'Buurman dwong me tot schilderen' 'Een groove met seks en een hoge grr-factor' fKI ÜJ jpyi IT ILTT Jï HJP R[ Oud-politici hekelen bezuiniging cultuurbegroting Unieke Mendelsso bekroont jubileum Klacht tege Pathé wege 'machtspos vrijdag 17 SEPTEMBER 2( Usher. Foto: AP/Jim Cooper Nominaties voor Music Awards los angeles - R&B-zanger Us her is genomineerd in vier cate gorieën voor de 32e editie van de de American Music Awards. Drievoudige nominaties waren weggelegd voor het hip-hopduo OutKast, dat begin dit jaar al een Grammy Award won, en het aanstormend talent binnen de rap-wereld Kayne West. Jes sica Simpson, Prince, Norah Jo nes, Alicia Keys en Sheryl Crow zijn allemaal twee keer genomi neerd. De prijsuitreiking is op 14 november in Los Angeles. Rembrandt keek niet recht boston - Rembrandt loenste en dat is hem waarschijnlijk goed uitgekomen. Dat is de mening van wetenschappers van de medische faculteit van de Har vard Universiteit in de Verenig de Staten. Ze hebben zoveel mogelijk zelfportretten bekeken en daaruit opgemaakt dat de meester niet geheel recht uit de ogen keek. Dit zou hem juist hebben geholpen bij het verta len van driedimensionale beel den in tweedimensionale schil derijen, aldus de neurobiologe Margaret Livingstone. Johnny Ramone thuis overleden los angeles - Johnny Ramone, de leadgitarist van de Ameri kaanse punkband The Ramo- nes, is woensdag in zijn huis in Los Angeles overleden aan de gevolgen van prostaatkanker. Ramone, wiens echte naam John Cummings was, werd 55 jaar. De grootste hit die The Ra- mones in Nederland scoorden, was 'Rock 'n Roll High School'. In 2002 overleed bassist Dee Dee Ramone aan een overdosis verdovende middelen. Hij werd 49 jaar. In 2001 stierf de zanger van de groep, Joey Ramone (49) ook aan kanker. Musical over John Lennon los angeles - In de zomer van 2005 is de musical 'Lennon', over het leven van de gelijkna mige Beatle, te zien op Broad way. Het is dan bijna 25 jaar ge leden dat een gestoorde fan Lennon vermoordde. De musi cal bevat onder meer nummers van Lennon die hij maakte na zijn Beatle-tijd, zoals 'Imagine', 'Instant Karma' en 'Give Peace a Chance'. Op Broadway zijn vanaf december ook musicals over de Beach Boys en Elvis Presley te zien. Hans Klok naar China Amsterdam - Illusionist Hans~ Klok gaat op tournee door Azië. Op 1 oktober is de première in Shanghai voor 8000 personen, daarna volgen in twee maan den tijd nog zestig shows door Zuid-China. In totaal worden er 240.000 toeschouwers ver wacht. De 'History of Magie Show" is min of meer dezelfde als eerder in Europa te zien was, maar dan groter. Na twee maanden China gaat de show nog misschien naar Korea. Ver der lopen er opties om met shows naar Australië, Dubai en de Verenigde Staten te gaan. Edison voor George Duke Rotterdam - De oeuvre-Edison voor de jazz is dit jaar voor jazz- en fusionveteraan George Du ke. Toetsenist George Duke is al circa veertig jaar in de muziek actief. Hij begon zijn carrière samen met Al Jarreau in de Half Note Club in San Francisco. In middels heeft hij meer dan 25 albums op zijn naam staan, so lo-of met bassist en vriend Stanley Clarke. Duke krijgt zijn prijs 22 november uitgereikt in Rotterdam. Concert R.E.M. in Ahoy' rotterdam - De Amerikaanse band R.E.M. geeft op 3 februari een concert in Ahoy' in Rotter dam. Vorig jaar gaven Michael Stipe, Peter Buck en Mike Mills nog twee optredens in Neder land. Hun Europese tournee van begin volgend jaar staat in het teken van het volgende maand verschijnende album 'Around The Sun', maar ook de klassiekers zullen in de set niet ontbreken. De voorverkoop be gint zaterdag. den haag/gpd - De voorgestel de bezuiniging op de cultuur begroting 'gaat leiden tot of minder uitvoeringen of kleinere bezettingen'. „Het publiek krijgt minder waar voor zijn geld, de kunstenaars