SERVICE SPEURDERS @0 Rijstdessert met ananas Dé oplossing voor uw zoektocht! CD VAN DE DAG Genre: klassiek/barok Heinrich Ignaz Franz Biber Soldiers, Gypsies, Farmers and a Night Watchman Combattimento Consort A'dam Channel Classics SACC 72132 Met zijn Combattimento Consort Amsterdam heeft Jan Willem Vriend zich de laatste jaren stevig ingezet om een beter begrip en grotere liefde los te weken voor de componist en meesterviolist Bi ber (1644-1704). Recent nog met veel succes op het Festival Oude Muziek. Biber verlegde als een ware virtuoos de grenzen van het vioolspel. Technieken als scordura (het verstemmen van de sna ren) en het laten ketsen van de snaar tegen de vioolhals werden la ter ten onrechte aan Paganini of Bartok toegeschreven. Het Com battimento presenteert een dwarsselectie van Bibers meest avon tuurlijke composities en toont aan dat iemand met een neiging tot avantgardisme of geluidtechnische experimenten als entertainer successen kon oogsten met hofmuziek - Heinrich Ignaz Franz had wat met de Salzburgse aartsbisschop Maximilian Gandolph von Khuenburg. Het duidelijkst zie je dat trekje in Sonata Jucunda, waarin een cymbaal een Slavische zigeunersfeer oproept en toch onmiskenbaar in Habsburgs Europa thuishoort. Feestelijke plaat. BOEK VAN DE DAG Genre: reisverslag Het trieste der tropenClaude Lévi-Straussllitg. Atlas Prijs: €24,90 'Ik heb een hekel aan reizen en aan ontdekkingsreizigers'. Zo be gint Claude Lévi-Strauss het beroemde verslag van zijn reizen als antropoloog in de jaren dertig. Hij wilde net zoals de ontdekkings reizigers uit de tijd van Columbus het onbekende ontdekken: stre ken en volkeren die totaal anders waren dan wij. Hij moest vast stellen dat die volkeren er toen al niet meer waren. Zelfs de meest geïsoleerd levende stammen in de oerwouden van Brazilië waren ooit al eens beschreven. Hij merkte dat de westerse beschaving overal zijn sporen achter laat. Bovendien moest hij constateren dat 'anders zijn' eigenlijk niet is te beschrijven. Het enige wat je kunt doen is de verschillen opmerken met je eigen cultuur en dat zegt misschien wel meer over je zelf dan de ander. Lévi-Strauss wist dat de stammen die hij bezocht met uitsterven werden bedreigd en dat hun oorspronkelijke levensstijl hoe dan ook zou verdwijnen. Het trieste der tropen, eerder verschenen in 1955, heeft niets van zijn kracht verloren. KOKKERELLEN Nagerecht voor 4-6 personen Eenvoudig nagerecht dat ook een pudding genoemd mag wor den. Ook lekker bij de thee. Bij de ingrediënten is gebroken rijst aangegeven. Voor een rijstebrij lenen enkele papkokende rijst soorten oftewel dessertrijst zich uiteraard ook bijzonder goed. Ingrediënten 1 liter melk; 1 mes puntje zout; 1 ge spleten vanillestokje; 150 g. gebroken rijst; 8 blaadjes gelatine (16 gram); 100 g. suiker; 2 dl stijf geklopte slagroom; 2 stijf geklopte eiwitten; 8 ananasringen uit een blikje; 3 el. donkerbruine basterdsuiker. Bereiding Breng in een pan met dikke bodem de melk aan de kook. Laat het zout erin oplossen en voeg het vanillestokje toe. Strooi de rijst al roerend erdoor. Blijf roeren tot de melk op nieuw aan de kook is gekomen. Temper de warmtebron en leg het deksel op de pan. Laat de rijst, onder regelmatig doorroe ren, in 50 - 60 minuten tot een zachte brij koken. Verwijder daarna het vanillestokje. Snijd 4 ananasringen in kleine stukjes. Laat intussen de gelati neblaadjes tenminste 5 minu ten in ruim koud water weken. Knijp ze goed uit en roer ze door de rijstebrij. Blijf zolang roeren tot de gelatine volledig in de rijstebrij is opgenomen. Roer de suiker erdoor en voeg de ananas toe. Doe alles over in een grote (koude) kom. Laat de rijstebrij ca 10 min. afkoelen. Spatel v er daarna eerst de slagroom en vervol gens de eiwitten zo luchtig mogelijk door. Stort de massa in een met koud water omge spoelde quichevorm. Strijk het oppervlak met de bolle kant van een lepel zo glad moge lijk af. Bestrooi gelijk matig mogelijk met de bruine suiker. Dek de vorm af met plasticfolie en laat het dessert in on geveer twee uur de koel kast opstijven. Presentatie Snijd de overgebleven ananas ringen in stukken. Leg ze in een aantrekkelijk patroon op het gerecht. Dien het gerecht in de vorm op en snijd het aan tafel in het gewenste aantal punten. U kunt er eventueel een koude vanille- of rumsaus bij opdie nen. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: in beide richtin gen wordt gecontroleerd op de A20 tussen Rotterdam en knoop punt Gouwe en de Al tussen knooppunt De Meer en knooppunt Eemnes. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A73 ter hoogte van Horst en op de A58 ter hoogte van Breda. Morgen: op de A348 ter hoogte van Rheden en op de Al 7 ter hoogte van Zevenbergen. Zaterdag: op de A28 ter hoogte van Beilen/Assen en op de A30 ter hoogte van Ede. Zondag: op de A29 ter hoogte van Barendrecht en op de A27 ter hoogte van Werkendam. Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: Trap; 5. biljartstok; 6. afstammeling; 8. zuigbuisje; 13. berg op Mindanao; 15. dwarsmast; 16. Palestijnse Bevrijdings-organisatie; 18. voegwoord; 19. bijwoord; 20. voorzetsel; 21. reeds; 23. Japanse gordel; 25. toilel 26. paardje; 28. bitter vocht; 29. positieve elektrode; 3 dier; 33. Duits lidwoord; 34. kapen. 1 Verticaal: I. September (afk.); 2. scheepstouw; 3. afgemat; 4. sh< broodje; 7. getroffen; 9. bierkan; 10. oogglas dat in de wordt vastgeknepen; 12. achter; 14. bijvoorbeeld (Fr. i 16. voor; 17. vrouwelijk dier; 22. Frans lidwoord; 24. II betreffend; 25. wettelijke aansprakelijkheid; 27. aange 28. aardigheid; 30. netto; 31. rivier in Schotland. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Ekster; 7. anode; 8. ellen; 9. barst; i«i; II. Canada; 12. pieren. Verticaal: 2. Kreet; 3. tralie; 4. renner; 5. Raab; 6. coi 10. baan; 11. cap.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22