weer uit naar Poetin BUITENLAND NAVO studeert op actievere rol buiten Europa Groei wereldbevolking minder explosief, toch zorgwekkend Bot haalt Proces Milosevic is 'stalinistisch showproces' In 2050 niet de voorspelde twaalf, maar negen miljard aardbewoners 7G Verdriet in de Gaza-strook 'Mensenrechten blijven respecteren' Knipoog vervangt de muisklik New Orleans vlucht weg voor woeste orkaan Ivan Opleiding van Iraakse recruten; mogelijke inzet in Darfur 'Die Arabische naam beviel madame niet zo' donderdag l6 SEPTEMBER 2004 orseth, Ian Faulkner, ,je Preux, David Faulkner Hensel na hun redding Foto: EPA urg pardon voor urverdachten Zeventien mannen e jaar zonder aan- proces vastzitten in e, blijven nog eens achter de tralies. In de e stadstaat kunnen :n zeer langdurig efworden opgeslo- :ventien terreurver- :ouden lid zijn van de oepen Jemaah Isla- het MILF (Filipijnen). jpen in na d in Kosovo Internationale aan- Kosovo hebben vier en een tiener aange- or anti-Servisch ge- ronder moord. Dat VN-bestuur in Kosovo emeld. Een man is voor brandstich- n veertiende-eeuwse orthodoxe kerk na :n etnisch geweld in anderen omdat zij in ervische tiener vanuit ide auto zouden heb- geschoten. erse man »d in Riyad de Saudische hoofd- 1 is gisteren een wes- ermoedelijk een Brit - hoten. Dat heeft het tv-station al-Arabiya ie man is gedood in icentrum in een bui- Riyad. stieverbod noparades |- De Zuid-Afrikaanse hoon en onbegrip •or een verbod op 'n bij homoparades af in. De autoriteiten igen het verbod door >p het vermommings in woordvoerder van rees nadrukkelijk op n, omdat zij door makken, pruiken en ïauwelijks herken- Als dergelijke Drag RLA^h meedoen, riskeren tie. dit dagen d uit zee th - Liefst acht dagen bemanningsleden van acht op een reddings- en stormachtige zee. iht verging tijdens de n Ierland naar Frank- idsignalen werden niet a, en pas toen de kust nwall in zicht kwam, de drenkelingen met van een mobiele tele- i hulp vragen. Onder erden ze door een heli- Y, lit zee gevist. er gooit yo's bij afval De Japanse politie heeft aecoloog gearresteerd orteerde embryo's in /uilbak van zijn kliniek ïama heeft gegooid. Hij >edaan omdat hij niet de betalen voor de ver van ziekenhuisafval. rige Keido Harada zei >ker vijftien foetussen, placenta's en van ordrenkt gaas, tussen one afval had gestopt. r kreeg ticket omkoperij Een van de twee zelf- ipers die vorige maand sische passagierstoe- jbliezen, kon aan men doordat een me- op het vliegveld met end 27 euro werd om- De vrouw was kort korte tijd vastgehou- ens mogelijke betrok- bij terroristische activi- at meldde het Russi- - ^jsbureau Interfax giste- Üd in dumpt 'Batman' De Britse 'Batman', uren op een richel ninklijk paleis stond, pt door zijn vriendin, teren in boulevardblad dat ze zijn stunts meer ras. Ze vindt dat hij te d vrijmaakt voor hun landen oude dochter, tch voert actie voor ge- vaders die hun kinde niet mogen zien. :ft nog drie kinderen lerdere huwelijken. door onze correspondent Bob Kroon genève - De groei van de wereldbevol king is minder explosief dan eind vorige eeuw werd gevreesd. Nog in 1970 voor spelde het Bevolkingsfonds van de Ver enigde Naties, UNPF, dat zich in 2050 twaalf miljard mensen zouden verdrin gen op onze planeet, bijna tweemaal zo veel als de huidige 6,3 miljard. Die schatting is nu teruggedraaid tot een iets minder dramatische 9 miljard, zo blijkt uit een rapport over de wereldbevolking dat het UNPF gisteren publiceerde. Waar zijn die 'overschatte' drie miljard gebleven? Miljoenen baby's sterven aan aids, diarree, longontsteking en zelfs mazelen. Verder worden er ettelijke mil joenen geaborteerd, vooral in India en China. Maar ziekten en abortus dragen slechts beperkt bij aan het demografi sche