REGIO 'We laten ons niet leiden door angst' 'Homo is volgens het woordenboek geen scheldwoord' GERECHT Europese ministers van defensie twee dagen in Noordwijk HDC 970 DONDERDAG l6 SEPTEMBER 2004 NAVRAAG irbaan van Schiphol is vandaag, net als gisteren, gesloten gverkeer. De sluiting dient een tweeledig doel: enerzijds onderhoud verricht, anderzijds is de maatregel bedoeld om Ie geluidszone te blijven. Door het baangebruik bij te sturen moet worden sschien dat klagen helpt, nr zelfs dat betwijfel ik' luidsruimte 'op' is voordat lidshinderjaar' op 31 oktober ten einde is. Daarna begint weer met een schone lei. Door de maatregel worden andere landingsbanen intensiever gebruikt, wat elders meer ge ler oplevert. Het Lissese raadslid CEES ALDERS, die onlangs jshinderkwestie aanzwengelde bij het Lissese college, be- of er genoeg gedaan wordt aan de overlast. „Er is een orgaan chten gedeponeerd kunnen worden, maar dat komt op mij ijblijvend over." al iets gemerkt van de extra geluidsoverlast? heb wel gehoord dat de Polderbaan twee dagen dicht als de Zwanenburgbaan maar geluk- hoor ik nog geen extra vliegtuigen, ituurlijk ook door het slechte weer f omen. Als je buiten zit, heb je er sttfan." et in het algemeen gesteld met de ge- der van Schiphol? tiftde indruk dat het sinds een jaar n is geworden. Het komt steeds vaker tje in de tuin zit en regelmatig je ge let onderbreken omdat er weer een joverkomt vliegen. Dat constateer ik at hoor ik van andere Lissenaren. Dat reden geweest dat ik vragen heb ge- ïhet college." liet college u kunnen geruststellen? ias. Het blijkt dat we wel kunnen ij de CROS, de Commissie Regionaal uchthaven Schiphol, maar dat dat orgaan erg weinig sta- Het is niet eens een officieel adviesorgaan van de minis- s allemaal nogal vrijblijvend en dat vind ik een zorgelijke ;er nu ons uitbreiding van de luchthaven boven het hoofd de oplossing zijn, als die er is? dat we niet meer kunnen doen dat de geluidsklachten in er verband trekken. We zouden de zaak bijvoorbeeld via snwerkingsverband Duin- en Bollenstreek, het SDB, aan- ïnnen maken. Met andere woorden, blijven klagen maar groter verband. Het is een vervelend verhaal, maar i klagen het enige dat misschien kan helpen." fwel eens een klacht ingediend? rger me regelmatig verschrikkelijk aan het lawaai maar ik ooit een klacht ingediend." ard Baas foto: Hans van Weel UIT DE ARCHIEVEN 54, Donderdag 16 September AAN DEN RIJN - Het aantal gevallen van paratyphus te Kat- en Rijn bedraagt thans meer dan 100 en de plaatselijke me7 chten dat, nu het ziektebeeld zich bij vele besmetten is gaan jfi, het aantal in de komende dagen nog wel wat groter zal in deze patiënten worden er thans 26 in het Academisch Leiden verpleegd, Dit wil niet zeggen dat deze erger ziek dan zij, die thuis liggen. Liefst zou meh, ter voorkoming :tie, alle patiënten naar het ziekenhuis brengen, maar met de plaatsruimte is dat niet mogelijk. Wel zou er vandaag in meer ruimte vrijkomen. patiënten hoeft, naar het zich thans laat aanzien, voor het »d te worden. Het Rijnwater is ook besmet en met het oog is het gevaarlijk dit water thans te gebruiken voor het groenteen dergelijke. Ie Leidse jeugd heeft sinds zaterdag de beschikking over «kateboard-centrum, gelegen achter de Ton Menken Ushal. 