Ruzie over rioolwater Rijnland LEIDEN REGIO Leiden gaat nog eens zeven bruggen verlichten Rijnsburger Heemskerk maakt naam in filmwen 'Onnodige investering in de maak' Premie voor medewerkers Rijnland Basisscholen gaan slagballen leiden - Het slagbaltoernooi voor basisscholen wordt woensdagmiddag op de sport velden aan de Montgomery- straat gehouden. Aan het toer nooi doen twintig teams mee. Het toernooi begint om 13.15 uur en rond 17.45 uur is de prijsuitreiking. Bij slecht weer wordt het toernooi verplaatst naar 6 oktober. 3-oktobertoernooi op veld van Docos leiden - Op de velden van voet balvereniging Docos aan de Haagse Schouwweg, wordt zondag 26 september van 10.00 tot 16.30 uur het traditionele haring- en wittebroodtoemooi georganiseerd. Dat gebeurt door Docos, Sportbedrijf Lei den en de 3 October Vereeni- ging. Het toernooi is voor D-ju- nioren (10-12 jaar) en deelne mers zijn naast UVS, Rooden- burg, Leiden en Docos ook jeugdteams van de betaald voetbalorganisaties Willem 2, FC Den Bosch, Vitesse, Sparta, Den Haag, RBC Excelsior en Haarlem. In de pauze om 13.15 uur, speelt oud-Docos tegen een Nederlands artiestenelftal. Voorafgaand aan die wedstrijd speelt Jong K en G. vrijdag 17 SEPTEMBER 20 leiden - Vier vindingrijke medewerkers hebben het Hoogheemraadschap van Rijnland ruim een half mil joen euro bespaard. Die be sparing kan worden doorbe rekend in de waterschapsbe lasting. Als beloning gaan de medewerkers met in totaal 11.000 euro naar huis. Moma Savic en Tejo Schol ten hebben een manier be dacht om geld te sparen op de zuivering van afvalwater in de installatie Leiden-Zuid- west. De hoeveelheid slib die achterblijft na waterzuive ring is drastisch verlaagd en dat spaart geld bij de afvoer ervan. Dat levert Rijnland en zijn belastingbetalers een half miljoen euro op binnen vijf jaar. De ideeëncommis- sie van Rijnland vond het 'een juweel van een idee' met 'een hoge mate van vin dingrijkheid'. Minder besparend, maar toch goed voor een premie is het idee van Siem Tromp en Hans Barnhoorn. Ze hebben een manier bedacht om op het gebruik van azijnzuur te besparen. Dat levert Rijnland 86.000 euro op. door Robbert Minkhorst leiden - Onenigheid over riool water tussen de hoogheemraad schappen van Rijnland en Delf land dreigt tientallen miljoenen euro's te gaan kosten. Rijnland, dat in Leiden zetelt, overweegt uitbreiding van de rioolwaterzui vering vanwege een geschil over de verwerkingsprijs van afvalwa ter uit Zoetermeer, Leidschen- dam en Wassenaar. Ambtenaren van Rijnland vinden een uitbrei ding van de Leidse installatie overbodig. Rijnland wil onderzoeken hoe de Leidse zuiveringsinstallatie kan worden uitgebouwd. Zo moet de capaciteit van de bas sins groter. Ook is de aanleg van een nieuwe persleiding vanuit Wassenaar en Leid- schendam naar Leiden noodza kelijk. Daar doorheen wordt het rioolwater uit die gemeenten naar de zuiveringsinstallatie ge pompt. Een woordvoerder van Rijnland bevestigt dat zo'n on derzoek in voorbereiding is. Dijkgraaf en hoogheemraden nemen op 28 september een besluit over een onderzoek naar de voordelen van een uit breiding. Aan het onderzoek ligt een con flict met 'buurman' Delfland ten grondslag. Delfland en Rijn land hebben een overeenkomst over het zuiveren van rioolwa ter uit Wassenaar, Leidschen- dam en Zoetermeer. Delfland doet dat op verzoek van Rijn land, tegen betaling. Over de prijs die Rijnland moet betalen is onenigheid ontstaan. Die vindt het Leidse hoogheem raadschap te hoog. „Wij heb ben een overeenkomst over het verwerken van afvalwater uit Zoetermeer, Leidschendam en Wassenaar", zegt de voorlichter van Rijnland. „Aan Leidschen dam en Wassenaar hangt een ander prijskaartje, blijkt nu. Dat begrijpen wij niet." Uit een interne memo blijkt dat Rijnland-medewerkers van me ning verschillen over de nood zaak van uitbreiding. Het zou tot onnodige kosten leiden, zo