Pas op voor 'smerige trucs' VS GESPREK VAN DE DAG Student met wiskundeprobleem te kort door de bocht Pt Kerstman mag niet meer laag vliegen Prins bij Marechaussee A V: No.orse veiligheidsexpert: 'Met een paar mensen manipuleer je een heel land' De fluit van de scheids woensdag 15 septembh DAGELIJKS LEVEN Geert-Jan Uytdewilligen, de Zeeuwse student aan de Eindho- vense Fontys-hogeschool die vori ge week opzien baarde met de aankondiging dat hij een eeuwen oud wiskundig probleem had op gelost, is hierbij te kort door de bocht gegaan. Dat melden ver schillende wiskundigen in een re actie op zijn 'vondst', die ging over het bepalen van de nulpun ten van zogenaamde polynomen oftewel ingewikkelde algebraïsche vergelijkingen. Wiskunde-docent J. van de Wiel van de Fontys Hogeschool vindt het merkwaardig dat de pr-afde- ling van de school zomaar een persbericht heeft uitgestuurd na dat Uytdewilligen op eigen gezag had gemeld dat hij een methode had gevonden om de nulpunten te berekenen van een zogenaamd n-degraads polynoom. „Iedere wiskundige weet namelijk allang dat zo'n oplossing niet bestaat", zegt hij. „Het door de student op een web site gepubliceerde artikel voldoet bepaald niet aan de gangbare we- - - -m)j 1) tenschappelijke normen", laat wiskundedocent dr H. Sterk van de Technische Universiteit Eind hoven weten. „Zijn artikel is on duidelijk en voegt niets toe." Ook volgens wiskundige Jan Willem Nienhuys uit Waalre heeft de am bitieuze student weinig nieuws verricht. „Uytdewilligen heeft alleen maar de 'exacte' oplossing gegeven van een vergelijking in een eindig aan tal stapjes van een voorgeschre ven type, zoals optellen, aftrek ken, vermenigvuldigen en delen", zegt Nienhuys. „Hoe ingewikkel der de vergelijking, hoe meer ty pes extra bewerkingen je nodig hebt. Bij een vergelijking met kwadraten zul je bijvoorbeeld moeten worteltrekken. De student heeft inmiddels er kend dat hij wat voorbarig is ge weest. „Bij nader inzien heb ik in derdaad niet precies een oplos sing gegeven voor ieder poly noom", zegt hij nu. Uytdewilligen laat de zaak nu verder maar rus ten. „Ik ga me nu verder richten op mijn afstuderen en op mijn carrière als natuurkundige in plaats van op deze hobby. Maar die boze reacties zijn wel wat overdreven", vindt hij. „Er is gezegd dat het probleem onoplosbaar is omdat de oplos sing niet in een eindig aantal stappen is uit te drukken. Maar je kunt haar wel degelijk uitdrukken, in een oneindig aantal stappen", houdt hij vol. „Ik blijf daarom ho pen dat ik toch iets nuttigs heb bijgedragen." Martijn Hover De kerstman moet zich in het Amerikaanse Salt Lake City voort aan gewoon aan de gebruikelijke luchtvaartregels houden. Die schrijven voor dat lichte vliegtuig jes op een hoogte van minimaal 2000 voet (ruim 600 meter) moe ten vliegen. Dat vindt de luchtver keersleiding in de stad, die de uit zondering die wordt gemaakt voor de slee van de kerstman, wil schrappen. Volgens Amerikaanse media heeft het voorstel voor nogal wat opschudding ge in Salt Lake City. Een groo bezorgde burgers heeft aa digd te gaan protesteren ti de gemeenteraadsvergade volgende maand, waarbij maatregel zal worden gest vrezen dat de kerstman et rendieren door de nieuwe king niet meer in de geleg zullen zijn de kinderen in stad cadeautjes te komen gen. anp Mots ERG speeLs*MAAfk MT krücjca/ we- f.r wei- <j\t MENSELIJK Tieneridool BRITNEY SPEARS gaat trouwen en dat mag gevierd worden ook. Voor haar VRIJGEZELLENFEESTJE komend weekeinde heeft de popster een slordige 50.000 dollar uitgetrokken. Britney (22) laat haar luxueuze optrekje in Malibu ombouwen tot een 'kippenhok', waar genoeg drank aanwezig is om het pand gedurende 72 uur niet te hoeven verlaten. Ze heeft haar acht beste vrien dinnen uitgenodigd. Verloofde Kevin Federline viert zijn hengstenbal naar ver luidt in Las Vegas, met zeven vrienden en een koffer met geld. Het paar gaat trouwen in Santa Barbara, Californië. Madonna let beter op de