nou en? Politieke staking treft Heineken Remkes: Optreden tegen spreekkoren r .derbaan twee dagen t om geluidsnorm Infoavond lij hebben geen late B1 t/m D84, i je maar snel in je vliegtuig zit! Vestiging Zoeterwoude maandag plat uit protest tegen kabinetsbeleid Aanslagen in Irak eisen zestig levens Stockholw^^'5 Kopenhagen^CJ99 Dublin2999 ^den Alicante QSj© im l.'INU'.'l 59"G,rona29" Oslo 2 9 'ADO Den Haag - Ajax had zondag moeten worden gestaakt' r""~; Open Investeer in kennis iversiteit Nederland Goedemorgen Wat een krant. Leidsch woensdag 15 SEPTEMBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad e - De 19-jarige Pa- ji uit Zoeterwoude cslieveling onder de —„xjrgers. Vandaag eze krantenjongen van Isch Dagblad in De Tt in Amsterdam door jiwe Kroeske officieel tan tot beste dagblad- J van Nederland. De Jbudse lezers, de men- ïer zijn brievenbussen, 1 zijn stiptheid en zijn Eeke karakter. r druk je niet >or die gleuf Patrick Mesman. Foto: Hielco Kuipers lard Mooyman II- De Polderbaan van Jis vandaag en morgen bloten voor vliegver- deze ingrijpende wil de luchtvaart- verhinderen dat de ge- de jaamorm ^jdt. De Zwanenburg- I de afgelopen twee da- pm ook al dicht tussen ochtends en negen inds. laven grijpt de sluiting inderhoud te verrich- r de werkzaamheden e hoofdreden om het Ier op deze banen tij- e leggen, aldus Schip- terster M. Snoer- tgaat volgens haar om egel' op wens (jtverkeersleiding Ne- (LVNL). M. Wenting j! bevestigt dat de ba lloten om binnen de foe te blijven. (advertentie) ►>- Rotterdam- Iport basiqiair [Snel, makkelijk en klantvrlendelljk.1 COMMENTAAR ROOKPAUZE Studenten winkelen minuut gratis in kledingzaak Niets van Duijn alsnog prof bij Volendam Geregeld buien I'i3 14'F rmTfrlNW IJ 15/16° U/5 Vooral door de problemen rond de parallelle starts op de Pol derbaan en Zwanenburgbaan worden enkele geluidspunten zwaarder belast dan voorzien. Piloten moeten uit veiligheids overwegingen afwijken van hun startroute, waardoor met name in de omgeving van Spaarndam en Halfweg meer hinder ont staat. Door het baangebruik bij te sturen moet worden verhin derd dat de geluidsruimte op is voordat het 'geluidshinderjaar' op 31 oktober ten einde i£ Daarna begint Schiphol weer met een schone lei. Door de maatregel worden an dere start- en landingsbanen intensiever gebruikt, wat elders meer geluidshinder oplevert. Zo werd opnieuw de bekriti seerde baan op Schiphol-Oost ingezet met een landingsroute dwars over het centrum van Amsterdam. Volgens Wenting was er vanwege de harde wind geen andere oplossing. door Janneke Diike lepn pvtra hard omdat do hipr- door Janneke Dijke zoeterwoude - Personeel van Heineken in Zoeterwoude legt maandag het werk neer uit pro test tegen de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zeker heid. Vanaf 10.00 uur gaat de stekker uit de lopende banden en vertrekt het personeel naar Rotterdam, waar FNV Bondgeno ten een demonstratie houdt. Formeel gezien is er van een staking geen sprake omdat er niet wordt onderhandeld met de werkgever. De bonden heb ben een conflict met de rege ring, legt FNV-bestuurder J. Kühn uit. Wel probeert de bond de directie van Heineken ertoe te bewegen samen met andere werkgevers druk uit te oefenen op het kabinet. De FNV-kadergroepen van Hei neken vergaderden gisteren de hele dag in de vestiging in Zoe terwoude over de gevolgen van de kabinetsmaatregelen. Die treffen werknemers van Heine ken extra hard omdat de bier brouwer in een grote reorgani satie zit. Tot nu toe moet er zo'n vijfhonderd man uit, maar het eind is nog niet in zicht. De kabinetsmaatregelen hollen het sociaal plan van Heineken uit, vinden Kühn en zijn collega H. Hoogenboom. Bij ontslag krijgt een werkne mer een aantal maandsalaris sen mee, afhankelijk van het aantal jaren dat hij in dienst was. Het kabinet wil dit bedrag in mindering brengen op de WW, waardoor een werkloze er direct in inkomen op achteruit gaat. Het afschaffen van het prepensioen heeft negatieve ge volgen voor jongeren die bij Heineken aan de slag willen. Als mensen van 57,5 jaar niet meer kunnen stoppen met wer ken, gaat dat ten koste van de werkgelegenheid voor jonge ren. „De vut- en soortgelijke re gelingen zijn er gekomen om de jeugd aan het werk te helpen", brengt Hoogenboom in herin nering. Actiebereidheid op Leidse scholen niet groot De vakbonden roepen ook het onderwijsper soneel op maandag in staking te gaan tegen het kabinetsbeleid, maar de acties lijken voor alsnog aan de meeste Leidse