LEIDE Leidse Cliëntenraad: 'Reïntegratiebedrijven falen' tselschade? REGIO Wat komt er eigenlijk uit die schoorsteen? Van Hogendorpstraat blikt terug Weinig kinderen bij schoonmaakactie R1 èien met tep heten rELLINGi Expositie en reünie in Huis van Noord Groot voorvechter van integratie Actie SP-jongeren tegen 'no claim' in zorg H PALS GROEP •teloos juridisch advies Goedemorgen Wat een krant. donderdag l6 SEPTEMBER 2004 lobilist vrouw n 74-jarige vrouw uit isterochtend ernstig raakt toen zij in de straat werd geschept uto. Met hoofd- en is zij naar het Rijn- ihuis in Leiderdorp )e bestuurder van de 17-jarige man uit i kwam met zijn auto r. Driessenstraat en eigen zeggen afgeleid ld die bij een bus- Toen hij weer voor ighij de vrouw in was een aanrij- ieer te voorkomen. fedvertentie) door Robbert Minkhorst leiden - Reïntegratiebedrijven die Leidse werklozen aan een baan moeten helpen, presteren slecht, bieden hun klanten wei nig adequate hulp en verspillen zo geld. Dat zegt de Cliënten raad SoZA Leiden, die de belan gen behartigt van uitkeringsge rechtigden. „De geluiden die ons bereiken, zijn heel slecht", zegt de voor zitter van de raad, E. Meijer. De begeleiding zou in veel gevallen ernstig te wensen over laten. „Maatwerk blijkt een holle be lofte." De cliëntenraad conclu deert dat op basis van verza melde ervaringen van werkzoe kenden. Als voorbeeld van een slechte begeleiding noemt de cliënten raad onder meer het bureau Randstad Rentree. Vervelende ervaringen heeft de raad ook met Hudson. Reïntegratiebe drijven hebben het zoeken van een baan van sociale diensten en arbeidsbureaus overgeno men. De gemeente Leiden be steedt jaarlijks zeventig procent (voor 2004 is dat zeven miljoen euro) van haar budget voor uit keringen aan 're'ïntegratietra- jecten'. Randstad Rentree bracht alleen al 1.300 euro in rekening voor jobhunting voor één persoon. De werkelijke zoektocht naar werk bestond uit het knippen van twee advertenties uit een zondagsblad, het aanbieden van een ongeschikte baan bij Schiphol en het doorgeven van een niet-bestaande vacature. Voor een sollicitatie-instructie (volgens betrokkene niet meer dan 'schaven aan mijn cvre kende het bedrijf 451 euro. De kosten voor begeleiding bij sol licitaties - wat in het geheel niet is gebeurd, aldus de klant - bedroegen 790 euro. De coa ching van een nieuwe start kostte 1353 euro. „Er was geen nieuwe start. Ik ben zeer, zeer teleurgesteld", besluit hij zijn verhaal. Een werkzoekende die begelei ding kreeg van het bedrjjf Hud son betrapte zijn begeleider op valsheid in geschrifte. Hij had een ontbrekend verslag van een sollicitatiegesprek zelf opge steld, maar verdraaid weerge geven. De medewerker is op het matje geroepen. Cijfers van de resultaten van reïntegratiebedrijven in 2003 zijn bij de gemeente onbekend, maar in het jaar daarvoor was het succes 'gering', blijkt uit een gemeentelijke rapportage. Randstad Rentree scoorde in 2002 het best. Het bedrijf hielp een op de vijf mensen aan werk. Tegelijkertijd had Rand stad ook de meeste uitvallers: bijna een op de drie haakte af. „Onze ervaringen zijn wisse lend", reageert gemeente-amb tenaar M. Kooijmans op de ge gevens van de cliëntenraad. „Ik moet wel zeggen: In de loop van de tijd hebben we geleerd. Er is nog een slag te maken." Op onderdelen zijn volgens haar 'nadere afspraken' ge maakt met de bedrijven. Met één bedrijf is het contract op gezegd. Dat was overigens niet Randstad Rentree. Een nieuwe beoordeling van de resultaten van reïntegratiebedrijven staat (nog) niet op stapel. Kooij mans: „Op zich kan het goed zijn om het weer te doen." De gemeente heeft de mogelijk heid reïntegratiebedrijven tot de orde te roepen. Kooijmans kent ook het bewuste geval van Randstad Rentree. „Zoiets gaan we dus niet laten zitten. Alge meen kunnen we zeggen: daar betalen we niet voor, of u doet dat werk maar over." De amb tenaar