kleintjes als het op feesten aankomt. Afgelopen weekeinde gaf zij een verjaardagsfeestje voor echtgenoot Guy Ritchie. De huur voor het zaaltje waar feest werd gevierd be droeg niet meer dan 45 euro. Een onbekend Iers tweemansbandje zorgde voor de muziek. De twintig genodigden kregen geen champagne maar gewoon bier. De doortocht van de DRUM- EN SHOWGROEP Edam door Friesland is zondag niet onopgemerkt geble ven. Doordat een luik van de bus van het korps was opengeklapt, ver loren de muzikanten op de A7 tus sen Bolsward en Breezanddijk een flinke voorraad uniformen, petten en tassen met persoonlijke spullen. De chauffeur, die de muzikanten thuisbracht van een optreden in Duitsland, ontdekte pas aan de overkant van de Afsluitdijk dat een flink deel van de BAGAGE uit het ruim was gewaaid. De Friese politie volgde het spoor van de bus en vond de meeste spullen terug, op een paar overhemden en schoenen na. De Britse groep OASIS is de SLECHTSTE FESTIVALBAND van het afgelopen seizoen. Dat vindt 42 procent van de bezoekers van Britse popfestivals. Ongeveer 10.000 mu ziekliefhebbers reageerden op de oproep van het Britse tijdschrift New Musical Express. Verantwoor delijk voor het slechte resultaat lijkt het optreden van Oasis op het festi val in Glastonbury. Bij het spelen van hun nieuwe liedjes, kregen de Oasis-leden een fluitconcert als dank. Op de tweede plaats in de en quête kwamen The Darkness met 26 procent, gevolgd door The Stro kes met 17 procent. De bedenker van de Britse televisietalentenjacht POP IDOL heeft voormalige medewerkers aangeklaagd voor PLAGIAAT. Simon Fuller beschuldigt hen ervan dat hun nieuwe programma The X Factor op Pop Idol is gebaseerd. De produc tiefirma van Fuller, 19 TV, ondernam juridische stappen tegen het concurreren de Fremantle Media wegens schending van het copyright en contractbreuk. Ful ler en zijn ex-partners waren ook verantwoordelijk voor de Amerikaanse versie American Idol. In Nederland maakte de formule onder de naam Idols furore. De Britse superster ELTON JOHN laat een deel van zijn uitgebreide FOTOCOLLECTIE veilen. Volgens het veilinghuis Christie's en de Brit se zender BBC komen er ongeveer honderd werken op de markt van on der anderen vooraanstaande foto grafen als Ansel Adams, Edward Steichen en Robert Mapplethorpe. De veiling heeft plaats op 14 okto ber in New York. De circa 4000 items tellende fotocollectie van de zanger behoort volgens kenners tot een van de beste ter wereld. Elton John veilde vaker persoonlijke bezit tingen zoals meubels, kleding en brillen. Foto.- EPA ■B ■Br v PK&h. x ij 1 Prins Pieter-Christiaan, derde zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, is sinds maandag werkzaam bij de directie Operaties op de Staf Koninklijke Marechaussee in Den Haag. De 32-jarige prins zal als BBT (Beroeps Bepaalde Tijd) in de rang van majoor de sectie vreem delingenzaken versterken, aldus het departement. Pieter-Christiaan zal om te beginnen een oriëntatieprogramma volgen met onder meer bezoeken aan het district Schiphol en de brigades Am sterdam-I Jmond en Nijmegen. Daar- Gene Brown De snelste manier om met acupunctuur te experimenteren is een nieuw overhemd aantrekken na zal hij zich onder andere bezig houden met de internationale aspec ten van de grensbewaking en deelne men in de projectgroep herinrichting Mobiel Toezicht Vreemdelingenver keer (MTV). 