Stompwijkse dorpsraad met opheffing bedreigd Onze scholen hebben klassen met wel honderd kinderen «p«ntT;c Kits! O R3 Wethouder mist creativiteit bij gebruikers van 't Groot Proffijt ciering voormalig MEOB-terrein roept vragen op Politiek Leiderdorp voelt zich overdonderd door provincie 'Waarom zou je iets veranderen dat goed is?' vrijdag 17 SEPTEMBER 2004 eterwoude oegstgeest - „Ik heb de creativiteit gemist bij de gebruikers van 't Groot Proffijt. Ze hebben vooral gekeken naar wat ze niet kunnen doen in alter natieve locaties." Dat zei de Oegstgeeste wethou der Eegdeman gisteravond tijdens een commis sievergadering. Daarin werd 'hoofdpijndossier' 't Groot Proffijt, zoals een van de politici het noem de, besproken. De publieke tribune zat gisteravond vol met ge bruikers van het multifunctioneel centrum. Niet temin begon pas na anderhalf uur vergaderen de commissie te spreken over de stand van zaken rond het centrum. De raadsleden begrepen de insprekers wel die het maar moeilijk konden verkroppen dat het ge bouw leegstond. En dat terwijl ze zelf nog geen vervangende ruimte hebben gevonden. Fractie voorzitter N. van Weeren van Leefbaar Oegst-' geest noemde de gang van zaken rondom de ver koop 'een beladen geheel'. .Achteraf heeft de raad niet goed nagedacht over de impact die ver koop zou hebben bij de gebruikers." Maar hij kon het aanwezige publiek niet geruststellen, omdat 'de programmabegroting van 2005 geen feest wordt'. A. Papma van Progressief Oegstgeest sprak van 'een hoofdpijndossier'. „Het zou elegant van de gemeente zijn als het centrum in iedel^eval ge bruikt mag worden tot het verkocht is. Nu komen er antikrakers in." Oppositiepartij WD pleitte voor een tussenoplossing, zoals het tijdelijk ge bruiken van het gemeentecentrum. Volgens wethouder Eegdeman voert hij doorlo pend gesprekken met eigenaren van andere loca ties, zodat de gebruikers van 't Groot Proffijt in ieder geval ergens anders hun activiteiten kun nen voortzetten. Hij had echter niet het idee dat hij veel medewerking kreeg. Waarom kan hun ca baret bijvoorbeeld niet in het Rijnlands Lyceum? Het enige argument is dat ze niet uit Haaswijk willen." De voorzitter van Stichting Jeugd en Jongeren werk Midden Holland had als tegenargument dat huren voor een paar uur geen optie is. „Je moet ook ruimte hebben voor voorbereiding van acti viteiten." door Judy Nihof stompwijk - De dorpsraad in Stompwijk dreigt te verdwijnen. Burgemeester en wethouders van Leidschendam/Voorburg hebben de gemeente verdeeld in wijken en Stompwijk is daar een van. In alle wijken willen ze 'stuurgroepen' instellen. Van verkiezingen, zoals voor de dorpsraad, is dan geen sprake meer. De leden van zo'n stuur groep worden benoemd. Dat plan is slecht gevallen bij de hui dige dorpsraadsleden. „Het is een ongelukkige ontwikkeling", zegt Winfried van Beek. „De dorpsraad functioneert goed. Waarom zou je opnieuw het wiel uitvinden?" Stompwijk heeft al dertig jaar een dorpsraad, die zeven leden telt. Zij adviseert de gemeente over alle zaken die het dorp aangaan. Ondanks een paar dipjes kwam de dorpsraad er altijd weer bovenop. Zo werd de dorpsraad in 1998 bij gebrek aan kandidaten met opheffing bedreigd. Van Beek: „Dat pro bleem speelde bij de laatste verkiezingen helemaal niet meer. Er waren wel twaalf of dertien gegadigden." Dorpsraadsleden vertegen woordigen geen politieke partij of vereniging. Als de dorpsraad plaatsmaakt voor een stuur groep, komt hierin verandering. In de stuurgroep komen verte genwoordigers van verenigin gen en organisaties. Van Beek is bang dat het algemeen belang dan ondersneeuwt. „Als je er namens een vereniging of orga nisatie inzit, kom je op voor de belangen van je club en heb je waarschijnlijk minder oog voor het algemeen belang." Een ander bezwaar van de dorpsraad is dat de gemeente Leidschendam/Voorburg de 'wijk' Stompwijk wil uitbreiden met een deel van de Stomp- wijkseweg, Wilsveen en de Oostvlietweg. „De dorpsraad is ingesteld om