Plan voor spreiding witte en zwarte leerlinge f LEIDEN REGIO Konijnen en kippen zijn de nieuwe ratten van de stad Eis zes jaar met t| voor verkrachtir Boeren Voorschotc en Wassenaar boos op het waterschap Zenmonnik begint met daklozenkrant Brandweerman in hart en nieren vertrekt Van Aartsen in Noordwijk noordwijk - WD-fractievoor- zitter Van Aartsen spreekt maandag 4 oktober in het Hotel Royal in Noordwijk. In zijn toe spraak en het erop volgende politiek café wordt het rege ringsbeleid voor het komende jaar besproken. Op prinsjesdag, 21 september, wordt dit beleid in de miljoennota bekendge maakt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Hotel Royal ligt aan de Voorstraat 78. door Silvan Schoonhoven donderdag l6 SEPTEMBfti SP wil centrale inschrijving voor alle Leidse basisscholen door Rody van der Pols leiden - Het probleem van de witte en zwarte basisscholen moet aangepakt worden door de instelling van een cen traal inschrijfpunt, vindt de Leidse SP- fractie. Op die manier is het mogelijk om allochtone en autochtone leerlin gen evenwichtig over de verschillende scholen in de stad te verdelen. Zonodig moet de gemeente scholen dwingen om leerlingen te accepteren. Ouders moeten bij het centrale in schrijfpunt voorlichting krijgen over de verschillende schooltypes, waarna in overleg met een coördinator een goede school voor het kind wordt ge kozen. Of er plek is op de bewuste school wordt bepaald aan de hand van twee wachtlijsten: één voor ach terstandsleerlingen en één voor leer lingen zonder achterstand. De Socia listische Partij ontvouwt haar plan in een notitie getiteld 'Op weg naar ge mengde scholen in het Leidse basis onderwijs'. Voorlichting van de ouders speelt een centrale rol in het plan van de partij. „Nu kiezen ouders toch vaak een school op basis van vooroordelen", zegt Muriël Bosman, SP-bestuurslid en opsteller van de nota. „Door ou ders goede informatie te verstrekken kunnen ze beter tot een keuze ko men." In dezelfde nota pleit de SP ook voor het gelijktrekken van de vrij willige bijdrage die scholen aan de ouders vragen. „Nu wordt die bijdra ge soms misbruikt om minder ver mogende ouders af te schrikken", zegt Bosman. Omdat het gezamenlijke inschrijf punt alleen maar werkt als alle scho len hierbij aangesloten zijn, moet de gemeente zonodig tot dwang over gaan, stelt de SP. Weigeren betekent geen toestroom van leerlingen meer. Daarnaast moeten de scholen de toe gewezen leerlingen accepteren. Dit maakt meteen een einde aan dè bij zondere scholen die hun religieuze grondslag inzetten om allochtone leerlingen buiten de deur houden, al dus de SP. Volgens de SP staat het gedwongen accepteren van leerlingen niet op ge spannen voet met artikel 23, dat de vrije keuze van onderwijs garandeert. Bosman: „In feite wordt op deze ma nier pas recht gedaan aan de keuze vrijheid van ouders. Nu kan een kind niet geweigerd worden. Bovendien: niet de vrijheid van onderwijs is in het gedrang, maar de scholierense gregatie." De fractie neemt met haar voorstel een voorschot op de discussie die wethouder Ruud Hessing (D66) over het onderwerp 'leerlingenspreiding' heeft aangekondigd. Hessing de scholen afspreken dat ze j naar een ten minste een kwan! tone leerlingen. Ook komt j consulent die de ouders advi« de schoolkeuze. Daarnaast pl voor een leerlingenstop op soi witte scholen, om zo de 'witte i een halt toe te roepen. Lei4 drie compleet witte scholen, compleet zwarte scholen et openbare scholen waarop mee 70 procent van de leerlingen lochtone afkomst is. 