'Majoor' Van Oranje-Nassau, Van Vollenhoven was voorafgaand aan zijn aanstelling al actief als reserve majoor bij de Koninklijke Mare chaussee. In die hoedanigheid liep hij 5 mei ook mee tijdens het défilé in Wageningen, waarmee de Duitse capitulatie wordt herdacht. Pieter-Christiaan vervulde zijn dienstplicht bij het Wapen der Ko ninklijke Marechaussee. Na een op leiding bij het Opleidingscentrum Koninklijke Marechaussee in Apel doorn in de periode november 1990 - april 1991 diende hij als kornet als pelotonscommandant bij het 104 Marechaussee eskadron. Op eigen verzoek diende de prins ruim zeven maanden langer dan de gebruikelijke diensttijd. De jurist Pieter-Christiaan werkte sinds maart bij het ICT-bedrijf Shop services in Amsterdam, waar hij zich bezig heeft gehouden met marketing en strategisch beleid, anp Volgens Tunander (foto onder) stuurde Amerika zelf in het grootste geheim onderzeeërs de Zweedse wateren in, om zo zijn bondgenoot de stuipen op het lijf te jagen. Foto: GPD Amerika heeft een reputatie hoog te houden als het gaat om het ma nipuleren van andere landen. Ge heime missies, ook tegen bondge noten, hulp aan terroristen, en aan slagen, zogenaamd gepleegd door de vijand. Het gebeurde tijdens de Koude Oorlog, nu is de strijd tegen het terrorisme ideaal om de wereld te bespelen. Internationaal veilig heidsexpert Ola Tunander: „Met een paar mensen kun je een heel land manipuleren". Er zijn complotdenkers, die ver moeden dat de plegers van de aanslagen op 11 september 2001 hulp hebben gehad van uitgere kend Amerikaanse zijde. Dat gaat ver, vindt prof. Ola Tunander van het internationaal instituut voor vredesonderzoek (PRIO) in Oslo. Maar 11 september' kwam de ha viken in de VS volgens hem zeker goed uit. Na het einde van de Koude Oor log hadden de Amerikanen een nieuwe bedreiging nodig om de wereld hun wil op te leggen, meent Tunander. De gevolgen zijn over de hele wereld zichtbaar. Ook in Nederland. Opsporings- en inlichtingendiensten krijgen in rap tempo meer bevoegdheden, burgerrechten worden ingeperkt, privacy wordt ingeruild voor vei ligheid. De Amerikaanse druk zou wel eens verder kunnen gaan, betoog de Tunander afgelopen week in Den Haag. Daar was hij een van de top-sprekers op een congres over internationale betrekkingen. In zijn lezing legde hij uit hoe het terrorisme door de VS kan worden gebruikt om een nieuwe wereld orde te creëren. De Noor putte uit jarenlang wereldwijd onderzoek naar de 'smerige trucs' van de VS. Enkele jaren geleden heeft Tu nander een boek geschreven over de dreiging van Sovjet-duikboten tegen Zweden in de jaren tachtig. Volgens de Noor stuurden de VS in het grootste geheim zelf onder zeeërs de Zweedse wateren in, om zo zijn bondgenoot nog eens extra de stuipen op het lijf te jagen. „De operatie was gericht tegen de linkse politiek in Zweden, en de communisten in het bijzonder." Een andere voorbeeld: „In België zijn in de jaren tachtig wapens ge stolen uit een staatsdepot en ver volgens teruggevonden in een pand dat van de communistische terreurbeweging CCC zou zijn. Achteraf is duidelijk geworden dat het een operatie was met hulp van speciale eenheden uit de VS". De Noor kan zich wel vinden in de vergelijking met een vaccin: je laat met opzet een klein beetje van een virus los, om te zorgen dat het lichaam antistoffen tegen de ziekte aanmaakt. „Wil je de mentaliteit en de wereldgeschie denis veranderen, dan heb je dit soort gebeurtenissen nodig." Voor kleine landen als Nederland blijft het risico op 'dirty tricks' van de VS aanwezig, zegt Tunander. Economisch en politiek moeten de Amerikanen steeds meer con currentie dulden van Europa en China. „Daarom hebben ze er alle belang bij militaire- en veilig heidsproblemen te verheffen tot hoogste prioriteit. Op dat gebied zijn ze wereldwijd nog steeds to taal dominant." Tunander waarschuwt om alle be richten over moslimterrorisme klakkeloos voor waar aan te ne men. „Inlichtingendiensten in landen als Noorwegen en Neder land zijn afhankelijk van Ameri kaanse en Britse zusterdiensten, die veel beter zijn ontwikkeld en toegerust. Dat biedt de mogelijk heid om gegevens te manipule ren: desinformatie is een groot ri sico." Daarom slikt Tunander niet zo maar de berichten van de autori teiten over moslimterroristen. De 18-jarige Samir A., verdacht van plannen voor bomaanslagen op onder meer Schiphol en kerncen trale Borssele, zou hulp kunnen hebben gehad uit onverwachte hoek. Bijvoorbeeld bij het verkrij gen van plattegronden stoffen voor explosieven niet uitsluiten dat hij een in een heel smerig spel, het zelf te weten." De professor beseft heus er hele volkstammen kla dit soort complottheorie honen. Toch durft hij nil sluiten. „Sommige bizan11 len blijken decennia late kloppen. Hoe dat bij de; nen en hun strijd tegen Is' risme zit, zullen we pas c tig of veertig jaar weten.'