Wie krijgt wat te vertellen over ons water? REGIO hoed van Beatrix nog wel geheim? 'Dijkgraaf moet dienst smoel geven' 'De rebel van het waterschap' 'Nooit meer verzopen bollen' Strafkorting en stroomstoring VRIJDAG 17 SEPTEMBER 2004 NAVRAAG jenennota door het voortijdig uitlekken van de inhoud [bij RTL op straat ligt, ziet het er naar uit dat de enige verras- sing die prins jesdag nog oplevert de hoed van de koningin zal |dat soms ook al geen geheim meer? Weet MONIQUE COL- de in Amsterdam residerende maar uit Leiden afkomstige v werpster die afgelopen week in Monaco aan de hand van 9 j Inge de Bruijn nog haar wintercollectie showde, bijvoor- ir Beatrix mee op de proppen komt? ts gehoord in het circuit? ias. Nee, echt niet. Ook niet toevallig. Soms verneem je iets in de wandelgangen, maar deze ,jir prinsjesdag is nog geheim." lezé/ewt trouwens de hoeden van de i Zo? r ns doet Harrie Scheltens dat, een er uit Amsterdam. David Vos en zijn ebben het, geloof ik, ook wel eens en, maar Harrie is toch de favoriet lx." een topontiverpster als Monique H( 1 van de hoeden van Beatrix? All- el mooi, heel charmant, heel vrou- aar af en toe ook te zwaar. Te afge ef lijken te veel op een doos. Het mag G'jest wat luchtiger." rdh iioeden? >ntwerp ik hoeden op maat. Op verzoek bij trouwkleding jb, speciale jurk. Ik teken de grote lijnen en in samenspraak medewerkster Eugenie werken we ze af. Ik hou van strak- 30 sving. Het is wel een vak apart, hoor, hoeden. Ook al van- 30 materiaal datje gebruikt." ds lniet jammer dat Beatrix zo weinig van draagt van couturiers? Theresia Vreugdenhil ontwerpt het nodige voor het ko- iis, maar het zou natuurlijk mooi zijn als de koningin e Nederlandse top iets in haar kast had hangen. Dat is 1 e." evif ar willen kleden? tenjag zelfs. Ze is een fantastische vrouw en ik weet héél and wel en niet met haar zou kunnen. Niet eenvoudig, stapt ze uit een auto, dan moet ze er ook meteen staan, zijn op haar gericht, ze kan niet eerst op zoek naar een alles netjes te schikken. Ik ontwerp vooral voor een wat jftijdsgroep, maar ik zou best eens met haar willen wer- 19 als ik sterf en het is niet zover gekomen, dan is dat ook •iern hoor. Het gaat goed hier in de Van Baerlestraat." an Kaam foto: ANP/CPD UIT DE ARCHIEVEN 5 Mj4, Vrijdag 17 September De verkiezingsstrijd voor het Hoogheemraadschap van Rijnland Ooit werden de waterschappen op gericht om het dreigende gevaar van de zee te beteugelen. Nu zijn ondergelopen polders en de kwali teit van het water hete hangijzers. 184 losse kandidaten hopen straks mee te beslissen in het algemeen bestuur van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Er is maar plek voor 36 man. Daarom beslissen bur gers van 25 september tot 6 oktober via internet of de post wie hen mag vertegenwoordigen. Drie opvallende kandidaten uit de regio stellen zich voor: een middelbare bollenkweker uit Noordwijk die oog heeft voor de belangen van grondbezitters, een Leiderdorpse moeder die voor alle inwoners opkomt en een jonge am bitieuze Leidse chemicus die een lans breekt voor huiseigenaren. Floor Ligtvoet Meer informatie over andere 181 waterschapskandidaten staat op www.rijniandkiest.nl Michiel van Veen (28) uit Leiden, nummer 2311 op de lijst 'eigenaren gebouwd' (huiseigenaren), kiesdistrict Zuid „Mijn verkiezingsslogan luidt 'verfrissing in uw waterschap'. Ik wil nieuwe mogelijkheden creëren en niet de hele tijd als bestuur voort borduren op wat ooit goed ging. Als iets een