de kern Stomp wijk te vertegenwoordigen", zegt Van Beek. „Er is geen saamhorigheid tussen het dorp en de gebieden die erbij ko men. De bewoners van die ge bieden zijn veel meer georiën teerd op Leidschendam. De vraag is of je daar vertegen woordiger van moet of wil zijn." De beslissing over de toekomst van de dorpsraad valt tijdens de gemeenteraadsvergadering op 18 oktober. Tot dusver ziet het er niet gunstig uit. CDA, D66, Gemeentebelangen en Groen Links willen het orgaan in de huidige vorm behouden, maar zij vormen een kleine minder heid. De leden van de dorpsraad wil len de komende tijd gaan lob byen om de overige partijen er van te overtuigen dat de dorps raad moet blijven bestaan. CDA-raadslid en oud-dorps raadslid Carla Bregman hoopt vurig dat die lobby effect heeft. „Het zou toch jammer zijn als de burgers niet meer zelf hun vertegenwoordigers kunnen kiezen. Bovendien hebben we een bijzonder goed draaiende en zeer actieve dorpsraad in Stompwijk. Je weet nu wat je hebt. Waarom zou je dat veran deren?" MEOB-terrein in Oegstgeest. Archieffoto: Hielco Kuipers 'Zendingswerk is nog nodig voor verhuizing woonwagens' door Janneke Dijke leiderdorp - De schrik zit er goed in bij een meerderheid van de Leiderdorpse gemeente raad. De partijen voelen zich overdonderd door het besluit van provinciale staten, die een verhuizing van zeven woonwa gens naar sportpark De Bloe mend tegenhouden. Daardoor komt de opbrengst van het nieuwe bedrijventerrein Bo spoort in gevaar. De WD is als enige partij laconiek. Fractie voorzitter Langenberg vindt dat wethouder Molkenboer maar iets anders moet verzinnen. Ook de WD wist van tevoren niet dat hun partijgenoten in het provinciehuis woensdag het initiatief namen om de verhui zing van de woonwagens tegen te houden. Op de PvdA na stemden alle partijen voor het voorstel om De Bloemerd on der geen beding te bebouwen, ook niet met woonwagens. De Leiderdorpse WD-fractie- voorzitter Langenberg ontkent dat hij er bij zijn provinciale collega's op heeft aangedron gen de verhuizing tegen te hou den. Volgens hem overdrijft Molkenboer als hij zegt dat dit een ramp is voor het W4-pro- ject. Leiderdorp moet met dit bouwproject 18 miljoen euro verdienen voor de verdiepte aanleg van rijksweg A4. Bedrijventerrein Bospoort is een van de vier 'melkkoeien' van W4 en kan minder groot worden als de woonwagens blijven staan. „Wij hebben al tijd gezegd dat W4 aan een zij den draadje hangt", zegt Lan genberg. „Molkenboer bestreed dat. Nu breekt een draadje en W4 stort in. Ik kan me niet voorstellen dat dat werkelijk zo'n ramp is. Tom Poes, verzin een list, zou ik tegen Molken boer willen zeggen. Er zijn altijd alternatieven." De WD stemde destijds in de gemeenteraad voor de verhui zing van de woonwagens naar De Bloemerd, hoewel de partij eigenlijk tegen bebouwing van het park is. „We wilden het wel steunen in het belang van W4. Maar als de provincie het te genhoudt, moet je je daarbij neerleggen. Zo werkt de demo cratie. Het is tekenend voor dit college dat het denkt dat het dit wel kan terugdraaien." De WD staat alleen in deze la conieke houding. CDA, PvdA, BBL en D66 vinden het 'een ernstig probleem met grote ge volgen', zowel financieel als voor de bewoners van de woonwagens. Groenlinks was gistermiddag niet bereikbaar. CDA, D66 en PvdA hopen dat het besluit kan worden terugge draaid. „Een aantal mensen in de provincie heeft niet goed op gelet. Dit is in strijd met alle W4-afspraken. Het is duidelijk dat zendingswerk in het CDA nog nodig is", zegt CDA-fractie voorzitter Stevers. Diverse raadsleden zijn echter bang dat dat niet lukt. „Een be sluit dat eenmaal is genomen, wordt meestal niet terugge draaid", zeggen zowel Stevers als BBL-voorman Staal. De BB- L'er noemt het daarom 'wishr full thinking' van Molkenboer om te denken dat provincie sta ten ervan terugkomen. BBL en D66 kijken alvast voor uit. „Voor de bewoners van de woonwagens moeten we een nieuwe plek zoeken", vindt Staal. „Misschien