REGIO 'Een krant druk je niet zomaar door die gleuf 'Ja, was dat maar waar, dat er nog eens zo iemand opstond voor ons' 'Van 4.763 voorkeurstemmen naar de 1.358.942 van Fortuyn? Nou nee' Leidsch Dagblad-bezorger Patrick Mesman beste krantenjongen van Nederland »r moet meer ruimte "an "oon7ij- NAVRAAG WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2OO4 Jullie journalisten denken wel dat jullie belangrijk zijn, maar één niet be zorgde krant zorgt pas echt voor el lende. Als ik niet mijn best doe, niet mijn meest vriendelijke gezicht op zet, als ik jullie letters niet bezorg, gaat het goed mis." Timide staat deze journalist tegenover Patrick Mesman (19). Even een pas op de plaats maken. Het is vandaag immers zijn dag, met zijn verhaal. Vanmorgen in alle vroeg te heeft deze zwaar bejubelde dag bladbezorger van het jaar 2004 het niet echt gemakkelijk gehad. Hij moest zijn eigen uitverkoren hoofd door de brievenbussen van Zoeter- woude drukken. En daar krijg je pas zwarte handen van! Aan de vooravond van zijn uitverkie zing zit de Zoeterwoudenaar Mes man nog redelijk anoniem op de bank. In totaal 110 abonnees van het Leidsch Dagblad hebben de jury la ten weten hem te bewonderen om zijn prachtige vouwkunst, om zijn doorzettingsvermogen, om zijn wer vingskracht en om zijn stipte bezor ging. „Morgen kan dat anders zijn. Misschien word ik wel weggekocht", zegt hij dromerig. „Er zijn wel meer krantenjongens heel rijk geworden." Terloops in het gesprek over zijn le ven geeft prijswinnaar wat adviezen weg. „Een krant druk je niet zomaar door die gleuf. Ik trotseer regen en wind. Als je niet aardig bent, houd je geen klanten en krijg je er ook geen nieuwe bij. Stipt kwart voor zeven arriveer ik bij mijn laatste huis en keer ik terug naar de ontbijttafel voor een stevig ontbijt. Dat is de energie die ik nodig heb voor de uren daarna op school. Krantenbezorger Patrick Mesman trekt vandaag landelijke aandacht, omdat hij het Leidsch Dagblad zo fijn overal bezorgt. Hij is beter dan de Telegraafbezorger, of de bezorger van het Algemeen Dagblad, die hij elke ochtend tegenkomt. Hij is ook net even beter dan zijn 17-jarige broer Kevin, die ook het Leidsch Dagblad in Zoeterwoude rond brengt. Maar hij heeft er ook alles aange daan om de ideale krantenbezorger te worden. Vier weken geleden heeft Mesman overal een aardige, per soonlijke brief bij zijn krant gedaan. „Een soort tevredenheidsonder- zoek", volgens de jonge onderne mer, die het fijne ervan niet wil ver tellen. „Dat is een bedrijfsgeheim." Vier jaar geleden besloot hij kranten te gaan rondbrengen. Zijn vader is vroeger ook zo begonnen en nu een man van de wereld. Op die manier wil hij zich ook ontwikkelen. „In die vier jaar heb ik lekker verdiend en veel krediet opgebouwd in mijn wijk direct achter de kerk aan de Zoeter- woudse kant van de Hoge Rijndijk." Zoveel zelfs dat de familie Rasser van de Essenlaan vindt dat deze be zorger niet meer uit het straatbeeld is weg te denken. Mesman praat over een gevarieerde wijk met jonge en oude mensen. „Enkele huizen, dubbele, rijtjes en een klein apparte mentencomplex van drie lagen. Goed te behappen." De krantenheld is niet afgehaakt, toen het Leidsch Dagblad in april overging naar de ochtend. „Ik zag er erg tegenop, maar het is me alles meegevallen." Zijn baan valt of staat bij het opstaan. Hij houdt zich aan een strak schema. Kwart over vijf op. Fruitontbijt. Half zes naar de agent van het distributiebedrijf Distriq om KLANKBORD Gaat WD-afvallige Geert Wilders de vaderlandse politiek net zo opschud den ais Pim Fortuyn dat een paar jaar geleden deed? De meningen van de Leidsch Dagblad-lezers zijn verdeeld. De stelling 'Geert Wilders wordt de nieuwe Pim Fortuyn' wordt weliswaar door een meerderheid niet onder steund, maar nog altijd 41 procent denkt dat dat wel gebeurt. Wilders zal