succes is geweest, betekent dat namelijk niet dat het in de toekomst ook zo zal zijn. Het ver hogen van dijken bijvoorbeeld, ik vind die op lossing echt passé. We moeten veel meer rich ting de berging van water in natuurgebieden gaan denken. Ik ben een erg jonge kandidaat. En dus oner varen, zullen sommigen denken. Dat is abso luut niet waar. Ik ben chemicus van huis uit en houd me in mijn huidige baan met allerlei mi lieukundige vraagstukken bezig. Water speelt daarbij een grote rol. Ik weet er dus wel dege lijk wat vanaf. Jong zijn heeft ook voordelen. Zo wil ik als jon ge rebel het Hoogheemraadschap van Rijnland een beetje wakker schudden. Ik ken de organi satie nog niet zo goed maar het zou best kun nen dat ik daar straks een ingeslapen zooitje aantref. De discussies die er gevoerd worden, mogen in ieder geval een stuk scherper. Ik speel in een vergadering graag de advocaat van de duivel. Dat zorgt er meestal voor dat ie dereen zijn standpunten duidelijk en helder gaat verwoorden. Ik kom op voor het milieu. Ik ben geneigd groen boven economische belangen te kiezen. Maar je moet als bestuurslid daarin nooit te ver doorschieten. Het moet voor huisbezitters, de groep die ik vertegenwoordig, wel betaal baar blijven. Zo vind ik schoon water van be lang maar in een rivier waar veel vrachtsche pen varen en zwemmen verboden is, hoef je wat mij betreft geen zwemwaterkwaliteit te handhaven. Dat is zeer kostbaar en levert te weinig op. Effectief met gemeenschapsgeld omspringen vind ik naast het garanderen van veiligheid heel belangrijk. Het hoogheemraadschap heeft zijn reputatie tegen. De lage opkomstpercentages onderstre pen dat. Je hoort mensen vaak verzuchten dat het waterschap stoffig en saai is. Ik bestrijd dat. Als algemeen bestuurslid beslis je juist over heel concrete projecten, over baggeren of het bouwen van afvalwaterzuiveringsinstalla ties. Wel zouden de kiezers meer betrokken moeten worden. Dat zie ik ook als mijn per soonlijke uitdaging. De komende vier jaar ga ik het waterschap weer 'hot' maken. Hoe? Door bijvoorbeeld een wedstrijd uit te schrijven. Burgers die met goede waterbeheerideeën ko men, krijgen dan een beloning." Eva van Proosdij-Zonneveld (33) uit Leiderdorp, nummer 1239 voor de categorie 'ingezetenen' (inwoners), kiesdistrict Midden „Ik ben zojuist bevallen van mijn tweede kind, een zoon. Ik heb daar om besloten mijn fulltime baan op te geven. Ik word moeder en huis vrouw maar de overgang van een verantwoordelijke functie als mana ger bij rijkswaterstaat naar het moe derschap vind ik wel erg groot. De verkiezingen voor het hoogheem raadschap van Rijnland komen daarom op precies het goede mo ment. Als bestuurslid kan ik straks mijn hersenen en kennis weer ge bruiken en hoef ik niet meer hele da gen af te zakken tot baby- en peuter niveau. Water heeft mij altijd geïnteresseerd. Ik ben opgegroeid in de polder in Noord-Holland en ben een echt wa termens. Deze bestuursfunctie lijkt mij in één woord geweldig. Je bent er niet veel tijd aan kwijt, twee tot drie dagen per maand, en mag toch over heel belangrijke projecten mee beslissen. Daarnaast heb je een groot ambtelijk apparaat onder je. Een enorme luxe lijkt me dat. Je buigt je als bestuurslid letterlijk over de bestuurlijke krenten uit de pap. Wat ik voor de ingezetenen ga doen? Mijn stokpaardje is effectief werken. Op dat gebied valt zeker nog winst te behalen. Ik vind dat het waterschap eerder in de besluit vorming van de overheden moet worden