valt in een e-mail van een me dewerker te lezen. De schrijver heeft het over een project dat mogelijk 35 miljoen euro kost. Hij noemt het maximum van 50 miljoen euro 'best veel'. Verder schrijft hij dat de 'Rijnlandse in vestering voor de eigen trans portleiding en de afvalwaterzui vering een dubbeling' is. Hij verwijst daarmee naar de capa citeit die voorhanden is bij het Delftse hoogheemraadschap. Volgens de verklaring van een ingewijde is er niet alleen on enigheid met Delfland, maar is ook intern een conflict ont staan. De plannen hebben be roering onder het personeel veroorzaakt. Dat blijkt ook uit de bewuste e-mail. Delfland laat weten dat het is begonnen aan de bouw van een nieuwe zuiveringsinstallatie. Deze zou volgens planning in 2008 klaar moeten zijn. „Deze nieuwe installatie is ook bere kend op het aanbod van afval water uit Zoetermeer, Wasse naar en Leidschendam", laat een voorlichter van Delfland weten. „De kosten gaan 250 miljoen euro bedragen." Delfland gaat ervan uit dat zij de installatie nog steeds bouwt voor rioolwater van Rijnland. „Dat zou pas veranderen als het Hoogheemraadschap van Rijnland ons zou vragen om dat niet meer te doen", zegt de woordvoerder. Hij wil weinig kwijt over de aard van het con flict. „Er wordt een vergoeding aan ons betaald. Dan praat je met elkaar op welke voorwaar den dat kan." Ingaan op de gevolgen voor Delfland als Rijnland niet lan ger meebetaalt, wil de woord voerder niet. De inkomstender ving heeft negatieve gevolgen voor de exploitatie van de in stallatie, die dan bovendien kampt met een overcapaciteit. De voorlichter vindt het 'ge vaarlijk' om wat te zeggen over 'zaken die nog aan de orde moeten komen'. HnSSRj Piet Heemskerk: „Mijn wagen heeft rolluiken aan de zijkant. Als je die openzet, dan kom je ineens een schitterende bloemenpracht tegemoet. Die heb je bij de nieuwe denk dat deze auto daarom zo interessant is voor de Amerikanen." Foto: Dick Hogewoning door Maarten van Wijk rijnsburg - In het dagelijks le ven rijdt Piet Heemskerk met zijn bloemenwagen van de Rijns- burgse veiling naar Groningen en Friesland. Maar afgelopen week werkte hij mee aan een Amerikaanse film: Deuce Bige- low: European Gigolo van tekst schrijver Rob Schneider. En het is niet de eerste film waaraan Heemskerk meedoet: in de zo mer van 2003 was Heemskerk betrokken bij de opnames van Feestje, een film van Ruud van Hemert over Amsterdamse stu denten die hun wilde haren dreigen te verliezen. Piet Heemskerk maakt dus naam in de filmwereld. Toch lijkt de 50-jarige trucker met zijn kalende hoofd en gestreep te trui op het oog niet geschikt voor de rol van Amsterdams student, laat staan voor die van gigolo. Ook het huis van de fa milie Heemskerk ziet er niet uit als de verblijfplaats van een showbizzfïguur. Het keukentje wordt gedomineerd door een dartbord met een groot stuk hardboard erachter. Als hij gaat zitten, stoot Heemskerk zijn hoofd tegen de plafondlamp, die in hoogte verstelbaar is, maar steeds weer naar beneden zakt. Heemskerk treedt dan ook niet zelf op in beide films, maar zijn vrachtwagen. Via via kwam productiebedrijf IdtV achter de naam van Heemskerk, en belde hem met de vraag of hij zijn wagen een dag beschikbaar wil de stellen voor de opnames van Feestje. „Eerst dacht ik dat we in de maling genomen wer den", zegt Heemskerks vrouw Marian (47). Het was echter geen grap, want enige weken later vond de familie Heems kerk zichzelf terug bij filmopna mes in de Amsterdamse Pijp. Hier mochten zij toekijken hoe de Limburgse rozenkweker Stef zijn vriendinnetje Daphne Bunskoek helpt verhuizen naar een studentenhuis. Uiteraard met behulp van zijn trouwe bloemenwagen. Voor de gelegenheid werd in Rijnsburg ook een foto geno men van Edward Koldewijn, de speler van Stef, terwijl hij in de cabine van de bloemenwagen zit. Deze foto is in enkele scè nes te zien, hangend in het ka mertje van