niet een kopie van Fortuyn worden, maar hij toont wel dezelfde gedreven heid. Helaas is hij de enige in de huidige politiek." Gerard Meereboer, Al phen aan den Rijn: „Een betere vraag kan zijn: kan Geert Wilders Pim For tuyn opvolgen, of in zijn voetsporen verdergaan? Mijn antwoord is: dat kan niemand." Helena van Kalsbeek, Alphen aan den Rijn: „Nee, hij mist ten ene male het charisma van Pim. En met zo'n stem, nee, daar zweep je geen volk mee op, zoals Pim wel kon. Als iedereen een beetje een stapje terug doet in zijn persoonlijke vrijheid en de ander wat Geert Wilders wordt de nieuwe Pim Fortuyn. ruimte laat hebben we helemaal geen Pim, of Geert, of Hitier nodig. Een teveel aan vrijheid zorgt uiteindelijk voor ti rannie, daar schreef Plato al over." John Wiebelt, Leid- schendam: „De stand punten van Fortuyn wer den breed gedragen. For tuyn voelde feilloos aan wat het Nederlandse volk op een bepaald moment wilde horen van zijn volksvertegenwoordigers. Geert Wilders trekt zich per definitie van nie mand iets aan. Beide in valshoeken verrijken de politiek overigens. Bei den hebben overigens niet mijn politieke voor keur, maar ik vind ze wel oorspronkelijk." G. van Egmond, Leiden: Wat denkt Wilders wel niet van zich zelf? Hij is een onbeduidend Ka merlid geweest en heeft geen uitstraling. Hij heeft wel een fout kapsel en een kinderachtig auto- tje. Het bezet houden van een gestolen zetel te kent dit nare mannetje." Ron Klein, Leiden: „He laas om te zeggen is deze bruinhemd niet zo naïef als Pim. Ik ben eerder bang voor een Hollandse Filip de Winter." René van den Berg, Lei den: „Geert Wilders wordt niet de nieuwe Pim Fortuyn, omdat hij niet het charisma en de diepgang van de geliqui deerde politicus heeft. Wel zal hij, met name vanwege zijn Turkije- standpunt, veel stemmen kunnen trekken de ko mende verkiezingen. Hij zal dan wel de concur rentie aanmoeten met andere nieuwe partijen, zoals die van Herman Heinsbroek en het ver volg dat Joost Eerdmans en Marco Pastors aan de LPF en Leefbaar Rotter dam gaan geven. Er valt straks eindelijk weer wat te kiezen in dit land. Dankzij Pim." De Jong, Leiden: „Was dat maar waar, dat er nog eens zo iemand opstond voor ons." Erik Rambaldo, Den Haag: „Geert heeft nog niet het charisma van Pim. Hij moet nog leren dat samenwerken bete kent: een eenduidig standpunt naar buiten brengen. Ook al ben je het intern met je colle ga's niet helemaal eens. Het beleid moet consis tent zijn. De kracht en de motivatie om zijn fractie genoten te overtuigen van zijn standpunt heeft Geert niet. Geert blijft daardoor met lege han den staan. Overigens deel ik de standpunten van Geert wel. Robbert Dijkhuis, Lei den: „Een beetje over dreven, deze stelling. Wilders kan niet (de nieuwe) Fortuyn worden en zal, gezien Fortuyns einde, dit ook niet willen. Door zijn huidige positie en steil in gname kan hij ongetwijfeld op een groep - onder anderen ontstemde en nieuwsgie- Geert Wilders. Foto: ANP/Robert Vos rige - kiezers rekenen. Om landelijk serieus ge nomen te worden en door te breken zal hij echter toch eerst met een volwaardig programma moeten komen, inclusief een serieuze groep capa bele geestverwanten. Aangezien hij dit nog niet heeft, is een oordeel over hem of zijn toekomst vel len nog niet relevant." Van der Blom, Leiden: „Eindelijk!" C. van Beek, Leiden: „Er is maar één Pim Fortuyn, dus een ander moet niet doen alsof hij weet hoe Pim het zou doe. Je moet op eigen kracht vooruit, en niet over andermans rug. Vooral als die per soon is overleden." Peter Mulder, Leiden: „Wilders zal niet een ko pie van Fortuyn worden, maar hij toont wel de zelfde gedrevenheid. Hij heeft het lef om ergens voor uit te komen. He laas is hij de enige in de huidige politiek." Wim Weimar, Brecht, België: „Geert Wilders heeft de moed om zijn standpunt uit te dragen en zegt wat de 