betrokken. Hoe eerder, hoe beter zelfs. Als waterbe heerder hoor je bij de ontwikkeling van een nieuwe woonwijk ook aan de ontwerptafel te zitten. Zo ben ik tegen de bouw van woonwijken in de laagste gebieden van de provincie, zoals in de omgeving van Delft. We weten immers allemaal dat water naar het laagste punt stroomt. Dan moet je daar dus ook geen huizen bouwen. Anders vraag je op den duur gewoon om moeilijkhe den. Andere aspecten waarvoor ik mij hard ga maken zijn schonere sloten in de stad en een goede functiespreiding per gebied. Meerdere functies combineren in een gebied gaat moeizaam. Uiter aard willen agrariërs een ander waterpeil dan recreanten. Per gebied in de provincie moet één functie worden aangewezen zodat er straks geen versnippering ontstaat. Ook moet het hoog heemraadschap meer naar buiten treden. Voordat ik mij verkiesbaar stelde, wist ik niet wie de dijkgraaf was. Terwijl hij toch de aangelegen persoon is om de dienst een smoel te geven." Martien Zandwijk (65) uit Noordwijk, num mer 3206 voor de categorie 'eigenaren on gebouwd' (grondbezitters), kiesdistrict Midden „Een ouwe rot in het vak. Ja, zo kun je mij wel noemen. Ik doe voor de derde keer mee aan de waterschapsverkiezingen en heb er als bestuurslid inmiddels twee ter mijnen opzitten. Ik ga weer op voor een derde periode omdat een goed waterpeil in mijn beroep als bloembollenkweker nu eenmaal van levensbelang is. Een ramp zoals die zich in 1997 in de De Zilk ver trok, mag nooit meer voorkomen. De hoeveelheid water in de duinen werd toen ineens verhoogd. Daarbij hadden ze echter over het hoofd gezien dat het wa ter naar de achtergelegen zandgronden zou sijpelen. Kortom, onze bollen verzo pen. Bloembollen zijn verschrikkelijk kwetsbaar. De oogst is dan gelijk voor een heel jaar verloren. Er zijn boeren die nu nog moeite hebben het hoofd boven wa ter te houden vanwege dat rampjaar. Ik behartig trouwens niet alleen de belan gen van bollenkwekers. Ik maak me sterk voor alle agrariërs. We zitten allemaal in hetzelfde schuitje. We hebben een water peil tussen de 59 en 65 centimeter nodig. Je wilt immers wel een product van goe de kwaliteit afleveren aan de consument. De komende jaren worden erg spannend. Er komen namelijk nieuwe Europese ka derrichtlijnen 'water' aan. Dan moeten alle sloten met een ecologische bestem ming aan strenge milieueisen voldoen en mogen veel schadelijke stoffen niet meer in het water voorkomen. De gedachte er achter is goed, maar de deadline van 2020 is niet haalbaar. Fosfaten bijvoor beeld blijven minstens dertig jaar in het oppervlaktewater zitten. Als we in Neder land de normen van de EU niet halen, worden we daar in Brussel op afgere kend. Het gaat dan 0111 enorme boetes, die zijn gewoon niet op te brengen. Ik pleit ervoor dat we normen gaan hante ren die wel haalbaar zijn. Ik ben voor een schoner milieu maar we moeten er niet te ver in doorschieten. We moeten ook voorzichtiger zijn met het laten onderlopen van polders. Wat mij betreft doen we dit enkel bij een cala miteit. Om toch water te hebben in droge periodes zie ik eerder een permanente watervoorziening als dé oplossing. Zorg bijvoorbeeld voor wateraanvoer vanuit het IJsselmeer. Dan is het inlaten van brak water, zoals de Leidse staatssecreta ris Schultz van Haegen vorig jaar deed, ook niet meer nodig." TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrond verhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tus