minder banen en er zal een zeer demo tiverende werking vanuit gaan." Dat hebben vooraanstaande ex-politici, onder wie oud-pre- mier Wim Kok en voormalig D66-leider Hans van Mierlo en kopstukken uit het bedrijfsle ven, deze zomer in een brand brief aan minister-president Jan-Peter Balkenende geschre ven. Ze menen dat de negen tien miljoen euro aan bezuini gingen, die vermoedelijk op de cultuurbegroting zullen worden uitgevoerd, schade zullen toe brengen aan 'de kwaliteit van het vaderlandse kunstleven'. In de brief staat voorts onder meer: „Wij hopen dat wij u er niet van hoeven te overtuigen dat ook wij doordrongen zijn van de noodzaak te bezuinigen, ook als daarvoor harde ingre pen moeten worden gedaan, die pijn doen. Maar wij vragen ons sterk af of het van wijsheid getuigt juist op dit moment de kwaliteit van het culturele leven zo te verminderen." Volgens de briefschrijvers, on der wie de topmannen van ABN Amro en ING, Rijkman Groenink en Alexander Rin- nooy Kan en SER-voorzitter Herman Wijffels, is de bezuini ging van negentien miljoen 'op het beperkte budget van de kunst' een enorme inbreuk, ter wijl ditzelfde bedrag op de an dere miljardenbegrotingen 'een druppel zou zijn op de gloeien de plaat'. Ze vragen zich af of deze bezuiniging 'nog wel maatschappelijk gewenst en ef- Amerikaanse kunstenares blikt terug op twaalf jaar in Langeraar door Theo de With ter aar - De liefde bracht haar in Ne derland. De Amerikaanse kunstenares Jeanne Johns kwam in 1977 in een klein onderkomen aan de Langeraarse Plas sen te wonen. Ze moest Nederlands le ren, maar als ze op haar kamer zat dwaalde haar blik naar buiten. Het uit zicht op de polder, het water en het dorp was onweerstaanbaar en dus zat ze vaker achter haar ezel dan achter haar studieboeken. Het is inmiddels meer dan 25 jaar later en het huwelijk is gestrand. Jeanne Johns bewoont met haar huidige part ner, waterleliekweker Herman den Beer, een huis aan de Nieuwkoopse Plassen. Want de liefde voor Neder land is gebleven. Ze schildert nog altijd met graagte het Hollandse landschap in heldere kleuren. Het werk dat ze maakte in haar twaalf Langeraarse ja ren had ze na haar vertrek uit het dorp veilig opgeborgen op zolder. Het is aan haar partner te danken dat het nu te voorschijn is gekomen en wordt ge toond op twee exposities die morgen in Ter Aar worden geopend. Boven dien zijn de schilderijen uit die perio de gebundeld in een boek. „Tijdens een rondreis door Europa had ik in Amsterdam grafisch ontwer per Hylke van der Harst leren ken nen", vertelt Johns. In de Verenigde Staten had ze al een huwelijk achter de rug en twee kinderen gekregen. Ze koos ervoor huis en haard te verlaten en naar Nederland te verhuizen. „Hyl ke had tot zijn scheiding in Nieuw koop gewoond en was nogal ver knocht aan de Rijn- en Veenstreek. Een bevriend echtpaar had in Langer aar het voormalige hotel Gravenplas gekocht en bood ons een deel van het pand aan. Daar zijn wij ingetrokken." Ze herinnert zich die periode als de dag van gisteren. „Ik was gewend aan het heuvelachtige Amerika en hier kon ik eindeloos in de verte kijken. Het licht was anders, minder hard. Ik zag overal om me heen kleur. Het was een openbaring. Ik verkeerde in een con stante staat van opwinding. Ik kon geen twee stappen zetten of ik moest weer schilderen." Naast het land schap, de stapelwolken en de kerk in de verte schildert ze ook ontelbare ke ren haar markante buurman Jan Sloot weg, 'die ze stiekem vanachter haar raam bespioneert. Slootweg woonde met zijn ongetrouw- Tegenwoordig zet Jeanne Johns vaak waterlelies op het doek, in het water van de Nieuwkoopse Plassen gekweekt door haar hui' dige levenspartner.Foto: Rien Bloemberg de zus Jet op het perceel naast het voormalige hotel. Ze leefden strikt ge scheiden en spraken nooit met elkaar. Allebei