'Voorstel peilverhoging onaanvaardb door Marieta Kroft voorschoten/wassenaar Boeren in de Papenwegsepol- der in Voorschoten en Wasse naar zijn woedend op het wa terschap De Oude Rijnstromen. Die wil het grondwaterpeil tus sen september en april zover verhogen, dat het werk op het land vrijwel onmogelijk wordt. „Dit is volstrekt onaanvaard baar", briesten veehouder Freek van Vliet namens zeven tien grondeigenaren en -ge bruikers en WLTO-bestuurslid Thea den Hollander gister avond tijdens de verenigde ver gadering. Onder de boeren in één van de laatste stukjes groen tussen Lei den en Den Haag, is de laatste week paniek ontstaan. Ze vre zen dat hun land drassig wordt als het college zijn zin krijgt. Voorjaarswerkzaamheden met de tractor zouden vrijwel on mogelijk worden. De koeien moeten langer op stal blijven, want drassig land trappen ze eerder kapot. De twee inspre kers verwezen naar studies van de proefboerderij Zegveld en het Landbouw Economisch In stituut. Die wijzen uit dat elke centimeter peilverhoging tot een flinke inkomstenderving leidt bij de boeren. De boeren van de Papenweg- sepolder weten nog maar kort van het plan van dijkgraaf en heemraden. De termijn waar binnen bezwaren konden wor den ingediend, was toen al ver streken. Den Hollander en Van Vliet hadden dan ook geen goed woord over voor dt municatie bij De Oude men. Volgens hen hadi belanghebbenden op de moeten worden gesteld In elk geval waren ze op tijd om de verenigde dering ervan te weei een onomkeerbaar be nemen. Veel hoofdingi schaarde zich tijdens oplopende discussie a boeren. Een deel van leden van de 'commissi huishouding' had zich weken geleden al tegen I legevoorstel uitgesproke Maar het college wil wijken weten. „We zif plicht ons aan de non houden", merkte Langeveld op. Straathof vulde aan: we nu niet in, dan i delijk een goed gevoel uiteindelijk worden we gerekend." Hoofdingela ver lanceerde nog een voorstel. Hij wilde er voor uittrekken om voorgestelde winteijj ging toe te werken. Maai de stemming werd meti tegen en dertien voor, h gevoorstel van tafel Dijkgraaf Panman aan dat het voorstel volgende vergadering tober opnieuw op de staat. Den Hollander en Van' ren blij met de uitkoi vergadering, maar genu nog niet. Van Vliet: bang dat het uitstel va: Ey tie is." door Rody van der Pols leiden - Zes jaar gevangenisstraf met tbs en dwangverpleging óf tien jaar gevangenisstraf. Dat eiste het openbaar ministerie (OM) gisteren tegen een 39-jari- ge Leidenaar in een hoger be roepszaak voor het Haags ge rechtshof. De rechtbank ver oordeelde de man eerder dit jaar tot vier jaar gevangenisstraf voor de mishandeling en ver krachting van verschillende vrouwen, drugs- en wapenbe zit. In de ogen van het OM is deze straf 'onbegrijpelijk' en 'onvol doende gemotiveerd', omdat er geen rekening wordt gehouden met het verleden van de man. Daarom eist de advocaat-gene raal nu een hogere straf. In 1994 werd de Leidenaar tot zes jaar celstraf en tbs veroordeeld voor het doodschieten van zijn schoonmoeder en het verwon den van een vriendin. In een rapport opgesteld door het Pie- ter Baan Centrum uit die tijd wordt gewaarschuwd dat de kans op nieuwe geweldsdelic ten groot is. „Het is bijna eng hoe nauwkeurig die voorspel ling is uitgekomen", aldus de advocaat-generaal (officier van justitie in hoger beroep), die vindt dat de man direct behan deld moet worden. De verkrachtingen en mishan delingen waarvoor de man te rechtstaat, kunnen volgens de advocaat-generaal niet worden afgedaan als incidenten. De Leidenaar ging stelselmatig en volgens een duidelijk patroon te werk, waarbij de vrouwen stuk voor stuk afhankelijk van hem werden gemaakt. „Vrouw tjes zijn zijn bezit", zou een ge tuige volgens de advocaat-ge neraal hebben verklaard. In de ogen van het OM vormt de man >f 'een bedreiging voor d schappij'. Dat uit recente psycht r rapporten niet blijkt dal een 'ernstige persood stoornis' heeft, komt het OM door zijn vermo mensen naar zijn hand ten. De Leidenaar zou derzoekers een rad vo hebben gedraaid. „Dit intelligente man, die f neel kan spelen", aid vocaat-generaal. Deze schap zette hij ook inb; (H( palmen van de vrouwe is hij zorgzaam, lief en mend. Maar zodra het! dr meer zint, ontpopt hij oq een bruut." ,Vl De strafmaat moet nit seerd worden op rece portages maar op het oude psychologisch o( id van het Pieter Baan C w