Hapklare show in Parijs Philips stopt energie in verkeersveiligere lamp ilbloed van Volkswagen eind dit jaar in Nederland elmotor nog heel bestaan mei dve® terreinrakker ge, w Patrol klimt eei «Etna op ,ei ve Toledo !el november >S .s, - Om individuele ook voor de toekomst gen moeten er scho len lieven voor de huidi- offen komen. Bij n e irysler geloven ze in doe lofcel voor de aan bel n alle personenvoer- t s( sonenauto's en bus- bihet eind van 2004 iter rroef met wereldwijd k C igen met brandstof- wordt een besluit iver kleine seriepro - Ive met elektrische aandrijving wordt in er geëxperimenteerd O en brandstof op basis >1 uit biomassa, ter- Dpa al aardgas ge- dtvoor onder andere aan ervan uit dat ormen van vervoer 10 dingsmotor, met na- el, nog lange tijd de energieleverancier Voor het goederen- i ar langere afstand Jnld. Dat is zonder die- ,ri oorlopig ondenk- •y™ iesel moet wel veel 11 m irden door een bete- ling en het zo veel Be ïtzwavelen van de Istof. De uitlaatgas- reel schoner worden eciale katalysator, oet van stikstofoxi- loor een chemische of rormt tot de onscha- n fen stikstof en water- ieat is m augustus n met de productie [euvve Toledo. De der- He atie van deze auto Net rsteeds de grote ach- an het eerste model uit i toegang geeft tot een van 500 liter. In no- omt de auto op de telli it gezinsmodel van gro [veel trekjes van de nisi mpv Seat Altea en is centimeter langer en in zijn voorganger. De ;k ij ;hting werkt elektro- ch en standaard krijgt ar *3ie 9n bojaar tan Porsche stelde 30 jaar >or e 911 Turbo voor. Uit linderinhoud haalde oei rmogen van 260 pk en elheid van 250 km/u. Hi nge tijd Duitslands vre lortwagen. Van die Turbo werden tot 21.000 exemplaren stig In 1991 verscheen de met 3.3 liter motor De in 1995 voorgestel- jon rbo was gebaseerd op lerli ekoelde 3.6 liter in z in van de 911 Carrera wifcmet twee turbocom- een vermogen van rg had ook vierwiel- llinj ig. De in 2000 voorge- of i Turbo kreeg als extra ie remschijven. Zijn de 911 Turbo S heeft liter cilinderinhoud van 305 km/u. Koplampen kunnen voortaan drie kanten opschijnen met de nieuwe halogeen-lamp van Philips. Foto: Daewoo door Henk van Weert frankfurt/cpd - Philips heeft op de au tovakbeurs Auto Mechanica in Frankfurt een nieuwe halogeen koplamp voor au to's gepresenteerd, die rijden in de duis ternis een stuk veiliger moet maken. Deze halogeen Night Guide spreidt het licht voor de automobilist op een speciale ma nier over de weg uit. De Night Guide gaat 30 tot 40 euro kosten, tegen 6 tot 9 euro vooreen standaard halogeen koplamp. Volgens marketingmanager Andre Kabel straalt de nieuwe lamp puur wit licht ver en recht voor de auto uit. De lamp pro duceert in dat veld vijftig procent meer licht dan een standaard halogeenlamp. Rechts van de weg geeft de Night Guide blauwachtig licht af, waardoor strepen en borden beter gereflecteerd worden. Links van de auto wordt zacht gelig licht geproduceerd, dat het tegemoetkomend verkeer niet hindert. Philips probeert met deze verbeterde versie van de gewone halogeenlamp in te spelen op een groeiende behoefte aan veiligheid in het verkeer. „Je ziet veel be ter wat zich voor je op de weg afspeelt dan met een gewone lamp. Goed licht verschaft actieve veiligheid. We ver wachten er veel van. De Night Guide zal, denken we, het vooral goed doen op de vervangingsmarkt. We denken dat auto mobilisten op den duur hun oude halo geenlampen zullen vervangen door dit type of voor de Night Guide kiezen, als er een lamp stukgaat." De Night Guide is ontwikkeld door Phi lips Automotive Lighting in Eindhoven. De productie vindt plaats in Aken. Phi lips is al lang actief in autoverlichting. Het concern levert lampen aan zoge naamde setmakers zoals Hella en Valeo die complete verlichtingskasten aan de auto-industrie verkopen. Daarnaast ver koopt Philips losse lampen aan garages en particulieren. In Aken worden twee soorten koplam pen gemaakt, de al lang bestaande halo geenlamp en de technisch meer geavan ceerde xenonlamp. Licht in een xenon- lamp wordt opgewekt door een vonk die ontstaat door spanning tussen twee elektrodes. Een xenonlamp geeft dubbel zoveel en veel witter licht dan een halo geenlamp. Xenonverlichting gaat een autoleven lang mee. De lampen