verhuurden ze roeibootjes aan vissers. „Ik was gefascineerd door die man. Eigenlijk moest ik met mijn neus in de boeken zitten, maar ik werd voortdurend afgeleid door Jan Sloot weg die op zijn land liep te scharrelen. Hij kon soms een kwartier lang in één houding blijven staan. Hij had spierwit haar, droeg meestal een pet, bretels en gele klompen. Ik weet zeker dat Vin cent van Gogh hem ook zou hebben geschilderd." Hij is een van de redenen dat de Lan geraarse schilderijen zo lang verbor gen bleven voor de buitenwereld. „Jan Slootweg is in 1999 overleden en ik wilde niet nog tijdens zijn leven met dit werk naar buiten treden. Ik voelde toch wel gêne dat ik hem stiekem heb geschilderd." Met ander werk maakte Jeanne Johns gaandeweg wel naam. Ze werd bekend met haar portretten en impressionistische weergave van wa terlelies, waarvoor ze niet ver van huis hoeft. Ook gaf ze les bij ondef meer 't Reghthuys in Nieuwkoop en Expressie 70 (nu Parkexpressie) in Alphen aan lootweg woonde met zijn ongetrouw- Hij kon soms een kwartier lang in één wilde met nog tijdens zijn leven met 70 (nu Parkexpressie) m Alphen aan in N( Triggerfinger, volgende week in LVC, wil ook Nederland veroveren Door Jeanne Johns gemaakte por tretten zijn met ingang van vandaag te zien in het Alphense stadhuis. Zij portretteerde bewoners van het Groene Dorp, een van de wijken die in het kader van de stedelijke ver nieuwing extra aandacht krijgen. Collega-kunstenaars als Chris No bels en Marianne Meester waagden zich aan portretten van mensen uit andere wijken. Verder geeft Jeanne Johns op 23 en 25 september work shops 'schilderen in de natuur'. Bij goed weer gebeurt dat in haar eigen tuin in Noorden en bij slechter weer op Hoeve Rijlaarsdam in Nieuw koop, waar belangstellenden zich ook kunnen aanmelden. den Rijn. Sinds een aantal jaren is ze gestopt met het lesgeven om zich vol ledig op haar eigen werk te concentre ren. .Achteraf bezien waren mijn jaren in Langeraar een uiterst vruchtbare pe riode", zegt ze nu. „In Amerika had ik nauwelijks tijd om te schilderen. Er moest brood op de plank. Bovendien had ik geen Jan Slootweg naast me wonen, die me een enorme visuele prikkel gaf en me bijna tot schilderen dwong. En niet alleen hij, maar het he le dorp: de kerk, de polder, het water en 's winters het ijs." Ze beseft dat dit achteraf praten is. In die tijd had ze het vaak moeilijk met haar situatie. Het huwelijk strandt dan ook als ze Herman den Beer leert kennen en in hem een grote steun en toeverlaat vindt. „Ik had die aanmoediging heel erg nodig, want die had ik tot dan toe nauwelijks gekregen. Hij maakte lijsten voor mijn werk en richtte exposities in. Hij maakte het mogelijk dat ik door kon gaan." Om het hoofdstuk Langeraar definitief af te sluiten, heeft ze besloten al het werk van zolder te halen en op twee plekken in Ter Aar tentoon te stellen: in galerie De Brugspin en de openbare bibliotheek. Omdat de schilderijen te koop zijn en daarna dus nooit meer als eenheid te bekijken zijn, is er ook een boek gemaakt. Daarin is een groot aantal van de schilderijen gebundeld en doet Jeanne Johns haar verhaal. Het eerste exemplaar is zaterdag voor bur gemeester Stolker-Nanninga. 'Jeanne Johns, twaalf jaar in Langeraar', t/m 13 okt, galerie De Brugspin, Lindeplein 2a, Ter Aar en t/m 10 nov, bibliotheek De Aarle zer, Beukenpad 1, Ter Aar. Het boek kost 25 euro en is verschenen bij uitgeverij Bert Post in Noorden. fectief is'. De brief is een initiatie! Mierlo, die als toelichl dat het 'in een tijd i gaande commercial terreur van kijkcijfers grootste belang is de waarden te bescherme Een woordvoerder va nende heeft inmidde dat de premier 'de ge de risico's serieus neei arnhem/gpd - De zorginstelling de Ht Groep heeft bij de Ne Mededingings-autoritf aanklacht ingediend thé Cinema's omdat film 'Cool!' niet wil Volgens de zorginstelli Pathé, Nederlands gro scoopexploitant, misl haar machtspositie. De film van regisseur Gogh, die deze week ii re ging, werd in opdi de Hoenderloo Groep De zorginstelling nam van de productiekoi haar rekening. Gevrei dat de film door toe Pathé zal floppen. De bioscoopexploitan der weten niets voor van de film te voelen i ze niet zou voldoei kwaliteitsnormen. Nieukerke van de H Groep noemt dat vre dat 'Cool!' als een van ge Nederlanse films teerd voor het prestij ronto Filmfestival. 