Ibert Heijn irlaagt de ijzen fors 'Tijdens een stortbui pak ik de auto' land-top krijgt fiat |r snoepreisje Parijs Alleen de hoed van Beatrix is nog een verrassing Noordwijk in oorlogssfeer i&fusrm Goedemorgen Wat een krant. iffensief oorlog supers donderdag l6 SEPTEMBER 2004 Dagblad Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Matthijs Keemink de grote verrassing van Voorschoten '97 Boris krijgt de sou! niet alive in Alphen aan den Rijn >-*H, Wisselend bewolkt 117/18' noordwijk - Onder andere een Apache-helikopter, een Patriot, pantserwagens, een ziekenauto en een mobiel hospitaal wekken de indruk alsof er oorlog is in en rond hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Temeer omdat het ho telcomplex tijdelijk militair grondgebied is en vandaag ook nog eens een luchtverdedigings- en commandofre gat voor de kust van Noordwijk komt te liggen. Al het materieel, dat wordt ingezet tijdens humanitaire acties, behoort bij de 'Static Show' van de Nederlandse krijgs macht ter gelegenheid van de informele bijeenkomst van de Europese ministers van defensie in Huis ter Duin. Zij praten vandaag en morgen over het Europees defen sie- en veiligheidsbeleid. Voor hun eigen veiligheid wor den honderden agenten en marechaussees ingezet en is het hotel sinds gistermiddag hermetisch afgesloten. Eer der zijn hoge hekken geplaatst, is aan de zeekant een prikkeldraadversperring aangebracht en is de Rudolf Tappenbeckweg voor het hotel afgesloten. Gistermiddag kwam minister Kamp van defensie nog even op bezoek voor een laatste inspectie. Pagina R5: 'We laten ons niet leiden door angst' Foto: Henk Bouwman Succes 3VO verkeersveiligheidactie afhankelijk van het weer door Floor Ligtvoet leiden/regio - Loodgrijze luch- ten hangen dreigend boven de Leidse Anne Frankbassisschool uit de Stevenshof. Wat begint als een enkele druppel wordt in rap tempo meer. Al snel valt de regen met baldeen uit de hemel. Het is woensdag rond het mid daguur. Moeders verzamelen zich bij het schoolplein. Schui lend in de auto, onder een pa raplu of het afdakje van een les lokaal. Ze wachten tot de schoolbel klinkt en hun kroost naar buiten rent. Hoewel de meesten op een steenworp afstand wonen van het schoolgebouw, hebben de vrouwen massaal de auto ge pakt. Hun wagens staan dubbel geparkeerd op de Diaconessen- straat. „Tja, wat wil je anders met dit weer?", is de algemene verklaring voor het autoge bruik. „Als het morgen net zo slecht is, pakken we gewoon weer de auto." Dat ze daarmee geen gehoor geven aan de lan delijke actie van verkeersveilig heidsorganisatie 3VO om deze donderdag de auto links te la ten liggen, boeit niet. Droog (advertentie) FordFocus FUTURA BV '.a. €££6451- €18.295,- Nu met 5.250,. voordeel bi) de Ford dealer. 1 i' ll tJF*r ABS en airbags Airco met aut. temp. regeling Blaupunkt navigatie systeem met 6 CD-wisseiaar 15* 8x2-spaaks lichtmetalen velgen Lederen bekleding (geperforeerd) en nog ongelooflijk veel meer. Qa naar www.ford.nl blijven, dat is van groter belang. Leerkrachten van de Anne Frankschool delen vandaag 3VO-ballonnen uit. Ook hangen er posters op de deuren die op roepen vooral lopend of op de fiets naar school te komen. „Een goed initiatief', zegt Nezi- hat Guner terwijl ze een laatste hijs van haar sigaret neemt. „Bij goed weer laat ik mijn twee kin deren ook altijd naar school lo pen. We wonen op vijf minuten lopen. Dat kan dus best." Op deze natte woensdagmiddag is ze echter toch maar achter het stuur gekropen. Het succes van de actie 'Op voeten en fietsen naar school', zo onderstreept ze, is afhanke lijk van het weer. Ouders zijn doorgaans niet te beroerd om hun kroost op de fiets of lopend naar school te laten gaan. Mits het droog blijft. „Een paar spet ters is ook niet