scholen voorbij te gaan. „Dk heb niet het gevoel dat het erg leeft onder de docenten", zegt A. van der Drift, di recteur van het Bonaventura College. Met drie vestigingen is dit een van de grootste scholen gemeenschappen van Leiden. „Ook van de lo catiedirecteuren heb ik er niets over gehoord. Wel weet ik dat er docenten zijn die naar de betoging in Rotterdam op zaterdag 2 oktober gaan. Maar dat is in een weekeinde. Dat heeft voor de leerlingen geen gevolgen. Die overwe ging is in het onderwijs erg belangrijk." Op het Stedelijk Gymnasium is de actiebereidheid iets groter. Van de 110 docenten gaan er aanstaan de maandag 20 naar Rotterdam, zegt rector A. Thomassen. „Voor de leerlingen betekent het dat er een paar lesuurtjes uitvallen. We probe ren wel zodanig met de roosters te schuiven dat er niet al te veel tussenuren zijn, maar dat ze iets eerder naar huis kunnen." De leerlingen en ouders worden nog op de hoogte gesteld. Hoewel Thomassen zelf niet aan de acties deelneemt, heeft ze er alle begrip voor. „Het is goed dat er ook een geluid uit onderwijsland klinkt." FNV-bestuurders zijn afgelopen nacht begonnen met het infor meren van de collega's. Ze ver wachten dat er maandag nau welijks een pijpje gevuld wordt. Wellicht staakt het kantoorper soneel ook mee. Werknemers van de andere vestigingen en afdelingen van Heineken de monstreren deze maand op an dere momenten. Op 2 oktober sluit het personeel zich aan bij de landelijke actiedag in Am sterdam. „We zijn op tijd terug, zodat we ons na afloop in het feestgedruis in Leiden kunnen storten", belooft Leidenaar Kühn. Een woordvoerder van Heine ken kon gisteravond niet ach terhalen of de directie al van de staking op de hoogte is. Hij wilde daarom nog niet rea geren. bagdad/anp-afp - De groepe ring van de meest gezochte man van Irak, Abu Musab al- Zarqawi, zegt verantwoordelijk te zijn voor de twee bloedbaden van gisteren in Irak. De aanslagen in Bagdad en Baquba iets ten noorden van de Iraakse hoofdstad, waren ge richt op de Iraakse politie en eisten circa zestig mensenle vens. In Irak zijn „de poorten van de hel geopend", vatte secretaris generaal Amr Mussa van de Arabische Liga de situatie sa men. Bij een politiebureau in het centrum van Bagdad ontplofte een auto vol explosieven. Voor de poort stonden veel mensen te wachten die een baan wilden bij de politie. De ontploffing zaaide dood en ver derf. Bijna vijftig mensen kwa men om en er vielen meer dan honderd gewonden. Enkele uren na de aanslag eiste al-Zar- qawi de verantwoordelijkheid op via een islamitische website. Ook claimt de organisatie van al-Zarqawi achter de aanval te zitten op een politiebusje in Baquba. Onbekenden door zeefden daar gisterochtend twaalf agenten in burger. De Iraakse interim-president Gahzi al-Yawar zei gisteren in Brussel, de voor januari geplan de verkiezingen in Irak door moeten gaan, ondanks het toe nemend geweld. Morgen bezoekt hij Nederland. Pagina Buitenland: Amerikanen martelden met keiharde disco Ontredderd aanschouwt een vrouw in Bagdad de gevolgen van een verwoestende aanslag gisteren, waarbij tientallen mensen om het leven kwamen. Foto: Reuters/Faleh Kheiber Kliklijn oogst 30 terreurtips Rijswijk - Bij de klik- en tiplijn Meld Misdaad Anoniem zijn dit jaar circa dertig serieuze en be handelbare tips binnengeko men die betrekking hadden op terrorisme. „Die tips waren zo danig concreet dat ze voor mel ding aan de AIVD in aanmer king kwamen", zegt H. Mun ting, als projectleider Nationaal Platform Criminaliteitsbestrij ding betrokken bij Meld Mis daad Anoniem. De afgelopen dagen werd bekend dat de poli tie in de zomer een aantal men sen heeft gearresteerd die mo gelijk bezig waren terroristische aanslagen voor te bereiden. Pagina Binnenland 1 Miljoenenorder voor Corus ijmuiden - Staalconcern Corus gaat de stalen pijp maken voor de gasleiding onder de Noord zee tussen Balgzand in de kop van Noord-Holland en het Brit se Bacton. Het contract heeft een waarde van 100 miljoen eu ro. Corus heeft dit gisteren be kendgemaakt. Het contract is Corus gegund door BBL Com pany, waarin de Gasunie een belang heeft van 60 procent. Pagina Economie Tienduizend euro aan vals geld zwolle - De bovenregionale re cherche Noord- en Oost-Ne derland heeft in Leeuwarden drie personen aangehouden op verdenking van het op grote schaal uitgeven van vals geld. Het gaat om meer dan tiendui zend euro. De verdachten zijn twee mannen van 36 en 40 jaar en een 28-jarige vrouw. De drie gebruikten het