3rd geopend met een demonstratie waaraan ondermeer lanse skateboard-kampioen 'Dr. Soul' deelnam. )f Leidsch Dagblad :e rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 1=2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer kHDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Lilad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan in het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Fcbe: B.M. Essenberg directie.hdcuz@hdc.nl jedactie: Jan Geert Majoor, jdriaan Brandenburg fall: redactie.ld@hdcnl 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 bus 54,2300 AB Leiden. ■5356 415 07i-5356 325 "fax 023-5150 567 fERKOOP fb.t: 3661 '023-5150 543 6813677 1:071-5 356 300 i kunnen contact opnemen 136 lis) 96800 N ing (acceptgiro) £3 wn aut. ine.) >/j €216,90 "seen machtiging verstrekken :h afschrijven van het ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. De vergelijking dringt zich op met een goede voetbalscheids rechter. Als alles vlekkeloos verloopt, komt burgemeester Harry Groen van Noordwijk vandaag en morgen tijdens de informele conferentie van de Europese ministers van defen sie in hotel Huis ter Duin niet in beeld. „Als dat wel zo is, is het fout." In dat geval moet hij als eerst verantwoordelijke de beslis singen nemen. „Bijvoorbeeld als iemand het hotel binnen komt en een van de deelne mers gijzelt. Op dat moment wordt de driehoek justitie/po litie/burgemeester bijeenge roepen. Door mij. Dan is het de vraag: ga je de zaak met ge weld oplossen of met onder handelingen? De beslissing hangt af van de situatie die wordt geschetst door de ope rationele commandant. Ie mand van de politie Hollands Midden. Ik heb een lijstje bij me van degenen die dienst hebben." Vooralsnog gaat Groen niet uit van zo'n somber scenario. „Ik ga alleen donderdagmor gen (vanmorgen dus, red.) even kijken hoe alles er in en rond Huis ter Duin voorstaat. Verder laat ik me niet zien. Ik heb ook niets te maken met vergaderingen over het defen siebeleid van Europa." Bewaking laat hij over aan po litie en marechaussee. De po litie surveilleert buiten, de marechaussee binnen de hek ken van het hotelcomplex, dat tijdelijk militair grondgebied is. Nadat de spelers van Ajax het hotel hadden verlaten en naar Amsterdam waren ver trokken voor de Champions Leaguewedstrijd tegen Juven- tus werd 'Huis ter Duin' gis termiddag hermetisch afge sloten. Alleen op vertoon van een pasje kan de veiligheids zone nog worden betreden. Al eerder zijn hoge hekken rónd Huis ter Duin geplaatst en werd parkeren langs de Rudolf Tap- penbeckweg onmogelijk ge maakt. Die weg is vandaag en morgen helemaal afgesloten. Over de aantallen politiemen sen, marechaussees en per soonlijke veiligheidsfunctio narissen van de ministers la ten Groen, Hollands Midden, de Koninklijke Marechaussee en Defensie zich om 'veilig heidsredenen' niet uit. Zeven jaar geleden werd daar nog wel informatie over gegeven. Toen werden tijdens de extra Eurotop in Noordwijk ruim vijfhonderd agenten ingezet voor de bewaking van de vijf tien Europese regeringsleiders en ongeveer 150 andere deel nemers onder wie de minis ters van buitenlandse zaken. Het Korps Landelijke Politie diensten leverde de speur honden die alle vertrekken in Huis ter Duin controleerden op de aanwezigheid van ex- plosieven. Ook voerde de KLPD de controle uit op het vlieg- en vaarverbod dat aan de kust van Noordwijk werd ingesteld. Dergelijke veilig heidsmaatregelen zijn nu op nieuw genomen, maar wor den niet naar buiten gebracht. Wel is meegedeeld dat er een oorlogsschip in zee komt te liggen en dat een Apacheheli kopter en tanks naar Noord wijk komen, maar die zijn vol gens Defensie alleen bedoeld voor een Static Show voor de deelnemers aan de conferen tie. Een ander groot verschil met 1997 is dat minister Van Mierlo toen pas in april be sloot om de in gelaste Eurotop in mei ter voor bereiding op het Verdrag van Amster dam niet in Maas tricht, Noordwijk te houden. Aan vankelijk had Huis ter Duin niet eens voldoende bedden beschikbaar. Bij toeval werd de organisatie echter gered. Op het laatste moment kwam er een afzegging van een grote groep gasten. Dat probleem speelt in elk ge val nu niet. Eind 