vindt het OM. Daarin i L met dwangverpleging! den. De advocaat vara verdachte verzet zit 'te krachtig tegen: „Maart net rapportages spreken dl r<H. dingen van het Pied Centrum tegen. Die it kun je niet zomaar afi onzin." fe' De verdachte zelf ontto Mi re aantijging van misb of verkrachting. „Ik heb Pal wel eens een tik uit "t Maar verder ging het 'w. Volgens de raadsman Leidenaar allerminst st 'h tig te werk. Dat toch c M vrouwen aangifte de< aa verkrachting en misb is in zijn ogen een g'E de jaloezie die in het sp 'jd nadat relaties werden ken. „Teleurgestelde ners kunnen heel 0 dingen beweren." Het gerechtshof doet o £n weken uitspraak. 13 «ar leiden - Daklozen in Leiden wil len een eigen maandblad op de markt brengen. Bedoeling is dat daklozen de krant gaan verko pen aan voorbijgangers. Het eerste exemplaar van de Leidse Vagebond wordt gedrukt in een oplage van duizend exempla ren. Een van de oprichters is Zeshin van der Plas, de boed dhistische monnik die nu al twee weken in hongerstaking is omdat de dienst Sociale Zaken zijn uitkering heeft stopgezet. Van der Plas werpt zich sinds dien op voor de rechten van de Leidse daklozen. Tijdens een demonstratie, afgelopen zaterT dag, hebben de zwervers zeven honderd handtekeningen ver zameld onder een petitie voor betere opvangmogelijkheden voor daklozen. Die petitie heeft Van der Plas gisteravond aange boden aan burgemeester Lenfe- rink. De daklozen eisen dat er voor de winter meer opvangmoge lijkheden komen in de Leidse binnenstad. Ze willen meer plaatsen in het Slaaphuis aan de Boommarkt, meer mogelijk heden voor dagopvang en 'minder betutteling', zegt Van der Plas. „Ze moeten dan nog wel iets bedenken tegen de aanzuigende werking van bete re opvang." De monnik zegt door te gaan met zijn hongerstaking totdat de kwestie rondom zijn eigen uitkering is geregeld. Sociale Zaken heeft die stopgezet om dat Van der Plas inkomsten zou hebben uit zijn zentempel aan de Hogewoerd. Ook heeft hij niet voldaan aan zijn 'plicht tot arbeidsinschakeling'. De mon nik vreest nu dat het zencen trum moet sluiten. leiden - Een brandweerman in hart en nieren. Zo wordt Hans Hoogervorst door zijn collega's omschreven. Want Hoogervorst (55) was niet alleen commandant van de ka zerne aan de Roosevelstraat, hij was ook nog lid van de vrijwillige brandweer in zijn woonplaats Oegstgeest. Gis termiddag nam hij na 34 jaar actieve dienst afscheid van de Leidse brandweer waar hij ooit als brandwacht bin nenkwam. De adjunct-hoofdbrandmeester werd door een brandweerauto thuis opgehaald waarna het in de Rooseveltstraat tijd was voor toespraken en een drankje en een hapje. Foto: Henk Bouwman De meeuwen met hun gekrijs hebben Leiden en zijn inwo ners de afgelopen maanden weer flink beziggehouden. Ook rond de Rijnsburgerweg onder vonden bewoners de nodige nachtelijke overlast van de vlie gers. Maar volgens Mary-Ann Jongenelen, woonachtig aan de Rijnsburgerweg, zijn er in die buurt nog twee andere plagen: kippen en konijnen. „Ik zie u al lachen, want niets is natuurlijk mooier dan de stad weer een beetje terugbrengen naar de natuur", zo schrijft zij in een brief aan burgemeester en wet houders. „Maar naar mijn idee loopt het hier momenteel een beetje uit de hand." Volgens Jongenelen lopen overal in de wijk kippen met hun jongen. „En er liggen doodgereden kippen langs de stoepen, kadavers in de bosjes, hopen kippenstront onder de bomen waarin ze ook op stok gaan. Het gaat hier niet om vijftig maar inmiddels om hon derden kippen en zonder strenge winter gaat het heel hard met de vermenigvuldi ging. Wandelden ze vorig jaar nog voornamelijk op de Hout laan en bij het Diaconessen- huis, deze zomer is hun leefge bied uitgebreid van de War- monderweg tot de Boerhaa- velaan." Maar niet alleen de kippen vor men een probleem, ook de ko nijnen, volgens Jongenelen. „Tegenwoordig zet men zijn huisdier voor de vakantie in de Leidse Hout, waar genoeg te knabbelen is. Het is