plaatje. De verminderende geboor tegolf is grotendeels toe te schrijven aan een veranderend levenspatroon. Niet al leen in de Westerse wereld, maar ook in vele ontwikkelingslanden. Dat heeft volgens het UNPF veel te ma ken met de massale uittocht van de plat telandsbevolking naar de steden. „Op een boerderij helpen kinderen met de kippen- of de varkenshouderij", zegt UNPF-directeur James Chamie. „Maar in de overvolle steden is een groot gezin een blok aan het been in de strijd om te overleven." Dertig jaar geleden stond het wereldge middelde nog op 5,4 geboorten per moeder. Nu is dat geslonken tot 2,9. Om een be volking op peil te houden zijn 2,1 kinde ren per gezin nodig - een gemiddelde dat in Italië, Rusland, Duitsland, Japan en zelfs Zuid-Korea op geen stukken na meer wordt gehaald. In de rijkere landen trouwt men later en vele vrouwen heb ben een baan. Het traditionele Italiaanse gezin, waar vijf of zes bambini aan de pasta zaten, is verleden tijd. Alle pauselijke vermaningen tegen ge zinsbeperking ten spijt, is het Italiaanse geboortegemiddelde van 1,2 kind mo menteel het laagste van alle Westerse landen en Italië zal het medio deze eeuw met 20 procent minder inwoners dan nu moeten doen. Nederland houdt zijn be volking min of meer op peil, maar dat komt voornamelijk door kroostrijke im migranten. De helft van 's werelds bevolkingsaan was komt op rekening van zes landen - India, Pakistan, Indonesië, Nigeria, Ban- gladesj en toch ook China, omdat daar een vijfde van de wereldbevolking woont. Wereldwijd heeft wat UNPF de 'teruglo pende menselijke vruchtbaarheid' noemt veel te maken met betere ge zondheidsvoorzieningen. Schoner water, vitaminen voor zwange re vrouwen, kraamzorg, vaccins en anti biotica hebben de gemiddelde levens verwachting van de aardbewoner de laatste eeuw verdubbeld van 30 tot 60 jaar. „Naarmate meer kinderen overle ven, vermindert ook de drang om er nog meer bij te nemen", zegt aldus Chamie. Desondanks kraakt de aarde nu al onder de mensenlast en de vraag rijst hoe een mensheid van negen miljard in 2050 aan zijn trekken moet komen. Nu al gaan er volgens de VN 600 miljoen aardbewoners dagelijks hongerig naar bed. Volgens de Amerikaanse demograaf Paul Ehrlich zou twee miljard aardbe woners ideaal zijn, „zeker als iedereen ook nog een auto moet hebben". gaza - Een bedoeïnenvrouw en haar dochtertje treuren bij de resten van hun verwoeste huis in Al Mugrakha, een Palestijns dorpje in de Gaza-strook. Het Israëlische leger heeft op verscheidene plaatsen in de Gazastrook negen huizen gesloopt. Bovendien raakte een meisje ge wond bij de inval van het leger in het Palestijnse vluchte lingenkamp in Khan Yunis. Op de westelijke Jordaanoe- ver, in de steden Nablus en Jenin, kwamen bij gevechten tussen het Israëlische leger en Palestijnen zeker tien mensen om het leven. Onder hen een meisje van 11 dat in het hoofd werd geschoten. De acties van het leger wa ren waarschijnlijk gericht tegen de al-Aqsa Martelaren den haag/gpd - Het Joegosla vië- Tribunaal is een 'politiek hof waarbij de schuld van Slo- dodan Milosevic al vooraf is be paald. Er is sprake van een sta linistisch showproces, een pa rodie op het recht. Dit heeft Ja mes Bissett, oud-ambassadeur van Canada in Joegoslavië, aan het tribunaal geschreven. Hij weigert voor Milosevic te ko men getuigen nu deze zichzelf niet mag verdedigen. De Amerikaanse diplomaat George Kenny, hoofd van de af deling Joegoslavië op het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, begin jaren ne gentig, spreekt in een brief aan Proces tijdelijk stilgelegd Het proces tegen Milosevic is stilgelegd tot 12 oktober. Voor zittend rechter Robinson gaf hiermee de aan Milosevic opge drongen raadslieden, Steven Kay