo pen weken nog eens te rugbladert, zal snel tot de ontdekking komen dat het meeste nieuws uit de miljoenennota al bekend is. En het zijn de dienaren des konings zelve, die er kond van hebben gedaan. Ministers bren gen liever zelf vooraf het slechte nieuws - in de hoop er een posi tieve draai aan te kunnen geven - dan dat ze het aan de interpre tatie van journalisten overlaten. En daar hebben ze groot gelijk in, maar dan moeten ze nu ook niet zeuren over het lekken van de complete miljoenennota. Hugo Schneider vrijdag 17 SEPTEMBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Michael Jordens is al aan zijn vijfde club toe v Mooi der van RTL, maakt zich niet op voorhand druk. „We houden een waakzaam oog op De Mol, maar we weten één ding: onze familiezender RTL4 staat al als een huis, en doet dat zónder sport. Dat kunnen de publieken niet zeggen. De Tros, die zelf plannen heeft om commercieel buiten het be stel door te gaan, wil zich voor alsnog beperken tot een korte reactie. „Dit plan van John de Mol zal onze plannen niet in de war schoppen", zegt woord voerster Birgit Jansen. De omroep hoopt wel dat Tros- grootheden Linda de Mol en Ivo Niehe zullen blijven. „Lin da en Ivo zijn pijlers van onze programmering", aldus Jansen. „Dus natuurlijk willen we graag dat zij blijven." Pagina Binnenland 1: Proeftuin De Mol schudt boel flink op Kunstenares blikt terug op twaalf jaar in Langeraar door Patrick van den Hurk Hilversum - RTL en SBS, de ge vestigde grote aanbieders van commerciële televisie in Neder land, verwachten dat vooral de publieke omroepen last zullen krijgen als John de Mol er in slaagt zijn nieuwe initiatief voor een familie- en sportzender succesvol vorm te geven. De moederbedrijven van respectie velijk RTL 4, RTL 5, Yorin en SBS 6, Net 5 en Veronica ver wachten echter dat De Mol en zijn partner MTV het daar nog moeilijk mee zullen krijgen. „John de Mol is geen begin- (advertentie) ner", zegt SBS-woordvoerder Eric Eljon. „Maar dat is geen garantie voor succes. De adver tentiemarkt is niet onbeperkt, en daar zal hij toch van moeten leven." Eljon noemt De Mols voorne men om met zijn nieuwkomer een marktaandeel van tien pro cent te veroveren 'knap ambiti eus'. „De hele advertentiemarkt is nu 700 miljoen euro groot, en groeit niet substantieel. In die markt opereren negen grote zenders", aldus de SBS-woord- voerder. „Een tiende grote zen der, met een aandeel van tien procent zou daar dus zo'n 70 miljoen uit kunnen halen. De Mol wil eredivisievoetbal, de Champions League en groot schalig amusement. Alleen sport kost al vele tientallen mil joenen. Hij zal het dus zwaar krijgen om zijn geld terug te verdienen." Ook Jaap Paulsen, woordvoer- Geboortedatum Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de'krant treft u nadere informatie aan

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1