'zwijgende meerderheid' van de Ne derlandse bevolking denkt. Wij moeten in Eu ropa waken voor de uit breiding van de islamiti- sering." W. van Dam, Lisse: „Hij verkoopt buitengewoon rechtse praatjes, hij heeft een tamelijk opvallende haardracht en hij komt elke dag met z'n tronie op tv. Ik geef hem wel een aardige kans, ja." Aad Langelaan, Voor hout: „Het is niet te ho pen. Nederland zit niet te wachten op nog zo'n ra dicaal figuur. Laten we eerst in vredesnaam alles op een normale manier gaan regelen, want voor je het weet wordt Neder land ook slachtoffer van allerlei eng geweld. Of gaat vriend Wilders zich zelf dan als gijzelaar mel den. Nee, Geert, laat je eerst kaal scheren als je op Pim wilt lijken, mis schien brengt dat weer wat koelte in de hersenen en kun je weer wat nor maler denken." De nieuwe stelling haakt in op de discussie die is ontstaan na de wedstrijd ADO Den Haag - Ajax waarbij een deel van het Haagse publiek buitenge woon kwetsende spreek koren aanhief. Wat te doen? Negeren? Harde muziek opzetten in het stadion? Wedstrijd sta ken? Strafpunten voor de dub in kwestie? Of zijn er nog andere manieren om wat aan dit verderfelijke verschijnsel te doen. De stelling luidt: Bij kwetsende spreekkoren moeten wedstrijden on middellijk worden ge staakt Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Met een paar rechtse slogans ben je nog lang geen tweede Pim Fortuyn. Na lezing van Fortuyns ge hele oeuvre ben en blijf ik diep on der de indruk van diens kennis van zaken op velerlei terrein. Ook zijn verandering van inzichten van zui ver socialistisch denken naar een mengeling van pragmatisch liberaal conservatief en pragmatisch (chris telijk) historisch denken zijn zeer de moeite waard. Nieuwe politiek zal niet van Wilders komen, noch van de WD of van welke gevestigde poli tieke partij dan ook. Die zal moeten komen van principiële, ondubbel zinnige en onbekrompen christenen die hun plaats in de samenleving durven innemen op grond van Gods Woord. Dat heeft dan te maken met respect, gezag, liefde tot God en tot de naaste. Dat is een weg van lange adem, ik geloof erin. Noch For- A tuyn, noch Wilders M maar de bij- 1 bel!" 1 Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „Wilders speelt duidelijk in op het 'zo zou Pim het gewild hebben- sentiment dat natuurlijk nog leeft. Ik denk echter dat er nog genoeg men sen zijn die geleerd hebben van het LPF-avontuurtje. Stemmen doe je niet alleen met je onderbuik, maar ook met je hoofd. En dan blijkt dat het rechtse adagium 'meer markt, minder menselijkheid' niet de beste weg. Protesten van de laatste tijd to nen aan dat er al steeds meer kiezen voor solidariteit. Kortom: Wilders zal nooit zoveel steun verwerven als Pim Fortuyn destijds." is het zestig jaar geleden dat twaalf arbeiders, die 1/jnog nimmer van een hecht organisatie-leven hadden ge- ch die gedreven werden door een groot sociaal gevoel, dat ge- 1, jaan een innerlijke geloofsovertuiging, de vaan van het R.K. rv vakverenigingsleven in de Sleutelstad plaatsten. Onder hen heer W. Peeters, die thans als enig overlevende gestaan wieg" van de Leidse Kath. Arbeidersbeweging, welke or- Q^feich in de komende dagen opmaakt tot een gedenken van [t j ir van strijd en zegepraal." Dankzij grondig ontwikkelde pro- icties groeide de jonge K.A.B. van 12 tot ruim 2600 leden. graffitikunstenaars moeten harder worden aangepakt, vin- [weede-Kamerfracties van CDA en PvdA. Ze willen 'verdere verloedering' y ken, treinsta- svoor graffitispuiters parken, t bruggen en via- l0 du eten voorko mt partijen broeden op een plan. Zo zou voor spuitbussen sta- i%taald kunnen worden en zouden kopers van spuitbussen 'e eten identificeren. De Alphense graffitiartiest KENJI vindt het ij I te ver gaan: „Het lijkt wel alsof je een moordenaar bent i rje graffiti spuit." CDA noemen het begin van