en diens rechterhand Gil lian Higgins, tijd om zich voor te bereiden. Kay deed eerst vergeefseen wanhopig klinkend beroep op de magistraten om de regie van de verdediging van Milosevic aan de be klaagde terug te geven. In Kay's ogen is andere geen vlot lo pend en eerlijk proces mogelijk. Kay zei dat hij onder de hui dige omstandigheden, „de rampzaligste die denkbaar zijn", de beklaagde „geen betekenisvolle verdediging" kan bieden. het tribunaal eveneens van een 'showproces'. Ook hij weigert naar Den Haag te komen als Milosevic hem niet zelf mag be vragen. Nicolai Ryzhkov, oud premier in de Sovjet Unie, heeft het besluit van het tribunaal om Milosevic zichzelf niet te la ten verdedigen, bestempeld als een flagrante inbreuk op het in ternationaal recht. Derhalve komt ook hij niet meer naar Den Haag om voor Milosevic te getuigen. Milosevic wil 1631 getuigen ho ren. Van de eerste 48 hebben er al 20 laten weten niet te komen als de verdachte hen niet zelf mag ondervragen. Daaronder zijn toppolitici en ambassadeurs, ook uit westerse landen. In het buitenland gaan petities rond onder getuigen voor Milosevic waarin zij aan geven uit protest nu te weige ren voor het tribunaal te ver schijnen. Onthoofde lijken gevonden in Irak bagdad/anp-rtr - Het Iraakse leger heeft in het noorden van Irak drie onthoofde lijken ge vonden van vermoedelijk bui tenlanders. Op twee van de lichamen be vinden zich tatoeages in het Turks. Op het derde lijk staan tekens in het Arabisch, maar het zijn geen Arabische woor den, aldus de Iraakse politie. De lijken zaten in nylon zakken. De hoofden waren aan de li chamen op de rug gebonden. Leden van de Iraakse Nationale Garde vonden de lijken langs de kant van de weg nabij de stad Dujail, 60 kilometer ten noorden van brussel/anp - De NAVO studeert hard op een actievere rol voor het bondgenootschap buiten de huidige gren zen van het operationele gebied van de verdragsorga nisatie. Woensdag kwamen berichten naar buiten die er op wijzen dat NAVO-lidstaten in principe akkoord gaan met het opleiden van Iraakse militairen. Ook zal de alliantie mede op verzoek van VN-baas Kofi Annan onderzoeken op welke wijze er hulp kan worden gebo den aan de Sudanese regio Darfur. Bronnen binnen de NAVO bevestigden gisteren dat zich consensus begint af te tekenen voor NAVO-steun aan het opzetten van een trainingscentrum in Irak. Frankrijk en België hebben zich al lang tegenstanders getoond van een actievere bemoeienis van de ver dragsorganisatie in Irak. Een eerdere beslissing in Is tanbul in juni om Iraakse veiligheidstroepen op te lei den, kon niet op enthousiasme van Parijs rekenen. De Fransen wilden niet dat de NAVO-missie onder com mando kwam van de door de Amerikanen geleide in ternationale troepenmacht. Uiteindelijk ging Parijs eind juli akkoord met een com promisvoorstel van NAVO-secretaris-generaal De Hoop Scheffer. Het plan van de Nederlander voorzag erin dat er een voorhoede van veertig officieren van de alliantie naar Irak kon afreizen, maar dat over de kwes tie van het commando pas kon worden gesproken na dat het team in september verslag zou hebben uitge bracht. Volgens de jongste plannen zal het aantal NAVO-mili- tairen in Irak nu worden uitgebreid tot een honderdtal. Voor bescherming zijn ze aangewezen op de interna tionale coalitie. Te verwachten valt dat de opleiding van Iraakse militairen in verscheidene steden in het land plaatsheeft. Het hoofd van de NAVO-onderzoeks- missie in Irak, generaal-majoor Carel Hilderink, maak te zich daar eind augustus al sterk voor. Het bevel over het NAVO-opleidingscentrum zal wor den gevoerd door de Amerikaanse generaal-majoor David Petraeus. Bronnen in Brussel benadrukken ech ter dat de NAVO-opleidingsmissie een