kunnen we het plan voor Driegatenbrug wijzigen, maar dat geld is ook nodig." Van Gurp van D66 denkt aan de plek onder de hoogspanningsmasten in Ley- hof. Die kabels moeten dan eerst onder de grond worden gewerkt, en dat gebeurt voorlo pig niet. Tegenvaller voor Gedeputeerde Staten Ook voor het college van gedeputeerde staten van de provincie is het een tegenvaller dat provinciale staten de verhuizing van de Leiderdorpse woonwagens frustreren. „Het college had deze constructie niet voor niets voorgesteld. Er is nou eenmaal een belang om de woonwagens te verplaatsen", zegt een woord voerder van Zuid-Holland. „Gedeputeerde Marnix Norder heeft het natuurlijk verdedigd in de staten, maar zij zijn vrij om iets anders te beslissen. We hopen dat W4 hierdoor niet in gevaar komt" Leiderdorp wil met de gedeputeerden gaan praten, maar vol gens de woordvoerder is dat niet de juiste zet. „Dat is de ver keerde gesprekspartner, zij zijn niet meer aan zet. Als B en W van Leiderdorp het anders willen, moeten ze zich bij de Staten melden. Misschien kunnen ze hen alsnog overtuigen." Pro bleem is alleen dat een streekplan, waarin de verhuizing van de woonwagens moest worden geregeld, niet zomaar elke maand heizien kan worden. te is opgesteld. Bij de CV/BV- constructie deelt de gemeente de kosten met een investeerder. De gemeente en zijn partner, veelal een projectontwikkelaar, brengen de grond die zij in be zit hebben onder in de CV/BV, waarvan zij gezamenlijk aan deelhouder zijn. De CV/BV is verantwoordelijk voor het totale project. Nadat alle woningen zijn gebouwd, wordt de CV/BV opgeheven en worden winst en verlies verdeeld over de aan deelhouders. Kortom: wordt met het MEOB-terrein winst gemaakt, dan verdient de ge meente aan het project. Bij de aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest is gebleken dat er ook fors verlies geleden kan wor den. Raadslid Matthijs Huizing van oppositiepartij WD wil dat de gemeente het debacle Poelgeest geen financiële risico's meer loopt. „En dat is wel het geval bij een BV/CV-constructie." Ook Ingrid van Dijk van Leef baar Oegstgeest vraagt zich af of die constructie wel beproefd is. Volgens wethouder Meester van Progressief Oegstgeest gaat de gemeente pas een samen werkingsverband met een pri vate partij aan als ze zeker weet 'dat er eigenlijk geen risico is.' CDA-wethouder De Ruijter is van mening dat niemand wil investeren in het terrein als de gemeente te veel randvoor waarden stelt. „De gemeente moet altijd iets te zeggen heb ben, bijvoorbeeld bij protesten van omwonenden. Daarom be wandelen wij deze weg. We gaan in zee met een partij die het maximum aan risico's wil nemen. Maar dat is nooit hon derd procent." Dat laatste vindt Huizing maar onzin. ,Als je scherpere rand voorwaarden stelt, wordt het terrein gewoon duurder." De Ruijter legt uit dat dit de ge meente dan ook geld kost, om dat Oegstgeest-het terrein moet kopen. Hoeveel het gaat kosten, weet De Ruijter nog niet „Zo lang wij niet weten hoe vervuild de grond daar precies is, kun nen wij de exacte prijs niet be palen." Delegatie uit Kita te gast in Voorschoten - De financiering en de ontwik- MTCT in vragen op bij de commissie groen. Het college en wethou- door Annelies Karman voorschoten - Voor drie bezoe kers uit Mali speelden de kinde ren van groep 5 van de Fort- gensschool in Voorschoten gis terenmiddag een zelfverzonnen Afrikaans toneelstuk over een geit. De Malinezen verblijven twee weken in Voorschoten. Hun eigen woonplaats Kita on derhoudt een vriendschaps band met deze gemeente. Voor de kinderen was het een bijzon der bezoek. Ze vergaapten zich aan de kleding van hun gasten. Sidy Sako, onderwijsinspecteur in Mali, was op zijn beurt ver rast over de dingen die hij zag. „De scholen zijn hier heel an ders. Onze scholen hebben klassen met honderd kinderen, maar het systeem komt uitein delijk op hetzelfde neer: de kin deren leren." Sako vindt dat de samenwer king tussen Kita en Voorscho ten