erg", bevestigt Yvonne Hijman. „Maar tijdens een stortbui kies ik toch voor de auto." Haar zevenjarige zoon Colin zal ze vanochtend in ie der geval niet hoeven te over tuigen om de fiets te pakken. „Hij heeft net een nieuwe. Fiet sen vindt hij prachtig." Renske Vollmuller laat zich de toegang tot haar auto of brom mer ook niet door 3V0 ontzeg gen. ,^\ctie of geen actie." Toch steunt ze het initiatief wel. „Het geeft reden tot nadenken, maar het is ook een beetje be tuttelend. Daarbij heb ik niet eens een fiets." Het lopend of per fiets halen en wegbrengen van schoolgaande kinderen moet ook passen in de overvol le agenda van het gezin, zo blijkt. Van ouders die direct door moeten naar hun werk, kun je ook niet verwachten dat ze de auto links laten liggen, vinden de moeders. Wel valt er aan de verkeersvei ligheid rondom het schoolplein nog genoeg te verbeteren. Zo zouden automobilisten beter moeten uitkijken. Aan dubbel parkeren of zomaar de portier opengooien, ergert Rosita van Es zich. „Je kunt als automobilist de wagen ook iets verderop neerzetten waar nog wel plek is." Tijdens de 3V0-actie is moeder Karin Riethoven zeker van plan met de fiets te gaan. „Maar ook omdat ik daarna door moet naar mijn werk", geeft ze eerlijk toe. „Dat is in de binnenstad en daar kun je toch je auto niet kwijt." (advertentie) ONTDEK HET OP DE WOONBEURS AMSTERDAM 28 sept - 3 okt www.woonbeurs.nl leiden - Het had gisteren niet veel gescheeld of het voltallige college van dijkgraaf en heem raden van het hoogheemraad schap van Rijnland was opge stapt. Onenigheid over de ver deling van de kosten van het uitbaggeren van de boezemwa teren van Rijnland bracht dijk graaf Van Tuyil van Seroosker- ken ertoe om te dreigen met een collegecrisis. Hierop staak ten de geschrokken hoofdinge landen hun verzet Verschillen de leden van de verenigde ver gadering wilden een groter deel van de kosten van het baggeren verrekenen met de verontreini gingsheffing die alle inwoners van het gebied betalen. Rijn land geeft de komende vijftien jaar zo n 250 miljoen euro uit aan het uitbaggeren van het boezemwater. Pagina R3 Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Stuur deze bon op in een on ge frankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad )e top van het hoog- Bchap van Rijnland Ende week bij wijze [idsfeestje drie dagen partners naar Parijs. Emotionele discussie de hoofdingelanden reisje op kosten van pngbetaler unaniem unanimiteit werd ver- ïoordat de tegenstan- pe stemming demon- |zaal hadden verlaten. 5te hoofdingelanden nd - vergelijkbaar met (den van een gemeen- er gisteren wel grote pe te hebben dat ze I geïnformeerd over ze moesten het ver- bn grote schrik in de- pzen. Het snoepreisje flf zorgde voor aan- under weerstand dan lat de informatie zo paskamers is gehou- pnkeling vond de reis [gezelschap van twin- len; geschatte kosten QO.OOO euro - 'onge- khillende hoofdinge landen pleitten ervoor om in ie der geval de partners zelf te la ten betalen. Heemraad Steegh bood na drukkelijk zijn excuses aan voor het feit dat de hoofdingelanden niet waren ingelicht over de reis. Maar hij bleef erbij dat het verantwoord is om Rijnland voor het hele gezelschap te la ten betalen. Na een korte schorsing besloten dijkgraaf en heemraden het vervolgens op een stemming aan te laten ko men. Enkele uitgesproken te genstanders van het reisje had den tijdens de schorsing inmid dels de zaal verlaten. En toen nog drie tegenstanders voor aanvang van de stemming de monstatief wegliepen, schoot dijkgraaf Van Tuyll van Seroos- kerken even uit zijn slof. „Dit stel ik niet op prijs. Als mijn af scheid op deze wijze moet wor den omrand, dan ben ik u dankbaar", brieste hij de weg lopers toe. De overgebleven hoofdingelanden