2002 nam Huis ter Duin reeds contact op met de ministeries om zo veel mogelijk conferenties naar Noordwijk te halen tij dens het Nederlandse voorzit terschap van de Europese Unie in de tweede helft van 2004. Commercieel directeur Stephan Stokkermans: „Twee jaar geleden hebben we al het besluit genomen om vooral in september en oktober geen gasten aan te nemen. We wil den de 254 kamers beschik baar houden voor de topont moetingen. Je kunt immers niet zeggen tegen de ministe ries: u bent welkom, maar we hebben niet voldoende ka mers. Op een gegeven mo ment waren we in de race voor zes EU-raden. Uiteinde lijk hebben we er drie gekre gen." Stokkermans doelt op de Ge zondheidsraad op 9 en 10 september en de Defensietop op 16 en 17 september in Huis ter Duin en de Land bouwraad van 5 tot en met 7 september in de Keukenhof in Lisse. Ook de gasten aan de Landbouwraad hebben in Huis ter Duin overnacht. Die keus is volgens Klaas Meijer van de afdeling voorlichting van het ministerie van defen sie niet verwonderlijk: „Noordwijk ligt vlak bij Den Haag in een mooie omgeving aan de kust. Het hotel voldoet aan de kwaliteitseisen. Daar hebben wij met veel confe rentiezalen de mogelijkheid om alles te regelen zoals wij dat willen. Bijvoor beeld het ombouwen van de parkeergarage tot perscen trum. Daar komt bij dat we goede ervaringen hebben met Huis ter Duin. In 1995 is daar ook al een NAVO-top gehou den met alle ministers van de fensie." Eind vorig jaar kreeg Huis ter Duin te horen dat het was uit verkoren. Stokkermans: „In maait hebben we tegen de ministeries gezegd: we heb ben al die tijd de kamers vrij gehouden, zeg maar wat jullie nodig hebben. Voor de Land bouwraad en de Gezond heidsraad bleken tweehon derd kamers voldoende. De fensie wilde alle kamers. Vanaf dat moment kon den we tegen onze vas te gasten zeggen of ze wel of niet kon den blijven. Omdat we iedereen tijdig hebben ge waarschuwd en van nieuwe reserveringen geen sprake was, ging het nog om een klein aantal mensen dat we elders hebben moeten onder brengen. In het Palace Hotel bijvoorbeeld, het Alexander Hotel, Villa de Duinen en de Hotels van Oranje waar con gressen worden gehouden die nu niet bij ons kunnen plaats vinden. Ik heb liever dat daar wordt vergaderd dan in het Kurhaus. Het is in ieders be lang dat de mensen in Noord- Aan de kant van het strand is prikkeldraad aangebracht om ongewenste bezoekers op afstand te houden. wijk kunnen blijven." Commercieel directeur Mar cel Smeets van de VW Hol land noemt dat een 'fantas tisch staaltje van samenwer king': „En een goede reclame. Hiermee wordt bewezen dat je in Noordwijk goed kunt vergaderen. Ook onder heel extreme omstandigheden." Net als Huis ter Duin heeft ook burgemeester Groen er varing met 'grote' evenemen ten. Zoals in 1998 toen hij tij dens de Gay Games in Am sterdam 'functionerend' loco burgemeester was. „Er was ook daar een crisiscentrum. 24 uur bemand. Op een gege ven moment werd het heel spannend, namelijk toen de organiserende stichting failliet ging en het feest niet door dreigde te gaan. Het Muziek theater wilde de deuren slui ten. Alles leek in het water te vallen. Met 30 a 40.000 men sen in de stad zou dat tot gro te verstoringen hebben geleid. Omdat ik ook wethouder van financiën was, heb ik gezegd dat de gemeente zich garant stelde. Daardoor kon het feest alsnog doorgaan. Voor mij is dat een heel nuttige ervaring geweest. Ik zie dan ook be paald niet op tegen deze De fensietop. Integendeel. Ik vind het wel leuk en ik ga er vanuit dat Noordwijk er spie en span uitkomt." Dat standpunt huldigt ook Stokkermans van Huis ter Duin: „Natuurlijk moetje er niet aan denken dat er wat mis gaat. Niet dat we ons la ten leiden door angst en ter