strikte NAVO- aangelegenheid blijft, zoals Parijs wil. De politieke zeg genschap berust volledig bij de Noord-Atlantische Raad. Een tweede heikel punt voor de Fransen en Belgen is de financiering van de projecten, maar ook daarover lijkt consensus binnen handbereik te zijn. Het initia tief van het bondgenootschap zal vrijdag ook ter spra ke komen op een informele bijeenkomst van de minis ters van defensie van de EU-lidstaten, onder Neder lands voorzitterschap in Noordwijk. Plannen voor een actieve bemoeienis met de crisis in de Sudanese regio Darfur verkeren in een minder ver gevorderd stadium. „We zitten vooral in een verken nende fase", aldus een bron binnen de NAVO. Het bondgenootschap onderzoekt op welke wijze er hulp kan worden verleend. Daarbij gaan de eerste gedach ten uit naar coördinatie van hulpverlening en vervoer. Militaire experts van de NAVO zullen nu in New York overleg voeren met VN-medewerkers over de situatie in het westen van Sudan. In Darfur hebben Arabische Janjaweed-milities al tienduizenden mensen van plaat selijke zwarte stammen om het leven gebracht. De Jan jaweed weten zich in hun süijd tegen opstandelingen in Darfur gesteund door het regime in Khartum. On derhandelingen tussen de Sudanese regering en de re bellen hebben nog geen resultaten opgeleverd. straatsburg/anp - Respect voor de mensenrechten in Tsjetjenië moet op de agenda blijven staan, ondanks de terreurdaden die sommige Tsjetsjenen on langs hebben gepleegd. Dat zei minister Bot van buitenlandse zaken gistermorgen in het Euro pees Parlement in Straatsburg. Bot sprak als voorzitter van de EU. Bots verhaal ligt mogelijk ge voelig in Moskou. Vorige week, toen de EU-ministers van Bui tenlandse Zaken bijeen waren in Limburg, reageerden de Rus sen als door een wesp gestoken op de eerste reactie van Bot op het gijzelingsdrama in Beslan, waarbij rond de vierhonderd doden zijn gevallen. Hij vroeg zich toen af „hoe deze tragedie heeft kunnen gebeuren". Gisteren benadrukte Bot dat de kwestie-Tsjetsjenië meer is dan het bestrijden van terroristen. „De terroristische aanvallen hebben Moskou ervan over tuigd Tsjetsjenië te presenteren als voornamelijk een anti-ter- reuronderwerp. Dat geeft reden tot zorg. Wij (de EU-ministers) zijn consequent geweest in on ze positie dat bij de strijd tegen terrorisme, de mensenrechten gerespecteerd moeten worden. We zullen doorgaan met het presenteren van deze posi tie aan Rusland bij komende gelegenheden." Op 11 novem ber vindt in Den Haag een top tussen de EU en Rusland plaats. Namens de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, onderschreef commissaris Patten (buitenlands beleid) Bots standpunt dat terreurbe strijding geen schending van de mensenrechten rechtvaardigt. Minister Bot. Foto EPA Hij haalde ook uit naar de Rus sische president Poetin, die on langs meer macht naar zich toe trok. „Ik hoop dat de Russische regering niet concludeert dat het enige antwoord op terroris me meer macht voor het Krem lin is. In de geschiedenis is er weinig goeds voor dat stand punt." Nadat dinsdag zijn minister van buitenlandse zaken Colin Po well tot ergernis van Moskou al kritiek leverde op Poetin, deed de Amerikaanse president Bush dat gisteren nog eens dunnetjes over: „Als overheden de vijan den van democratie bevechten moeten ze de grondbeginselen van de democratie hoog hou den", aldus Bush. „Ik ben ook bezorgd over beslissingen die in Rusland worden genomen die de democratie kunnen onder mijnen. Grote landen, grote de- mocratiën kennen een machts balans tussen centrale en lokale overheden", aldus de Ameri kaanse president gisteravond. Brigades, waarvan veel zelfmoordcommando's lid zijn. De Palestijnse groeperingen hebben wraak gezworen. Is raël heeft