kan overigens niet aan geven of dat in het bovenge noemde geval ook is gebeurd. „Helaas kunnen we niet op de individuele kandidaten in gaan", reageert directeur Haro Kits van Randstad Rentree. „We vinden dat niet chique." In zijn algemeenheid zegt hij dat het bedrijf 'uitvoerig op zoek gaat voor een cliënt'. Daarvoor gaat een Randstad-adviseur een twee dagen in de week langs bij bedrijven en kunnen cliënten een beroep doen op de data base van het uitzendbureau. Dat mensen uitvallen is 'te be treuren', aldus Kits, 'maar on vermijdelijk'. Randstad Rentree heeft alleen haar (landelijke) cijfers paraat. In 2002 begeleid de het bedrijf bijna twee op de drie mensen naar een baan. Hudson kon gisteren geen re actie geven. de spreekkoren D wedstrijden c worden takt v mening VBB ïhdagblad.nl lellijk De schoonmaak van het Noorderpark in beeld. De weinige kinderen die er waren, kweten zich enthousiast van hun taak. Foto: Hielco Kuipers door Erna Straatsma leiden - Voor de overgebleven bewoners van de Van Hogen dorpstraat en omgeving is het een kleine pleister op de wonde van de naderende sloop. Ze kunnen de komende dagen te rugblikken op de tachtigjarige geschiedenis van hun buurt. In het Huis van Noord, nabij de Koningstraat, is een expositie ingericht en wordt zaterdag een reünie voor oud-bewoners ge houden. De fototentoonstelling werd gistermiddag met gemengde gevoelens geopend. „Voor de bewoners van de buurt is de stemming er niet naar om iets te vieren", aldus Jos Boerakker, die 57 jaar lang in de wijk woonde. Tegelijkertijd is hij blij met de aandacht voor zijn buurt en verheugt hij zich op de reünie van zaterdag. De buurt heeft een rijke ge schiedenis, zo blijkt uit de fo to's in het Huis van Noord. Oud-bewoners herinneren zich Molen de Stier aan de Heren singel, treinstation 't Spoortje op de hoek van de Kooilaan en de Herensingel en buurthuis De Zevensprong aan de Bem- hardkade. Boerakker: „Vlak na de oorlog stond de wijk vol met huizen, waarin hardwerkende gezinnen woonden. Met zeven kinderen viel je in het geheel niet uit de toon. En als je er veertien had, dan was dat ook nog niet zo bij zonder. Ik kan me van die tijd niet herinneren dat er ook maar iemand werkloos was. Maar goed, zaken veranderen: de po litieauto deed zijn intrede in de wijk. Hij ging een dagelijks rondje rijden." De expositie laat zien dat de Van Hogendorpstraat ooit op de grens van de bebouwde kom van Leiden lag. De speeltuin van het Noorderkwartier lag in de jaren dertig pal naast uitge strekte weilanden. De Willem de Zwijgerlaan was nog niet aangelegd. Karin de Goede, medewerkster van woningbouwcorporatie Portaal en een van de samen stellers van de expositie, herin nert zich ook nog 'hoe het was'. Ze bracht haar jeugd door in de wijk. „De Zevensprong, ja, dat kan ik me nog wel herinneren. En die weilanden naast de wijk: 's winters kon je een heel eind de polder in schaatsen." Naast foto's van reeds gesloop te gebouwen omvat de ten toonstelling ook portretten van roemruchte buurtbewoners, zoals de immer actievoerende Joop Vervoorn. En een aantal kiekjes van Leidenaars die een aardig tijdsbeeld geven. Zo hangt er bijvoorbeeld een op 3 oktober 1940 gemaakte huwe lijksfoto van Net Warmerdam en Henk Oostdam en een hu welijksfoto van Chris Stokkel- man uit 1973. Boerakker, terug in 2004: „Sloop was eigenlijk niet meer te voorkomen, gezien de toene mende leegstand." Hij vond onlangs elders onderdak in de AtjehstraaL Woningbouwcorporatie Portaal heeft ansichtkaarten gedrukt die herinneren aan betere tij den in en rondom de Van Ho gendorpstraat. 