de tring. Wat vind an? iet daar niet mee iar ik begrijp ze imige vormen iti zijn geen iaar het woord ring is kort door t Voor politici is e een eng ding. Ik t het juist door de ^ebruikt zou kunnen worden om te laten zien dat ze ruim- zijn." jW op spuitbussen en voor kopers identificatieplicht dat dit zin heeft? denk het niet. Met spuiten is niks mis, de verf wordt ook ale dingen gebruikt. Bijvoorbeeld om een fiets een ander "a te geven. Ze gaan toch ook niet alle mensen die wiet kopen Aj naam vragen? Nee, dergelijke maatregelen gaan mij te ver. I soms wel alsof je een moordenaar bent wanneer je graffiti h 1er soms meer plekken komen voor legale graffitikunst? J lie plaatsen kunnen mensen zich uitleven en daarmee cre- J ijd een goede sfeer. De omgeving wordt er mooi en kleur- Eigenlijk moet er meer ruimte zijn voor mensen zoals wij. n vindt het vaak mooi, in tegenstelling tot wat de politiek j Ie schutting bij het stadhuis legaal bewerkt zie foto), b je ook wel eens illegaal verf gespoten? en gewetensvraag. Het antwoord is ja. Eigenlijk wel. Graf- H sationeel. Je moet om de regels heen leven als je spanning ;ei n' li kunst? ib ik vaak over nagedacht, ik weet het niet. Ik vind kunst et een vies woord. Graffiti is meer een uiting, de motivatie is j irs. Ik zou het liever toegepaste kunst noemen. Graffiti i boodschap. Als mensen mijn werk mooi vinden, dan ben la: UIT DE ARCHIEVEN Woensdag 15 September std79, zaterdag 15 september de p winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk zijn gis- kkflde wereldkampioenschappen kinderwagen-zitten begon- it spektakel doen vijftien teams mee, elk team bestaat uit Dnen, een baby en een baby-sit. De teams hebben de hele gezeten en moeten het tot 's middags drie uur zien uit te s ifcto: archief Leidsch Dagblad igd *eze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veerden dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van blad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan «n het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad K B M. Essenberg hol Erectie hdcuz@hdc.nl toe factie: Jan Geert Majoor, ien bfaan Brandenburg ,ry II: redactie ld(?>hdc nl ve mlwt 82, Leiden, tel 071-5 356 356 >us 54,2300 AB Leiden. B5641S 07i-5 356 325 fax 023-5150 567 stroop b.t 3661 - J 6813677 tondel: 071-5 356 300 1,1 i kunnen contact opnemen ïrla 36 iet >1 de n' Ing (acceptgiro) on< Ben aut. ine.) p^/j €216,90 9rtfS een rnachtlB'ng verstrekken fach afschrijven van het ld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. nelies Karman foto: Henk Bouwman past Patrick Mesman ook uitstekend in het beeld van een model krantenbe zorger. On derzoe kers van de kranten op te halen en in de zij tassen te stoppen. „Nee, dat is niet ver. Een paar straten verderop in het gangetje." Om kwart voor zes begint het ware krantenleven. Moeilijk draaiende bussen, te smalle bussen, strakke bussen, klemmende vingers, blaffende honden en nog slapende abonnees die je onder geen beding wil wakker maken. Fiets tegen de muur, zoveel mogelijk kranten on der de arm en vouwen maar. In zijn gedachte zegt hij bij elke krant drie keer pats, pats, en dan ligt ie pats op de deurmat. Zijn brievenbussen zijn na al die ja ren gaan leven. Mesman kent alle abonnees en weet hoe hij ze moet behagen. De ene krant brengt hij persoonlijk naar boven, de ander legt hij op een balie neer en bij de derde wacht hij op het chocolaatje. „Natuurlijk doe ik wel eens iets st oms. Stom is, een krant vergeten te bezorgen. Ik bezorg dan altijd zelf na en maak een persoonlijk prevele ment. Dat helpt enorm. Voor de abonnees is de dagelijkse krant hei lig, die hebben geen medelijden. Je kunt je eigenlijk geen fouten permit teren." Bij terugkomst, tegen zevenen in de morgen, gaat zijn verstand even op nul. Koffie, en een lekker ontbijt. Als zijn rooster van zijn Academie