Spookeenheden doemen weer oj GESPREK VAN DE DAG Verzamelen... nu het nog kan Japan blijft scoren met superbejaarden Whisky voor vrouwt Oud-strijders ergeren zich groen en geel aan nep-veteranen bij herdenkingen rond Slag om An donderdag DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK De LICHAMEN van drie BERGBEKLIMMERS zijn na 23 jaar in een gletsjer van het Indiase deel van het Himalaya-gebergte GEVONDEN. De bevroren lijken werden gevonden op een hoogte van 5790 meter de Indiase staat Himachal Pradesh. Nu de lijken uit het ijs gehaald zijn, is het zaak de lichamen snel naar het mortuarium in de stad Shimla te vliegen, waar de doden door forensische experts kunnen worden geïdentificeerd. De alpinisten zoeken nog naar een vier de lichaam. Een maand geleden maakte een aantal reizigers melding van de be vroren lichamen. Waarschijnlijk bevinden zich onder het gevonden drietal de Zweedse Margot Lydia Aulikki en haar Amerikaanse vriend Zen Vistor Milotein, die al in 1981 als vermist werden opgegeven. Eén rubriek in het Guinness Book of Records kan permanent gereserveerd worden voor Japan. In de categorie superbejaarden breekt het land van de rijzende zon opnieuw het eigen re cord. Volgende week maandag, wan neer de Dag van de Bejaarden wordt gevierd, zal het land 23.038 superseni oren tellen, ruim 2000 meer dan vorig jaar. Als Magere Hein hier tenminste voor die tijd geen stokje voor steekt. Het aantal 100-jarigen is meer dan verhonderdvijfdgvoudigd sinds in 1963 een begin werd gemaakt met de statistieken. Toen waren er maar 153 Japanners van honderd jaar of ouder. Het aantal 20.000 werd vorig jaar voor het eerst bereikt. Er is dit jaar niettemin een smetje op het blazoen. In de subcategorie oud ste vrouw gaat de hoofdprijs dit keer namelijk niet naar Japan. Onze land genote Hendrikje van Andel-Schipper (114) klopt haar Japanse rivale Ura Koyoma met twee maanden en is daarmee tevens de oudste mens op aarde. Want bij de mannen is het de 113-jarige Fred Hale senoir uit de Ver enigde Staten die met de eer strijkt, ruim voor de Japanner Kohachi Shige- taka, die 'pas' 109 jaar oud is. Net als in voorgaande jaren zijn het vooral vrouwen die de grens van 100 jaar overschrijden. Bijna 85 procent, 19.515 van de 23.038, van de superse nioren is vrouw. Volgens het bureau voor de statistiek zijn nu 18 op de 100.000 Japanners ouder dan 100. Het zuidelijke eiland Okinawa scoort tra ditioneel het hoogst. Het telt 47 super- senioren per 100.000 inwoners. De provincie Saitama, even ten noorden van Tokyo, moet genoegen nemen met slechts 8,54 superbejaarden per 100.000 inwoners, gpd-anp Een distilleerderij in Schotland komt met een ro kleurde whisky voor vrouwen. Chemische kleun komt er niet aan te pas, de sterke drank van twii oud is vijf weken gerijpt in vaten waarin voorhe wijn zat. Die vaten heeft de whiskystoker uit Zu Frankrijk geïmporteerd. Aanvankelijk was het u tend de bedoeling de whisky door de rijping in ten vaten een rijkere smaak te geven, vertelde B chladdich-directeur Mark Reynier. „Toen krege roze kleur. Een vergissing, maar wel een aangei De nieuwe creatie draagt de naam Flirtation. Et kope liefde is het niet: 95 euro per fles. De dranl kant denkt er 10.000 van te kunnen verkopen, a n* u kiezem HeT ma/Ir vle&r cjf vi s~ De Slag om Arnhem is zestig jaar geleden. Op de grote herdenking, die gisteren is begonnen, komen veel fantasten af. De spookeen heden van Belgische comman do's, Noorse para's en Ameri kaanse indianen dienen zich weer aan. „Als de Airbome-herdenking nadert, kruipen de fantasten en leugenaars weer uit hun holen om onzin te verkondigen over de Slag om Arnhem. Verhalen van nep-veteranen, fantasierijke burgers en broddelende histori sche onderzoekers. Voorlopig wacht ik met angst en beven de publicaties en reportages af. Nog niet zo lang geleden doken indianen