valse geld voor de aankoop van onder meer breedbeeldtelevisies, compu ters en digitale camera's. Jeanne zit Ivan op de hielen Miami - Het Amerikaanse Na tionale orkanencentrum NHC heeft gisteren orkaanwaarschu wingen uitgevaardigd voor Puerto Rico en de Amerikaanse Maagdeneilanden. De waar schuwing heeft te maken met de komst van de tropische storm Jeanne die volgens mete orologen steeds krachtiger lijkt te worden en morgen orkaan sterkte kan hebben bereikt. In tussen moet Ivan nog aan land in het zuiden van de VS, waar in Louisiana, Mississippi en Ala bama de noodtoestand is uitge roepen. CHS© VMW' dllJll1.1* vonof mi-i-»"- uii-ri" '"ia»'!'' (advertentie) <7lldll'.t basiqair.com ►>- Rotterdam- [ETTTlport basiq [Snel, makkelijk en eenvoudig.] Enkele reis - exclusief belastingen - wijzigingen voorbehouden lijk bericht op de van gisteren. Fabri- ter Douglas, bekend wil dat kettingro- kantiedagen inleve- buiten de reguliere 1 sigaret willen opste len werkgever met een lorstel komt, is mis let zo bij- r het is jllend dat iel en de iglas is een volconti- Dat betekent, volgens iding, dat elke keer gaat roken een rolle de moet overnemen. JO werknemers van de >lng rookt eenderde. -gedrag roept ongetwij- his op bij het overgro- in het personeel Ook »r de hand dat rook- iproductiviteit niet ten ;n. t een onzinnig plan kte rokers vakantieda- nemen. Het recht op igen ligt vast in coliec- leidsovereenkomsten. Bedrijven kunnen de CAO niet zomaar aan hun laars lappen, ook niet als het personeel dat prima vindt Dat bleek laatst ook al toen een ander bedrijf - met de zegen van de onderne mingsraad - een 40-urige werk week wilde invoeren. De rechter verbood dat De kans is groot dat de vakbonden ook een stokje zullen ste ken voor het schrap pen van vakantieda gen. Bovendien lijkt het hek van de dam. Als een kettingroker vakantiedagen moet inleveren, geldt dat dan ook voor zijn collega, die (te) vaak naar de wc gaat? Of voor de koffieverslaafde collega? Als een werkgever vindt dat werkne mers er écht een potje van ma ken, moet hij extra pauzes dom weg verbieden. Een chirurg kan tijdens een operatie ook niet even een luchtje gaan scheppen, net zo min als een buschauffeur zijn wagen langs de kant van de weg kan zetten om de benen te strekken. Hupr Schneider den haag/gpd - De voetbalwed strijd ADO Den Haag-Ajax had zondag naar aanleiding van de 'schandelijke spreekkoren' moeten worden gestaakt. Dat vindt minister Remkes van bin nenlandse zaken. „Er was alle aanleiding om het signaal te ge ven dat we het niet meer pik ken. Maar de mentale hardheid om dat te doen ontbrak," zei hij gisteren tijdens het vragenuur tje in de Tweede Kamer. Dat komt, zei Remkes gisteren, doordat het handboek van de KNVB afwijkt van het 'beleids kader' van de autoriteiten. De scheidsrechter mag alleen een wedstrijd staken als kwetsende spreekkoren het sportieve ver loop van de wedstrijd beïnvloe den, schrijft de KNVB. Dat geldt met name wanneer spreekko ren zich richten op een indivi duele speler, die vervolgens geen bal meer goed raakt. Als er haatzaaiende, racistische (advertentie) 21 september Studiecentrum Den Haag, Lange Houtstraat 11, ntatie 19.30 uur 070-3614701 22 september Studiecentrum Alkmaar, Drechterwaard 100 ■ntatle 19.00 uur (De Hooge Waerder, 2e etage), 072-5155114 of discriminerende spreekkoren klinken ligt de spreekwoordelij ke bal weer bij de burgemees ter. Minister Remkes wil echter dat in die gevallen ook scheids rechters het initiatief kunnen nemen om een wedstrijd vroeg tijdig te beëindigen. „Ik wil eenduidige voorschrif ten en wel zo snel mogelijk," al dus Remkes. „Alle partijen moeten hun verantwoordelijk heid nemen. Ook als de ontruiming van een vak of de staking van een wed strijd gevolgen heeft voor de openbare orde." FC Den Bosch doet een beroep op de supporters van de club om zich te gedragen tijdens de thuiswedstrijd van komende zondag tegen Ajax. De club heeft vandaag overleg met bestuursleden van de Sup portersclub FC Den Bosch en de Fanclub FC Den Bosch. Proef nu Leidsch Dag-blad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 el Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: M V Adres: 1 Postcode Plaats (l.v.m. bezorgcontrole l Geboortedatum e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratiB) of surf naar www.leid8chdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. in het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch 404 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1