'Cool!' brengt het levt aantal probleemjon beeld. De Hoenderl zegt met de film aan gelijk mensen te wi zien dat het de moeit om in de jeugdzorg l ren. „Die doelstellin grote steden niet of te bereiken nu Pathé film te vertonen.d Conservatori in financiële den haag/gpd - Ond centen van het Konii servatorium in Den grote onnist ontstaat zuinigingsmaatregele directie wil doorvoert greep in de lesrooste »i een forse daling vatio mens. Het personeel p 'overvallen' en denlti' maatregel 'in strijd wet'. Dat staat in brief die enkele doc to hun collega's hebbei n In de brief wordt st s tiek geuit op de hil van Frans de Ruiter )i van het Koninklijk C ij rium. k door Rob Broere leiden - Dat we in Nederland nog nooit van Triggerfinger ge hoord hebben, is niet zo raar. De band bestaat weliswaar al bijna zeven jaar, maar pakt de zaken weloverwogen aan. Rus tig opbouwen, is het devies van zanger-gitarist en oprichter Ru ben Block. „En als we op een dag een miljoen platen verko pen, zien we wel verder." In middels heeft het powerrock- trio het Belgische clubcircuit al drie keer doorkruist en is er een debuutalbum. Dus moet Ne derland er maar eens aan gelo ven. Volgende week is de band te zien in Leiden (LVC). Block (33) zat vroeger in de psy- chobilly-surfband Sin Alley en het aan Garbage verwante An- gelico en heeft tegenwoordig een nieuw project, Drunken Maria, dat The Stooges pro beert te kruisen met Johnny Cash. Bassist Paul van Bruyste- gem, die onder anderen met de Amerikaanse zangeres BJ Scott speelde, heeft volgens hem een c.v. als sessiemuzikant om de vingers bij af te likken. En drummer Mario Goossens maakte deel uit van de eigen zinnige Belgenpopbands Mon- za en Noordkaap en drumt bij Hooverphonic en het Engelse The Keytones. De heren hebben sterk uiteen lopende muzikale achtergron den, zoveel is duidelijk. Maar als ze samen spelen, gebeurt er iets speciaals. „Dan is er een vonk, en ontstaat er smerige rockmuziek met een sterke seksdrive. Een groove waar seks in zit. En een hoge grr-factor." Hij gromt, ter illustratie. Een paar weken geleden ver scheen Triggerfingers debuutal bum. Ze produceerden hem De leden van Triggerfinger: „Fijne plaatjes maken en spelen. Dat is de essentie. Bloed, zweet, tranen en plezier." Publiciteitsfoto: CPD zelf. Want dat heeft zo zijn voordelen. „We hoefden alleen rekening te houden met ons zelf. Als wij met onze knuistjes in de lucht stonden te springen, was het goed." De basis van de nummers speelden ze samen in, vervolgt de Antwerpenaar. Live, want dat geeft de beste bodem. En de bodem, daar draait het om in de rockmuziek. „Er is een tijd geweest dat bands experimenteerden met veel sublaag en tophoog in hun geluid. Maar het gaat juist om de middentonen. Die korrel in de gitaren, terwijl op hetzelfde moment iemand als een gek op de drums klopt." Block is blij dat ze de juiste technici vonden om de songs af te mixen en te masteren. Jo Francken, die ook met Admiral Freebee en JanezDetd. werkte, begreep bijvoorbeeld precies waar ze naar toe wilden. Ze hoefden het alleen maar voor te neuriën. Of te grommen. En Raf Roesems, die de mastering deed, was blij dat hij helemaal los mocht gaan. Hij is verant woordelijk voor het grote, ruige overall geluid. „Daar hebben we gelidc mee gehad. Te weinig bands beseffen