'Groeten uit de Van Hogendorpstraat', staat over enkele historische prenten op de voorzijde. Een kaart die nog eens onderstreept dat het wijkje binnenkort in zijn geheel tot de geschiedenis behoort De tentoonstelling over de Van Ho gendorpstraat Is zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur (tijdens de reünie van oud-bewoners) te zien en zondag van 14.30 tot 17.00 uur in het Huls van Noord. Esld, mijn krant. I Dagblad leiden - De werkgroep Beheer Tuin van Noord had tijd noch moeite gespaard om zoveel mogelijk kinderen enthousiast te maken voor de schoonmaak actie in het Noorderpark, maar de opkomst was laag. Zeven kinderen hielpen gisteren mee aan de schoonmaakactie. Lid van de werkgroep Ronald Neu teboom (44) denkt dat de regen en de wind hier een rol in spe len. „Het is natuurlijk geen best weer", zegt Neuteboom. „De kinderen gaan zeker liever zwemmen of spelletjes spelen." De werkgroep had flyers ge maakt en contact gezocht met scholen en buurthuizen om de actie zoveel mogelijk onder de aandacht te brengen. „We pro beren om kinderen en buurtbe woners ervan te overtuigen dat het belangrijk is om de boel schoon te houden", zegt Neu teboom. „Zeker de jongeren, want die zijn belangrijk voor de toekomst." De 9-jarige Murat Bayrak is een van de kinderen die is geko men. Hij woont vlakbij het park en wandelt er soms met zijn moeder. „Ik zie dan best veel troep liggen", zegt hij. „Een beetje opruimen kan dus geen kwaad." Het slechte weer vond hij geen probleem. „Het is fijn om buiten te zijn en het is goed voor het milieu", vindt hij. „En we kunnen er een cadeautje mee winnen." Het was de tweede keer dat de werkgroep de actie hield in het park tussen de Willem de Zwij gerlaan en Slaaghwijk. Het klei ne aantal kinderen is voor Neu teboom geen reden om de ac ties af te schaffen. „Vorig jaar was de opkomst iets hoger", zegt hij. „Maar volgend jaar proberen we het gewoon weer." IN memoriam (advertentie) gtvoor een rechtvaardige schadevergoeding 900-899 8 5 33 (0,01/min) of www.palsgroep.nl leiden - De leden van de Leidse SP-jongeren ROOD voeren op 25 september, met Tweede Kamerlid Fenna Ver geer, actie tegen het nieuwe no claimstelsel in de zorg. Bij de Waag in Leiden persifleert ROOD het systeem met een 'zorgloterij'. „Je hebt dubbel pech als je ziek wordt, en dubbel winst als je gezond blijft. Omdat je dat niet in de hand hebt, vinden wij het een soort loterij", zegt organisa tor Louk Rademaker van de SP-jongeren. In het nieuwe stelsel krijgt ie mand die geen gebruikt maakt van zorg zijn premie geld terug. Het kabinet wil op deze manier het beroep op zorg verminderen. De solida riteit is volgens ROOD ver te zoeken. „Vooral gehandicap ten, chronisch zieken en men sen met een laag inkomen betalen de prijs." Tussen 11.00 en 16.00 uur verkopen de SP-jongeren op de markt loten voor de loterij. 'Winnaars' krijgen het geld van hun lot terug, de 'zieken' krijgen een fruitmand. Als dichter associeerde Naci Demirbas uit Leiden de herfst al met de dood. „Herfst is een andere naam voor droefgeestig heid, en men zegt dat de dood het meest in de herfst bij de mens past", schreef hij in het gedicht Herfst. Naci Demirbas, pedagoog, lid in de Orde van Oranje Nassau sinds 2002, stierf toen de herfst in zijn leven aanbrak. Demirbas was al geruime tijd ziek. Zijn overlijden werd deze week bekend. De Leidenaar van Turkse komaf was het eerste al lochtone raadslid in Nederland zonder de Nederlandse natio naliteit. Hij werd in 1986 voor de PvdA lid van de gemeente raad en maakte twee zittingspe riodes vol. Tot aan zijn vertrek in 1994 hield hij zich in de poli tiek bezig met onderwijs, socia le zaken en integratie. Naci Demirbas 1956 - 2004 Demirbas was een groot voor vechter van de integratie van de Turkse gemeenschap in Neder land. Integratie kwam voor hem altijd van twee kanten. Hij stoorde zich in de jaren '90 aan wat hij vond de verharding van het politieke en maatschappe lijke debat over allochtonen. Die verharding staat integratie juist in de weg, vond hij. Demirbas was jarenlang voor zitter van de Turkse arbeiders vereniging HTIB in Nederland en geruime tijd bestuurslid bij het gezaghebbende Nederlands Centrum voor