stemden ver volgens allemaal voor de reis en wensten Van Tuyll en de zijnen ondanks alles een prettig ver blijf toe in de Franse hoofdstad. COMMENTAAR BLUNDERS WONINGISOLATIE ietaris Schultz (ver- de luchtvaartbranche «n akkoord gesloten t de hand gelopen kos- Ja woningisolatie rond Onder het motto 'de betaalt' zou de sector n voor geluidwerende «en betalen, maar fckt nu alsnog de por- f Zij is be- liljoen euro tskas bij te ee dat terie fou- [emaakt bij de isolatie luizend woningen. De [Hekenkamer conclu- teren dat Verkeer en het project onder- nvoldoende toezicht e kosten opjoeg door leidswijzigingen. Met en euro viel de reke- lubbel zo hoog uit als e 180 miljoen. 't haar lesje geleerd Dsten nu strikt onder ouden. Een aantal i kreeg om die re- i de mededeling dat der inzien geen recht ex» een isolatiebeurt, wel was beloofd. Het lijkt erop dat daarmee vooral een groep burgers de dupe wordt van rigoureuze maatrege len, terwijl het dikke isolatie dossier nog steeds vragen op roept De rol van de bouwbedrijven bij de kostenstijgingen is namelijk nog steeds onopgehelderd. De bouwers wisten opvallend hoge tarieven te bedingen voor de werkzaam heden, waardoor al enige tijd vermoe dens de ronde doen van kartelvorming of fraude. Maar de Re kenkamer zegt daarover geen oordeel te kunnen vellen. Dat moeten de Nederlandse Mede dingingsautoriteit en justitie doen. Mocht straks blijken dat de bou wers zich inderdaad schuldig hebben gemaakt aan ongeoor loofde prijsafspraken of strafba re feiten, dan moet Schultz de rekening zo veel mogelijk bij hen neerleggen. Dat is een stuk rechtvaardiger dan alleen belas tingbetalers en omwonenden te laten opdraaien voor dit uit de hand gelopen isolatieproject Richard Mooyman den haag - De miljoenennota ligt zes dagen voor officiële publicatie op straat. Beter gezegd: op de website van RTL Nieuws, dat de complete rijksbegroting gisteren onthulde. Daarmee is het feest je van minister Zalm van financiën da nig verstierd. Op Prinsjesdag, volgende week dinsdag, zal alleen de hoed die de koningin draagt nog een verrassing zijn. Voor de meeste burgers is er volgend jaar opnieuw koopkrachtverlies. De zwakste groepen worden door enkele in grepen wat ontzien. Ook de werkloos heid loopt verder op: van 505.000 dit jaar naar 550.000 volgend jaar. Om de economie verder gezond te maken moet het bezuinigingsbeleid van het kabinet met kracht worden voortgezet, schrijft Zalm. Het financieringstekort daalt van 3 procent van het bruto binnenlands product naar 2,7 procent volgend jaar. „Schandalig." Tweede-Kamervoorzitter Frans Weisglas heeft er geen ander woord voor. „De minister van financiën moet uitzoeken wie dit gelekt heeft. Dit is slecht voor de Kamer en onheus je gens de koningin. Ik verwijt RTL Nieuws niets. Dat heeft zijn werk gedaan. Maar voor degene die dit gelekt heeft, heb ik geen enkel respect. Dit is staatsrechtelijk gezien een aanfluiting." Met het uitlekken van de Miljoenennota is 'het hele ritueel' van Prinsjesdag door broken. „Prinsjesdag is een ceremonieel geheel. In een constitutionele monar chie als de onze, heeft de koningin een belangrijke taak op die officiële opening van het parlementaire jaar. Zij kondigt de plannen van de regering aan. In het koffertje dat op Prinsjesdag wordt ge presenteerd horen verrassingen te zit ten. Anders is het geen Prinsjesdag meer." Veel goede woorden heeft SGP-fractie- voorziter Bas van der Vlies er niet voor over. „Het is staatsrechtelijk onzuiver. Het is goed gebruik dat de Tweede Ka mer de plannen op Prinsjesdag als eer ste van de regering krijgt, waarna wij er een oordeel over kunnen vellen. En het is onhoffelijk jegens Hare Majesteit om zo weinig prudent met haar rol op Prins jesdag om te gaan. Nu wordt haar