intussen in verband met het joodse nieuwjaar de Palestijnse gebieden afgesloten. Het nieuwjaar begint officieel vandaag bij zonsondergang. Foto: EPA londen/anp-dpa - De computermuis wordt, als het aan Cana dese wetenschappers ligt, vervangen door de menselijke neus: met je neus aanwijzen waar de cursor op het scherm heenmoet. En iets aanklikken doe je niet met de muisknop, maar met een knipoog. De Canadezen hebben software ontwikkeld om men sen die geen computermuis kunnen bedienen, uit de brand te helpen. In het Britse tijdschrift New Scientist leggen ze zaterdag hun systeem, Nouse geheten, uit. Een piepkleine camera maakt aan het begin van elke computersessie een scan van het gezicht van de gebruiker om de positie van de neus te bepalen. De soft ware kan ook het knipperen met zowel het linker- als het rech teroog registreren. Critici menen dat het niks wordt met het programma: 'Wie wil er nu de hele tijd hoofdschuddend achter zijn beeldscherm zitten?', zegt een van hen in New Scientist. new orleans/anp - Ongeveer twee miljoen inwoners van de Amerikaanse zuidkust zijn op geroepen te vluchten voor de komst van orkaan Ivan. In de regio tussen New Orleans en het noordwesten van de staat Florida wordt massaal gehoor gegeven aan de oproep. Rond New Orleans staan de uitvals wegen stampvol.De burge meester heeft gezegd dat er een kleine kans is dat Ivan de stad direct zal raken, maar deson danks wordt verwacht dat er grote schade zal ontstaan. De len van New Orleans liggen 3 meter onder zeeniveau. Toeris tische plekken, zoals Bourbon Street, zijn intussen nagenoeg verlaten. Het Nationaal Orkaan Centrum NHC waarschuwt er voor dat Ivan het zeewater 3 tot 5 meter boven normaal tij kan opstuwen. Meteorologen verwachten dat Ivan vanmorgen plaatselijke tijd het Amerikaanse vasteland zal bereiken na zijn verwoestende reis door het Caribisch gebied. Een nieuwe orkaan, Jeanne ge doopt, wint intussen aan kracht in het Caribisch gebied. De tro pische storm heeft koers gezet naar Puerto Rico en de Ameri kaanse Maagdeneilanden. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De transactie was in kannen en kruiken. Mevrouw Sylviane Sarret (56) verkocht een deel van haar grond in het oosten van Frankrijk aan een nieuwe koper en hoefde alleen nog haar handtekening te zet ten onder het contract. Totdat ze de naam van de koper las. „Maar dat is een Arabier", riep ze in het makelaarskantoor uit. Madame weigerde te tekenen en werd daarom gisteren door de rechtbank in Grenoble ver oordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van vier maanden en het betalen van 10.000 euro boete. Een „schoolvoorbeeld van dis criminatie", noemde het open baar ministerie de handelwijze van mevrouw Sarret. Ze had haar grond vorig jaar via een makelaarskantoor in Voiron (Isère) te koop aangeboden. Hamida Brahmi en zijn Franse vrouw Audrey waren geïnteres seerd en deden een bod. Aan gezien mevrouw Sarret het grootste deel van de tijd aan de Cöte d'Azur verbleef, werd de overeenkomst schriftelijk afge handeld. De verkoopster hoef de alleen nog haar handteke ning te zetten. Daartoe reisde ze op 29 juli af naar Voiron voor de laatste formaliteit. „Me vrouw veranderde eveiwtel van mening toen ze de naam van de koper las", verklaarde makelaar Jean-Christophe Revil. 'Geen sprake van dat ik aan dit soort mensen verkoop', had ze uitge roepen. Madame Sarret houdt vol dat ze geen racist is en gaat in hoger beroep. Hamida Brahmi daar entegen zei „ernstig beledigd" te zijn door de handelwijze van mevrouw Sarret De rechtbank vond dat ook en veroordeelde de eigenaresse van de grond voorts tot het betalen van 2.000 euro smartegeld aan de familie Brahmi. I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7