sen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Komt uw naam nog overeen met uw giro nummer?" Gelukkig wel, zeg ik hardop omringd door mijn gezellige kin deren. Vul keurig 'ja' in plus mijn gironummer ter controle. Postzegel op de enveloppe en ik kieper de brief in een rode brie venbus. Zomaar een vraag van de kinderbij slag, dacht ik nog in juni. Mis. Na vele jaren zonder problemen deze over heidssteun ontvangen te hebben, klop ik ineens niet meer in het bestand van de verzekeringsbank. In juli, midden in mijn vakantie, krijg ik weer zo'n brief. Nu een dreige ment. Als ik dit niet invul, zal mij een strafkorting worden opgelegd. Op het moment dat ik die brief open - 4 augustus om precies te zijn - is de ter mijn van inleveren al ver streken. In mijn onschuld pro beer ik de behandelaar van mijn brief, een inge wikkelde vrouwennaam, aan de telefoon te krij gen. „Nee dat kan niet, zegt een aardige doortas tende jongeman, die va ker met dit bijltje hakte. „Wat is er aan de hand?" Ik leg mijn verhaal uit. Geen verandering in naam, gironummer of kinderaantal en nog steeds dezelfde man. Be gin juli heb ik ook ge woon nog kinderbijslag gehad op mijn naam en op mijn oude vertrouwde gironummer. Wat is er aan de hand? „Ik zoek het even uit", zegt hij slagvaardig. Nee, hij kan ook niets onregel matigs vinden. „Weet u, ik tik uw verhaal even in." Prima. Na tien mi nuten: „Weet u, het is handig om het tweede formulier dat u heeft ge kregen toch nog even op te sturen." Zonder pro blemen stap ik de dag er na op de fiets en stop de brief persoonlijk in de brievenbus van de verze keringsbank bij het sta tion in Leiden. Om dit goede gevoel te vieren nog een lekkere cappuc cino in de stad gedron ken. Het leven moet je zelf leuk maken. Natuurlijk tik ik dit ver haal niet op, omdat de afloop zo leuk is. Begin september wordt het dreigement waarheid. Ik krijg die strafkorting, want ik heb me niet aan de termijn gehouden. Theo gaat nu bellen. Hij krijgt een aardig en door tastend meisje aan de lijn, die onze behande laar, de mevrouw met de ingewikkelde naam, ook niet kan vinden. „Zegt u het maar?" Theo doet een poging. „Het moet in de computer staan. Uw collega heeft het verhaal van mijn vrouw opgete kend." Het meisje kan het niet vinden. Hij blaast zichzelf op. Tegen zoveel onzin kan een man van zijn kaliber niet. Eind van het liedje is dat we een bezwaarschrift kunnen indienen. We trekken nog wat na bij de Postbank, want de Postbank, zo onthulde het meisje van de verze keringsbank, zou tegen de verzekeringsbank hebben gezegd dat mijn naam niet overeenkwam met mijn gironummer. Volgens het aardige doortastende meisje van de Postbank deden ze zoiets niet. Net als ik van dit verhaal een bezwaarschrift pro beer te maken, valt de lamp uit boven de com puter. Een stop gespron gen. Geen probleem, dat kan ik zelf verhelpen. Schakelaar uit en een nieuwe 16 ampère erin draaien. Twee uur later: totale stroomstoring. De computer ligt nu ook plat. De stoppen en schakelaars in de elektri- citeitskast geven geen aanleiding voor dit on heil. Ik loop door het he le huis, geen lamp, geen apparaat doet het. Onheil op straat. Boze mensen belegeren de werkmannen die een gasleiding aan het trek ken zijn. Ik ga erbij staan. Niemand weet wat er aan de hand is. Volgens de mannen hebben zij de elektriciteitskabel niet geraakt. Wat nu? Mijn buurvrouw dreigt al met de kosten van het bedor ven vlees. Bij een andere mevrouw is de mobiel op tilt geslagen. Een man in een auto rijdt