op die een belangrijke bijdrage hadden geleverd aan de gevechtshandelingen in de re gio. Noren hebben we ook al eens gehad, en elk ogenblik ver wacht ik eskimo's en kabouters te zien verschijnen." Geert Maassen, de Slag om Arn hem-deskundige van het Gel ders Archief, ergert zich aan de weerkerende 'indianenverha len'. Vooral, omdat ze een eigen leven zijn gaan leiden. „Ook al zijn de onzinnige verhalen met feitenmateriaal keihard te weer leggen. Het is steeds vaker no dig, want veel mensen willen graag, hoe onterecht ook, delen in de aandacht voor de Slag om Arnhem. Voorbeelden te over." Nog geen week geleden diende zich een Belg op leeftijd, voor zien van maroonrode baret, aan bij de Airborne-wandeltocht in Oosterbeek. Met de pers aan zijn zijde. Met een snik in de stem het de oude baas weten Een 21-jarige AUSTRALISCHE MAN heeft zich dinsdag toegang verschaft tot het verblijf van de LEEUWEN in de dierentuin van Melbourne. De toegesnelde dieren verzorgers en de politie wisten de man ongedeerd weg te halen. Vol gens de Australische zender ABC is de ongewenste bezoeker na zijn daad afgeleverd bij een psychia trisch centrum voor onderzoek. Hij wilde in de kooi Gods woord verkon digen. Volgens ooggetuigen wilde de man de roofdieren aaien. De leeu wen hadden geen aandacht voor de binnendringer omdat ze net te eten hadden gekregen. Hans van Straten Aforismen zijn als dromen: als je ze niet onmiddellijk opschrijft, ben je ze voor altijd kwijt HOW TO DISMANTLE AN ATOMIC BOMB is de titel van het nieuwe al bum van de Ierse ROCKBAND U2. In november zal de opvolger van de succesvolle plaat uit 2000, All That You Can't Leave Behind, uitkomen in Groot-Brittanië. Het in Dublin en Zuid-Frankrijk opgenomen album kwam eerder in opspraak, nadat in juli een aantal opnames werden ver mist. Gevreesd werd dat de num mers op het internet zouden worden geplaatst, voordat ze officieel uitge bracht zouden worden. Actrice LIESBETH KAMERLING (28) is bevallen van een ZOON. Zij verwierf, net als haar broer Anto- nie, bekendheid met een rol in de soapserie Goede Tijden Slechte Tijden. Daarna koos ze voor het witte doek en speelde ze in onder meer Science Fiction en Philei- ne zegt sorry. De actrice is vanaf vandaag in de bioscoop te zien in Stille Nacht, een film die is geïnspireerd op de Utrechtse serieverkrachter die in de jaren negentig studentes belaagde. De naam Valentijn is voor broer Antonie geen onbekende. Hij speelde eerder de hoofdrol in de film De Kleine Blonde Dood, naar het gelijknamige boek van Boude- wijn Büch over het korte leven van de zogenaamde zoon van Büch, Va lentijn. De DRIE FOTOGRAFEN die foto's namen van PRINSES DIANA en haarvriend Dodi al-Fayed in de nacht dat zij verongelukten, zijn ook in hoger beroep VRIJGESPROKEN. De openbaar aanklager en de vader van Dodi al-Fayed waren tegen de vrijspraak in beroep gegaan, omdat zij van mening waren dat de foto's van 31 augustus 1997 een inbreuk in de privé-sfeer zijn. De VEILING van bezittingen van de vorig jaar overleden zanger JOHNNY CASH heeft dinsdag ruim 1,2 MIL JOEN DOLLAR opgeleverd. Topper was een gitaar die de Amerikaanse countryzanger tijdens concerten be speelde, die leverde 131.200 dollar op. De komende dagen zal Cashs Rolls-Royce worden geveild, evenals enkele van zijn karakteristieke zwar te jassen. Cash overleed vorig jaar september aan de gevolgen van sui kerziekte. Zijn weduwe overleed in mei. i li De STRIPFIGUUR NERO heeft za terdag een nieuw, bronzen STAND BEELD gekregen in de Belgische plaats Hoeilaart. Het dorp heeft een bijzondere band met Nero, sinds te kenaar Mare Sleen hem liet wonen in het oude tramstation van Hoei laart. Het station is later een Nero café geworden. In Hoeilaart zijn meerdere organisaties en activitei ten naar Nero genoemd. De stripfi guur Nero ontstond in 1947. Sinds dien tekende Mare Sleen