*1' Ferdi Schrooten Dit is een land van dichters. We treffen natuurtalent aan op elke voetbaltribune. Hoofdzetel van de volks poëzie is Den Haag. Tot ongeëvenaarde staaltjes van dichterschap komt het wanneer Ajax er speelt. Afge lopen zondag was dat weerzover. Terwijl de Haagse notabelen zich rond de koningin hadden geschaard bij de feestelijke opening van liet theater Diligentia, barstte een collectieve dichtader in het Zuiderpark waar ADO Den Haag resideert, over de hele lengte uitzijn voegen. Het waren vertrouwde thema's. Een bloemlezing: joden aan het gas, de verloofdes van de tegenstanders deugen niet („Sylvie is de hoer van Amsterdam"). Ook zeldzame fysieke eigenaardighe den („de moeder van De Mul heeft een lui") kregen de aandacht die ze verdienen. Het hoefde niet te rij men („die van Boukhari heefteen snor"). Als Ajax gewoon had gewonnen waren de media die meren deels in Amsterdam zetelen niet zo verontwaardigd geweest, maar inderdaad sinds Rafael van der Vaart verloofd is heeft hij geen bal meer goed geraakt en dan krijg je dat. Burgemeester Deetman zat hoog en droog in Dili gentia. Waarom was hij niet op het veld bij deADO- fans met wie hij graag op de foto gaat? Over de radio speelde hij later de slagvaardige korpsbeheerder. Een divisie dienders op de been. Alles onder controle. Het deed denken aan een spelletje van Playstation waar bij je een zwarte taxichauffeur uit San Francisco bent die ondersteboven met zijn wagen op de bodem van de Golden Gate terechtkomt en met baritontim bre tegen zijn passagier zegt: don't worry, everything under control". Daar zit wat in. Zolang mensen zingen, al rijmt het niet, slaan ze elkaar niet de hersens in. Ik zit intussen met wat puzzelstukjes die ik moeilijk kan aanleggen. De scheidsrechter is langzamerhand regisseur en inspeciënt tegelijk bij het bloeddorstige volkstoneel, een Romeinse keizer in een Colosseum vol gladiatoren. Onlangs deelde er eentje een gele kaart uit omdat een speler bij gevechtshandelingen een voetbalschoen had verloren. Dat is tegen de re gels. Daardoor komt het ook dat veel spelers er te genwoordig zo kaal bijlopen, bang om hun toupet te verliezen. Dan krijg je rood. De scheidsrechter mag met één pennenstreek op het formulier in zijn borst zak een wedstrijd staken. Bijvoorbeeld als de tribune de aanstaande uitroeiing van de tegenpartij bezingt of het onzedelijke liefje van een middenvelder. Hij hoeft het niet te doen. Hij kan ook de andere kant op kijken en de muziek in het stadion wat harder zet ten, want dat gebeurt voortaan ook: bikkelen op het veld, poëzie vanaf de tribunes, Madonna vanuit de luidsprekers. Een bekende reactie: als het jongetje bij de buren op zijn basgitaar begint, zodat bij ons de kalk loslaat, gooi ik er van mijn kant van de muur ook wat decibels tegenaan. Kan niet schelen wat, Bach voor mijn part, als het maar hard is. Ver volgens gaan bij onze buren aan de andere kant ook de knoppen op volle kracht vooruit en in de kortste keren is de hele straat zo'n kakofonie dat het tot in Diligentia te horen is. De burge meester ontivaakt, gaat besturen en belt het voetbalveld. Het dringt door de te- ringherrie niet tot hem door dat hij ei genlijk bij het zoontje van de buren moet wezen. Ik beken dat ik moest lachen toen ik de vroege maandagmorgen dat rijmpje op de moeder van De Mul las. Erg hè? Zolang de bal rond blijft gedijt de puntige poëzie. Een volksdeel hier, een geslachtsdeel daar en de scheids rechter heeft een fluit. Wat rijmt er ei genlijk op fluit? Wel vermoeiend alle maal. Soms hunker ik al naar Sinter klaas en de winterstop.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2