boos rond. „Waar zit de boosdoe ner?" Ik verschans mij in mijn huis. Ik ben vol strekt onschuldig. Bij gebrek aan televisie en computer met de kin deren die thuiskomen lekker een potje mens erger- je-niet gedaan. Lucht op. Van de kip be stemd voor de elektri sche oven, trek ik nu een maaltijdsoep op het gas. Omdat de afzuigkap het niet doet, snuift iedereen de heerlijke geuren van de kruiden en groenten op. Vervolgens de was met de hand vlak gestre ken, ziet er goed uit. Ik •heb leuke kinderbijslag kinderen en een fijne man. Toch huil ik heel hard. Niemand begrijpt het. Totale onmacht. Ik wil niet strijden tegen in stanties. Dat ik weer stroom heb, begrijp ik als mijn broer laat weten dat hij boos is op mijn ouders. „Ik heb net hun provider gebeld, omdat ze de voicemail op hun mobiele telefoon hebben staan. Zo zijn ze niet bereikbaar in Frank rijk." Volgens hem heeft mijn moeder de verkeer de knop beroerd en dat kan op afstand worden verholpen. Hij vindt mijn opmerking dat mijn moeder dat vast en zeker expres heeft gedaan bela chelijk. „Wat leuk dat je£elt. Wij zitten in Daglan*en klein plaatsje in de Dor- dogne. Mooi weer. De reis gaat goed, we genie ten. Ik dacht eigenlijk dat mijn telefoon niet goed ingeschakeld stond, ge lukkig is dat niet het ge val. Geeft mij een gerust gevoel", zegt mijn moe der. Ik schrijf voor mijn geruste gevoel het be zwaarschrift bij kaars licht af. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl Is iktri FT ulia hijs; Leidsch Dagblad ie: 8.M. Essenberg VERZENDING PER POST lirectie.hdcuz@hdc.nl Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar. maandag 17 september Zifen geweldig succes." Zo omschreef het Progressief Vrou- t Leiden de zelf georganiseerde tweede Vrouwenmarkt op Do splein in Leiden. Het thema was dit jaar 'vrouw en ge- org,' met onderwerpen als abortus, wijkverpleging, rging en borstkankeronderzoek, f Leidsch Dagblad rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer iDC Media b.v.. Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van 3_ lad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan het Leidsch Dagblad, Roosevcltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd, ite sat* 0.M COLOFON jet is een algemeen verschijnsel, dat zij, die zich met het ubhuiswerk bezig houden, permanentte klagen hebben jrek aan leiders(sters), terwijl het ook soms aan een goede Eucjitbreekt. Om hieraan enigermate tegemoet te komen, orga- .eidse Jeugdactie deze winter een aantal jeugdleiderscur- zeer gevarieerde samenstelling. De eerste - en zeer belang- mjus richt zich speciaal op de handenarbeid. Een „leergan", të®# gegeven in nauwe samenwerking en opzet met de afdeling de Vereniging voor Handenarbeid, vereniging als de LJA zien deze arbeid niet domweg als ar- handen, doch als een samenwerking tussen hoofd en en sport in het jeugdwerk" is de tweede cursus die wordt iheel nieuw in deze serie is de cursus creatief spelen en n, waarvoor zich de UA de medewerking heeft verzekerd van Vriesland-Canivez, een der leidsters van de „Werk- imsterdam. iker, s: Jan Geert Majoor, n aan Brandenburg l^aJredactie.ld@hdc.nl B Leiden, tel. 071-5 356 356 is 54,2300 AB Leiden. P"5 356 325 i )aa fax 023-5150 567 P. KOOP OUH t de 661 023-5150543 13677 Kiel: 071-5 356 300 unnen contact opnemen 3hai D S800 8 (acceptgiro) Ier Pn aut. ine.) €216,90 een machtiging verstrekken ch afschrijven van het M.(Pontvangen €0,50 korting

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15