hem zo vaak, dat hij in het Guinness Book of Records belandde. In 2001 stop te de toen 80-jarige Sleen met de strip. Het bronzen beeld vervangt het polyester exemplaar dat na tien jaar versleten was. Een BRAND in een Pools circus heeft dinsdag het leven gekost aan een NIJLPAARD. De kooi waarin het grote dier verbleef vatte vlam, ver moedelijk als gevolg van kortsluiting nabij het dierenverblijf. Het nijl paard kon niet tijdig worden gered, omdat de deur van de kooi alleen naar binnen toe openging. Het cir- cusdier was zo in paniek dat het met zijn volle gewicht tegen de toe gangsdeur drukte. maskerde nep-veteranen. Rou11 wen: „Zeker nu er niet zoveel oud-strijders meer zijn, kennet! de meeste mannen elkaar. Ze 0 hebben ook in hun eigen landv contact. De echte veteranen v len van iedereen precies wetei j waar hij gevochten heeft in 1944. En als dat verhaal niet «I klopt, gaan ze verder zoeken. Merkwaardig genoeg zijn er ve Belgen onder de nep-vetera- j; nen." Om oplichting zoveel mogelijl E te voorkomen, heeft de Amhe Veterans Club dit jaar van alle vierhonderd oud-strijders de antecedenten gecontroleerd. „Van deze vierhonderd weten we zeker dat ze zestig jaar gelf den ook hier waren. Maar er 2E len vast wat nep-veteranen piE beren aan te sluiten bij een h( denking. En dan kan je ze niei1 direct verwijderen, want dat de plechtigheid verstoren al dus Rouwen. Bij de herdenkingen in Groesf i beek en Nijmegen duiken vee minder vaak bedriegers op, ze j W. Lenders, directeur van het f Nationaal Bevrijdingsmuseuic 1944-1945 in Groesbeek. „On veteranen komen bijna allem uit de Verenigde Staten. Die j; moeten een lange reis maken dan val je eerder op. Incident e hebben we er wel eens een 01 dekt. Maar daar hebben we n 1 aan gedaan. Als je op zo'n ma nier op moet vallen, is dat alt I gisch genoeg." anp-gpd „We moeten zoveel mogelijk herinneringen en spullen uit de periode 1944-1945 verzamelen nu het nog kan. Mensen die die tijd nog hebben meegemaakt, zijn nu echt oud. Over niet al te lange tijd is dat belangrijke cul tuur-historisch erfgoed voorgoed verdwenen, als we nu niets doen." Dat is volgens W. Lenders, directeur van het Nationaal Bevrijdingsmuseum in Groesbeek, de directe aanleiding geweest voor een omvangrijk grensoverschrijdend pro ject, dat deze week begint. Samen met een groot aantal Duitse en Nederlandse partners wil het Bevrijdingsmuse um het komende jaar verhalen uit de oorlog verzamelen, objecten uit die tijd opsporen en rubriceren, een reisgids van monumenten, begraafplaatsen en musea samenstel len en fiets- en wandelroutes voor scholieren gaan uitzet ten. Het project 60 Jaar Vrijheid heeft Europese subsidie gekregen en gaat ongeveer 425.000 euro kosten. Door de verloren Slag om Arnhem stokte de geallieerde bevrijdingsoperatie Market Garden. De zuidelijke Neder lands-Duitse grensstreek veranderde van oktober 1944 tot maart 1945 in een frontgebied. Die periode is bekend geworden als de Krieg am Niederrhein. „Er is zwaar ge vochten. Zowel in Nederland als in Duitsland zijn dorpen en steden met de grond gelijk gemaakt. Maar het frontge- Na acht nagenoeg natuurijsloze win ters raakt de SCHAATSSPORT bij de jeugd UIT BEELD. Dat constateren onder andere schaatsbond KNSB en het Friese ijsstadion Thialf in Hee renveen. Samen met vier andere or ganisaties wordt daarom het project Schoolschaatsen! begonnen. Het project heeft als doel schaatsen als schoolsport op de kaart te zetten en daarmee de jeugd weer op de ijzers te krijgen. Foto: ANP vecht had ook ingrijpende emotionele gevolge landsgrens liep vaak dwars door straten. Mens!1 renlang goede buren waren, werden ineens ge r in vriend en vijand", aldus de Duitse historicu die aan het project meewerkt. Volgens hem is( f1 am Niederrhein in Duitsland lang onbespreetó weest. „Pas de laatste tien jaar, nu de Nederlai Duitsers