Bunskoek. Vanaf de muur mag de ietwat provinci aals neergezette kweker vervol gens slechts toekijken, hoe te genspeler Antonie Kamerling zijn vriendin met hoofdstedelij ke charme versiert. „Een beetje arrogant waren ze ook wel", zegt Marian over de acteurs op de set. „Ach mam, wat moet die Kamerling dan nog meer zeg gen tegen ons dan 'hoi'?", bromt zoon Ronald (25). Maar waarom is speciaal de wagen van Heemskerk zo ge wild? „Mijn wagen heeft rollui ken aan de zijkant", verklaart hij. „Zulke auto's worden niet meer gemaakt, en de paar die nog rondrijden worden snel vervangen door wagens met een achterlaadklep. Als je bij deze wagen alle rolluiken open zet, dan kom je ineens een schitterende bloemenpracht te gemoet. Die heb je bij de nieu we niet. Ik denk dat deze auto daarom zo interessant is voor de Amerikanen." Heemskerk denkt dat, zeker weten doet hij het niet. Zo open als de Nederlandse filmmakers waren, zo weinig laten de Ame rikaanse los. De familie mocht niet bij opnames zijn. De wa gen werd woensdagavond op gehaald, op verzoek door Heemskerk vol met bloemen geladen, en de volgende dag weer terugbezorgd. „Die Ameri kanen hebben veel meer geld, en ze zijn veel professioneler", zegt Marian Heemskerk, „toen we thuiskwamen na de opna mes van Feestje bleken de stu dentenmeubeltjes van Daphne Bunskoek nog gewoon11 auto te liggen!" Dat zoi 1 Amerikanen niet gebei1 Wat er op de set allem beurd is met de bloem 1 weten dus alleen de fil kers. De thematiek vai geeft wel te denken. In fl maakte Rob Schneider een Deuce Bigelow-füi I' gaat over een onaantrr aquariumschoonmake j! gewild in het vak van 111 ke prostitué belandt. 1B uiteraard allerlei komi11 aties op, die in deel tw11 hebben in Amsterdam reldhoofdstad van de In liefde. Wat precies de rol is v Heemskerks bloemen r dit enigszins pikante wordt in 2005 pas duil Deuce Bigelow in de b !P uitkomt. De film Feestei middels in de videothij gens Heemskerk overii aamader. „Een waardl film", lacht hij, „zond» mijn zaterdagavond."! AGENDA Het aanlichten van monumen ten en bruggen leeft nog steeds onder de Leidenaars. Een aantal bewoners van de Havenkade en Kijfgracht en omgeving heeft een beroep ge daan op een gemeentelijk pot je om zeven bruggen in hun buurt te verlichten. Daarbij gaat het om de bruggen in het gebied tussen Kalvermarkt, Havenkade, Binnenoostsingel en Zuidsingel. In dit deel van Leiden bevinden zich ook de Minnebroersgracht, Kijfgracht en Touwslagerskade. Vrijdag avond 24 september wordt de verlichting voor de eerste keer feestelijk ontstoken. De Illuminatienota dateert al weer van 1998. In dat rapport werden door de gemeente 25 monumentale panden in de binnenstad aangewezen om van buiten te worden verlicht, pardon aangelicht. Daarbij moesten we toen denken aan De Korenbeurs, De Waag, de Lodewijkskerk en het stadhuis. De resultaten zijn anno 2004 nog steeds te zien. Ook een aantal bruggen werd toen voorzien van sfeerverlichting. Het initiatief van de bewoners van de Havenkade en omge ving om de bruggen te verlich ten past prima in het kader van het project Onze Buurt aan Zet. Binnen dat project is geld voor burgerinitiatieven. Geld dat weer uit de landelijke pot voor het grote stedenbe leid komt. „De buurt heeft de gemeente gevraagd om de bruggen aan te lichten aldus een woordvoerder van de dienst Bouwen en Wonen. „Daaraan is gehoor gegeven, omdat het plan overeenkomt met de filosofie achter de Illu minatienota. Bewoners heb ben er recht op dat hun wijk wordt 'opgeleukt'." De woord voerder wijst er verder nog op dat het niet 'zo maar' het ver lichten van bruggen is. „Het De Blauwe Steen, die al 700 jaar Irt de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 S3 56 424 gaat niet om openbare verlich ting, maar om een hele speci fieke tak van verlichting waar voor we de hulp van deskundi gen hebben ingeroepen." Het is de bedoeling de bruggen 's avonds