zaten tot voor kort alleen in duurdere merken als Mercedes en BMW. Tot vreugde van Philips kiezen nu ook producenten van middenklassers voor hun duurdere types voor xenonlampen. „Zo zijn de Japanse middenklassers overgeschakeld op xenonverlichting. In dit segment verlichting is Philips toon aangevend. Wij hebben patent op xe non. In Japan begint nu de echte groei," zegt Kabel. Een xenonlamp kost 100 eu ro. Er is ook een speciale blue vision xe nonlamp van 150 euro die nog intensie ver wit licht geeft. „Hoe meer natuurlijk wit licht een autolamp verspreidt, hoe comfortabeler je rijdt. Xenon reflecteert voorwerpen en strepen nog beter en is rustiger voor je ogen." Azië is op het gebied van autoverlichting sowieso een sterk groeiende markt. Het aantal auto's in landen als China en In dia stijgt explosief. Behalve koplampen maakt Philips in Aken ook achterlichten en interieurlampjes. Binnen de Lichtdi- visie is Philips Automotive Lighting een gestage groeier. De omzet stijgt jaarlijks met vijf tot tien procent. Mazda onthult in Parijs de nieuwe 5, als opvolger van de midi-mpv Premacy. parijs/gpd - Eind september is Parijs het centrum van de inter nationale autowereld. Op de Mondial de l'Automobile showt de industrie wat we nu of bin nenkort aan kunnen schaffen. Met de pure showmodellen lijkt het dit keer mee te vallen. Er moet klaarblijkelijk geld ver diend worden. Op de komende autotentoon stelling van Parijs (25/9-10/10) is uiteraard een trots plaatsje ingeruimd voor de Franse fabri kanten. Renault zet groot in met de splinternieuwe Modus en met de bij de tijd gebrachte Twingo. Naast de nieuwe 1007 met zijn schuifdeuren, die in Parijs het middelpunt vormt op de stand van Peugeot, laat dit Franse merk op de Mondial ge woontegetrouw ook drie nieu we studiemodellen zien. Peu geot maakt driftig en gewiekst gebruik van computertechnie ken, om op een snelle manier conceptauto's in elkaar te zet ten. De 907 is een grote coupé met 6.0 liter VI2 (of die in de toekomst nog kan is tamelijk onzeker). De Quark lijkt een plezierige auto voor de toe komst. Met hightech design en aangedreven door vier afzon derlijke elektromotoren, één op elk wiel. Die worden gevoed door een brandstofcel. De com pacte auto kent daarmee een actieradius van 130 kilometer. Peugeot gaat ook weer een de signwedstrijd organiseren via het internet. Voor deze derde editie na 'Ontwerp de Peugeot van 2020', gevolgd door 'Ont werp een retrofuturistische Peugeot', wordt de deelnemers nu gevraagd hun visie te geven op de auto van morgen. Teken- De Peugeot 907 is een grote coupé met 6.0 liter V12 motor. talenten over de hele wereld mogen meedoen en ze hebben tot 8 december de gelegenheid hun inzending in te sturen. De winnaar wordt op de Salon van Genève 2005 bekendgemaakt en die ontvangt een cheque van 6000 euro. Het winnende ont werp wordt op ware grootte na gebouwd en eind 2005 op de autotentoonstelling in Frank furt aan het publiek getoond. Met de pure showmodellen lijkt het dit keer mee te gaan vallen in Parijs. De industrie wil vooral aandacht voor hapklare pro ducten nu het in de lengte en De Ouark: vier wielen, vier motoren. Foto's: GPD De 3-deurs versie van de Opel Astra is leverbaar met opvallende panoramische voorruit. de breedte wat minder gaat. Zo komt Volvo met zijn eerste V8 benzinemotor en laat BMW op de Mondial de 320Cd Cabriolet zien, de eerste open BMW met dieselaandrijving. De 4-cilinder diesel is afkomstig uit de 320 Coupé. De nieuwe 320Cd ca- brio kost vanaf voorjaar 2005 50.000 euro. Tussen de motorische primeurs schittert ook Toyota met zijn 2.2 D-CAT diesel. Want diesel en milieu gaan tegenwoordig hand in hand. Het studiemodel D-4D 180 Clean Power herbergt de nieuwe motor die een ver mogen van 180 pk en een kop pel van 400 Nm op de proppen brengt. Bijzonderheid van deze motor is dat de uitstoot van NOx (stikstofoxide) en roetdeel tjes 50 procent en 80 procent onder de huidige Euro 4-emis- siewaarden zitten. In 2005 komt hij in productie. Van het Koreaanse Hyundai staat er een nieuwe Sonata, een model nog altijd van plan is een plekje te veroveren in de klasse van zakensedans. Maar tot nu met bijzonder weinig succes. De Sonata wordt in Hyundai's nieuwe fabriek in Montgomery (Alabama, VS) gebouwd. Hyun dai wil volgend jaar wereldwijd 300.000 nieuwe Sonata's verko pen. Hyundai heeft in Parijs ook de vernieuwde Coupé en een zuinige Getz met 1.1 CRDi- diesel, terwijl dochter Kia de nieuwe Sportage -sterk gelij kend op de Hyundai Tucson- laat zien. Het Japanse Subaru showt zijn Legacy 3.0R in spor tieve outfit en een Forester met 2.5 liter turboboxer met 210 pk. De Forester was er tot nu toe uitsluitend met 2.0 benzinemo tor, met of zonder turbo. Nis san heeft vier nieuwe modellen, waaronder de grote suv Pathf inder en de fraaie crossover Murano. Mazda gebruikt de show van Parijs om de nieuwe 5 te ont hullen. De opvolger van de hui dige midi-mpv Premacy, die een iets langere wielbasis krijgt omdat hij afgeleid is van de Mazda 3, krijgt desgewenst ze ven zitplaatsen of zes met extra bagageruimte. Welke versie naar Nederland komt is nog onzeker. De Mazda 5 is medio 2005 te koop. Een ander debuut is voor de Opel Astra. De Gran Turismo Compact is het derde model na de 5-deurs en de stationwagon en hij komt beschikbaar met keus uit vijf benzinemotoren en drie diesels, goed voor vermo gens van 90 tot 200 pk. De car rosserie van de 3-deurs ligt 15 millimeter lager dan van de 5- deurs. Opel wil er jaarlijks 70.000 stuks van bouwen en verwacht dat vanaf volgend voorjaar 20 procent van de to tale Astra-verkopen uit een GTC zal bestaan. De GTC komt als extra met een panoramische voorruit, die bestuurder en voorpassagier veel blikveld biedt. De ruit gaat naadloos over in het stalen dak. De GTC wordt vanaf volgend jaar gepro duceerd in Antwerpen. Vanaf april komt de gepatenteerde panoramische voorruit ook be schikbaar. Mercedes-Benz heeft de CLK Cabrio 500 als speciale editie volgens een concept van de Ita liaanse mode-ontwerper Gior gio Armani. Met speciale matte lak in een warme zandkleur. Er komen er een paar honderd van beschikbaar. Ford kiest Pa rijs voor de première van de nieuwe Focus. Maar ook voor een paar nieuwe sportieve Fies ta's is een plaatsje ingeruimd. De ST komt eind dit jaar, aan gedreven door een motor met 150 pk. De wat tammere S krijgt ook een eigen chassis en wiel ophanging en wordt voortbe wogen door de 1.6 benzinemo tor met 100 pk of de 1.6 turbo diesel met 90 pk. Ook de S komt tegen het einde van 2004. door Peter Lodewijks De nieuwe Golf, generatie vijf, is nog geen jaar op de markt als Volkswagen de GTi aankondigt. Aan het eind van dit jaar begint in Nederland de verkoop van de volbloed GTi met 200 pk sterke turbomotor. Volkswagen geldt als de uitvin der van de fameuze lettercom binatie, die staat voor Grand Tourisme Injection. De Duitse fabrikant introduceerde de aan duiding in 1975 voor een spor tieve uitvoering van de brave gezinsauto Golf. Deze sportver- sie werd voor het eerst getoond op de IAA te Frankfurt en werd zo goed ontvangen dat VW be sloot hem in productie te ne men. Oorspronkelijk zou er slechts een gelimiteerde serie van 5000 stuks worden ge maakt, maar de uitsluitend in zilvergrijs en rood leverbare au to met 110 pk veroverde al snel de harten van een grote schare liefhebbers. In plaats van 5000 stuks werden er -verdeeld over vier generaties Golf- in totaal meer dan 1,5 miljoen GTi's ge bouwd. In Nederland zijn sinds 1976 meer dan 15.000 stuks van de Golf GTi verkocht. De snelle Golf werd de grondlegger van de zogeheten GTi-klasse. Vele merken volgden in zijn bandsporen met soortgelijke sportieve versies met vergelijk bare letteraanduidingen. De nieuwe Golf GTi wordt le verbaar als 2- of 4-deurs hatch back en net als zijn illustere voorgangers valt hij op door zijn dynamische uiterlijk, krachtige motor en sportieve vering. In zo'n zeven seconden stuift hij naar de 100 kilometer per uur. Wat de vijfde generatie GTi gaat kosten, is nog niet be kend. Een halve eeuw geleden werden nieuwe auto's in folders vaak aantrekkelijker gemaakt door ze een beetje vertekend af te beel den. Zo ook deze Samba-bus van Volkswagen uit 1951. In de folder leek het bijna een door Jules Ver ne bedacht ruimtevoertuig, in werkelijkheid zag de personen- Transporter er wat minder spec taculair uit. Maar leuk was-ie wel, met zijn lange schuifdak, twee-kleurige carrosserie en ge bogen dakraampjes. Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19