ontvangen bij de herdenkingen, gaan praten. Zij waren ook maar gewone burgers di1 slachtoffer zijn geworden. Aan de Duitse kanti grens is nog heel veel niet verteld", zo meent 1 De projectleiders veiwachten ook veel van het seren van objecten. „Hier in Groesbeek staan IC beeld bij verschillende boerderijen bomhulzen erf. Nu weten veel mensen nog wat dat voor di maar over tien, twintig jaar is die kennis verdw j zegt Lenders. Van de verhalen, de objecten en i menten verschijnen drie verschillende boeken 'r ook zoveel mogelijk vastgelegd in beeld en geit de geschiedenis voor nieuwe generaties gaat le sen die iets willen vertellen, of die nog spullen van de Krieg am Niederrhein hebben, kunnen den bij het Bevrijdingsmuseum of bij het Preu um in Wesel (Did.), anp „Zeker nu er niet zoveel oud-strijders meer zijn, kennen de meeste mannen elkaar." Foto's: GPD veel moeite te hebben met de terugkeer naar de plaats, waar hij bijna zestig kameraden had verloren. Ze maakten allen, naar zijn zeggen, deel uit van SAS (Special Air Service), een soort commando-eenheid van de Britse luchtmacht. Volgens Maassen kon dat on mogelijk het geval zijn. Slechts een klein aantal Belgen heeft deel uitgemaakt van deze Britse eenheid. Bij navraag geeft de man schoorvoe tend toe geen enkele bij drage te hebben geleverd aan de Slag om Arnhem. Hij was medio septem ber 1944 niet eens in de buurt. Ook een groep Noorse vetera nen schroomde er, enkele jaren geleden, niet voor om een nieu we mythe in de wereld te hel pen. Bij een bezoek aan de Air- bome-begraafplaats in Ooster beek legden ze bloemen bij het monument voor de gevallen sol daten. „Als eerbetoon aan hun kameraden." Van een Noorse inbreng in de Slag om Arnhem is nimmer sprake geweest. Maar de Noren blijven in publicaties opduiken in het rijtje van gealli eerde strijdkrachten. Vrijwilligster Pauline Otten van het Arnhems Oorlogsmuseum (niet te verwarren met Airborne Museum in Oosterbeek) in Schaarsbergen beweert dat Amerikaanse indianen bij de Slag zijn ingezet als onderdeel van de Eerste Britse Airborne Divisie. „Indianen werden inge zet als code-talkers. Hun indi aans was niet te decoderen door de Duitsers", meent Otten. Op Moscowa, de Arnhemse be graafplaats, zouden volgens haar zelfs vijf Mohawk-indianen liggen. Waar? Dat kan ze niet zeggen. Op de begraafplaats is het dé grap van de dag. „We zijn ze nog nooit tegengekomen." Op Moscowa liggen geallieerde soldaten, maar het merendeel is gesneuveld voor of na de 'slag van de tegenslag'. Ze duiken deze dagen ongetwij feld weer op: mannen op leeftijd die zich compleet met onder scheidingen laten toejuichen als veteraan van de Tweede Wereld oorlog. Maar het zijn bedriegers, die hun eretekenen ergens heb ben gekocht. De echte oud-strij ders ergeren zich groen en geel aan deze nep-veteranen. „Het zijn zielige mensen", zegt J. Rouwen van de Stichting Air borne Herdenkingen in Ooster beek. „Ze willen eer en aan dacht. Ze kopen op militaire beurzen een rijtje lintjes en naaien die op de verplichte blauwe blazer. Ze diepen ergens de juiste kleur baret op en men gen zich vervolgens tussen de echte veteranen. En dan staan ze met de borst vooruit hevig aangedaan vooraan bij een her denking. Sommigen halen zelfs de televisie met hun verzonnen herinneringen." Vorig jaar nog ontdekte de Stichting Airborne Herdenkin gen volgens Rouwen een bedrie ger, die zelfs kans had gezien zich bij een gastgezin te neste len. Twee andere mannen vielen op bij een herdenking, omdat ze veel te jong waren om veteraan van de Tweede Wereldoorlog te kunnen zijn. „Mannen van rond de 65 jaar, dat is dus onmogelijk nu de Slag om Arnhem zestig jaar geleden is." Vaak zijn het de echte veteranen die de organisaties attent maken op oplichters. In hun clubbla den circuleren namen van ont-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2