zo in het licht te zetten dat ze beter uitkomen. De ver lichting gaat gelijk aan met de straatverlichting. Rond mid dernacht wordt het licht ge doofd. In de jaren dertig van de vorige eeuw tot aan de Tweede We reldoorlog was een groot aan tal bruggen en gebouwen in Leiden al verlicht. De kant van V en D aan de Aalmarkt, de Botermarkt, de Kamemelk- sebrug, het hoekpand op 't Gangetje en de Morspoort baadden in het licht. In 1952 kwam speciaal voor de feest dagen in december het licht terug op initiatief van een aan tal middenstanders. De zoge heten Lichtweek stierf in de ja ren zestig een stille dood. Palestijnen Leerlingen van 4 Atheneum van het Da Vinei College in Leiden gaan vrijdag 24 sep tember in gesprek met Pales tijnse jongeren. Dat gebeurt in Het Museon te Den Haag, waar de conferentie 'Palestijn se jongeren vertellen' wordt gehouden. Het thema van de ze dag is: hoe houden Pales tijnse jongeren zich staande in een omgeving waar de verhou dingen gespannen zijn, waar chaos heerst en waar een toe komstperspectief ontbreekt? Het programma omvat onder meer een film over de Pales tijnse gebieden, werkgroepjes, discussies en een ontmoeting tussen Palestijnse en Neder landse jongeren. Eric-Jan Berendsen Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9-OW uur. Faxen mag ook: 071-5356415. N E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Wie in de wijk Pancras woont, vrouw is en op zoek naar gezelschap kan een beroep doen op het vrouwen netwerk in de wijk. De vrouwen koken één keer in de maand en maken regelmatig uitstapjes. Vrijdagochtend 24 september komen de vrouwen bijeen in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 24, van 9.15 tot 12.00 uur. Voor meer informa tie: Janine Thorborg, telefoon 06-13795437 of e-mail in- fo@ateljdekim.nl De Lactatiekundige Praktijk houdt elke vrijdag van 9.00 tot 11.00 uur in het gezondheids centrum aan de Vondellaan 35a een inloopochtend voor zwan gere en borstvoedende vrou wen. Vrouwen kunnen hier er varingen uitwisselen. Deelname kost 1 euro per keer. Er zijn plaatsen vrij op de sportgroepen in buurtcentrum Morschwijck. Aerobics, steps en de nieuwe bodyshapeme- thode Pilates kunnen worden beoefend aan de Topaaslaan 19 in Leiden. Voor meer informa tie kunt u bellen naar 071 - 5765656 Vrouwen vanaf 40 jaar die aan hun conditie willen werken kunnen op dinsdag van 9.15 tot 11.15 uur terecht in de gymzaal aan de Lammenschansweg 4 in Leiden. Gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde geeft dan conditiegymnastiek. Meer in formatie op telefoon 071 - 5122237 of 5215308 De Leiderdorpse basisschool De Hobbit aan het Ht jespad verkoopt vand 8.30 en 9.00 uur kaart de muziekfinale in de hoorzaal op 13 oktob kaartjes kosten 4 euro en zijn te koop op He jespad 17. Voor meer tie bel 071 -5410470 Kaart- en sjoelliefhe kunnen vandaag tere Berlagestraat 2 in Leii vereniging Aktief hou vanaf 19.30 uur een c Meer informatie op t 071 - 5765251 Syta Promotions ho terdag 18 september waarop de traditione ken uit de Chinese ci traal staan. Bezoeker kennismaken met on dans, kunst en eten. 12.00 en 16.00 is iede kom in winkelcentru permolen in Leiden, formatie op telefoon 531471 Verenigingen en sti die op zoek zijn naar gers kunnen contact met Steunpunt Vrijw werk van WAVeS. Op] 18 september van 12: 16.00 uur houdt zij c tenmarkt te Leiden e gersinformatiemark! fitorganisaties kunnd kraam huren of een d tie houden. Voor natfi matie of aanmeldinglhi geïnteresseerden teri r< Jansen op telefoon ojv 5160475. CORRECTIE Het stadhuis is een van de gebouwen die naar aanleiding van de Illuminatienota in de schijnwerpers is gezet. Archieffoto: Frans Roomer De platen- en cd-beurs in de Rai in Amsterdam wordt zater dag 18 september gehouden en ie F niet, zoals gisteren trf^1 in de bijlage Uit stonf*5 op zaterdag 11 septePl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12