reur. Bepaald niet. We zijn trots dat we in korte tijd zijn betrokken bij drie EU-raden. De bekroning voor twee jaar hard werken. Er zijn weinig locaties die ons dat kunnen nazeggen. Het geeft je het ge voel alsof je drie Champions Leaguefinales speelt. Het vraagt het uiterste van de 250 mensen die hier werken." Jan Preenen Een Patriot vormt een onderdeel van de 'Static Show' op het terras van hotel Huis ter Duin. Het geleide-wapensysteem is onder meer vorig jaar ingezet in Turkije ter bescherming van steden tegen Scud- raketten uit Irak. Foto's: Hielco Kuipers Hij is boos en verontwaar digd. De zesentwintigjarige Katwijker vindt het heel ei genaardig dat hij vandaag op het verdachtenbankje moet plaatsnemen. „Ik hoor hier helemaal niet te zijn", foetert hij. Justitie heeft een onschul dige man opgepakt. Maar waarom zien ze dat zelf niet direct? Zuchtend van onvree laat de man uiteindelijk toch zijn zware lichaam op een stoel in de rechtszaal zakken. De Katwijker wordt er door de officier van justitie van be schuldigd op straat een mo toragent voor homo te heb ben uitgemaakt. Volgens de man zelf berust het hele inci dent echter op een stom mis verstand. „Ik kwam die dag net terug van een voetbalwed strijd en had wat te veel ge dronken. Toen ik naar huis liep, dacht ik dat een vriend aan de overkant stond. Dus riep ik: Hé homo!" De rechter kijkt hem onbegrij pend aan. „Ja, dat is een dol letje tussen die vriend en mij", legt de verdachte uit. „Die houdt er niet zo van, snapt u?" Ter verduidelijking steekt hij even verwijfd zijn hand in de lucht. Na een kriti sche blik van de rechter wordt de hand teruggetrokken. „Kunt u trouwens uw kauw gom even uit uw mond ha len", vraagt ze hem dwin gend. „Dan versta ik u beter." De motoragent die op dat moment passeerde, dacht dat u het tegen hem persoonlijk had, vervolgt de rechter. „U keek hem aan toen u 'homo' riep." De agent heeft zelfs nog even om zich heen gekeken of u het tegen ie mand anders kon hebben, voegt ze er aan toe. „Maar er was op dat moment he lemaal niet anders op straat." De man rea geert geër gerd: „Ik had het niet te gen die agent. Daar bij schemerde het buiten, hoe kan die agent nou hebben ge zien of mijn vriend er stond of niet?" Zijn pleidooi overtuigt met in ver meld dat het een beledi ging is." De rechter glimlacht. „Het is grappig dat u dit nu naar voren brengt. De Hoge Raad heeft onlangs juist besloten dat het woord 'ho mofiel' wel beledigend kan worden opgevat." De man zucht diep. „Ja, 'homofiel' na tuurlijk wel" zegt hij betwete rig. „Maar 'homo' niet, want dat is toch wat anders." Waar zit dan precies het verschil, informeert de rechter geïnte resseerd. De Katwijker pro beert een scherp antwoord te formuleren maar kan de woorden niet vinden. Na wat gemurmel, doet hij er het zwijgen toe. „Was die agent eigenlijk ho mo?", vraagt hij een moment later. „Want anders hoef je je toch ook niet zo beledigd te voelen?" De rechter gaat er niet op in.Ais je iemand voor homo uitmaakt dan doe je dat om iemand belachelijk te maken", verduidelijkt ze af gemeten. De man is volgens haar gewoon schuldig aan de belediging van een motor agent. Daarvoor zal hij 265 euro boete moeten betalen. De Katwijker voelt zich lbor die uitspraak miskend. „U mag toch niet zomaar iemand die verdacht wordt veroorde len?", zegt hij vol ongeloof. „U heeft veel te weinig bewijs. Als een radio uit een openge broken auto wordt gestolen, pakt u toch ook niet direct de gene die net op dat moment naast de auto staat?" Voor de rechter is de zaak klaar. Ze wil er geen woorden meer aan vuil maken. Gefrus treerd moet de Katwijker daarom de zaal verlaten. Hij overweegt in hoger beroep te gaan. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17