hoe belangrijk het masteren is." Dat Triggerfinger op de debuut- cd zowel doet denken aan Led Zeppelin en Black Sabbath als aan Monster Magnet, Sound garden en Queens of the Stone Age, neemt hij ter kennisgeving aan. „Wat wil je, met gasten die een platencollectie hebben die gaat van Johnny Cash tot AC- /DC en Beastie Boys?" Maar dat Triggerfingers roots in de jaren zeventig liggen, wil hij wel toe geven. En dat Triggerfinger daarmee minder hip is dan de meeste Belgische bands van het moment, ook wel. „Daarom heeft het in België ook wel even geduurd voordat de radio ons oppikte. We zijn niet zo'n hip bandje dat mikt op een hype." Maar je kunt uiteindelijk beter aan een solide carrière werken dan op een kortstondige trein springen, vindt hij. „De muziek maken die je graag maakt. Fijne plaatjes maken en spelen. Dat is de essentie. Bloed, zweet, tra nen en plezier. En laat het dan maar stillekes groeien." Wat optredens in eigen land betreft zijn ze al behoorlijk ver wend, vindt Block. Werchter, Pukkelpop, de Gentse Feesten, Marktrock, het kon dit jaar niet op. Maar omdat ze het Belgi sche clubcircuit inmiddels al drie keer hebben gehad, is het nu tijd voor een volgende stap. „Je moet overplay vermijden. We moeten het nu maar eens in Nederland proberen." Triggerfinger 24 september LVC, Breestraat 66, Leiden. muziek recensie Maarten Baanders Concert: jubileum dirigent Piet Kiel jr, CO.V. 'Con Amore' en Randstedelijk Begeleidings Orkest Gezien: 16/9 Pieterskerk, Leiden. Mozarts 'Krönungsmesse' en Mendelssohns 2e symfonie 'Lobgesang' - een betere keuze als kroon op het 25-jarig diri gentschap van Piet Kiel jr bij 'Con Amore' is nauwelijks denkbaar. Het werd dan ook een feestelijk en indrukwek kend concert in de Pieterskerk. De 'Krönungsmesse' klonk ooit bij de kroningsplechtighe den van de keizers Leopold II en Franz II. Het is een bijzon der werk, omdat lichtheid en plechtige kalmte erin verenigd zijn. Hier toont Kiel veel gevoel voor. Op de duidelijk gearticu leerde begeleiding van het or kest laat het koor vooral de plechtigheid en de sierlijke lij nen duidelijk uitkomen. De solisten Ellen Schuring (so praan), Joke de Vin (alt), Lud- wig van Gijsegem (tenor) en Palle Fuhr Jörgensen (bariton) vormen met hun zeer verschil lende stemkarakters een won derbaarlijke eenheid. Helaas worden vooral het 'Credo' en het 'Sanctus' wat braaf uitge voerd. De muziek zou meer vuur mogen hebben. Spaarde de dirigent de krachten voor het andere werk? De uitvoe ring van 'Lobgesang' werd een magistrale gebeurtenis! Het is vreemd dat deze prach tige muziek van Mendelssohn zo zelden integraal wordt uit gevoerd. De combinatie van üi een inleidende symfi negen vocale stukkei e] roerend, doortrokker speelse ernst die zo t is voor Mendelssohn vormt ondanks zijn I j sterke eenheid, doon thema's van het sym je begin doorwerken in stukken. Het Randstedelijk Be Jj' Örkest geeft een ste\^s misch spannende uit ye van de eerste drie de e( roept daarna in het0( ligioso' met zijn wan kersklank veel ontrol Dan zet het koor in fuga, stralend, energi rompelend. Telkens veerkrachtige, soms slepende kracht op vt het koor de diverse d zingt. Prachtig is de spanni I de volle koorklank ei solisten, met hun zoi genuanceerde vertol De tenor Ludwig van ontwikkelt een beslis bijna alarmerend ovi hij zingt over de stril de dood, om even la fluisterend de sfeer duisternis op te roep praan Ellen Schurinj sterkst de heldere, 0 sche stijl van Mendi Het valt op hoe schi combineert met de sche altstem van Jol Als zij samen het we 'Ich harrete des Her is dat een moment 1 lemaal stil van wore Piet Kiel zweept me van Mendelssohn h een indrukwekkend op. Hij houdt van d( ziek. Dat is zichtbaa baar en hij heeft de; onmiskenbaar op al renden weten over

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18