voor ITC in Leiden het toelaat, wil hij daarna, met op de achtergrond Dis covery, nog wel eens even wegdom melen. „ITC heeft alles met compu ters te makken. Ik doe nu de mbo- richting, maar als alles meezit stap ik over twee jaar over naar een hbo-op- leiding op dit gebied. Het gaat goed. Ik ontwikkel nu al heel veel speciale programma's en websites voor de computer. En met mijn kranten- geld kan ik alle mogelijke randap- Patrick Mesman, de beste krantenbezorger van Nederland: paratuur kopen." Wat dat betreft de dagelijkse krant heilig." Foto: Hielco Kuipers deUni versiteit van Nij megen hebben begin dit jaar laten weten dat jonge kran tenbezorgers het goed doen op school. Op sommige terreinen zelfs beter dan hun niet bezorgende leef tijdsgenoten. Patrick Mesman denkt dat dit te danken is aan doorzettings vermogen. „Ik kan alles aan. Echt vroeg naar bed ga ik ook niet. Als ik met mijn com puters bezig ben, vliegt de tijd." Hij ziet nog een voordeel. „Ei genlijk ben ik nooit ziek. Dat kan ook niet, want dan zou mijn vader weer een dienst moeten draaien", grapt hij, terwijl hij naar buiten kijkt. Het stormt, regent en bliksemt. „Dit is nu het weer waar kran tenbezorgers zo'n hekel aan hebben." Juist op dat moment komt de fotograaf voor een mooi plaatje. „Nee, ik hoef toch niet mijn regenpak aan? Dat doe ik alleen bij hoge uit zondering." Saskia Stoelinga „Voor de abonnees is Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'en „De heer Fortuyn was een populist en zou zich hebben ontwikkeld tot een volkstribuun van grote klasse. Hij zelf viel in het rechts-links-schema dan ook niet in te delen. Meneer Wilders roert zich met wat rechtse idealen en is een pure parlementari ër. De heer Fortuyn beheerste het politiek theater en speelde met de hem aangereikte onvrede. Hij was een maatschappelijke vloedgolf. Me neer Wilders is zelf ontevreden, zon der twijfel een oprecht en kundig volksvertegenwoordiger, maar hij mist de vlam en de spirit om meer te zijn dan een rimpeling in stilstaand water. Meneer Wilders dient wel se rieus genomen te worden, op dat punt verschilt hij niet van de heer For tuyn." Marije van den Berg (30) uit Lei den, bedrijfsjoumaliste PvdA- raadslid:Ach nee, joh. Wilders is koddig. Wilders is dwars. Maar Wil ders heeft niet één makkelijk ver haal. Hij hangt van losse flodders aan elkaar. Fortuyn moest iets open breken, en dat heeft hij gedaan. Wil ders lijkt óók te willen openbreken, maar wat dat is, dat is mij niet dui delijk. Ik geloof ook niet dat het punt waarop hij brak met de WD - de toetreding van Turkije tot de EU - de mensenmassa's aan zal spreken die Fortuyn op de been kreeg. Er zullen WD'ers zijn die hem volgen en een aantal mensen dat op de LPF stem de, zal op hem stemmen. Natuurlijk. Van zijn 4.763 voorkeurstemmen naar de 1.358.942 van Fortuyn? Nou nee. Maar een kale kop als For tuyn? Meteen doen, Geert!" Dennis Salman (32) uit Katwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Haha... laat me niet la chen. Dat is appels met peren verge lijken. Als oud-kandidaat-Kamerlid voor de LPF in 2002 heb ik Pim van heel dichtbij meegemaakt. Pim was een intellect, een charismatische man met een behoorlijke staat van dienst en een ongelooflijk mooie persoonlijkheid (al hebben veel mensen dat helaas pas na zijn dood willen inzien). Pim is onvervangbaar! Ik snap ook niet waar het vergelijk vandaan komt. Daarmee wordt Pim echt te kort gedaan. Wilder^eeft slechts enige bekendheid gewegen door een paar one-liners te lanceren, maar zal snel in de vergetelheid ge raken. Als eenmansfractie zal hij zichzelf moeilijk kunnen manifeste ren. Bovendien mist hij elke vorm van charisma. Wilders zal het dus niet redden. Al geloof ik wel in de kan sen voor een libe rale rechtse politie ke beweging in dit land."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17