een won derlijk gezicht om op het gras veld voor het voormalige Agnes College aan de Eijmerspoel- straat 's ochtends vroeg enige tientallen konijnen te zien; zwarte, roodbruine en witte huiskonijnen met hun kroost. Zoals u misschien bekend is, gaat de voortplanting bij konij nen erg hard. Ik ben benieuwd wanneer de eerste straatver zakkingen worden geconsta teerd of de plantsoenendienst kaalgevreten aanplant moet rooien." Jongenelen realiseert zich dat het vangen van de dieren geen sinecure is. „Ze blijven niet zit ten als je eropaf loopt. Toch denk ik dat de gemeente nu maatregelen moet nemen met ofwel het vangen ofwel het af maken van de dieren voordat er in de wijk daadwerkelijk sprake is van een plaag. Dan worden de kippen en konijnen de nieuwe ratten van de stad." Voor volgend jaar heeft zij ook alvast een tip voor het college om iets aan de meeuwenover- last te doen. „Met draden spannen tegen de meeuwen De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de 8reestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 f De kippen zijn in de Kagerstraat op zoek naar een lekker hapje. Foto: Hielco Kuipers komen we niet ver zolang buurtbewoners meeuwen bij voeren totdat ze zich weer te goed kunnen doen aan het weggegooide brood van de leerlingen van het Bonaven- tura, Da Vinei, Visser 't Hooft en het ROC. Bovendien zijn de platte daken van deze scholen ook perfecte broedplaatsen. Maak strenge afspraken met de scholen over het reeds tijdens de pauzes opruimen van weg gegooid brood en plaats extra vuilnisbakken waar de meeu wen niet in kunnen. Tot slot heeft Jongenelen nog twee opmerkelijke suggesties. „Maak het voeren van meeu wen of kippen strafbaar. Lukt dat niet maak dan de burgers via de krant opmerkzaam op het feit dat er door het voeren een ware plaag kan ontstaan. En geef de brandweer weer op dracht om in gesignaleerde meeuwennesten eieren te ver vangen door stenen eieren. Een soort abortus provocatus voor de 21ste eeuw. In Neder land volledig geaccepteerd voor mensen dus waarom niet voor meeuwen?" Batman-gevoel Leidenaar Caro van Lierop be vond zich dinsdagmiddag op de Hooglandse Kerkgracht, toen hij plotseling gegil hoorde. „Er was een oudere dame die met een kruk liep, beroofd van haar handtasje." Van Lierop bedacht zich geen moment en zette de achtervolging in. „De dader rende weg en graaide tij dens zijn vlucht uit de gestolen tas een plastic zakje. Blijkbaar zat daar geld in en had hij zijn slachtoffer vooraf geobserveerd. De gestolen tas gooide hij ver volgens in de goot." Van Lierop kreeg tijdens zijn achtervolging hulp van een aantal potige stratenmakers die in de buurt aan het werk waren. Zij hoorden het gegil van het slachtoffer en blokkeerden de vluchtroute van de dader. En hoewel de tasjesdief nog van al les probeerde om te ontkomen, werd hij even later door Van Lierop en de straatmakers op de grond geduwd. „Hij leek een angstig mannetje toen we hem overmeesterden en hem zijn buit afpakten", al dus Van lierop. „Toen hij be loofde niet weg te rennen en wij hem loslieten, ging hij er op nieuw vandoor. Als een aal zag hij kans zich tussen mij en de stratenmakers te wurmen." Opnieuw werd de achtervolging ingezet en Van Lierop en de stratenmakers bleken sneller dan de dief. Daarbij kregen zij hulp van een omstander die de weg blokkeerde met een fiets, waardoor de tasjesrover op nieuw wordt gepakt. De politie voerde de straatrover, een 23- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, kort daarop af. Van Lierop en zijn vriendin gin gen met een tevreden gevoel naar huis. „We passeerden de stratenmakers die weer aan het werk waren. De mannen keken op en we gaven elkaar een blik van respect. Meteen beetje een ben ik naar huis gegaan. In de wetenschap dat de stad ietsje veiliger is omdat er een crimi neel achter de tralies zit. Je ha ren rijzen te berge bij de bero ving van een 74-jarige dame." Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14