Buitenlanders. Hij publiceerde verschillende boeken en werken op de terrei nen van opvoeding en integra tie. Hij werkte bij de gemeente Amsterdam, onder andere als coördinator van het Centrum Nieuwkomers. Verder ontwik kelde hij zich als dichter. „Hij heeft zich in zijn loopbaan zeer sterk gemaakt voor de ver betering van leerprestaties van Turkse en andere allochtone leerlingen", herinnert huidig PvdA-fractievoorzitter Conny Broeyer hem.Als raadslid heeft hij zich met hart en ziel ingezet op de terreinen sociale zaken, welzijn, economie en sport. Naci was een buitenge woon vriendelijke en innemen de persoon." Naci Demirbas, geboren in de lente van 1957 in Pinarbasi in Turkije, overleed op 47-jarige leeftijd. Robbert Minkhorst leidse kwesties J fitale schoorsteen bij nacht. De meningen bij omwonenden zijn verdeeld over het uitlichten Toto: Dick Hogewoning 4 r Er zijn kwesties die als een eeuwig vraagteken bo ven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De rubriek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Leidenaar zich wel eens stelt. Aflevering 20: hoe giftig is het gele wolkje dat altijd aan de oude EWR-schoorsteen kleeft? De hoogbouw rond het station ten spijt, wordt de skyline van Leiden nog altijd beheerst door de oude schoorsteen van de elektriciteitscentrale langs de Langegracht. Het complex was jaren in handen van de EWR, nu is het van het energiebe drijf E-On. De bakstenen pijp geldt als industrieel erfgoed en vormt een baken voor wie de weg kwijt is in Leiden. Aan de top van de schoorsteen kleeft steevast een urinegeel wolkje. Het ziet er onfris uit. Is het schadelijk voor de volksgezondheid? Ontbladert het de bomen? Installatiebeheerder J. Honkoop van E-On legt uit dat de ziekgele wasem een bijproduct is van -nog altijd- de belangrijkste activiteit van de oude cen trale: het opwekken van stroom. Twee turbines draaien op gas en produceren zo elektriciteit en hitte voor de stadsverwarming. Van half oktober tot april draait de fabriek ononderbroken, 's zo mers alleen overdag. Wie het zwavelige plukje ziet hangen boven Lei den, kijkt naar NOx (èn-o-ix), ofwel stikstofoxide. Een verzamelnaam van stoffen die het broeikas effect versterken en door zure regen de bossen verpesten. In contact met water ontstaat boven dien het giftige salpeterzuur. Kortom, het spul is slecht voor mens, dier en plant. Overal waar iets verbrandt, ontstaat stikstofoxide. De lucht om ons heen bestaat voor verreweg het grootste deel uit stikstof - zuurstof maakt maar 21 procent uit van de lucht die we inademen. Bij verbranding in de elektriciteitscentrale verbrandt die zuurstof, maar ook een deel van de stikstof gaat in rook op. „Die stikstof geeft de gele kleur aan de rookgassen", zegt Honkoop. „Voor de concentratie van NOx in de lucht bestaan maxi mumwaarden. Wij zitten daar ruim onder, maar we zijn niet altijd in staat om die gele kleur weg te nemen. Mensen zien de uitstoot en denken: dat zal wel schadelijk zijn. Dat ïs het ook, en daarom probeert ons bedrijf ook om schoner te worden. Dat doen we door gas te verbranden bij een lagere temperatuur. Nu draaien onze turbi nes bij 1500 graden Celsius. Als je die tempera tuur een paar honderd graden omlaag brengt, heb je minder uitstoot." Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar redactieJd@hdc.nl on der vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! SZfja, lk neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 1 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Postcode/Plaats: Ttelefoon: (i.v.m. bezorgcontrole) J Geboortedatum: e-mailadres: j Bank-/girorekeningriuirmier* l Handtekening: I Uitsluitend bij automatische 1 J Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127. ÏBOO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 3 L december 2004). <t persoongegevens. In het colofon v. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13