vruchten afwerpt voor bei de gemeenschappen. „We zijn blij met het contact. Het is een manier om ons te ontwikkelen. We krijgen financiële steun en bruikbare adviezen. Omgekeerd kunnen de mensen in Neder land ook veel van onze cultuur leren. We zijn erg solidair en verbonden met elkaar. Daar zijn we trots op. Hier in Neder land zijn mensen eerder indivi dualistisch." De vriendschapsband tussen de twee dorpen bestaat nu twintig jaar. Conny van der Krogt is de nieuwe voorzitter van de Jume- lage Voorschoten-Kita. „Ik ga zelf in december naar Mali", vertelt ze.Als ik ergens voor zitter van ben, wil ik wel graag zelf ervaren waarvoor de orga nisatie zich inzet. We steunen Kita niet alleen met geld, maar ook met middelen en adviezen. We willen geen westerlingen zijn die de wet voorschrijven, we willen samen naar oplossin gen zoeken. Zo hebben we laatst de suggestie gedaan dat er een hek om de groentetuin moet komen, zodat de geiten niet alles opeten." Voor de kinderen van de Fort- gensschool werd het gisteren geen alledaagse schoolmiddag. Ruben, leerling van groep 5 en een van de acteurs in het to neelstuk: „Die mensen hebben mooie kleren aan, het is leuk om ze eens te zien." Ruben speelde een koopman die de geit Simba wilde kopen. Sako is voor de tweede keer in Nederland, maar voor zijn me dereizigers is dit de eerste keer. Samba Barry is voorzitter van het atelier voor smeden en tim merlieden in Kita en Korian Ag nes Sangaré is bezig met een tuinproject. De reis is vermoei end voor het drietal. „Maar dat hebben we natuurlijk wel voor de samenwerking over", aldus Sako. Dinsdag wordt officieel af scheid genomen van de delega tie. De rest van het programma biedt nog ruimte voor een paar persoonlijke uitstapjes. Sako is niet van plan die tijd te gebrui ken om inkopen te doen. „Ne derland is erg rijk. Alles is mooi en van hoge kwaliteit. Wij kun nen er alleen naar kijken, want we kunnen het zelf niet beta len." De bezoekers uit Kita kijken naar het toneelstuk dat wordt opgevoerd door groep 5 van de Fortgensschool. Foto: Mark Lamers een samenwer- of aan een zoge- ingsverband partij (pro- het volledige op basis van 0_rvan het ter- met de gemeen- 0ude-rijndijk - Het lervicepunt van TPG oeterwo u d e - Rij ndij k sdag21 september >t servicepunt in de >ermarkt aan de Nas- omt in de plaats van cantoor, dat tot 20 au las gevestigd in de Een- Dit postkantoor was TPG Post niet meer op [abele manier te exploi- het servicepunt kun- i'ten terecht voor post- rippenkaarten, tele- ten en cadeaubonnen, nen ze pakketten ver- afhalen. aatsing van t uitgesteld - De verplaatsing larkt in Warmond is i tot begin oktober. De oplieden hebben een oorbereidingstijd ge- de reclamecampag- 1 de verplaatsing unnen regelen. De eer- jdagmarkt op de nieu- iij de gemeentehaven i oktober en de eerste narkt op 9 oktober. vol trends ;stgeest - De winkeliers van irt in Oegstgeest hou- lag 25 september in leentrum van 11.00 lur de zogenoemde indDag. Op de cat- de winkeliers pre- najaarstrends. - er aandachtvoor tóéa haarstijl. Ook brillen, lektronica, camera's, n en dranken komen Om 11.25 uur wordt ale hondenmodeshow door Pet's Place. Om 4.00 uur tonen de jdellen van Van Strien [arquant en BodyFas- ajaarscollecties, ge- 00n ir een sprankelende t zo, om 12.45 en 14.45 3bei apsalon Jacques van feni101 een muz^aa^ in_ )en] zorgt de Lange Voort e fïl natieavond icupunctuur p- De Stichting Actie- gHIheidszorg houdt op j g 7 oktober een infor- lc*over acupunctuur. urist N. van Peet geeft over het doel van de ng en de klachten itkan helpen. Ze wil js v iemand uit het pu- nen ndelen die last heeft lte v efde littekens. De bij lui, begint om 20.00 uur je b ppingskerk aan de :eesi -es^aan in Leider- de irtsen komt loordwijk - WD-fractievoor- [Aartsen spreekt 4 oktober in hotel de Voorstraat 78 in L In zijn toespraak en plgende politiek café igeringsbeleid voor ide jaar besproken, jomst begint om

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13