Troonrede een holle frase." Waarom er wordt gelekt door ministers, kan Van der Vlies wel begrijpen. „De druk vanuit de samenleving op leden van dit kabinet is erg groot. Er is veel verontwaardiging over misstanden en burgers willen dat de politiek daar wat aan doet. Als je dan iets constructiefs bedacht hebt, wil je laten zien dat je be zig bent." WD'er Stef Blok: „Als Kamer moeten we nu in debat met het kabinet over maat regelen. We kunnen niet wachten tot na Prinsjesdag, terwijl heel het land het al over de maatregelen heeft." Pagina Binnenland i: Economie trekt aan, werkloosheid stijgt nog Annan: Oorlog Irak was 'illegaal' londen - De Amerikaanse inva sie in Irak in maart 2003 was 'il legaal'. Dit heeft VN-secretaris- generaal Kofi Annan gister avond gezegd voor de BBC-ra- dio. „Ik ben één van degenen die geloven dat er een tweede resolutie had moeten zijn." De Ghanees voegde hieraan toe: „Ik heb aangegeven dat het in onze zienswijze niet in over eenstemming was met het VN- Handvest, en gezien vanuit het handvest was het illegaal." Jagers bestormen Britse parlement i/gpd - Supermarktke- Heijn zet vanaf ko- tkend opnieuw fors de op de concurrentie. De er gaat duizend artike- i prijs verlagen. Vol- i ingelichte bronnen I t louter producten van .1 AH-huismerk. Een rder van Albert Heijn eren de actie, die met lijke reclamecampagne ezet, bevestigen noch londen - Zes betogers zijn er gisteren in geslaagd de verga derzaal van het Britse Lagerhuis binnen te stormen. Ze wisten vlakbij een minister te komen voordat de beveiliging hen overmeesterde. In het Lager huis was een debat aan de gang over het verbod op de vossen jacht. Na een onderbreking van een klein half uur werd het ver bod alsnog aangenomen, met 356 tegen 166 stemmen. Buiten het parlement demonstreerden tienduizend tegenstanders van het verbod. Duel Champions League gestaakt Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Oud-strijders ergeren zich aan nep-veteranen rome- Het duel in de Cham pions League tussen AS Roma en Dinamo Kiev is gisteravond door de Zweedse scheidsrech ter Frisk in de rust gestaakt. Hij liep op weg naar de kleedkamer een hoofdwond op toen hij ge raakt werd door een voorwerp vermoedelijk een aansteker, dat uit het publiek gegooid werd. Frisk had op slag van rust een speler van AS Roma uit het veld gestuurd na een grove overtre ding. Daarop begonnen aan hangers van AS Roma met aller lei voorwerpen te gooien. In Amsterdam verloor een ver dienstelijk spelend Ajax met 1-0 van Juventus. Pagina Sport Weinig kinderen bij schoonmaakactie in Noorderpark cem belandde in 2002 aan de rand van de afgrond. Het be drijf zit nog midden in allerlei reorganisaties, waardoor het veel pijn en moeite kost om Al- bert Heijn in de slag te volgen. „Toch zullen ze moeten volgen, anders hebben ze echt een heel groot probleem", zegt Rutte. „De hele branche moet volgen. De huidige consument is nu eenmaal heel kritisch op prijs. Daarom gaat Albert Heijn nu doordrukken." Albert Heijn verloor in 2002 en 2003 steeds meer klanten aan goedkopere supermarkten als Aldi en Lidl, C1000 en regionale ketens. Om die trend te keren kwam de marktleider in okto ber 2003 met een ongekend prijzenbombardement. Dui zend artikelen gingen in prijs omlaag, met zeven tot dertig procent. De strijd tussen de ketens heeft de branche in een jaar tijd naar schatting al 500 miljoen euro aan omzet gekost. Bijna crisis over baggeren jeuwe stap van Albert I de prijzenoorlog, die oktober begon, een e fase in te gaan. „Er ïstige dingen gebeu- I supermarktdeskun- d Rutte, die de nieu- :ortgeleden voorspel- rt Heijn voelt aan dat grote concurrent de Boer, Edah en red.) op wankelen :he supermarktcon-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1